Ana Sayfa / PMYO / 2018 – PMYO Başvuru Şartları ve Alımları

2018 – PMYO Başvuru Şartları ve Alımları

Lise ve önlisans mezunu ve mezun durumda olanlar hayata erken atılmak ve polis olmak istiyorlarsa tercihlerini Polis Meslek Yüksek Okullarından yana kullanabilmektedirler. Daha öncelerde kısa adıyla YGS olan Yüksek Öğrenim Geçiş sınavında giren lise öğrencileri 260 ile 280 arasında puan aldıklarında PMYO’ya müracaat etme hakları bulunmaktaydı. Sınav sistemi değişmeden önce 2018 – 2019 başvuru tarihleri Polis Akademisi Başkanlığı tarafından açıklanmıştı.  Sistem değişikliği ile birlikte sınav Haziran ayı içerisinde yapılacağı için 2018 – PMYO Başvuru Şartları ve Alımları yeni sistemli ile müracaatların tarihi de değişmektedir.

Polis Akademi Başkanlığı tarafından yeni müracaatlarla ilgili olarak herhangi bir açıklama yapılmadığı gibi, yeni sınav sistemi Haziran ayında yapılacağından başvuruların Haziran ayında değil Temmuz veya Ağustos ayı gibi yapılacağı değerlendirilmektedir.  Bu konuda en güncel bilgileri http://pmyo.pa.edu.tr  veya https://www.pa.edu.tr adresinden takip edilebilir. Yeni sistemle birlikte net olmamakla beraber  2018 – PMYO Başvuru Şartları ve Alımları ilerleyen zamanlarda daha netlik kazanacaktır.

Polis Olmak İsteyenler İçin 2018 – PMYO Başvuru Şartları ve Alımları

PMYO gitmek isteyen polis adayları 2018 – PMYO Başvuru Şartları ve Alımları değiştirilen sınav sistemin haricinde değişikliğe uğramamıştır.

 • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak aranan ilk şartlardandır.
 • Lise sonda okumak, liseden mezun veya mezun durumda olabileceği gibi Ön Lisans mezunu olmak,
 • Net olmamakla beraber TYT sınavından 260 ve üzeri puan alması,
 • Polis Teşkilatı çocuğu veya şehir birinci derece yakını ise TYT sınavından 150 puan alması,
 • 18 yaşından küçük ve 25 yaşından büyük olmaması,
 • Erkeklerde boyun 167 cm uzun, bayanlarda ise 162 cm kısa olmaması,
 • Herhangi bir suça karışmamış olmasıyla birlikte bir siyasi parti ile ilgisinin bulunmaması,
 • Bedensel bir rahatsızlığının olmaması,
 • Alkol veya uyuşturucu bağımlısı olmaması veya tedavisi görmemiş olması,
 • Sınav için gerekli ücreti yatırması, ayrıca teşkilat içerisinde Şehit veya vazife malulü olan kişilerden ücret talep edilmektedir.

2018 – PMYO Başvuru Şartları ve Alımları taşıyanların başvuracağı polis adaylarını zorlu bir yol beklemektedirler.  Sınavdan ne kadar yüksek puan alınırsa girme şansınız o kadar yüksek bulunduğu gibi, puanların açıklaması yapıldıktan sonra   sınav ücretinizi yatırmanız ve başvuru yapmanız gerekmektedir. Adayların başvuru işlemleri tamamlandıktan sonra, sınav tarihinizin ve yerinizin belli olmasından sonra sizden talep edilen belgeler istenilerek şahsen müracaat etmeniz gerekmektedir. Sınav kapsamında ön sağlık, fiziki yeterlilik ve mülakattan oluşan 3 türlü sınava tabi tutulurlar. Ön sağlık sınavına tabi tutulan adaylar doktorlar tarafından fiziki muayene edilerek vücutlarında kendilerini belirgin edecek izlerin olup olmadığı kontrol edilerek, ilk elemeler bu aşamada yapılmaktadır.

2018 – PMYO Başvuru Şartları ve Alımları Aşaması

Ön sağlık aşamasını geçen adaylar fiziki yeterlilik sınavına tabi tutularak, burada başarılı olmaları durumunda mülakat sınavına tabi tutulurlar. Mülakat sorularında genel kültür ve genel bilginin yanında güncel konulardan da sorular sorulmaktadır. Mülakatta amaç kişisinin kendisini ifade kabiliyeti, güncel sorularla ilgili bilgileri, psikolojik yapıları, hal ve hareketleri test edilmektedir. 2018 – PMYO Başvuru Şartları ve Alımları aşamasında en önemli aşamalardan bir olan fiziki yeterlilik sınavında adaylar zorlanda da en kısa süre içerisinde bitirmeleri gerekmektedir. 2018 – PMYO Başvuru Şartları ve Alımları seçmesinde fiziki yeterlilik önemli bir yer aldığı için adayların gerekirse sınavdan önce kendilerince oluşturacakları parkur ile bu çalışmaları mutlaka yapmaları gerekmektedir.

2018 – PMYO Başvuru Şartları ve Alımları ile ilgili olarak, adayların TYT puanlarının %25, fiziki yeterlilik sınavından aldıkları puanın % 25, mülakat puanlarının ise %50’si alınarak başarı puanları hesaplanan adayların en yüksek puan alanlardan başlayarak sıralama yapılmaktadır. Kazanan adaylar 15-20 günlük intibak eğiti sonucunda eğitimi başarı ile geçen adaylar 2 yıllık eğitim hayatına başlamış olacaklardır. Burada okuyan polis adayları ilk yıllarından sonra bulundukları illerde staj yaparak bu stajı başarı ile tamamlamaları gerekmektedir. 2018 – PMYO Başvuru Şartları ve Alımlarını siteden takip etme şansınız olduğu gibi belirtilen adreslerden de takip edebilirsiniz.

2018 – Kadın PMYO Başvuru Şartları ve Parkuru

PMYO ve POMEM Eğitim Sonu Sınavı Sonuçları Açıklandı

PMYO Adayları İçin Örnek TYT Soruları

Bu makalede tam 185 SORU-CEVAP yer almaktadır. Okumak ve yeni soru sormak için aşağıya bakınız.

185 Soru Var

 1. Admin bey, babam eskiden polislik yapardı ve hizmet süresi 20 yılı doldurdu. Ama bazı sebeplerden mesleği bırakmak zorunda kaldı.Benim sorum şu :
  -”Polis Teşkilatı çocuğu veya şehir birinci derece yakını ise TYT sınavından 150 puan alması”
  Normalde baraj puanına 260 yazılmış ama yukardaki durumda benim için 150 puanı geçerlimi acaba ?

  Yks puanım 340larda fakat yinede şansımı artırması benim için çok önemli bilgi verirmisiniz? Teşekkürler..

 2. Burnum ile dudagim arasinda küçük bir yara izi var sizce sıkıntı olur mu

 3. Vucut Kitle Endeksi Ölçüm Yapılırken Ör:27.1 Olursa Elenirmiyiz ?

 4. Boyum 169 vücut kilo endeksim 18.3 sıkıntı olurmu bu yıl deniycem de şansım varmı girebilir miyim

 5. merhaba ben akdeniz anemisi hastasıyım bir tür kansızlık arada tıkanıyorum sağlıkta elenir miyim

 6. Örgün egitmeden atılmış(2 yıl üst üste kalmaktan) liseyi açık öğretimden bitirmiş bir kişi pmyo ya alınır mı

 7. Merhabalar,2018 PMYO baraj puanı 240 olacak diyorlar doğruluk payı var mı ? birde taban puanının kaç olduğu ne zaman açıklanır acaba ?

 8. Merhaba kronik sedef hastasiyim sorun oluyormu bi bilginiz varmi

 9. Admin pmyo başvuru tarihleri zamanı bellimi ve başvuru takip işlemlerini nereye nasıl yapıp takip edicez.

 10. merhaba benim sorum dövme ile ilgili. Bacaktaki dövme sorun olur mu ? yazlık üniforma ile gözükmüyor sonuçta?

 11. bacaktaki dövme sorun olur mu acaba?

 12. Diploma puanı hesaplaniyormu mesela 230 larda birşey aldık diplomayla birlikte 270 gelirse tecih vere biliyormuyuz yani hocam diploma puanı isleniyormu

 13. 2018 pmyo alımı için sadece YKS ( TYT) TEK OTURUMA BAŞVURDUM.
  pmyo için bu yeterli deilmi ikinci sınava gerek yokk
  şimdiden saolasın admin 😀

 14. boy 167 kilo 56 basvuru imkanı varmı

 15. ŞUANDA ÖN LİSANS OKUMAKTAYIM DAHA MEZUN OLMADIM SON SINIFIM 3 DERSİM VAR BİTMESİNE VE MÜLAKATLARA ÇAĞRILDIM İSTENEN BELGELER ARASINDA DİPLOMAM YOK YANİ 2AY SONRA DİPLOMA ALCAM VEYA GEÇİCİ BELGE ALACAM BU DURUMDAYKEN AÇOKÖĞRETİMDEN HERAHNGİ BİR BELGE ALABİLİRMİYİM YOKSA MÜLAKATLARA KATILMA ŞANSIM YOK MU.CVB VEREBİLİRSENİZ SEVİNİRİM

 16. Lise mezunu pmyo başvurusu ne zaman başlayacak ?geçen sene ne zaman olmuştu?

 17. Merhaba ben 2 kere böbrek ameliyatı oldum fakat şuanda hiçbir rahatsızlığım yok başvurabilir miyim

 18. Benim ayağımda doğuştan gelen şekil bozukluğu var küçükken onunla ilgili ameliyat oldum ama yürüyüşüm de felan hiçbir zararı yok hareket kısıtlaması da yok sizce alinirmiyim (pmyo)

 19. neye dayanarak 260 puan tahmin ediyorsunuz ?

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir