PAEM

2018 – PAEM Başvuru Şartları ve Alımları

2018 yılı için geçerli olan PAEM ilan ve alım süreci, bu sene de geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi Temmuz ayı içerisinde yapılmaya başlarsa, 2018 PAEM için 2016 ve 2017 yıllarında KPSS’ye girmiş olan adaylar başvurabilirler. 2018 yılında yapılacak olan KPSS sınavına girmiş olan adaylar PAEM alım ilanına başvuruda bulunamazlar. Ancak, başvurular 2018 Ağustos ya da 2018 Eylül ayları arasında yapılırsa, PAEM için 2017 ve 2018 yılında KPSS’ye girmiş olanlar başvurabilirler. PAEM başvurusu için elbette her sınavda olduğu gibi çeşitli kriterler ve adaylardan istenen yeterlilikler vardır. Bu makalemizde detaylı olarak PAEM başvuru şartları ve alımları hakkında sizlere çeşitli bigiler veceğiz.

2018 – PAEM Başvuru Şartları ve Alımları

Yalnızca PAEM alım ilanı öncesindeki son 2 KPSS puanının PAEM girişi için geçerli olduğunu unutmayın. Yani Ağustos ya da Eylül’de PAEM ilana çıkarsa 2016 yılında girmiş olduğunuz KPSS sonucunuzla PAEM’e başvuruda bulunmanız mümkün değildir. Henüz resmi bir bilgi gelmemesinden dolayı, şu aşamada hangi yıllarda KPSS’ye girmiş olanların PAEM’e başvuruda bulunabileceğini net şekilde söyleyemiyoruz. Ancak PAEM alım tarihleri netleştiği zaman 2016-2018 yılları içindeki KPSS sınavlarına katılmış olanlardan hangi tarihte girenlerin başvuruda bulunabileceğini söylemek mümkün hale gelecek. 2016 , 2017 ya da 2018 KPSS sınavlarından hangi ikisine katılmış olanların başvuruda bulunabileceğini de PAEM ilanının net tarihi belli olunca söyleyebileceğiz.

2018 PAEM  İçin KPSS Sınav Ücretleri Ne Kadar ?

PAEM alım ilanına başvurmak için istenilen KPSS puanını alabilmek için KPSS sınavına başvurulması gerekmektedir. PAEM sınav ücretleri ne kadar sorusu, PAEM adayları tarafından bizlere sıklıkla sorulan sorulardandır. PAEM için gerekli olan puan türü KPSS ile alınmaktadır. Yani PAEM alımı için ücret KPSS sınavına yatırılan ücrettir. 2018 yılı PAEM alım ilanı henüz çıkmasa da 2018 KPSS sınavının Temmuz ayında yapılacağı kesinleşti. Buna göre Genel Kültür-Genel Yetenek için KPSS başvuru ücreti 60 TL, Eğitim Bilimleri için KPSS başvuru ücreti 60 TL ve KPSS Alan bilgisi sınavlarının 1. oturumu olan Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri için ise başvuru ücreti olarak 40 TL olarak açıklandı. 2018 KPSS başvurusunun 10 Mayıs 2018 itibariyle başladığını söyleyelim.

2018 PAEM Adayları İçin Aranan Şartlar

Aşağıda sıralayacağımız şartlar, Polis Akademisi tarafından yayınlanan resmi bilgilerden derlenmiştir. Şartlar PAEM alım ilanı için başvuru yapmayı düşünen tüm adayların karşılaması gereken şartlardır. Lütfen tüm şartları dikkatli şekilde okuyup PAEM alım ilanı sonrası başvurunuzu eğer şartların tamamını karşılıyorsanız yapın. Daha detaylı bilgi için Polis Akademisi’nin resmi internet sitesi olan http://www.pa.edu.tr sitesini ziyaret edebilirsiniz.

 • Yalnızca Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olanlar PAEM başvurusunda bulunabilirler. Yabancı uyruklu olup Türkiye’de ikamet eden ancak Türk vatandaşı olmayan hiç kimse PAEM başvurusunda bulunamaz.
 • Türkiye Cumhuriyeti sınırlarındaki bir üniversitenin lisans bölümünden mezun olmak ya da yurtdışında lisans eğitimi alıp bu eğitimin Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul ediliyor olması. ön lisans mezunları ve lise mezunları PAEM başvurusunda bulunamazlar.
 • KPSS lisans P3 puan türünden en az 70.000 puan ve üzeri bir puan almış olmak gerekmektedir. Emniyet teşkilatı personeli şehit ya da vazife malulü çocuklar veya eşleri için ise KPSS lisans P3 türünden 63.000 ve üzeri puan almak gerekmektedir.
 • 18 yaşından büyük olmak gereklidir. Aday eğer yaş düzeltmesi yaptırdıysa eski yaşı dikkate alınır. 2018 PAEM sınavı için 01.01.1990 ve sonrasında doğanlar başvuruda bulunabilirler. Yani adayların 31 Aralık itibariyle otuz yaşından gün almamış olmaları gereklidir.
 • Adayların silahlı görev yapmakla ya da silah taşımayla ilgili herhangi hukuki bir engeli bulunmamalıdır.
 • Beden kitle endeksi ve boy kilo oranı açısından sağlık yönetmeliğinde yer alan sınırlar içerisinde olmak gereklidir. Daha detaylı bilgi için PAEM sağlık şartlarına http://www.pa.edu.tr/Project/Files/News/2017/07/14/sa%C4%9Fl%C4%B1k%20y%C3%B6netmeli%C4%9Fi%20ek%203%20A.pdf linkinden bakabilirsiniz.
 • PAEM girişi için lisans mezunu olan adayların erkekler için en az 1.67 kadınlarda ise en az 1.63 boyunda olmaları gerekmektedir. Boy ve kilo oranınız yukarıda verdiğimiz linkteki kriterlere uygun olmalıdır.

 

 • Adayların kendilerinin, ya da evlilerse eşlerinin genel ahlaka ve edepe aykırı mahiyette davranışlarda bulunmamış olması gerekir. Genelev vb. gibi yerlerde çalışmamış olamaları ve kuımar, uyuşturucu gibi suçlardan haklarında herhangi bir kovuşturma, idaresi soruşturma ya da adli soruşturmanın devam ediyor olmaması gereklidir. Ayrıca bu saydığımız suçlardan dolayı hüküm giymemiş olunmalıdır.
 • 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53. maddesinde yer alan, anayasal düzene ve düzenin işleyişine karşı suçlar, hırsızlık, rüşvet, dolandırıcılık, görevi kötüye kullanmak, sahtecilik, ihaleye fesat karıştırmak, kaçakcılık ya da cinsel dokunulmazlığa karşı herhangi bir suçta mahkum olmamak gerekir. Aynı zamanda halihazırda bu suçlarla ilgili bir soruşturma ya da kovuşturmanın olmaması gereklidir.
 • Uyarıcı maddeler, uyuşturucu, alkol gibi zararlı ürün kullanımıyla ilgili herhangi bir tedavi görmüyor olunması gereklidir. Aynı zamanda geçmişte de bunlarla ilgili herhangi bir tedavi görülmemiş olması gerekmektedir.
 • Kamusal hakları kullanmaktan yoksun bırakılmış olanlar PAEM giriş başvurusunda bulunamazlar.
 • Herhangi bir nedenle polis eğitim kurumlarından çıkarılanlar tekrardan PAEM başvurusunda bulunamazlar. Sadece sağlık yönetmeliği hükümleri sebebiyle çıkarılanlar yeniden başvuruda bulunabilirler.
 • Terör örgütlerinin mitinglerine, yürüyüşlerine ve toplantılarına hiçbir şekilde katılmamış ve desteklememiş olmak gereklidir.
 • Başvuruda bulunulan tarih itibariyle hiçbir siyasi partiye ya da siyasi partilerin yan kuruluşlarının hiçbirisine üye olunmaması gereklidir.
 • Arşiv soruşturmasıyla birlikte güvenlik soruşturması da olumlu neticelenmelidir.
 • Erkek olan adayların askerlikle ilgili hiçbir ilişiği bulunmamalıdır.

PAEM için başvuruda bulunacak adayların hepsi yukarıda belirttiğimiz şartlara uymalıdır. Bazılarına uyup bazılarına uymama gibi bir durum kesinlikle söz konusu değildir. PAEM eğitimi alıp daha sonra Polis Teşkilatı’nda görev yapmak isteyen her aday yukarıda yer alan maddelerin tamamına uyuyor olmalıdır.

2018 PAEM Alımı Ne Zaman Olacak ?

PAEM Mezunlarının İlk Görev Yeri Nasıl Belli Olur?

Askerdeyken PAEM Başvurusu

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

17 Yorum

 1. Merhaba emeğiniz için teşekkürler.
  Telefonda bana hakaret ve küfürler eden birisini aynı konuşmada tehdit ettim. Sesimi kaydettiğini beni mahkemeye vereceğini söyledi. Hakkımda böyle bir suç duyurusu Paem’e girmeme engel midir?
  Saygılar.

 2. Bu yaş krıterini kaldırıp onun yerine engelli parkur yapsanız ne güzel olur bizde insan dglmiyiz ya bizimde polis olma hakımız yok mu polis olma ile yanıp tutuşan varken zorla polis olan var ben 35 yaşındayım ama kendimi 25 yaşında hissdiyorum ve 25 yaşındaki adamada her türlü kafa tutarım her alanda gelin şu yaş kırıterini kaldırın artık senelerdir geremiyorz bunu yüzünden allah için peygamber için ya bi yaş kiriteri almış başını gdyor lütfen ya ??

 3. Merhaba,lisana kpss sinden paem için yeterli puanı aldım. Ama okulum hala devam etmekte bu yıl 4.sınıfım. Şansım düşük olur mu? Ya da örgün öğretime devam edenler için nasıl bir yol izleniyor?

 4. Merhaba kpss den 70 in altında aldım malesef yinede başvuru yapabilir miyim ?

  Mühendislik mezunuyum ve okulu derece ile bitirdim (3. Lükle) ama kpss 2018 malesef çeşitli nedenlerden dolayı iyi geçmedi ve 70 den düşük almışım 🙁 yinede başvuru yapabilirmiyim.
  (Önceki senelerde kpss ye girmemiştim)

 5. 2017 Kpss p3 puanım 73, 2018 kpss p3 puanım 71, başvuru yaparken hangi yılı seçebilirim? Şayet 2017 yılının puanını seçbilirsem erkeklerde şansım ne kadar olur?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu