Ana Sayfa / PMYO / 2018 – PMYO TYT Puanı Hesaplama

2018 – PMYO TYT Puanı Hesaplama

Polis olma hayali kuran adaylar bu amaçları için Polis Akademisi bünyesi altında bulunan çeşitli eğitim birimleri tarafından eğitim görürler. Bu eğitim birimleri çeşitli yeterliliklere göre öğrenci almaktadır. Bazıları lisans mezunu alırken PMYO lise mezunu adayları bünyesine kabul eder. Daha detaylı bilgi verecek olursak, POMEM ve PAEM yalnızca lisans mezunlarından öğrenci kabul ederler. POMEM değişen kural ile birlikte sınırlı sayıda ön lisans mezunu adayın da başvurabilmesine olanak tanıdı. PAEM ise yalnızca lisans mezunu öğrencilerden alım yaparak, mezun oldukları zaman direkt olarak rütbeli bir sıfatla, yani komiser yardımcısı rütbesiyle mezun olmalarına olanak tanır. Bu sebeple lisans mezunu adaylar tarafından en çok tercih edilmesi beklenen bölüm PAEM olmaktadır.

Bununla birlikte PMYO lise mezunları için ve lise son sınıf öğrencileri için polis olma hayalini gerçekleştirmeleri için başvurabilecekleri eğitim birimidir. Lise mezunları POMEM ve PAEM’de eğitim göremediği için yalnızca PMYO tarafından kabul edilebilirler. Bunun için de elbette birçok kural vardır. Adaylar istenen birtakım şartlar ve kurallar vardır. Eğer adaylar PMYO tarafından istenilen tüm yeterliliklere sahipse bu kurumda eğitim almaya hak kazanabilirler. Bazı şartların karşılanıyor olması geçerli değildir. İstenilen tüm şartlara eksiksiz olarak uyuluyor olması gerekmektedir. TYT sınavı da PMYO adayları için aranılan şartlardan biridir ve eski adı YGS olan bu sınav, PMYO bünyesinde eğitim almak isteyen adayların gireceği yazılı sınav niteliğindedir.

2018 – PMYO Adayları İçin TYT Puan Hesabı Nasıl Yapılır ?

Düzenli olarak her sene PMYO için alımlar yapılmaktadır. Lise mezunu olup polislik hayali kuran binlerce aday da PMYO için başvuruda bulunmaktadır. PMYO tarafından kabul edilmek isteyen polis adaylarının aklında birçok soru bulunur. Bu sorular arasında en çok sorulanlardan biri de PMYO için TYT puan hesabının nasıl olacağı sorusudur. TYT sınavı için ayrı bir yazılı sınav düzenlenmez. Lise mezunu öğrencilerin girebildiği üniversiteye giriş sınavı olan TYT puanı PMYO için de geçerlilik teşkil etmektedir. Adayların her yıl TYT sınavı için belirlenen baraj puanı aşması beklenir. Baraj puanı aşamayan adaylar PMYO girişi için gereken şartları karşılamıyor olur ve başvuruda bulunmaları da mümkün değildir.

Adayların aklında tutmaları gereken önemli noktalardan biri de TYT sınavının PMYO alımları için %25 oranında etkisi olduğudur. Yani PMYO için kabul edilmek isteyen adaylar, % 25 oranında TYT, %25 oranında fiziki mülakat yani parkur ve % 50 oranında da sözlü mülakatın etkisini olacağının farkında olmalı ve bu doğrultuda hepsini dikkatle hazırlıklarını sürdürmelidir. Adaylar için TYT sınavında dikkat etmeleri gereken önemli bilgileri aktaracak olursak:

 • TYT sınavı için puan hesabı yapılırken Türkçe sınavının etkisi % 33 oranında baz alınmaktadır.
 • TYT sınavı için puan hesabı yapılırken Matematik sınavının etkisi % 33 oranında baz alınmaktadır.
 • TYT sınavı için puan hesabı yapılırken Fen sınavının etkisi % 17 oranında baz alınmaktadır.
 • TYT sınavı için puan hesabı yapılırken Sosyal sınavının etkisi % 17 oranında baz alınmaktadır.

Adaylar, hangi sınav sorularının ne derece etkili olacağını yukarıda vereceğimiz tabloya göre inceleyip bilgi sahibi olabilirler. Buradaki tablo yanıltıcı olabilir çünkü burada Türkçe ve Matematik sorusunun sayısı sosyal ve fen sınavlarından daha fazladır. Yani Fen ve Sosyal önemsiz değildir buna çok dikkat etmelisiniz, kısacası soru sayılarını da göz önüne almanızda fayda var.

2018 PMYO için adayların TYT puanlarını nasıl hesaplayacakları sorusuna gelirsek, 1 Türkçe netinizi veya 1 Matematik netinizi 3.3 ile , 1 sosyal netinizi ve 1 fen netinizi de 3.4 ile çarpıp toplamanız gerekiyor.  Elinizde oluşan net rakamına da ÖSYM ‘nin taban puanı olan 100 puanı eklemeniz gerekmekte.  Bu tüm adaylara verilen bir puandır. Bununla birlikte de OBP puanınızı eklemeniz gerekiyor. Bu da diploma puanınızı 0.6 puanla çarpmanızla ortaya çıkabilir.  Bu puanı da az önce çıkan puana ekleyerek tercih puanınızı bulabilirsiniz. Aşağıda farklı bir şekilde açıklayacak olursak;

TYT Puanı + 100 Puan + OBP diplomanotu x 0.6 + = Tercih Puanı

Şeklinde bulabilirsiniz, ya da tercih ederseniz birçok puan hesaplama sitesinden aşağı yukarı gelmesi muhtemel olan puanlarınızı hesaplayabilirsiniz. Elbette bu siteler ve yukarıdaki formül size tahmini sonuçlar verir ancak size tavsiyemiz en doğru sonucun ÖSYM tarafından açıklanan sonuç olacağının bilincinde olup bu sonucu beklemenizdir.

2018 – PMYO Adayları İçin Önemli Bilgiler

2018 PMYO başvurusunda bulunacak adaylar için bazı önemli bilgiler bulunmaktadır. Daha doğrusu sizden istenilen bazı şartlar vardır. Bu şartlar hakkında sizlere detaylı bilgiler aktarırken, adayların fikir sahibi olmalarını sağlayacağız. 2018 PMYO adayları için bazı önemli bilgiler;

 • Lise mezunları ve lise son sınıfta okuyan adayların, yaş kriterlerini karşılıyorlarsa PMYO başvurusu yapması mümkündür. Burada adaylar için önemli olan, eğer lise mezunuysanız polis olmak için başvuracağınız kurumun PMYO olduğunun farkında olmanızdır. Yani PAEM ve POMEM eğitim birimlerine başvurmanız mümkün değildir.
 • PMYO adayları sadece TYT sınav sonucuna göre başvuruda bulunabilirler. Eski adı YGS olan bu sınavdan 260 baraj puanı aşan adaylar başvuruda bulunabilirler. Aklınızda bulundurmanız gereken bir diğer şey de bu puanın resmi olmadığıdır. Her yıl değişebilen bir puandır.
 • PMYO alımları her yıl azalmaya başlamıştır. Bazı yıllar aynı kalsa da 2011 yılında 8.900 civarı öğrenci alınan PMYO 2018 yılı için 2000 – 2500 civarında alım yapacak Buna hazırlıklı olmanızda fayda var.
 • PMYO için istenilen diğer şartlar hemen hemen POMEM ve PAEM ile aynıdır. Daha detaylı bilgi için yayınlandıktan sonra aday başvuru kitapçığına

Temel Yeterlilik Testi (TYT) Puan Hesaplama

PMYO Başvurusu Nasıl Yapılır ? Şartları Nelerdir ?

2018 – PMYO Kimler Başvurabilir ?


Bu makalede tam 138 SORU-CEVAP yer almaktadır. Okumak ve yeni soru sormak için aşağıya bakınız.

138 Soru Var

 1. Lütfen yardım ben lise son sınıf ogrencisiyim bu hafta mezun olacaz fakat baraj dersinden kaldım diploma alamıyorum pmyo yu kazansam bile bi işe yaramazmı

  • Şöyle soyliyim baraj dersin sinavi eylul ayinda tekrar sinavi oluyo gecersen universite puaninda PMYO baraj puanini asarsan ve baya yuksek alirsan girersin hem sorun olsaydi universite sinavina sokmazlardi cunki ayni sey suan arkadasimin basina geldi oda bolum dersinin baraj dersinden kaliyor oda besyo okumak istiyor hocaya sordu soyle dedi; sen universite sinavina gir ve yuksek alirsan okula misafir olarak girersin ve o baraj dersini verince mulakat sinavina girmeye hak kazanirsin dedi ve hemen hemen BESYO VE PMYO aynı girebilirsin yani sen yeterki o baraj dersi sinavini ver

 2. Admin obp puanı PMYO ya girerken etkili olcak mı ki?

 3. Ham puanla mı alacak ? Yoksa obp puanıda dahil mi ? Yani diyelim baraj 260sa ham 260 olacak yoksa yerleştirme ouanıyla mı

 4. Ham puan mı baz alınır yoksa yerleştirmeyle mi alır ?

 5. Ham puanla mı alınır yoksa yerleştirmeyle mi alır acaba bu yıl. Açıklamada obp puanı da dahil görünüyor ?

 6. 2500 alım Türkiye geneli mi yoksa il genelinde mi

 7. Polis ve şehit çocukları için de 260 baraj mı baz alınıyor

 8. merhabalar sorum şu ki ben sözelciyim yani her iki sınavda da matematik yapmayacaktım matematik yapmazsam alım olmayacak mı o halde madem yuzde 33 etkiliyormuş tyt’yi?

  • Matematik en az 0,5 net yapmalisin puaninin hesaplanmasi icon bu tytde olabilir ayt de ama tytde zaten bir tane basit soruyo oluyo onu yaparsan ve sozelde iyi yapip polislik icin belirtilen baraj puanini alirsan girebilirsin

 9. 300 puan alsam tyt den parkur ve mulakkattan da ortalamanin birazcik üstünde olsam bi bayan olarak kazanma sansim sizce ne kadardir?

 10. 260 kesin ve net baraj mi bi arada 270’den bahsetmiştiniz

 11. merhabalar sorum şu ki ben sözelciyim yani her iki sınavda da matematik yapmayacaktım matematik yapmazsam alım olmayacak mı o halde madem yuzde 33 etkiliyormuş tyt’yi?

 12. Teşekkür ederim cevabınız için bir de şey benim elimin üst kısmında 1 cm ye yakın dikiş izi var ama belli olmuyor 1 metreden sonra sorun olur mu?

 13. Tytden sonra fiziksel mülakata kadar ne kadar süre olacak?

 14. Tüm mülakatlardan sonra sonuç puanı 147 olsa bir bayan için kazanma ihtimalim sizce nedir ?

 15. Tüm mülakatlardan sonra sonuç puanı 147 olursa bir bayan olarak kazanma ihtimalim sizce nedir?

 16. Böbrek taşı bayanlarda pek sorun değil diyorlar pmyo için doğru mu?

 17. Merhaba Admin
  Tyt 310 falan alsam spor tam puan alsam mülakattan da orta değerlerde bir puan alsam 145 gibi bir genel ortalama ile polis olabilir miyim çok istiyorum polis olmayı Allah yardımıcımız olsun

 18. admin basvuracagimiz puan ham puan mi yoksa diploma puani eklenmiş olarak mi basvuracagiz??

 19. Admin merhaba benim her iki elimde de yani avcumun içinde 7 veya 8 dikiş izi var sağlıkta bu sorun olur mu

 20. Merhaba benim her iki avucumun içinde de 7 veya 8 dikiş izi var bunlar avuç içinden dışarı sarkmıyor yani sağlıkta sorun olur mu

 21. 2018 PMYO başvuru kılavuzu ne zaman yayınlanır ?

 22. Tyt sonuçları açıklandıktan sonra mı ilan yayınlanır acaba?

 23. Merhabalar.Sorum şu ki TYT puanı hesaplanırken ham puan mı etkili olacak yoksa okul puanı eklenmiş hali mi Çünkü hesaplama da OBP puanı da yazılmışta?

 24. 06 09 2000 doğumluyum başvuru yapabiliyor muyum?

 25. 09 06 2000 doğumluyum başvuru yapabiliyor muyum?

 26. Mülakatlar tahminen kurban bayramı öncesi mi olur???

 27. Selam sağ gözüm 1.5 miyop.
  Sol gözüm 0.50 miyop.
  Göz şartlarına uygunmudur acaba polislik.

 28. Kasık fıtıgı engel midir?

 29. pmyo başvuruları ne zaman açılacak hiçbir yerde yazmıyor

 30. Polis çocuklarına özel baraj puanı var mı

 31. 1.dereceden karaciger yaglanmasi var ama karacigerin hic bir sekilde yapisini ve islevini etkilemiyor karaciger sahlikli sorun olurmu sizce?

 32. Merhaba admin ben geçen sene pmyo kazanmıştım ama iyi bi üniversitede kazanmıştım malesef yanlış tercih yapıp ihtibak eğitiminde kendi isteğimle bırakmıştım. Bu sene galiba kendi isteğiyle bırakanlar tekrar başvurabiliyomuş benim sorum şu ben çok pişman oldum bu sene tekrar başvurcam ama mülakattaki amirlerin karşısına hangi yüzle çıkacağımı hiç bilmiyorum acaba bana mülakatta pmyo yu neden bırakıp tekrar geldin diye sorup elerler mi ?

 33. klavuz acıklandı mı? 260 ham puan mı?

 34. Merhaba,

  Tyt sınav sonucu ile herhangi bir üniversiteye tercih yapsam ve aynı zamanda pmyo için başvuru yapsam problem olur mu? Problem olmazsa diyelim ki pmyo bu sene kazanamadım örneğin mülakatta elendim ama tercih yaptığım herhangi bir bölümü kazandım ve üniversiteye yerleştim. Seneye tekrar pmyo için başvuru yaptığımda birönceki sene tercih yaptığım için puanım kesilir mi?

  Teşekkürler.

 35. TYT BARAJ 150 PUAN , PMYO BASVURU PUANİ TABAN KAC OLUR ?

 36. Bu sene ki sınav puanları ortalamanın altında gelecek gibi duruyor. Sizce 240 ya da 250 ye kadar puanları indirirler mi ?

 37. Merhaba admin sinav sure aliciydi ve herkesin hayali kirildi ben sayisalciy. Turkce 8 nrt mat 15 nrt fen 15 net sosyal8 net yaptim bunlar obp puani da rklenirmi acaba ortalama obp siz 240 alıyorum obp eklense daha ii olur benim icin ve baskalari icin çünkü polisligr gelrn adaylar matematik yapmalati lazim eger onlar sozelci ise o soeulardan en fazl 4 tsne yaparlar yani bu yil polsligin pauni düşermi vr sıralaması ne kadar olur obp etkili olur inşallah teşekkür. Polis olmak bir gurur

  • Türkçe 8 net yapan (yazına bakarsak ki bu normal görünüyor) polislikte ne işi var arkadaşım? Suriye polisi falan ol sen

 38. Tercih ederken hangi polis akademisini tercih etmemiz gerekiyo.(istanbul küçükçekmece civarı için)

 39. Merhabalar.. Ben yks sınavına girdim polislik için istediğim puan geldiğinde mesela bu sene gitmek istemiyorum gelecek sene o puanla gidebilirmiyim ?

 40. 01.01.2001 doğumluyum. Ama lise mezunu oldum başvuru yapabilirmiyim ?

 41. Merhaba, önlisanstan mezun oldum Kasımda yapılacak kpss sınavı gec olduğundan dolayi polislik için yks sınavına da girdim alacağım puan pöh. Için de geçerli mi acaba?

 42. 260 kaç net oluyor ? Ayrıca net ne doğru sayısı mi ?

  • Samet Yağmuroğlu

   kusura bakma ama gerçekten çok güldüm xD Cevaplayayım toplam doğru sayını hesapla ondan sonra her yaptıgın 4 yanlışında bir doğrunu daha sil ÖRNEK 12 doğru 8 yanlış 8 yanlış 2 doğruyu daha götürür 10 net olur

 43. Samet Yağmuroğlu

  Kuzenim (Amcaoğlum) fetöden sınıf öğretmenliginden ihraç oldu polis olmama engel olurmu abimde polis onda bir sıkıntı yok, abim polis oldugu için herhangi bir kolaylık sağlanmaz dimi bana ? Cevabınız için şimdiden teşekkürler

 44. Baraj puanı düşer mi

 45. Merhaba ben bu sene 12. Sınıfa geçiyorum ve tyt den iyi bi puan alacağımı düşünüyorum ama gözlerimde miyop var 2.25 ve 3 numaraları ameliyat olucam mülakatlarda bi sıkıntı olurmu lazer ameliyatının ve düz tabanligin

 46. Admin dusuk puanla 15temmuz gazilerinede olabilirmi

 47. Puanlar ne zaman netleşecek bi bilginiz var mı?

 48. Bu arada amcam komiser diğer amcam da subay bunun benm için bir avantajı olabilir mi acaba?

 49. merhabalar.. gazi ve şehit yakınları eş ve cocukları ıcın tyt puanı kaç olmalı acaba?

 50. boyum 159 kilom 54 polis olmama boyum engel olur mu ?

 51. Polislik baraj puanı 260 ise 255 ile başvuru yapamam değil mi? Bi esneklik var mı?

 52. bence 180 ve üzeri puan alan ve diğer şartları tutan ve POLİSLİK Mesleği ni canı gönülden isteyen her TÜRK Genci sınava girme hakkını kazanmış olması lazım.

  NOT; Eskiden polislerin hepsi lise mezunuydu görevlerini de o biçim yapmışlardır.
  Herkese selam olsun.

 53. ŞİMDİ BEN TYT KISMINDA 240.6 ALDIM AMA TYT SÖZEL KISMINDA 276.9 ALDIM BUNLAR HAM PUANLAR DEĞİL Mİ ? BİRDE POLSİLİK EN ÜSTTEKİ TYT PUANINA MI BAKACAK YOKSA HERHANGİ BRANŞTAN BİRİNDEN PUAN YETSE BAŞVURU YAPABİLİYORMUYUZ ?

 54. Merhaba lisans mezunları tyt puanı ile başvuru yapabilecek mi ?

 55. Polislik icin baraj puani olan tyt ham puanmi olacak yoksa diploma puani eklenecekmi

 56. İyi günler ilk soracağım şey düz tabanlık ve skolyoz kesinlikle engel mı skolyozum 6 derece ayaklarım da 18er derece ama sporum çok iyi denediğim zaman parkuru 32 33 saniyelerde yapıyorum baska her hangi bir saglik sorunum da yok yardimci olursaniz sevinirim

 57. Ya keşke bu sene 240 olsa puanım tam 240 ne zaman aciklanacak

 58. Bide görünmeyen bir yerde dövme onemli mi

 59. Pmyo icin yerlestirme puanim 260 fakat ham puan 210larda eger gereken puan 260 ile 250 arasi olursa ham puanmi yoksa yerlestirmemi baza alinacak ?

 60. Admin,tyt de ek puanlarla birlikte puanım 279,98 başvuru yapabilir miyim

 61. Ben açıktan 4 yıllık bi bölüm bitirsem polisliğe alırlar mı

 62. 05.04.2001 doğumluyum.2019’da üniversite sınavına gireceğim.PMYO başvurabilir miyim ?

 63. Lise mezunuyum polis olmak icin tyt kac puan gerekli
  Bide ek puan fln nasil hesaplaniyor

 64. Adamın kılavuz açıklandın bilgi verir misin ben anlamadım ham puan mı yerleştirme puanı mı yada herhangi biri 260 ı geçse yetiyor mu

 65. Ortaogrerim başarı puanım 274 yerleştirme puanım 204 polislik mülakatina girebilirmiyim beni alırlarmi admin acil cevap bekliyorum başarı puanıyla girebilirmiyim

 66. Sa ben tytden 226 aldım yerleştirme puanım 264 ek puanla 283 pmyo’ya başvurabiliyor muyum?

 67. ham puan hangisi oluyor tyt mi yoksa y-tyt mi

 68. Tyt puan 250 alirlarmi basvurabilirmym?

 69. başvuru sayısı ne kadar olursa puanı düşürürler????

 70. Klavuz açıklandı ama hala net bi bilgi yok bu urlde https://polisnoktasi.com/2018-pmyo-tyt-puani-hesaplama/?nonamp=1#commentform söylediğinize göre okul puanı 0.6 ile çarpılarak eklenicek falan diyo biz neye göre başvuru yapıvaz net bi bilgi vericek kimse yok mu

 71. Ek puansız yerleştirme 261 başvuramazmıyım.

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir