Ana Sayfa / PMYO / 2018 PMYO Polis Alımı

2018 PMYO Polis Alımı

Polis Meslek Yüksek Okulları, lise mezunu gençler arasında oldukça revaçta. On binlerce genç, polis olmak için PMYO sınavlarını dört gözle takip etmekte. Lise mezunu adayların polis olmasını sağlayan Polis Meslek Yüksek Okulları, yılda bir defa ön başvuru ile polis alımı yapmaktadırlar. Bu yazımızda, 2018 yılı için PMYO süreçleri hakkında beklentilerimizi sizlerle paylaşacağız.

2018 yılı TYT taban puanı kaç olur?

YGS kalktı! Artık YGS ile polis alımı olmayacak. Artık YKS birinci oturumu olan TYT üzerinden PMYO başvuruları alınacak. Lütfen bu yazıyı OKUYUN!  Temel yeterlilik puanınızı hesaplamak için TYT PUAN HESAPLAMA yazımıza bakınız.

2018 PMYO Başvuru Tarihi ne zaman?

TYT 23 Haziran 2018 tarihinde yapılacağına göre, 2018 PMYO başvurular 2018 yaz aylarında olacaktır.

2018 yılı PMYO alım kontenjanı ne olur?

Eğer mevcut PMYO’lardan biri POMEM’e dönüştürülmezse, 2018 kontenjanının da bu seneki gibi 2500 olmasını bekliyoruz.

2018 PMYO Yaş şartı kaç olur?

Yaş şartında değişim olacağını düşünmüyoruz. 2018 yılında, PMYO başvurusu yapacak adaylarda aşağıdaki yaş şartı aranacaktır:

 • 31 Aralık 1993 tarihi ve sonrası doğanlar ile
 • 01 Ekim 2000 tarihi ve öncesinde doğmuş olanlar

başvuru yapabilecek diyebiliriz.

Örnek Olarak; 1 ocak 1994 doğumlular sınava girebilir, 2 Ekim 2000 doğumlular sınava giremez, 30 Aralık 1993 doğumlular sınava giremez. Aşağıdaki yaş robotundan kendi durumunuzu hesaplayabilirsiniz:

Boy-kilo oranı şartı ne olur?

Beden kitle indeksi, vücut ağırlığınızın boy uzunluğunuzun karesine bölünmesi ile elde edilmektedir. Bu ölçü tüm okullar için 18-27 arasında olması gerekmektedir. 17,9 ve 27,1 daha olsanız elenirsiniz.

2018 PMYO okullar ne zaman açılacak?

2018 yılı eğitimi, 8-9 Eylül 2018 tarihinde başlayacaklar.

Başarı puanlama sistemi değişir mi?

Değişmesini beklemiyoruz. TYT’nin %25’i, fiziki parkurun %25’i ve sözlü mülakatların %50’si alınarak hesaplanmaya devam edilecektir.

PMYO’lar 2018’de kapanır mı?

PMYO’ların sayısının ve kontenjanlarının dramatik şekilde azaldığı bir gerçek. Bu süreç zamanla devam edecektir. Fakat 2018 yılında bir anda böyle bir dönüşüm beklemiyoruz.

Şu an aktif kaç PMYO var?

Şu an mevcut eğitimine devam eden 5 Polis Meslek Yüksekokulu mevcuttur. Bunlar:

Bu okullardan İstanbul Adile Sadullah Mermerci PMYO ve Samsun 19 Mayıs PMYO karma eğitim vermektedir. Kadın adaylar bu okullarda eğitim görmektedirler. Türkiye’nin neresinden başvurursanız başvurun, PMYO kazanan bayan adaylar bu okullarda okumak durumundadırlar.

PMYO kendi sınavını mı yapıyor?

2012 yılına kadar PMYO kendi yazılı sınavını yapıyordu. Fakat bu yıldan itibaren merkezi sınavla öğrenci almaya başladı. Mevcut iş yükü, PMYO’ların sayılarının azalması gibi etmenleri düşündüğümüzde, PMYO yazılı sınavlarının tekrar gündeme gelmesi zor gibi gözükmektedir.

PMYO eğitimleri kaç yıl sürüyor?

PMYO eğitimleri 2 yıl yatılı olarak yapılmaktadır.

PMYO okurken para ödüyor muyuz?

Hayır, tüm ihtiyaçlarınızı devlet karşılamaktadır. Polis öğrencilerine ayda 300 ile 330 TL arası burs verilmektedir. Böylece kimseye yük olmadan yatılı olarak mesleğe hazırlanabilirsiniz.

PMYO okuyunca kesin polis mi oluyoruz?

Eğer sene sonu eğitim sınavından da başarı ile çıkarsanız polis memuru olarak göreve başlıyorsunuz. Sene sonunda eğitim sonu sınavı uygulanmaktadır. Bu sınavdan başarısız olan adaylar, polis okullarından mezun olup emniyet teşkilatında görev yapamazlar. Polis okullarında okuyan öğrencilerin, meslek ile aralarındaki son engel eğitim sonu sınavı diyebiliriz.

Eğitim sonu sınavları ile ilgili yönetmelik hükümleri aşağıdaki gibidir.

PMYO Eğitim Sonu Sınavı: (MADDE 19/A ) Yüksekokul öğrencilerinin aday memur olarak atanmaları için öğrenim süresini başarıyla tamamlamaları ve eğitim sonunda Başkanlıkça yapılacak sınavda başarılı olmaları şarttır.

Eğitim sonu sınavının içeriği nedir?

Bu sürecin amacı, emniyet teşkilatına katılacak olan personelin tam donanımlı, yeterli, vatanına-milletine bağlı ve ülkemizin kuruluş değerlerine sadık bir personel olmalarını sağlamaktır. Adaya, sınav sürecinde eğitim-öğretim döneminde gördüğü polislik eğitimlerinin yer aldığı sorulardan, kart çekme usulü ile sorular yöneltilir. Komisyon, farklı alanlardan da sorular sorabilir. Sözlü mülakat yapabilir. Adayın, mesleki bilgisine, polis okulu geçmişine ve kişinin güvenlik tahkikatı sonucuna detaylı olarak bakılır. Bu aşamadaki elemelerin büyük kısmı güvenlik tahkikatı sonucu kaynaklı olmaktadır. Özellikle FETÖ, PYD, DHKP-C, DAEŞ ve PKK gibi örgütlerle en ufak ilişkisi tespit edilen adaylar bu süreçte kesinlikle elenirler.

PMYO mezunları askerlik yapar mı?

Hayır, polis öğrencileri mesleğe başlayınca askerlikten muaf olurlar.

PMYO okurken okulu bıraksam tazminat mı öderim?

Evet, eğer okulu bırakırsanız kayıt sırasında imzaladığınız tazminat sözleşmesinde yazan hükümlere göre size yapılan tüm ödemeler tahsil edilir ve tazminat ödemek zorunda kalırsınız. Bu tutar 5 bin ile 20 bin TL arası olabilir.

PMYO da hangi dersleri görüyoruz?

Polis Meslek Yüksek Okulunda görülen dersler tamamen öğrencileri polislik mesleğine hazırlamak ve meslekte karşılaşacağı sorunları nasıl çözebileceğine yardımcı olmak amaçlı okutulan derslerdir. Daha detaylı okumak için TIKLAYINIZ.

Açık lise öğrencisiyim. Lise sonda eğer yetişirse PMYO başvurusu yapabilir miyim?

Evet, eğer liseden mezun olacaksanız, TYT girip PMYO başvurusu yapabilirsiniz.

PMYO mezunları kariyer yapabilir mi?

Hayır, eğer lisans eğitimini tamamlamazsanız polis memuru olarak kalırsınız. Lisans eğitimini tamamlayıp PAEM okuyarak kariyer yapabilirsiniz.

PMYO mezunu polis memuru ön lisans eğitim derecesinde sayılmaktadır. Komiser yardımcısı olmak için ise lisans mezunu olmak gerekir. PMYO mezunu polis memurları, öncelikle lisans eğitimini tamamlamak zorundadır.  DGS ile bunu yapabilirler.

Lisans eğitimini tamamlayıp mezun olan polis memuru, PAEM Meslek İçi Komiser Yardımcılığı sınavına giriş yapabilir. Bu sınavda 100 soru sorulmaktadır. Başarı için taban puan 60 olmaktadır. 60 ve üzeri puan alanlar PAEM ön başvurusunda bulunabilmektedir. PAEM  KYS sınavları her sene Nisan ayı civarı yapılmaktadır.

2018 PMYO adayı olarak nasıl hazırlanmalıyım?

Öncelikle TYT için temel matematik ve türkçeye iyi çalışmalı, alabildiğiniz kadar yüksek  puan almalısınız. Bu puanın %25 i başarı puanınız olacak. Daha sonra fiziki parkura çalışmalı ve hazırlanmalısınız. Spor yapmalı, boy-kilo oranını tutturmalısınız. Bu da başarı puanınızın %25 i olacaktır. TYT ve fiziki parkur, %50 başarı puanınızı oluşturacak.

PMYO Adayları İçin Örnek TYT Soruları
Temel Yeterlilik Testi (TYT) Değişti
Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Puan Hesaplama
YKS Sonrası PMYO Başvuruları

Polis olmak isteyen PMYO adayı, diğer %50 için mülakata hazırlanmalıdır. Mülakattan yüksek alamazsanız polis olamazsınız. Peki mülakata nasıl hazırlanacaksınız? PMYO kazanmak için en önemli etmen olan sözlü mülakat için Polislik Mülakatları Uygulamamızı mutlaka edinin. Bu zaman kadar PMYO POMEM PAEM ve PÖH mülakatlarında çıkan 1200 civarı soru ve cevap içerisinde yer almakta. Üstelik sürekli güncellenmekte. Sözlü mülakattan iyi puan alamadıktan sonra fiziki parkur veya sınav puanınızın hiçbir önemi yok. İndirmek ve satın almak için tıklayın:

Konu hakkında merak ettiklerinizi yorum bölümünden iletebilirsiniz.

Bu makalede tam 3.111 SORU-CEVAP yer almaktadır. Okumak ve yeni soru sormak için aşağıya bakınız.

3.111 Soru Var

 1. İkemetgahım antalya bana hangi pmyo okulu çıkar sizce yani en yakın çıkacak ama antalyaya en yakın hangisi

 2. Admin bu fiziki parkurlar nerde olur bi fkrin var mı ??

 3. 25.10.2000 doğumluyum
  2 ay sonra yksye giricem polis olabiliyomuyum

 4. Ikametgahim adana da bayan pmyo olarak 2 okul var istanbul u istemiyorum samsuna çıkar mı

 5. Pomem eğitimi 4 ay mı oldu ?

 6. Mehmet Akif Kargın

  Sınav başvuru tarihi ne zaman ve nereye başvuruyoruz ?

 7. simdi sadece tyt ve ayt girip.,puanimizi alip da mi basvuru yapcagiz?. Ben bir kac siteye baktigimda kpss den alincak ve osymden 30 mart tarihine kadar basvuru yapilmasi gerekiyor diye birseyler okudum suan hangisi gecerli olacak kafam karisti

 8. polis başvurusu en son ne zaman

 9. simdi ben onlisans mezunuyum ve su anda dgs ile acıkogretim okuyorum tabi sözde 2 yıldır sınavlarına falan girmedimde parasını da yatırmadm aktif değil ben polisliğe önlisans cı olarak mı katılacam yoksa lisansı bitiripte katılmam lazım

 10. ikametgahım izmir bana hangi okul çıkar sizce bide ne zaman belli olcak başvuru ve puanlamalar

 11. Yks den kaç puan almam gerekli bide boyum 169 kurtarır mı

 12. Admin ben Erzurumluyum bana hangi şehir çıkar

 13. 01.08.1993 doğumluyum 2018 için başvuru yapabilirmiyim yaş şartı kaç?

 14. 12.10.2001 dogumluyum 11. sınıf ögrencisiyim seneye sınava girebilcekmiyim

 15. Ben aydin dayım nere si çıkar acaba ama aydında da polis okulu var
  Birde tyt ile giriş yapabilir miyiz

 16. 29.03.2000 doğumluyumu başvuru yapabiliyormuyum acaba

 17. Polis okulunu bitirdikten sonra eger yüksek puanla bitirirsek okulu çalışacagımız sehiri secebiliyormuyuz

 18. 2 yıllık özel güvenlik bölümüm bu sene bitiyor fakat alttan aldığım bir ders yüzünden bu sene mezun olamayac

 19. mrb admin dişlerimde 3 çürük 2 de boşum var mulakatlarda bir sıkıntı olurmu acaba

 20. Peki biz ne amana başvuru yapıcaz

 21. örgün eğitimde sinifta kaldığım için okuldan atıldım
  ve liseyi aöl den bitirdim . Sorum şu astsubay myo da bu sebep den alinmamistim aynı sorun pmyo da da sorun teşkil eder mi (alinmama sebebi okuldan atılmak)
  Tesekkurler

 22. 10 Aralık 1998 doğumluyum başvurabilir miyim

 23. Merhaba admin bara puanı 260 olursa 260 265 alırsam yeterli mi yoksa yetmez mi bu puan elenır mıyım

 24. admin sağ gözüm yüzde 100 sol gözüm yüzde 60 görüyor sıkıntı ollur mu

 25. GÖZÜMÜN YÜZDE KAÇ GÖRMESİ LAZIM

 26. ADMİN PUAN 180 Mİ 260 MI ?

 27. Ferdi Güzeloğlu

  merhaba 01.01.1994 dogumluyum 2014 onlısans cıkıslıyım suadan acıköğretim 4.sınıf lısans tamamlama okuyorum polıslık sınavlarına nasıl basvuru yapabılırım bır oncekı kpss sınavından 65 almıstım bu senekı kpss sınavına gırmelımıyım yardımcı olurmusunuz polıs yunus cevık kuvvet olmak yada pöh olmak ıstıyorum

 28. Merhaba, 2018 pmyo eğitimi 9 eylülde başlarsa 15 günlük intibak eğitimini de göz önünde bulundurursak basvuru ve sinavin agustos ayi icerisinde yapilip sonuçlanması mumkun mudur? Bir de pomem gibi parkurla mulakat ayri gunlerde olur mu? Teşekkür ederim şimdiden iyi günler.

 29. ikametgahım istanbul esenyurt polis okulu neresı çıkar ?

 30. Merhaba
  01.01.1995 doğumluyum. Önlisans mezunuyum.ama önlisans kpss ye girmedim. Ben nasıl yol izlemeliyim. Boy 165 kilo 45. TYT başvurusu yaptım. Ankara’da ikamet etmekteyim. Teşekkürler.iyi çalışmalar.

 31. Merhaba polislik göz tembelliği sınırı nedir göz şartlarında yazmıyor .

 32. Güvercin göğüslü olmak pmyo ya engel olur mu sağlıktan geçer miyim.

 33. 2 yıl önce ön çapraz bağ ameliyatı oldum.şu anda yürümemde ve spor yapmamada herhangi bir sıkıntı yok.bu durum polisliğe engel olur mu?

 34. Dokuz eylül üniversitesinde okuyom tytden barajı gectigimde kaydı sildirmemi gerekiyo yada ne zaman sildirmem gerekiyo

 35. tyt ve ayt başvurusu yaptım polis olabiliyomuyum

 36. MÜLAKATLARA GÖZLÜKLE GİREBİLİYORMUYUZ SAĞLIĞA

 37. elin çok terlmesi engel olurmu

 38. Admin poh alimlari nezaman kpsslerden sonra olur mu

 39. Ben Lise mezunuyum bu sene tyt girip pmYo olmayı planlıyorum basvurlar tyt girdikten sonra mı ? ve mülakatlar hangi tarihlerde olabilir

 40. Parkuru mayıs 15 gibi başlasam geç olurmu

 41. Benim parkuru iyi ama sözlü mülakata güveniyorum benim canı gönülden heyet benim canı gönülden polis olmak istediğimi hissettirirsem geçirirler mi

 42. Ben Lise mezunuyum sivil komiser olmak için ne yapmam lazım ayintilı aciklarsiniz sevinirim

 43. Benim parkuru iyi ama sözlü mülakata güveniyorum benim canı gönülden heyet benim canı gönülden polis olmak istediğimi hissettirirsem geçirirler mi

 44. Benim parkurum iyi ama sözlü mülakata güvenmiyorum heyet benim canı gönülden polis olmak istediğimi hissettirirsem geçirirler mi

 45. Ben 1998 doğum luyum olur mu😢

 46. Ben 1998 doğumluyum olurmu bide biz nasıl tercih vercez önce tyt mi girmem lazım

 47. Benim parkurum iyi ama sözlü mülakata güvenmiyorum heyet benim canı gönülden polis olmak istediğimi hissettirirsem geçirirler mi

 48. Öncelikle merhabalar ben polisligi çok istiyorum ve polislik için herşeyi yapiyoruum polisligi çok istediğimden dolayı 3 aydır parkurlara calisiyorum.parkurdan korkmuyorum ama sozlu mulakatlarda heyecenimdan dolayı biraz korkuyorum ve kendime sozlu mulakatkarda güvenmiyorum…sozlu mulakatarda en çok kaç soru soruluyor ve bi kaç soruyu bilmediğinden dolayı Hemen eleniyormuyuz ..Birde 3 aydır parkurlara hazirlandigim için biraz kilo verdim boyum kilo endeksim 17,40 sizce bundan dolayı Hemen elenirmiyim cevap verirseniz çok sevinirim

 49. Ben Adanaliyim okul neresi cıkar tahminen

 50. Ben şanliurfaliyim tahminen okul olarak neresi cikar

 51. Psikiyatrik ilaçları 3 ay dan fazla kullanmadiysan sorun olmayacagini duymustum boyle bir sey var mi

 52. Taşikardi icin ilac kullanmıstim 1 ay da doktor bi sey olmadigini normal hayati etkilemedigini soyledi tedavi devam etmedi sizce sorun olur mu

 53. Merhaba bir sorum olacak admin yeni yayımlanan yönetmelikte üniforma giyildiğinde vücudun belirli yerlerinde yara,iz vb. görünmediğinde sorun teşkil eder mi bilgilendirirseniz memnun olurum..?

 54. tytden 260 alırsam oluyor mu ?

 55. Yüzümde 5 metreden belli olmayacak ameliyat izi var sorun olurmu

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir