PMYO

2023 – PMYO Sözlü Mülakat ve Soruları

Polis Meslek Yüksekokulu için alımlara az bir süre kala, lise mezunu adaylar büyük bir heyecan yaşıyor. Bilindiği gibi Haziran’ın son haftasında yapılan TYT sınavı ile birlikte adaylar PMYO için de geçerli sınav niteliği taşıyan bu sınavı geride bıraktılar. Henüz TYT için puanlar açıklanmasa da adaylar çoktan PMYO mülakatları için hazırlanmaya başladılar. Elbette PMYO için başvuruda bulunacak adaylar açısından mülakatlar en önemli aşamayı oluşturuyor diyebiliriz. TYT sınavı da her ne kadar önemli olsa da %25 oranında etki ediyor. Mülakatlar ise toplamda %75 oranında etkiye sahip. Henüz PMYO baraj puanları hakkında resmi açıklama yapılmamış olsa da geçmiş yılları baz alarak 260 civarında bir baraj puan uygulamasının olabileceğini tahmin ediyoruz.

Bazı iddialar baraj puanın düşebileceğini söylese de adayların baraj puan 260 olacakmış gibi hazırlanmasında fayda var. Özellikle PMYO için yazılı sınav anlamı taşıyan TYT ‘den iyi puan alacağını düşünen adayların fiziki mülakatlar ve sözlü mülakatlar için hazırlanmasında fayda var. Bilindiği gibi PMYO için başvuru yapacak adayların tamamı 18 ile 26 yaş arasında olmak zorunda. Yani liseden mezun olalı birkaç sene olmuş adayların PMYO girişi için sınırlı bir zamanları kaldığını söyleyebiliriz. TYT sınav sonuçlarının 1 – 2 hafta içinde açıklanmasına kesin gözüyle bakılıyor. TYT açıklandıktan sonra da adayların alacakları puanlara göre PMYO için başvuru yapıp yapamayacakları belli olacak. 260 puanı aşan her aday kesin PMYO ‘ya girerim diye düşünmemeli. Çünkü baraj puan o civarlarda olsa da PMYO adaylarının başarısına göre belki de en son girecek aday daha yüksek puanla dahi girebilir.

Ayrıca yazılı sınavdan başka mülakatlar da PMYO için önemli yere sahiptir. Adayların özellikle de sözlü mülakatlar için çaba göstermesinde fayda var. Sözlü mülakattaki kurulun adayı direkt olarak eleme yetkisi olduğu için, kurulun soracağı sorulara doğru cevapları vermek son derece önemli. Fiziki parkur da yine adayların çok takıldıkları bölümlerden biri. Adayların belirli bir süre içerisinde kendilerinden istenen fiziki yeterlilik testlerini başarıyla tamamlaması gerekiyor. Tamamlayamayan adaylar direkt olarak elenirken, adayların fiziki sınav yani parkur sırasında yapacakları her hata da puanlarının düşmesine sebep oluyor. Kısacası adaylar hem TYT sınavından hem fiziki mülakattan hem de sözlü mülakattan alacakları puanlarının 100 üzerinden hesaplanmasıyla sıralanıyor ve PMYO tarafından yerleşip yerleşemeyecekleri belli oluyor.

2023 – PMYO Sözlü Mülakat ve Sorular

Polis Meslek Yüksekokuluna girmeyi düşünen adaylar için en önemli aşamalardan birini de sözlü mülakat kısmı oluşturur. Bu kısım adayın giriş puanına %50 oranında etki ettiği için son derece önemlidir. Eğer adaylar sözlü mülakatta düşük puan alırlarsa elenme ihtimalleri oldukça kuvvetlidir. Adaylar sözlü mülakatta başarılı oldukları taktirde de PMYO ‘ya girme ihtimalleri oldukça yüksek olur. Sözlü mülakat kısmına gelene kadar öncelikle diğer aşamaları başarıyla geçmek zorundasınız. TYT sınavından baraj puanı geçerek alabildiğiniz kadar yüksek puan almaya çalışmalısınız. Daha sonrasında ise sağlık raporunu sorunsuz ve polisliğe elverişlidir şeklinde alacaksınız. Parkur aşamasını da başarıyla geçtikten sonra sözlü mülakata girersiniz. Parkur ve sözlü mülakatlar genelde aynı gün içerisinde yapılır ve adaylara da mülakat sonuçları kısa zaman içinde açıklanır. Eğer adaylar sözlü mülakatı ve diğer mülakatlarla yazılı sınav niteliğinde TYT ‘yi de başarıyla geçmişlerse geriye kalan şey sonuçları beklemek olmalıdır. Sonuçlar açıklandıktan sonra PMYO tarafından kabul edilirseniz intibak eğitimine tabi tutulursunuz. İntibakta sorun çıkmadığı taktirde de 2 yıllık PMYO eğitiminiz başlamış olur. Şimdi sizlere sözlü mülakat başta olmak üzere diğer mülakatlarla ilgili de bilgileri aktaralım.

 • PMYO alımlarında adaylar ilk olarak TYT sınavından baraj puanı aşmaya çalışmalıdırlar. Baraj puanı başarıyla aşan adaylar PMYO başvuruları açıldığında başvuruda bulunup mülakatlara katılmalıdır. Mülakatlarda adayların sağlık durumları, fiziki yeterlilikleri ve genel kültürleri ile hayata bakış açıları ölçülür. Sağlık durumları yetkili hastanelerdeki uzman hekimler tarafından adayın polis olup olamayacağına dair verilen raporla Eğer adayın herhangi bir hastalığı veya fiziksel bir sıkıntısı varsa da yine doktor insiyatifinde olarak adaya polis olabilir veya polis olamaz şeklinde görüş bildirme hakkı bulunur.
 • Sağlık mülakatını geçtikten sonra adayların boy ve kiloları yani vücut kitle endeksleri de uyumluysa adayların fiziksel mülakatı, yani parkur dediğimiz kısmı geçmeleri gerekir. Hem erkek adaylar hem de bayan adaylar tüm mülakatlara girer. Fiziksel mülakatta da yine bayan adaylar da yer alır. Bayan adaylardan istenilen fiziksel yeterlilikler erkeklere oranla biraz daha kolaydır. Fiziki mülakatı yani parkuru geçen adaylar için sözlü mülakat kısmı devreye girmektedir.
 • Sözlü mülakat adayların en yüksek puan alabilecekleri bölümdür. Çünkü PMYO başvurularında, kabul edilmek için 100 üzerinden hesaplanan puanın %50 ‘lik bir kısmı yetkili kurulun sözlü mülakatta size vereceği puana göre hesaplanır. Sözlü mülakat esnasında yetkililer sizlere bazı sorular sorar. Bu sorulara vereceğiniz cevaba göre sizin hakkınızda olumlu ya da olumsuz puanlar verirler. Sizlere birkaç tane örnek mülakat sorusu gösterelim.
 • AİHM nedir ? AİHM ‘in görevi ve yaptıkları hakkında detaylı bilgi veriniz.
 • Toplumun birbirine güven duyması nasıl sağlanır ?
 • Sivil toplum örgütlerine örnek veriniz ve bu kavramı açıklayınız.
 • Türkiye’nin komşu ülkeleri hangileridir ?
 • Dizi izliyor musunuz ? İzlediğiniz polisiye diziler varsa onlar hakkında bilgi verin.
 • Avrupa Birliği nedir ? Birliğin kuruluş amacı ve şu an birliğe üye ülkeler hakkında bilgi veriniz.
 • Polis olmayı isteme sebebin nedir ?
 • Birleşmiş Milletler’in kuruluş tarihi ve Türkiye’nin ne zaman üye olduğu ile ilgili bilgi veriniz.

Lise Öğrencileri Nasıl PMYO Başvurusu Yapabilir ?

2023 – PMYO TYT Puanı Hesaplama

PMYO Başvurusunda Puan Nasıl Hesaplanır

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

19 Yorum

 1. Herkes mülakata Ankara’da mı girmek zorunda yoksa en yakın paem hangi ildeyse oraya mı gidiliyor?

 2. PMYO fizik yeterlilik parkuruna ve sözlü mülata ne zama çağırılacak çünkü TYT 31 temmuzda acıklanıyor 7-15 ağustos terchler 20-25 kurban bayramı 8-9 eylül PMYO okullarının açılımı olacak bütün tarihler birbirine çok yakın yanı diyeceğim PMYO mülakatları ne zaman olabilir

 3. Ben diyarbakırda yaşıyorum burda polis okulu var burdamı gireceğim mülakatlara yoksa başka yeremi yollarlar

 4. Sözlü mülakattan kalırsak yeniden girebilirmiyiz eğerki giremezsek 1 sene bekleyerek sınava yeniden girip sözlü mülakata yenidenmi girilebilirmi ?

  1. PMYO Göz Şartları!
   Polis meslek yüksek okulu sınavlarında ilk göz muayanesi bilindiği üzere mülakata gidildiği gün yani evrakları elden teslim edeceğiniz gün yapılmaktadır. Mülakat günü yapılan göz testinde sadece renk körlüğüne bakılmakta ve eğer ki aday renk körü ise elendiği kendisine beyan edilerek bir sonraki aşamaya geçememektedir. Mülakat aşamasındaki göz testini geçen adaylar ise eğer ki sınavlarda başarılı olurlar ise intibak eğitimi sırasında detaylı renk taramasına gireceklerdir. Bu tarama da gözlerin kaç derece olduğuna ve herhangi bir görme sorununun olup olmadığına bakılmaktadır. Bu aşamada adaylardan gözlerinin 2 derece üzeri olmaması şartı istenilmektedir. Bu şartları taşımayan adayların raporları olumsuz verilmektedir.

 5. Tam olarak sırası nedir . Sınava girip 260 puanı geçtikden sonraki sıra . Vee pmyo okullari nerede var ? 2 yıl biz ucret odeyerekmi okuyoruz orada .? Ve pmyo okulunda okudukdan sonra bitince polismi olunuyor sinav varmi yime girecegimiz ? Cok tsk ederm cevaplar icin simdiden . ☺

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu