2018 – PMYO Başvuru Şartları ve Alımları

17.03.2018
A+
A-
2018 – PMYO Başvuru Şartları ve Alımları

Lise ve önlisans mezunu ve mezun durumda olanlar hayata erken atılmak ve polis olmak istiyorlarsa tercihlerini Polis Meslek Yüksek Okullarından yana kullanabilmektedirler. Daha öncelerde kısa adıyla YGS olan Yüksek Öğrenim Geçiş sınavında giren lise öğrencileri 260 ile 280 arasında puan aldıklarında PMYO’ya müracaat etme hakları bulunmaktaydı. Sınav sistemi değişmeden önce 2018 – 2019 başvuru tarihleri Polis Akademisi Başkanlığı tarafından açıklanmıştı.  Sistem değişikliği ile birlikte sınav Haziran ayı içerisinde yapılacağı için 2018 – PMYO Başvuru Şartları ve Alımları yeni sistemli ile müracaatların tarihi de değişmektedir.

Polis Akademi Başkanlığı tarafından yeni müracaatlarla ilgili olarak herhangi bir açıklama yapılmadığı gibi, yeni sınav sistemi Haziran ayında yapılacağından başvuruların Haziran ayında değil Temmuz veya Ağustos ayı gibi yapılacağı değerlendirilmektedir.  Bu konuda en güncel bilgileri http://pmyo.pa.edu.tr  veya https://www.pa.edu.tr adresinden takip edilebilir. Yeni sistemle birlikte net olmamakla beraber  2018 – PMYO Başvuru Şartları ve Alımları ilerleyen zamanlarda daha netlik kazanacaktır.

Polis Olmak İsteyenler İçin 2018 – PMYO Başvuru Şartları ve Alımları

PMYO gitmek isteyen polis adayları 2018 – PMYO Başvuru Şartları ve Alımları değiştirilen sınav sistemin haricinde değişikliğe uğramamıştır.

 • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak aranan ilk şartlardandır.
 • Lise sonda okumak, liseden mezun veya mezun durumda olabileceği gibi Ön Lisans mezunu olmak,
 • Net olmamakla beraber TYT sınavından 260 ve üzeri puan alması,
 • Polis Teşkilatı çocuğu veya şehir birinci derece yakını ise TYT sınavından 150 puan alması,
 • 18 yaşından küçük ve 25 yaşından büyük olmaması,
 • Erkeklerde boyun 167 cm uzun, bayanlarda ise 162 cm kısa olmaması,
 • Herhangi bir suça karışmamış olmasıyla birlikte bir siyasi parti ile ilgisinin bulunmaması,
 • Bedensel bir rahatsızlığının olmaması,
 • Alkol veya uyuşturucu bağımlısı olmaması veya tedavisi görmemiş olması,
 • Sınav için gerekli ücreti yatırması, ayrıca teşkilat içerisinde Şehit veya vazife malulü olan kişilerden ücret talep edilmektedir.

2018 – PMYO Başvuru Şartları ve Alımları taşıyanların başvuracağı polis adaylarını zorlu bir yol beklemektedirler.  Sınavdan ne kadar yüksek puan alınırsa girme şansınız o kadar yüksek bulunduğu gibi, puanların açıklaması yapıldıktan sonra   sınav ücretinizi yatırmanız ve başvuru yapmanız gerekmektedir. Adayların başvuru işlemleri tamamlandıktan sonra, sınav tarihinizin ve yerinizin belli olmasından sonra sizden talep edilen belgeler istenilerek şahsen müracaat etmeniz gerekmektedir. Sınav kapsamında ön sağlık, fiziki yeterlilik ve mülakattan oluşan 3 türlü sınava tabi tutulurlar. Ön sağlık sınavına tabi tutulan adaylar doktorlar tarafından fiziki muayene edilerek vücutlarında kendilerini belirgin edecek izlerin olup olmadığı kontrol edilerek, ilk elemeler bu aşamada yapılmaktadır.

2018 – PMYO Başvuru Şartları ve Alımları Aşaması

Ön sağlık aşamasını geçen adaylar fiziki yeterlilik sınavına tabi tutularak, burada başarılı olmaları durumunda mülakat sınavına tabi tutulurlar. Mülakat sorularında genel kültür ve genel bilginin yanında güncel konulardan da sorular sorulmaktadır. Mülakatta amaç kişisinin kendisini ifade kabiliyeti, güncel sorularla ilgili bilgileri, psikolojik yapıları, hal ve hareketleri test edilmektedir. 2018 – PMYO Başvuru Şartları ve Alımları aşamasında en önemli aşamalardan bir olan fiziki yeterlilik sınavında adaylar zorlanda da en kısa süre içerisinde bitirmeleri gerekmektedir. 2018 – PMYO Başvuru Şartları ve Alımları seçmesinde fiziki yeterlilik önemli bir yer aldığı için adayların gerekirse sınavdan önce kendilerince oluşturacakları parkur ile bu çalışmaları mutlaka yapmaları gerekmektedir.

2018 – PMYO Başvuru Şartları ve Alımları ile ilgili olarak, adayların TYT puanlarının %25, fiziki yeterlilik sınavından aldıkları puanın % 25, mülakat puanlarının ise %50’si alınarak başarı puanları hesaplanan adayların en yüksek puan alanlardan başlayarak sıralama yapılmaktadır. Kazanan adaylar 15-20 günlük intibak eğiti sonucunda eğitimi başarı ile geçen adaylar 2 yıllık eğitim hayatına başlamış olacaklardır. Burada okuyan polis adayları ilk yıllarından sonra bulundukları illerde staj yaparak bu stajı başarı ile tamamlamaları gerekmektedir. 2018 – PMYO Başvuru Şartları ve Alımlarını siteden takip etme şansınız olduğu gibi belirtilen adreslerden de takip edebilirsiniz.

2018 – Kadın PMYO Başvuru Şartları ve Parkuru

PMYO ve POMEM Eğitim Sonu Sınavı Sonuçları Açıklandı

PMYO Adayları İçin Örnek TYT Soruları

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 460 YORUM
 1. okan dedi ki:

  Ön lisans mezunun ygs girmesine gerek varmi yok sa ortalama puan ilemi alinacak

  1. Admin dedi ki:

   TYT girmek zorundasın.

 2. ladin dedi ki:

  Babam askeriye iken çatışma esnasında vurularak Gazi oldu . Puan turu olarak 150 baraj puanından yararlana bilir miyim ?

  1. Admin dedi ki:

   Kılavuz gelince netleşecek.

 3. Yüsra dedi ki:

  1 ocak 20001 doğumluyum ama haziran da liseden mezun oluyorum tyt ye girdikten sonra pmyo ya başvuru yapsam girebilirmiyim?

  1. Admin dedi ki:

   Seneye başvurabilirsin.

 4. Furkan dedi ki:

  Emniyet teskilatinda görev yapan akrabam var 150 puan. Barajindan polis olabilir miyim?

  1. Admin dedi ki:

   Hayır.

 5. eren dedi ki:

  kafamın sağ tarafında doğuştan yarım santim büyüklüğünde saçımın altında yağ bezesi var 3 numara saç tıraşıyla bile belli olmuyor dokundukça sıkıntı olurmu

  1. Admin dedi ki:

   Sorun olmaz.

 6. nazlı dedi ki:

  Pmyo ya başvurmak için 18 yaşında mı olmak lazım yoksa 18 yaşını doldurmuş mu olmamız lazım?

  1. Admin dedi ki:

   Doldurman lazım.

 7. Csvsc dedi ki:

  Benim babam 35 yıllık emniyet bekçisi tyt’den kaç puan almam gerekiyo

 8. aaaaa dedi ki:

  Benim babam 35 yıllık emniyet bekçisi tyt den 150 almam yeterli oluyomu

 9. aaaaa dedi ki:

  Benim babam 30 yıllık emniyet bekçisi tyt den 150 almam yeterli oluyomu

  1. Admin dedi ki:

   Hayır

 10. Çağlar Tuna dedi ki:

  Yukarıda polis teșkilatı çocuğu 150 puan yazmıșsınız. Ben polis çocuğuyum bildiğim kadarıyla sadece șehit ve gazi çocuklarına 150 puan oluyordu. Geçen sene bu nedenle bașvuramadım. Bu bilginin doğruluğu nedir șartlarda değișiklik mi var?

  1. Admin dedi ki:

   Kılavuzu beklemelisiniz.

 11. Aycan dedi ki:

  Polis teşkilatı çocuğu 150 puan yazılmış ama önceden böyle bir şey yoktu. Hatta böyle bir şey söz edilmiyordu nereden bilgi aldınız?

 12. Demir dedi ki:

  Kolumun görünen tarafında insanlar tarafından farkedilmeyen iki kesik ve omzumun altında yazlık elbise ile görünmeyen 1 tanesinin ortası 3 milim birkaç tane de çizgi gibi kesik var. Normalde sigara dahi içmeyen insanım ve spor geçmişim var, sağlıklı ve yapılı görünüyorum. Geçerli sayılabilecek mazeret ile mülakatı geçebilir miyim, şansımı denemeye değer mi ? Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Admin dedi ki:

   Şansınızı mutlaka deneyin

   1. Demir dedi ki:

    Peki bu sene denersem ve mülakatı geçemezsem ileride başvuru hakkını kaybeder miyim ? Yani elenme sebebim bir dosyada yazılacak mı ? Hiç bu riski almayıp omzumun yazlık elbise ile görünmeyen kısmına dövme yapsam ve kapatsam orayı çünkü dövme problem olmuyormuş, daha iyi olur bence sizin yorumunuz nedir ?

    1. Admin dedi ki:

     Şansınızı deneyin sorun olmaz gibi.

 13. Berat dedi ki:

  Abi geçen sene intibah eğitiminde kendi isteğimle istifa ettiğimde istifa dilekçemde galiba bir daha PMYO ya başvuramaz maddesi vardı bir daha PMYO ya başvuramazmıyım yada başvursamda elenirmiyim bir bilginiz var mı?

 14. Berat dedi ki:

  Abi geçen sene intibah eğitiminde kendi isteğimle istifa ettiğimde istifa dilekçemde galiba bir daha PMYO ya başvuramaz maddesi vardı bir daha PMYO ya başvuramazmıyım yada başvursamda bu yaptığım istifa hatası nedeniyle elenirmiyim bir bilginiz var mı?

  1. Admin dedi ki:

   Sorun yaşamazsın.

 15. Elif dedi ki:

  Polis çocuğuyum 26 kasım 2001 doğumluyum sınavlara girebilir miyim ve çenemin altında estetik dikis izim var sorun olur mu

  1. Admin dedi ki:

   2 sene sonra girersin

 16. İsmail dedi ki:

  9/01/2001 doğumluyum ne zaman. Başvuru yapabilirm ? Lise son okucam 2019 da

  1. Admin dedi ki:

   Seneye

 17. Ahmet can uyar dedi ki:

  Tsk gazi cocuklarina hak taniniyor mu bu sene

 18. Seda dedi ki:

  Merahaba. Diş teli sorun olur mu ?

  1. Admin dedi ki:

   Sorun olmaz.

 19. deniz gül dedi ki:

  adimin bn burnum küçüken kırıldı 18 yaşında amilyat olucam amiliyat oldktn sonra sıkıntı olur mu ? bide kilo kaç olmalı

  1. Admin dedi ki:

   Sorun olmaz.

 20. murat dedi ki:

  tyt den ham puanlamı girilicek yoksa okul puanıda hesaplanıcakmı okul puanıyla birlikte 270 280 alsak girebiliyormuyuz ?

  1. Admin dedi ki:

   Ham puan.

 21. Demir dedi ki:

  İlk tercih polislik yapsam ve mülakatta elenirsem polislik dışında bir üniversiteye gidebilir miyim ? Sorularla ilgilendiğiniz için çok teşekkür ediyorum.

 22. mert dedi ki:

  admin ben 12 eylül 2000 doğumluyum üniversite başladığında 18 olacağım başvuruyu yaptığım zaman 18 değil ama okula girdiğim zaman 18 olacağım sence sıkıntı olur mu

  1. Admin dedi ki:

   Sorun olmaz.

 23. Oğuzhan D dedi ki:

  2018 başvuru şartları için göz numaraları toplamı maksimum kaç olmalı

 24. esra dedi ki:

  seneye lise mezunu pöh alımı olmasının ihtimali nedir

  1. Admin dedi ki:

   Bilemiyorum

 25. gamze dedi ki:

  admin ben 17.09.2000 doğumluyum okul başladıgında 18 e basacağım sorun olurmu

  1. Admin dedi ki:

   Sorun olmaz.

 26. FURKAN YILMAZ dedi ki:

  190cm ve 95 kg ağırlığım var sizce mülakatta bana bir artısı olurmu

  1. Admin dedi ki:

   hayır

 27. Enes dedi ki:

  Merhabalar efendim . Benim elbise ile görünmeyen yani yazlık üniforma giyildiğinde belli olmayan belimde kesik izi var bu sağlıktan kalmama sebep olur mu .

  1. Admin dedi ki:

   Sorun olmaz.

 28. sezer dedi ki:

  hocam ıyı gunler ben mezun olamadım tek ders sıkıntım var ama mulakatlarda gecersem eylul ayında mezun olup okula girebilirmiyim son kayıt tarihi ne zaman oluyor geçmiş yıllarda

  1. Admin dedi ki:

   Evrak teslimine kadar mezun olmalısın.

 29. Bayan polis adayı dedi ki:

  Şaka gibi seneye liseden mezun olacağım ama 17.11.2001 doğumluyum resmen yaklaşık 1 ayla başvuru hakkını kaçırıyorum 1 yıl beklemek zorunda kalacağım gerçekten çok üzücü

 30. Zeynep dedi ki:

  Sınav açıklandıktan sonra mi basvurucaz

  1. Hakan dedi ki:

   Evet.

 31. Erdoğan dedi ki:

  27 Temmuz 2000 doğumluyum.Tyt den yeterli puanla birlikte yeterli puanı alırsam girebilir miyim ?

  1. Hakan dedi ki:

   Evet.

 32. Merve dedi ki:

  Merhaba 2 yıl önce biten epilepsi hastalığım vardı e- devlette gözüküyor ilaçlarım ama tamamen bitti hastalığım bi sorun olur mu? Birde başvuruyu internetten mi yapacağız?

  1. Hakan dedi ki:

   Doktor takdirinde.

 33. Dua29 dedi ki:

  Ortay düzey lise diploması yeterlimidir?

  1. Hakan dedi ki:

   Lise mezunu olmalısın.

 34. Ateş dedi ki:

  r harfine y diyorum yani biraz pelteklik var ne gibi sıkıntı olur acaba pmyo da

  1. Hakan dedi ki:

   Azsa sorun olmaz.

 35. Cengiz dedi ki:

  Önlisans mezunuyum bileğimde dikiş izi var sorun olur mu

  1. Hakan dedi ki:

   Doktor takdirinde.

 36. Osman dedi ki:

  Geçen yıl Ygs-Lys’ye girdim. Bu yıl tyt sınavına girmedim… Geçen yıl ki YGS puanımla başvuru yapabilir miyim ?

  1. Admin dedi ki:

   hayır.

 37. Kubra dedi ki:

  Ben 01.01.1994 dogumluyum ve 2-3 yil once ygs sinavina girip 324puan aldim ve inanilmaz polis olmak istiyorum nasil olcak yardimci olurmusunuz

  1. Admin dedi ki:

   TYT girmiş olman gerekiyordu.

 38. Betül Zehra dedi ki:

  tyt puanım 255.00 alınmaz mıyım ?

  1. Admin dedi ki:

   Kılavuzu bekleyin.

 39. İnci dedi ki:

  Tyt genel puanda barajı geçemedik ama ea sözelds g sayısalda geçtik girme şansımız oluyomu

 40. BATU dedi ki:

  Bahsettiğiniz 260 Baraj puanı yerleştirme puanımı yani okul puanıyla birliktemi ?

 41. enes dedi ki:

  tyt puanı mı yoksa tyt yerleştirme puanı mı 260 olmalı

 42. enes dedi ki:

  tyt yerleştirme puanı mı 260 olmalı yoksa tyt sınav puanı mı

  1. Admin dedi ki:

   Ham puan.

 43. Emree 12 dedi ki:

  Admin tyt ek puanlarla birlikte 279puan başvuru olur mu .diğer şartların hepsi ben de var

  1. Admin dedi ki:

   Ham puana bakılır.

 44. Beyza dedi ki:

  Merhaba baraj sizce kaç olur?
  Sadece TYT mi yoksa sözel eşit ağırlık gibi puan türlerinden birini geçmek yeterli mi?

 45. Emrah dedi ki:

  Admin pmyo tercih ederken yerleştirme puanı olan yani Y-TYT’den mi tercih yapacaz bu konu da bilgilendirir misiniz şimdiden teşekkürler.

  1. Admin dedi ki:

   Şu an net durum belli değil.

 46. Sena dedi ki:

  Admin pmyo başvuruları açıklandı,tyt ham puan türünden 260 puan istiyorlar Benin tyt ham puanım
  255 ama tyt’nin altındaki diğer ham puanlarımdan
  bir tanesi 264 , başvuru yapabilirmiyim?

  1. Admin dedi ki:

   Şu an görülene göre hayır.

  2. Hüseyin dedi ki:

   Hayır kardeş yapamassın malesef aynı durum

 47. ALİ BERK dedi ki:

  başvuru ücretleri nereye yatırılıyor bilgi verirseniz memnun olurum.

  1. Admin dedi ki:

   Halkbank şubesine gidin

 48. Hüso dedi ki:

  Tyt ham puan istiyormuş en yüksek puan değil hayaller gelecek seneye artık

 49. cansu dedi ki:

  peki bilmenden bankaya yatırdığımız harcı nasıl geri alabiliriz ben tyt yüksek puan sandığım için harcımı yatırmıştım

  1. Admin dedi ki:

   Geri alamazsın.

 50. İrem dedi ki:

  16.08.2001 doğumluyum seneye başvurabilirmiyim?

 51. Muhammet sercan karahan dedi ki:

  Apandisit ameliyatı pmyo ya başvurmaya engelmi

  1. Admin dedi ki:

   hayır

 52. Muhammet sercan karahan dedi ki:

  -25.05.2002 doğumluyum ne zmn pmyo ya başvurabilirim yıl olarak belirtirmisiniz
  -pmyo ya başvurmak için yaş büyütebilirmiyiz büyütursekte eski yaşmı baz alınır

  1. Admin dedi ki:

   2 yıl sonra

 53. seher dedi ki:

  Bacagimda pilatin var cikarsam lazerle izleri sildirsem polis olabilirmiyim

  1. Admin Admin dedi ki:

   hayır..