2018 PAEM Alımı Ne Zaman Olacak ?

2018 PAEM Alımı Ne Zaman Olacak ?

Son zamanlarda sıkça duyduğumuz PAEM kısaltmasının ne anlama geldiği hakkında tarafımıza birçok soru gelmektedir. Polislik mesleğine ilgi duyan adaylar başta olmak üzere, birçok insan tarafından tarafından merak edilen bu soruyu yanıtlamak gerekirse; PAEM kelime anlamı olarak Polis Amirleri Eğitim Merkezi anlamına gelmektedir. Daha önceleri komiser yardımcısı olmak isteyen adaylar Polis Akademilerinde eğitim görerek bu mesleği icra edebiliyorlardı. Ancak 2015 yılında yapılan yasal değişiklik neticesinde ve Polis Akademilerinin sadece kurum olarak varlığını sürdürmesi konusunda verilen karardan sonra, Polis Amirleri Eğitim Merkezi açılmıştır. Bu sayede lisans mezunu olan vatandaşlar, komiser yardımcısı olabilmek için PAEM’de eğitim görmeye başlamıştır.

2018 PAEM Başvuruları Ne Zaman Yapılacak ?

Birçok linsans mezunu gencin aklında polislik mesleğinin yattığını ve akıllarında en büyük soru olarak 2018 PAEM Başvuruları ne zaman yapılacak sorusunun olduğunu biliyoruz. Elbette bu zorlu ve güzel mesleği icra etmek isteyen bireylere bu konuda en doğru bilgileri vermekle yükümlüyüz. Bu konuda sizleri en güncel ve detaylı bilgilerle aydınlatmaya çalışacağız. En sık sorulan sorularla ilgili aklınıza takılan herşeyi aydınlatıp tüm cevapları vereceğiz. Bu konu hakkında tarafımıza sıkça gelen sorulara sırasıyla cevap vermek gerekirse:

2018 PAEM Alımı İçin Net Tarih Nedir ?

Bu sorunun şu an net bir cevabı bulunmamaktadır. Tarihler henüz Polis Amirleri Eğitim Merkezi tarafından açıklanmamıştır. Ancak, geçmiş dönemlerde yapılan sınavlara bakılarak tahmini tarihler vermek elbette mümkündür. PAEM alımları genelde KPSS sınavını takiben yapılmaktadır. Yani,  içinde bulunduğumuz yıl için konuşmak gerekirse 2018 Ağustos ayında PAEM ilana çıkacak diyebiliriz. Elbette bu sadece tahmini bir bilgi olmakla birlikte en güncel ve doğru bilgiler için Polis Akademisi resmi sitesi olan https://www.pa.edu.tr adresini sürekli takip etmenizde fayda var.

PAEM Alımı Neden Ağustos 2018’de Yapılacak ?

Adayların en çok merak ettiği sorulardan bir diğeri de PAEM alımlarının neden 2018 yılında yapılacağı sorusudur. Bunun sebebi KPSS sınavının o tarihlere yakın bir tarihte yapılacak olmasından dolayıdır. Çünkü PAEM alımı için adayların o yıl içinde girmiş oldukları KPSS sınav sonucu da istenmektedir.

Ayrıca PAEM için Eylül sonu gibi eğitim öğretime başlaması planlanmaktadır. Bu sebepten dolayı da çok ileri bir tarihte alım yapılması mümkün değildir. 2018 KPSS sınavı 22 Temmuz 2018 tarihinde gerçekleştirilecektir. Dolayısıyla bu tarihten sonraki bir ay içinde sonuçlar açıklanmış olacak ve çok yüksek ihtimalle PAEM alım ilanı da 2018 Ağustos ayı içerisinde çıkmış olacaktır.

Şunu belirtmekte fayda görüyoruz; PAEM alımı kesin olarak Ağustos 2018 yılında yapılacak diye bir şey söz konusu değil. Bu konuda yapılmış resmi bir açıklama mevcut değil. Geçmiş dönemlerdeki alımlara bakarak tahmin yürütüyoruz. PAEM için önemli olan 2018 KPSS sınavını hakkında ise http://www.osym.gov.tr/ adresinden daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

2018 PAEM Ön Başvuruları Ne Zaman Başlayacak ?

Geçtiğimiz dönemlerde PAEM alım ilanları için ön başvurular genellikle Temmuz aylarında yapılmaktaydı. 2017 yılı PAEM alımları için de süre Temmuz ayının 2. haftası başlamıştı. 2018 PAEM ön başvurularının da 2018 yılı Temmuz ayı içerisinde ya da en geç 2018 Ağustos ayı içerisinde başlamasını bekliyoruz. Elbette alım ilanı çıktıktan sonra KPSS’de elde edeceğiniz puan da PAEM tarafından kabul edilebilmeniz için büyük derecede önem arz ettiğini unutmamalısınız.

Şunu özellikle belirtmekte fayda var; PAEM adayları için 2018 Temmuz – Eylül arası dönem en önemli zaman dilimini oluşturuyor. Alım ilanı – ön başvurular – KPSS – ve eğitimin başlaması bu aylar arasında olmaktadır. PAEM başvurusunda bulunacaklar özellikle bu aylarda daha dikkatli hareket etmeli ve sık sık Polis Akademisi ve ÖSYM resmi sitelerini kontrol etmelidirler. Alımların yılda yalnızca 1 kere yapıldığını aklınızdan çıkarmayın.

2018 Yılında PAEM Girişleri Nasıl olacak ?

2015 yılından beri düzenli olarak her yıl alım yapan Polis Amirleri Eğitim Merkezi, 2018 yılında da öğrenci alımı yapacak. Henüz resmi bir açıklama olmasa da emniyetteki kadrolarda personel ihtiyacı olduğu biliniyor. Bu sebeple 2015 yılından beri olduğu gibi bu yıl da PAEM alımı yapılacağını söylemek mümkün. PAEM Girişleri nasıl olacak sorusu için şu sıralamayı takip etmenizde büyük önem var:

 • İlk olarak KPSS sınavına yakın tarihlerde ( 2018 Temmuz – 2018 Ağustos ) yayınlanması beklenen alım ilanını takip edin. Bu ilanı kaçırırsanız bir dahaki ilan için 1 sene boyunca beklemeniz gerekir. Yani 2019 yılına kadar beklersiniz, bu yüzden sık sık duyuruları takip edin.
 • Eğer KPSS sonrası alım ilanı yayınlanırsa önce KPSS sınavında P3 puan türünden en az 70,000 taban puan almanız gerektiğini unutmayın. Bu puanı alamazsanız PAEM’e girmeniz mümkün olmaz. Eğer alım ilanı KPSS öncesi yapılırsa ilk olaran ön başvurunuzu yapın.
 • Şunu belirtelim ki emniyet teşkilatı personeli şehit veya vazife malulü olanların eşleri ya da çocukları için 63,000 puan almak yeterlidir.
 • İlan sonrası ön başvurunuzu Polis Akademisinin resmi internet adresi olan https://www.pa.edu.tr adresinden yapın. Bu site haricinde yapılacak olan tüm başvuruların geçersiz kabul edileceğini unutmayın.
 • Gerek ön başvurunuzda gerekse alım ilanı için yapılacak olan asıl başvurunuzda doğru ve eksiksiz bilgiler verdiğinizden emin olun. Eğer yanlış bilgi vermişseniz bunun ortaya çıkacağının ve PAEM’e kabul edilmeyeceğinizin farkında olun.
 • Başvurunuz olumlu sonuçlanırsa ve aranan tüm kriterlere uyuyorsanız, KPSS sınavından da yukarıda belirttiğimiz taban puanlarından daha yüksek bir puan almışsanız PAEM’e hoşgeldiniz.
 • 2018 yılı Eylül ayı sonunda başlaması planlanan PAEM eğitiminin Ankara Gölbaşı’ndaki Polis Akademisi Eğitim Kampüsünde verileceğini de buradan adaylara bildirmekte fayda var.

PAEM Mezunlarının İlk Görev Yeri Nasıl Belli Olur?

Askerdeyken PAEM Başvurusu

2018 PAEM Yaş Şartı


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 30 YORUM
 1. Avatar Emrah dedi ki:

  Abi 2017 kpss puanini kullanamazmiyiz kesin olarak 2018 midir ? Tesekkurler

  1. Avatar Emrah dedi ki:

   Daha doğrusu şöyle sorayim 2017 ye ve 2018 e girdim diyelim ama 2017 puanim yüksek bu puani kullanabilir miyim yoksa 2018 e girdigim icin onu kullanmam mi gerekir

   1. Avatar Admin dedi ki:

    Hangisi yüksekse o kullanılır.

