Ana Sayfa / PMYO / 2018 PMYO Polis Alımı

2018 PMYO Polis Alımı

Polis Meslek Yüksek Okulları, lise mezunu gençler arasında oldukça revaçta. On binlerce genç, polis olmak için PMYO sınavlarını dört gözle takip etmekte. Lise mezunu adayların polis olmasını sağlayan Polis Meslek Yüksek Okulları, yılda bir defa ön başvuru ile polis alımı yapmaktadırlar. Bu yazımızda, 2018 yılı için PMYO süreçleri hakkında beklentilerimizi sizlerle paylaşacağız.

2018 yılı TYT taban puanı kaç olur?

YGS kalktı! Artık YGS ile polis alımı olmayacak. Artık YKS birinci oturumu olan TYT üzerinden PMYO başvuruları alınacak. Lütfen bu yazıyı OKUYUN!  Temel yeterlilik puanınızı hesaplamak için TYT PUAN HESAPLAMA yazımıza bakınız.

2018 PMYO Başvuru Tarihi ne zaman?

TYT 23 Haziran 2018 tarihinde yapılacağına göre, 2018 PMYO başvurular 2018 yaz aylarında olacaktır.

2018 yılı PMYO alım kontenjanı ne olur?

Eğer mevcut PMYO’lardan biri POMEM’e dönüştürülmezse, 2018 kontenjanının da bu seneki gibi 2500 olmasını bekliyoruz.

2018 PMYO Yaş şartı kaç olur?

Yaş şartında değişim olacağını düşünmüyoruz. 2018 yılında, PMYO başvurusu yapacak adaylarda aşağıdaki yaş şartı aranacaktır:

 • 31 Aralık 1993 tarihi ve sonrası doğanlar ile
 • 01 Ekim 2000 tarihi ve öncesinde doğmuş olanlar

başvuru yapabilecek diyebiliriz.

Örnek Olarak; 1 ocak 1994 doğumlular sınava girebilir, 2 Ekim 2000 doğumlular sınava giremez, 30 Aralık 1993 doğumlular sınava giremez. Aşağıdaki yaş robotundan kendi durumunuzu hesaplayabilirsiniz:

Boy-kilo oranı şartı ne olur?

Beden kitle indeksi, vücut ağırlığınızın boy uzunluğunuzun karesine bölünmesi ile elde edilmektedir. Bu ölçü tüm okullar için 18-27 arasında olması gerekmektedir. 17,9 ve 27,1 daha olsanız elenirsiniz.

2018 PMYO okullar ne zaman açılacak?

2018 yılı eğitimi, 8-9 Eylül 2018 tarihinde başlayacaklar.

Başarı puanlama sistemi değişir mi?

Değişmesini beklemiyoruz. TYT’nin %25’i, fiziki parkurun %25’i ve sözlü mülakatların %50’si alınarak hesaplanmaya devam edilecektir.

PMYO’lar 2018’de kapanır mı?

PMYO’ların sayısının ve kontenjanlarının dramatik şekilde azaldığı bir gerçek. Bu süreç zamanla devam edecektir. Fakat 2018 yılında bir anda böyle bir dönüşüm beklemiyoruz.

Şu an aktif kaç PMYO var?

Şu an mevcut eğitimine devam eden 5 Polis Meslek Yüksekokulu mevcuttur. Bunlar:

Bu okullardan İstanbul Adile Sadullah Mermerci PMYO ve Samsun 19 Mayıs PMYO karma eğitim vermektedir. Kadın adaylar bu okullarda eğitim görmektedirler. Türkiye’nin neresinden başvurursanız başvurun, PMYO kazanan bayan adaylar bu okullarda okumak durumundadırlar.

PMYO kendi sınavını mı yapıyor?

2012 yılına kadar PMYO kendi yazılı sınavını yapıyordu. Fakat bu yıldan itibaren merkezi sınavla öğrenci almaya başladı. Mevcut iş yükü, PMYO’ların sayılarının azalması gibi etmenleri düşündüğümüzde, PMYO yazılı sınavlarının tekrar gündeme gelmesi zor gibi gözükmektedir.

PMYO eğitimleri kaç yıl sürüyor?

PMYO eğitimleri 2 yıl yatılı olarak yapılmaktadır.

PMYO okurken para ödüyor muyuz?

Hayır, tüm ihtiyaçlarınızı devlet karşılamaktadır. Polis öğrencilerine ayda 300 ile 330 TL arası burs verilmektedir. Böylece kimseye yük olmadan yatılı olarak mesleğe hazırlanabilirsiniz.

PMYO okuyunca kesin polis mi oluyoruz?

Eğer sene sonu eğitim sınavından da başarı ile çıkarsanız polis memuru olarak göreve başlıyorsunuz. Sene sonunda eğitim sonu sınavı uygulanmaktadır. Bu sınavdan başarısız olan adaylar, polis okullarından mezun olup emniyet teşkilatında görev yapamazlar. Polis okullarında okuyan öğrencilerin, meslek ile aralarındaki son engel eğitim sonu sınavı diyebiliriz.

Eğitim sonu sınavları ile ilgili yönetmelik hükümleri aşağıdaki gibidir.

PMYO Eğitim Sonu Sınavı: (MADDE 19/A ) Yüksekokul öğrencilerinin aday memur olarak atanmaları için öğrenim süresini başarıyla tamamlamaları ve eğitim sonunda Başkanlıkça yapılacak sınavda başarılı olmaları şarttır.

Eğitim sonu sınavının içeriği nedir?

Bu sürecin amacı, emniyet teşkilatına katılacak olan personelin tam donanımlı, yeterli, vatanına-milletine bağlı ve ülkemizin kuruluş değerlerine sadık bir personel olmalarını sağlamaktır. Adaya, sınav sürecinde eğitim-öğretim döneminde gördüğü polislik eğitimlerinin yer aldığı sorulardan, kart çekme usulü ile sorular yöneltilir. Komisyon, farklı alanlardan da sorular sorabilir. Sözlü mülakat yapabilir. Adayın, mesleki bilgisine, polis okulu geçmişine ve kişinin güvenlik tahkikatı sonucuna detaylı olarak bakılır. Bu aşamadaki elemelerin büyük kısmı güvenlik tahkikatı sonucu kaynaklı olmaktadır. Özellikle FETÖ, PYD, DHKP-C, DAEŞ ve PKK gibi örgütlerle en ufak ilişkisi tespit edilen adaylar bu süreçte kesinlikle elenirler.

PMYO mezunları askerlik yapar mı?

Hayır, polis öğrencileri mesleğe başlayınca askerlikten muaf olurlar.

PMYO okurken okulu bıraksam tazminat mı öderim?

Evet, eğer okulu bırakırsanız kayıt sırasında imzaladığınız tazminat sözleşmesinde yazan hükümlere göre size yapılan tüm ödemeler tahsil edilir ve tazminat ödemek zorunda kalırsınız. Bu tutar 5 bin ile 20 bin TL arası olabilir.

PMYO da hangi dersleri görüyoruz?

Polis Meslek Yüksek Okulunda görülen dersler tamamen öğrencileri polislik mesleğine hazırlamak ve meslekte karşılaşacağı sorunları nasıl çözebileceğine yardımcı olmak amaçlı okutulan derslerdir. Daha detaylı okumak için TIKLAYINIZ.

Açık lise öğrencisiyim. Lise sonda eğer yetişirse PMYO başvurusu yapabilir miyim?

Evet, eğer liseden mezun olacaksanız, TYT girip PMYO başvurusu yapabilirsiniz.

PMYO mezunları kariyer yapabilir mi?

Hayır, eğer lisans eğitimini tamamlamazsanız polis memuru olarak kalırsınız. Lisans eğitimini tamamlayıp PAEM okuyarak kariyer yapabilirsiniz.

PMYO mezunu polis memuru ön lisans eğitim derecesinde sayılmaktadır. Komiser yardımcısı olmak için ise lisans mezunu olmak gerekir. PMYO mezunu polis memurları, öncelikle lisans eğitimini tamamlamak zorundadır.  DGS ile bunu yapabilirler.

Lisans eğitimini tamamlayıp mezun olan polis memuru, PAEM Meslek İçi Komiser Yardımcılığı sınavına giriş yapabilir. Bu sınavda 100 soru sorulmaktadır. Başarı için taban puan 60 olmaktadır. 60 ve üzeri puan alanlar PAEM ön başvurusunda bulunabilmektedir. PAEM  KYS sınavları her sene Nisan ayı civarı yapılmaktadır.

2018 PMYO adayı olarak nasıl hazırlanmalıyım?

Öncelikle TYT için temel matematik ve türkçeye iyi çalışmalı, alabildiğiniz kadar yüksek  puan almalısınız. Bu puanın %25 i başarı puanınız olacak. Daha sonra fiziki parkura çalışmalı ve hazırlanmalısınız. Spor yapmalı, boy-kilo oranını tutturmalısınız. Bu da başarı puanınızın %25 i olacaktır. TYT ve fiziki parkur, %50 başarı puanınızı oluşturacak.

PMYO Adayları İçin Örnek TYT Soruları
Temel Yeterlilik Testi (TYT) Değişti
Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Puan Hesaplama
YKS Sonrası PMYO Başvuruları

Polis olmak isteyen PMYO adayı, diğer %50 için mülakata hazırlanmalıdır. Mülakattan yüksek alamazsanız polis olamazsınız. Peki mülakata nasıl hazırlanacaksınız? PMYO kazanmak için en önemli etmen olan sözlü mülakat için Polislik Mülakatları Uygulamamızı mutlaka edinin. Bu zaman kadar PMYO POMEM PAEM ve PÖH mülakatlarında çıkan 1200 civarı soru ve cevap içerisinde yer almakta. Üstelik sürekli güncellenmekte. Sözlü mülakattan iyi puan alamadıktan sonra fiziki parkur veya sınav puanınızın hiçbir önemi yok. İndirmek ve satın almak için tıklayın:

Konu hakkında merak ettiklerinizi yorum bölümünden iletebilirsiniz.

Bu makalede tam 3.405 SORU-CEVAP yer almaktadır. Okumak ve yeni soru sormak için aşağıya bakınız.

3.405 Soru Var

 1. Merhaba baraj puanını sadece sözelden geçsek matematik yapmasak başvuru yapabilirmiyiz ?

 2. Abi iyi günler ben lise son sınıf öğrencisiyim pmyo na hazırlanmaya çalışıyorum da aklımda bi soru var benim 11. Sınıfta kınamam vardı o kınama silinmemiş benim elenmeme neden olur mu ?

 3. Baraj puanı kaç belli oldumu

 4. Lise 2 De Evrakda Sahtecilik Sucundan Ceza Aldım Acaba Polis Olma Şansım %kaç ?

 5. İntibak eğitiminde sağlık probleminden elenen öğrenci, bir sonraki sene başvurduğunda aynı puan vs başvuru sürecine dahil olmak zorunda mıdır?

 6. unıversıte ikinci sınıf öğrencisiyim. komiser olmak istiyorum fakat bir kaç duyum aldım ikinci sınıfın sonunda geçiş yapıla biliyormuş . böyle bişey varmıdır ?

 7. Mrb Abi şuan turkiyede 5 pmyo var bunların herbirinin öğrenci kontejen sayisi kaçtır.

 8. Ön lisans mezunuyum lisans okuyorum. Lisedeki okulumla PMYO’ya başvuru yaptım sorun olur mu?

 9. merhaba admin acaba başvurular ne zaman başlıyo tyt den sonramı yoksa öncemi.

  bide 2 bin lise mezunu polis alınacakmış bunudamı tyt puanına göre alıyolar

 10. Sayisal esit agirlik sozel puan turunden birinden baraji gecsek yeterlimi

 11. 03 10 2000 doğumluyum mezun oldum başvuru yapabilir miyim?

 12. 09/01/2000 doğumluyum başvuru yapabilirmym

 13. S.a pmyo okulu 2018 ne zaman açılıyor.

 14. 14 Yaşımda çalıntı kredi kartı suçunu işledim hükmün açıklanmasının geri bırakılmasından affedildim.
  Başvuruda Sıkıntı Olurmu Sicilim Temiz

 15. S.a abi öncelikle şimdi tyt sınavına girdim diyelim temmuz 31 de sınav sonucu aciklaniyo 260 ve üzeri puan aldim nasıl yapicam pmyo başvurusu burayla ilgili hiç bir bilgim yok lütfen bilgi verirseniz ayrıntılı bir şekilde çok sevinirim bu arada 3 aydır parkur calisiyom 40 sn yapiyom nasıl iyimi abi.

 16. Merhaba baraj puanını geçmek için matematik şart ewt ama sozelden baraj puanını gecsek polis olabiliyor muyuz?

 17. Merhaba admin ben geçen sene Pmyo intibah eğitiminde istifa dilekçesi verdim malesef (sağlık sebebiyle değil üniversiteye için)bu benim bu sene PMYO ya başvurmama veya PMYO kazanmama engel olur mu acaba?

 18. merhaba Sayın yönetici Benim sağ gözüm tembel 0.75 sorun olurmu cevaplarsanız teşekkürler….

 19. Abi ben 22ekim 2000doğumluyum pmyo girebilirmiyim

 20. Merhaba admin ben lise mezunuyum üniversite sınavına gitmedim nasıl polislik sınavına girebilirim yani hangi sınava giricem ve basvurular gectimi bilgi verebilir misinkz lütfen..

 21. temmuz 31 200 doğumlu olan aday 2018 yılı içerisinde pmyo başvurusuna kabul edilebilir mi?

 22. Ben sadece 1. Oturuma giricem yks de başvuru yapabilir miyim ?

 23. Mrb ben lisesi son öğrencisiyim barajdan kac puan almam lazm bide 07.11.2000 doğumluyum alınır mısın?

 24. Bu sene PMYO yazılı sınav yapılıcakmı

 25. Bu sene PMYO yazılı sınav yapacakmı?

 26. admin bu baraj puanı dediğiniz pmyo nun belirlediği baraj puanı mı yoksa tyt baraj puanı mı

 27. merhaba başvuruyu nerye ve nasıl yapıyoruz cevap verirseniz sevinirim

 28. Merhaba abi benim gözlerimde 1derece miyop var sorun olurmu

 29. Mülakat sorularını bize önceden gösterip hazırlıklı bir şekilde mi mülakata giriyoruz ? Yoksa sorulacak soruları göstermeyip hazırlıksız bir şekilde mi mülakata giriyoruz ?

  Dipnot : Arkadaşlar bana İstanbul dışı bir şehirdeki okula gidersen daha rahat polis olursun diyorlar bu olay doğru mu ?

 30. boy enaz en çok kaç olması lazım ve kg enaz enfazla kaç olması lazım ??

 31. PMYO da diplama puanına bakıyorlarmı yoksa her lise diploması olan girebiliyomu?

 32. Tyt tende sonra herhangi bir yazılı sınava girecekmiyiz

 33. 2 ekim 2000 liler sınava giremez diyor 2 kasim 2000 doğumluyum ama seneye giricem sınava ozaman girebilirmiyim

 34. KKasım ayı 2000 tarihli olanlar bu sene giremiyor dimi seneye girebiliyor

 35. S.a pmyo parkur en fazla kaç sn bitirmeliyim

 36. Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümünden 4. Sınıfa geçtim ben başvuru yapabiliyor muyum vede başvuru ne zaman yardımcı olur musunuz

 37. Mrb türkiye geneli 2500 kişi mi alıyorlar yoksa her pmyo okulu 2500 kişi mi alacak?

 38. En az kaç puan almamız lazım (yks den)

 39. S.a benim dislerim ortasi hafif ayrik ve tyt puaninda 180 i gecsek bile yapilabilirmi samsun pmyo ya gitmek istiyorum 8 agustos 2000 girebilirmiyim

 40. elimde dövme var sorun olurmu

 41. geçen seneki baraj puanı kaçtı

 42. Alimlar tyt mi yoksa 2. Oturum Ayt denmi

 43. Kansızlığa çok bakıyolar mı kan değerim şu an 8 ilaç kullanıyorum.

 44. bu sene alım olacak demi pöh alımı hangisinden alacak lise mezunu mu yoksa üniversite mezunu mu

 45. pöh alımı bu sene nasıl olacak açıklarmısınız

 46. Ben 10.07.2000 doğumluyum ve imamhatip mevzunuyum sınava girebilirmiyi

 47. 159 boyum var acaba sorun olur mu

 48. Fiziki parkur süre sınırı belli mi ?

 49. 18.12.1995 Doğumluyum Boyum 1.87 Kilom 84 2 Yıldır fitness ile uğraşıyorum fiziğim gayet iyi kilo boyda sıkıntı yok sicilim temiz yalnız 1 tane sıkıntı var küçükken bacağıma demir girmişti görünmeyen yerde iz var birde gözlerim 0.75 1.25 miyop az bişi bozukluk var bunlardan sıkıntı çıkarmı admin

 50. Skolyoz sorun olur mu acaba? Bir de 05.03.2000 doğumluyum başvurabiliyorum değil mi

 51. Merhaba ben lise 3 öğrencisiyim 4 e geçtim ama benim yaş sıkıntım var 21.11.2001 doğumluyum 2019 dalı sınava benim yaşım yetmiyor mu yani benim 1 Senem yandı mı ?

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir