Ana Sayfa / PMYO / 2018 – PMYO Başvuru Şartları ve Alımları

2018 – PMYO Başvuru Şartları ve Alımları

Lise ve önlisans mezunu ve mezun durumda olanlar hayata erken atılmak ve polis olmak istiyorlarsa tercihlerini Polis Meslek Yüksek Okullarından yana kullanabilmektedirler. Daha öncelerde kısa adıyla YGS olan Yüksek Öğrenim Geçiş sınavında giren lise öğrencileri 260 ile 280 arasında puan aldıklarında PMYO’ya müracaat etme hakları bulunmaktaydı. Sınav sistemi değişmeden önce 2018 – 2019 başvuru tarihleri Polis Akademisi Başkanlığı tarafından açıklanmıştı.  Sistem değişikliği ile birlikte sınav Haziran ayı içerisinde yapılacağı için 2018 – PMYO Başvuru Şartları ve Alımları yeni sistemli ile müracaatların tarihi de değişmektedir.

Polis Akademi Başkanlığı tarafından yeni müracaatlarla ilgili olarak herhangi bir açıklama yapılmadığı gibi, yeni sınav sistemi Haziran ayında yapılacağından başvuruların Haziran ayında değil Temmuz veya Ağustos ayı gibi yapılacağı değerlendirilmektedir.  Bu konuda en güncel bilgileri http://pmyo.pa.edu.tr  veya https://www.pa.edu.tr adresinden takip edilebilir. Yeni sistemle birlikte net olmamakla beraber  2018 – PMYO Başvuru Şartları ve Alımları ilerleyen zamanlarda daha netlik kazanacaktır.

Polis Olmak İsteyenler İçin 2018 – PMYO Başvuru Şartları ve Alımları

PMYO gitmek isteyen polis adayları 2018 – PMYO Başvuru Şartları ve Alımları değiştirilen sınav sistemin haricinde değişikliğe uğramamıştır.

 • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak aranan ilk şartlardandır.
 • Lise sonda okumak, liseden mezun veya mezun durumda olabileceği gibi Ön Lisans mezunu olmak,
 • Net olmamakla beraber TYT sınavından 260 ve üzeri puan alması,
 • Polis Teşkilatı çocuğu veya şehir birinci derece yakını ise TYT sınavından 150 puan alması,
 • 18 yaşından küçük ve 25 yaşından büyük olmaması,
 • Erkeklerde boyun 167 cm uzun, bayanlarda ise 162 cm kısa olmaması,
 • Herhangi bir suça karışmamış olmasıyla birlikte bir siyasi parti ile ilgisinin bulunmaması,
 • Bedensel bir rahatsızlığının olmaması,
 • Alkol veya uyuşturucu bağımlısı olmaması veya tedavisi görmemiş olması,
 • Sınav için gerekli ücreti yatırması, ayrıca teşkilat içerisinde Şehit veya vazife malulü olan kişilerden ücret talep edilmektedir.

2018 – PMYO Başvuru Şartları ve Alımları taşıyanların başvuracağı polis adaylarını zorlu bir yol beklemektedirler.  Sınavdan ne kadar yüksek puan alınırsa girme şansınız o kadar yüksek bulunduğu gibi, puanların açıklaması yapıldıktan sonra   sınav ücretinizi yatırmanız ve başvuru yapmanız gerekmektedir. Adayların başvuru işlemleri tamamlandıktan sonra, sınav tarihinizin ve yerinizin belli olmasından sonra sizden talep edilen belgeler istenilerek şahsen müracaat etmeniz gerekmektedir. Sınav kapsamında ön sağlık, fiziki yeterlilik ve mülakattan oluşan 3 türlü sınava tabi tutulurlar. Ön sağlık sınavına tabi tutulan adaylar doktorlar tarafından fiziki muayene edilerek vücutlarında kendilerini belirgin edecek izlerin olup olmadığı kontrol edilerek, ilk elemeler bu aşamada yapılmaktadır.

2018 – PMYO Başvuru Şartları ve Alımları Aşaması

Ön sağlık aşamasını geçen adaylar fiziki yeterlilik sınavına tabi tutularak, burada başarılı olmaları durumunda mülakat sınavına tabi tutulurlar. Mülakat sorularında genel kültür ve genel bilginin yanında güncel konulardan da sorular sorulmaktadır. Mülakatta amaç kişisinin kendisini ifade kabiliyeti, güncel sorularla ilgili bilgileri, psikolojik yapıları, hal ve hareketleri test edilmektedir. 2018 – PMYO Başvuru Şartları ve Alımları aşamasında en önemli aşamalardan bir olan fiziki yeterlilik sınavında adaylar zorlanda da en kısa süre içerisinde bitirmeleri gerekmektedir. 2018 – PMYO Başvuru Şartları ve Alımları seçmesinde fiziki yeterlilik önemli bir yer aldığı için adayların gerekirse sınavdan önce kendilerince oluşturacakları parkur ile bu çalışmaları mutlaka yapmaları gerekmektedir.

2018 – PMYO Başvuru Şartları ve Alımları ile ilgili olarak, adayların TYT puanlarının %25, fiziki yeterlilik sınavından aldıkları puanın % 25, mülakat puanlarının ise %50’si alınarak başarı puanları hesaplanan adayların en yüksek puan alanlardan başlayarak sıralama yapılmaktadır. Kazanan adaylar 15-20 günlük intibak eğiti sonucunda eğitimi başarı ile geçen adaylar 2 yıllık eğitim hayatına başlamış olacaklardır. Burada okuyan polis adayları ilk yıllarından sonra bulundukları illerde staj yaparak bu stajı başarı ile tamamlamaları gerekmektedir. 2018 – PMYO Başvuru Şartları ve Alımlarını siteden takip etme şansınız olduğu gibi belirtilen adreslerden de takip edebilirsiniz.

2018 – Kadın PMYO Başvuru Şartları ve Parkuru

PMYO ve POMEM Eğitim Sonu Sınavı Sonuçları Açıklandı

PMYO Adayları İçin Örnek TYT Soruları


Bu makalede tam 449 SORU-CEVAP yer almaktadır. Okumak ve yeni soru sormak için aşağıya bakınız.

449 Soru Var

 1. Tyt genel puan mi geçerli yoksa sayısal sözel eşit ağırlık gibi alanlardan herhangi birinden baraj puanını almamız yeterli mi?

 2. admin pskolojide ilaç geçmişi olan herkes eleniyor mu?

 3. admin biz tyt den önce pmyo için ücret yatıracakmıyız ön başvuru varmı

 4. neden kimse 18 yaş sınırına değinmiyor bunun büyük bir sorun olduğunu dile getirmiyor acaba . ben 18 yaşında değilim ama bu sene mezun oluyorum ve puanımda istenilenin çok üstünde ancak bu nedenini anlayamadığım 18 yaş sınırı yüzünden bi sene kalmak zorunda olacağım ve bu büyük bir sorun sizce kaldırılma ihtimali var mıdır

 5. Başvuru ne zaman?

 6. Bende çok belli değil ama güvercin göğsü var sorun olurmu

 7. ben samsunda ikamrtgah ediyorum neresi çıkar bana samsun çıkar mı ?

 8. Ben 20 aralık 2000 doğumluyum tyt den yeterli puanı alsam bile giremicekmiyim

 9. pskolojide ilacın dozuna bakılır mı yoksa direk elenirmiyiz ?

 10. pmyo mülakat ve sınavlarına bulunduğumuz şehirde mi giriyoruz

 11. ayakta ameliyat dikiş izi sıkıntı olur mu

 12. Tyt de sozel sayısal eşit ağırlık gibi alanlar varmi varsa bunlardan hangisine bakcaz pmyoya girmek için

 13. admin sağlıkta doktor geçer onayı verdikten sonra başka bi mecradan sorun çıkabilir mi? doktor geçer onayı verdikten sonra rahatlayalımmı ?

 14. Merhaba ben 28 Ağustos tarihinde 18 yaşıma basıyorum ama sınav temmuz ayında yine de başvuru yapabilir miyim ?

 15. merhaba. istanbul 07.07.2000 doğumluyum ilk sorum bu sene yaş tutar mı? 1.70 boyum 5 senelik lisanslı dövüş sporları geçmişim var avantaj olur mu? istanbul mu çıkar samsun mu? kollarımda kedi çiziği izleri var ama 5m.den belli olacak kadar değil sıkıntı olur mu? cevaplarsanız sevinirim kolay gelsin..

 16. Tyt de sozel sayisal eşit ağırlık gibi alanlar varmi

 17. Merhaba ben 28 Ağustos tarihinde 18 yaşıma basıyorum ama sınav temmuz ayında yine de başvuru yapabilir miyim ?

 18. Admin gözüm 2 numara miyop lens kullanıyorum sağlıktan geçermiyim yoksa yaptırmammı gerekiyor veye ön sağlıktan sonra birdaha sağlık testi oluyormu

 19. Taban puan ne zaman açıklanacak

 20. 22ekim 2000dogumluyum PMYO ya başvurabilir miyim 12.sınıf tayimhemen yanıtlara anız sevinirim

 21. Adminbey, pymoyu kazandıktan sonra şehir seçme şansımız varmı? Eğer okuldaki dersleri yüksek tutarsak öncelik tanındığını duymuştum. Peki universiteyi kazanıp seçme şansım oluyormu? Balıkesir pymo cıktı diyelim, izmir bilgisayar mühendisiliği kazandım ve dondurdum. 2 yıl bitiminde oraya atanabilirmiyim?

  • Aa bu arada pardon Balıkesir yazdım, okullar kapatılmıştı kusura bakmayın. Samsuna çıktığını varsayalım, İzmir gelirmi? Yada izmir pymo cıktı, izmirde kalırmıyım?

  • Şehir seçemezsiniz. O okulda okumalısınız.

   • Hayır Admin hocam yanlıs anladınız. Okul kısmı zaten rastgele olucak onu bende kabul ettim. Diyorum ki, Pymoyu kazandım ve Samsun pymo çıktı. Samsunda pymo okulunda eğitim görürken ilk yıl universite sınavına girip izmir bilgisayar mühendisliği tutturdum ve kaydımı direk dondurdum.(Ege uni kazanacagıma inanıyorum o yüzden biraz kesin konusuyorum). Kaydımı dondurtuktan sonra pymo okulumda 2.yılımı tamamlayıp farklı şehirlere görevlere giderken izmirde universite kazanmış olmam oraya gitmemi sağlarmı ? Ben İzmire gitmeyi gercekten cok sitiyorum, özellikle ege universitede çevik kuvvet birimi olmayı istiyorum. Orayı kazanınca üstlerim bana yardımcı olurmu o şehirde görev yapmam için?

    • O şekilde eğitim özründen tayin imkansız. Yani ben yapabilen duymadım. Polislikte görev yerini tercih etmen çok zor. Onu bilerek tercihe tmelisin.

    • Anladım hocam peki mersinde olan birine tahmini neresi gelir sizce? Eğer izmiri tutturabilirsem orda kalmam için elimden geleni yaparım. İzmir gelirmi sizce hocam?

    • Okul seçemezsin. Heryer gelebilir.

 22. Başvuru tarihleri ne zaman olacak tyt’ den sonra mı ?

 23. Önlisans mezunları için nasıl olacak bilgi verebilir misiniz KPSS puanına mı bakılacak ?

 24. admin seneye pmyo kapanma olasılığı var mı? yani seneye yaz başvuru yapabilir miyiz?

 25. Yaşım 26 pmyo basvurabilirmiyim

 26. PMYO girmek istiyorum gözüm 1.25 toplamı 2olmasi mi gerekiyor benim 2.50 göz şartı ne tam olarak

 27. Admin 2018 pmyo mülakatları hangi ayda olur.

 28. geçmiş ygs puanı kabul oluyor mu yoksa tyt şart mı ?

 29. her yıl pmyo dan pöh alımı oluyor mu ve pmyo dan pöhe ğeçişte bayanlarda başvurabiliyor mu

 30. her yıl pmyo mezunlarıdan pöh alımı oluyor mu ve bayanlar başvurabiliyor mu

 31. Ön lisans mezunun ygs girmesine gerek varmi yok sa ortalama puan ilemi alinacak

 32. Babam askeriye iken çatışma esnasında vurularak Gazi oldu . Puan turu olarak 150 baraj puanından yararlana bilir miyim ?

 33. 1 ocak 20001 doğumluyum ama haziran da liseden mezun oluyorum tyt ye girdikten sonra pmyo ya başvuru yapsam girebilirmiyim?

 34. Emniyet teskilatinda görev yapan akrabam var 150 puan. Barajindan polis olabilir miyim?

 35. kafamın sağ tarafında doğuştan yarım santim büyüklüğünde saçımın altında yağ bezesi var 3 numara saç tıraşıyla bile belli olmuyor dokundukça sıkıntı olurmu

 36. Pmyo ya başvurmak için 18 yaşında mı olmak lazım yoksa 18 yaşını doldurmuş mu olmamız lazım?

 37. Benim babam 35 yıllık emniyet bekçisi tyt’den kaç puan almam gerekiyo

 38. Benim babam 35 yıllık emniyet bekçisi tyt den 150 almam yeterli oluyomu

 39. Benim babam 30 yıllık emniyet bekçisi tyt den 150 almam yeterli oluyomu

 40. Yukarıda polis teșkilatı çocuğu 150 puan yazmıșsınız. Ben polis çocuğuyum bildiğim kadarıyla sadece șehit ve gazi çocuklarına 150 puan oluyordu. Geçen sene bu nedenle bașvuramadım. Bu bilginin doğruluğu nedir șartlarda değișiklik mi var?

 41. Polis teşkilatı çocuğu 150 puan yazılmış ama önceden böyle bir şey yoktu. Hatta böyle bir şey söz edilmiyordu nereden bilgi aldınız?

 42. Kolumun görünen tarafında insanlar tarafından farkedilmeyen iki kesik ve omzumun altında yazlık elbise ile görünmeyen 1 tanesinin ortası 3 milim birkaç tane de çizgi gibi kesik var. Normalde sigara dahi içmeyen insanım ve spor geçmişim var, sağlıklı ve yapılı görünüyorum. Geçerli sayılabilecek mazeret ile mülakatı geçebilir miyim, şansımı denemeye değer mi ? Şimdiden teşekkür ederim.

  • Şansınızı mutlaka deneyin

   • Peki bu sene denersem ve mülakatı geçemezsem ileride başvuru hakkını kaybeder miyim ? Yani elenme sebebim bir dosyada yazılacak mı ? Hiç bu riski almayıp omzumun yazlık elbise ile görünmeyen kısmına dövme yapsam ve kapatsam orayı çünkü dövme problem olmuyormuş, daha iyi olur bence sizin yorumunuz nedir ?

 43. Abi geçen sene intibah eğitiminde kendi isteğimle istifa ettiğimde istifa dilekçemde galiba bir daha PMYO ya başvuramaz maddesi vardı bir daha PMYO ya başvuramazmıyım yada başvursamda elenirmiyim bir bilginiz var mı?

 44. Abi geçen sene intibah eğitiminde kendi isteğimle istifa ettiğimde istifa dilekçemde galiba bir daha PMYO ya başvuramaz maddesi vardı bir daha PMYO ya başvuramazmıyım yada başvursamda bu yaptığım istifa hatası nedeniyle elenirmiyim bir bilginiz var mı?

 45. Polis çocuğuyum 26 kasım 2001 doğumluyum sınavlara girebilir miyim ve çenemin altında estetik dikis izim var sorun olur mu

 46. 9/01/2001 doğumluyum ne zaman. Başvuru yapabilirm ? Lise son okucam 2019 da

 47. Tsk gazi cocuklarina hak taniniyor mu bu sene

 48. Merahaba. Diş teli sorun olur mu ?

 49. adimin bn burnum küçüken kırıldı 18 yaşında amilyat olucam amiliyat oldktn sonra sıkıntı olur mu ? bide kilo kaç olmalı

 50. tyt den ham puanlamı girilicek yoksa okul puanıda hesaplanıcakmı okul puanıyla birlikte 270 280 alsak girebiliyormuyuz ?

 51. İlk tercih polislik yapsam ve mülakatta elenirsem polislik dışında bir üniversiteye gidebilir miyim ? Sorularla ilgilendiğiniz için çok teşekkür ediyorum.

 52. admin ben 12 eylül 2000 doğumluyum üniversite başladığında 18 olacağım başvuruyu yaptığım zaman 18 değil ama okula girdiğim zaman 18 olacağım sence sıkıntı olur mu

 53. 2018 başvuru şartları için göz numaraları toplamı maksimum kaç olmalı

 54. seneye lise mezunu pöh alımı olmasının ihtimali nedir

 55. admin ben 17.09.2000 doğumluyum okul başladıgında 18 e basacağım sorun olurmu

 56. 190cm ve 95 kg ağırlığım var sizce mülakatta bana bir artısı olurmu

 57. Merhabalar efendim . Benim elbise ile görünmeyen yani yazlık üniforma giyildiğinde belli olmayan belimde kesik izi var bu sağlıktan kalmama sebep olur mu .

 58. hocam ıyı gunler ben mezun olamadım tek ders sıkıntım var ama mulakatlarda gecersem eylul ayında mezun olup okula girebilirmiyim son kayıt tarihi ne zaman oluyor geçmiş yıllarda

 59. Bayan polis adayı

  Şaka gibi seneye liseden mezun olacağım ama 17.11.2001 doğumluyum resmen yaklaşık 1 ayla başvuru hakkını kaçırıyorum 1 yıl beklemek zorunda kalacağım gerçekten çok üzücü

 60. Sınav açıklandıktan sonra mi basvurucaz

 61. 27 Temmuz 2000 doğumluyum.Tyt den yeterli puanla birlikte yeterli puanı alırsam girebilir miyim ?

 62. Merhaba 2 yıl önce biten epilepsi hastalığım vardı e- devlette gözüküyor ilaçlarım ama tamamen bitti hastalığım bi sorun olur mu? Birde başvuruyu internetten mi yapacağız?

 63. Ortay düzey lise diploması yeterlimidir?

 64. r harfine y diyorum yani biraz pelteklik var ne gibi sıkıntı olur acaba pmyo da

 65. Önlisans mezunuyum bileğimde dikiş izi var sorun olur mu

 66. Geçen yıl Ygs-Lys’ye girdim. Bu yıl tyt sınavına girmedim… Geçen yıl ki YGS puanımla başvuru yapabilir miyim ?

 67. Ben 01.01.1994 dogumluyum ve 2-3 yil once ygs sinavina girip 324puan aldim ve inanilmaz polis olmak istiyorum nasil olcak yardimci olurmusunuz

 68. tyt puanım 255.00 alınmaz mıyım ?

 69. Tyt genel puanda barajı geçemedik ama ea sözelds g sayısalda geçtik girme şansımız oluyomu

 70. Bahsettiğiniz 260 Baraj puanı yerleştirme puanımı yani okul puanıyla birliktemi ?

 71. tyt puanı mı yoksa tyt yerleştirme puanı mı 260 olmalı

 72. tyt yerleştirme puanı mı 260 olmalı yoksa tyt sınav puanı mı

 73. Admin tyt ek puanlarla birlikte 279puan başvuru olur mu .diğer şartların hepsi ben de var

 74. Merhaba baraj sizce kaç olur?
  Sadece TYT mi yoksa sözel eşit ağırlık gibi puan türlerinden birini geçmek yeterli mi?

 75. Admin pmyo tercih ederken yerleştirme puanı olan yani Y-TYT’den mi tercih yapacaz bu konu da bilgilendirir misiniz şimdiden teşekkürler.

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir