2023 – PAEM Eğitim Süresi Ne Kadar?

01.01.2020
A+
A-
2023 – PAEM Eğitim Süresi Ne Kadar?

2023 PAEM eğitim süresi ne kadar sorusu birçok PAEM tercihinde bulunacak adayın kafasını kurcalayan sorulardan birisidir. PAEM açılım olarak Polis Amirleri Eğitim Merkezi şeklinde ön plana çıkmaktadır. Burada tamamen donanımlı 4 yıllık üniversite mezunları siviller eğitim görebilmektedirler. Polislik mesleğine yüksek rütbeden başlamak isteyenlerin tercih ettiği PAEM, içerisindeki eğitim süreçleri ile birlikte merak konusu olmaktadır. Her eğitim kurumunun belirli süreleri olduğu gibi PAEM’in de belirli eğitim süreleri ve ders konuları olmaktadır. Tüm bu detaylara yazımızın devamında değiniyor olacağız.

2023 PAEM Başvuru Şartları Nelerdir?

PAEM bünyesinde eğitim görmek için belirlenmiş olan başvuru şartlarını yerine getirmeniz gerekmektedir. PAEM başvuru şartları siviller için genel geçer bir şekilde karşımıza çıkmaktadır. Başvuru şartlarını sorunsuz karşıladığınızı düşünüyorsanız siz de başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvuru kılavuzu yayınlandığında daha detaylı başvuru şartlarını sizlerle paylaşıyor olacağız. Fikir edinmeniz açısından birkaç maddeyi alt kısımdan inceleyebilirsiniz.

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
 • Lisans mezunu olmak.
 • İlgili yılın KPSS puanından 70.00 üzeri puan almış olmak. Emniyet Teşkilatı üyelerinin çocukları için bu puan 63.00 olmaktadır. Puanlar yeni yılın alımlarına göre değişiklik gösterebilir.
 • 18 yaşını tamamlamış olup 30 yaşından gün almamış olmak.
 • Silah taşıma ve silahlı görevlerde bulunma engeli olmamak.
 • Sağlık yönetmeliğindeki gerekli şartları birebir karşılamak.
 • Adayın ve evliyse eşinin fuhuş olaylarına karışmamış olması. Uyuşturucu çeteleri ile iş birliği yapmamış olması.
 • Bir yıl veya daha uzun süre hapis cezası almamış olmak. (Aday ve evli ise eşi için de geçerlidir.)
 • Alkol veya uyuşturucu maddelere bağımlı olmamak.
 • Kamu haklarını kullanabiliyor olmak.
 • Sağlık sorunları dışında herhangi bir polis eğitim merkezinden çıkarılmamış olmak.
 • Terör örgütleri ile iş birliği içerisinde bulunmamış olmak.
 • Başvuru tarihi itibari ile aktif olarak herhangi bir siyasi partide üyeliği bulunmamak.

2023 PAEM Alımı Olacak Mı?

Her şeyden önce gündemde olan bir soruya yanıt getirelim. Bildiğiniz üzere 2023 PAEM alımının son olacağı sıkça konuşulmakta. PAEM 2015 yılında hizmete girdiğinde Polis Akademisi başkanı bir sözlü açıklamada bulunmuştu. Bu açıklamanın aynı zamanda PAEM yönetmeliğinde bulunduğunu da görmekteyiz. PAEM 2023 yılına kadar dışarıdan KPSS puanı ile sivil alımı yapabilecekti. 2023 yılından itibaren ise sadece hali hazırda polis memurlarından bünyesine öğrenci katabilecek. Dolayısıyla 2023 yılında sivil olarak PAEM’e giriş mümkün olmayacak. Ancak rütbesini yükseltmek isteyen polis memurları yine başvuruda bulunabilecek. 2023 yılında ilk defa böyle bir uygulama yapılacağı için meslekten kaç bin PAEM alımı yapılacağı konusunda henüz kimsenin bilgisi yok. Dolayısıyla yetkililerden resmî açıklamayı beklemek en doğrusu olacaktır. Yeni sisteme geçileceği için diğer yıllarda daha rahat tahminlerde bulunabileceğiz.

2023 PAEM Kadın Başvurusu Yapılabilecek Mi?blank

2023 PAEM eğitim süresi ne kadar sorusundan önce bir konuya daha açıklık getirmekte fayda olacaktır. Üst başlıkta belirttiğimiz üzere artık sivil alım yapılmayacak. Sivil alımlarda sivil kadınlar da PAEM başvurusunda bulunabiliyordu. Kadın adaylar bildiğiniz üzere polislik mesleğini aktif olarak yapmaktadırlar. Dolayısıyla kadın polisler de PAEM için başvuruda bulunabilecek ve komiser yardımcısı olabilmek için eğitim görebilecekler.

2023 PAEM Ders İsimleri

2023 PAEM eğitim süresi ne kadar sorusunun yanında görülecek olan dersler de bulunmaktadır. Aşağıdaki dersleri alıp başarılı bir şekilde verdiğiniz zaman PAEM’i tamamlamış olacaksınız. Sınavdan da başarılı not aldığınız takdirde ihtiyaç olan yerlerde komiser yardımcısı olarak çalışabileceksiniz. İşte PAEM bünyesinde göreceğiniz ders isimleri;

 • Adli Mevzuat ve Suç Soruşturmaları Bilgisi
 • Polis Müdahale Yöntem ve Teknikleri Eğiticiliği
 • Silah ve Taktik Atış
 • Temel Polislik I
 • Temel Polislik II
 • Uygulamalı Polislik I
 • Uygulamalı Polislik II

2023 PAEM Eğitim Süresi

2023 PAEM eğitim süresi için bir ön fikir edinmiş olabilirsiniz. Yukarıdaki ders isimlerinden anlaşılacağı üzere bir dersin devamını alıyorsunuz. Yani en az 2 dönem eğitim göreceksiniz. PAEM bünyesinde iki dönem boyunca yukarıdaki dersleri alacak ve başarılı bir şekilde geçmeye çalışacaksınız. 2 dönem de yaklaşık olarak 11 ay sürmektedir. Tatil günleri dışında okulda 11 ay eğitim görerek mesleğe hazırlanacaksınız.

2023 – PAEM Parkuru Nasıl Olacak ?

2023 – PAEM Parkurunda Yapılması Gerekenler ?

2023 – PAEM Baraj Puanı Kaç Olur ?


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 42 YORUM
 1. blank 3. donem paem dedi ki:

  3.donemın eğitim suresi 9.5 ay.telefon yasak.kurallar aşırı katılaştı 3. donemde.haberınız ola

 2. blank Nur dedi ki:

  2018 parm başvuruları açıklandıktan ne kadar zaman sonra mülakatlar başlar

  1. blank Admin dedi ki:

   Tahmini bir ay sonra başlar.

   1. blank Mustafa koca dedi ki:

    Bir önceki yılın kpss puanı da geçerli olmuyor mu?

    1. blank Admin dedi ki:

     son girdiğiniz kpss puanına bakılır…

 3. blank Alim.55 dedi ki:

  Lisans bitti fakat son sınıfın ilk dönemi uzadı o da 5 ocakta bitiyor. Şimdi ben lisan olara başvurabiliyormuyum ilk dönemin uzaması sorun oluru

  1. blank Admin dedi ki:

   Mezun olmalısın.

 4. blank Erdem dedi ki:

  Taban puan 70 alan herkes başvuru yapabilecekmi yoksa 2000 kişi alacak diyelim bunun örneğim 3 katı kadar kişi 6000 kişimi başvuru yapabilecek en üst puan 90 aldı diyelim bunu başvuru sayısından aşşağıya doğru inip baraj 70 iken 75 puan en son alım diye kısıtlamak varmı ? alım sayısının başvuru sayısından dolayı taban puan yükselirmi?

  1. blank Admin dedi ki:

   Erkeklerde sorun yok, kadınlarda 74 lerde kalıyor.

 5. blank Esra dedi ki:

  Lise bitti paemde üniversiteyi okumak istiyorum ne yapmam gerekir

  1. blank Burak dedi ki:

   Peam basvurusu için lisans öğrenimini tamamlamalısın

 6. blank Krm dedi ki:

  Belediye taşeron olarak çalışıyorum. Egzemam var ama krem sürünce geçiyor. Ara ara tekrarlıyor. Şimdi intibak süresi filan 1 ay. Acaba işten çıkmadan oraya başvurmam mümkün mü. Olursa eldeki işten de olacağız. Sağlık raporu bir şey çıkarsa. Bileğiniz var mı acaba. Bununla ilgili bir yasa maddesi var mı. Olmadı işe geri dönüş mümkün olır mu

  1. blank Admin dedi ki:

   Doktor takdirinde

 7. blank Mahmut dedi ki:

  Merhaba, 4 yıllık üniversite mezunuyum, askere gitmek için haziran ayında tecil bozdurdum. Kasım celbinde gideceğim. Sonra bu PARM ilanını gördüm ve heveslendim. Yalnız PAEM başvurularında şöyle bir madde var “intibak eğitimi dahil eğitim süreci boyunca askerlikle ilişiği bulunmamak” benim şu anki belgemde 30.09.2018’e kadar askerlik yönünden sakıncam olmadığı yazıyor. Zaten Ekim’in ilk haftasında da askerlik yeri falan belli olacak. Sizce ben başvuru yapabilir miyim? Askerlik başvuruya engel midir? Bu sorulara cevap arıyorum. Ayrıca askerlikle ilişiğimin olmaması için herhangi bir tezsiz yüksek lisans programına kayıt yaptırıp bir kez daha tecil ettirsem askerlikle ilişiğim geçici de olsa kesilir mi? bilgi alabilir miyim kafalar karışık çünkü bu aralar 🙂 Şimdiden teşekkürler…

  1. blank Admin dedi ki:

   Askerlikle ilişiğin var sorun olur.

 8. blank Orhan dedi ki:

  Merhaba,
  Kızım 4 yıllık üniversite mezunu, Komiser Yardımcılığı sınavına katılmak istiyor. Ancak tüm araştırmalarımıza rağmen aşağıdaki sorulara net bir cevap bulamadık;

  1. Eğitim süresi ne kadardır?
  2. Eğitim Gölbaşı’ndaki tesislerde mi yapılmaktadır?
  3. Eğitim yatılı mıdır?
  Teşekkür ederim.

  1. blank Admin dedi ki:

   1) 11 ay
   2) evet
   3) evet

 9. blank Nur dedi ki:

  Merhaba. Şimdi benim puanım 71,… Belli bir puana kadar cagiracaklar anladığım kadarıyla ama 70 ve üstü olan herkes başvurabilecek ve cagirilmasan bile başvuru ücretini paşa paşa odeyecez iadesi de yok doğru anlamış miyim? Yanlış biliyorsam duzeltin lütfen.

  1. blank Admin dedi ki:

   Anladığınız gibi

 10. blank Tuna dedi ki:

  Ayak parmaklarımda uzunluk kısalık farklılığı var ön sağlıkta sıkıntı olur mu

  1. blank Admin dedi ki:

   Organlar tam ve eksiksiz olmalı

 11. blank fsm dedi ki:

  hepatit B taşıyıcı olmak ve göz problemi (belli bir derece aralığı var mı) ile ilgili sorun çıkar mı?

  1. blank Admin dedi ki:

   Doktor takdirinde.

 12. blank İBRAHİM dedi ki:

  eğitim yatılı biliyorum. sorum şu evli insanlar için herhangi istisnai durum söz konusu mu? yani hafta sonları yada hafta içi ev izni oluyor mu?

  1. blank Admin dedi ki:

   İstisna yok. İzinler sitemizde var.

 13. blank Can29 dedi ki:

  Merhaba. Son paem alım sonuçları ne zaman açıklanır ve açıklandıktan sonra nasıl bir süreç işler. Diyelim ki kazandım elenebileceğim yerler var mi? Ayrica şuan biraz kilo aldım endeksim 27 den fazladır, kazandıktan sonra problem olabilir mi? Teşekkür ederim.

 14. blank Can29 dedi ki:

  Yaptigim yorum niye gozukmuyor

 15. blank Bilgisiz Öğrenci dedi ki:

  2019 Yılı için başvuru yapmayı düşünüyorum ve askerlik ile ilişkim de 09 Eylül 2019 da bitiyor ve beni 2020 şubat celbi olarak atacak gözüküyor.Bu benim başvuru sürecime veya eğitim sürecime engelmidir? İntibak tarihi içinde eğitim alan öğrenciyi askere alırlarmı?

 16. blank yuşa eren dedi ki:

  admin ben şimdi 4 yıllık gıda üzerine üniversite okucam ama şöyle birşey var mühendis olmam gerekiyordu ama tekniker olucam ve 2 yıllık mezunu ama 4 yıl okuyoruz ben paem için başvurabilirmiyim acaba ?

  1. blank Admin dedi ki:

   lisans mezunu olmanız gerekiyor…

 17. blank lal dedi ki:

  sozlesmeli hemsire olarak gorev yapıyorum 1 sene olacak kpss puanım da 78 paem alımlarına basvuru yapabilir niyim sozlesneli memur olmam engel teskil eder mi ?

 18. blank BATURALP dedi ki:

  Ingilizce ogretmenliginde lisans yapsam olurmu
  Yani lisans bolumu onemli mi

  1. blank Admin dedi ki:

   evet…

  2. blank Pınar dedi ki:

   2019 paeme kadınlarda kaç kişi başvuru yapmış bilginiz varmı

 19. blank murat dedi ki:

  2021 de mezun oluyorum o seneden sonra paem alımı olmayacakmış nasıl komisr yardımcısı olabillirim

  1. blank Admin dedi ki:

   net bilgi yok…

 20. blank Aylin dedi ki:

  2019 da paem alımı yapılacak mı ?

  1. blank Admin dedi ki:

   aksi bir açıklama yok…

  2. blank PAEM 4'lü dedi ki:

   Son bir dışardan alım yapılacak paem 5

 21. blank Mert dedi ki:

  Askerliğimi 2 yıl tecil ettirdim 2021 e kadar tecilli sorun olur mu. Eğitim yeri neresi Ankara mı ?

 22. blank Seyda dedi ki:

  Eğitim kaç ay komiser yardımcısı eğitiminde kesin bilgi alabilir miyiz

 23. blank Baran dedi ki:

  Lisans mezunu olduktan sonra askere gitmeden paem e girsek oluyormu askere gitmek şatımız varmı ?birde paem girip komser yrd. Olduktan sonra yani polis olduktan sonra askerlik yapma şartı varmı ?