2018 – PAEM Eğitim Süresi Ne Kadar ?

16.05.2018
A+
A-
2018 – PAEM Eğitim Süresi Ne Kadar ?

Günümüzde gerek prestijli mesleklerden olması sebebiyle gerekse de imkanlarının iyi olmasından dolayı birçok insan PAEM eğitimi almayı amaçlamaktadır. PAEM Polis Amirleri Eğitim Merkezi anlamına gelir. Burada eğitim gören insanlar da komiser yardımcısı olarak göreve başlarlar. Göreve rütbeli şekilde başlanıyor olması da insanların Polis Amirleri Eğitim Merkezi’nde eğitim almak istemesini sağlayan diğer önemli faktörlerden biridir.

2018 – 2019 PAEM alım ilanı ve başvuru süreci henüz başlamamış olsa da PAEM ‘e girmeyi düşünen adaylar 2018 PAEM eğitim süresi ne kadar sorusunu sıklıkla bizlere sormaktalar. Bu sorunun en doğru cevabı Polis Akademisi tarafından yayınlanacak olan resmi açıklamada belirtilir.

Bizler de geçtiğimiz yıllarda PAEM eğitimleri kaç ay sürmüş ve ne gibi dersler işlenmiş sorusuna, geçmiş yıllardaki PAEM eğitimlerini baz alarak çeşitli cevaplar verebiliriz. Polis Amirleri Eğitim Merkezi tarafından PAEM ‘e kabul edilen ve tüm aşamaları ve sınavları başarıyla geçmiş adaylara 11 ay civarı bir süre eğitim verilmektedir. Bu süre geçmiş yıllarda bu şekilde olmuştur.

Tahminlerimize göre 2018 – 2019 eğitim öğretim yılı süresi boyunca da 11 aylık bir eğitim yapılacaktır. Eğitimlerin ne zaman başlayıp ne zaman bittiği sorusu da öğrenciler için önem teşkil eden konulardan biridir. PAEM eğitimleri Ekim ayında başlar ve diğer yılın Ağustos ayında biter. Yani 11 aylık bir eğitim süresi adayları beklemektedir.

2018 PAEM Öğrencileri Hangi Dersleri Göreceklerdir ?

PAEM eğitimi süresi boyunca öğrencilere okutulacak dersler, ve bu derslerin süreleri gibi tüm tasarılar her eğitim dönemi yeniden açıklanır. Yani 2015 yılından beri öğrenci alımı yapan PAEM için o yıl boyunca uygulanan eğitim öğretim şartları her yıl aynı kalmamaktadır. Her öğrenci alımında yani her yıl Eğitim ve Öğretim Yüksek Kurulu kararıyla birlikte aynı zamanda başkan onayladığı taktirde programlar yürürlüğe girer.

Adaylar şu soruyu sorabilirler: Neden her yıl eğitim öğretim programı ve ders içerikleri değişiyor ? Bunun temel sebebi dünyadaki teknolojik , ar-ge ve diğer tüm alanlardaki gelişmelere ayak uydurulabilmesi içindir. Dünyadaki gelişmeler neticesinde polislik mesleğinde de birtakım gelişmeler ve yenilikler doğal olarak ortaya çıkar. İhtiyaçlar ve gelişmeler değişiklik gösterir. Bu sebeple de dünyadan geri kalmamak adına her yıl eğitim planı yenilenir ve başkanın onayıyla birlikte yürürlüğe girer.

Geçtiğimiz yıllarda verilen PAEM eğitimleri ve ders programı hakkında daha detaylı bilgi vermek gerekirse, sizlere 2017 yılına ait PAEM eğitim programını örnek gösterebiliriz. Çok yüksek ihtimalle 2018 senesi için de PAEM ders programı benzer şekilde olacakır;

 • Silah Bilgisi ve Atış
 • Uygulamalı Dersler
 • Polis Mevzuatı
 • Devletin İdari Yapısı
 • Yönetim ve Organizasyon
 • Kamu Politikaları
 • Polis Müdahale Yöntem ve Teknikleri ve Kitle Psikolojisi
 • Adli mevzuat
 • İnsan Kaynakları Yönetimi
 • Kamu Mali Yönetimi
 • Mesleki Polislik Eğitimi
 • Liderlik ve Karar Alma Süreci
 • Temel Silah ve Atış Eğiticiliği
 • Trafik Dersi

PAEM Öğrencileri Nerede Eğitim Görürler ?

Aday öğrencilerin aklına takılan önemli sorulardan biri de öğrencilerin eğitimlerini nerede gördükleri sorusudur. Doğal olarak 11 aylık bir eğitim süresince PAEM bünyesinde bulunacak öğrenciler bu eğitimleri görecekleri yerleri merak etmektedirler. Öncelikle şunu belirtmekte fayda var ki, PAEM eğitimi de diğer birçok eğitim gibi sınıflarda görülmektedir. Bunun yanında derslerin içeriğine göre laboratuvar veya ders için gereken hangi derslik varsa orada eğitim verilir. Ayrıca öğrenciler için inceleme gezileri, çeşitli ödevler, araştırma faaliyetleri ve seminerler de düzenlenmektedir.

PAEM ‘de eğitim veren görevlilerin ihtiyaç duyması halinde hafta sonları da eğitim öğretim yapılmaktadır. PAEM ‘de bir aile ortamı olması amaçlanmaktadır. Öğrencilerin kaynaşması ve bunun yanında kişisel gelişimlerinin artması maksadıyla PAEM bünyesinde birçok farklı etkinlik ve gezi türünde organizasyonlar da düzenlenebilir. PAEM yalnızca öğrencilere polislik eğitimi vermeyi amaçlamaz. PAEM ‘de eğitim gören öğrencilerin kültür ve görgü seviyelerinin de artması amaçlanır. Bu nedenle de yalnızca teknik eğitim değil öğrencileri her açıdan geliştirmesi amaçlanan türde organizasyonlar da PAEM bünyesindeki görevliler tarafından düzenlenir.

PAEM Eğitimi Görenler Sınıfa Telefon ve Bilgisayar Getirebilir  Mi ?

PAEM ‘de eğitim görmek isteyen adayların aklına takılan sorulardan biri de eğitim süresi boyunca telefon ve bilgisayar gibi kişisel teknolojik eşyaların sınıfa getirilip getirilemeyeceği sorusudur. Bu soruyu net şekilde cevaplamak gerekirse , PAEM eğitimi alan öğrenciler sınıfa telefon ve kişisel bilgisayarlarını getirebilirler. Geçmiş yıllarda bu yönde bir uygulama mevcuttu. Elbette dönemsel olarak bazen değişikliler ve yasaklamalar meydana gelebileceğini de unutmamanız gerekiyor. Ancak genel olarak telefon ve bilgisayarlarınızı sınıfa getirmenizde ve eğitiminiz süresi boyunca kullanmanızda herhangi bir mahsur olmadığını belirtebiliriz.

Polis Amirleri Eğitim Merkezi’nde eğitim gören öğrencilere verilen derslerin geneli uygulama ağırlıklı derslerdir. Dersleri ezberci yöntemden çok kişisel gelişimi amaçlayan ve öğrenci odaklı olarak işlemeye gayret edilir. Derslerde öğrencilerin beyin fırtınası yapması, seviyeli şekilde tartışabilmesi, akıl yürütmesi gibi kişisel olarak adayları geliştirecek türde aktiviteler istenir. Bu öğrenciler açısından da büyük avantajdır. Mezun olduklarında yalnızca mesleki eğitim almamış, kişisel gelişim açısından da eğitim almış olurlar.

PAEM bünyesine bu yıl 2200 öğrencinin katılmasını bekliyoruz. Bu öğrencilerin büyük çoğunluğu yani 2000 tanesi erkek 200 tanesi ise bayan öğrenci olacak. Elbette en doğru bilgileri edinmek için Polis Akademisi’nin resmi sitesi olan www.pa.edu.tr adresini sık sık kontrol etmenizde fayda var. Alım sayısını tahmini olarak sizlere iletiyoruz. Ortada henüz yayınlanmış resmi bir ilan bulunmuyor. Ancak geçmiş dönemlerde yapılan alımlar ve bazı yetkililerin sözlü açıklamalarına göre 2200 adet öğrenci alınacağını tahmin ediyoruz.

2018 – PAEM Parkuru Nasıl Olacak ?

2018 – PAEM Parkurunda Yapılması Gerekenler ?

2018 – PAEM Baraj Puanı Kaç Olur ?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 26 YORUM
 1. Avatar 3. donem paem dedi ki:

  hepsi yanlış bilgilerin. 3.donemın eğitim suresi 9.5 ay.telefon yasak.kurallar aşırı katılaştı 3. donemde.haberınız ola

 2. Avatar Nur dedi ki:

  2018 parm başvuruları açıklandıktan ne kadar zaman sonra mülakatlar başlar

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Tahmini bir ay sonra başlar.

 3. Avatar Alim.55 dedi ki:

  Lisans bitti fakat son sınıfın ilk dönemi uzadı o da 5 ocakta bitiyor. Şimdi ben lisan olara başvurabiliyormuyum ilk dönemin uzaması sorun oluru

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Mezun olmalısın.

 4. Avatar Erdem dedi ki:

  Taban puan 70 alan herkes başvuru yapabilecekmi yoksa 2000 kişi alacak diyelim bunun örneğim 3 katı kadar kişi 6000 kişimi başvuru yapabilecek en üst puan 90 aldı diyelim bunu başvuru sayısından aşşağıya doğru inip baraj 70 iken 75 puan en son alım diye kısıtlamak varmı ? alım sayısının başvuru sayısından dolayı taban puan yükselirmi?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Erkeklerde sorun yok, kadınlarda 74 lerde kalıyor.

 5. Avatar Esra dedi ki:

  Lise bitti paemde üniversiteyi okumak istiyorum ne yapmam gerekir

  1. Avatar Burak dedi ki:

   Peam basvurusu için lisans öğrenimini tamamlamalısın

 6. Avatar Krm dedi ki:

  Belediye taşeron olarak çalışıyorum. Egzemam var ama krem sürünce geçiyor. Ara ara tekrarlıyor. Şimdi intibak süresi filan 1 ay. Acaba işten çıkmadan oraya başvurmam mümkün mü. Olursa eldeki işten de olacağız. Sağlık raporu bir şey çıkarsa. Bileğiniz var mı acaba. Bununla ilgili bir yasa maddesi var mı. Olmadı işe geri dönüş mümkün olır mu

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Doktor takdirinde

 7. Avatar Mahmut dedi ki:

  Merhaba, 4 yıllık üniversite mezunuyum, askere gitmek için haziran ayında tecil bozdurdum. Kasım celbinde gideceğim. Sonra bu PARM ilanını gördüm ve heveslendim. Yalnız PAEM başvurularında şöyle bir madde var “intibak eğitimi dahil eğitim süreci boyunca askerlikle ilişiği bulunmamak” benim şu anki belgemde 30.09.2018’e kadar askerlik yönünden sakıncam olmadığı yazıyor. Zaten Ekim’in ilk haftasında da askerlik yeri falan belli olacak. Sizce ben başvuru yapabilir miyim? Askerlik başvuruya engel midir? Bu sorulara cevap arıyorum. Ayrıca askerlikle ilişiğimin olmaması için herhangi bir tezsiz yüksek lisans programına kayıt yaptırıp bir kez daha tecil ettirsem askerlikle ilişiğim geçici de olsa kesilir mi? bilgi alabilir miyim kafalar karışık çünkü bu aralar 🙂 Şimdiden teşekkürler…

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Askerlikle ilişiğin var sorun olur.

 8. Avatar Orhan dedi ki:

  Merhaba,
  Kızım 4 yıllık üniversite mezunu, Komiser Yardımcılığı sınavına katılmak istiyor. Ancak tüm araştırmalarımıza rağmen aşağıdaki sorulara net bir cevap bulamadık;

  1. Eğitim süresi ne kadardır?
  2. Eğitim Gölbaşı’ndaki tesislerde mi yapılmaktadır?
  3. Eğitim yatılı mıdır?
  Teşekkür ederim.

  1. Avatar Admin dedi ki:

   1) 11 ay
   2) evet
   3) evet

 9. Avatar Nur dedi ki:

  Merhaba. Şimdi benim puanım 71,… Belli bir puana kadar cagiracaklar anladığım kadarıyla ama 70 ve üstü olan herkes başvurabilecek ve cagirilmasan bile başvuru ücretini paşa paşa odeyecez iadesi de yok doğru anlamış miyim? Yanlış biliyorsam duzeltin lütfen.

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Anladığınız gibi

 10. Avatar Tuna dedi ki:

  Ayak parmaklarımda uzunluk kısalık farklılığı var ön sağlıkta sıkıntı olur mu

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Organlar tam ve eksiksiz olmalı

 11. Avatar fsm dedi ki:

  hepatit B taşıyıcı olmak ve göz problemi (belli bir derece aralığı var mı) ile ilgili sorun çıkar mı?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Doktor takdirinde.

 12. Avatar İBRAHİM dedi ki:

  eğitim yatılı biliyorum. sorum şu evli insanlar için herhangi istisnai durum söz konusu mu? yani hafta sonları yada hafta içi ev izni oluyor mu?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   İstisna yok. İzinler sitemizde var.

 13. Avatar Can29 dedi ki:

  Merhaba. Son paem alım sonuçları ne zaman açıklanır ve açıklandıktan sonra nasıl bir süreç işler. Diyelim ki kazandım elenebileceğim yerler var mi? Ayrica şuan biraz kilo aldım endeksim 27 den fazladır, kazandıktan sonra problem olabilir mi? Teşekkür ederim.

 14. Avatar Can29 dedi ki:

  Yaptigim yorum niye gozukmuyor

 15. Avatar Bilgisiz Öğrenci dedi ki:

  2019 Yılı için başvuru yapmayı düşünüyorum ve askerlik ile ilişkim de 09 Eylül 2019 da bitiyor ve beni 2020 şubat celbi olarak atacak gözüküyor.Bu benim başvuru sürecime veya eğitim sürecime engelmidir? İntibak tarihi içinde eğitim alan öğrenciyi askere alırlarmı?