2018 – PAEM Bayan Adaylar İçin Başvuru Şartları

07.06.2018
2.185
A+
A-
2018 – PAEM Bayan Adaylar İçin Başvuru Şartları

Genellikle polislik mesleğini erkekler yapsa da son yıllarda birçok kez bayan polis adayı alımı gerçekleştirilerek, bayanlar arasında da polislik mesleğinin popüler olması sağlanmıştır. Özellikle de son dönemlerde birçok bayanın hayalinde polislik mesleği mevcuttur. Hem maddi imkanları hem de toplum içindeki prestiji göz önüne alındığında bayanlar arasında polislik mesleğinin bu derece popüler olması son derece doğaldır. Ancak polis olmak isteyen bayan adaylarda aranan bazı şartlar ve istenilen bazı yeterlilikler mevcuttur. Polis olmak isteyen bayan adaylar 3 şekilde polislik mesleğine adım atabilirler. Ya PAEM bünyesinde eğitim görmeleri gerekir, ya PMYO bünyesinde eğitim görmeleri gerekir, ya da POMEM bünyesinde eğitim görmeleri gerekir.

Bu 3 eğitim biriminden mezun olan bayan adaylar polislik mesleğini icra edebilirler. Elbette bu üç eğitim biriminin de birbirlerine göre farklı özellikleri mevcuttur. İstenilen şartlar ve aranılan yeterlilikler üçünde de değişiklik göstermektedir. Örneğin PMYO için başvuruda bulunmak isteyen bayan adaylar lise mezunu ya da lise son sınıfta okudukları taktirde başvuruda bulunabilirler. Ancak PAEM için girmek isteyen adaylar mecburen lisans mezunu olmak zorundadırlar. Pomem için ise hem lisans hem de ön lisans mezunu adayların başvuru yapması mümkündür. Aslında POMEM için de uzun yıllar boyunca yalnızca lisans mezunlarından alımlar yapıldı.

Geçtiğimiz dönemlerde ise bu kural değişerek ön lisans mezunlarına da kontenjan ayrıldı. Şunu da unutmamakta fayda var, alınan lisans mezunu aday sayısı ön lisans mezunu aday sayısına göre bir hayli fazladır. PAEM için konuşacak olursak, her yıl sınırlı sayıda öğrenci alımı yapılmaktadır. Geçmiş yıllarda genellikle 2200 civarı aday alınmıştır. Bu aday sayısının büyük çoğunu erkek adaylar oluştururken bir kısmını da bayan adaylar oluşturmaktadır. Sizlere PAEM için başvuruda bulunacak adaylarda aranan şartları detaylarıyla açıklamak istiyoruz.

2018 – PAEM Başvurusunda Bulunacak Bayan Adaylar İçin İstenilen Şartlar

2018 yılında PAEM için başvuruda bulunacak bayan adaylardan istenilen bazı şartlar vardır. Adaylar için PAEM başvurusunda istenilecek şeyleri detaylarıyla açıklayacağız. Öncesinde ise, adayların mezun olduktan sonra alacağı rütbenin komiser yardımcısı rütbesi olacağını bilmenizi isteriz. Bu açıdan PMYO ve POMEM ‘e oranla PAEM’in daha yüksek rütbe ile mezun verdiğini belirtmek istiyoruz. Şimdi sizler için bayan adaylardan istenilen PAEM giriş şartlarını sıralayalım.

 • PAEM için başvuruda bulunacak adayların tamamı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak zorundadır. Bayan veya erkek aday farketmez sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları PAEM başvurusunda bulunabilirler. Yurtdışındaki Türkler eğer Türk pasasportuna sahipse başvurabilir. Eğer yaşadıkları ülkenin vatandaşlığını almışlarsa başvuruda bulunmaları mümkün değildir.

 

 • Bayan adaylar ve erkek adaylar için PAEM girişinde yaş sınırı uygulaması mevcuttur. Geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yılda da adayların 18 yaşından büyük olmaları ve 30 yaşından gün olmamış şartı aranmaktadır. Daha detaylı şekilde açıklamak gerekirse örneğin 01.01.1990 yılında ve daha sonrasında doğmuş adaylar PAEM için başvuruda bulunabilirken, 31.12.1989 yılında doğmuş bir aday başvuruda bulunamaz. Yani 1 gün bile olsa başvurusu kabul edilmez. Hem erkek adaylar için, hem de bayan adaylar için bu şart uygulanmaktadır.

 

 • PAEM için başvuruda bulunacak adaylar geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da lisans mezunlarından alınacaktır. Geçmiş yıllarda hem PAEM hem de POMEM sadece lisans mezunu adaylardan alım yapıyordu. Ancak değişen kuralla birlikte POMEM hem ön lisans hem de lisans mezunu almaya başladı. Ancak PAEM hala sadece lisans mezunlarını bünyesine kabul ediyor. PAEM için başvuruda bulunacak olan adayların, hangi üniversitenin lisans mezunu olduğu farketmeksizin kabul edildiğini belirtelim. Elbette bu şart yalnızca yurtiçindeki 4 yıllık eğitim veren lisans bölümler için geçerli. Eğer adaylar yurtdışında lisans eğitimini tamamlamışsa, aldıkları diplomanın Türkiye ‘de geçerli olduğundan ve YÖK tarafından kabul edildiğinden emin olmalıdır. Eğer YÖK tarafından kabul edilmiyorsa, PAEM başvurusu için de geçersiz demektir.

 

 • PAEM için genellikle 2000 ile 2500 arasında öğrenci alımı yapılmaktadır. Geçmiş yıllarda rakamlara buna benzer şekilde olmuştur. Her yıl olduğu gibi 2018 yılı için de PAEM öğrenci alımı yapacaktır. Ancak burada bayan adayların dikkat etmesi gereken şey, PAEM tarafından bayan adaylara ayrılan kontenjanın sınırlı olduğudur. Örneğin PAEM için 2018 yılında 2200 aday alınırsa, bu adayların 2000 tanesi erkek, 200 tanesi de bayan adaylardan oluşacaktır. Yani erkek adaylara oranla bayan adayların daha iyi hazırlanmasını tavsiye ediyoruz.

 

 • Bayan adaylar için aranılan boy şartı da erkek adaylara oranla daha kolaydır. Erkek adaylar için 167 cm olan boy şartı, bayan adaylar için 162 cm’dir.

 

 • Boy ile uyumlu olarak vücut kitle indeksi de istenilen şartlara uygun olmalıdır. Boy ve boya uyumlu vücut kitle endeksi için PAEM başvuru kitapçığı yayınladığı zaman daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

 

 • PAEM için başvuruda bulunacak adaylar, erkek adaylar gibi KPSS sınavına girecektir. KPSS için 2018 yılında belirlenecek baraj puanın aşılması gerekmektedir. Bayan aday kontenjanının sınırlı olması sebebiyle, KPSS sınavından ne kadar yüksek puan alırsanız PAEM için kabul edilme ihtimaliniz de aynı doğrultuda artacaktır. Yani bayan adaylar KPSS sınavı için iyi hazırlanmalıdır. Ayrıca son 2 KPSS puanının geçerli olacağını unutmayın. Bu yıl için 2017 ve 2018 de yapılacak olan KPSS puanı baz alınacaktır.

 

 • Hem erkek hem de bayan adaylar mülakata gireceklerdir. Burada bayan adayları ilgilendiren durum, fiziki mülakatta yani parkur sınavında erkeklere oranla daha kolay fiziki yeterlilik şartları aranmasıdır.

Paem Başvurusu Nasıl Yapılır ? Şartları Nelerdir ?

2018 – PAEM KPSS Puanı Hesaplama

2018 PAEM Komiser Yardımcısı Alımı Başlıyor

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 10 YORUM
 1. Kübra dedi ki:

  Pmyo hakindada bilgi verirmisiniz

  1. Admin dedi ki:

   sitede arama yapın

 2. Büşra dedi ki:

  85 puan alan kişi paem e cagrilir mi?

  1. Admin dedi ki:

   Evet.

 3. Eylül dedi ki:

  Kapalı bayanların kollarındakı izler sıkıntı yaratır mı sonucta yazlık kıyafette de kapalı oluyor

  1. Admin dedi ki:

   Doktor takdirinde

 4. Rumeysa dedi ki:

  Kpss temmuz ayina ertelendi. Bu yil ki Paem alimlari 2018 KPSS ile olur mu ?

  1. Admin dedi ki:

   Öyle olacak fikrindeyim.

 5. Nisa Güre dedi ki:

  2017 yılında Paem e ortalama kaç kadın başvuru yaptı

  1. Admin dedi ki:

   3-4 bin.