Ana Sayfa / PMYO / 2018 PMYO Polis Alımı

2018 PMYO Polis Alımı

Polis Meslek Yüksek Okulları, lise mezunu gençler arasında oldukça revaçta. On binlerce genç, polis olmak için PMYO sınavlarını dört gözle takip etmekte. Lise mezunu adayların polis olmasını sağlayan Polis Meslek Yüksek Okulları, yılda bir defa ön başvuru ile polis alımı yapmaktadırlar. Bu yazımızda, 2018 yılı için PMYO süreçleri hakkında beklentilerimizi sizlerle paylaşacağız.

2018 yılı TYT taban puanı kaç olur?

YGS kalktı! Artık YGS ile polis alımı olmayacak. Artık YKS birinci oturumu olan TYT üzerinden PMYO başvuruları alınacak. Lütfen bu yazıyı OKUYUN!  Temel yeterlilik puanınızı hesaplamak için TYT PUAN HESAPLAMA yazımıza bakınız.

2018 PMYO Başvuru Tarihi ne zaman?

TYT 23 Haziran 2018 tarihinde yapılacağına göre, 2018 PMYO başvurular 2018 yaz aylarında olacaktır.

2018 yılı PMYO alım kontenjanı ne olur?

Eğer mevcut PMYO’lardan biri POMEM’e dönüştürülmezse, 2018 kontenjanının da bu seneki gibi 2500 olmasını bekliyoruz.

2018 PMYO Yaş şartı kaç olur?

Yaş şartında değişim olacağını düşünmüyoruz. 2018 yılında, PMYO başvurusu yapacak adaylarda aşağıdaki yaş şartı aranacaktır:

 • 31 Aralık 1993 tarihi ve sonrası doğanlar ile
 • 01 Ekim 2000 tarihi ve öncesinde doğmuş olanlar

başvuru yapabilecek diyebiliriz.

Örnek Olarak; 1 ocak 1994 doğumlular sınava girebilir, 2 Ekim 2000 doğumlular sınava giremez, 30 Aralık 1993 doğumlular sınava giremez. Aşağıdaki yaş robotundan kendi durumunuzu hesaplayabilirsiniz:

Boy-kilo oranı şartı ne olur?

Beden kitle indeksi, vücut ağırlığınızın boy uzunluğunuzun karesine bölünmesi ile elde edilmektedir. Bu ölçü tüm okullar için 18-27 arasında olması gerekmektedir. 17,9 ve 27,1 daha olsanız elenirsiniz.

2018 PMYO okullar ne zaman açılacak?

2018 yılı eğitimi, 8-9 Eylül 2018 tarihinde başlayacaklar.

Başarı puanlama sistemi değişir mi?

Değişmesini beklemiyoruz. TYT’nin %25’i, fiziki parkurun %25’i ve sözlü mülakatların %50’si alınarak hesaplanmaya devam edilecektir.

PMYO’lar 2018’de kapanır mı?

PMYO’ların sayısının ve kontenjanlarının dramatik şekilde azaldığı bir gerçek. Bu süreç zamanla devam edecektir. Fakat 2018 yılında bir anda böyle bir dönüşüm beklemiyoruz.

Şu an aktif kaç PMYO var?

Şu an mevcut eğitimine devam eden 5 Polis Meslek Yüksekokulu mevcuttur. Bunlar:

Bu okullardan İstanbul Adile Sadullah Mermerci PMYO ve Samsun 19 Mayıs PMYO karma eğitim vermektedir. Kadın adaylar bu okullarda eğitim görmektedirler. Türkiye’nin neresinden başvurursanız başvurun, PMYO kazanan bayan adaylar bu okullarda okumak durumundadırlar.

PMYO kendi sınavını mı yapıyor?

2012 yılına kadar PMYO kendi yazılı sınavını yapıyordu. Fakat bu yıldan itibaren merkezi sınavla öğrenci almaya başladı. Mevcut iş yükü, PMYO’ların sayılarının azalması gibi etmenleri düşündüğümüzde, PMYO yazılı sınavlarının tekrar gündeme gelmesi zor gibi gözükmektedir.

PMYO eğitimleri kaç yıl sürüyor?

PMYO eğitimleri 2 yıl yatılı olarak yapılmaktadır.

PMYO okurken para ödüyor muyuz?

Hayır, tüm ihtiyaçlarınızı devlet karşılamaktadır. Polis öğrencilerine ayda 300 ile 330 TL arası burs verilmektedir. Böylece kimseye yük olmadan yatılı olarak mesleğe hazırlanabilirsiniz.

PMYO okuyunca kesin polis mi oluyoruz?

Eğer sene sonu eğitim sınavından da başarı ile çıkarsanız polis memuru olarak göreve başlıyorsunuz. Sene sonunda eğitim sonu sınavı uygulanmaktadır. Bu sınavdan başarısız olan adaylar, polis okullarından mezun olup emniyet teşkilatında görev yapamazlar. Polis okullarında okuyan öğrencilerin, meslek ile aralarındaki son engel eğitim sonu sınavı diyebiliriz.

Eğitim sonu sınavları ile ilgili yönetmelik hükümleri aşağıdaki gibidir.

PMYO Eğitim Sonu Sınavı: (MADDE 19/A ) Yüksekokul öğrencilerinin aday memur olarak atanmaları için öğrenim süresini başarıyla tamamlamaları ve eğitim sonunda Başkanlıkça yapılacak sınavda başarılı olmaları şarttır.

Eğitim sonu sınavının içeriği nedir?

Bu sürecin amacı, emniyet teşkilatına katılacak olan personelin tam donanımlı, yeterli, vatanına-milletine bağlı ve ülkemizin kuruluş değerlerine sadık bir personel olmalarını sağlamaktır. Adaya, sınav sürecinde eğitim-öğretim döneminde gördüğü polislik eğitimlerinin yer aldığı sorulardan, kart çekme usulü ile sorular yöneltilir. Komisyon, farklı alanlardan da sorular sorabilir. Sözlü mülakat yapabilir. Adayın, mesleki bilgisine, polis okulu geçmişine ve kişinin güvenlik tahkikatı sonucuna detaylı olarak bakılır. Bu aşamadaki elemelerin büyük kısmı güvenlik tahkikatı sonucu kaynaklı olmaktadır. Özellikle FETÖ, PYD, DHKP-C, DAEŞ ve PKK gibi örgütlerle en ufak ilişkisi tespit edilen adaylar bu süreçte kesinlikle elenirler.

PMYO mezunları askerlik yapar mı?

Hayır, polis öğrencileri mesleğe başlayınca askerlikten muaf olurlar.

PMYO okurken okulu bıraksam tazminat mı öderim?

Evet, eğer okulu bırakırsanız kayıt sırasında imzaladığınız tazminat sözleşmesinde yazan hükümlere göre size yapılan tüm ödemeler tahsil edilir ve tazminat ödemek zorunda kalırsınız. Bu tutar 5 bin ile 20 bin TL arası olabilir.

PMYO da hangi dersleri görüyoruz?

Polis Meslek Yüksek Okulunda görülen dersler tamamen öğrencileri polislik mesleğine hazırlamak ve meslekte karşılaşacağı sorunları nasıl çözebileceğine yardımcı olmak amaçlı okutulan derslerdir. Daha detaylı okumak için TIKLAYINIZ.

Açık lise öğrencisiyim. Lise sonda eğer yetişirse PMYO başvurusu yapabilir miyim?

Evet, eğer liseden mezun olacaksanız, TYT girip PMYO başvurusu yapabilirsiniz.

PMYO mezunları kariyer yapabilir mi?

Hayır, eğer lisans eğitimini tamamlamazsanız polis memuru olarak kalırsınız. Lisans eğitimini tamamlayıp PAEM okuyarak kariyer yapabilirsiniz.

PMYO mezunu polis memuru ön lisans eğitim derecesinde sayılmaktadır. Komiser yardımcısı olmak için ise lisans mezunu olmak gerekir. PMYO mezunu polis memurları, öncelikle lisans eğitimini tamamlamak zorundadır.  DGS ile bunu yapabilirler.

Lisans eğitimini tamamlayıp mezun olan polis memuru, PAEM Meslek İçi Komiser Yardımcılığı sınavına giriş yapabilir. Bu sınavda 100 soru sorulmaktadır. Başarı için taban puan 60 olmaktadır. 60 ve üzeri puan alanlar PAEM ön başvurusunda bulunabilmektedir. PAEM  KYS sınavları her sene Nisan ayı civarı yapılmaktadır.

2018 PMYO adayı olarak nasıl hazırlanmalıyım?

Öncelikle TYT için temel matematik ve türkçeye iyi çalışmalı, alabildiğiniz kadar yüksek  puan almalısınız. Bu puanın %25 i başarı puanınız olacak. Daha sonra fiziki parkura çalışmalı ve hazırlanmalısınız. Spor yapmalı, boy-kilo oranını tutturmalısınız. Bu da başarı puanınızın %25 i olacaktır. TYT ve fiziki parkur, %50 başarı puanınızı oluşturacak.

PMYO Adayları İçin Örnek TYT Soruları
Temel Yeterlilik Testi (TYT) Değişti
Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Puan Hesaplama
YKS Sonrası PMYO Başvuruları

Polis olmak isteyen PMYO adayı, diğer %50 için mülakata hazırlanmalıdır. Mülakattan yüksek alamazsanız polis olamazsınız. Peki mülakata nasıl hazırlanacaksınız? PMYO kazanmak için en önemli etmen olan sözlü mülakat için Polislik Mülakatları Uygulamamızı mutlaka edinin. Bu zaman kadar PMYO POMEM PAEM ve PÖH mülakatlarında çıkan 1200 civarı soru ve cevap içerisinde yer almakta. Üstelik sürekli güncellenmekte. Sözlü mülakattan iyi puan alamadıktan sonra fiziki parkur veya sınav puanınızın hiçbir önemi yok. İndirmek ve satın almak için tıklayın:

Konu hakkında merak ettiklerinizi yorum bölümünden iletebilirsiniz.


Bu makalede tam 3.762 SORU-CEVAP yer almaktadır. Okumak ve yeni soru sormak için aşağıya bakınız.

3.762 Soru Var

 1. ben daha önce dayımla hiç görüşmedim ama kendisinin pkk ile bi yakınlığı varsa ben bundan etkilenir miyim, kendisiyle ve kendi yaptığı şeylerle hiç bir alakam yok yalnızca kan bağından dolayı elenme gibi bi durum olabilir mi ?

 2. Merhaba kılavuz ne zaman açıklanır birde taban puanı kaç olur tahmininizce?

 3. dövme sorun oluyormu

 4. Sonuclar aciklandiktan sonra basvuruyu nerden ve nasil yapicaz diger universite tercihleri gibi mi olucak

 5. Merhaba ben 10.08.1999 doğumluyum bazı nedenlerden dolayı okulumu tamamlayamamıştım bu yıl akşam lisesine devam edicem 3 yılım var bitirmek icin mezun olduktan sonra pmyo katıla bilir miyim ? Bir sıkıntı çıkarmı ?

 6. Gözden lazer ameliyatı oldum dürbün gibi görüyorum çok net başvuru yapabilirmiyim gözlerim sol 2 sağ 3 tü ameliyat an sonra 0 0 oldu

 7. Tyt den aldigimiz puan ham puan olarak mi yoksa okul puani eklenmis halde mi hesaplanacak

 8. Bacagimda egzoz yanigi var sorun olurmu

 9. Diplima puani blirlenen baraj puanina eklenecekmi

 10. temel puanım 246 ek puanla birlikte 266 sizce sınava katılmaya hak kazanabilirmiyim

 11. Tyt ham puana mi bakiyorlar yoksa yerlestirme ek yerlestirme olur mu

 12. Pmyo’yu bitirdikten sonra polis akademisine geçiş yapabilirmiyiz? Yada üniversite sınavına girdikten sonra polis akademisine girebilir miyiz? Pmyo’dan polis akademisine girersek hangi alanları secebiliyoruz?
  Biraz fazla soru oldu ama cevaplayabilirseniz çok mutlu olurum

 13. Eğer puanım sağ tarafta yazansa 173 sol tarafta yazansa 255 polis meslek yüksekokuluna giremezmiyim yani

 14. Ham puanmı 240 yoksa obeb puanıylamı baraj

 15. Ablamın eşi polis kardeş durumuna girer mi polislik tercihi için beni etkiler mi

 16. sınava ne zaman basvuru yapacagımç ve nerden

 17. önlisans mezunuyum. tyt den 270 aldım polis akedemisine girebilir miyim?

 18. 238 aldim vepolislik kucukluk hayalim girebilir miyim bu puanla

 19. Hangi puan hesap alınır yerleştirme puanımı? Kılavuz ne zaman açıklanır

 20. 400 binlerde polislik gelir mi

 21. polislik taban puanı için ham puan olarak TYT puanımı sadece yoksa herhangi birinden (TYT, SAY, SÖZ, EA …) taban puanını geçsek oluyor mu?

 22. Benim babam polis nemuru puan 140 a düşer mi

 23. merhaba benim sağ elimin üst kısmında yanık izi var başvuru yapmama engel olur mu ?

 24. Baraj puan dusermi bi tahmininiz varmi

 25. Admin taban puanları TAHMİNİ olarak kaça düşer

 26. çevik kuvvet adayı pöh

  Eşit ağırlıktan 400 puan pmyo da kazanma şansı nedir

 27. Yeni sisteme göre tyt puanı olarak mı yoksa y-tyt mi yoksa ek puanlı y-tyt mi alınacak yani hangisinde 250 veya baraj kaçsa geçmemiz gerek

 28. Tyt ham puan olacak sekilde herhangi bir puan türü (tm mf sözel) geçerli mi yoksa sadece genel tyt puanı mi baz alınacak lütfen acil yorumlayin

 29. Tyt mi y-tyt mi ek puanlı y-tyt mi hangisi barajı geçmeli

 30. Admin polis akademisi açıklamadı ama sen bari bir umut ver ham puan 275ile girebilirmiyim baraj puanı 280-290olurmu sence?

 31. ben bu sene üniversite sınavına girdim lise mezunuyum şuan başvuru yapabilir miyim tyt 220 bin sayısal 180bin

 32. 2018 polislik taban puanı açıklandı mı açıklandı ise kaç puan ?

 33. Merhaba baraj tahmininizce kaç olur birde sadece TYT ile mi olacak

 34. Benim diş tellerim var sorun olurmu?

 35. Merhaba tyt 242 aldım çok istiyorum acaba gelirmi

 36. çevik kuvvet adayı pöh

  Hukuk fakültesi okuyup başkomser amir nasıl olunur

 37. Merhaba 242 puan olurmu sizce çok istiyorum

 38. İlan sizce ne zaman çıkar ? yaklaşık 1 haftadır bekliyorum. Ve tyt puanim 264 sizce baraj puanı yükselir mi ?

 39. Parkuru en az kaç sn de tamamlamamız gerekir hak kazanmamız için

 40. Hangi puan türüyle alır sizce?

 41. Bende miyop var gözlerim toplam 4.5 subaylıkta elendim polislikten sıkıntı olur mu?

 42. 287 aldım tyt den bu puan bana yeterli olur mu milli savunma üniversitesi spor ve sözlü mülakatını geçtim sizce pmyo mülakatlarını geçebilir miyim?

 43. Lise mezunuyum 2 yıllık yatılı okula girebilirmiyim yapmam gerekenler neler? Şimdiden teşekkürler

 44. 244 tyt puanı zor galiba🤔 hiç mi şansım yok sizce?

 45. bu yıl ki tyt puanına göre alım yapılacak 150 puan aldım polis akademisine girebilirmiyim

 46. ne zaman belli olacak pmyo puanı kaç haftadır bekliyorum. offf :((

 47. pmyo puanları ne zaman açıklanacak.! lmerakla bekliyoruz . tercihler başladı halehalen ses yok admin ?

 48. Tyt den 249 aldım.Girebilirmiyim? Sizce şansım var mı?

 49. 2019 da pmyo alımları devam edecek mi?

 50. Yüzde küçük bir ben var pmyo ya engelmi belli bile etmiyor ne yapmalıyım

 51. Merhaba admin tyt ham puanım 249,5 sence girebilirmiyim

 52. NasipsePolisAdayı

  Adamın selamünaleyküm,akademi 15 ince açıklayacak gibi bi söylenti var beklemedeyiz,bir de 266 ham puanım var
  Tabiki sizin demenizle birşey değişmez ama tecrübelerinize dayanarak baraj puanı tahmininiz nedir ve sizce 266 ile başvurabilir miyim?
  Yanıtladığınız için teşekkürler.

 53. 2019 da pmyo alımları olacak mı?

 54. Ben üniversite okuyorum 4 yıllk ilahiyat ve iki senedir sınava girmedim ama iki sene önceki puanımla polis olabiliyormuyum…

 55. Ben üniversite okuyorum 4 yıllk ilahiyat ve iki senedir sınava girmedim ama iki sene önceki puanımla polis olabiliyormuyum…

 56. 185le girebilir miyim

 57. Merhaba ben bu yil universite yazip seneye de pmyo sinavina girsem sorun olur mu

 58. 05.04.2001 doğumluyum.2019’da üniversite sınavına gireceğim.PMYO başvurabilir miyim ?

 59. hocam merhaba tercihi nasıl yapacağız.?

 60. Tyt genelmi yoksa tyt sayısal eşit ağırlık yada sözel türünden herhangi birindenmi baraj puanini geçmemiz lazim

 61. Tyt puan türünden sozelden 271aldım oluyormu

 62. Tyt puan türünden sozelden 271ham puan aldım oluyormu

 63. Tyt sözel bolımunden 271 puan aldım oluyormu

 64. Tyt ham puan alınacak ama sozelden yada esıt agırlık sayısal gıbı puan dılımlerı var ılk sınavdan yanı tyt den sayısal 230 esıt agırlık 235 sozel 271 buna göre basvuru yapmayalım mı olmuyormu

 65. adresten basvuru yapiyorum ama olmiyo dokont yatırın bişey diyoo sonra basvuru yapin diyo nasıl olucak bu bide puan 260 olması sartmı cunku yuzde 25 puan yuzde 25 parkur yuzde 50 mulakat diyo puan turu onemsiz mi şimdi oluyo

 66. arkadaşlar sol taraftan y-tyt puanı= 220 sıralama= 1267005 ek puanla= 241 ek puanla sıralama= 386249
  yıne sol taraftan y-söz= 233 y-söz sıralam= 752776

  sizce pmyo girebilirmiyim =? cevaplarsanız sevınırım

 67. Kolumda hafif bi çizik izi var engel olur mu ?

 68. ben internet sitesinden ön başvuru yaptım şahsen başvuru ne demek başka ne yapmam gerekiyo

 69. istenilen belgeleri anlayamıyorum bununla ilgili bir bilgi yayınlasanız

 70. şöyle ki önce polis olmamız gerekiyo polislik için de 4sene üniversite okumamız gerek ama 4 sene okuduktan sonra yaş 21 i geçerse noluyo

 71. Benim ham puanım 328 TYT dizimde az bir zedelenme var yürümeme engel olmuyor aşırı yorulduğum zaman acıyor birde gözümde ben var görmeme engel olmuyor herhangi bir sıkıntı olurmu

 72. Y-soz 267 başvuru yapabiliyor muyum

 73. Lens kullanıyorum sıkıntı olur mu

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir