2018 PMYO Kılavuzu Yayınlandı Mı ?

19.05.2018
2.864
A+
A-
2018 PMYO Kılavuzu Yayınlandı Mı ?

Polis Meslek Meslek Yüksek Okulu’na girmeyi düşünen adaylar için detaylı tüm bilgileri 2018 PMYO kılavuzunda bulacaksınız. Tüm adayların aklında bazı sorular bulunmaktadır. Bu sorulara detaylı cevaplar alabilmeniz için de her zaman en doğru yol resmi açıklamaları beklemek olmuştur. PMYO sınavlarının Polis Akademisi çatısı altında düzenlenen diğer sınavlara oranla daha çok rağbet gördüğünü söylememiz mümkün.

Çünkü, örneğin PAEM alımları için adaylardan lisans mezunu olma şartı , yani 4 yıllık üniversite bölümlerinden mezun olma şartı istenirken, PMYO için lise mezunu adaylarla birlikte lise sonda okuyan adaylar da başvurabilmektedir. Bu da PMYO için talebin bir hayli yüksek olmasını sağlayan en önemli etkendir. 2018 PMYO adayları için önemli değişikliklerden biri de, üniversite’ye giriş için yapılacak olan yeni sınav sisteminin 2018 itibariyle ilk kez yapılacak olmasıdır.

Daha önceki yıllarda PMYO alımları için başvuru yapan adayların bileceği gibi, YGS sınavı adı verilen bir sınav türüyle PMYO başvuruları kabul ediliyordu. Ancak 2018 yılından itibaren TYT sınavı ile PMYO öğrenci alımları yapılacağı için, bu açıdan da 2018 yılının PMYO adayları için bir ilke sahne olacağını söylemek mümkün. Daha önceki yıllarda bilindiği gibi PMYO alımları için Öğrenci Seçme Yerleştirme Merkezi tarafından alımlar yapılmaktaydı. Ancak her sene Polis Meslek Yüksek Okulu kontenjanlarının azalması sebebiyle YGS sınav sonucuna belirli sayıda öğrenci Polis Akademisi tarafından alınmaya başlamıştı. Bu sene de yine YGS sınavında olan mantıkla paralel olarak TYT sınavından alınan puanlar esas alınarak PMYO başvurusunda bulunan adaylar değerlendirme tabi tutulacaktır.

2018 PMYO Kılavuzu Ne Zaman Yayınlanacak ?

Polis olmak isteyen lise mezunu adaylar resmi ağızdan bilgi edinmek için 2018 PMYO başvuru kılavuzunun yayınlanmasını bekliyorlar. Adayların tüm bilgileri detaylı ve net şekilde öğrenebilmesi için bu kılavuzu beklemeleri şart. 2018 PMYO kılavuzu henüz yayınlanmadı. Şu an aday öğrencilerin yapması gereken şey TYT sınavına hazırlanmaktır. Elbette 2018 PMYO başvurusunda bulunacak adayların tamamı 2018 TYT sınavı için başvuruda bulunmuş olmalıdır. Haziran ayında yapılacak olan TYT sınavı öğrencilerin  PMYO tarafından kabul edilip edilmemeleri konusunda önemli bir kriter olarak ön plana çıkıyor. Çünkü bu sınavdan barajı geçemeyen adaylar 2018 PMYO alımları için herhangi bir başvuruda bulunamazlar.

Elbette yalnızca sınavda barajı geçemeyen adaylar değil, PMYO tarafından belirlenen alım kriterlerinin birini dahi geçemeyenler PMYO için başvuruda bulunamazlar. Eğer Polis Meslek Yüksek Okulu bünyesinde eğitim görüp polislik mesleğini icra etmek istiyorsanız, tüm kriterlere eksiksiz uyduğunuzdan emin olmalısınız.

Henüz 2018 PMYO başvuru kılavuzu yayınlanmamış olsa bile, geçmiş yıllardaki örneklere göre sizlere bazı bilgiler vermemiz mümkün. Örneğin son üç yılda PMYO alımları YGS sınavından gelecek sonuçlara göre yapılıyordu. Ancak bu yıl YGS yerine TYT sınavının gelmesiyle birlikte bu durum değişti. Adaylar için ismin değişmesi dışında sınav sistemi konusunda çokta bir değişiklik olmasını beklemiyoruz. Ayrıca şu bilgiyi de adaylara vermekte fayda var ki, 2018 TYT sınavı PMYO baraj puanı için tahminimiz 260 civarı bir baraj puan uygulaması olacağı yönünde.

Elbette bu bilgiler henüz resmiyet kazanmış bilgiler değil. Ancak son yıllardaki PMYO alımları için istenilen baraj puanlarına bakacak olursak 250 ile 270 arasında değiştiğini görüyoruz. Bu sene içinse tahminimiz 260 puanın PMYO alımları için baraj puan olacağı yönünde. Elbette 250 veya 270 puan da baraj puan olarak belirlenebilir. Yani artı 10 veya eksi 10 260 puan civarında bir baraj puan için adaylar kendilerini hazırlamalıdır.

2018 PMYO Adayları İçin TYT Puanı Önemli Mi ?

2018 yılı itibariyle PMYO başvurusunda bulunacak adayların bazı aşamaları geçmesi gerekmektedir. Bu konuda sizlerden sıkça gelen sorulara göre bazı bilgilendirmeler yapmaya çalışacağız. Örneğin hangi adaylar PMYO için başvurabilir ya da hangi adaylar PMYO için başvuramaz soruları çok geniş kapsamlı sorulardır. Bu tarz sorulardan ziyade net şekilde PMYO başvurusunda bulunacak adaylara TYT sınavına yönelik hangi aşamalardan geçecekleri konusunda sizlere detaylı bilgiler vereceğiz. Elbette bu bilgiler bizim tecrübelerimize dayanarak, aynı zamanda geçmiş yıllarda PMYO başvuruları için gerekli şartlara bakarak tahmini olarak sizlere sunduğumuz bilgilerdir. Bu bilgilerin yüksek ihtimalle uygunalanacağını da aklınızdan çıkarmayın;

PMYO Adayları Açısından TYT Sınavı ile YGS Sınavının Farkı Nedir ?

PMYO adayları için YGS sınavı ve TYT sınavının farkı yoktur. İstediğiniz puan veya bölüm türünde TYT sınavından alacağnız 260 ve üzeri puan 2018 PMYO başvurusuna başvurabileceğiniz anlamına gelir. (Bu bilgi geçmiş dönemlerdeki asgari puanlara göre verilmiştir. Bu rakam 250 veya 270 ‘de olabilir. ) PMYO adaylarını da yakından ilgilendiren bu TYT sınavı Haziran ayında yapılacaktır.

TYT Sınavında Alacağım Puan PMYO Açısından Ne Kadar Önemlidir ?

2018 yılında gireceğiniz TYT sınavı Polis Meslek Yüksek Okulu ‘na girebilmeniz açısından son derece önemli bir sınavdır. Bu sınavdan alacağınız puan PMYO kabulü için % 25 oranında etkiye sahiptir. Elbette baraj puanı aşan herkes PMYO başvurusunda bulunabilir ancak ne kadar yüksek puan alırsanız PMYO girişi açısından o derece büyük avantaj elde etmiş olursunuz. Yani kendinizi TYT ‘den 260 almaya şartlanmayın. Daha yüksek puan almayı amaçlar sanız rakiplerinizin önüne geçebileceğinizi unutmayın.

2018 PMYO Alımları İçin Ne Zaman Başvurmam Gerekiyor ?

Öncelikle tüm adaylara şunu belirtmekte fayda var ki, henüz 2018 yılı PMYO alımları başlamadı. Ancak yüksek ihtimalle Temmuz veya Ağustos ayında PMYO için başvurular başlayacaktır. Aynı zamanda mülakatlar da bahsettiğimiz aylar içinde olmaktadır. Başvurular için henüz 2 ay civarı bir süre olduğu için, şu aşamada TYT puanınızı yüksek tutmaya çalışmanızda fayda var.

2018 – PMYO Mülakatında Hangi Sorular Sorulacak ?

2018 – PMYO Kimler Başvurabilir ?

PMYO Başvurusunda Puan Nasıl Hesaplanır

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 39 YORUM
 1. BayDooku dedi ki:

  Admin hocam, ben 97 doğumluyum geçen sene askerliğimi tecil ettirmiştim bu sene pymo kazanırsam bu askerlik durumu sıkıntı olurmu bana? Herşeyi halledip bu durumdan elenirsem depresyona girerim çok önemli benim için. Eğer sıkıntı olacaksa gidip bir şekilde mazeretle tekrar halletmeye çalışacağım. Universite okuyanlara 29 yaşına kadar devam ediyor diye duymuştum. Pymoda önlisans oldugu için benimde böyle bir şansım varmı? Lütfen admin cevap lazım.

  1. Admin dedi ki:

   E-devletten tecil zamanınıza bakın.

 2. elif dedi ki:

  yine 1 ekim 2000’e kadar yaş şartı geçerli olacak mıdır?

  1. Admin dedi ki:

   Yönetmelik gelince belli olacak.

 3. Onir dedi ki:

  Admin polis olduktan sonra tahinimizi memlekete isteyebilme şansımız var mıdır ?

  1. Admin dedi ki:

   Büyükşehir ise az şansın var.

  2. can dedi ki:

   Tahini bilmiyorum ama pekmezini isteyebilirsin kardeşim.

 4. mucahit dedi ki:

  Tyt %25 oraninda etken oluyor yazmissiniz diger etkenler ne

  1. Admin dedi ki:

   %25 fiziki parkur %50 sözlü mülakat.

 5. Emine dedi ki:

  Barajı geçemeyip başvursam direk elenir miyim

  1. Admin dedi ki:

   Başvuramazsınız.

 6. Meraklı dedi ki:

  PMYO kazandıktan sonra mülakatlarda elenirsek başka üniversiteye gitme hakkımız var mı ?

  1. Admin dedi ki:

   Evet var.

 7. Meraklı dedi ki:

  Admin Başvuru yapıp mülakatlara çağırıldığımızda mülakatı geçemezsek başka üniversite tercihi yapabilir miyiz ?

  1. Admin dedi ki:

   Evet yapabilirsin.

 8. Ali dedi ki:

  Pmyo 2500 alim olucakmis tahmini puan ne olur

  1. Admin dedi ki:

   260

 9. Fatih dedi ki:

  Geçtiğimiz senelerde matematik yapamayanlar icin ygs3-ygs4 puan turleri iyi bir alternatifti. Ama simdi oyle değil tek puan türü ve sozelciler yandı.. bunun icin bir duzenleme getirirler mi sizce..? Mesela MSÜ sınavındaki gibi puan türünü alanlara ayırırlar mı?

  1. Admin dedi ki:

   Bu aşamdan sonra düzenleme olmaz.

 10. ahmet dedi ki:

  mülakatta 1 veya 2 soru bilemezsek eleniyor muyuz ?

  1. Admin dedi ki:

   Bilin diye mülakat uygulamasını yaptık.

 11. Zuhal dedi ki:

  Merhaba admin bu sene 1 ekim yaş sınırlaması değişir mi çünki bir kaç ay ile bir senemiz gidiyor ?

  1. Admin dedi ki:

   Değişebilir.

 12. selvinaz dedi ki:

  Tyt ham puanlami aliyor yoksa ek puanla berabermi ?

  1. Admin dedi ki:

   Ham puan

 13. derya dedi ki:

  Admin buna ayt dahil değil mi?

  1. Admin dedi ki:

   TYT ile alınacak.

 14. derya dedi ki:

  Yani sözel sayısal eşit ağırlık puanlarımı yoksa sadece tyt ham puanı mı ?

 15. derya dedi ki:

  Yani sadece tyt ham puanından mı alım yapılacak?

 16. kübra dedi ki:

  girebilmek için kaç yaşında olmak gerekiyor

  1. Admin dedi ki:

   18 yaşını tamamlamalısın

 17. Ebru dedi ki:

  Admin tyt puanim 241 yaziyo yerleştirme tyt 291 yaziyo basvurabilirmiyim?

  1. Admin dedi ki:

   Kılavuzu beklemeniz lazım.

 18. Ceyhan karakaya dedi ki:

  2018 pmyo puan acıklandımı

  1. Admin dedi ki:

   Hayır

 19. Byza dedi ki:

  Admin yerlestirme tyt puanlari ile tercih yapabilir miyim?

  1. Admin dedi ki:

   Hayır

 20. Osman Gazi dedi ki:

  11 mayıs 2001 doğumluyum önümüzdeki yıl pmyo düşünüyorum boyum 170 yaş ve boy olarak kriterlere uyuyor muyum ve bir de 2 yıllık pmyo sonucunda direk atanıyor muyuz merak ediyorum

  1. Admin dedi ki:

   evet.. boyunuzda sıkıntı yok..