2018 – PAEM Baraj Puanı Kaç Olur ?

13.05.2018
A+
A-
2018 – PAEM Baraj Puanı Kaç Olur ?

Polis Amirleri Eğitim Merkezi’nde eğitim görüp komiser yardımcılığı görevini yapmak isteyen tüm adaylar 2018 PAEM alım ilanının yayınlanmasını bekliyor. Elbette daha önceki yıllarda olduğu gibi 2018 yılı için de PAEM girişi için bazı kriterlere sahip olmak gerekiyor. 2018 – PAEM baraj puanı kaç olur sorusu da adayların aklına takılan en önemli sorulardan biridir. Adaylara buradan güzel bir haber vermek istiyoruz. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Polis Amirleri Eğitim Merkezi 3. Dönem Amirlik Eğitimi mezuniyet törenine katıldı. Törende 2018 PAEM adaylarını da yakından ilgilendiren çok önemli açıklamalar yaptı. Süleyman Soylu’nun açıklamaları doğrultusunda 2018 PAEM alımı ile ilgili bilgileri sizlere aktarmaya çalışacağız.

2018 PAEM Alımları İçin Önemli Bilgiler

2015 senesinden beri düzenli olarak alım yapılan PAEM için 2018 yılı için de alım yapılması kesinleşti. Her yaştan kadın erkek adaylar PAEM’e kabul edilmek istiyor ancak sınırlı sayıda insan kabul edilebiliyor. Bakan Süleyman Soylu’nun son yaptığı açıklamalara göre PAEM hakkında verilen bilgileri sizlere vermek istiyoruz. Bu bilgiler yazılı bilgiler olmasa da İçişleri Bakanı’nın ağzından çıktığı için ciddiye alınması gereken bilgilerdir. 2018 PAEM alımları için verilen bilgiler hakkında sizlere detaylı bilgi verecek olursak:

 • 2018 PAEM için kaç kişi alınacak ? Kaç aday kabul edilecek ?

Bakan Süleyman Soylu’nun açıklamaları sonrası bu konuda rakam netleşti diyebiliriz. Daha önceki makalelerimizde de sizlere 2000 ile 2500 arasında bir alım yapılacağını duyurmuştuk. Bu tahmini daha önceki yılları baz alarak tahmini olarak sizlere vermiştik. Ancak bakan tarafından yapılan son açıklamalara göre 2018 PAEM için 2200 öğrenci alımı yapılacak. Henüz PAEM ilana çıkmamış olsa bile bakanın açıklamalarının bu yönde olduğunu ve resmi olarak yayınlanacak alım ilanında da bu şekilde olacağını tahmin ettiğimizi söyleyebiliriz.

 • 2018 PAEM kaç kız kaç erkek öğrenci alınacak ?

Geçmiş yıllarda PAEM için genellikle erkek öğrenci sayısı kız öğrenci sayısından bir hayli fazla olmaktaydı. Son gelen açıklamalara göre 2018 PAEM alımları için de bu istikamette bir karar verildiğini görmekteyiz. 2018 PAEM alım ilanında toplamda 2200 öğrenci alınacak. Bu öğrenclerin 2000 tanesi erkek 200 tanesi kız öğrenci olacak. Yani 2018 yılı için PAEM başvurusu yapmayı düşünen bayan adaylar için girişin biraz daha zor olduğunu görüyoruz.

 • 2018 PAEM başvuru için hangi puan türü geçerli ?

Öncelikle adayların şunu bilmesinde fayda var; PAEM için ayrı bir sınav düzenlenmiyor. Yani Polis Akademisi bünyesinde özel bir PAEM sınavı yapılmıyor. PAEM alımları için geçerli olan puan KPSS sınavından alınan puanlardır. Ancak burada adayların dikkat etmesi gereken çok önemli bir nokta var. PAEM aday alım ilanı yayınlandığı zamana kadar olan son 2 KPSS sınav puanı geçerli sayılıyor. Sorunun cevabına gelecek olursak da P3 puan türü PAEM alım ilanı için geçerlidir.

 • 2018 PAEM baraj puanı kaç olur ?

 Yani 2018 KPSS sınavının Temmuz ayında yapılacağını bildiğimize göre, 2018 PAEM alım ilanı Temmuz sonrası yayınlanırsa 2018 PAEM için 2018 KPSS sınavı geçerli olacak. 2018 PAEM baraj puanı kaç olur sorusu için, KPSS lisans P3 puan türünden 70.000, vazife malulü çocukları veya eşleri için de 63.000 olmasını bekliyoruz.

 • 2018 PAEM İçin Başvurması Mümkün Olmayan Adaylar

Polislik mesleği birçok gencin hayalini süslüyor. Özellikle de son 3 senedir yapılan ve tüm lisans mezunlarına Polis Amirleri Eğitim Merkezi’nde eğitim görüp, komiser yardımcılığı yapabilme fırsatı veren PAEM alımları son derece rağbet görüyor. 2018 PAEM için hangi adaylar başvuruda bulunabilir sorusu da doğal olarak her aday tarafından merak ediliyor.  Devletin tüm sınavlarında ve alımlarında olduğu gibi en doğru bilgilerin resmi bilgiler olduğunu unutmamanızı tavsiye ederiz.

2018 PAEM Alımları için de en doğru bilgi alım ilanı yayınlandığı zaman polis akademisinin resmi sitesi olan www.pa.edu.tr sitesinden sizlere duyurulacak olan bilgilerdir. Ancak bizler de bu konuları yakından takip ederek geçmiş yıllara ve son günlerde yetkililer tarafından yapılan açıklamalara göre 2018 PAEM için başvuruda bulunabileceğini tahmin ettiğimiz adaylar hakkında sizi bilgilendirmeye çalışalım. En azından net olarak 3 belirleyici kriteri sizlere aktaralım:

2018 PAEM için 01.01.90 ve sonrasında doğmuş adaylar başvurabilir. Bu bilgi resmi bir bilgi olmamakla beraber geçen yıl yapılan PAEM alımlarında 01.01.1989 ve sonrasında doğmuş olma şartı aranmaktaydı. Bu yıl da çok yüksek ihtimalle bahsettiğimiz yaş sınırı ile alım yapılacak.

Boyunuz ve vücut kitle endeksiniz belirlenen kriterler çerçevesinde olmalıdır. Bu kriterler nedir ? Erkekler için minimum 167 cm kadınlar için de minimum 163 cm boy şartı aranmaktadır. Bunun yanında kilonuz da boyunuzla orantılı olmak zorundadır. Daha detaylı bilgi için www.pa.edu.tr adresini takip edebilirsiniz. En doğru bilgiyi de verdiğimiz adreste alım ilanı ve kitapçık yayınlandığı zaman edinebilirsiniz.

Lisans mezunu olma şartı da adaylarda aranan kriterlerden biridir. Yani lise mezunu ya da ön lisans mezunu olupta PAEM’e girmek isteyen adaylar için şimdilik böyle bir şey mümkün değildir. 2015 yılından beri alım yapılan PAEM için Türkiye sınırlarındaki herhangi bir üniversitenin lisans, yani dört yıllık bölümlerinden birini bitirmiş olma şartı aranmaktadır. Ya da yurt dışında YÖK tarafından kabul edilen bir üniversitenin lisans mezunu olma şartı aranmaktadır.

Bu saydıklarımız haricinde birçok kriter mevcut. Biz genelde insanların elendikleri kriterlerle birlikte, başvurmalarının mümkün olmadığı kriterleri sizlere saymaya çalıştık. Daha detaylı bilgi edinmek için resmi olarak 2018 PAEM’in ilana çıkmasını beklemelisiniz. İlanla birlikte yayınlanacak olan başvuru kitapçığında adaylarda aranan tüm nitelikleri görmeniz mümkün.

2018 – PAEM Kimler Başvurabilir ?

2018 – PAEM Başvuru Şartları ve Alımları

2018 PAEM Alımı Ne Zaman Olacak ?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 86 YORUM
 1. Nazım dedi ki:

  2017 kpss puanım ile paeme girebilir miyim?

  1. Admin dedi ki:

   Evet.

 2. Kemal dedi ki:

  Sizce temmuz ayında ilana çıkar ve 2018 kpps ile alma ihtimali yüzde kaçtır ?

  1. Admin dedi ki:

   İlanı beklemelisiniz.

 3. Nur dedi ki:

  2018 kpss açıklanmış dahi olsa 2017 kpss ile basvuru mumkun olur mu ? Bayanlarda gecen yıllarda boy 162 idi bu yıl 163 olması kesın mu

  1. Admin dedi ki:

   Evet 2 puanla da başvurulabilir. 162 cm kesin.

 4. Nursen dedi ki:

  Ya lise mezunu olup ta 18 yaşını tam olarak doldurmamışsak başvurabilir miyiz??

  1. Admin dedi ki:

   Hayır.

 5. Mehmet dedi ki:

  Bilindiği üzere 70 taban puan mevcut ve yüksekten düşüğe doğru bi puan siralamasi oluyo başvuru safhasinda soracağim şu ki bu siralama ortalama kaç puanlarda kapaniyo ?

  1. Admin dedi ki:

   Erkeklerde 70 le kapatıyor genelde.

 6. Tolga Can dedi ki:

  Merhaba admin,
  Ben bu yıl yaz okulu ile lisanstan mezun olacağım. Yani mezunetim 28 Ağustos’a denk geliyor. KPSS sonuçlarının açıklanması ise 31 Ağustos. Yaz okulundan o tarihte mezun olmam PAEM e başvurumama engel olur mu?
  Sorumu cevaplarsanız çok sevinirim. Teşekkürler.

  1. Admin dedi ki:

   Sorun olmaz gibi duruyor.

 7. Nur dedi ki:

  Geçen yıl bayanlarda sınava en son çağrılan kişinin puanı 74,81.. küsürdü. Bu yıl bayanlarda 300 kişi alınacak. 10 katı aday çağrılacağına göre puanın 72 lere düşme olasılığı vardır değil mi ?

  1. Admin dedi ki:

   olabilir

 8. Furkan dedi ki:

  Merhabalar. Kpss P3 den 70-72 arasi bi puan bekliyorum. Bugun berberde birisi kardesinin 75 puan alip puan yuzunden mulakata cagirilmadigini soyledi. Benim acimdan da boyle bir risk var midir? Yoksa her 70 i gecen mulakata cagiriliyor mu? Simdiden tesekkurler

  1. Admin dedi ki:

   Erkeklerde 70 alan çağrılıyor ama bu sene puanlar yüksek olursa erkeklerde de yükselebilir.

 9. Adnan dedi ki:

  Son 2 sonavdan mı 70 almak gerekiyo sadece birinden alsak olurmu başvurabiliyomuyuz

  1. Admin dedi ki:

   Birinden alman yeterli

 10. serkan dedi ki:

  69.507 (p3) de kaldım umudumu tamamen keseyim mi ?

  1. Admin dedi ki:

   Gibi..

   1. Oguz dedi ki:

    69.75 (P3) bi tavsiyesi olan varmı 🙁

 11. Hatice dedi ki:

  Önbaşvurudan sonra kabul edilirsek herhangi bi yazılı sınava giriyormuyuz acaba?

  1. Admin dedi ki:

   Sözlü mülakat var uygulamamızı alın mutlaka.

 12. Merve dedi ki:

  Paem Bayanlarda 71 e düşme durumu var mıdır?

 13. Ümmühan dedi ki:

  Kpss 2016 ve 2018de oldu iki puanlada başvuru yapabilirmiyim?

 14. Oguz dedi ki:

  69.75 (P3) bi tavsiyesi olan varmı 🙁

 15. erol dedi ki:

  kpss p3 puanım 69,703 polis çocuğuyum paem e başvuru yapabilir miyim ? birde bu sene ki kpss puanları geçen seneye göre düşük ve kontenjanlar tam dolmuyor barajın aşağıya çekilmesi mümkün mü?

  1. Admin dedi ki:

   puan belli olunca anlaşılır durumunuz

 16. cansu dedi ki:

  Merhabalar;
  Kpss 2018 sınavından 77 puan aldım. Sizce kızlar arasında şansım ne kadar. Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Admin dedi ki:

   Sözlü mülakat puanın önemli uygulamamızı almanı tavsiye ederim

 17. Seval dedi ki:

  Puanım 69 küsür yeterli olurmu ?

  1. Admin dedi ki:

   Hayır

 18. Gul dedi ki:

  Admin bayanlarda baraj kaç olur bu sene 2018 kpss puanım 70 şansım var mıdır ?

  1. Admin dedi ki:

   74-75

   1. razi dedi ki:

    neden 74-75 dediniz baraj 70 ? mülakattan yüksek alırsa ortalaması alınmıyor mu =

 19. işsiz dedi ki:

  kpss puanım 70 ten az önbaşvuru para yatırsam bile yapabilirmiyim

  1. Admin dedi ki:

   Hayır

 20. Ahmet dedi ki:

  Erkekler 70.200 mülakat sıralaması gelir mi ?

  1. Admin dedi ki:

   Gelir

 21. Burak dedi ki:

  Basvuru sürecinden okula başlamaya kadar ortalama kac ay Sürer (mülakatlar -bekleme vs.dahil )

  1. Admin dedi ki:

   2 ay

 22. Komser dedi ki:

  Bayanlarda en son puan kaç olur.Benim 74.0 gelirm mi? Bir de seneye haziran düğünüm var sıkıntı olur mu okul dönemi

 23. Çicek dedi ki:

  Kpss 74.0 aldım (bayan) girme olasılıgım nedir.Birde haziranda düğünüm var okul dönemi sıkıntı olur mu izin

  1. Admin dedi ki:

   Sınırda değeriniz var. Düğün izin günü olur ancak

 24. Fatma dedi ki:

  Kpss 2018 puanim 72.43 cagrilma ihtimalim olur mu acaba

 25. Gökhan dedi ki:

  Merhabalar. Benim askerlik tecilim eylül 30 da son buluyor. Herhangi bir yere tecil vs için başvurmadım. Askerliğim mülakat ve eğitim sürecinde bana problem olur mu?

  1. Admin dedi ki:

   Sorun olabilir

 26. Sezer dedi ki:

  Merhabalar kpss puanim 71.493 cagrilma ihtimali nedir (erkeklerde)

  1. Admin dedi ki:

   Çağrılırsınız

 27. Fatma dedi ki:

  Kpss p3 84 puanım var. Olma olasılığı nedir acaba.

  1. Admin dedi ki:

   sözlü mülakat notuna bağlı

 28. Afiss dedi ki:

  Merhaba.2018 kpssde 74.75 aldim (bayan).paem e mulakata cagrilir miyim? En son kac puan da kapatir tahmininiz nedir?

  1. Admin dedi ki:

   Şansınızı denersiniz.

 29. razi dedi ki:

  p3 puanım tam 70.. cinsiyet belirtilmeden baraj 70 ama kadınlar da 70 çağırılmaz mı ve önbaşvuru ücreti çağırılmayınca iade edilmiyor mu

  1. Admin dedi ki:

   İade yok, kadınlarda 70 e düşmez

 30. Samet dedi ki:

  Adamın benim 2017 puanım 74 küsür ama bu sene 69 da kaldı başvuruda bu seneki puanın düşük olmasından bir sıkıntı çıkar mı 2017 puanıyla çağırılır mıyım kolay gelsin

  1. Admin dedi ki:

   Evet çağrılırsın

 31. Bahar dedi ki:

  72,82 çağrılır mıyım?

  1. Admin dedi ki:

   şansın az

 32. Seyit dedi ki:

  2018 P3 puanım 70.1 sizce sıralama gelir mi bu sene

 33. mehmet dedi ki:

  kpss puanım 70.02 erkeklerde 2700 ıcıne gırebılmek ıcın sözlu mulakattan yuksek alsak şansımız olur mu

  1. Admin dedi ki:

   Çağrılma ihtimaliniz yüksek

 34. funda dedi ki:

  merhaba 73.6 puanım sıralama gelirmi

  1. Admin dedi ki:

   Sınırda

 35. Fatih dedi ki:

  Admin bu yıl erkeklerde 70 e kadar kesin düşer mi yanı 27 bine girer mi 70 ve üzeri alan herkes ??

  1. Admin dedi ki:

   kesin diyemeyiz ama muhtemelen öyle olur

 36. Mehmet dedi ki:

  Kpss puanım 70.97 (erkek) sizc3 cagrilirmiyim

  1. Admin dedi ki:

   Başvuran sayısına bağlı ama şansınız yüksek

 37. Mehmet dedi ki:

  Kpss puanim 71 cagirilma durumum varmi

  1. Admin dedi ki:

   Kesin gibi

  2. Emirhan dedi ki:

   Benim puanım p3 72 çağırılır mıyım? Bir de tahmini mülakat vs.için ne zaman haber gelir? Ekim gibi mi olur mülakat yoksa daha mı geç?

   1. Admin dedi ki:

    Çağrılırsınız

 38. Esra dedi ki:

  Merhaba benim puanım 69.9 ücreti yatırdım ama önbaşvuruyu yapamıyorum puan yetersiz hatası veriyo yapabilcek bişey var mı yoksa boşu boşuna mı para yatırmış oldum

  1. Admin dedi ki:

   Boşuna oldu.

 39. Akın dedi ki:

  2018 kpss p3 puanım 83.65 27 binlerdeyim sizce emniyeti seçmeli miyim yoksa macera aramadan düz memuriyet mi düşünmeliyim? kararsız kaldım yorumlarınızı bekliyorum.

  1. Admin dedi ki:

   onun kararını siz vereceksiniz

 40. Esra dedi ki:

  Merhaba benim kpss puanım 69.9 paem ücretini yatırdım fakat başvuru yapamıyorum sonav puanınız yetersiz uyarısı alıyorum yapabilcek bişey var mı yoksa boşu boşuna mı para yatırmıl oldm

  1. Admin dedi ki:

   boşuna yatırdınız.

 41. Yeliz dedi ki:

  71 puan ile bayan başvuru yapsam gelir mi 2000 kişide 74 ile kapatmış 3000 kişide 71 düşer mi?

  1. Admin dedi ki:

   Şansınızı deneyebilirsiniz

 42. duygu dedi ki:

  72.8 gelme ihtimali var mı

 43. Burcu dedi ki:

  Ön başvuru sonuçları ne zaman açıklanacak. Ve mülakatlar ne zaman başlar