2018 PMYO Polis Alımı

2018 PMYO Polis Alımı

Polis Meslek Yüksek Okulları, lise mezunu gençler arasında oldukça revaçta. On binlerce genç, polis olmak için PMYO sınavlarını dört gözle takip etmekte. Lise mezunu adayların polis olmasını sağlayan Polis Meslek Yüksek Okulları, yılda bir defa ön başvuru ile polis alımı yapmaktadırlar. Bu yazımızda, 2018 yılı için PMYO süreçleri hakkında beklentilerimizi sizlerle paylaşacağız.

2018 yılı TYT taban puanı kaç olur?

YGS kalktı! Artık YGS ile polis alımı olmayacak. Artık YKS birinci oturumu olan TYT üzerinden PMYO başvuruları alınacak. Lütfen bu yazıyı OKUYUN!  Temel yeterlilik puanınızı hesaplamak için TYT PUAN HESAPLAMA yazımıza bakınız.

2018 PMYO Başvuru Tarihi ne zaman?

TYT 23 Haziran 2018 tarihinde yapılacağına göre, 2018 PMYO başvurular 2018 yaz aylarında olacaktır.

2018 yılı PMYO alım kontenjanı ne olur?

Eğer mevcut PMYO’lardan biri POMEM’e dönüştürülmezse, 2018 kontenjanının da bu seneki gibi 2500 olmasını bekliyoruz.

2018 PMYO Yaş şartı kaç olur?

Yaş şartında değişim olacağını düşünmüyoruz. 2018 yılında, PMYO başvurusu yapacak adaylarda aşağıdaki yaş şartı aranacaktır:

 • 31 Aralık 1993 tarihi ve sonrası doğanlar ile
 • 01 Ekim 2000 tarihi ve öncesinde doğmuş olanlar

başvuru yapabilecek diyebiliriz.

Örnek Olarak; 1 ocak 1994 doğumlular sınava girebilir, 2 Ekim 2000 doğumlular sınava giremez, 30 Aralık 1993 doğumlular sınava giremez. Aşağıdaki yaş robotundan kendi durumunuzu hesaplayabilirsiniz:

Boy-kilo oranı şartı ne olur?

Beden kitle indeksi, vücut ağırlığınızın boy uzunluğunuzun karesine bölünmesi ile elde edilmektedir. Bu ölçü tüm okullar için 18-27 arasında olması gerekmektedir. 17,9 ve 27,1 daha olsanız elenirsiniz.

2018 PMYO okullar ne zaman açılacak?

2018 yılı eğitimi, 8-9 Eylül 2018 tarihinde başlayacaklar.

Başarı puanlama sistemi değişir mi?

Değişmesini beklemiyoruz. TYT’nin %25’i, fiziki parkurun %25’i ve sözlü mülakatların %50’si alınarak hesaplanmaya devam edilecektir.

PMYO’lar 2018’de kapanır mı?

PMYO’ların sayısının ve kontenjanlarının dramatik şekilde azaldığı bir gerçek. Bu süreç zamanla devam edecektir. Fakat 2018 yılında bir anda böyle bir dönüşüm beklemiyoruz.

Şu an aktif kaç PMYO var?

Şu an mevcut eğitimine devam eden 5 Polis Meslek Yüksekokulu mevcuttur. Bunlar:

Bu okullardan İstanbul Adile Sadullah Mermerci PMYO ve Samsun 19 Mayıs PMYO karma eğitim vermektedir. Kadın adaylar bu okullarda eğitim görmektedirler. Türkiye’nin neresinden başvurursanız başvurun, PMYO kazanan bayan adaylar bu okullarda okumak durumundadırlar.

PMYO kendi sınavını mı yapıyor?

2012 yılına kadar PMYO kendi yazılı sınavını yapıyordu. Fakat bu yıldan itibaren merkezi sınavla öğrenci almaya başladı. Mevcut iş yükü, PMYO’ların sayılarının azalması gibi etmenleri düşündüğümüzde, PMYO yazılı sınavlarının tekrar gündeme gelmesi zor gibi gözükmektedir.

PMYO eğitimleri kaç yıl sürüyor?

PMYO eğitimleri 2 yıl yatılı olarak yapılmaktadır.

PMYO okurken para ödüyor muyuz?

Hayır, tüm ihtiyaçlarınızı devlet karşılamaktadır. Polis öğrencilerine ayda 300 ile 330 TL arası burs verilmektedir. Böylece kimseye yük olmadan yatılı olarak mesleğe hazırlanabilirsiniz.

PMYO okuyunca kesin polis mi oluyoruz?

Eğer sene sonu eğitim sınavından da başarı ile çıkarsanız polis memuru olarak göreve başlıyorsunuz. Sene sonunda eğitim sonu sınavı uygulanmaktadır. Bu sınavdan başarısız olan adaylar, polis okullarından mezun olup emniyet teşkilatında görev yapamazlar. Polis okullarında okuyan öğrencilerin, meslek ile aralarındaki son engel eğitim sonu sınavı diyebiliriz.

Eğitim sonu sınavları ile ilgili yönetmelik hükümleri aşağıdaki gibidir.

PMYO Eğitim Sonu Sınavı: (MADDE 19/A ) Yüksekokul öğrencilerinin aday memur olarak atanmaları için öğrenim süresini başarıyla tamamlamaları ve eğitim sonunda Başkanlıkça yapılacak sınavda başarılı olmaları şarttır.

Eğitim sonu sınavının içeriği nedir?

Bu sürecin amacı, emniyet teşkilatına katılacak olan personelin tam donanımlı, yeterli, vatanına-milletine bağlı ve ülkemizin kuruluş değerlerine sadık bir personel olmalarını sağlamaktır. Adaya, sınav sürecinde eğitim-öğretim döneminde gördüğü polislik eğitimlerinin yer aldığı sorulardan, kart çekme usulü ile sorular yöneltilir. Komisyon, farklı alanlardan da sorular sorabilir. Sözlü mülakat yapabilir. Adayın, mesleki bilgisine, polis okulu geçmişine ve kişinin güvenlik tahkikatı sonucuna detaylı olarak bakılır. Bu aşamadaki elemelerin büyük kısmı güvenlik tahkikatı sonucu kaynaklı olmaktadır. Özellikle FETÖ, PYD, DHKP-C, DAEŞ ve PKK gibi örgütlerle en ufak ilişkisi tespit edilen adaylar bu süreçte kesinlikle elenirler.

PMYO mezunları askerlik yapar mı?

Hayır, polis öğrencileri mesleğe başlayınca askerlikten muaf olurlar.

PMYO okurken okulu bıraksam tazminat mı öderim?

Evet, eğer okulu bırakırsanız kayıt sırasında imzaladığınız tazminat sözleşmesinde yazan hükümlere göre size yapılan tüm ödemeler tahsil edilir ve tazminat ödemek zorunda kalırsınız. Bu tutar 5 bin ile 20 bin TL arası olabilir.

PMYO da hangi dersleri görüyoruz?

Polis Meslek Yüksek Okulunda görülen dersler tamamen öğrencileri polislik mesleğine hazırlamak ve meslekte karşılaşacağı sorunları nasıl çözebileceğine yardımcı olmak amaçlı okutulan derslerdir. Daha detaylı okumak için TIKLAYINIZ.

Açık lise öğrencisiyim. Lise sonda eğer yetişirse PMYO başvurusu yapabilir miyim?

Evet, eğer liseden mezun olacaksanız, TYT girip PMYO başvurusu yapabilirsiniz.

PMYO mezunları kariyer yapabilir mi?

Hayır, eğer lisans eğitimini tamamlamazsanız polis memuru olarak kalırsınız. Lisans eğitimini tamamlayıp PAEM okuyarak kariyer yapabilirsiniz.

PMYO mezunu polis memuru ön lisans eğitim derecesinde sayılmaktadır. Komiser yardımcısı olmak için ise lisans mezunu olmak gerekir. PMYO mezunu polis memurları, öncelikle lisans eğitimini tamamlamak zorundadır.  DGS ile bunu yapabilirler.

Lisans eğitimini tamamlayıp mezun olan polis memuru, PAEM Meslek İçi Komiser Yardımcılığı sınavına giriş yapabilir. Bu sınavda 100 soru sorulmaktadır. Başarı için taban puan 60 olmaktadır. 60 ve üzeri puan alanlar PAEM ön başvurusunda bulunabilmektedir. PAEM  KYS sınavları her sene Nisan ayı civarı yapılmaktadır.

2018 PMYO adayı olarak nasıl hazırlanmalıyım?

Öncelikle TYT için temel matematik ve türkçeye iyi çalışmalı, alabildiğiniz kadar yüksek  puan almalısınız. Bu puanın %25 i başarı puanınız olacak. Daha sonra fiziki parkura çalışmalı ve hazırlanmalısınız. Spor yapmalı, boy-kilo oranını tutturmalısınız. Bu da başarı puanınızın %25 i olacaktır. TYT ve fiziki parkur, %50 başarı puanınızı oluşturacak.

PMYO Adayları İçin Örnek TYT Soruları
Temel Yeterlilik Testi (TYT) Değişti
Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Puan Hesaplama
YKS Sonrası PMYO Başvuruları

Polis olmak isteyen PMYO adayı, diğer %50 için mülakata hazırlanmalıdır. Mülakattan yüksek alamazsanız polis olamazsınız. Peki mülakata nasıl hazırlanacaksınız? PMYO kazanmak için en önemli etmen olan sözlü mülakat için Polislik Mülakatları Uygulamamızı mutlaka edinin. Bu zaman kadar PMYO POMEM PAEM ve PÖH mülakatlarında çıkan 1200 civarı soru ve cevap içerisinde yer almakta. Üstelik sürekli güncellenmekte. Sözlü mülakattan iyi puan alamadıktan sonra fiziki parkur veya sınav puanınızın hiçbir önemi yok. İndirmek ve satın almak için tıklayın:

Konu hakkında merak ettiklerinizi yorum bölümünden iletebilirsiniz.BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3840 YORUM
 1. Avatar Muhammed dedi ki:

  Ben lise 3.sınıf öğrencisiyim 05.10.2001 doğumluyum seneye sınava girebilirmiyim

 2. Avatar Tuğba ateş dedi ki:

  Merhabalar ben önlisans mezunuyum tyt sınavına girerek mi alım yapıyorsunuz yoksa KPSS üzerinden mi boyum 1.62 kilom 55 alınırmıyım istenilen.puanın altında bir puan alırsak kayıt yapma şansımız var mı yoksa kural değişir mi

 3. Avatar Tuğba ateş dedi ki:

  22/11/1996 doğumluyum kayıt yapma imkanım var mı

 4. Avatar Tuğba ateş dedi ki:

  Sınav başvuruları ne zaman başlayacak lütfen cabuk cevap verirseniz

 5. Avatar Mustafa dedi ki:

  Bu sene pomen alimi kppseyleymi

 6. Avatar İsmail dedi ki:

  İyi Geceler admin cevaplarsan sevinirim göz derecesi maksimum kaça kadar alınıyor ben görüyorum gözlüklü polisler görev yapabiliyor eskisi kadar göz sorun edilmiyor galiba?

 7. Avatar Velat tuğay dedi ki:

  Merhaba admin ben 03.01.2000 doğumluyum lise son sınıftayım yaşım başvuru yapmama engelmi

 8. Avatar Yiğit dedi ki:

  Yüzdeki dikiş izi polisliğe engel olurmu bilgi verirmisiniz…

 9. Avatar Aslı dedi ki:

  Üniversite 2.sınıf öğrenciyim bu sene mezun oluyorum başvuru yapabilir miyim yinede yoksa sadece mezun olanlar mı başvuru yapabilir ?

  1. Avatar Gamze dedi ki:

   sadece mezun olanlar

 10. Avatar Melike dedi ki:

  Gözlük kullanıyorum lens taksam ya da gözümü cizdirsem sıkıntı olur mu

 11. Avatar ismail dedi ki:

  Dikiş sorun olurmu abi

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Görünür yerdeyse önemli.

 12. Avatar Serkan dedi ki:

  Admin sağ kolumun arkasında bir karışın yarısı kadar yazılı dövme var sorun olurmu ?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Kısa kolda gözükmemeli.

 13. Avatar Furkan ÇIRAK dedi ki:

  Admin 2 sorum olacak. 1. 94 doğumluyum PMYO girmek istiyorum. 1 ocak 94 girebilir yazmışsınız fakat askerlik falan sanırım yapmak lazım polis akademisinin sitesine yazdığına göre tam olarak anlayamadım. Bir sorun olur mu? 2. göğüsümde ve bacağımda dövme var 7 aydır sildiriyorum mülakata belki biri biraz kalabilir bunda herhangi bir sorun olur mu ?

 14. Avatar Hakan Genç dedi ki:

  admin ben tyt ye basvurdum fakat 2 sinavada baavuru yaptim ikisinede girmeme ragmen tyt puaniyla basvuru yapabiliyomuyum acaba

 15. Avatar hakan dedi ki:

  admin ben yks nin 1 ve 2 sinavina girmeyi dusunuyorum acaba pmyo ya basvuru yapa bilirmiyim tyt puanimla ginede

  1. Avatar Admin dedi ki:

   TYT ile alınacak.

 16. Avatar duygu dedi ki:

  22.07.2000 doğumluyum sınava girebilirmiyim ?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Evet.

 17. Avatar Tolgahan dedi ki:

  Merhaba sınav başvuru tarihleri ne zaman bulamadım ben

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Yazın olacak.

 18. Avatar sema dedi ki:

  ön lisans mezunuyum. en son ki kpss sınavına girdim 70.6 aldım. üniversite sınavına girmek zorunda mıyım? ayrıca dikey geçiş sınavı ile mimarlık bölümünü kazanırsam üniversiteye kaydımı yaptırıp pomem e de gidebilir miyim?

 19. Avatar Aday dedi ki:

  Admin peki önlisans mezun olduktan sonra kpss şartı varmı

 20. Avatar sema dedi ki:

  Admin önlisans için kpss şartı varmı

  1. Avatar Admin dedi ki:

   TYT şartı var.

 21. Avatar Gül dedi ki:

  1991 Eylül doğumluyum sınava girebiliyormuyum lise mezunuyum

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Maalesef.

 22. Avatar Havva dedi ki:

  Önlisans mezunuyum bende üni sınavina girip basvuru yapabilirmiyim ???????

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Evet.

 23. Avatar Gamze BALCI dedi ki:

  Merhaba ben polis olmak istiyorum on lisans mezunuyum 94 dogumluyum izmirdeyim ne yapmaliyim yardim edebilirmisiniz lutfen tesekkurler

  1. Avatar Admin dedi ki:

   KPSS girip başvuracaksın.

 24. Avatar Musa gevenc dedi ki:

  Polislik için basvuru veya on basvuru hakında kısa bilgi verirseniz tarih olarak

  1. Avatar Admin dedi ki:

   TYT sonrası olacak.

 25. Avatar Leyla dedi ki:

  Liise son öğrencisiyim türbanlıyım sorun olur mu

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Sorun olmaz.

 26. Avatar Leyla dedi ki:

  01/01/2000 dogumluyum lise son öğrencisiyim türbanliyim türban sorun oluyor mu ?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Sorun olmaz.

 27. Avatar Hüseyin dedi ki:

  Pmyo mulakatlari bu sene hangi ayda olur acaba ? Barfiks varmi pmyo parkurunda?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Yazın olur.

 28. Avatar Muha..ed Fatih dedi ki:

  Fiziki parkur pmyo ya girmeden öncemi sonramı teşekkürler

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Önce.

 29. Avatar Muhammet Talha Beşinci dedi ki:

  Trafik kazası geçirdim, Bu kazadan dolayı göğüs kafesimde ufak bi yara var, bacağımda platin var ama hareketlerimi hiçbi şekilde etkilemiyor polis olabilirmiyim ?.

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Platin sorun oluyor

 30. Avatar Erhan dedi ki:

  1.65 boyum var vücut kitle indeksim uygun sorun olur mu ?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   167 cm şartı var.

 31. Avatar LightUp dedi ki:

  Merhaba, boyum 1.60 kilom 48 vücut kitle indeksim 18 2 cm polis olmama engel olur mu?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   162 cm boy şartı var.

 32. Avatar Gizem dedi ki:

  Benim bacağımda ben var büyük arka kısımda ve dişte bozukluk var acaba sorun olurmu?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Sorun olabilir doktor takdirinde.

 33. Avatar Furkan dedi ki:

  Acik lise ogrencisiyim lise bitmeden pmyo’na basvuru yapabilirmiyim birde gozluk kullaniyorum sorun olurmu

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Lise mezunu olmalısın.

 34. Avatar ahmet dedi ki:

  hocam bu tyt den polisliğe basvuruda tüm derslerden yeterince yapmam gereklimi yoksa ben feni boş bırakıp diğer derslerden polisliğin istediği puanı aldımda basvura bilirmiyim

  1. Avatar Admin dedi ki:

   O konuya hakim değilim.

 35. Avatar Furkan dedi ki:

  Acik lise ogrencisiyim lise bitmeden pmyo’na basvuru yapabilirmiyim birde gozluk kullaniyorum sorun olurmu
  TYT ‘ye giricekmiyim yoksa sadece basvurumu yapilacak

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Lise sondaysan evet. TYT sonrası başvuracaksın.

 36. Avatar Feridun dedi ki:

  Admin olduki tyt sınavından 240 aldım okul puanı ile ise 260 geciyor bu sekilde pomeme başvuru yapabiliyormuyum

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Ham puana bakılır.

 37. Avatar Zeyne dedi ki:

  Ben pmyo ya başvuru yapmak istiyorum yardımcı olabilir misin

 38. Avatar MURAT dedi ki:

  İyi günler önlisans mezunuyum yks sınavına kayıt yaptırsam 19.12.1993 doğumluyum pmyo sınavlarına girebilirmiyim teşekkür ediyorum .

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Yaş sorun olabilir.

 39. Avatar Niyaz dedi ki:

  2 yıllık üniversite bitiren Pomem’e gidebilir mi.

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Evet.

   1. Avatar Niyaz dedi ki:

    Peki hem 4 yıllıktan gidip’te hemde 2 yıllıktan gidince fark ne oluyor açıklar mısn

    1. Avatar Admin dedi ki:

     Fark yok.

 40. Avatar Ayşegül dedi ki:

  23.09.1994 doğumluyum başvuru tarihi geçmediyse başvuru yapabilir mıyım

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Evet

 41. Avatar Nurseli kaya dedi ki:

  18.07.1994 doğum tarihim başvuru yapabilir miyim ayrıca 23.03.2018 son başvuru diye duyuru okudum şimdimi yapıcam başvuruyu yoksa tyt sınavından sonra mı anlamadım rica etsem yardımcı olur musunuz ?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   TYT sınavı başvurusu için tarih bitiyor. Bu sene son şansın.

 42. Avatar Gamze dedi ki:

  admin 2018 yılı için baraj 250 olur diyolar senin gçrüşün nedir

 43. Avatar Elif dedi ki:

  Pmyo okurken aynı zamanda açık öğretim üniversite de okuyabiliyor muyuz?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Evet

 44. Avatar İbrahim dedi ki:

  admin ben açıkta okuyorum daha bitmedi boy:1.70 kilo:65 yüzümün sol tarafında kesik var amaliyat oldum burnumda başma sıkıntım yok ALLAHA şükür 12/07/1999 doğumluyum bide orta okul diplomasıyla olunurmu merek etim veya başka memurluk ala bilirmiyim

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Lise mezunu olmalısın.

 45. Avatar Ali Şahin Çelik dedi ki:

  Üst dişlerimden bir tanesi yamuk sorun olur mu?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Hayır

 46. Avatar Özbir dedi ki:

  Hocam gözlük kullanıyorum ve sol gözümü kapatamıyorum sorun teşkil eder mi?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Sorun olabilir.

   1. Avatar Recep dedi ki:

    Admin bey 2500 kontejan var peki kac kisi katiliyor mulakatlara yaklasik olarak.

 47. Avatar ferdi dedi ki:

  Merhaba 30.09.1994 dogumluyum tyt başvurusunu yaptım açık lisede okuyorum bu sene bitiyor gözlerimde sa 2 sol 2.5 derece miyop var lazerle düzeltiricem ve gögsümde pektus karinatum güvercin gögsü var ama beni hiç etkilemiyor 3 sene önce hastaneye gittim doktor çok az oldugunu hiç sorun olmicanı ve biraz kilo alırsam düzeliceni söyledi kilom 52 polis olabilirmiyim güvercin gögsü kesin elenme sebebimi tşk

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Derecesine bağlı.

 48. Avatar Ahmetcan dedi ki:

  Ben üniversite öğrencisiyim şu anda pmyo ye girebilir miyim? Üniversite bittiğinde girebilir miyim?

 49. Avatar yusuf dedi ki:

  Merhabalar ben üniversite 2.sınıf öğrencisiyim, üniversiteye devam ederken aynı zamanda poliste olabilir miyim?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Sınavına girebilirsin.

 50. Avatar HAMZA dedi ki:

  merhaba aklıma takılan cok onemlı bır soru var bu 2500 sadece bır pmyo okulu ıcın mı gecerlı yoksa 5 okul ıcın de ayrı ayrı 2500 kısı alınacak ?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Tüm kontenjan.

   1. Avatar Recep dedi ki:

    Admin bey 2500 kontejan var peki kac kisi katiliyor mulakatlara yaklasik olarak.

    1. Avatar Admin dedi ki:

     20 bin civarı.

 51. Avatar Musa dedi ki:

  10 10 2000 doğumluyum boy 185 kilo 65 basvurabilirmiyim

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Seneye başvurursun.

 52. Avatar Pmyo dedi ki:

  Elimin üstünde kabarık 5cm boyunda ten rengini almış yanık izi var sıkıntı olurmu

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Sorun olmaz.

 53. Avatar kerim dedi ki:

  TYT den 259 bile olsa başvuru yapabiliyormuyuz yoksa tam 260 mı olmasi lazim yardımci olurmusunuz

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Baraj puanını geçmelisiniz.

 54. Avatar Yusuf dedi ki:

  Ham puana göre mi alıyor lar yoksa yerleşme puanına göre mi

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Ham puan.

 55. Avatar T.C. vatandaşı dedi ki:

  Admin vücut geliştirme ile uğraşıyorum bu elenme sebebi mi

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Hayır

 56. Avatar Ayse dedi ki:

  Merhaba ben bundan 3 yil once carpinti sikayeti ile diktora gittim herhangi patolojik bir durumun olmadigi sadece kalp ritmimin biraz hizli oldugunu soyledi o da heyecandan olabilecegini soyledi genelde de sinavlardan once oluyurdu dideral diye bi ilac verdi bir ay kullan dedi kullandim kontrole gittigimde tedaviye devam edilcek bir sey olmadigini gayet saglikli oldugumu soyledi sonra da zaten boyle bir sorunum olmadi ama bazi sitelerde ilacin psikiyatrik oldugunu ve eleme sebebi olabilecegini okudum bazi sitele bunun aksini soyluyir ama hangisine guvenecegimi bilemesim bu konuda bana yardimci olur musunuz sizce eleme sebebi mi

 57. Avatar Ayse dedi ki:

  Ama ilaci bana psikiyatri deil kardiyoloji verdi

 58. Avatar Ayse dedi ki:

  Merhaba ben bundan 3 yil once kardiyolijiye carpinti sikayeti ile gittim yapilan tetkiklerde herhangi patolojik bir durum olmadigini soylendi sadece kalp ritmin biraz hizli o da heyecandan olabilir dedi doktor zaten sinavlardan once falan oluyodu dideral diye bi ilac verdi bi ay kullan dedi kullandim kontrole gittim tedaviye devam etmeye gerek olmadigi gayet saglikli oldugumu soyledi sonra da boyle bi sorunuum olmadi ama ben bazi sitelerde ilacin psikiyatrik oldugunu ve elenme sebebi olabilecegini okudum bzi siteler bunun aksini soylese de ben biraz korktum bu konuda bana yerdimci olyrmusunuz sizce elenme sebebi mi bi de baska bir sorum yuksek puan avantaj mi yoksa baraji gectikten sonra onemli olan mulakat mi

 59. Avatar seyit ahmet dedi ki:

  internette başvuru süreleri 30 marta kadar uzatıldı falan yazıyo bu doğrumu

  1. Avatar Admin dedi ki:

   POMEM için o.

 60. Avatar Ayse dedi ki:

  Merhaba ben bundan 3 yıl önce Kardiyoloji ye çarpıntı şikayeti ile gittim yapilan tetkimlerle herhangi patolojik bir durum olmadığı bir söyledi dOktar sadece kalp ritmime biraz yüksek dedi o da heyecandan olabilirmiş zaten sinavardan önce falan oluyodu dideral diye bi ilçesinde verddi bi ay kullan dedi bir ay sonra kontrolde tedaviye devam edileçek bir durum olmadığıni söyledi bir daha boyle bir sorunum olmadi zaten kullanmaya devam etmedim ama bazı siteler ilacın psikiyatrik olduğunu ve elenmeye sebep olabileceğini okudum bazı siteler bunun aksini söylese de hanGiyisine guvenecegimi bilemedim bana bu konuda yardimci olurmusunuz sizce elerler mi

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Kalp sorunları elenme nedenidir.