2018 – PAEM Kimler Başvurabilir ?

11.05.2018
A+
A-
2018 – PAEM Kimler Başvurabilir ?

Bütün adayların bildiği gibi 2015 yılından bu yana toplamda 3 dönemdir İçişleri Bakanlığı’na bağlı olan Emniyet Genel Müdürlüğü lisans mezunu olan vatandaşlardan alımlar yapmaya başladı. Lisans mezunlarından Polis Akademisi’ne bağlı olarak kurulan PAEM ( Polis Amirleri Eğim Merkezi ) aracılığıyla, komiser yardımcısı yetiştirmek üzere alımlar yapılıyor. 2018 yılında 4. kez alım yapılacak olan PAEM ile iglili sizlere detaylı bilgi aktarmaya çalışacağız. Aklınıza takılan tüm soruları, şartları, alım için gereken yeterlilikleri ve 2018 PAEM için kimler başvurabilir sorusunun cevabını eksiksiz olarak sizlere aktarmaya çalışacağız. Elbette öncelikle PAEM ilanı hakkında sizlere bilgi vererek, PAEM adayları için bilgileri sıralamalı olarak vereceğiz.

2018 PAEM Alım İlanı Ne Zaman ?

 2015 yılından beri 3 dönemdir alım yapılan PAEM için yayınlanan alım ilanları, genellikle içerisinde bulunulan yılın Temmuz – Ağustos gibi yaz aylarında yayınlanmaktadır. 2018 yılı için de yapılan tahminler Ağustos ayında PAEM alım ilanının yayınlanacağı yönündedir. Bu bilgi resmi bir kurumdan aktarılan resmi bir bilgi kesinlikle değildir. Yalnızca daha evvelki yıllarda yapılan alımlara bakılarak böyle bir tahminde bulunulmaktadır. PAEM alımları için yalnızca lisans mezunu öğrenciler kabul edilirler. Yani 4 yıllık bir üniversite mezunu olmanız şarttır. PAEM için ayrı bir yazılı sınav düzenlenmez. Son 2 KPSS sınavının sonucuna göre PAEM için başvurular değerlendirilir. Lise ya da ön lisans mezunlarının PAEM için başvuru yapmaları mümkün değildir.

2018 PAEM alım ilanının ne zaman çıkacağı şu an belli değildir. Ancak bir tarih vermek gerekirse, 2018 yılı KPSS sınavının Temmuz ayı içerisinde yapılacağını biliyoruz. PAEM alımları da büyük ihtimalle Temmuz ayı sonu ve Ağustos ayı başı gibi bir tarihte yapılacaktır. Adayların alım ilanını kaçırmamak için özellikle bu konuda en yetkili kurum konumunda olan Polis Akademisinin resmi web sitesi www.pa.edu.tr adresini sık sık kontrol etmelerinde fayda var. Resmi başvuruların yalnızca bu site vasıtasıyla yapıldığını aklınızdan çıkarmayın. www.pa.edu.tr adresi dışında yayınlanan tüm başvuru formlarının geçersiz olduğunu unutmamalısınız. Daha net olarak bir fikir sahibi olmanız açısından geçmiş dönemlere ait PAEM alım ilanı tarihlerini paylaşalım.

Geçmiş Yıllardaki PAEM İlan ve Başvuru Tarihleri

2015 Yılı PAEM  Alımı – İlan Tarihi 11 Ağustos 2015 – Ön Başvuru Tarihi – 22 Ağustos 2015

2016 Yılı  PAEM Alımı – İlan Tarihi 26 Temmuz 2016 – Ön Başvuru Tarihi – 27 Temmuz 2016

2017 Yılı  PAEM Alımı – İlan Tarihi 15 Temmuz 2017 – Ön Başvuru Tarihi – 17 Temmuz 2017

Yukarıdaki tarihler ışığında 2018 PAEM alım ilanının da 2018 Temmuz ya da Ağustos ayı içerisinde olacağını söyleyebiliriz. Ancak yapılan tahminlerde Ağustos ayı daha ağır basmakta. 2018 KPSS sınavının Temmuz ayında yapılmasından dolayı, çok yüksek ihtimalle PAEM 2018 Ağustos ayında ilana çıkacak diyebiliriz. Tekrar etmekte fayda var, bu bilgi tahmini bilgidir, resmi bir açıklama söz konusu değildir. KPSS puanı ile PAEM alımı yapıldığından dolayı yetkililerin bu şekilde bir karar vermesi tahmin ediliyor. Adayların yine de her türlü tarih için hazırlıklı olmasında fayda var. Şimdi en çok sorulan sorulardan biri olan 2018 PAEM için kimler başvurabilir sorusuyla ilgili detaylı bilgi verelim.

2018 PAEM İçin Kimler Başvurabilir ?

Bilindiği gibi daha önceden komiser yardımcılığı görevi için seçilen adaylar için farklı kriterler mevcuttu. Ancak 2015 yılından beri bölüm farketmeksizin tüm üniversitelerin lisans bölümlerinden mezun olan adaylar Polis Amirleri Eğitim Merkezi’nde eğitim alıp komiser yardımcısı olabilmek için başvurmaya başladı. Bu sebeple çok çeşitli kesimlerden farklı sorular sorulmaya başlandı. 2018 PAEM alımları için her yaştan ve her üniversiteden lisans mezunu adayın aklında çeşitli sorular var. Aklınızdaki tüm sorular için açıklanmış resmi bilgilere göre ya da resmi açıklamalar yoksa geçmiş yıllardaki PAEM alımlarında istenilen şartlara göre cevaplar vermeye çalışacağız. 2018 için geçerli olan ve adayların sıkça sorduğu sorular:

 • 2018 PAEM için yaş sınırı var mıdır ? Varsa yaş sınırı kaçtır ?

2018 PAEM alımı için geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yılda yaş sınırı vardır. 2018 PAEM için yalnızca 01.01.1990 yılında ve daha sonrasında doğmuş adaylar başvurabilecek. Yani 1989 Aralık doğumlu olsanız dahi başvurmanız mümkün değildir.

 • Hangi okuldan mezun olmalıyım ? Lise mezunuyum PAEM başvurusunda bulunabilir miyim ?

Bundan önceki tüm PAEM alımlarında olduğu gibi 2018 PAEM alımları için de yalnızca lisans mezunları, yani üniversitelerin 4 yıllık bölümlerinden mezun olanlar başvuruda bulunabilirler. Lise mezunları ya da ön lisans yani 2 yıllık üniversite mezunları PAEM için başvuruda bulunamazlar.

 • 2018 PAEM için kaç öğrenci alımı yapılacak ?

Geçmiş yıllarda yapılan PAEM alımlarında 2000 ile 2500 arası öğrenci alımı yapılmaktaydı. Henüz PAEM ilana çıkmamış olsa bile tahmini olarak bu yıl da 2000 ile 2500 civarı öğrenci alımı yapılacağını tahmin ediyoruz. Bu rakamın büyük çoğunluğunun erkek olacağını da söyleyebiliriz.

 • PAEM alımı için boy kilo şartı var mıdır? Varsa nedir ?

PAEM başvurusunda bulunacak adaylar için boy kilo şartı aranmaktadır. Erkek adayların en az 167 cm boyunda olması gerekmektedir. Bayan adayların ise en az 162 cm boyunda olmaları gerekiyor. Bunun yanında adayların beden kitle endeksi de boy ile uyumlu olmalıdır. Daha detaylı bilgi için www.pa.edu.tr adresinden ve yayınlanacak olan PAEM başvuru şartları kitapçığından bilgi edinebilirsiniz.

PAEM 2018 ile ilgili tarafımıza sıkça sorulan bazı sorulara cevap vermeye çalıştık. Henüz 2018 PAEM alım ilanı ve başvuru kitapçığı yayınlanmadığı için bu bilgilerin geçtiğimiz yıllardaki bilgilere göre derlenen bilgiler olduğunu aklınızda bulundurmayı unutmayın.

2018 – PAEM Başvuru Şartları ve Alımları

2018 PAEM Alımı Ne Zaman Olacak ?

PAEM Mezunlarının İlk Görev Yeri Nasıl Belli Olur?


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. blank 939394884844 dedi ki:

  Selamun aleyküm.babam fetöden ihraç polis memurumemurlarının.emekli haakkı vardı veama oldu.Polis olmak istiyorum.beni kesin elerler mi ?

  1. blank Admin dedi ki:

   Kesin birşey demek imkansız.

 2. blank Hakan dedi ki:

  4. sınıf öğrencisi başvursa kazanabilir mi? kazanırsa eğer mezun olmasına 3-4 ay kalmışsa, nasıl bir yol izlenir ?