PAEM

2023 PAEM Yaş Şartı

Polis Amirleri Eğitim Merkezi(PAEM) 2015 yılından itibaren eğitim veren bir kurumdur. Polis teşkilatının amir ihtiyacını karşılamak için kurulmuştur. PAEM’e iki türlü alım yapılmaktadır; teşkilat içinden ve dışarıdan alım. Her iki alımın şartları birbirinden farklıdır. PAEM eğitimlerini başarıyla bitiren adaylar emniyet teşkilatına komiser yardımcısı olarak atanırlar.  PAEM e girip komiser yardımcısı olmak  için adayların belli yaş aralığına sahip olmaları gerekiyor. Bu şartı sağlayıp sağlamadığınızı, aşağıdaki yaş hesaplama motoru yardımı ile kolayca öğrenebilirsiniz.

PAEM başvurusunda bulunacak teşkilat dışı adaylarda aranan yaş şartı maddesi aşağıdaki gibidir:

“18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak şartıyla, sınavın yapıldığı yılın 1 Ocak tarihi itibariyle erkek ve kadın adaylar için otuz yaşından gün almamış olmak…”

2023 PAEM Yaş Şartı Kaçtır?

2023 yılında, Polis Amirleri Eğitim Merkezi(PAEM) öğrenci alım ilanlarına başvuru yapmak isteyen adayların, 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak şartıyla, sınavın yapıldığı yılın 1 Ocak tarihi itibariyle erkek ve kadın adaylar için 30 yaşından gün almamış olmak şartı aranacaktır.

Yani; 1 Ocak 1991 ve sonrası doğan, lisans ve önlisans mezunu olan, askerlikle ilişiği başvurular sırasında bulunmayan adaylar, diğer şartları da sağlamaları koşuluyla POMEM ilanlarına başvurabilirler.

 1. 31 Aralık 1990 tarihinde doğan aday başvuramaz.
 2. 30 Aralık 1990 tarihinde doğan aday başvuramaz.
 3. 1 Ocak 1990 tarihinde doğan aday başvuramaz.
 4. 1 Ocak 1991 tarihinde doğan aday başvurabilir.
 5. 1 Ekim 1994 tarihinde doğan aday başvurabilir.
 6. 2 Ekim 1990 tarihinde doğan bir aday başvuramaz.
 7. 1 Ocak 1997 doğum tarihli aday başvurabilir.

Kısacası, 1990 doğumlular için 2023 yılı PAEM için son şanstı.

2023 PAEM Yaş Hesaplama Motoru

Peki yaş şartını sağlamak yeterli mi? Okul farketmeksizin polis olmak için %50 başarı puanı hesaplaması mülakat sınavına dayanıyor. Yani mülakatta başarılı olan kişiler polis oluyorlar. Bu zamana kadar polislik sınavlarında çıkan hemen hemen tüm soruları sizin için cevapları ile derledik. POMEM, PMYO, PÖH ya da PAEM farketmeksizin, hepsini kapsayacak şekilde, sınav sınav mülakat soru ve cevaplarına uygulamamız aracılığı ile ulaşabilirsiniz.

Konu hakkında soru, yorum ve görüşlerinizi aşağıda belirtebilirsiniz.

2023 PMYO Yaş Şartı
2023 PÖH Yaş Şartı ve Hesaplama
2023 POMEM Yaş Şartı

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

63 Yorum

 1. Yukarıda yaş şartı ile ilgili “sınavın yapıldığı yılın 1 Ocak tarihi itibariyle otuz yaşından gün almamış olmak” yazmışsınız. Buna göre 20.12.1989 doğumlu birisi başvurabiliyor olması lazım. Ama siz başvuramaz demişsiniz?
  Yarıca 2017’de 31 Aralık tarihi baz alınıyordu. Değişmesi mi söz konusu?

  1. O detaylara çok takılmayın; akademi öyle diyor biz de öyle yazıyoruz. PAEM için 1 Ocak baz alınır ve o hesaplama aracına göre işlem yapılır.

 2. Merhaba admin ben lise son öğrencisiyim şimdi tyt 1 oturum tek diyorsunuz pekı 1 oturum hemen açıklanacakmı birde polis akademisi hangi alana giriyor yani direk komiserlik hangisidir cevaplarsanız sevinirim

 3. 11.05.1990 dogumluyum yas motorunda so*rguladıgımda olumlu oldu. lakin sıklarda poh de vardı ben sımdı 2018 poh ıcınde hak kazanmıs oluyorum degıl mı ?

 4. Bu yaş konusunu nekadar sacma yapmışlar.gün almamıs olmak anlayışı mi farklı anlamadim.birkac ay ile basvuru yapamıyoruz.hayalimiz bitti mi yani simdi ?
  Yüksek lisansta yaş şartı nedir?

 5. Ben lise son sınıf öğrencisiyim liseden paem e giriş için bir sınav var mı yoksa üniversite mezunu olmak mı gerekiyor.

 6. Admin bi şey merak ediyorum. Üniversiteyi 2020 de bitireceğiz inşallah. PAEM başvurmak istiyorum fakat şöyle bir sorun var. KPSS bizim okul zamanına denk geliyor genellikle öyle oluyor yine öyle olacak diye tahmin ediyorum. Lisans mezunu olmadığım için P3 sınavına giremeyeceğim bu durumda. Sence bir düzenleme gelir mi sınav tarihi ile ilgili ?

 7. Merhaba. Paem e meslek içerisinden mi girmek daha kolaydır, yoksa üniversite bitirip mi girmek daha kolaydır. En çok alın hangisinden yapılır. Teşekkürler.

 8. Paem de bitirilen lisans bölümüne göre öncelik şansı göz önünde bulunduruluyor mu . Örneğin bir mühendis ile işletme bir fark var mı. ?
  2018 paem ile ilgili başvuru tarihi hakkında bilginiz var mı

 9. Rehberlık ve psıkolojık danısmanlık mezunuyum paeme gırdıkten sonra bolumumuze gore bir yonlendırme yapılabılıyor mu

 10. merhaba. yüksek lisans yapmış olmak paem için yaş kuralını esnetir mi?
  subaylıkta yaş sınırını 32 ye cıkarıyor mesela

 11. ben pomem kazandım ama aynı zamanda paeme de başvuracağım paem olursa pomem eğitimini bırakıp apeme geçebiliyor muyum

  1. Infaz koruma memuruyum lisans kpss puanım yok 2018de gireceğim fakat 1990 haziran doğumluyum 2019 ağustosundan sonra paem’e başvurabilir miyim? Teşekkürler

 12. Su boy 1 62 den 1 60 a düşse bugün girdik milimle elenenler oldu ya hayallerimize gölge düşüyor cm farkıyla 160 olsa polisliğin önü açılsa mağdur olmayız canı gönülden istiyoruz polis olmayi

 13. Merhaba sayın admin yaş şartını nasıl yaptılar kafam karıştı inanin, 24.08.1989 doğumluyum 2019 PAEM ‘ e basvurabilir miyim?

 14. merhaba 2019 yılında ki PAEM komiser yardımcılığı alımına –24.08.1989– doğumlu olarak başvurulabilir mi?

 15. 18 yaşından öncekelerin düzeltme oluyor diyorsunuz 2019 alımlarımda en küçük kaç yaşında alıyorlar

 16. Meraba,benim arkadaşım gazi çocuğu da 150 baraj puanının altında kalmış polisliğe tercih etme şansı varmı acaba

   1. Nası memurluk anlamadım biraz dersylı analtırmısınız benim bilgim yokta sizden ricam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu