2018 – PAEM Parkurunda Yapılması Gerekenler ?

15.05.2018
A+
A-
2018 – PAEM Parkurunda Yapılması Gerekenler ?

PAEM alımı için kriterler sadece yazılı sınavlardan meydana gelmez. Polislik mesleğinin fiziki yeterlilik gerektiren bir meslek olmasından dolayı adaylardan birtakım fiziksel yeterlilikler istenmektedir. Adayların fiziki olarak bu mesleğe hazır olup olmadıklarının ölçülmesini amaçlayan fiziki yeterlilik sınavı, PAEM tarafından hazırlanan parkurda yapılmaktadır. Bu sınavda adaylardan çeşitli fiziki hareketler yapılması istenmektedir. Adayların bu konudaki performansına göre de not verilir.

PAEM fiziki yeterlilik sınavında adaylar tarafından başarıyla geçilmesi gereken birtakım sınavlar mevcuttur. Daha önce de belirttiğimiz gibi adaylar belirli süreler içinde kendilerinden istenen fiziki yeterlilikte olduklarını göstermek zorundalar. İlk olarak tüm adaylara görevliler tarafından fiziki yeterlilik parkurunun tanıtımı yapılır. Bu aşamadan sonra ise parkurda görevli olan komisyon tarafından adı okunan aday gelerek komisyona kimliğini verip aynı zamanda kendini de tanıttıktan sonra parkura gelir. Kameraya doğru dönerek kendisini tanıtan aday parkura dönüp beklemeye başlar. Şimdi sırayla adayların yapması gerekenleri  tüm detaylarıyla birlikte sizlere açıklayalım:

1- Sıçrama Tahtası

PAEM fiziki yeterlilik sınavının ilk aşamasını oluşturan fiziki yeterlilik testidir. Adaya başla komutu verildikten sonra başlama çizgisine geçtiği anda süre başlar. İlk olarak adayın  yapması gereken; Jimnastik sıçrama tahtası üzerinden 5 kere sağa 5 kere de sola çift ayakla sıçrama yapmalıdır. Burada şu bilgiyi de aktarmakta fayda var; adaylar istediği taraftan yani isterse sağ, isterse de sol taraftan çift ayaklı sıçrama hareketi yapmaya başlayabilmektedir. Sıçrama tahtasının ebatları hakkında da bilgi vermek gerekirse, uzunluğu 2.5 m. , genişliği 20 cm ve yüksekliği de 40 cm ‘dir. Bu tahtanın yere basma ayakları da 52 cm enindedir. Tahta üzerindeki her eksik sıçrama cezaya tabidir. Ceza olarak bitiş süresine 2 saniye ilave edilmektedir. Şöyle bir durum vardır ki tek ayakla yapılan sıçrama hareketleri kabul edilmeyecektir. 5 tane yapılacak olan sıçrama hareketinden birini bile nizami olarak yapmamış olan adaylar bu istasyonu yapmamış sayılacaklardır. Aynı zamanda diskalifiye edileceklerdir.

2- Lastik İçinden Geçme Etabı

Bu etapta adaylardan istenen şey 6 tane lastiğin içinden tek ayakla basılarak geçilmesidir. Sağ ve solda bulunan lastiklere sağ ayak sağ lastik sol ayak sol lastiğe basılacak şekilde geçilmesi istenir. İçine basılmadan geçilen her lastik için adaya ceza uygulanır. Adayın bitiş süresine 2 saniye ilave edilir. Lastiklerin genişliği ise 40.64 cm boyutlarındadır. Bu lastikler birbirine çapraz ve bağlı şekilde parkurda yer almaktadır. Bu istasyonu geçebilmek için en az bir tanesine nizami basılması gerekiyor.

3- Ağırlık Taşıma Etabı

Ağırlık taşıma etabında erkek adayların 15 x 2 yani 30 KG ağırlığında, bayan adayların da 10 x 2 yani 20 KG ağırlığındaki kum torbasını 12 metre mesafede bulunan 2 duba dışından dolaşarak taşıması ve bu torbaları herhangi bir mesafede atmadan aldığı noktaya tekrar bırakması istenir. Ağırlıkları tekrardan aldığı noktaya bırakmayan adaylara 1 saniye, ağırlıkların alındığı noktadaki dubanın arkasından ağırlıklarla dolaşılmamasına 1 saniye ve boş olarak dolaşmamasına da ayrıca 1 saniye süreye ekleme cezası verilir. Buna ek olarak herhangi bir mesafede yarım bırakan ya da dönen adaylar bu istasyonu tamamlamamış sayılacak ve diskalifiye olacaklardır.

4- Sağlık Topuna Dokunma Hareketi

Bu harekette adaylar iki nokta arasında yerde bulunan sağlık toplarından koşu istikametine göre ilk olarak ikinci topta sonra birinci topa ve sonra tekrar ikinci topa dokunacaklar dır. Her eksik dokunma da cezaya tabidir. Eksik dokunulan her top için adayların bitiş süresine 2 saniye ilave edilecektir. Bu istasyonu görevlilerin istediği şekilde yapamayan ve önce birinci topa sonrasında da ikinci topa dokunarak diğer istasyona geçen tüm adayların ikinci topa dokunması bir dokunuş olarak hesaplanacaktır. İki top arasında bulunan mesafe kat edilmeyecek şekilde diğer istasyona geçen adaylar için bitirme süresine 6 saniye ceza süresi eklenecektir.

5- Takla Hareketi

Takla hareketini uygulayacak olan aday, duba dışından gelerek yerde bulunan minderde öne doğru bir kez takla atmalıdır. Takla atmak için gelirken duba dışından gelmeyen ve dubanın içinden geçen adaylara ceza olarak bir saniye eklenecektir. Dubayı deviren adaylara da bir saniye ilave ceza uygulanacaktır. Cezalar adayın yaptığı hataya göre tek tek ve farklı şekilde uygulanır. Takla hareketini yapamayan veya yapmayan adalar ise direkt olarak diskalifiye edileceklerdir.

6- Slalom Koşu

Bu etapta adaylar 6 tane slalom çubuğunun dışından dolaşmalıdır. Çubukların ebatları ise; 1.5 metre yükseklikte ve çapraz olarak 2.5 metre birbirlerine aralıklı olacak şekildedir. Tüm eskik geçişler ve devrilen çubuklar için adaylara ceza uygulaması vardır. Etapta yapılan her hata için cezalar ayrı ayrı olarak işlenir. Yani düşürülen her çubuk için farklı olarak süre eklenir. Ceza olarak bitiş süresine 2 saniye eklenmektedir. Çubuklardan hiçbirinin etrafında dolaşmayan ya da direkt olarak geçen adaylar diskalifiye edilmektedir.

7- Engel Etabı

Bu etapta adaylar 4 engelin üstünden – altından ve üstünden – altından olacak şekilde geçerler. Üstten geçilecek engelin yüksekliği 50 cm ‘dir. Alttan geçilecek engel ise 110 cm yüksekliğe sahiptir. Bu engeller arasında da 2 metre mesafe bulunur. Adaylar engelleri belirtilen şekilde geçip koşarak bitiş noktasına geldiklerinde parkur da geçilmiş olur. Bu etaptaki tüm eksik ve hatalı geçişler ya da engelleri devirme ve düşürmeler ceza uygulamasına tabidir. Bu hatalar yapıldığı taktirde adayların süresine 2 saniye eklenir. Bu süre ekleme her hata için ayrı ayrı olarak yapılır. Adaylardan bu etaptaki engellerden en az bir tanesini dahi nizami olarak geçemeyenler direkt olarak diskalifiye edilecektir.

2018 – PAEM Baraj Puanı Kaç Olur ?

2018 – PAEM Kimler Başvurabilir ?

2018 – PAEM Başvuru Şartları ve Alımları


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.