2018 – PÖH Bayan Aday Alınacak Mı ?

19.06.2018
A+
A-
2018 – PÖH Bayan Aday Alınacak Mı ?

Polislik mesleği uzun yıllar boyunca tüm dünyada ve ülkemizde erkeklerin çalıştığı bir meslek olarak bilinse ve o şekilde varlığını sürdürse de, modernleşen dünya ile birlikte birçok bayan adayın da polislik mesleğini icra etmek istediği bilinmektedir. Son dönemde genellikle polis alımlarının tamamında kadın adayların da alınıyor olması bayanlar açısından büyük bir avantajı da beraberinde getirmektedir. Her ne kadar birçok erkek aday polislik mesleği hayali kursa da, polis olmak isteyen bayan aday sayısı da azımsanamayacak kadar fazla sayıdadır.

Tüm polis eğitim birimleri her yıl düzenli olarak polis adaylarını eğitim için bünyesine kabul ederken, polis özel harekat bünyesinde görev almak isteyen birçok bayan aday da bu mesleği yapabilmektedir. Ancak tüm bayan adayların bilmesi gereken en önemli nokta, dışardan bayan adayların polis özel harekat olmayacağı bilgisidir. Yani polis özel harekat olmak isteyen adayların polis eğitim birimlerinden birinden mezun olarak daha sonra polis özel harekat olmayı istemesi gerekmektedir. Bu şekilde olabilmelerine rağmen çok sınırlı sayıda bayan polis özel harekat görevlisinin olduğunu da bilmenizde fayda var.

Bayan adaylar da erkek adaylar gibi Polis Akademisi çatısı altında eğitim veren PMYO, PAEM ve POMEM gibi polis eğitim birimlerinde eğitim görmek zorundadırlar. Bu polis eğitim birimlerinin tamamı bayan polis adaylarını kabul etse de kontenjanın sınırlı olduğunun bilinmesinde fayda var. Örnek verecek olursak, PAEM bünyesinde eğitim alan polis adayları mezun oldukları zaman komiser yardımcısı rütbesi ile göreve başlarlar. PAEM için her yıl düzenli olarak alım yapılırken, genellikle 2200 civarı alım olur. Bu alımlardan 2000 tanesi erkek 200 tanesi de bayan adaylardan oluşur. Burada da görüldüğü gibi bayanlara ayrılan kontenjan hayli sınırlı olmaktadır.

Bayan Adaylar Nasıl Polis Olabilir ?

Birçok bayan adayın da erkek adaylar gibi polislik mesleğine ilgisi olduğunu biliyoruz. Çocukluğundan beri polis olma hayali kuran bayan adayların polis olabilmesi için bazı kriterleri karşılamaları gerekmektedir. Bu kriterler yetkili kurumlar tarafından belirlenip adayların tamamına ilgili birimlerin aday kitapçıklarında tüm detaylarıyla birlikte aktarılır. Öncelikle bayan adayların polis olabilmesiyle erkek adayların olabilmesi arasında çok fark yoktur. Hepsi aynı aşamalardan geçerken bayan adaylar ve erkek adaylarda aranan polislik şartlarında ufak tefek bazı değişik noktalar vardır.

Öncelikle tüm adayların bilmesi gereken şey, polis olmak isteyen bayan adayların Polis Akademisi çatısı altında faaliyetlerini sürdüren PAEM, POMEM ve PMYO eğitim birimlerinden herhangi birinde eğitim almasının gerektiğidir. Bu eğitim birimlerinin tamamı polis yetiştirse de alım şartları ile birlikte mezuniyet rütbeleri arasında değişiklik olabilmektedir. PMYO lise mezunları ve lise son sınıf öğrencilerini kabul ederken, PAEM yalnızca lisans öğrencilerinin bünyesinde eğitim almasına olanak tanır. POMEM ise uzun yıllar sadece lisans öğrencilerinin eğitim görmesini kabul ederken, son dönemde ön lisans yani 2 yıllık üniversite mezunlarının da çatısı altında eğitim görmesini kabul etmektedir.

Burada dikkat edilecek hususlardan bazıları mezuniyet rütbeleridir. Örneğin PMYO VE POMEM mezunları polis olarak göreve başlarken, PAEM mezunları direkt olarak komiser yardımcısı rütbesi ile mezun olurlar. Bu açıdan adaylar için en avantajlı polis eğitim biriminin PAEM olduğunu söylemek mümkündür. Bununla birlikte PAEM eğitim süresinin de diğer polis eğitim birimlerine oranla daha uzun olduğunu söyleyebiliriz. Ek olarak tüm eğitim birimleri için istenilen şartların çoğu benzerlik gösterir. Hem eğitim birimlerinin birbiri arasında hem de eğitim görmeleri için kabul ettikleri erkek ve bayan adaylar arasında istenilen şartlar hemen hemen birbiriyle aynıdır. Aşağıda detaylı şekilde bayan polis adaylarından istenilen yeterlilikleri bulabilirsiniz.

2018 – Bayan Polis Adaylarında Aranılan Şartlar Nelerdir ?

Bayan polis adayları ve erkek polis adaylarında aranan eğitim şartları hemen hemen aynı olsa da bazı açılardan bayan polis adaylarına çeşitli avantajlar tanınırken, bazı açılardan da erkek adaylara oranla daha zor giriş şartları vardır. Bunlarla ilgili detaylı şekilde bayan polis adaylarına bilgi aktarmaya çalışırsak;

 • Bayan polis adayları da erkek polis adayları gibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak zorundadır. Yurtdışında ikamet eden bayan polis adayları eğer Türk vatandaşlıkları bulunuyorsa polis olmak için PAEM, POMEM ve PMYO için başvurabilirler.

 

 • PAEM için başvuruda bulunacak bayan adayların tamamı lisans mezunu yani 4 yıllık üniversite mezunu olmalıdır. Hangi bölümden mezun oldukları farketmez. Lisans diplomalarına sahip olmaları yeterlidir. POMEM için ise lisans ve ön lisans yani 2 yıllık üniversite diploması olanlar başvuru yapabilirler.

 

 • Bayan adaylar da erkek adaylar gibi hangi polis eğitim birimine gireceklerse o birimle ilgili istenilen sınavlara girmek ve istenilen baraj puanları almak zorundadırlar. PAEM ve POMEM için başvuruda bulunacak lisans ve ön lisans mezunu bayan adayların tamamı KPSS sınavına girmek zorundadır. Adaylar için son 2 KPSS sınav puanları geçerli kabul edilecektir. PMYO için başvuruda bulunacak bayan adaylar ise TYT sınavına girmek zorundadır. Tüm adaylar o yıl için belirlenen baraj puanı almak zorundadırlar.

 

 • Tüm bayan adaylar ve erkek adaylar sınav sonrası istenilen sağlık raporunu vermek zorundadır. Herkes istenilen sağlık şartlarını karşılamak mecburiyetindedir. Erkek adaylar da bayan adaylar da bu raporu temin etmelidirler.

 

 • Adayların tamamı mülakatlara girerler. Elbette ön başvuru ve sınav sonrası istenilen yeterlilikleri sağlayan adayların girebileceğini belirtelim. Adayların hepsi fiziki mülakat dediğimiz parkur kısmı, sağlık mülakatı ve sözlü mülakata Bu mülakatların çeşitli puanlama dereceleri vardır. Örneğin fiziki mülakat %25 oranında etki ederken, sözlü mülakatın etkisi %50 ‘dir. Bununla birlikte bayan adaylarda aranan boy şartı da 162 cm’dir.

Pöh Başvurusu Nasıl Yapılır ? Şartları Nelerdir ?

İlkokul Mezunu PÖH Olabilir mi?

PÖH Yaş Şartı ve Hesaplama


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 11 YORUM
 1. Avatar Şükran dedi ki:

  Merhaba ben önlisans mezunuyum bu yıl mezun oldum dogum tarihim 1997 liyim bu yil mezun oldum başvuruyu nasil yapabilirim yardimci olabilir misiniz

  1. Avatar Admin dedi ki:

   kpss sınavına girin

 2. Avatar Şükran dedi ki:

  Merhaba ben ön lisans mezunuyum 1997 dogumluyum bu yil mezun oldum yardimci olabilir misiniz . başvuru yapmak istiyorum

  1. Avatar Admin dedi ki:

   şu an aktif pöh ilanı yok

 3. Avatar Betül dedi ki:

  Bn bir bayan olarak liseden bu sene mezun oldum ortaöğretim kpss girsem pöh e başvuru yapabilirmiyim

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Hayır

 4. Avatar Betül dedi ki:

  Lise mezunu olup hiçbir şekilde başvuru yapamazmiyim pöh e 2016 yılında sanırım alınmış ?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   İlan gelmeli.

 5. Avatar 19dönem dedi ki:

  19 dönemden güvenlikten elendim ve yürütme durdurma kararıyla okula geri döndüm ama yürütme durdurma kararını alıncaya kadar devamsızlığım olmuş okulda ve tekrardan devamsızlıktan okuldan ilişiğim kesildi ve diğerki döneme planlanlandım ve bir çok arkadaş var bu durumda devamsızlıkla ilgili tekrardan dava açtım sonucunu bekliorum bilerek yapmadım sonuçta nasıl devamsızlığımız oluo anlamış değilim yardımcı olursanız sevinirim dönen varmıdır devamsızlıkla ilgili okula

 6. Avatar Mlk dedi ki:

  Merhaba
  1. 2018 kpss
  2. Lisans mezunu -bayan- 8haz. 1989 doğumlu POH’e basvurabilir mi? İlginize teşekkürler şimdiden.

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Yaş şartını sağlamıyorsunuz.