  2. Avatar Admin dedi ki:

   2017 kesinlikle kullanılır.

 2. Avatar 2018xvz dedi ki:

  20q7 kpss girmedim. 2018 kpss puani kullanilir mi, sonuclari 30 agustosta aciklanacak kpss nin

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Evet kullanılır.

 3. Avatar Suat dedi ki:

  Amin hocam ilginiz için teşekerler, kamu kurumunda memurum kpss puanım 78, asil aday olabilirsem memurluk durumum nasıl olacak ne zaman istifa etmem gerekicek, birde bu puana sıralamaya (mülakata) girebilir miyim

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Mülakata kesin girersiniz. Kazanırsanız kurumunuzdan ayrılmanız gerekir ama süreç nasıl olur fikrim yok.

   1. Avatar suat dedi ki:

    Bulunduğum kurumda yıllık izinlerimi kullanıp İntibak sürecinden sonra istifa edebilir miyim. Çok önemli Admin. Teşekkürler

    1. Avatar Admin dedi ki:

     İntibak öncesi istifa etmeyin zaten. Kesin kayıt hakkı kazanırsanız okuldan ne yapacağınızı söylerler. İzinlerle geçirin dediğiniz dönemi.

    2. Avatar Cansu dedi ki:

     Suat bey ben de kamu kurumunda çalışmaktayım eğer durumunuzla ilgili bilgi varsa lütfen söylerseniz bende nasıl yol izleyeceğimi öğrenebilirim.

 4. Avatar Alipasa dedi ki:

  Merhabalar, TSK da Kursyer Subayim, ama komiserlige gecis yapmak istiyorum. Acaba kurumdan ilisik kesmelimiyim yoksa kazandiktan sonra ilisigimi kessem olur mu?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Kazandıktan sonra kesersiniz.

 5. Avatar İlker dedi ki:

  Merhaba. Ön başvuru tarihi 2 ağustosta bitiyor mesela benim yaz okulumda 3 ağustosta bitiyor diyelim. Mezun oluyorum. Ön başvuru yapabilirmiyim. Diploma mülakat sırasındamı isteniyor.

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Evrak teslim ederken isteniyor.

 6. Avatar Aksoy dedi ki:

  Admin ben 2019 da mezun olacagim bu donemin kpss ne girip 2019 da ki paem alimlarina başvurabilirmiyim.birde paem okuyan ogrencilerin dediklerine göre bu yil peam adina son alim olacagi soyleniyor. Bu konu hakinda bir bilginiz varmi acaba

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Bilemiyorum.

   1. Avatar Aksoy dedi ki:

    3 sinifta girdigim kpss puanini mezun olduguktan sonraki paem aliminda kulanabilirmiyim

    1. Avatar Admin dedi ki:

     Evet

 7. Avatar Hasan dedi ki:

  Admin diyelim ki asil listeye girdik ,ben kolejde çalışıyorum intibak eğitimi için izin vermezler ama en normal ihtimal ile istifa ederim .. sağlık konusunda kontrolden geçip gelirim elenme ihtimaline karşı buna rağmen elenme riski var mı intibakta ?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Tabiki var.

 8. Avatar Böritay dedi ki:

  Abi birşey soracağım acaba 4 yıllık üniversiteyi dışardan okuyanlar PAEM’e alınıyormu?

 9. Avatar Nur dedi ki:

  Merhaba, ben bu yıl PAEM’e başvuracağım. Mezunum ancak staj eksiğim var ve 1 Ekimde stajimi tamamlayacağım. PAEM ön başvuru için veya sonrasında sorun olur mu ?

 10. Avatar Aylin dedi ki:

  Önce pomem mi paem mi ilanı olacak?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Belli değil.

 11. Avatar merve dedi ki:

  Merhaba,
  parkuru geçtikten sonra mülakata alınacağız mülakatı da geçersek direk başlıyor muyuz yoksa yine bir tercih hakkımız oluyor mu? kazanıp da başlamazsak ne oluyor yani bunu merak ediyorum

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Eğitime alınıyorsunuz 11 ay

 12. Avatar Özkul dedi ki:

  Lise mezunu katılabiliyor mu acil cevap verir misiniz

  1. Avatar Admin dedi ki:

   hayır