2019 – PMYO TYT Puanı Hesaplama


04.06.2018
A+
A-
2019 – PMYO TYT Puanı Hesaplama

Polis olma hayali kuran adaylar bu amaçları için Polis Akademisi bünyesi altında bulunan çeşitli eğitim birimleri tarafından eğitim görürler. Bu eğitim birimleri çeşitli yeterliliklere göre öğrenci almaktadır. Bazıları lisans mezunu alırken PMYO lise mezunu adayları bünyesine kabul eder. Daha detaylı bilgi verecek olursak, POMEM ve PAEM yalnızca lisans mezunlarından öğrenci kabul ederler. POMEM değişen kural ile birlikte sınırlı sayıda ön lisans mezunu adayın da başvurabilmesine olanak tanıdı. PAEM ise yalnızca lisans mezunu öğrencilerden alım yaparak, mezun oldukları zaman direkt olarak rütbeli bir sıfatla, yani komiser yardımcısı rütbesiyle mezun olmalarına olanak tanır. Bu sebeple lisans mezunu adaylar tarafından en çok tercih edilmesi beklenen bölüm PAEM olmaktadır.

Bununla birlikte PMYO lise mezunları için ve lise son sınıf öğrencileri için polis olma hayalini gerçekleştirmeleri için başvurabilecekleri eğitim birimidir. Lise mezunları POMEM ve PAEM’de eğitim göremediği için yalnızca PMYO tarafından kabul edilebilirler. Bunun için de elbette birçok kural vardır. Adaylar istenen birtakım şartlar ve kurallar vardır. Eğer adaylar PMYO tarafından istenilen tüm yeterliliklere sahipse bu kurumda eğitim almaya hak kazanabilirler. Bazı şartların karşılanıyor olması geçerli değildir. İstenilen tüm şartlara eksiksiz olarak uyuluyor olması gerekmektedir. TYT sınavı da PMYO adayları için aranılan şartlardan biridir ve eski adı YGS olan bu sınav, PMYO bünyesinde eğitim almak isteyen adayların gireceği yazılı sınav niteliğindedir.

2019 – PMYO Adayları İçin TYT Puan Hesabı Nasıl Yapılır ?

Düzenli olarak her sene PMYO için alımlar yapılmaktadır. Lise mezunu olup polislik hayali kuran binlerce aday da PMYO için başvuruda bulunmaktadır. PMYO tarafından kabul edilmek isteyen polis adaylarının aklında birçok soru bulunur. Bu sorular arasında en çok sorulanlardan biri de PMYO için TYT puan hesabının nasıl olacağı sorusudur. TYT sınavı için ayrı bir yazılı sınav düzenlenmez. Lise mezunu öğrencilerin girebildiği üniversiteye giriş sınavı olan TYT puanı PMYO için de geçerlilik teşkil etmektedir. Adayların her yıl TYT sınavı için belirlenen baraj puanı aşması beklenir. Baraj puanı aşamayan adaylar PMYO girişi için gereken şartları karşılamıyor olur ve başvuruda bulunmaları da mümkün değildir.

Adayların aklında tutmaları gereken önemli noktalardan biri de TYT sınavının PMYO alımları için %25 oranında etkisi olduğudur. Yani PMYO için kabul edilmek isteyen adaylar, % 25 oranında TYT, %25 oranında fiziki mülakat yani parkur ve % 50 oranında da sözlü mülakatın etkisini olacağının farkında olmalı ve bu doğrultuda hepsini dikkatle hazırlıklarını sürdürmelidir. Adaylar için TYT sınavında dikkat etmeleri gereken önemli bilgileri aktaracak olursak:

 • TYT sınavı için puan hesabı yapılırken Türkçe sınavının etkisi % 33 oranında baz alınmaktadır.
 • TYT sınavı için puan hesabı yapılırken Matematik sınavının etkisi % 33 oranında baz alınmaktadır.
 • TYT sınavı için puan hesabı yapılırken Fen sınavının etkisi % 17 oranında baz alınmaktadır.
 • TYT sınavı için puan hesabı yapılırken Sosyal sınavının etkisi % 17 oranında baz alınmaktadır.

Adaylar, hangi sınav sorularının ne derece etkili olacağını yukarıda vereceğimiz tabloya göre inceleyip bilgi sahibi olabilirler. Buradaki tablo yanıltıcı olabilir çünkü burada Türkçe ve Matematik sorusunun sayısı sosyal ve fen sınavlarından daha fazladır. Yani Fen ve Sosyal önemsiz değildir buna çok dikkat etmelisiniz, kısacası soru sayılarını da göz önüne almanızda fayda var.

2019 PMYO için adayların TYT puanlarını nasıl hesaplayacakları sorusuna gelirsek, 1 Türkçe netinizi veya 1 Matematik netinizi 3.3 ile , 1 sosyal netinizi ve 1 fen netinizi de 3.4 ile çarpıp toplamanız gerekiyor.  Elinizde oluşan net rakamına da ÖSYM ‘nin taban puanı olan 100 puanı eklemeniz gerekmekte.  Bu tüm adaylara verilen bir puandır. Bununla birlikte de OBP puanınızı eklemeniz gerekiyor. Bu da diploma puanınızı 0.6 puanla çarpmanızla ortaya çıkabilir.  Bu puanı da az önce çıkan puana ekleyerek tercih puanınızı bulabilirsiniz. Aşağıda farklı bir şekilde açıklayacak olursak;

TYT Puanı + 100 Puan + OBP diplomanotu x 0.6 + = Tercih Puanı

Şeklinde bulabilirsiniz, ya da tercih ederseniz birçok puan hesaplama sitesinden aşağı yukarı gelmesi muhtemel olan puanlarınızı hesaplayabilirsiniz. Elbette bu siteler ve yukarıdaki formül size tahmini sonuçlar verir ancak size tavsiyemiz en doğru sonucun ÖSYM tarafından açıklanan sonuç olacağının bilincinde olup bu sonucu beklemenizdir.

2019 – PMYO Adayları İçin Önemli Bilgiler

2019 PMYO başvurusunda bulunacak adaylar için bazı önemli bilgiler bulunmaktadır. Daha doğrusu sizden istenilen bazı şartlar vardır. Bu şartlar hakkında sizlere detaylı bilgiler aktarırken, adayların fikir sahibi olmalarını sağlayacağız. 2019 PMYO adayları için bazı önemli bilgiler;

 • Lise mezunları ve lise son sınıfta okuyan adayların, yaş kriterlerini karşılıyorlarsa PMYO başvurusu yapması mümkündür. Burada adaylar için önemli olan, eğer lise mezunuysanız polis olmak için başvuracağınız kurumun PMYO olduğunun farkında olmanızdır. Yani PAEM ve POMEM eğitim birimlerine başvurmanız mümkün değildir.
 • PMYO adayları sadece TYT sınav sonucuna göre başvuruda bulunabilirler. Eski adı YGS olan bu sınavdan 260 baraj puanı aşan adaylar başvuruda bulunabilirler. Aklınızda bulundurmanız gereken bir diğer şey de bu puanın resmi olmadığıdır. Her yıl değişebilen bir puandır.
 • PMYO alımları her yıl azalmaya başlamıştır. Bazı yıllar aynı kalsa da 2011 yılında 8.900 civarı öğrenci alınan PMYO 2019 yılı için alım kadroları açıklanmasada Buna hazırlıklı olmanızda fayda var.
 • PMYO için istenilen diğer şartlar hemen hemen POMEM ve PAEM ile aynıdır. Daha detaylı bilgi için yayınlandıktan sonra aday başvuru kitapçığına

Temel Yeterlilik Testi (TYT) Puan Hesaplama

PMYO Başvurusu Nasıl Yapılır ? Şartları Nelerdir ?

2019 – PMYO Kimler Başvurabilir ?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 178 YORUM
 1. Ömer Eyüboglu dedi ki:

  Lütfen yardım ben lise son sınıf ogrencisiyim bu hafta mezun olacaz fakat baraj dersinden kaldım diploma alamıyorum pmyo yu kazansam bile bi işe yaramazmı

  1. Admin dedi ki:

   Yaramaz.

  2. Ramazan dedi ki:

   Şöyle soyliyim baraj dersin sinavi eylul ayinda tekrar sinavi oluyo gecersen universite puaninda PMYO baraj puanini asarsan ve baya yuksek alirsan girersin hem sorun olsaydi universite sinavina sokmazlardi cunki ayni sey suan arkadasimin basina geldi oda bolum dersinin baraj dersinden kaliyor oda besyo okumak istiyor hocaya sordu soyle dedi; sen universite sinavina gir ve yuksek alirsan okula misafir olarak girersin ve o baraj dersini verince mulakat sinavina girmeye hak kazanirsin dedi ve hemen hemen BESYO VE PMYO aynı girebilirsin yani sen yeterki o baraj dersi sinavini ver

 2. Ozan dedi ki:

  Admin obp puanı PMYO ya girerken etkili olcak mı ki?

  1. Admin dedi ki:

   Kılavuzu görmemiz lazım.

 3. Nisa dedi ki:

  Ham puanla mı alacak ? Yoksa obp puanıda dahil mi ? Yani diyelim baraj 260sa ham 260 olacak yoksa yerleştirme ouanıyla mı

  1. Admin dedi ki:

   Kılavuzu görmek gerekiyor.

 4. Elif dedi ki:

  Ham puan mı baz alınır yoksa yerleştirmeyle mi alır ?

  1. Admin dedi ki:

   Kılavuzu görmek gerekiyor.

 5. Ayşe dedi ki:

  Ham puanla mı alınır yoksa yerleştirmeyle mi alır acaba bu yıl. Açıklamada obp puanı da dahil görünüyor ?

  1. Admin dedi ki:

   kılavuzu beklemek lazım.

 6. sema dedi ki:

  2500 alım Türkiye geneli mi yoksa il genelinde mi

  1. Admin dedi ki:

   Türkiye geneli.

 7. Emir dedi ki:

  Polis ve şehit çocukları için de 260 baraj mı baz alınıyor

  1. Admin dedi ki:

   İlanı beklemelisin.

 8. ahsen dedi ki:

  merhabalar sorum şu ki ben sözelciyim yani her iki sınavda da matematik yapmayacaktım matematik yapmazsam alım olmayacak mı o halde madem yuzde 33 etkiliyormuş tyt’yi?

  1. Nisa dedi ki:

   Matematik en az 0,5 net yapmalisin puaninin hesaplanmasi icon bu tytde olabilir ayt de ama tytde zaten bir tane basit soruyo oluyo onu yaparsan ve sozelde iyi yapip polislik icin belirtilen baraj puanini alirsan girebilirsin

 9. Müberra dedi ki:

  300 puan alsam tyt den parkur ve mulakkattan da ortalamanin birazcik üstünde olsam bi bayan olarak kazanma sansim sizce ne kadardir?

  1. Admin dedi ki:

   Mülakattan iyi almalısın.

 10. Rstldgn dedi ki:

  260 kesin ve net baraj mi bi arada 270’den bahsetmiştiniz

  1. Admin dedi ki:

   kesin puan belli değil

 11. Ahsen dedi ki:

  merhabalar sorum şu ki ben sözelciyim yani her iki sınavda da matematik yapmayacaktım matematik yapmazsam alım olmayacak mı o halde madem yuzde 33 etkiliyormuş tyt’yi?

 12. Müberra dedi ki:

  Teşekkür ederim cevabınız için bir de şey benim elimin üst kısmında 1 cm ye yakın dikiş izi var ama belli olmuyor 1 metreden sonra sorun olur mu?

  1. Admin dedi ki:

   sorun olmaz

 13. Veli dedi ki:

  Tytden sonra fiziksel mülakata kadar ne kadar süre olacak?

  1. Admin dedi ki:

   henüz belli değil.

   1. Veli dedi ki:

    peki en az 10 gün olur mu? Hazırlanmak ıcın parkura

    1. Admin dedi ki:

     olur neden olmasın

 14. Müberra dedi ki:

  Tüm mülakatlardan sonra sonuç puanı 147 olsa bir bayan için kazanma ihtimalim sizce nedir ?

 15. Müberra dedi ki:

  Tüm mülakatlardan sonra sonuç puanı 147 olursa bir bayan olarak kazanma ihtimalim sizce nedir?

  1. Admin dedi ki:

   Şansınız yüksek olur.

 16. Müberra dedi ki:

  Böbrek taşı bayanlarda pek sorun değil diyorlar pmyo için doğru mu?

  1. Admin dedi ki:

   Hayır sorun olur

 17. Furkan Bey dedi ki:

  Merhaba Admin
  Tyt 310 falan alsam spor tam puan alsam mülakattan da orta değerlerde bir puan alsam 145 gibi bir genel ortalama ile polis olabilir miyim çok istiyorum polis olmayı Allah yardımıcımız olsun

  1. Admin dedi ki:

   İlan gelince netleşecek

 18. mustafa dedi ki:

  admin basvuracagimiz puan ham puan mi yoksa diploma puani eklenmiş olarak mi basvuracagiz??

  1. Admin dedi ki:

   Ham puan

 19. Cem dedi ki:

  Admin merhaba benim her iki elimde de yani avcumun içinde 7 veya 8 dikiş izi var sağlıkta bu sorun olur mu

  1. Admin dedi ki:

   Sorun olmaz.

 20. Cem dedi ki:

  Merhaba benim her iki avucumun içinde de 7 veya 8 dikiş izi var bunlar avuç içinden dışarı sarkmıyor yani sağlıkta sorun olur mu

  1. Admin dedi ki:

   Sorun olmaz

 21. Halil dedi ki:

  2018 PMYO başvuru kılavuzu ne zaman yayınlanır ?

  1. Admin dedi ki:

   Bilmiyoruz.

 22. Emine dedi ki:

  Tyt sonuçları açıklandıktan sonra mı ilan yayınlanır acaba?

 23. Ahsen dedi ki:

  Merhabalar.Sorum şu ki TYT puanı hesaplanırken ham puan mı etkili olacak yoksa okul puanı eklenmiş hali mi Çünkü hesaplama da OBP puanı da yazılmışta?

  1. Admin dedi ki:

   Ham olacak gibi ama net değil şu an

 24. Mert dedi ki:

  06 09 2000 doğumluyum başvuru yapabiliyor muyum?

 25. Mert ali dedi ki:

  09 06 2000 doğumluyum başvuru yapabiliyor muyum?

  1. Admin dedi ki:

   Başvurabilirsiniz.

 26. Ahmet dedi ki:

  Mülakatlar tahminen kurban bayramı öncesi mi olur???

  1. Admin dedi ki:

   Kılavuz gelince netleşecek.

   1. Bünyamin dedi ki:

    Hem ham puan dediniz sonra da kılavuz dedini kilavuz tam olarak ne zaman açıklanacak

 27. Rıdvan dedi ki:

  Selam sağ gözüm 1.5 miyop.
  Sol gözüm 0.50 miyop.
  Göz şartlarına uygunmudur acaba polislik.

  1. Admin dedi ki:

   Evet uygundur.

 28. Ramazan dedi ki:

  Kasık fıtıgı engel midir?

  1. Admin dedi ki:

   Doktor takdirindedir.

 29. Mert dedi ki:

  pmyo başvuruları ne zaman açılacak hiçbir yerde yazmıyor

  1. Admin dedi ki:

   Belli değil.

 30. Ali dedi ki:

  Polis çocuklarına özel baraj puanı var mı

  1. Admin dedi ki:

   Henüz belli değil.

 31. Müberra dedi ki:

  1.dereceden karaciger yaglanmasi var ama karacigerin hic bir sekilde yapisini ve islevini etkilemiyor karaciger sahlikli sorun olurmu sizce?

  1. Admin dedi ki:

   Doktor takdirinde

 32. Hasan dedi ki:

  Merhaba admin ben geçen sene pmyo kazanmıştım ama iyi bi üniversitede kazanmıştım malesef yanlış tercih yapıp ihtibak eğitiminde kendi isteğimle bırakmıştım. Bu sene galiba kendi isteğiyle bırakanlar tekrar başvurabiliyomuş benim sorum şu ben çok pişman oldum bu sene tekrar başvurcam ama mülakattaki amirlerin karşısına hangi yüzle çıkacağımı hiç bilmiyorum acaba bana mülakatta pmyo yu neden bırakıp tekrar geldin diye sorup elerler mi ?

  1. Admin dedi ki:

   Sorun olmaz başvurun.

 33. cengiz dedi ki:

  klavuz acıklandı mı? 260 ham puan mı?

  1. Admin dedi ki:

   Açıklanmadı

 34. EMİR dedi ki:

  Merhaba,

  Tyt sınav sonucu ile herhangi bir üniversiteye tercih yapsam ve aynı zamanda pmyo için başvuru yapsam problem olur mu? Problem olmazsa diyelim ki pmyo bu sene kazanamadım örneğin mülakatta elendim ama tercih yaptığım herhangi bir bölümü kazandım ve üniversiteye yerleştim. Seneye tekrar pmyo için başvuru yaptığımda birönceki sene tercih yaptığım için puanım kesilir mi?

  Teşekkürler.

  1. Admin dedi ki:

   Kesinlikle başvurun, sorun olmaz.

 35. ENES dedi ki:

  TYT BARAJ 150 PUAN , PMYO BASVURU PUANİ TABAN KAC OLUR ?

  1. Admin dedi ki:

   Henüz belli değil.

 36. Doğukan dedi ki:

  Bu sene ki sınav puanları ortalamanın altında gelecek gibi duruyor. Sizce 240 ya da 250 ye kadar puanları indirirler mi ?

  1. Admin dedi ki:

   olabilir.

 37. Bünyamin dedi ki:

  Merhaba admin sinav sure aliciydi ve herkesin hayali kirildi ben sayisalciy. Turkce 8 nrt mat 15 nrt fen 15 net sosyal8 net yaptim bunlar obp puani da rklenirmi acaba ortalama obp siz 240 alıyorum obp eklense daha ii olur benim icin ve baskalari icin çünkü polisligr gelrn adaylar matematik yapmalati lazim eger onlar sozelci ise o soeulardan en fazl 4 tsne yaparlar yani bu yil polsligin pauni düşermi vr sıralaması ne kadar olur obp etkili olur inşallah teşekkür. Polis olmak bir gurur

  1. cengiz dedi ki:

   Türkçe 8 net yapan (yazına bakarsak ki bu normal görünüyor) polislikte ne işi var arkadaşım? Suriye polisi falan ol sen

 38. İbrahim dedi ki:

  Tercih ederken hangi polis akademisini tercih etmemiz gerekiyo.(istanbul küçükçekmece civarı için)

  1. Admin dedi ki:

   Okul seçemezsin, sistemden atarlar.

 39. Şerife dedi ki:

  Merhabalar.. Ben yks sınavına girdim polislik için istediğim puan geldiğinde mesela bu sene gitmek istemiyorum gelecek sene o puanla gidebilirmiyim ?

  1. Admin dedi ki:

   hayır

  2. burcu dedi ki:

   puanı 2 sene kullanma şansın var kardeşim açıklama yapıldı

   1. Şerife dedi ki:

    Hayır dedi ama admin seneye girebilirmiyim polislige kazandığımda ?

 40. Cihan dedi ki:

  01.01.2001 doğumluyum. Ama lise mezunu oldum başvuru yapabilirmiyim ?

  1. Admin dedi ki:

   Seneye

 41. Kader dedi ki:

  Merhaba, önlisanstan mezun oldum Kasımda yapılacak kpss sınavı gec olduğundan dolayi polislik için yks sınavına da girdim alacağım puan pöh. Için de geçerli mi acaba?

  1. Admin dedi ki:

   PÖH ilanı gelince netleşir.

 42. Yağmur dedi ki:

  260 kaç net oluyor ? Ayrıca net ne doğru sayısı mi ?

  1. Samet Yağmuroğlu dedi ki:

   kusura bakma ama gerçekten çok güldüm xD Cevaplayayım toplam doğru sayını hesapla ondan sonra her yaptıgın 4 yanlışında bir doğrunu daha sil ÖRNEK 12 doğru 8 yanlış 8 yanlış 2 doğruyu daha götürür 10 net olur

 43. Samet Yağmuroğlu dedi ki:

  Kuzenim (Amcaoğlum) fetöden sınıf öğretmenliginden ihraç oldu polis olmama engel olurmu abimde polis onda bir sıkıntı yok, abim polis oldugu için herhangi bir kolaylık sağlanmaz dimi bana ? Cevabınız için şimdiden teşekkürler

  1. Hakan dedi ki:

   Sorun olmaz, kolaylıkta sağlanmaz.

 44. Bayan polis dedi ki:

  Baraj puanı düşer mi

 45. Melih dedi ki:

  Merhaba ben bu sene 12. Sınıfa geçiyorum ve tyt den iyi bi puan alacağımı düşünüyorum ama gözlerimde miyop var 2.25 ve 3 numaraları ameliyat olucam mülakatlarda bi sıkıntı olurmu lazer ameliyatının ve düz tabanligin

  1. Admin dedi ki:

   Lazer olmalısın.

 46. Isimsiz dedi ki:

  Admin dusuk puanla 15temmuz gazilerinede olabilirmi

 47. Esengül dedi ki:

  Puanlar ne zaman netleşecek bi bilginiz var mı?

 48. Esengül dedi ki:

  Bu arada amcam komiser diğer amcam da subay bunun benm için bir avantajı olabilir mi acaba?

  1. Admin dedi ki:

   Avantajı olmaz.

 49. alperen dedi ki:

  merhabalar.. gazi ve şehit yakınları eş ve cocukları ıcın tyt puanı kaç olmalı acaba?

  1. Admin dedi ki:

   Kılavuzu bekleyin.

 50. Merve dedi ki:

  boyum 159 kilom 54 polis olmama boyum engel olur mu ?

  1. Admin dedi ki:

   162 cm şartı var.

 51. Zeynep dedi ki:

  Polislik baraj puanı 260 ise 255 ile başvuru yapamam değil mi? Bi esneklik var mı?

 52. misafir dedi ki:

  bence 180 ve üzeri puan alan ve diğer şartları tutan ve POLİSLİK Mesleği ni canı gönülden isteyen her TÜRK Genci sınava girme hakkını kazanmış olması lazım.

  NOT; Eskiden polislerin hepsi lise mezunuydu görevlerini de o biçim yapmışlardır.
  Herkese selam olsun.

 53. Ramazan dedi ki:

  ŞİMDİ BEN TYT KISMINDA 240.6 ALDIM AMA TYT SÖZEL KISMINDA 276.9 ALDIM BUNLAR HAM PUANLAR DEĞİL Mİ ? BİRDE POLSİLİK EN ÜSTTEKİ TYT PUANINA MI BAKACAK YOKSA HERHANGİ BRANŞTAN BİRİNDEN PUAN YETSE BAŞVURU YAPABİLİYORMUYUZ ?

  1. Admin dedi ki:

   Kılavuzu beklemelisin

 54. Abdullah dedi ki:

  Merhaba lisans mezunları tyt puanı ile başvuru yapabilecek mi ?

 55. Orhan dedi ki:

  Polislik icin baraj puani olan tyt ham puanmi olacak yoksa diploma puani eklenecekmi

  1. Admin dedi ki:

   Kılavuz açıklanınca netleşecek.

 56. Cem burak dedi ki:

  İyi günler ilk soracağım şey düz tabanlık ve skolyoz kesinlikle engel mı skolyozum 6 derece ayaklarım da 18er derece ama sporum çok iyi denediğim zaman parkuru 32 33 saniyelerde yapıyorum baska her hangi bir saglik sorunum da yok yardimci olursaniz sevinirim

  1. Admin dedi ki:

   Skolyoz sorun olmaz, yere bastığında çukur varsa taban da sorun olmaz.

 57. Zeynep dedi ki:

  Ya keşke bu sene 240 olsa puanım tam 240 ne zaman aciklanacak

 58. Zeynep dedi ki:

  Bide görünmeyen bir yerde dövme onemli mi

  1. Admin dedi ki:

   genelde sorun olmuyor

 59. Enes dedi ki:

  Pmyo icin yerlestirme puanim 260 fakat ham puan 210larda eger gereken puan 260 ile 250 arasi olursa ham puanmi yoksa yerlestirmemi baza alinacak ?

  1. Admin dedi ki:

   Ham puan istenir.

 60. Emoo dedi ki:

  Admin,tyt de ek puanlarla birlikte puanım 279,98 başvuru yapabilir miyim