2018 – PMYO TYT Puanı Hesaplama

04.06.2018
A+
A-
2018 – PMYO TYT Puanı Hesaplama

Polis olma hayali kuran adaylar bu amaçları için Polis Akademisi bünyesi altında bulunan çeşitli eğitim birimleri tarafından eğitim görürler. Bu eğitim birimleri çeşitli yeterliliklere göre öğrenci almaktadır. Bazıları lisans mezunu alırken PMYO lise mezunu adayları bünyesine kabul eder. Daha detaylı bilgi verecek olursak, POMEM ve PAEM yalnızca lisans mezunlarından öğrenci kabul ederler. POMEM değişen kural ile birlikte sınırlı sayıda ön lisans mezunu adayın da başvurabilmesine olanak tanıdı. PAEM ise yalnızca lisans mezunu öğrencilerden alım yaparak, mezun oldukları zaman direkt olarak rütbeli bir sıfatla, yani komiser yardımcısı rütbesiyle mezun olmalarına olanak tanır. Bu sebeple lisans mezunu adaylar tarafından en çok tercih edilmesi beklenen bölüm PAEM olmaktadır.

Bununla birlikte PMYO lise mezunları için ve lise son sınıf öğrencileri için polis olma hayalini gerçekleştirmeleri için başvurabilecekleri eğitim birimidir. Lise mezunları POMEM ve PAEM’de eğitim göremediği için yalnızca PMYO tarafından kabul edilebilirler. Bunun için de elbette birçok kural vardır. Adaylar istenen birtakım şartlar ve kurallar vardır. Eğer adaylar PMYO tarafından istenilen tüm yeterliliklere sahipse bu kurumda eğitim almaya hak kazanabilirler. Bazı şartların karşılanıyor olması geçerli değildir. İstenilen tüm şartlara eksiksiz olarak uyuluyor olması gerekmektedir. TYT sınavı da PMYO adayları için aranılan şartlardan biridir ve eski adı YGS olan bu sınav, PMYO bünyesinde eğitim almak isteyen adayların gireceği yazılı sınav niteliğindedir.

2018 – PMYO Adayları İçin TYT Puan Hesabı Nasıl Yapılır ?

Düzenli olarak her sene PMYO için alımlar yapılmaktadır. Lise mezunu olup polislik hayali kuran binlerce aday da PMYO için başvuruda bulunmaktadır. PMYO tarafından kabul edilmek isteyen polis adaylarının aklında birçok soru bulunur. Bu sorular arasında en çok sorulanlardan biri de PMYO için TYT puan hesabının nasıl olacağı sorusudur. TYT sınavı için ayrı bir yazılı sınav düzenlenmez. Lise mezunu öğrencilerin girebildiği üniversiteye giriş sınavı olan TYT puanı PMYO için de geçerlilik teşkil etmektedir. Adayların her yıl TYT sınavı için belirlenen baraj puanı aşması beklenir. Baraj puanı aşamayan adaylar PMYO girişi için gereken şartları karşılamıyor olur ve başvuruda bulunmaları da mümkün değildir.

Adayların aklında tutmaları gereken önemli noktalardan biri de TYT sınavının PMYO alımları için %25 oranında etkisi olduğudur. Yani PMYO için kabul edilmek isteyen adaylar, % 25 oranında TYT, %25 oranında fiziki mülakat yani parkur ve % 50 oranında da sözlü mülakatın etkisini olacağının farkında olmalı ve bu doğrultuda hepsini dikkatle hazırlıklarını sürdürmelidir. Adaylar için TYT sınavında dikkat etmeleri gereken önemli bilgileri aktaracak olursak:

 • TYT sınavı için puan hesabı yapılırken Türkçe sınavının etkisi % 33 oranında baz alınmaktadır.
 • TYT sınavı için puan hesabı yapılırken Matematik sınavının etkisi % 33 oranında baz alınmaktadır.
 • TYT sınavı için puan hesabı yapılırken Fen sınavının etkisi % 17 oranında baz alınmaktadır.
 • TYT sınavı için puan hesabı yapılırken Sosyal sınavının etkisi % 17 oranında baz alınmaktadır.

Adaylar, hangi sınav sorularının ne derece etkili olacağını yukarıda vereceğimiz tabloya göre inceleyip bilgi sahibi olabilirler. Buradaki tablo yanıltıcı olabilir çünkü burada Türkçe ve Matematik sorusunun sayısı sosyal ve fen sınavlarından daha fazladır. Yani Fen ve Sosyal önemsiz değildir buna çok dikkat etmelisiniz, kısacası soru sayılarını da göz önüne almanızda fayda var.

2018 PMYO için adayların TYT puanlarını nasıl hesaplayacakları sorusuna gelirsek, 1 Türkçe netinizi veya 1 Matematik netinizi 3.3 ile , 1 sosyal netinizi ve 1 fen netinizi de 3.4 ile çarpıp toplamanız gerekiyor.  Elinizde oluşan net rakamına da ÖSYM ‘nin taban puanı olan 100 puanı eklemeniz gerekmekte.  Bu tüm adaylara verilen bir puandır. Bununla birlikte de OBP puanınızı eklemeniz gerekiyor. Bu da diploma puanınızı 0.6 puanla çarpmanızla ortaya çıkabilir.  Bu puanı da az önce çıkan puana ekleyerek tercih puanınızı bulabilirsiniz. Aşağıda farklı bir şekilde açıklayacak olursak;

TYT Puanı + 100 Puan + OBP diplomanotu x 0.6 + = Tercih Puanı

Şeklinde bulabilirsiniz, ya da tercih ederseniz birçok puan hesaplama sitesinden aşağı yukarı gelmesi muhtemel olan puanlarınızı hesaplayabilirsiniz. Elbette bu siteler ve yukarıdaki formül size tahmini sonuçlar verir ancak size tavsiyemiz en doğru sonucun ÖSYM tarafından açıklanan sonuç olacağının bilincinde olup bu sonucu beklemenizdir.

2018 – PMYO Adayları İçin Önemli Bilgiler

2018 PMYO başvurusunda bulunacak adaylar için bazı önemli bilgiler bulunmaktadır. Daha doğrusu sizden istenilen bazı şartlar vardır. Bu şartlar hakkında sizlere detaylı bilgiler aktarırken, adayların fikir sahibi olmalarını sağlayacağız. 2018 PMYO adayları için bazı önemli bilgiler;

 • Lise mezunları ve lise son sınıfta okuyan adayların, yaş kriterlerini karşılıyorlarsa PMYO başvurusu yapması mümkündür. Burada adaylar için önemli olan, eğer lise mezunuysanız polis olmak için başvuracağınız kurumun PMYO olduğunun farkında olmanızdır. Yani PAEM ve POMEM eğitim birimlerine başvurmanız mümkün değildir.
 • PMYO adayları sadece TYT sınav sonucuna göre başvuruda bulunabilirler. Eski adı YGS olan bu sınavdan 260 baraj puanı aşan adaylar başvuruda bulunabilirler. Aklınızda bulundurmanız gereken bir diğer şey de bu puanın resmi olmadığıdır. Her yıl değişebilen bir puandır.
 • PMYO alımları her yıl azalmaya başlamıştır. Bazı yıllar aynı kalsa da 2011 yılında 8.900 civarı öğrenci alınan PMYO 2018 yılı için 2000 – 2500 civarında alım yapacak Buna hazırlıklı olmanızda fayda var.
 • PMYO için istenilen diğer şartlar hemen hemen POMEM ve PAEM ile aynıdır. Daha detaylı bilgi için yayınlandıktan sonra aday başvuru kitapçığına

Temel Yeterlilik Testi (TYT) Puan Hesaplama

PMYO Başvurusu Nasıl Yapılır ? Şartları Nelerdir ?

2018 – PMYO Kimler Başvurabilir ?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 155 YORUM
 1. Mnt dedi ki:

  Ben açıktan 4 yıllık bi bölüm bitirsem polisliğe alırlar mı

  1. Admin dedi ki:

   Başvurabilirsin

 2. Serkan dedi ki:

  05.04.2001 doğumluyum.2019’da üniversite sınavına gireceğim.PMYO başvurabilir miyim ?

 3. Ayhan dedi ki:

  Lise mezunuyum polis olmak icin tyt kac puan gerekli
  Bide ek puan fln nasil hesaplaniyor

   1. Furkan dedi ki:

    Tyt sınavına okul başarı puani ekleniyormu
    Tyt den 230 aldım diyelim 40 puanda okul basari puani eklense 270 ile başvuru yapabilirmiyim

    1. Admin dedi ki:

     Ham puan baz alınıyor.

 4. 18 dedi ki:

  Adamın kılavuz açıklandın bilgi verir misin ben anlamadım ham puan mı yerleştirme puanı mı yada herhangi biri 260 ı geçse yetiyor mu

 5. Nuray dedi ki:

  Ortaogrerim başarı puanım 274 yerleştirme puanım 204 polislik mülakatina girebilirmiyim beni alırlarmi admin acil cevap bekliyorum başarı puanıyla girebilirmiyim

  1. Admin dedi ki:

   hayır

 6. Erdem dedi ki:

  Sa ben tytden 226 aldım yerleştirme puanım 264 ek puanla 283 pmyo’ya başvurabiliyor muyum?

  1. Admin dedi ki:

   Maalesef.

 7. halil dedi ki:

  ham puan hangisi oluyor tyt mi yoksa y-tyt mi

 8. Ayse dedi ki:

  Tyt puan 250 alirlarmi basvurabilirmym?

  1. Admin dedi ki:

   Hayır

 9. safkan dedi ki:

  başvuru sayısı ne kadar olursa puanı düşürürler????

  1. Admin dedi ki:

   Puan düşmesi zor ihtimal

 10. Melih dedi ki:

  Klavuz açıklandı ama hala net bi bilgi yok bu urlde https://polisnoktasi.com/2018-pmyo-tyt-puani-hesaplama/?nonamp=1#commentform söylediğinize göre okul puanı 0.6 ile çarpılarak eklenicek falan diyo biz neye göre başvuru yapıvaz net bi bilgi vericek kimse yok mu

 11. Ali dedi ki:

  Ek puansız yerleştirme 261 başvuramazmıyım.

  1. Admin dedi ki:

   TYT ham o puansa başvurursun

 12. Engin dedi ki:

  ek puanlı yerleştirme puanım 259.41669 tam 260 değil başvurabilirmiyim

 13. Engin dedi ki:

  ek puanlı yerleştirme puanım 259.41669 başvurabilirmiyim

  1. Admin dedi ki:

   Hayır

 14. Hüseyin dedi ki:

  OKUL PUANSIZ SADECE TYT DEN 260 ALMAMIZMI GEREKİYOR ?

  1. Admin dedi ki:

   evet

 15. Onur dedi ki:

  Ben gazi cocuguyum ve 12.sınıfa geçtim yapılacak 2019 tyt sınavından 150 ham puan alsam başvuru yapabilirmiyim PMYO na beni bilgilendirirseniz sevinirim

  1. haluk dedi ki:

   kardeşim bende gazi cocuğuyun bunun hakkinda bilgi verdilermi sana

 16. Serhat dedi ki:

  04.09.2001 doğumluyum 2019 daki üniversite sınavına gireceğim PMYO YA başvurabilir miyim yoksa 18 i doldurmam mı gerek ?

 17. Serhat dedi ki:

  04.09.2001 doğumluyum 2019’da üniversite sınavına gireceğim.PMYO başvurabilir miyim ? Yoksa 18 yaşını tam olarak doldurmam mı gerekiyor ?

  1. Admin dedi ki:

   Başvurursun

 18. Melike lök dedi ki:

  Admin bende polis olmak istiyorum AYT puanim 260’ın altında olursa TYT puanim 260’ın üstündeyse polis olabilir miyim.?

 19. orhan dedi ki:

  POMEM TYT ÜZERİNDEN POLİS ALIMI YAPIYOR MU

  1. Admin Admin dedi ki:

   hayır

 20. DERYA KUMCU dedi ki:

  19.10.2001 doğumluyum 2019 da pmyo alınabilirmiyim ay farkı ile kaybediyormuyum

  1. Admin Admin dedi ki:

   evet giremezsiniz…