2023 – PMYO Kimler Başvurabilir ?

17.05.2018
A+
A-
2023 – PMYO Kimler Başvurabilir ?

PMYO eğitimi alıp polislik mesleğini seçmek isteyen ve bu doğrultuda araştırmalar yapan adayların aklındaki ilk soru, kuşkusuz ki 2023 – PMYO kimler başvurabilir sorusudur. Geçtiğimiz yıllarda Polis Meslek Yüksek Okulu alımları, Yüksek Öğrenime Geçiş Sınavı aracılığıyla yapılmaktaydı. YGS ‘de alınan puan esas alınarak PMYO için bir kıstas olarak görülmekteydi. Ancak yapılan sistem değişikliği ile birlikte Yüksek Öğrenime Geçiş Sınavı tarihin tozlu sayfalarında yerini aldı ve PMYO için de yeni alım kriterleri belirlendi.

Buna göre YGS ‘nin kaldırılmasından sonra yeni adıyla TYT olan sınavdan 260 puan ve üzeri almış olan adaylar PMYO başvurusunda bulunabilecek. Elbette sık sık değişen sınav sisteminin siz öğrencilerin kafasını karıştırdığını biliyoruz. Bizler de resmi kurumların açıklamalarını takip ederek, sizlere en güncel ve gerçek bilgileri sunma gayreti içerisindeyiz.

Öncelikle şu bilgiyi sizlerle paylaşmakta fayda var ki, henüz resmi kurumlardan Polis Meslek Yüksek Okuluna yapılacak yeni başvurularla ilgili herhangi bir resmi açıklama yapılmadı. Ancak geçmiş dönemlerde Mart ayında yapılan YGS sınavının bu sene yapılmayacak olmasıyla birlikte bazı değişikliklerin olacağını tahmin ediyoruz. Yeni sınav sistemi olan TYT sınavı Haziran ayında yapılacağı için PMYO başvurularının da muhtemelen sınavdan 1 ya da 2 ay sonra yani Temmuz veya Ağustos ayları arasında yapılacağını düşünüyoruz. Elbette bunlar bizim mantık çerçevesinde yürüttüğümüz tahminlerden ibaret. Resmi açıklamalar oldukça sizleri daha detaylı ve aklınızda soru işareti kalmayacak şekilde bilgilendirmeye devam edeceğiz.

2023 – PMYO Hangi Adaylar Girebilir ?

2022 – 2023 eğitim öğretim yılı için PMYO tarafından kabul edilmek için heyecanla bekleyen adaylara bu konuda en net bilgileri vereceğiz. Hangi adayların PMYO giriş şartlarını taşıdığına ve hangi adayların da şartları taşımadığına yönelik tüm bilgileri sizlerle paylaşacağız. Söyleyeceğimiz kriterlerden bazıları değişkenlik gösterebilirken bazıları da sizin giremeyeceğinizi kesin olarak gösteren maddelerden oluşmaktadır. Örneğin 25 yaşından büyük adaylar PMYO tarafından kabul edilmezler. 25 yaşından büyükseniz ve PMYO için hazırlanıyorsanız boşa kürek çekiyorsunuz demektir. Bu net olarak sizin PMYO tarafından kabul edilmeyeceğiniz anlamına gelir. Ancak fiziki yeterlilik gibi kriterler değişken kriterler olmakla birlikte diğer senelerde de giriş için çabalamanız da fayda olduğunu düşündüğümüz kriterler dendir. Bunu daha detaylı şekilde sizlere izah etmek gerekirse;

Örneğin PMYO alım şartlarından biri de erkek adayların minimum 167 cm, bayan adayların da minimum 162 cm boyunda olmasının gerektiğidir. Bunun yanında vücut kitle endeksiniz de boyunuzla uygun olmalıdır. Eğer boyunuza oranla yüksek kiloluysanız bir daha ki sınav dönemi bu kiloları verip vücut kitle endeksinizi istenilen sınırlara getirmiş olursunuz ve tekrardan sınava girmeye hak kazanırsınız. Bu ve buna benzer durumlar değişken kriterler olarak gösterilebilir. Bu verdiğimiz sadece bir örnek olmasının yanı sıra 2023 PMYO hangi adaylar girebilir için istenilen giriş şartlarından da biridir. Sizlere tam olarak PMYO giriş şartları hakkında resmi kurumların geçmiş yıllarda verdiği bilgiler neticesinde 2023 için tahmini alım şartlarını açıklamak istiyoruz. Detaylı şekilde 2023 PMYO için adaylarda aranan nitelikleri sizlere açıklayacağız.

2023 – PMYO İçin Başvurabilecek Adaylar

2023 – PMYO alımları için başvuruda bulunacak adaylara 2023 yılı için geçerli olan ve adaylarda aranan nitelikleri gösteren maddeleri sıralayacağız. Bu maddeler sizin PMYO tarafından kabul edilip edilmeyeceğinizi belirleyen maddelerdir ve PMYO adayları açısından tamamına uyuluyor olması gerekmektedir. Polislik  mesleği ciddir bir meslektir, sıralayacağımız maddelerden bazılarına uyarsanız dahi polis olmanız için yeterli değildir. Tekrar ediyoruz, yalnızca maddelerin tamamına uyan adaylar 2023 – PMYO öğrenci alımı için başvuruda bulunabilirler. Sizlere sırayla öğrencilerde aranan şartları geçmiş yıllardaki bilgilerimize dayanarak sıralayacak olursak;

 • Adaylar minimum 18 maksimum 25 yaşında Daha büyük ya da daha küçük yaştaki adayların PMYO için başvuruda bulunması mümkün değildir.
 • PMYO tarafından yalnızca Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı öğrenciler kabul edilmektedir. Yabancı uyruklu insanlar, Türkiye’de yaşasalar dahi kesinlikle PMYO tarafından kabul edilmezler.
 • Henüz resmi açıklama yapılmamış olsa da geçmiş yıllardaki YGS örneğinden yola çıkarak 2023 TYT sınavından tahmini 260 puan ya da üzerinde bir puan alınması gereklidir.
 • Eğer sınava girecek aday Türk Polis Teşkilatı’nda görev yapan bir memurun çocuğu ya da birinci derece yakınıysa TYT sınavından alınacak tahmini 150 puan minimum başvuru puanı kriteri açısından yeterli olacaktır.
 • Lise sonda okuyanlar, ön lisans mezunu olanlar ya da liseden mezun olanlar PMYO başvurusunda bulunabilirler. İlkokul mezunlarının PMYO başvurusu yapmaları mümkün değildir.
 • Erkeklerde 167 kadınlarda 162 minimum boy şartlarıdır. Boylarına uyumlu olan bir vücut kitle endeksi de adaydan istenen nitelikler dendir.
 • Adaylar herhangi bir suça karışmamış olmalıdır. Aynı zamanda herhangi bir siyasi parti ile de üyeliğinin bulunmaması
 • Uyuşturucu ve alkol gibi kötü alışkanlıklara sahip olmayan, aynı zamanda da daha önce bu tür sorunlardan dolayı tedavi görmemiş olan adaylar başvuruda bulunabilirler.
 • Şehit veya vazife malulü olan adayların yakınları hariç tüm adaylar sınav ücretlerini Polis Akademisi tarafından belirtilecek kurumlara yatırmalıdır.

Saydığımız tüm bu maddeler PMYO girişi için adaylarda aranan nitelikleri oluşturmaktadır. Adaylar tüm şartları karşıladığı taktirde PMYO için başvuruda bulunabilirler. Elbette bu şartlar haricinde de sizlerden fiziki yeterlilikte istenmektedir. Sizin bu aşamada yapmanız gereken ilk olarak, eski sınav sisteminde adı YGS olan ancak yeni sınav sisteminde adı TYT olarak değişen sınavdan alabileceğiniz en yüksek puanı almaktır. Sınava hazırlanırken de parkur ve fiziki yeterlilik testlerini de başarıyla geçebilmek için aynı zamanda fiziken de hazırlanmanız gerekmektedir. PMYO adayları yetkili kurumların yayınlayacağı başvuru kitapçığında bulunan tüm kriterlere uymakla yükümlüdürler.

Kadınlar Hangi PMYO Okullarında Okur?

PMYO Başvurusunda Puan Nasıl Hesaplanır

PMYO Başvurusunda Okul Puanı Nasıl Etki Eder?


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 64 YORUM
 1. blank Vatanmillet dedi ki:

  Tyt hangi puanla alacak genel puanla mi yoksa sayısal sözel eşit ağırlıktan herhangi birinden mi olacak?

  1. blank Admin dedi ki:

   Herhangi birinden almanız yeterli.

 2. blank Cemre dedi ki:

  22 Temmuzda 18 yaşıma gireceğim başvuru yapabilir miyim?

  1. blank Admin dedi ki:

   Evet.

 3. blank Bedir dedi ki:

  Admin puan ne kadar olur sizce maksimum

  1. blank Admin dedi ki:

   260

   1. blank Bahar dedi ki:

    259 puan aldim bu puanla giremez miyim😔😢

 4. blank Busenur dedi ki:

  24 ekim 2000 doğumluyum başvuru yapabilirmiyim

  1. blank Admin dedi ki:

   Seneye olursun.

 5. blank Umut dedi ki:

  Belirlenen puanın altında bir puan alırsak başvuru şansımız olurmı

  1. blank Admin dedi ki:

   Hayır başvuramazsın.

 6. blank Melisa dedi ki:

  Polis teşkilatı çocuklarının 150 yi geçmesi kesinleşti mi ?

 7. blank BayDooku dedi ki:

  Sayın admin hocam, ”Eğer sınava girecek aday Türk Polis Teşkilatı’nda görev yapan bir memurun çocuğu ya da birinci derece yakınıysa TYT sınavından alınacak 150 puan minimum başvuru puanı kriteri açısından yeterli olacaktır.” kuralı netleştimi ?

  Önceki başlıklardada bu madde vardı ve ilan gelince netleşir demiştiniz. Şuan bu durum geçerlimi yani teşkilatta görev yapan yada yapmış birinin çoçuğuna uygunmu bu madde?

  1. blank Rabia dedi ki:

   Merhaba üniversite sınavını 23 yaşında kazanmış olup aynı şekilde kazandıktan sonra pmyo başvuru yapıp 25 yaşında 2 senelik eğitimi gecsek olurmu acaba

 8. blank Melis dedi ki:

  Polis teşkilatında görev yapan memurun çocuğu 150 yi geçmesi kesin mi açıklandı mı? Geçen seneler de böyle birşey varmıydı?

 9. blank Berk dedi ki:

  Polis memuru 1. Dereceden yakınları 150 puan uzerinden degerlendirilecek bu nasil oluyo o 2500 kisi içerisine nasıl dahil edilicek

 10. blank Oğuzhan dedi ki:

  Admin polis çocuklarının tyt den minimum 150 puan alması isteniyor diye bir madde var bu maddenin doğruluk payı nedir.
  Boş yere ümide kapılmayalım. Bilginin kaynağı nedir.

 11. blank TURAN dedi ki:

  Kardeşim bir maddede başvuracak kili polis çocuğu ise 150 başvurmasına yeter demişsin bu bilgiyi nereden edindin resmiyette yeri varmı???

  1. blank Admin dedi ki:

   İlan gelince belli olacak.

   1. blank timur dedi ki:

    ilan ne zaman gelir

 12. blank Merve dedi ki:

  Hangi okulda okuyacagımıza biz mi karar veriyoruz yoksa onlar mı

  1. blank Admin dedi ki:

   Merkezi belirleniyor.

 13. blank Merve dedi ki:

  02, 10, 2000 doğumluyum başvuru yapabiliyor muyum

  1. blank Admin dedi ki:

   Seneye yapabilirsin.

 14. blank Aslı dedi ki:

  6 Eylül 2000 doğumluyum başvuru yapabilir miyim?

  1. blank Admin dedi ki:

   Evet.

 15. blank Cenk dedi ki:

  Lisede devamsızlık nedeniyle okuldan atılmıştım açık liseden bu sene mezun oluyorum polis meslek yüksek okuluna girebilir miyim okuldan atılmış olmam sorun yaratır mı?

  1. blank Admin dedi ki:

   Gidebilirsiniz.

 16. blank Ahmet Yasin Öğreten dedi ki:

  Üniversite 4. Sınıftayım diplomamı almak için 2 dersim kaldı. Yaz okulunda vermeye calısıcam. Diplomamı almış yada henüz alamamış olmam durumunda başvuru koşullarım değişecek mı. Birde 4 yıl önce girdigim ünv puanı geçerli mi

  1. blank Admin dedi ki:

   yeni sınava girmelisin. Müracat ederken mezun olmalısın.

 17. blank bilge dedi ki:

  admin ben 25 yasindayim 03.11.1993 yukaridaki yazilanlara gore basvuru yapabilir miyim bu yil.

  1. blank Admin dedi ki:

   PMYO ise sorduğunuz hayır.

 18. blank Polis dedi ki:

  Polis çocuklarına 150 puan olayı kesin mi

  1. blank Admin dedi ki:

   Hayır

   1. blank Polis dedi ki:

    Kesinleşirse sitede duyurusu yapılır mı ?

    1. blank Admin dedi ki:

     evet

 19. blank sevâl dedi ki:

  Mrb admin ben ek puanla tyt 241.98332 puan aldım ve söz den 250 puan aldım pymo girme şansım nedir kesin bir puan henüz, belli değil sizce olur mu ve geçen yılki gibi ham puan mı istiyorlar yoksa ek puanlada alım var mı bu iki soruma net bi cevap alrsam beni çok mutlu edersiniz hayırlı günleriniz olsun

  1. blank Admin dedi ki:

   Kılavuzu bekleyin.

 20. blank Bahar dedi ki:

  Benim en yuksek puanim sozelden 259 dur bu puanla başvuru yapabilirmuyim

  1. blank Admin dedi ki:

   Taban belli değil.

 21. blank Samet dedi ki:

  Ham puan mı 260 olması gereken yoksa yerleştirme puanımı

  1. blank Admin dedi ki:

   ham puan

 22. blank Ali konar dedi ki:

  Admin merhaba ben 18 agustos 1994 doğumluyum tyt den 264 ham puan aldım pmyo ya başvurabilir miyim..

  1. blank Admin dedi ki:

   Muhtemelen evet

 23. blank emre dedi ki:

  merhabalar ben 2019’da tyt’ye gireceğim ve 02.04.2001 doğumluyum tercih yapabilir miyim

  1. blank Admin dedi ki:

   Evet

 24. blank Muhammet dedi ki:

  258 puanım var ham başvuru yapabilirmiyim

  1. blank Admin dedi ki:

   Hayır

 25. blank Hasan Hüseyin Bozkuş dedi ki:

  2016 KPSS dem 70 puan aldım önlisans mezunuyum başvuru yapabilir miyim

 26. blank Deren dedi ki:

  Merhaba yara izi gibi şeyler polis olmaya engel mi?

  1. blank Admin dedi ki:

   durumuna bağlı

 27. blank Perize dedi ki:

  Merhaba ekimde yapılacak lise mezunların gireceği kpss ile polislik alım var mı bu sene

  1. blank Admin dedi ki:

   PÖH olabilir

 28. blank Erdinç dedi ki:

  Acik öğretim lisesinden mezun olanlar sinava girebilir dimi

  1. blank Admin dedi ki:

   sınav yok başvuru yapabilir…

 29. blank Hakdiler dedi ki:

  oncelikle tesekkur ederim bilgilendirdiginiz icin
  ufak bir sorum olucakti saglik problemi olarak gözlerin miyop olmasi sorun olurmu benim sag sol ikiside 4 derece miyop bu sorun olursa mulakatlara ameliyat olup gidersek bu sorun yaşatirmi yardiniz icin tesekkur ederim

 30. blank Mahsun üsttek dedi ki:

  Abi TYT sınavına girdikten sonra parkur ve fiziki yeterlilik sınavı için nereye baş vuru yapmam gerekiyor bir belge falan doldurmak gerekiyorsa nereden doldurma gerekiyor kayıt için vesayre.

 31. blank Berat eren dedi ki:

  Polis teşkilatında görev yapan bir memurun çocuğu tyt den 150 alması yeterli midir saygilar

  1. blank Admin dedi ki:

   hayır….

 32. blank emre dedi ki:

  yalız ben şuan 20 yaşındayım ve kredili lise de okuyorum şuan 3 veya 4 yıl sora biticek ve ben mezun olucam o zamana kadar geç mi kalırmıyım

 33. blank Esra dedi ki:

  Merhaba 30 yaşında bir bayan izmir ekonomi üni. Business Administration mezunu . Cinayet masası amiri olup çalışmak istiyorum yaşımdan dolayı imkansız mı acaba ?

  1. blank Admin dedi ki:

   yaş problem olabilir..cinayet ve bu tarz birimlere içinden alıyor kurum..

 34. blank KIBAR dedi ki:

  SORUM ŞU TC VATANDAŞIYIM AMA LISEYI ÜNVERSTEYI BURDA MEZUN OLMADIM SORUN OLUR MU SINAVA GIRMEM