PAEM

2018 – PAEM KPSS Puanı Hesaplama

Polis olmak isteyen adaylar için PAEM sınavı en az POMEM ve PMYO kadar önemlidir. Hatta onlara oranla daha da avantajlı bir polis eğitim birimidir. Çünkü POMEM ve PMYO mezunları polis olarak göreve başlarken PAEM mezunları direkt olarak komiser yardımcısı olarak rütbeli şekilde göreve başlarlar. Bu açıdan PAEM diğerlerine nazaran adaylar açısından daha önemli bir eğitim birimidir. PAEM tarafından kabul edilebilmek için öğrencilerden istenilen çeşitli yeterlilikler vardır. PMYO VE POMEM ile benzer şekilde yeterlilikler istenir ancak onlardan farklı olarak yalnızca lisans mezunlarını bünyesinde eğitim görmek için kabul eder. Daha önceleri POMEM de PAEM gibi yalnızca lisans mezunlarını kabul etmekteydi ancak geçtiğimiz yıl yapılan değişiklikle birlikte son POMEM alımları için ön lisans mezunlarının başvuruları da geçerli oldu.

Elbette PAEM için olduğu gibi POMEM için de hala lisans mezunu olmak en avantajlı eğitim statüsü konumunda. Çünkü POMEM için alınan adayların yaklaşık %90 kadarı lisans mezunlarından oluşuyor. Yalnızca geriye kalan %10 civarı bir dilim ön lisans mezunlarından oluşmaktadır. Bu sebeple de hem PAEM hem de POMEM’de eğitim gören adayların büyük çoğunluğu lisans mezunudur diyebiliriz. POMEM için bir kısmı ön lisans mezunu iken PAEM için tamamen lisans mezunları eğitim görebilmektedir. PMYO ise bunlardan daha farklı olarak lise son sınıfta okuyan adaylarla birlikte lise mezunu adaylardan da alım yapmaktadır. Polislik hedefi doğrultusunda adaylar bu üç Polis Akademisi Eğitim biriminden birinde eğitimlerini alıp polislik hedeflerine kavuşabilirler. Ancak belirttiğimiz gibi PAEM mezunlarının direkt komiser yardımcısı rütbesi ile göreve başlaması bu okulda okuyanlar için avantajdır.

2018 PAEM Adayları İçin KPSS Puan Hesabı Nasıl Yapılır?

Her yıl olduğu gibi bu yıl da düzenlenecek olan PAEM alımları için binlece adayın başvuruda bulunması bekleniyor. Adayların en çok merak ettiği konulardan biri de PAEM için KPSS sınav puan hesabının nasıl olacağıdır. PAEM başvurusunda bulunan adaylar KPSS P3 puan türüne göre değerlendirmeye tabi tutulurlar. Adayların KPSS P3 puan türünden alacakları puanlar PAEM için kabul aşamasında % 25 ‘lik bir rol oynar. Yani adayın PAEM ‘e girebilmesi için KPSS sınavı % 25 olarak etki etmektedir.

Bu doğrultuda adaylar için son derece önemli olan KPSS P3 Puan hesaplaması yapılırken adaylar için;

 • Genel Yetenek % 50
 • Genel Kültür %50

Olarak değerlendirilir ve KPSS P3 puanı bu ikisinden yapacağınız netlere göre hesaplanır. Eğer sizler de 2018 KPSS sınavı için kendi puanınızı hesaplamak isterseniz, genel yetenek ve genel kültür test türlerinden ikisi için yapacağınızı tahmin ettiğiniz doğru ve yanlış sayılarına göre hesabınızı yapabilirsiniz. Aşağıda vereceğimiz formüle göre KPSS P3 puan türünden puanınızı hesaplamanız mümkündür.

(0.5 X GK-GY netiniz) + 40

Adaylardan biri Genel Yetenek sınavından 48, Genel Kültür sınavından da 44 net yapmış olsun. İlk olarak netleri toplarız.

48 + 44= 92

Daha sonra net başı değer ile toplam net sayısını çarparız ve 40 ile toplarız, bu sayede  KPSS P3 puanını buluruz.

(92 X 0.5) + 40= 86

2018 – PAEM Adayları İçin Önemli Bilgiler

Her meslek için olduğu gibi polislik mesleği için de aranılan birçok önemli nitelik vardır. Polis olmak isteyen ve PAEM, POMEM ile PMYO bünyesinde eğitim görmek isteyen adaylar için istenilen şartlar hemen hemen aynıdır. Aynı olan şartların geneli adaylardan istenilen sağlık şartları ve spor mülakatları gibi şartlardır. Bunların haricinde yaş ve eğitim durumu şartları üçünde de değişiklik gösterir. Aynı zamanda alım yapılan aday kontenjanı da bu üç Polis Akademisi eğitim birimi arasında tamamen değişiklik gösterir. Sizler için 2018 PAEM adaylarına yönelik önemli bilgiler ve aranılan bazı şartları sıralayalım;

 • PAEM alımı için yazılı sınav niteliğindeki kabul edilen sınav KPSS sınavıdır. Yani PAEM için ayrı bir sınav düzenlenmez. Tüm lisans mezunu adaylar KPSS sınavına girip oradan alacakları puanlara göre PAEM tarafından değerlendirilmeye tabi tutulacaklardır. Adaylar için önemli olan puan türü KPSS P3 puan türüdür. Bu puan sonucunda PAEM tarafından değerlendirmeye tabi tutulacaklardır. 2018 yılı için PAEM baraj puanı olarak 000 puan olmasını bekliyoruz. Bu puan vazife malülü eşleriyle çocukları için daha düşük olmakla birlikte 63.000 puan olacaktır. Bunlar resmi rakamlar olmamakla birlikte geçmiş yıllardaki puanlar esas alınarak, çok yüksek ihtimalle 2018 yılında da adaylardan istenilen puanlar olacaktır.
 • 2015 yılından beri alım yapılan PAEM için üniversitelerin tüm bölümlerinin lisans mezunlarının başvuruda bulunabileceğini belirtelim. Daha önce farklı kriterler aranırken 2018 yılında da 3 senedir olduğu gibi tüm üniversitelerin lisans mezunları başvuruda bulunabilecek. Elbette üniversitenizin YÖK tarafından kabul edilebilen ve Türkiye sınırlarında olan bir devlet ya da vakıf üniversitesi olması şarttır. Bunun yanında eğer yurtdışında eğitiminizi tamamladıysanız yine üniversitenizin YÖK tarafından denklik verilen üniversitelerden biri olması gerekmektedir.
 • 2018 PAEM adayları için yaş şartı aranmaktadır. Yalnızca 01.1990 senesinde ya da bu senden daha sonra doğmuş olan adaylar PAEM için başvuruda bulunabilirler. Daha büyük yaştaki adayların PAEM tarafından kabul edilmesi mümkün değildir.
 • 2018 PAEM için alım yapılacak öğrenci sayısı tahmini olarak 2200 ‘dür. Daha önceki yıllara baktığımızda PAEM için alınan öğrenci sayısının 2 bin ile 2 bin 500 arasında değiştiğini görmekteyiz. Bu yıl için henüz alım ilanı çıkmasa da alınacak aday sayısının 2200 olacağını kuvvetle tahmin ediyoruz. Ayrıca bu rakamın 2000 tanesi erkek adaylar olacaktır. 200 kontenjan da bayan adaylara ayrılmıştır.
 • PAEM alımları için diğer Polis Akademisi eğitim birimlerinde olduğu gibi boy ve kilo şartı vardır. Erkek adaylardan sadece 167 cm ve üzerinde boya sahip olan adaylar PAEM tarafından kabul edilirken, bayan adaylar için minimum boy şartı 162 cm ‘dir.

2018 PAEM Komiser Yardımcısı Alımı Başlıyor

2018 – PAEM Baraj Puanı Kaç Olur ?

2018 – PAEM Kimler Başvurabilir ?

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

28 Yorum

 1. Selamün aleyküm admin cevaplarsan çok memnun kalırım
  PAEM istiyorum. Kpss den 70 istiyor peki 2000 gibi erkek bi kontenjanına asil olarak girmem için kpss den en az kaç almam lazım? Spordan en az kaç almam lazım? Sözlü den en az kaç almam lazım? Yani hani mükakattan kaçar puan alırsam asil kazanırım mesela geçen seneye göre?

 2. Merhaba, bir sorum var.kpss’de 40 başlangıç puan mı oluyor? Hesaplamada 40 ile toplamışsınız. 70 puan için kaç net lazım bu durumda?

 3. Merhaba sol kolum kırıldığı için 12 yıl önce platin takmışları ama şimdi yok sadece dikiş izi var sağlıktan geçebilirmiyim engel olmuyor zaten

 4. Benim yaşım 28 1.72 boy sporcuyun ortaöğretim mezunuyum ve bekçi olöak istiyırum hiç bir suç teşkil edecek bir durumum yok ve burdan sizin aracılığınızla başvurmak.istiyorum lütfen yardımcı olurmusunuz

 5. hocam lisans puanı en son kaçta kapattı acaba? yani kpss spor ve mulakat toplamını soruyorum. en son gıren kaç puanla gırmıs hocam.

 6. merabalar admin liseyi suan bitirdim yanlız diplomamı 2018 kasımda alacağım pmyo başvurusunu etkilermi

 7. Merhaba. Gözümde miyop (1.75) var ve 2 sene önce klips ets ameliyatı olmuştum, koltukaltımda çok küçük 3mm boyutunda ameliyat izi var. Herhangi bi problem oluşturur mu, cevaplarsanız çok sevnirim.

 8. 2018 kpss ye girdim fakat 2017 kpss puanım daha yuksek istediğimiz yılın puanını kullanma gibi bi durum söz konusu mu acaba?

 9. Admin bu senenin alımında 2017 ve 2018 kpss puan türünden 70 almış olmak şartı var yani sadece birinden olması gerektiği belirtilmemiş bu 2 yılın sınav puanı mı lazım sonuç olarak net bi bilginiz var mı arkadaşımda başvurdu ekranda iki yıldada aldığı puanlar gözüktü tek bi yıl sınava girenler başvuramayacakmı şimdş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu