PMYO

2018 – PMYO Giriş Sınavı Ne Zaman ?

Polis adayları 2018 PMYO için hazırlıklara başladılar. Polis Akademisi bünyesinde bulunan PMYO ve PAEM gibi eğitim birimleri her yıl düzenli olarak polis adaylarını eğitmek amacıyla bünyelerine öğrenci kabul ediyorlar. PMYO ‘nun adaylar tarafından en çok rağbet gören yani en popüler birimlerden biri olduğunu söylemek mümkün. Bunun temel sebebi ise PMYO için lise mezunu veya lise son sınıfta olma şartıdır. Çünkü adaylardan üniversitelerin lisans veya ön lisans gibi bölümlerinin bitirilmesi istenmemektedir. Bu da adaylar arasında Polis Meslek Yüksek Okulu’nun son derece popüler ve rağbet gören bir bölüm olmasını sağlamıştır.

Hepinizin bildiği gibi geçmiş dönemlerde YGS sınavı çatısı altında elde edilen puanlar, Polis Meslek Yüksek Okulu tarafından da esas alınarak, adaylar bu sınavdan aldıkları puanler neticesinde kabul ediliyorlardı. Ancak 2018 yılında başlayan TYT uygulaması ile birlikte, artık PMYO için başvuruda bulunacak adayların TYT puanları esas alınarak PMYO tarafından kabulleri sağlanacak. Adayların şu önemli bilgiyi bilmesinde fayda var, 2018 PMYO giriş sınavı için TYT puanları esas alınacaktır. 2018 PMYO girişi için farklı bir sınav uygulaması ya da Polis Akademisi bünyesinde herhangi bir yazılı sınav yapılması düşünülmemektedir. Yani lise mezunları ve liseyi bitirmiş olan adaylar tüm öğrenciler gibi TYT puanına göre PMYO tarafından değerlendirmeye tabi tutulacaklardır.

2018 – PMYO Alımları İçin TYT Puanı Nedir ?

2018 PMYO alımları için adaylardan istenilen puan türünün TYT puanı olduğundan bahsetmiştik. TYT dediğimiz puan türü, YKS yani Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı için yapılan birinci oturuma verilen isimdir. Eskiden bildiğiniz gibi Mart ayında YGS sınavı yapılır daha sonra ise Haziran ayında LYS sınavı yapılırdı. Ancak değişen sistemle birlikte her iki sınavda kalkarak yerine tamamı Haziran ayında yapılmaya başlanan sınavlar getirildi. Bu sınavlardan YGS ‘ye eşit tutabileceğimiz sınav ise TYT sınavı. Bu sınav Temel Yeterlilik Testi anlamına gelmektedir. 2018 PMYO adayları için de haziran ayında girecekleri  YKS ‘nin ilk oturumu yani TYT sınav puanı baz alınacaktır.

Adaylardan bu sınavla ilgili tarafımıza çokça sorular sorduğunu görmekteyiz. Özellikle de yenilenen sınav sistemi adaylarda bazı karışıklıklara neden olmuş durumda. Sizlerin aklındaki tüm karışıklıkları aydınlatmak amacıyla çeşitli cevaplar vereceğiz. Yani bu makalemizde aklınızdaki sorunların birçoğuna net cevaplar vermeye gayret edeceğiz.Adaylar için sınavın tek kriter olmadığını önemle belirtelim. Sınav, polis olabilme yolundaki kıstaslarınız dan yalnızca birisidir. Bunun yanında Polis Akademisi bünyesinde bulunan Polis Meslek Yüksek Okulu sizden farklı yeterliliklerin karşılanmasını da beklemektedir. Bunların ne tür yeterlilikler olduğu hakkında sizlere detaylı bilgi vereceğiz.

Ancak şunu belirtmekte fayda var ki 2018 TYT sınavından alacağınız puan PMYO alımları için istenilen puanın %25 ‘ini oluşturacaktır. Yani bu sınavdan ne kadar yüksek puan alırsanız 2018 PMYO için kabul edilme şansınız o derece artar. Elbette bu sınavda da PMYO için bir baraj uygulaması vardır. Ancak PMYO barajı ile TYT barajı birbirine kesinlikle karıştırılmamalıdır. TYT için belirlenen baraj puan 150 ‘dir. Ancak PMYO tarafından adaylardan alınması istenen en düşük baraj puan 260 civarı olacaktır. Henüz resmi açıklama yayınlanmamış olsa da minimum 250 maksimum 270 civarında bir puan almaya hazırlıklı olun. Yoksa PMYO için kabul edilmeniz diye bir durum söz konusu dahi olmayacaktır.

2018 TYT Sınav Tarihi ve Sınavla İlgili Önemli Bilgiler

2018 yılı itibariyle YGS ve LYS sınavlarının kalkmasıyla birlikte, adaylar PMYO girişleri için nasıl bir sınava tabi tutulacakları konusunda merak içinde kaldılar. Öncelikle şunu belirtelim ki geçen yılki YGS sınavından alınan puan nasıl ki PMYO alımları için etkiliyse, bu sene de TYT yani Temel Yeterlilik Testi’nden alacağınız puan sizin için YGS kadar önemli haldedir. Bu sınavdan alacağınız yüksek puan 2018 PMYO giriş konusunda sizi rakiplerinizden daha ön plana geçirerek, kabul edilme şansınızı ciddi derecede arttıracaktır. Sizlere yenilenen sınav sistemi ve bunun PMYO alımlarına ne gibi etkileri olabileceği konusunda bilgilendirmeye çalışacağız.

2018 TYT Sınavı Ne Zaman Yapılacak ?

2018 yılı YGS ‘nin yerine getirilen TYT yani Temel Yeterlilik Sınavı 23 Haziran 2018 tarihinde tüm il ve ilçe merkezlerindeki sınav yerlerinde yani okullarda yapılacaktır.

2018 PMYO Alımları İçin TYT Sınavının Etkisi Nedir ?

Geçmiş dönemlerde YGS sınavının PMYO alımlarında etkisi %25 ‘di. Yani sınavdan alacağınız puan PMYO için kabul edilebilmeniz açısından %25 değerinde bir önem taşıyordu. Bu yıl sınavın adı TYT olmuş olsa da yine PMYO alımları için %25 değerinde bir etkisi olacağını tahmin ediyoruz.

2018 TYT Sınavından Barajı Geçmek Yeterli Midir ?

Sıkça sorulan sorulardan biri de baraj puanı meselesi. Öncelikle tüm adaylara şunu belirtmekte fayda var ki, 2018 PMYO alımları için baraj puan henüz belirlenmedi. Yani bu konuda yapılmış bir resmi açıklama mevcut değil. Yalnızca geçmiş dönemlerde açıklanan alım şartlarına göre bir tahmin yürütebiliriz. 2015 yılından beri yetkililer tarafından kararlaştırılan baraj puanın 250 ile 270 arasında değiştiğini görmekteyiz. 2018 yılı için de 260 civarı bir taban puan olacağını söyleyebiliriz. Bu puanı geçen adaylar PMYO için başvuruda bulunabilir ancak bu yeterli değildir. Sizden istenilen tüm şartları yerine getirmeli ve diğer adayların önünde yer alabilmek için olabildiğince yüksek puan almalısınız.

PMYO İçin 2018 TYT Sınavına Giren Lise Mezunları En Fazla Kaç Yaşında Olabilir ?

2018 – 2018 eğitim öğretim yılı için yapılacak PMYO alımlarına en fazla 31 Aralık 1993 ve sonrasında doğmuş olan adaylar başvurabilmektedir.

2018 PMYO Kılavuzu Yayınlandı Mı ?

2018 – PMYO Mülakatında Hangi Sorular Sorulacak ?

2018 – PMYO Kimler Başvurabilir ?

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

45 Yorum

 1. 2 ekim 2000 dogumluyum 31 aralik 1 ekim arasi aliniyormus diye okudum biryerde dogru mudur .yukarida31 aralik 1993 yilindan sonra doganlar girebiliyor demissiniz ben 2 ekim dogun tarihimle girebilirmiyim

 2. Ben 2 ekim 2000 dogumluyum bir yerde 31 aralik1 ekim arasi dogumlu kisilerin alinacagini okudum burada 31 aralik1993 ve sonrasi dogumlular girebilir yazmissiniz 2 ekim dogumlu olarak girebilirmiyim

 3. Her şehirde okunabiliyor mu yoksa polis okulunun olduğu belirli şehirler var mı varsa acaba o şehirler neresi söyler misiniz?

 4. 1995 doğumluyum seneye pmyo ya girebilirmiyim? Çok merak içersindeyim 1 yıl çok iy çalışıcam şimdiden teşekkür ederiiim.

 5. babam gazi tyt de gazi çocuklarına her sene farklı kontenjan açılırdı 160. üzerinden bu sene bilginiz var mı

 6. Tyt puanının sozel sayisal ve eşit ağırlık kisimları olup sadece tyt puanina mi bakcaz yoksa sozel sayisal eşit ağırlığa filan mi bakcaz yani öyle şeyler varmi on soruyorum varsa onlardan pmyo barajı gecersek başvuru yapabiliyormuyuz

 7. Abi iyi günler ben lise son sınıf öğrencisiyim 11. Sınıfın ilk dönemi kınama cezası aldım bu ceza benim pmyona başvurmama engel mi beni bu cezadan dolayı eleme ihtimalleri varmı

 8. Ben her iki oturum için tercih yaptım..
  Tek hayalim olan polislik. Sadece tyt den alıyor.
  2. Oturuma girmesem sıkıntı olur mu.?

 9. Admin kardeşim bişey sorucaktım ben.Bu tyt puanları MSÜ sınav sonuçlarında ki puan türleri (TS,TM,MF) olarak mı açıklancak yoksa sadece bir tane mi puan olacak.Teşekkürler

 10. Admin bi sorum olacakti benim iki gozumde 1.75 miyop ve ben okula girmeye hak kazandim diyelim ve okuldayken gözlerimin derecesi toplamda 4 dereceyi geçti o zaman ne olur ? Atılirmiyim okuldan yoksa biçaresi var mı ??

 11. Ben her iki oturuma da girsem olur mu? Diyelim ki (Allah Korusun) TYT puanım düşük oldu ve alınmadım.O zmn üniversiteye gittim. Bir sonraki sene üniversitedeyken yine PMYO Sınavına girsem olur mu?

 12. üniversite önlisans mezunuyum.polis olmak istiyorum
  1-) tyt ıle +-270 üzeri aldıgım da tercih zamanı gelınce osym uzerınden mı pmyo tercıhı yapıcam yoksa tyt sonucundan hemen sonra mı pmyo sıtesı uzerınden basvuru yapıcagım?
  2-)KPSS önlisansa girip 70 üzeri aldıgım zaman ne yapıcagım ösym ıle mı yoksa pomem sıtesınden mı tercıh(basvuru) yapıcam
  yardımınız için şimdiden teşekkür ederim kolay gelsin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu