PMYO

2018 PMYO İçin 2500 Polis Adayı Öğrenci Alınacak

2018 yılı Polis Meslek Yüksekokulu için Polis Akademisi açıklama yaptı. 2018 yılında PMYO’da okuyarak polis olmak isteyen lise son öğrencisi, lise mezunu ve önlisans mezunlarından toplam 2500 kişi alınacak. Özellikle PMYO’ların kapatılacağı dedikodularının yoğunlaştığı bir dönemde gelen bu alım ilanı ile, lise mezunları rahat bir nefes aldı diyebiliriz. TYT sınavı sonrası alım ilanının geleceğini ve sürecin başlayacağı kesinleşti diyebiliriz.

Polis Akademisi’nin açıklaması şu şekildedir:

“Polis Akademisine bağlı Polis Meslek Yüksek Okullarında eğitilmek üzere En az lise ve dengi okul mezunu adaylardan toplam 2.500 öğrenci adayı alınacaktır. Ön başvuru tarihleri ve sınava ilişkin esaslar 30.06.2018 tarihinde yapılacak olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı sonrası Polis Akademisi Başkanlığı internet sitesinden ilan edilecektir.”

2500 kişilik kontenjanın 2250’sinin erkek, 250’sinin kadın adaylara ayrılacağını, TYT baraj puanının 260 civarı olacağını tahmin ediyoruz.

2018 PMYO Yaş şartı kaç olur?

Yaş şartında değişim olacağını düşünmüyoruz. 2018 yılında, PMYO başvurusu yapacak adaylarda aşağıdaki yaş şartı aranacaktır:

 • 31 Aralık 1993 tarihi ve sonrası doğanlar ile
 • 01 Ekim 2000 tarihi ve öncesinde doğmuş olanlar

başvuru yapabilecek diyebiliriz.

Örnek Olarak; 1 ocak 1994 doğumlular sınava girebilir, 2 Ekim 2000 doğumlular sınava giremez, 30 Aralık 1993 doğumlular sınava giremez. Aşağıdaki yaş robotundan kendi durumunuzu hesaplayabilirsiniz:

Boy – Kilo Oranı Şartı Ne Olur?

Beden kitle indeksi, vücut ağırlığınızın boy uzunluğunuzun karesine bölünmesi ile elde edilmektedir. Bu ölçü tüm okullar için 18-27 arasında olması gerekmektedir. 17,9 ve 27,1 daha olsanız elenirsiniz.

2018 PMYO Okullar Ne Zaman Açılacak?

2018 yılı eğitimi, 8-9 Eylül 2018 tarihinde başlayacaklar.

Başarı Puanlama Sistemi Değişir mi?

Değişmesini beklemiyoruz. TYT’nin %25’i, fiziki parkurun %25’i ve sözlü mülakatların %50’si alınarak hesaplanmaya devam edilecektir.

PMYO’lar 2018’de Kapanır mı?

PMYO’ların sayısının ve kontenjanlarının dramatik şekilde azaldığı bir gerçek. Bu süreç zamanla devam edecektir. Fakat 2018 yılında bir anda böyle bir dönüşüm beklemiyoruz.

Şu an Aktif Kaç PMYO Var?

Şu an mevcut eğitimine devam eden 5 Polis Meslek Yüksekokulu mevcuttur. Bunlar:

Bu okullardan İstanbul Adile Sadullah Mermerci PMYO ve Samsun 19 Mayıs PMYO karma eğitim vermektedir. Kadın adaylar bu okullarda eğitim görmektedirler. Türkiye’nin neresinden başvurursanız başvurun, PMYO kazanan bayan adaylar bu okullarda okumak durumundadırlar.

2018 PMYO Polis Alımı

23. Dönem POMEM Polis Alımı

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

52 Yorum

 1. anlafığım kadarıyla ön lisans mezunlarıda yararlanabilecek. Peki ön lisanslılardan alırken neye bakarak alınacak. yani lise mezunları tyt ile alınacaksa ön lisanslılar kpss ile f falanmı alınacak?

 2. 2500 alım güzel bir haber 😀 Admin okula kayıt olmadan önce devletin vermiş olduğu 1 defalık isim değiştirme hakkımı kullanabilir miyim? Kayıt olduğum zaman bir sorun teşkil edermi bu durum?

 3. admin belkide çok cahilce kaçacak ama bu tyt ne ben öyle bi sınava falan girmedim herşey birbirine karıştı :/

 4. admin tek pıuan türü olan tyt ye mi bakacaklar yoksa msü sınavı gibi say ea sözel sekinde ayırıp mı yapacaklar ?

 5. Admin bişey sorcam lise mezunu dahi olsan tyt’ye girmek şart mı? Yani direk sınavsız lise mezunu olarak giriş yapamıyormuyuz?

 6. Admin tyt genel puanimiz 260 sözel esitagirlik sayisal puanlarimizdan biri bu puandan yüksek geldi herhangi birinden tercih yapabilirmiyiz

 7. Admin tyt genel puanimiz 260 sözel esitagirlik sayisal puanlarimizdan biri bu puandan yüksek geldi herhangi birinden tercih yapabilirmiyiz

 8. merhaba hocam benim amcam fetodan gözaltında acaba benim polis olmamda olumsuz bir etki oluşturur mu

 9. Müdürüm merhaba 10.16.2000 doğumluyum lise bitti tyt den gereken puanı alıp başvuru yapamazmıyım ?

   1. sağolun teşekkür ederim bir de hiç 175 den kısa 170 172 aralarında yunus polis arkadaşınız var mı ? çok ciddi bir sınır mı bu yoksa göz ardı edilebiliyor mu ?

 10. Tyt den baraj puanını geçen herkesi mülakata çağırıyorlar mi yoksa daha yüksek puan alanlarımı çağırıyorlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu