2018 – PAEM Parkuru Nasıl Olacak ?

2018 – PAEM Parkuru Nasıl Olacak ?

Fiilen kapatılmasına rağmen kurum olarak varlığını sürdürmeye devam eden Polis Akademisi Başkanlığına bağlı olarak hizmet veren Polis Amirleri Eğitimi Merkezi (PAEM) için,  2018-2019 eğitim öğretim yılı için emniyet mensubu olmayan ve ülkemizdeki üniversitelerin lisans bölümlerinden mezun olanlar birlikte, lisans eğitiminin denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul gören yurt dışındaki üniversitelerin lisans bölümlerinden mezun olan adaylardan toplamda 2200 adet komiser yardımcısı adayı öğrenci alımı yapılması beklenmektedir.

Bu adayların cinsiyet dağılımına gelecek olursak, 2000 erkek 200 kadın aday alınmasını bekliyoruz. Geçmiş yıllarda böyle olduğu için bu yıl da yani 2018 – 2019 eğitim yılında da rakamların bu şekilde olmasını beklemekteyiz.

Aynı zamanda 2018 – 2019 yılında yapılması planlanan öğrenci alımına ilişkin olarak yayınlanacak olan ön başvuru forumunu doldurduktan sonra ön başvurusu kabul edilen adayların tabi olacağı bir fiziki yeterlilik sınavı  mevcuttur. Genellikle adaylardan birçoğunun PAEM alımları için elendiği kısım burası olmaktadır. Her yıl Polis Akademisi Başkanlığı olarak www.pa.edu.tr adresinden fiziki  yeterlilik ve Polis Amirleri Eğitim Merkezi’ne giriş açısından gereken tüm bilgiler yayınlanmaktadır.

Öğrencilerin en doğru bilgileri alacağı adres de bahsettiğimiz olan resmi Polis Akademisi Başkanlığı resmi internet sitesidir. Bu yıl henüz alım ilanı, ön başvuru formu ve fiziki yeterlilik sınavı parkuru ve parkur talimatları yayınlanmamış olsa bile geçtiğimiz yıllardaki talimatlar uyarınca sizlere bilgi aktarmaya çalışacağız.

2018 PAEM Parkuru ve Boyutları Hakkında Tüm Bilgiler

Parkur hakkında net bir bilgi verecek olursak, geçtiğimiz yıllardaki parkur özelliklerinin çok yüksek ihtimalle bu yıl için de geçerliliğini koruyacağını söyleyebiliriz. Geçmiş yıllardaki parkur, başlangıç çizgisi ile birlikte ağırlık taşıma etabının son duba bulunan yere kadar 29 m. uzunlukta, aynı zamanda ağırlıkların başında bulunan dubayla takla minderinin başında bulunan duba arası 14 m. eninde , takla minderi başında bulunan duba ile bitiş çizgisine kadar 29 m. uzunlukta olan toplamda 7 istasyon ve 72 m. uzunluğu bulunan bir parkurdan meydana gelmektedir.

Bu parkur adayın fiziki yeterliliğinin ölçüleceği parkur olmakla beraber, adayların genellikle elendikleri aşama da bu parkur aşamasıdır. PAEM adaylarına fiziki olarak kendilerini hazır tutmalarını tavsiye etmekteyiz. Bilindiği gibi KPSS puanı PAEM için kıstas alınan puan özelliği taşımakta. Bunun yanında en önemli etaplardan birini de fiziki yeterlilik etabı oluşturuyor. KPSS puanınız iyi dahi olsa PAEM parkurunu başarıyla tamamlamadan PAEM için kabul edilmeniz mümkün değildir. Fiziki olarak kendinizi hazırlamanızda fayda bulunduğunu belirtmek isteriz.

2018 PAEM İçin KPSS Sınavı mı Daha Önemli Parkur Mu ?

Bilindiği gibi 2015 yılından beri sürdürülen Polis Amirleri Eğitim Merkezi alımları için adayların bazı aşamaları başarıyla tamamlamaları beklenmektedir. Bu aşamalar ilk olarak ön sağlık aşamasıdır. Burada adayın sağlığının polislik görevini icra etmeye yetecek kadar iyi olması beklenir. Daha sonra ise KPSS sınavı ve Fiziki Yeterlilik Testi aşamalarına geçilir. Adayların sıkça sorduğu sorulardan biri de PAEM ‘e kabul edilmek için KPSS sınavı mı yoksa Parkur mu daha önemli sorusudur. Parkur dediğimiz aşama, fiziki yeterlilik testiyle aynı anlamı ifade eder. Yani KPSS sonrası adaydan istenilen yeterliliktir.

2018 PAEM için KPSS puanı ve fiziki yeterlilik yani parkur aynı öneme sahiptir. Yani KPSS puanınız 100 olsa dahi fiziki yeterlilik sınavından başarıyla geçemediğiniz taktirde bunun bir önemi kalmamaktadır. PAEM ‘e kabul edilmek isteyen adayların KPSS puanı kadar fiziki yeterlilik puanı da önemlidir. Bu sebeple adaylardan beklenen şey; kendilerini fiziki olarak her zaman hazır durumda tutmalarıdır. Neticede polislik mesleği fiziki kabiliyet isteyen bir meslek olduğundan dolayı adayların da parkur aşamasına son derece iyi şekilde hazırlanmasını tavsiye etmekteyiz. Genellikle bu aşamada birçok adayın elendiğini de sözlerimize ekleyelim.

2018 PAEM İçin Mülakat, Parkur ve KPSS Puanları

Yukarıda verdiğimiz bilgilerde KPSS sınavı ve Parkur aşamasının Polis Amirleri Eğitim Merkezi’ne kabul edilip komiser yardımcısı olmak için aynı oranda önemi olduğunu belirtmiştik. Ancak bu iki aşamadan daha önemli bir aşama daha vardır ki o da mülakat aşamasıdır. Adayların puanı hesaplanırken %25 oranında KPSS % 25 oranında parkur ve %50 oranında mülakat sonuçlarına göre puanlama yapılır. Yani KPSS ve fiziki yeterlilik yani parkur aşamasının puanlarını topladığımız zaman %50 yapmaktadır. Mülakat ise tek başına puanın %50 ‘si demek olduğu için adaylar için son derece önemlidir. PAEM ‘e girebilmeniz için mülakat en önemli aşama olsa da fiziki yeterlilik ve KPSS sınav puanlarınız da diğer adayları geçmeniz açısından belirleyici faktörler olacaktır.

KPSS için adaydan istenilen taban puan 70.000 ( vazife malulü eşleri ve çocukları için puan 63.000 ) olmasına rağmen KPSS puanınız yükseldikçe bu sizi diğer adaylardan bir adım öne geçirecektir. Örneğin KPSS’den 85.000 aldınız, diğer bir aday ise 80.000 aldı, fiziki yeterlilik ve mülakat sonuçlarınız ise aynı, bu durumda siz yani puanı yüksek olan aday PAEM ‘e kabul ediliyor. Bu açıdan KPSS sınavına da iyi hazırlanmanızda fayda var. Elbette PAEM ilanının KPSS sonrası çıkacağını tahmin ederek bunları söylüyoruz. Eğer PAEM ilanı KPSS sınavından önce çıkarsa bu durumda geçtiğimiz son 2 KPSS puanı yani 2016 ve 2017 KPSS puanları göz önünde bulundurulacaktır.

Fiziki yeterlilik testinin de adaylar için belirleyici unsurlardan biri olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Genelde adayların çoğunluğu bu aşamada elenmektedirler. Adayların yapması gereken şey; kendini hem KPSS sınavı için hem de fiziki yeterlilik sınavı için hazırlanmaktır. İki sınavın da eşit derecede önemli olduğunu ve puanınızın yarısının bu sınavlardaki performansınıza göre verileceğini unutmayın.

2018 – PAEM Başvuru Şartları ve Alımları

2018 PAEM Alımı Ne Zaman Olacak ?

2018 – PAEM Başvuru Şartları ve Alımları


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 25 YORUM
 1. Avatar Oğuz dedi ki:

  Merhaba.Kpss,fiziksel sinav ve mulakat dişinda başka bir sinav yok dimi?(ekstra olarak Emniyet Mudurlugu bunyesinde komiser yardimciliği yazili sinavi gibi ):D

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Hayır yok.

 2. Avatar Mert dedi ki:

  2018 komiser yardımcılığına başvurucam ama kasımda askere gidicem mülakatlara yetişebilir miyim

  1. Avatar Admin dedi ki:

   yetişirsin muhtemelen.

 3. Avatar Yusuf emre ayaz dedi ki:

  71 puanin sansi cok mu dusuktur?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   sözlü mülakattan yüksek alırsan sorun olmaz.

  2. Avatar Samet dedi ki:

   Ne yaptiniz merak ettim?

 4. Avatar selin yılmaz dedi ki:

  fiziki yeterlilik ve mülakatlar tahmini hangi ay düzenlenir ? parkura hazırlanmak için süremiz var mı acaba

 5. Avatar Mücahit dedi ki:

  puanım 75 şansım nedir sizce ? ayrıca 2018 puanım var 2017 yok

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Şansınız var.

 6. Avatar ömer dedi ki:

  paem fiziki yeterlilik sinavi ve mulakatlari nerde yapiliyor

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Ankara da yapılıyor.

 7. Avatar Fazlı dedi ki:

  Merhaba,
  Kpss p3 puanım 76. Şimdi paem’e başvuru yaparsam. İlerleyen günlerde pomem ilanı yayınlanırsa pomeme de başvuru yapabiliyor muyum?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Yaparsın.

 8. Avatar Fazlı dedi ki:

  Merhaba
  Kpss p3 puanım 76. Şimdi paem’e başvuru yaparsam ilerleyen günlerde pomem ilanı yayınlanırsa pomeme de başvuru yapabiliyor muyum?

 9. Avatar Aslıhan dedi ki:

  Admin paem de de süre düşer mi sence geçen sene kadınlarda 54 sn di ancak pomem 51 sn düştü. Bizde de 51 sn düşer mi parkurdan geçme puanı minimum 70 olduğu için puanlamamız nasıl olur sence

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Düşmesi olası

 10. Avatar Burcu dedi ki:

  Benim puanım 70.başvuruda yaptım ama adayların kpss puanları sıralanacak sıralamaya giremeyenler için sınav giriş belgesi düzenlenmeyecektir diye bir madde okudum sınava girmeye hak kazanıp kazanmadigim ne zaman belli olacak

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Yakında duyuru yapılacak

 11. Avatar Baki dedi ki:

  Mülakatın saniyelerine göre puanlaması nasıl yapılmaktadır acaba?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Mülakatta saniye puanlaması yok

 12. Avatar Merve dedi ki:

  Paem ön başvuru sonuçları ne zaman açıklanacak

  1. Editör Editör dedi ki:

   Bu ay sonu açıklanması bekleniyor.