PMYO

2018 PMYO Polis Alımı

Polis Meslek Yüksek Okulları, lise mezunu gençler arasında oldukça revaçta. On binlerce genç, polis olmak için PMYO sınavlarını dört gözle takip etmekte. Lise mezunu adayların polis olmasını sağlayan Polis Meslek Yüksek Okulları, yılda bir defa ön başvuru ile polis alımı yapmaktadırlar. Bu yazımızda, 2018 yılı için PMYO süreçleri hakkında beklentilerimizi sizlerle paylaşacağız.

2018 yılı TYT taban puanı kaç olur?

YGS kalktı! Artık YGS ile polis alımı olmayacak. Artık YKS birinci oturumu olan TYT üzerinden PMYO başvuruları alınacak. Lütfen bu yazıyı OKUYUN!  Temel yeterlilik puanınızı hesaplamak için TYT PUAN HESAPLAMA yazımıza bakınız.

2018 PMYO Başvuru Tarihi ne zaman?

TYT 23 Haziran 2018 tarihinde yapılacağına göre, 2018 PMYO başvurular 2018 yaz aylarında olacaktır.

2018 yılı PMYO alım kontenjanı ne olur?

Eğer mevcut PMYO’lardan biri POMEM’e dönüştürülmezse, 2018 kontenjanının da bu seneki gibi 2500 olmasını bekliyoruz.

2018 PMYO Yaş şartı kaç olur?

Yaş şartında değişim olacağını düşünmüyoruz. 2018 yılında, PMYO başvurusu yapacak adaylarda aşağıdaki yaş şartı aranacaktır:

 • 31 Aralık 1993 tarihi ve sonrası doğanlar ile
 • 01 Ekim 2000 tarihi ve öncesinde doğmuş olanlar

başvuru yapabilecek diyebiliriz.

Örnek Olarak; 1 ocak 1994 doğumlular sınava girebilir, 2 Ekim 2000 doğumlular sınava giremez, 30 Aralık 1993 doğumlular sınava giremez. Aşağıdaki yaş robotundan kendi durumunuzu hesaplayabilirsiniz:

Boy-kilo oranı şartı ne olur?

Beden kitle indeksi, vücut ağırlığınızın boy uzunluğunuzun karesine bölünmesi ile elde edilmektedir. Bu ölçü tüm okullar için 18-27 arasında olması gerekmektedir. 17,9 ve 27,1 daha olsanız elenirsiniz.

2018 PMYO okullar ne zaman açılacak?

2018 yılı eğitimi, 8-9 Eylül 2018 tarihinde başlayacaklar.

Başarı puanlama sistemi değişir mi?

Değişmesini beklemiyoruz. TYT’nin %25’i, fiziki parkurun %25’i ve sözlü mülakatların %50’si alınarak hesaplanmaya devam edilecektir.

PMYO’lar 2018’de kapanır mı?

PMYO’ların sayısının ve kontenjanlarının dramatik şekilde azaldığı bir gerçek. Bu süreç zamanla devam edecektir. Fakat 2018 yılında bir anda böyle bir dönüşüm beklemiyoruz.

Şu an aktif kaç PMYO var?

Şu an mevcut eğitimine devam eden 5 Polis Meslek Yüksekokulu mevcuttur. Bunlar:

Bu okullardan İstanbul Adile Sadullah Mermerci PMYO ve Samsun 19 Mayıs PMYO karma eğitim vermektedir. Kadın adaylar bu okullarda eğitim görmektedirler. Türkiye’nin neresinden başvurursanız başvurun, PMYO kazanan bayan adaylar bu okullarda okumak durumundadırlar.

PMYO kendi sınavını mı yapıyor?

2012 yılına kadar PMYO kendi yazılı sınavını yapıyordu. Fakat bu yıldan itibaren merkezi sınavla öğrenci almaya başladı. Mevcut iş yükü, PMYO’ların sayılarının azalması gibi etmenleri düşündüğümüzde, PMYO yazılı sınavlarının tekrar gündeme gelmesi zor gibi gözükmektedir.

PMYO eğitimleri kaç yıl sürüyor?

PMYO eğitimleri 2 yıl yatılı olarak yapılmaktadır.

PMYO okurken para ödüyor muyuz?

Hayır, tüm ihtiyaçlarınızı devlet karşılamaktadır. Polis öğrencilerine ayda 300 ile 330 TL arası burs verilmektedir. Böylece kimseye yük olmadan yatılı olarak mesleğe hazırlanabilirsiniz.

PMYO okuyunca kesin polis mi oluyoruz?

Eğer sene sonu eğitim sınavından da başarı ile çıkarsanız polis memuru olarak göreve başlıyorsunuz. Sene sonunda eğitim sonu sınavı uygulanmaktadır. Bu sınavdan başarısız olan adaylar, polis okullarından mezun olup emniyet teşkilatında görev yapamazlar. Polis okullarında okuyan öğrencilerin, meslek ile aralarındaki son engel eğitim sonu sınavı diyebiliriz.

Eğitim sonu sınavları ile ilgili yönetmelik hükümleri aşağıdaki gibidir.

PMYO Eğitim Sonu Sınavı: (MADDE 19/A ) Yüksekokul öğrencilerinin aday memur olarak atanmaları için öğrenim süresini başarıyla tamamlamaları ve eğitim sonunda Başkanlıkça yapılacak sınavda başarılı olmaları şarttır.

Eğitim sonu sınavının içeriği nedir?

Bu sürecin amacı, emniyet teşkilatına katılacak olan personelin tam donanımlı, yeterli, vatanına-milletine bağlı ve ülkemizin kuruluş değerlerine sadık bir personel olmalarını sağlamaktır. Adaya, sınav sürecinde eğitim-öğretim döneminde gördüğü polislik eğitimlerinin yer aldığı sorulardan, kart çekme usulü ile sorular yöneltilir. Komisyon, farklı alanlardan da sorular sorabilir. Sözlü mülakat yapabilir. Adayın, mesleki bilgisine, polis okulu geçmişine ve kişinin güvenlik tahkikatı sonucuna detaylı olarak bakılır. Bu aşamadaki elemelerin büyük kısmı güvenlik tahkikatı sonucu kaynaklı olmaktadır. Özellikle FETÖ, PYD, DHKP-C, DAEŞ ve PKK gibi örgütlerle en ufak ilişkisi tespit edilen adaylar bu süreçte kesinlikle elenirler.

PMYO mezunları askerlik yapar mı?

Hayır, polis öğrencileri mesleğe başlayınca askerlikten muaf olurlar.

PMYO okurken okulu bıraksam tazminat mı öderim?

Evet, eğer okulu bırakırsanız kayıt sırasında imzaladığınız tazminat sözleşmesinde yazan hükümlere göre size yapılan tüm ödemeler tahsil edilir ve tazminat ödemek zorunda kalırsınız. Bu tutar 5 bin ile 20 bin TL arası olabilir.

PMYO da hangi dersleri görüyoruz?

Polis Meslek Yüksek Okulunda görülen dersler tamamen öğrencileri polislik mesleğine hazırlamak ve meslekte karşılaşacağı sorunları nasıl çözebileceğine yardımcı olmak amaçlı okutulan derslerdir. Daha detaylı okumak için TIKLAYINIZ.

Açık lise öğrencisiyim. Lise sonda eğer yetişirse PMYO başvurusu yapabilir miyim?

Evet, eğer liseden mezun olacaksanız, TYT girip PMYO başvurusu yapabilirsiniz.

PMYO mezunları kariyer yapabilir mi?

Hayır, eğer lisans eğitimini tamamlamazsanız polis memuru olarak kalırsınız. Lisans eğitimini tamamlayıp PAEM okuyarak kariyer yapabilirsiniz.

PMYO mezunu polis memuru ön lisans eğitim derecesinde sayılmaktadır. Komiser yardımcısı olmak için ise lisans mezunu olmak gerekir. PMYO mezunu polis memurları, öncelikle lisans eğitimini tamamlamak zorundadır.  DGS ile bunu yapabilirler.

Lisans eğitimini tamamlayıp mezun olan polis memuru, PAEM Meslek İçi Komiser Yardımcılığı sınavına giriş yapabilir. Bu sınavda 100 soru sorulmaktadır. Başarı için taban puan 60 olmaktadır. 60 ve üzeri puan alanlar PAEM ön başvurusunda bulunabilmektedir. PAEM  KYS sınavları her sene Nisan ayı civarı yapılmaktadır.

2018 PMYO adayı olarak nasıl hazırlanmalıyım?

Öncelikle TYT için temel matematik ve türkçeye iyi çalışmalı, alabildiğiniz kadar yüksek  puan almalısınız. Bu puanın %25 i başarı puanınız olacak. Daha sonra fiziki parkura çalışmalı ve hazırlanmalısınız. Spor yapmalı, boy-kilo oranını tutturmalısınız. Bu da başarı puanınızın %25 i olacaktır. TYT ve fiziki parkur, %50 başarı puanınızı oluşturacak.

PMYO Adayları İçin Örnek TYT Soruları
Temel Yeterlilik Testi (TYT) Değişti
Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Puan Hesaplama
YKS Sonrası PMYO Başvuruları

Polis olmak isteyen PMYO adayı, diğer %50 için mülakata hazırlanmalıdır. Mülakattan yüksek alamazsanız polis olamazsınız. Peki mülakata nasıl hazırlanacaksınız? PMYO kazanmak için en önemli etmen olan sözlü mülakat için Polislik Mülakatları Uygulamamızı mutlaka edinin. Bu zaman kadar PMYO POMEM PAEM ve PÖH mülakatlarında çıkan 1200 civarı soru ve cevap içerisinde yer almakta. Üstelik sürekli güncellenmekte. Sözlü mülakattan iyi puan alamadıktan sonra fiziki parkur veya sınav puanınızın hiçbir önemi yok. İndirmek ve satın almak için tıklayın:

Konu hakkında merak ettiklerinizi yorum bölümünden iletebilirsiniz.

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

3.839 Yorum

 1. Tyt genelmi yoksa tyt sayısal eşit ağırlık yada sözel türünden herhangi birindenmi baraj puanini geçmemiz lazim

 2. Tyt ham puan alınacak ama sozelden yada esıt agırlık sayısal gıbı puan dılımlerı var ılk sınavdan yanı tyt den sayısal 230 esıt agırlık 235 sozel 271 buna göre basvuru yapmayalım mı olmuyormu

 3. adresten basvuru yapiyorum ama olmiyo dokont yatırın bişey diyoo sonra basvuru yapin diyo nasıl olucak bu bide puan 260 olması sartmı cunku yuzde 25 puan yuzde 25 parkur yuzde 50 mulakat diyo puan turu onemsiz mi şimdi oluyo

 4. arkadaşlar sol taraftan y-tyt puanı= 220 sıralama= 1267005 ek puanla= 241 ek puanla sıralama= 386249
  yıne sol taraftan y-söz= 233 y-söz sıralam= 752776

  sizce pmyo girebilirmiyim =? cevaplarsanız sevınırım

 5. şöyle ki önce polis olmamız gerekiyo polislik için de 4sene üniversite okumamız gerek ama 4 sene okuduktan sonra yaş 21 i geçerse noluyo

 6. Benim ham puanım 328 TYT dizimde az bir zedelenme var yürümeme engel olmuyor aşırı yorulduğum zaman acıyor birde gözümde ben var görmeme engel olmuyor herhangi bir sıkıntı olurmu

 7. Mülakatlar ne zaman ve nerede olacak herkesin yaşadığı ildemi olur bide ön kayıt yaptıran herkesi müşakatlara çağırıyorlarmı

 8. Mesela bn yıl sonu sınavında elendim bütün cabam boşuna gidecek okul,Üniv fln PMYO yıl sonu sınavında çok elenen oluyor o zaman niye bu güvenlik soruşturması önce yapılmıyor da en son yapılıyor o kadar emegimiz bos yere heba edilecek:((

 9. Ben üniversite 2 öğrencisiyim okulu bitirmeyip tyt sınavına girebiliyormuyum ve gereken puanı alıp gidebiliyormuyum.

 10. sınav ücretini yatırmıştım ama puanım yetmediği için başvuru yapamıyorum,ücreti geri alabilir miyim? alabilirsem ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim.

 11. mrb ben polis olmak istiyorum ama polislikle ilgili pek fazla billgim yok bana yardımcı olabilir misnz..? bu sene kpss ye girdim ve aldıgım puanla pmyo ya basvurumu yapacagım yada kpss ile nereye basvurup polis olabşlirim .

 12. Lise mezunuyum 63 puanla polislik için başvuru yapabilirmiyim koprucuk kemigimin ustunden omzuma kadar dövmem var şartlarını açıklarmısınız lütfen

 13. Selamun aleykum abi , universite 2 sinif ogrencisiyim göğsümde bicaklanarak amaliyat oldum izi var polis olmamda engel olurmu

 14. merhaba açıklanan ham taban puandan daha az puan ile başvuru yapılırsa ne olur? yatırılan para boşa mı gider

 15. Mrb benim bacagımın üst tarafında amaliyat izi var 3 yaşında olmuştum sağlık raporunda nasıl bir sıkıntı olur

  Şimdiden cevabınız için teşekkürler ☺️

 16. geçen sene aldgım ygs puanı yeterliydı bu seneki pmyo başvurlarındada geçen sene olan puanım geçerli oluyormu yoksa tyt ve yks üzerinden mi başvuru yapıyoruz

 17. Geçen sene ygs puanımla pmyo barajını geçmiştim suan kayıtlı oldgum bir üniversite var tekrardan ygs puanımla başvuru yapabilirmiyim yoksa tyt ve yksye mi girmiş olmam gerekli geçen seneki puanımla olurmu ?birde 2.25 2.50 göz bozukluğum var kabul edilirmiyim ?

 18. merhaba başvurular bittiğine göre mülakatlara ne zaman çağırırlar acaba ve nasıl haberdar olabiliriz?

 19. Ben diyarbakırda yaşıyorum burda polis okulu var mülakatlara burda girebilirmiyim yoksa başka bir şehremi yollarlar?

 20. Admin cevapla lütfen diyarbakırda yaşıyorum burda polis okulu var mülakatlara burdamı gireceğim yoksa başka bir şehre gönderirlermi

 21. Mülakatlara diploma yerine e-devletten aldımız lise mezuniyet belgesi ile gitsek kabul olur mu? Diplomanın Orjinalini üniversiteye vermem gerek.

 22. Mülakatlara orjinal diploma yerine e-devletten aldığımız lise mezuniyet belgesi ile gitsek sorun olur mu?

 23. Benim gözlerimde numara yok çok iyi görüyorum fakat alerjim var dönem dönem oluyor o zamanlardada ilaç kullanıyorum ve görüşümü etkilemiyor sorun olurmu sizce?

 24. Admin geçen sene üniversite mühendislik okumak için malesef pmyo intibaktayken kendi isteğimle bıraktım ama pişman olup bu sene pmyo ya tekrar başvurdum .Sözlü mülakatta komisyon bu durumdan dolayı olumsuz mu bakar sıkıntı çıkarırlar mı acaba?

 25. meraba mülakatlar bu ay olacak ama ne zaman okullar açılacak ve bir de raporu ne zaman almamız gerekiyor

 26. Merhabalar ben polislik dusunuyorum suan lisedeyim kac puan gerek hangi derslerde yogunlasmaliyim bu arada boyum 1.53 kilom 39.1 ama daha lise 1deyim genede bu sartlarda polis olunurmu bide diyabet hastasiyim ve 26 ekim 2003 luyum

 27. Admin kastamonuda pmyo mülakatına girdim tyt 280 spor 42 saniye yani 90 puan aldım sözlüde 80 aldım sence asil gelme olasılığı kaç?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu