Ana Sayfa / PMYO / 2018 PMYO Polis Alımı

2018 PMYO Polis Alımı

Polis Meslek Yüksek Okulları, lise mezunu gençler arasında oldukça revaçta. On binlerce genç, polis olmak için PMYO sınavlarını dört gözle takip etmekte. Lise mezunu adayların polis olmasını sağlayan Polis Meslek Yüksek Okulları, yılda bir defa ön başvuru ile polis alımı yapmaktadırlar. Bu yazımızda, 2018 yılı için PMYO süreçleri hakkında beklentilerimizi sizlerle paylaşacağız.

2018 yılı TYT taban puanı kaç olur?

YGS kalktı! Artık YGS ile polis alımı olmayacak. Artık YKS birinci oturumu olan TYT üzerinden PMYO başvuruları alınacak. Lütfen bu yazıyı OKUYUN!  Temel yeterlilik puanınızı hesaplamak için TYT PUAN HESAPLAMA yazımıza bakınız.

2018 PMYO Başvuru Tarihi ne zaman?

TYT 23 Haziran 2018 tarihinde yapılacağına göre, 2018 PMYO başvurular 2018 yaz aylarında olacaktır.

2018 yılı PMYO alım kontenjanı ne olur?

Eğer mevcut PMYO’lardan biri POMEM’e dönüştürülmezse, 2018 kontenjanının da bu seneki gibi 2500 olmasını bekliyoruz.

2018 PMYO Yaş şartı kaç olur?

Yaş şartında değişim olacağını düşünmüyoruz. 2018 yılında, PMYO başvurusu yapacak adaylarda aşağıdaki yaş şartı aranacaktır:

 • 31 Aralık 1993 tarihi ve sonrası doğanlar ile
 • 01 Ekim 2000 tarihi ve öncesinde doğmuş olanlar

başvuru yapabilecek diyebiliriz.

Örnek Olarak; 1 ocak 1994 doğumlular sınava girebilir, 2 Ekim 2000 doğumlular sınava giremez, 30 Aralık 1993 doğumlular sınava giremez. Aşağıdaki yaş robotundan kendi durumunuzu hesaplayabilirsiniz:

Boy-kilo oranı şartı ne olur?

Beden kitle indeksi, vücut ağırlığınızın boy uzunluğunuzun karesine bölünmesi ile elde edilmektedir. Bu ölçü tüm okullar için 18-27 arasında olması gerekmektedir. 17,9 ve 27,1 daha olsanız elenirsiniz.

2018 PMYO okullar ne zaman açılacak?

2018 yılı eğitimi, 8-9 Eylül 2018 tarihinde başlayacaklar.

Başarı puanlama sistemi değişir mi?

Değişmesini beklemiyoruz. TYT’nin %25’i, fiziki parkurun %25’i ve sözlü mülakatların %50’si alınarak hesaplanmaya devam edilecektir.

PMYO’lar 2018’de kapanır mı?

PMYO’ların sayısının ve kontenjanlarının dramatik şekilde azaldığı bir gerçek. Bu süreç zamanla devam edecektir. Fakat 2018 yılında bir anda böyle bir dönüşüm beklemiyoruz.

Şu an aktif kaç PMYO var?

Şu an mevcut eğitimine devam eden 5 Polis Meslek Yüksekokulu mevcuttur. Bunlar:

Bu okullardan İstanbul Adile Sadullah Mermerci PMYO ve Samsun 19 Mayıs PMYO karma eğitim vermektedir. Kadın adaylar bu okullarda eğitim görmektedirler. Türkiye’nin neresinden başvurursanız başvurun, PMYO kazanan bayan adaylar bu okullarda okumak durumundadırlar.

PMYO kendi sınavını mı yapıyor?

2012 yılına kadar PMYO kendi yazılı sınavını yapıyordu. Fakat bu yıldan itibaren merkezi sınavla öğrenci almaya başladı. Mevcut iş yükü, PMYO’ların sayılarının azalması gibi etmenleri düşündüğümüzde, PMYO yazılı sınavlarının tekrar gündeme gelmesi zor gibi gözükmektedir.

PMYO eğitimleri kaç yıl sürüyor?

PMYO eğitimleri 2 yıl yatılı olarak yapılmaktadır.

PMYO okurken para ödüyor muyuz?

Hayır, tüm ihtiyaçlarınızı devlet karşılamaktadır. Polis öğrencilerine ayda 300 ile 330 TL arası burs verilmektedir. Böylece kimseye yük olmadan yatılı olarak mesleğe hazırlanabilirsiniz.

PMYO okuyunca kesin polis mi oluyoruz?

Eğer sene sonu eğitim sınavından da başarı ile çıkarsanız polis memuru olarak göreve başlıyorsunuz. Sene sonunda eğitim sonu sınavı uygulanmaktadır. Bu sınavdan başarısız olan adaylar, polis okullarından mezun olup emniyet teşkilatında görev yapamazlar. Polis okullarında okuyan öğrencilerin, meslek ile aralarındaki son engel eğitim sonu sınavı diyebiliriz.

Eğitim sonu sınavları ile ilgili yönetmelik hükümleri aşağıdaki gibidir.

PMYO Eğitim Sonu Sınavı: (MADDE 19/A ) Yüksekokul öğrencilerinin aday memur olarak atanmaları için öğrenim süresini başarıyla tamamlamaları ve eğitim sonunda Başkanlıkça yapılacak sınavda başarılı olmaları şarttır.

Eğitim sonu sınavının içeriği nedir?

Bu sürecin amacı, emniyet teşkilatına katılacak olan personelin tam donanımlı, yeterli, vatanına-milletine bağlı ve ülkemizin kuruluş değerlerine sadık bir personel olmalarını sağlamaktır. Adaya, sınav sürecinde eğitim-öğretim döneminde gördüğü polislik eğitimlerinin yer aldığı sorulardan, kart çekme usulü ile sorular yöneltilir. Komisyon, farklı alanlardan da sorular sorabilir. Sözlü mülakat yapabilir. Adayın, mesleki bilgisine, polis okulu geçmişine ve kişinin güvenlik tahkikatı sonucuna detaylı olarak bakılır. Bu aşamadaki elemelerin büyük kısmı güvenlik tahkikatı sonucu kaynaklı olmaktadır. Özellikle FETÖ, PYD, DHKP-C, DAEŞ ve PKK gibi örgütlerle en ufak ilişkisi tespit edilen adaylar bu süreçte kesinlikle elenirler.

PMYO mezunları askerlik yapar mı?

Hayır, polis öğrencileri mesleğe başlayınca askerlikten muaf olurlar.

PMYO okurken okulu bıraksam tazminat mı öderim?

Evet, eğer okulu bırakırsanız kayıt sırasında imzaladığınız tazminat sözleşmesinde yazan hükümlere göre size yapılan tüm ödemeler tahsil edilir ve tazminat ödemek zorunda kalırsınız. Bu tutar 5 bin ile 20 bin TL arası olabilir.

PMYO da hangi dersleri görüyoruz?

Polis Meslek Yüksek Okulunda görülen dersler tamamen öğrencileri polislik mesleğine hazırlamak ve meslekte karşılaşacağı sorunları nasıl çözebileceğine yardımcı olmak amaçlı okutulan derslerdir. Daha detaylı okumak için TIKLAYINIZ.

Açık lise öğrencisiyim. Lise sonda eğer yetişirse PMYO başvurusu yapabilir miyim?

Evet, eğer liseden mezun olacaksanız, TYT girip PMYO başvurusu yapabilirsiniz.

PMYO mezunları kariyer yapabilir mi?

Hayır, eğer lisans eğitimini tamamlamazsanız polis memuru olarak kalırsınız. Lisans eğitimini tamamlayıp PAEM okuyarak kariyer yapabilirsiniz.

PMYO mezunu polis memuru ön lisans eğitim derecesinde sayılmaktadır. Komiser yardımcısı olmak için ise lisans mezunu olmak gerekir. PMYO mezunu polis memurları, öncelikle lisans eğitimini tamamlamak zorundadır.  DGS ile bunu yapabilirler.

Lisans eğitimini tamamlayıp mezun olan polis memuru, PAEM Meslek İçi Komiser Yardımcılığı sınavına giriş yapabilir. Bu sınavda 100 soru sorulmaktadır. Başarı için taban puan 60 olmaktadır. 60 ve üzeri puan alanlar PAEM ön başvurusunda bulunabilmektedir. PAEM  KYS sınavları her sene Nisan ayı civarı yapılmaktadır.

2018 PMYO adayı olarak nasıl hazırlanmalıyım?

Öncelikle TYT için temel matematik ve türkçeye iyi çalışmalı, alabildiğiniz kadar yüksek  puan almalısınız. Bu puanın %25 i başarı puanınız olacak. Daha sonra fiziki parkura çalışmalı ve hazırlanmalısınız. Spor yapmalı, boy-kilo oranını tutturmalısınız. Bu da başarı puanınızın %25 i olacaktır. TYT ve fiziki parkur, %50 başarı puanınızı oluşturacak.

PMYO Adayları İçin Örnek TYT Soruları
Temel Yeterlilik Testi (TYT) Değişti
Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Puan Hesaplama
YKS Sonrası PMYO Başvuruları

Polis olmak isteyen PMYO adayı, diğer %50 için mülakata hazırlanmalıdır. Mülakattan yüksek alamazsanız polis olamazsınız. Peki mülakata nasıl hazırlanacaksınız? PMYO kazanmak için en önemli etmen olan sözlü mülakat için Polislik Mülakatları Uygulamamızı mutlaka edinin. Bu zaman kadar PMYO POMEM PAEM ve PÖH mülakatlarında çıkan 1200 civarı soru ve cevap içerisinde yer almakta. Üstelik sürekli güncellenmekte. Sözlü mülakattan iyi puan alamadıktan sonra fiziki parkur veya sınav puanınızın hiçbir önemi yok. İndirmek ve satın almak için tıklayın:

Konu hakkında merak ettiklerinizi yorum bölümünden iletebilirsiniz.


Bu makalede tam 3.762 SORU-CEVAP yer almaktadır. Okumak ve yeni soru sormak için aşağıya bakınız.

3.762 Soru Var

 1. Mrb abi ben 01 12 2001 doğumluyum lise4 e geçtim 2019 dalı sınava giremeyecek miyim

 2. sözel öğrencilerinin taban puanını geçmesi yeterlidir derken pmyo nun belirlediği 260 taban puanı mı yoksa tyt nin belirlediği 180 taban puanı mı ?

 3. Genclik merkezine uyeligim var polislige girmeme bi etkisi olurmu herhangi bir siyasi parti durumu icerirmi acaba

 4. sınava giren ve basvuran herkes cagırılıcak mı

 5. Abi ben gazi çocuğuyum 2017 de 140 puandı gazi ve sehit cocuklarına bu senede aynı mı

 6. Bu sene sınava girmeyeceğim geçen seneki puanımla başvurma şansım var mı acaba

 7. Selamün aleyküm
  Bn şuan lise 4 gectim 09.09.2000 doğumluyum yani Eylül’ün 9 unda 18 yaşıma giriyorum pmyoya başvuru yapabilirmiyim yoksa 2019 hazirandaki üniversite sınavına girdikten sonrami başvuru yapabilirim

 8. başvuru tarihinin bugün açıklanması lazımdı gün içinde mi açıklanıcak yoksa biraz daha bekleyecek miyiz ???

 9. Tyt’den tam 260 puan almış olsak başvurabilir miyiz?

 10. Ben 15.09.2001 doğumluyum ama lise mezunuyum pmyo girabilirmiyim?

 11. Kolumda iki tane küçük faça var yaz kıyafetinden gözukmez sorun olurmu?

 12. Tyt den kaç puan almamız gerekiyor

 13. İyi akşamlar benim elimde küçükken sıcak su dökülmüş ama iz çok belli değil. Sorun olurmu

 14. Seneye 2019 da alım olur mu sizce yoksa okullar kapanirmi

 15. Merhaba polis okuluna başvurduktan sonra sözlüden veya fiziki parkurdan kalınca normal üniversite seçme şansımız devam ediyor mu yani geçemezsek normal üniversiteyede mi gidemiyoruz oyle bişey söz konusu mu

 16. Merhaba başvuru yaptık ve fiziki parkurda veya sözlüden kaldık normal üniversite seçme imkanımız devam edecek mi

 17. Sicilde 2 tane dosyam var. Kavgadan dolayi.
  Adli sicil kaydıma baktirdim adli sicil kaydi bulunmamaktadir diyor.
  Hergangi bi sorun olarak karşıma çıkarmı.

 18. Pmyo puan 270 mi olacak yoksa 270 düşecek mi? Bide kesin ham puana mı bakılacak. Okulun kattığı puanla başvuru yapılır mı?

 19. Merhaba benim edindiğim bilgilere göre bu sene ağırlıklı olarak TYT puanına göre PMYO bir taban puanı belirleyecekmiş.. Bu doğru mu ve PMYO taban puanı ne zaman açıklanır.? Detaylı açıklama yaparsanız sevinirim. Teşekkürler…

 20. Merhaba, benim sağ el bileğimde kist vardı ameliyat oldum ama iz kaldı. Bu polis olmama engel olur mu ?

 21. Merhaba Ekimde Olucak KPSS Sınavına Giricem kpss ortaöğretim b grubu dan aldığım puan ile polis olabilirmiyim ? teşekürler

 22. Selamın aleyküm abi bu pmyodan mezun olduktan sonda PÖH’r nasıl giriyoruz mezun olduktan sonra birim seçme gibi bişey mi oluyor?

 23. Merhaba omzumda 4 cm lik doğum lekesi var bir sorun yaratır mı ?

 24. 30 eylül 2000 doğumluyum bu sene TYT sınavına girdim yaşımķ bekleyim seneye basvuru yapmaliyim yoksa sonuçlar acıklanınca mı yapmam gerekiyor bir de diş telim var herhangi bir sorun olur mu

 25. KPSS ORTA ÖĞRETİM SINAVINA GİREREK POLİS OLABİLRİMİYİM ?

 26. Geçen sene subaylık sınavlarından çenemdeki şekil bozukluğu yüzünden elenmiştim burdada elenirmiyim

 27. Tyt sınavından okulun eklemiş oldugu puanla 270 alırsam başvurabilirmiyim polis okuluna?

 28. Tyt sınavından okulun eklemiş oldugu puanla 270 alırsam başvurabilir miyim polis okuluna?

 29. Üniversite okurken paem e başvurabilirmiyiz?

 30. Önlisans mezunuyum ve 2016 kpss ortaöğretim puanım 70 bu puanla pmyo ya başvurabilir miyim? Teşekkürler

 31. merhaba en son paem alımında en düşük kpss puanı kaç idi?
  kaç puanla kapandı öğrenebilirmiyiz acaba?

 32. Selâmün aleyküm tytden 270 almak şartmı pmyo ya başvuru yapabilmek için

 33. İyi günler ben norkotik veya pöh okumak istiyorum pmyo dan mezun olunca narkotik ya da pöh olabiliyor muyum?

 34. İyi günler ben norkotik veya pöh okumak istiyorum pmyo dan mezun olunca narkotik ya da pöh olabiliyor muyum teşekkürler şimdiden🤗

 35. Benim doğuştan ayaklarım biraz yamuk sorun olur mu

 36. 07.11.2001 doğumluyum. 2019da sınava girebilir miyim? Ekimden sonra yaşımı doldurmuş oluyorum. Girebilir miyim?

 37. Admin bey öncelik sorum siz bu sorulan soruları neye göre cevap veriyorsunuz yani bi mevkiniz var mı yoksa normal bir vatandaş misiniz ?

 38. merhaba. lisans mezunuyum, polis olmak istiyorum. babam emekli memur. ancak dayım terör den hüküm giymişti cezası bitti şimdi dışarıda. polis olmamda engel mi? dayı olduğu için seni ilgilendirmez diyorlar ancak size sormak istiyorum bu güvenlik soruşturmasında karşıma çıkar mi? elenir miyim?

 39. Ben 02/11/2002 dogunluyum lise bittigi yıl pmyo gidebilirmiyim yoksa bir sene beklememmi lazım

 40. 11/2002 dogumluyum kise lise üçe geçtim pmyo ne zaman başvurabilirim

 41. iyi günler ben diplomamı alamadım eylülün ilk haftası alabiliyorum acaba okula gürme şansım var mı yane kesin kayıt tarihleri ne zaman cevaplarsanız teşekkürler

 42. Merak ettiğim bir şey var. Daha önce kapalı bayan yunus polis görmedim. Ben türbanlıyım yunus polis olmak istiyorum. Kapalı olunuyor mu?

 43. Tyt den 350 alırsak başvurabilirmiyiz

 44. Arkadaşım bu sene TYT’ye girdi ve polislik başvurusu yapacak. TYT puanı ile direk girebilir mi yoksa KPSS’ye girmesi şart mı?

 45. 18/12/2001 doğumluyum 12. sınıfa geçtim 2019daki sınava girmem mümkün müdür?

 46. Ben geçen sene subaylığa gittim sağlık kontrölünden çenede şekil bozukluğu yüzünden elendim polislikte de aynı durum geçerlimi

 47. bu seneki sınav çok zordu ve 9000 polis ihraç edildi bunlar puanları düşürecek etkenlermi ve bu kadar polis ihraç edilmesi seneyeki puanlarıda etkilermi ?

 48. seneye pmyo okulları son alımını yapıyor diye bir duyum aldım doğrumu ?

 49. Ben geçen sene subaylığa gittim sağlık kontrölünden çenede şekil bozukluğu yüzünden elendim polislikte de aynı durum geçerlimi?

 50. Polis okuluna başvurabilmek için tyt den istenilen puanı yapamadım mesela. O sene başka bölümü okuyup seneye tekrar tyt sınavına girip istenilen puanı yapsam başvurabilirmiyim polis okuluna?

 51. Ben 02/11/2002 dogumluyum 11. Sınufa geçtinm kaç yılında pmyo başvurabilirim

 52. Polis sinavi icin kaç puan almamiz lazim

 53. Bu sene polis sınavi icin kaç puan almamiz ve hangi simava girmemiz lazim 12 siniflar icin

 54. Bn normalde 19 yaşındayım ama kimlikte 01.01.2001 doğumluyum gecen sene liseden mezun oldum bnde başvuru yapabilirmiyım

 55. Seneye sınava girmeyi düşünüyorum ve yönetmelikte 1 Ekim’den yani 1 Ekim yukarısı olanları alıyormuş Ben 11 ekimliyim bu yaş oranını 10 gün büyüttürsem ve bunu saklamama icabı ile gidip oradaki yönetmeliğe kağıt dökümanı versem olabilir mi?

 56. Başvurular tyt den sonra ise pmyo başvurusu için ücret ödenecekmi? Mülakatlar ne zaman ? Şınav mekik barfiks 400 metre koşu varmıdır?

 57. Tytde aldığımız sonuçlar kadabrmi basvuru yapabiliriz ?

 58. 05.01.1993 dogumluyum busene tyt sınavına gırebılırmıyım evlı oldugum için sorun cıkarmı

 59. meraba liseyi meslek okudum beceri sinavindan kaldim 2000 dogumluyum eylulde tekrar sinav var eger o sinavi gecersem 1 sene bekleyip seneye tyt ye girsem pmyo girebilirmiyim tesekkurler

 60. Sağ ön kolumda 2 adet platin var sıkıntı yaratırm ve boy kilo oranı ne 175 falan boyum kilom da 50 civarında girebilirmiyim? Cevabınız için şimdiden teşekkürler 😀

 61. İyi günler ben mezun oldum bu sene 18 yaşındayım tercihleri neye göre yapıcaz peki açıklandıktan sonra nerden yapıcaz ?

 62. Yks’ye girenleri mi aliyorlar sadece bu sene yks’ye girmeyenler basvuru yapamiyorum mu?

 63. Elimin parmağımda kesiklik var parmağımon eti biraz eksik engelmidir

 64. ben açık liseden yeni mezun oldum yaş 30.09.1994 tyt ye girdim ama gereken puanı alabilicemi düşünmüyorum kötü geçti seneye polis yada pöh olmak için şansımı deniyebilirmiyim yaşım sorun olur mu ve askerliyi yapmadım yoklama kaçagı durumundayım erteleticem pmyo başvurusunda sorun olur mu şimdiden tesekkurler

 65. Tahminen kaç kişi başvuru yapar? 2017 de kaç kişi başvuru yaptı ?

 66. Başvuru yapanların %kaçı erkek yada bayan

 67. Elenenlerin en büyük sebebi nedir

 68. Merhaba. Ben busra arslan 15.01.2001 17 yasindayim 50 kiloyum. 1.70 boyum. Polis olmak istiyorun yim 2108 polisliklerine katilmak. İstiyorum girebilrmiyim

 69. MERHABA BENİM YİĞENİMİN KOLUNA KÜÇÜKKEN DEMİR BATTI 4 CM KADAR DİKİŞ İZİ VAR POLİS OLMAK ÇOK İSTİYOR BİR SIKINDI ÇIKARMI ACABA

 70. Ben şehit yakınıyım benim tyt kaç puan almam lazım

 71. Pmyo. da Kontenjanlar neden azalıyor?

 72. Ben önlisans mezunuyum polislik başvurusu yapmak için üniversite sınavına (tyt) ye mi girmem gerekiyor KPSS ile halledebilir miyim ? Bayanlarda dövme erkekler kadar sorun değil diye biliyorum birde

 73. pöhde yaş 28 deyil mi 2019da başvuramazmıyım

 74. 2017 yılında pmyo intibak eğitiminde kendi isteğiyle bırakan birisi tekrar 2018 pmyo ya başvurabilir mi yada başvursada bu durumu mülakatta sorup bırakma nedeninden dolayi elerler mi bilginiz var mı?

 75. Merhaba benim disimin biri yukardan çıktı diğerleri düzgün polislikten engelmi

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir