PAEM

2023 – PAEM Bayan Alımı Yapılacak Mı?

Polis Amirleri Eğitim Merkezi olarak bilinen PAEM, polis adaylarının eğitimlerini başarılı bir şekilde tamamlaması üzerine kurulmuş bir kurumdur. İlk faaliyetlerine 2015 yılında başlamış ve aynı zamanda rütbeli olarak polislik mesleğine başlatmaktadır. 2015 yılından önce komiser yardımcıları farklı işlemler ile göreve getirilmekteydi. Fakat gelen düzenleme ve açılan PAEM  okulu ile birlikte artık komiser yardımcıları buradan başarılı bir şekilde eğitimini alıp mezun olan kişiler olmaktadır. Peki 2023 – PAEM bayan alımı yapılacak mı konusunda meraklarınız var mı? Erkeklerin olduğu gibi kadınların da komiser yardımcılığı için istekli olduğunu bilmekteyiz. PAEM yönetmeliği dahilinde bu konu hakkında detaylı bilgi edinebilir ve bayanların PAEM okuluna girip giremeyeceğini yazımızın devamında okuyabilirsiniz.

2023 – PAEM Alımı Hakkında

2023 PAEM alımı bekleyen adayların kafasında farklı sorular oluşmaktadır. PAEM bünyesine her sene farklı öğrencileri dahil etmektedir. Gerekli başvuru şartlarını ve KPSS puanlarını alan adaylar başvuru süreleri başladığında başarılı bir şekilde başvurularını tamamlayabilmektedirler. 2023 yılında ise PAEM için alınacak öğrenci sayısı 3000 olacaktır. Yapılan duyuruda 3000 öğrencinin arasında bayanlar olacak mı yoksa olmayacak mı bu konu için de açıklamalar getirilmiştir. PAEM başvurusunda bulunmak isteyen adayların öncelikle ilgili yılın KPSS’ye girmiş olması gerekmektedir. Her yıl için belirlenen ayrı taban puanların neticesinde ilgili taban puana ulaşmış olan adaylar Polis Akademisi sitesini takip edebilir ve güncel başvuru sürelerinden haberdar olabilirler.

PAEM İçin Sadece Polis Memurları Mı Başvurabilir?

PAEM için farklı başvuru türleri de bulunmaktadır. Genel olarak halk arasında sadece polis memurlarının PAEM’e başvurabildiği bilinmektedir. Fakat bu tamamen yanlış bir bilgidir. PAEM için sivil kişiler de başvuru yapabilirler. Fakat sivil kişilerin alacak oldukları eğitimler daha farklı olmaktadır. Polis memurları daha önceden PMYO veya POMEM okullarında eğitim aldıkları için temel eğitimleri atlamaktadırlar. Bu sayede de eğitimleri daha kısa olur. Siviller temel polislik eğitimleri ve atış eğitimlerine sıfırdan başlayacakları için eğitim süreleri daha uzun olacaktır. 2023 – PAEM bayan alımı yapacak mı kapsamında bayanlardan da sivil olarak başvurular gerçekleştirilebilmektedir.

2023 PAEM Bayan Alımı Yapacak Mı?

PAEM bünyesinde eğitim görerek polislik mesleğine komiser yardımcısı olarak başlamak veya rütbe yükseltmek isteyen kişilere olanak sağlamaktadır. Bu olanak dahilinde yıllık olarak belirli sayıda PAEM alımı yapılır. 2023 – PAEM bayan alımı yapacak mı sorusuna net bir şekilde verilebilecek bir cevap bulunmaktadır. Alınacak 3000 kişi arasında 2700 kişi erkek aday olacakken 300 kişi de bayan olarak okula alınacaktır. PAEM bayan alımı yapacak olması gerekli şubelere atamalar yapılarak komiser yardımcılığı eksikliğini gidereceği anlamına gelir. Böylece ilgili şubeler komiser yardımcısı açığını kapatarak faaliyetlerine Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde devam edeceklerdir.

PAEM Giriş Hakkında

PAEM bayan adayların girişine olanak sağlamaktadır. Erkekler gibi bayan adaylar da başvurularını gerçekleştirebilirler. Polislik mesleği gereğince bayan adayların en az 162 cm boyuna sahip olmaları gerekmektedir. Bu boy şartı erkeklerde 167 cm olarak farklılık gösterir. Bayan adaylar için daha kısa şart koşulur. Bu madde dışında tüm diğer koşullar cinsiyet fark etmeksizin aynı olmaktadır. Adaylar başvuru tarihinden önce yapılmış olan KPSS puanından gerekli puanı almaları gerekir. KPSS P3 türündeki puanı en az 70.00 olan adaylar başvurularını tamamlarken, Emniyet Genel Müdürlüğü üzerinde ailesinden birisi çalışıyorsa bu puan 63.00 olarak belirlenmektedir. KPSS puanı PAEM üzerinde %25 etkili olur. Dolayısı ile mülakat ve fiziki yeterlilik testi aşamasında daha sıkı çalışmanız gerekecektir.

KPSS taban puanını sağlayan adayların bir önemli konuya daha uyum sağlamaları gerekir. PAEM için başvuru yapacak kişiler Türkiye standartlarına uygun lisans mezunu olmaları gerekir. Başvuru yapacak kişilerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma zorunluluğu olsa da üniversite eğitimini dışarıda tamamlayanlar olabilir. Almış olduğunuz diploma lisans diplomasına denk olduğu takdirde başvurunuzu yapabilirsiniz.

2023 – Nasıl Komiser Yardımcısı Nasıl Olunur ?

Paem Başvurusu Nasıl Yapılır ? Şartları Nelerdir ?

2023 – PAEM KPSS Puanı Hesaplama

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu