2019 – PAEM Eğitim Süresi Ne Kadar?

2019 – PAEM Eğitim Süresi Ne Kadar?

PAEM açılım olarak Polis Amirleri Eğitim Merkezi anlamını taşır. Bu okulda okuyan kişiler mezuniyetlerinden sonra komiser yardımcısı olarak görevlerini yerine getirmek üzere şubelere atanırlar. Komiser yardımcılarının rütbeye sahip olması görevlere gitmeyeceği anlamına gelmez. Diğer polisler gibi görevlerde bulunur. Tek fark olarak rütbesi olur ve aldığı maaşta değişiklik meydana gelir. Göreve rütbeli şekilde başlamak isteyenler veya polis mesleğini hali hazırda yapanların rütbelerini yükseltmek istemeleri halinde bu okula kayıt olmaları gerekmektedir. Fakat okula giriş için belli başlı şartlar bulunmaktadır. Başvuru şartlarını eksiksiz bir şekilde sağlayan adayların kafasında ise 2019 – PAEM eğitim süresi ne kadar sorusu oluşmaktadır. Bu soru alacağınız eğitime göre değişiklik göstermektedir.

PAEM Kaç Bin Öğrenci Alımı Yapacak 2019

Her yıl mezun olan kişilerin yerine sürekli olarak yeni öğrenciler alınmaktadır. PAEM geçtiğimiz yılda öğrenci alımlarını başarılı bir şekilde tamamlamıştır. 2018 – 2019 eğitim öğretim yılı için 3000 öğrenci alan PAEM’in 2019 için kaç bin öğrenci alacağı henüz açıklanmamıştır. Ondan önceki yıl da bu rakama yakın alım gerçekleştiği için PAEM için 2019 yılında 3000 – 4000 arası öğrenci alınacağı düşünülmektedir. PAEM giriş için KPSS şartı gerektiğinden dolayı KPSS sınavından sonra alımların gerçekleşmesi bekleniyor. PAEM için duyuru ise genel olarak alınacak yılın ilk çeyreğinde yapılmaktadır. Öğrenci sayıları bu duyuru ile belirlenir ve KPSS sınavından sonra PAEM için ön başvurular başlar. Ön başvuruları tamamlayan adaylar PAEM’in yazılı sınavına tabii tutulurlar. Buradan da başarılı olanlar sözlü ve fiziki mülakat aşamalarına geçerek aşamalara devam ederler. 2019 – PAEM Eğitim süresi ne kadar sorusuna yazımızın devamında yanıt bulabilirsiniz.

PAEM Başvuru Koşulları

PAEM okulları Emniyet Teşkilatı güvencesinde olup devlet tarafından konaklama, yemek, kıyafet, sağlık kontrolü ve üniforma gibi şeyler ücretsiz olarak öğrencilere sunulmaktadır. Okulda lisansüstü düzeyinde eğitim verilir ve Emniyet Teşkilatı için donanımlı bireyler yetiştirilir. Okula giriş yapabilmek için başvuru şartlarını eksiksiz olarak karşılamanız gerekmektedir. Bu şartların bazılarını alt kısımdan görebilirsiniz.

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
 • Lisans mezunu olmak.
 • İlgili yılın KPSS puanından 70.00 üzeri puan almış olmak. Emniyet Teşkilatı üyelerinin çocukları için bu puan 63.00 olmaktadır. Puanlar yeni yılın alımlarına göre değişiklik gösterebilir.
 • 18 yaşını tamamlamış olup 30 yaşından gün almamış olmak.
 • Silah taşıma ve silahlı görevlerde bulunma engeli olmamak.
 • Sağlık yönetmeliğindeki gerekli şartları birebir karşılamak.
 • Adayın ve evliyse eşinin fuhuş olaylarına karışmamış olması. Uyuşturucu çeteleri ile iş birliği yapmamış olması.
 • Bir yıl veya daha uzun süre hapis cezası almamış olmak. (Aday ve evli ise eşi için de geçerlidir.)
 • Alkol veya uyuşturucu maddelere bağımlı olmamak.
 • Kamu haklarını kullanabiliyor olmak.
 • Sağlık sorunları dışında herhangi bir polis eğitim merkezinden çıkarılmamış olmak.
 • Terör örgütleri ile iş birliği içerisinde bulunmamış olmak.
 • Başvuru tarihi itibari ile aktif olarak herhangi bir siyasi partide üyeliği bulunmamak.
 • Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasından olumlu yanıt almak.

PAEM İçin Kadın Adaylar Başvuru Yapabilir Mi?

Kadın polislerimiz de günümüzde hizmet vermektedir. Peki rütbe yükseltmek veya rütbeli olarak göreve başlamak isteyen kadın adaylarımız PAEM’e başvuru yapabilir mi? Yanıt ise basit olarak evet şeklindedir. Kadın polis adaylar da rütbe yükseltmek için veya rütbeli olarak göreve başlamak için başvuruda bulunabilirler. Geçen yıl alınan 3000 öğrencinin 2700’ü erkek olurken 300 kadarı kadın olmuştu. Talep fazla alım az olduğundan dolayı kadın adayların biraz daha fazla çalışması gerekecektir.

PAEM Dersleri Nelerdir?

PAEM okullarında verilen eğitim daha çok uygulama üzerine olmaktadır. Toplamda 7 adet ders bulunmaktadır. Bu derslerin ismini alt tarafta detaylı bir şekilde görebilirsiniz. Eğitim döneminiz boyunca bu dersleri görecek olup yapılacak olan sınavlardan başarılı bir şekilde geçmeniz sizden istenir. Başarı sağlandığı durumda da komiser yardımcılığı görevine başarılı bir şekilde başlayabileceksiniz.

 • Adli Mevzuat ve Suç Soruşturmaları Bilgisi
 • Polis Müdahale Yöntem ve Teknikleri Eğiticiliği
 • Silah ve Taktik Atış
 • Temel Polislik I
 • Temel Polislik II
 • Uygulamalı Polislik I
 • Uygulamalı Polislik II

PAEM Eğitim Süresi Ne Kadar?

2019 – PAEM eğitim süresi ne kadar konusu geçen yıllar ile aynı şekilde ilerlemektedir. Derslerden de anlayacağınız üzere bir ve ikinci versiyonları olduğundan dolayı okul iki dönemden oluşmaktadır. İki dönem boyunca sıkı bir eğitime tutulacak ve eğitim sonunda sınavdan başarı elde etmeniz beklenecek. Böylece ilgili şubelere komiser yardımcısı olarak atanabileceksiniz. PAEM eğitim süresi 11 ay civarı olmaktadır. 11 ay ikiye bölünür ve tatil ile birleştirilir. Adaylar okula ilk girişlerinden itibaren on bir ay boyunca izin günleri dışında sürekli olarak okulda olurlar.

2019 – PAEM Parkuru Nasıl Olacak ?

2019 – PAEM Parkurunda Yapılması Gerekenler ?

2019 – PAEM Baraj Puanı Kaç Olur ?BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 41 YORUM
 1. Avatar 3. donem paem dedi ki:

  3.donemın eğitim suresi 9.5 ay.telefon yasak.kurallar aşırı katılaştı 3. donemde.haberınız ola

 2. Avatar Nur dedi ki:

  2018 parm başvuruları açıklandıktan ne kadar zaman sonra mülakatlar başlar

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Tahmini bir ay sonra başlar.

   1. Avatar Mustafa koca dedi ki:

    Bir önceki yılın kpss puanı da geçerli olmuyor mu?

    1. Admin Admin dedi ki:

     son girdiğiniz kpss puanına bakılır…

 3. Avatar Alim.55 dedi ki:

  Lisans bitti fakat son sınıfın ilk dönemi uzadı o da 5 ocakta bitiyor. Şimdi ben lisan olara başvurabiliyormuyum ilk dönemin uzaması sorun oluru

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Mezun olmalısın.

 4. Avatar Erdem dedi ki:

  Taban puan 70 alan herkes başvuru yapabilecekmi yoksa 2000 kişi alacak diyelim bunun örneğim 3 katı kadar kişi 6000 kişimi başvuru yapabilecek en üst puan 90 aldı diyelim bunu başvuru sayısından aşşağıya doğru inip baraj 70 iken 75 puan en son alım diye kısıtlamak varmı ? alım sayısının başvuru sayısından dolayı taban puan yükselirmi?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Erkeklerde sorun yok, kadınlarda 74 lerde kalıyor.

 5. Avatar Esra dedi ki:

  Lise bitti paemde üniversiteyi okumak istiyorum ne yapmam gerekir

  1. Avatar Burak dedi ki:

   Peam basvurusu için lisans öğrenimini tamamlamalısın

 6. Avatar Krm dedi ki:

  Belediye taşeron olarak çalışıyorum. Egzemam var ama krem sürünce geçiyor. Ara ara tekrarlıyor. Şimdi intibak süresi filan 1 ay. Acaba işten çıkmadan oraya başvurmam mümkün mü. Olursa eldeki işten de olacağız. Sağlık raporu bir şey çıkarsa. Bileğiniz var mı acaba. Bununla ilgili bir yasa maddesi var mı. Olmadı işe geri dönüş mümkün olır mu

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Doktor takdirinde

 7. Avatar Mahmut dedi ki:

  Merhaba, 4 yıllık üniversite mezunuyum, askere gitmek için haziran ayında tecil bozdurdum. Kasım celbinde gideceğim. Sonra bu PARM ilanını gördüm ve heveslendim. Yalnız PAEM başvurularında şöyle bir madde var “intibak eğitimi dahil eğitim süreci boyunca askerlikle ilişiği bulunmamak” benim şu anki belgemde 30.09.2018’e kadar askerlik yönünden sakıncam olmadığı yazıyor. Zaten Ekim’in ilk haftasında da askerlik yeri falan belli olacak. Sizce ben başvuru yapabilir miyim? Askerlik başvuruya engel midir? Bu sorulara cevap arıyorum. Ayrıca askerlikle ilişiğimin olmaması için herhangi bir tezsiz yüksek lisans programına kayıt yaptırıp bir kez daha tecil ettirsem askerlikle ilişiğim geçici de olsa kesilir mi? bilgi alabilir miyim kafalar karışık çünkü bu aralar 🙂 Şimdiden teşekkürler…

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Askerlikle ilişiğin var sorun olur.

 8. Avatar Orhan dedi ki:

  Merhaba,
  Kızım 4 yıllık üniversite mezunu, Komiser Yardımcılığı sınavına katılmak istiyor. Ancak tüm araştırmalarımıza rağmen aşağıdaki sorulara net bir cevap bulamadık;

  1. Eğitim süresi ne kadardır?
  2. Eğitim Gölbaşı’ndaki tesislerde mi yapılmaktadır?
  3. Eğitim yatılı mıdır?
  Teşekkür ederim.

  1. Avatar Admin dedi ki:

   1) 11 ay
   2) evet
   3) evet

 9. Avatar Nur dedi ki:

  Merhaba. Şimdi benim puanım 71,… Belli bir puana kadar cagiracaklar anladığım kadarıyla ama 70 ve üstü olan herkes başvurabilecek ve cagirilmasan bile başvuru ücretini paşa paşa odeyecez iadesi de yok doğru anlamış miyim? Yanlış biliyorsam duzeltin lütfen.

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Anladığınız gibi

 10. Avatar Tuna dedi ki:

  Ayak parmaklarımda uzunluk kısalık farklılığı var ön sağlıkta sıkıntı olur mu

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Organlar tam ve eksiksiz olmalı

 11. Avatar fsm dedi ki:

  hepatit B taşıyıcı olmak ve göz problemi (belli bir derece aralığı var mı) ile ilgili sorun çıkar mı?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Doktor takdirinde.

 12. Avatar İBRAHİM dedi ki:

  eğitim yatılı biliyorum. sorum şu evli insanlar için herhangi istisnai durum söz konusu mu? yani hafta sonları yada hafta içi ev izni oluyor mu?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   İstisna yok. İzinler sitemizde var.

 13. Avatar Can29 dedi ki:

  Merhaba. Son paem alım sonuçları ne zaman açıklanır ve açıklandıktan sonra nasıl bir süreç işler. Diyelim ki kazandım elenebileceğim yerler var mi? Ayrica şuan biraz kilo aldım endeksim 27 den fazladır, kazandıktan sonra problem olabilir mi? Teşekkür ederim.

 14. Avatar Can29 dedi ki:

  Yaptigim yorum niye gozukmuyor

 15. Avatar Bilgisiz Öğrenci dedi ki:

  2019 Yılı için başvuru yapmayı düşünüyorum ve askerlik ile ilişkim de 09 Eylül 2019 da bitiyor ve beni 2020 şubat celbi olarak atacak gözüküyor.Bu benim başvuru sürecime veya eğitim sürecime engelmidir? İntibak tarihi içinde eğitim alan öğrenciyi askere alırlarmı?

 16. Avatar yuşa eren dedi ki:

  admin ben şimdi 4 yıllık gıda üzerine üniversite okucam ama şöyle birşey var mühendis olmam gerekiyordu ama tekniker olucam ve 2 yıllık mezunu ama 4 yıl okuyoruz ben paem için başvurabilirmiyim acaba ?

  1. Admin Admin dedi ki:

   lisans mezunu olmanız gerekiyor…

 17. Avatar lal dedi ki:

  sozlesmeli hemsire olarak gorev yapıyorum 1 sene olacak kpss puanım da 78 paem alımlarına basvuru yapabilir niyim sozlesneli memur olmam engel teskil eder mi ?

 18. Avatar BATURALP dedi ki:

  Ingilizce ogretmenliginde lisans yapsam olurmu
  Yani lisans bolumu onemli mi

  1. Admin Admin dedi ki:

   evet…

  2. Avatar Pınar dedi ki:

   2019 paeme kadınlarda kaç kişi başvuru yapmış bilginiz varmı

 19. Avatar murat dedi ki:

  2021 de mezun oluyorum o seneden sonra paem alımı olmayacakmış nasıl komisr yardımcısı olabillirim

  1. Admin Admin dedi ki:

   net bilgi yok…

 20. Avatar Aylin dedi ki:

  2019 da paem alımı yapılacak mı ?

  1. Admin Admin dedi ki:

   aksi bir açıklama yok…

  2. Avatar PAEM 4'lü dedi ki:

   Son bir dışardan alım yapılacak paem 5

 21. Avatar Mert dedi ki:

  Askerliğimi 2 yıl tecil ettirdim 2021 e kadar tecilli sorun olur mu. Eğitim yeri neresi Ankara mı ?

 22. Avatar Seyda dedi ki:

  Eğitim kaç ay komiser yardımcısı eğitiminde kesin bilgi alabilir miyiz