Güncel Bilgiler

2023 – Pilot Maaşları

İnsanları küçüklüğünden itibaren ileride ne iş yapmak istediklerini belirlemekte ve bunun için çalışmaktadır. İnsanlar meslek seçimi yaparken birçok şeyi dikkate almaktadır. Tam olarak ne iş yapılacağı, prestij durumu gibi birçok faktör dikkate alınmaktadır. Dikkate alınan en önemli unsurlardan bir tanesi de yapılan iş sonucunda kazanılacak olan ücrettir. Yani alınan maaştır. Maaş konusu meslek seçiminde çok önemli bir etkiye sahiptir çünkü insanları yaptıkları iş karşılığında yüksek bir ücret almak istemekte böylece de daha rahat bir yaşam sürmek istemektedir. Bundan dolayı genellikle yüksek maaşlı mesleklere yönelim daha fazladır. Yüksek maaşı olan doktorluk ve mühendislik gibi meslekler bundan dolayı çok daha fazla tercih edilmektedir. 2023 – Pilot maaşları da oldukça yüksek olup insanların yoğun ilgisini çeken meslekler arasında bulunmaktadır.

2023 – Pilot maaşları birçok unsura göre farklılık gösterse de en yüksek maaşlar arasında yer almaktadır. Bunun nedeni olarak yapılan iş gösterilmektedir. Pilotlar, uçakları kullanmakta ve bu da oldukça zor bir iş olarak bilinmektedir. İnsanlar pilot olabilmek için uzun yıllar çaba harcaması gerekmektedir ki bu yüzden de daha yüksek ücret talep etmektedirler. Maaşların yüksek olmasının bir başka nedeni ise pilot sayısının az olmasıyla ilgilidir. Çünkü pilot olmak oldukça zordur ve bunun başaran kişi sayısı diğer mesleklere göre oldukça azdır. Pilot olabilmek için öncelikle lise eğitimini daha sonra da üniversiteyi bitirmek gerekmektedir. Üniversite pilotluk ilgili bir bölümün seçilmesi gerekmektedir ki bu da oldukça zor girilebilen bölümler arasında bulunmaktadır. Üniversitede ya da daha sonrasında uçuş okullarında eğitim görülmesi gerekmektedir. Bu eğitimler çok fazla aşamadan oluşmakta olup adım adım ilerlenmektedir.

2023 – Pilot Maaşları ve Pilot Olmanın Zorluğu Arasındaki İlişki

2023 – Pilot maaşları diğer mesleklere göre daha fazla olmasının nedenleri arasında yukarıda belirtildiği gibi pilotluk eğitiminin zor ve pahalı olması da bulunmaktadır. Pilot olmak isteyen kişilerin öncelikle PPL lisansını alması gerekmektedir. Bu lisans almak zordur ve yaklaşık 160 saat eğitim alınmakta arkasından da belli sayıda uçuş gerçekleştirilmektedir. Daha sonra ise kontrol uçuşu adlı sınava girilmekte kazanılması halinde pilotluğun ilk basamağına çıkılmış olmaktadır. PPL lisansına sahip olan pilotlar küçük uçakları uçurma hakkını elde etmiş olmaktadır. Ayrıca pilotluğun diğer basamakları içinde hak kazanmış olmaktadır. PPL lisansı alabilmek için yüksek maliyetlerin gözden çıkarılması gerekmektedir. Bu aşamadan sonra ise pilotluğun gerçek lisansı olan ATPL’nin alınması gerekmektedir. Söz konusu lisans hem meslek için hem de 2023 – Pilot Maaşları için çok önemlidir. Bu lisans için ise çok daha uzun eğitimler yapılmaktadır. Bu eğitimlerin bir kısmı yerde yapılırken bir kısmı da havada yapılmaktadır. Bu kadar eğitimin ardından sınav yapılmaktadır. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yapılan sınavdan adaylar yaklaşık 14 dersten sorumludur ve bu derslerin hepsinin en az %75 başarı ile geçilmesi gerekmektedir. Bu derslerin bu başarı oranı ile geçilmesi çok zordur. Bundan dolayı adaylara alınan eğitimlerle bu sınavlara dört defa girme hakkı verilmiştir. Dört denemede de istenen başarıyı elde edemeyen pilot adaylarının en baştan başlamaları gerekmektedir. 2023 – Pilot maaşları neden bu kadar yüksek sorusunun cevabı niteliğindeki bu sınavı geçmek için yaklaşık 14 bin soru ve cevabının öğrenilmesi gerekmektedir. Bu sınavların başarıyla geçilmesi durumunda ise pilot adayları ATPL-Frozen lisansı kazanmaktadır. Yani donmuş ATPL lisansı kazanılmıştır.

2023 – Pilot maaşları ve alınan eğitimler arasında ciddi bir paralellik bulunmaktadır. Pilot adayları ATPL-Frozen lisansını kazandıktan sonra ise pilotluğa önemli bir adım atılmış olmaktadır. Pilotluğun genel kuralları öğrenilmiş olup kullanılacak olan uçakla ilgili eğitim alma sürecinin tamamlanması gerekmektedir. Pilot adaylarının bu aşamada kullanacakları uçakları seçmeleri gerekmektedir. Seçilen uçak sonrasında ise simülatörle eğitimlere devam edilmekte ve nihayet kokpitte yer alma hakkı kazanılmaktadır. Pilotlar ilk 100 saatlerinde gözlem yapmakta daha sonra ise yardımcı pilot olmaya hak kazanmaktadır. Pilotlar yardımcı pilot olduklarında ciddi paralar kazanmaya başlamaktadır. Havayolu şirketleri tarafından mesleğe yeni başlayan pilotlara yaklaşık 15 bin lira maaş vermektedir. 2023 – Pilot maaşları yardımcı pilotlar için bile yüksek sayılabilecek seviyelerdedir.

2023 – Pilot Maaşları ve Değişim Nedenleri

2023 – Pilot maaşları tecrübeye göre artmaktadır. Pilotların mesleğe başladığı zamanki lisansları ATPL-Frozendir. Yaklaşık 1500 saatlik uçuştan sonra lisansları ATPL olmaktadır ki bu maaşlara doğrudan yansımaktadır. Yardımcı pilot statüsünde yaklaşık 5000 saat uçan pilotlar, bu uçuşlar sonrasında kaptan pilot da denilen birinci pilot olmaya hak kazanmaktadır. Kaptan pilotlara havayolu firmaları tarafından ödenen maaş tutarı ise 20 ile 25 bin arasında değişmektedir. Bu miktarlar tecrübe kazandıkça çok daha artmaktadır. Tecrübeli bir uçak pilotunun alacağı maaş miktarı ortalama olarak 35 bin lira civarındadır. Bu maaşı tecrübeli ve iyi pilotlar alabilmektedir. 2023 – Pilot maaşları genel olarak bu şekildedir. Bu miktarlar ortalama olup zaman zaman değişiklik gösterebilmektedir. Fakat pilotların almış oldukları ücretler her zaman birçok meslek gurubundan yüksek olmayı başarmıştır. Hatta bazı mesleklerdeki ücretlerin 10 katına kadar çıkabilmektedir. Pilot olmak ve bu mesleği icra etmek oldukça zordur. Dışarından kolay bir iş gibi görünen pilotluk çok stresli bir iş olup birçok kişinin yapamayacağı bir meslektir.

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu