2018 PMYO Sözlü Mülakat ve Bazı Tavsiyeler

13.08.2018
2.773
A+
A-
2018 PMYO Sözlü Mülakat ve Bazı Tavsiyeler

Bilindiği üzere 2018 PMYO alım ilanı çıktı ve ön başvurular bugün itibariyle başladı.Adaylar 13-26 Ağustos 2018 tarihleri arasında ön başvurularını yaparak 2018 PMYO yolunda ilk adımlarını atmış olacaklar.

Ön başvuru sonrasında adaylar ön sağlık kontrolü, fiziki yeterlilik sınavı ve sözlü mülakat sınavlarına tabi tutulacaktır.Bizlerde bu yazımızda siz değerli adaylar için bir hayli önemli olan  Sözlü Mülakat sınavı hakkında bilgi ve birazda tavsiye vermeye çalışacağız.

Sözlü Mülakat Neden Bu Kadar Önemli ?

2018 PMYO adayları için en önemli aşamaların başında sözlü mülakat vardır. Sözlü mülakatın bu kadar önemli olmasının nedeni ise ; adayların gireceği sınavlar sonrasında alacakları puanın yarısının sözlü mülakat puanı olmasıdır. Adayların puanı 100 üzerinden değerlendirilir bu 100 puan içinde sözlü mülakat puanın %50 si , fiziksel yeterlilik sınavı puanının %25 ve geri kalan ise tyt puanınızın %25 idir. Göründüğü üzere oluşturulan puanın yarısını tek başına sözlü mülakat puanı oluşturmaktadır. Bu yüzden önemli bir aşama olan sözlü mülakat için siz değerli adaylarımıza bazı tavsiyelerimiz var.

2018 PMYO Sözlü Mülakata Giderken Nasıl Giyinmeliyim ?

Giyim önemlidir arkadaşlar.Aslında giyimden yola çıkarak karşımızdaki kişide bıraktığımız ilk izlenim çok önemlidir.Bunun içinde giyim önemli bir yerdedir. Sözlü mülakat sırasında giydiklerinizi çok dikkat çekmeyen ve renkli olmayan kıyafetlerden seçmeniz sizin yararına olacaktır. Kıyafetiniz ne bol olsun nede çok dar. Aslında erkekler için en ideali takım elbisedir. Ancak seçtiğiniz takım elbisenin de koyu tonlarda olması daha iyi olur. Saçlar içinde aynı şey geçerlidir. Tabi ki saçlar abartılı bir biçimde uzun olmasın normal boylarda dağınık olmayan saç en idealidir.

Kadınlar ise saçları toplu bir vaziyette olmalıdır. Topuklu veya çok dikkat çeken bir ayakkabı yerine düz taban bir ayakkabı giymeleri iyi olacaktır.Makyaj konusunda ise çok belirgin olmayan bir makyaj yapabilirler ama sadece bir gün için hiç makyaj yapmamalarını tavsiye ederim.

Sözlü Mülakat’da Nasıl Davranmalıyım ?

Sözlü mülakat anında anahtar kelimemiz soğuk kanlı olmak arkadaşlar.Emin olun soğuk kanlılığını koruyan bu işi çok kolay başarır. Zaten komisyonun sizde aradığı niteliklerin  başında öz güven ve soğuk kanlılık gelir. Unutmayın komisyondakiler de sizin gibi birer insan.

İçeri girdiğinizde baş selamı verin .Baş selamımızı verip komisyonun karşısına geçtik . Zaten bu aşamada komisyon size kendini tanıt gibisinden bir soruyla konuşmayı başlatacaktır.Ve kendiniz tanıtmaya başlayalım.Kendinizi tanıtırken çok detay konulara inmeyin anne-baba ismi kardeş sayısı okunulan okul vs. bilgiler yeterlidir.

Bir başka önemli konu ise göz temasıdır. Göz temasınızı koruyun arkadaşlar. Size kim soru sorduysa direkt ona bakarak cevaplayın soruları. Bazen komisyon bazı adayları zorlayabiliyor. Bu normal bir şeydir sonuçta orada bir sınav içerisindesiniz. Sorulan sorulara bilginiz varsa net cevaplar verin detay cevaplardan kaçının. Soru hakkında bir fikriniz yoksa kekelemeden ee ııı yapmadan bilmiyorum efendim yada bu konu hakkında bir bilgim yok efendim gibi yanıtlar verebilirsiniz.

Son olarak duruşunuz kendinizden emin bir biçimde olsun.Buna eş değer olarak ses tonunuz da çok önemlidir. Sesiniz kısık alçak tonlarda olmasın. Komisyon sizin orada olduğunuzu anlasın duyurun kendinizi. Ama bu demek değildir ki sesiniz çıktığı kadar bağırın. Buradan kasıt kısık bir ses komisyonda bir öz güven eksikliği hissettirebilir. Siz ses tonunuzu çok kısık olmayan çokta yükseklere çıkmadan uygun bir ton da tutunuz.

2018 PMYO Mülakat Yerleri Hakkında

2018 PMYO Fiziki ve Sözlü Mülakat

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 20 YORUM
 1. Ramazan dedi ki:

  Tyt sözel ham puanım 276 başvurabilir miyim

  1. Admin dedi ki:

   TYT normal puan önemli

 2. Berkcan dedi ki:

  Ben pmyo başvurmak istiyorum ama normal tercihimi de yaptım şimdi görünüşe göre bu klaylar eylülde olacak yani intibak eğitimi falan olsun peki biz normal üniversiteye yazılıcaz mı o zaman diliminde sonuç olarak intibak eğitimden de elenebiliriz ?

  1. Admin dedi ki:

   Yazabilirsin

 3. Oktay dedi ki:

  Açıköğretim uni. Ogrencisiyim suan polis alimi icin basvuru yapabilirmiyim

  1. Admin dedi ki:

   TYT ile evet

 4. esma dedi ki:

  spor bayanlarda sınır 51 sn, 52 yapsak direk eleniyor muyuz

  1. Admin dedi ki:

   Henüz açıklanmadı.

 5. Serkan dedi ki:

  PMYO başvurup aynı zamanda üniversite tercihi yaptıktan sonra PMYO gidersek üniversite sorun çıkarır mı veya tam tersi üniversite gidersek PMYO sorun çıkarır mı ?

  1. Admin dedi ki:

   Sorun olmaz

 6. Mert dedi ki:

  2019 da alım yapılırmı PMYO sizce

 7. Mert dedi ki:

  PMYO 2019 da alım olurmu sizce

  1. Admin dedi ki:

   Olur bence

 8. aişe dedi ki:

  gözlerim 4.25 mülakata böyle girsem eğer mülakattan geçersem çizdirmeme izin var mı? yoksa sıkıntı çıkarırlar mı

 9. Ahsen dedi ki:

  Ortaöğretim kpss başvurusu yaptım ordanda şansımı deneyebilirmiyim ?

 10. Ahsen dedi ki:

  Ortaöğretim kpss den alım var değilmi

  1. Admin dedi ki:

   Yok

 11. Oğuzhan dedi ki:

  Pmyo mülakatlari ne zaman basliyacak

 12. Veysel dedi ki:

  Dil bölümü öğrencileri TYT ye girip kazanabilir mi?

  1. Admin dedi ki:

   evet…