Ana Sayfa / PAEM / 2018 – PAEM Baraj Puanı Kaç Olur ?

2018 – PAEM Baraj Puanı Kaç Olur ?

Polis Amirleri Eğitim Merkezi’nde eğitim görüp komiser yardımcılığı görevini yapmak isteyen tüm adaylar 2018 PAEM alım ilanının yayınlanmasını bekliyor. Elbette daha önceki yıllarda olduğu gibi 2018 yılı için de PAEM girişi için bazı kriterlere sahip olmak gerekiyor. 2018 – PAEM baraj puanı kaç olur sorusu da adayların aklına takılan en önemli sorulardan biridir. Adaylara buradan güzel bir haber vermek istiyoruz. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Polis Amirleri Eğitim Merkezi 3. Dönem Amirlik Eğitimi mezuniyet törenine katıldı. Törende 2018 PAEM adaylarını da yakından ilgilendiren çok önemli açıklamalar yaptı. Süleyman Soylu’nun açıklamaları doğrultusunda 2018 PAEM alımı ile ilgili bilgileri sizlere aktarmaya çalışacağız.

2018 PAEM Alımları İçin Önemli Bilgiler

2015 senesinden beri düzenli olarak alım yapılan PAEM için 2018 yılı için de alım yapılması kesinleşti. Her yaştan kadın erkek adaylar PAEM’e kabul edilmek istiyor ancak sınırlı sayıda insan kabul edilebiliyor. Bakan Süleyman Soylu’nun son yaptığı açıklamalara göre PAEM hakkında verilen bilgileri sizlere vermek istiyoruz. Bu bilgiler yazılı bilgiler olmasa da İçişleri Bakanı’nın ağzından çıktığı için ciddiye alınması gereken bilgilerdir. 2018 PAEM alımları için verilen bilgiler hakkında sizlere detaylı bilgi verecek olursak:

 • 2018 PAEM için kaç kişi alınacak ? Kaç aday kabul edilecek ?

Bakan Süleyman Soylu’nun açıklamaları sonrası bu konuda rakam netleşti diyebiliriz. Daha önceki makalelerimizde de sizlere 2000 ile 2500 arasında bir alım yapılacağını duyurmuştuk. Bu tahmini daha önceki yılları baz alarak tahmini olarak sizlere vermiştik. Ancak bakan tarafından yapılan son açıklamalara göre 2018 PAEM için 2200 öğrenci alımı yapılacak. Henüz PAEM ilana çıkmamış olsa bile bakanın açıklamalarının bu yönde olduğunu ve resmi olarak yayınlanacak alım ilanında da bu şekilde olacağını tahmin ettiğimizi söyleyebiliriz.

 • 2018 PAEM kaç kız kaç erkek öğrenci alınacak ?

Geçmiş yıllarda PAEM için genellikle erkek öğrenci sayısı kız öğrenci sayısından bir hayli fazla olmaktaydı. Son gelen açıklamalara göre 2018 PAEM alımları için de bu istikamette bir karar verildiğini görmekteyiz. 2018 PAEM alım ilanında toplamda 2200 öğrenci alınacak. Bu öğrenclerin 2000 tanesi erkek 200 tanesi kız öğrenci olacak. Yani 2018 yılı için PAEM başvurusu yapmayı düşünen bayan adaylar için girişin biraz daha zor olduğunu görüyoruz.

 • 2018 PAEM başvuru için hangi puan türü geçerli ?

Öncelikle adayların şunu bilmesinde fayda var; PAEM için ayrı bir sınav düzenlenmiyor. Yani Polis Akademisi bünyesinde özel bir PAEM sınavı yapılmıyor. PAEM alımları için geçerli olan puan KPSS sınavından alınan puanlardır. Ancak burada adayların dikkat etmesi gereken çok önemli bir nokta var. PAEM aday alım ilanı yayınlandığı zamana kadar olan son 2 KPSS sınav puanı geçerli sayılıyor. Sorunun cevabına gelecek olursak da P3 puan türü PAEM alım ilanı için geçerlidir.

 • 2018 PAEM baraj puanı kaç olur ?

 Yani 2018 KPSS sınavının Temmuz ayında yapılacağını bildiğimize göre, 2018 PAEM alım ilanı Temmuz sonrası yayınlanırsa 2018 PAEM için 2018 KPSS sınavı geçerli olacak. 2018 PAEM baraj puanı kaç olur sorusu için, KPSS lisans P3 puan türünden 70.000, vazife malulü çocukları veya eşleri için de 63.000 olmasını bekliyoruz.

 • 2018 PAEM İçin Başvurması Mümkün Olmayan Adaylar

Polislik mesleği birçok gencin hayalini süslüyor. Özellikle de son 3 senedir yapılan ve tüm lisans mezunlarına Polis Amirleri Eğitim Merkezi’nde eğitim görüp, komiser yardımcılığı yapabilme fırsatı veren PAEM alımları son derece rağbet görüyor. 2018 PAEM için hangi adaylar başvuruda bulunabilir sorusu da doğal olarak her aday tarafından merak ediliyor.  Devletin tüm sınavlarında ve alımlarında olduğu gibi en doğru bilgilerin resmi bilgiler olduğunu unutmamanızı tavsiye ederiz.

2018 PAEM Alımları için de en doğru bilgi alım ilanı yayınlandığı zaman polis akademisinin resmi sitesi olan www.pa.edu.tr sitesinden sizlere duyurulacak olan bilgilerdir. Ancak bizler de bu konuları yakından takip ederek geçmiş yıllara ve son günlerde yetkililer tarafından yapılan açıklamalara göre 2018 PAEM için başvuruda bulunabileceğini tahmin ettiğimiz adaylar hakkında sizi bilgilendirmeye çalışalım. En azından net olarak 3 belirleyici kriteri sizlere aktaralım:

2018 PAEM için 01.01.90 ve sonrasında doğmuş adaylar başvurabilir. Bu bilgi resmi bir bilgi olmamakla beraber geçen yıl yapılan PAEM alımlarında 01.01.1989 ve sonrasında doğmuş olma şartı aranmaktaydı. Bu yıl da çok yüksek ihtimalle bahsettiğimiz yaş sınırı ile alım yapılacak.

Boyunuz ve vücut kitle endeksiniz belirlenen kriterler çerçevesinde olmalıdır. Bu kriterler nedir ? Erkekler için minimum 167 cm kadınlar için de minimum 163 cm boy şartı aranmaktadır. Bunun yanında kilonuz da boyunuzla orantılı olmak zorundadır. Daha detaylı bilgi için www.pa.edu.tr adresini takip edebilirsiniz. En doğru bilgiyi de verdiğimiz adreste alım ilanı ve kitapçık yayınlandığı zaman edinebilirsiniz.

Lisans mezunu olma şartı da adaylarda aranan kriterlerden biridir. Yani lise mezunu ya da ön lisans mezunu olupta PAEM’e girmek isteyen adaylar için şimdilik böyle bir şey mümkün değildir. 2015 yılından beri alım yapılan PAEM için Türkiye sınırlarındaki herhangi bir üniversitenin lisans, yani dört yıllık bölümlerinden birini bitirmiş olma şartı aranmaktadır. Ya da yurt dışında YÖK tarafından kabul edilen bir üniversitenin lisans mezunu olma şartı aranmaktadır.

Bu saydıklarımız haricinde birçok kriter mevcut. Biz genelde insanların elendikleri kriterlerle birlikte, başvurmalarının mümkün olmadığı kriterleri sizlere saymaya çalıştık. Daha detaylı bilgi edinmek için resmi olarak 2018 PAEM’in ilana çıkmasını beklemelisiniz. İlanla birlikte yayınlanacak olan başvuru kitapçığında adaylarda aranan tüm nitelikleri görmeniz mümkün.

2018 – PAEM Kimler Başvurabilir ?

2018 – PAEM Başvuru Şartları ve Alımları

2018 PAEM Alımı Ne Zaman Olacak ?


Bu makalede tam 16 SORU-CEVAP yer almaktadır. Okumak ve yeni soru sormak için aşağıya bakınız.

16 Soru Var

 1. 2017 kpss puanım ile paeme girebilir miyim?

 2. Sizce temmuz ayında ilana çıkar ve 2018 kpps ile alma ihtimali yüzde kaçtır ?

 3. 2018 kpss açıklanmış dahi olsa 2017 kpss ile basvuru mumkun olur mu ? Bayanlarda gecen yıllarda boy 162 idi bu yıl 163 olması kesın mu

 4. Ya lise mezunu olup ta 18 yaşını tam olarak doldurmamışsak başvurabilir miyiz??

 5. Bilindiği üzere 70 taban puan mevcut ve yüksekten düşüğe doğru bi puan siralamasi oluyo başvuru safhasinda soracağim şu ki bu siralama ortalama kaç puanlarda kapaniyo ?

 6. Merhaba admin,
  Ben bu yıl yaz okulu ile lisanstan mezun olacağım. Yani mezunetim 28 Ağustos’a denk geliyor. KPSS sonuçlarının açıklanması ise 31 Ağustos. Yaz okulundan o tarihte mezun olmam PAEM e başvurumama engel olur mu?
  Sorumu cevaplarsanız çok sevinirim. Teşekkürler.

 7. Geçen yıl bayanlarda sınava en son çağrılan kişinin puanı 74,81.. küsürdü. Bu yıl bayanlarda 300 kişi alınacak. 10 katı aday çağrılacağına göre puanın 72 lere düşme olasılığı vardır değil mi ?

 8. Merhabalar. Kpss P3 den 70-72 arasi bi puan bekliyorum. Bugun berberde birisi kardesinin 75 puan alip puan yuzunden mulakata cagirilmadigini soyledi. Benim acimdan da boyle bir risk var midir? Yoksa her 70 i gecen mulakata cagiriliyor mu? Simdiden tesekkurler

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir