2018 – PAEM Adayları İçin Boy Şartı Nedir ?

21.06.2018
A+
A-
2018 – PAEM Adayları İçin Boy Şartı Nedir ?

PAEM açılım olarak Polis Amirleri Eğitim Merkezi anlamına gelir. Tüm polis eğitim birimleri gibi PAEM ‘de Polis Akademisi çatısı altında eğitimlerini sürdüren birimlerden bir tanesidir. Birçok aday polis olabilmek için istenilen yeterlilikleri ve kriterleri araştırmaktadır. Özellikle de adayların hemen hemen hepsi polislikteki boy şartlarını merak etmektedirler. Küçük yaşlardan itibaren polis olma hayali kuran adaylar Polis Akademisi çatısı altında eğitim veren PAEM ,POMEM veya PMYO eğitim birimlerinden birinde eğitim almak zorundadırlar. Her yıl düzenli olarak bu polis eğitim birimlerine öğrenci alımı yapılmaktadır.

Polis olmak isteyen adaylarda aranılan bazı şartlar vardır. Bu şartlar yalnızca PAEM için değil Polis Akademisine bağlı olarak eğitimlerini sürdüren PMYO ve POMEM dahil olmak üzere tüm eğitim birimlerinde istenmektedir. Şartların birçoğu benzer olsa da bazı yeterlilikler polis eğitim birimleri arasında farklılık gösterebilmektedir. Örneğin PAEM için başvuruda bulunacak adayların tamamı lisans mezunu yani 4 yıllık üniversite mezunu olmak zorundadır. Ancak PMYO için durum daha farklıdır. PMYO bünyesinde eğitim görüp polis olmak isteyen adaylarda aranılan eğitim şartlı lise mezunu ya da lise son sınıfta okuyor olma şartıdır.

Bunların dışında POMEM ‘de durum bu iki polis eğitim birimine oranla daha farklıdır. POMEM hem lisans yani 4 yıllık üniversite mezunlarını kabul ederken hem de ön lisans yani 2 yıllık üniversite mezunlarını da kabul eder. Elbette bu polis eğitim birimlerinin şartları birbirilerine göre değişkenlik gösterebilirken bazı şartlar da aynıdır. Örneğin fiziki mülakat yani parkur dediğimiz sınav hepsinde mevcuttur. Ya da diğer bir örnek hem PAEM hem de POMEM için KPSS şartı aranmaktadır. Ayrıca sağlık yönetmeliğindeki istenilen şartlar da tüm polis eğitim birimleri için benzerlik gösterir. Mezuniyet şartları da farklılık gösterebilmektedir.

2018 – PAEM Adayları İçin Minimum Boy Şartı Kaçtır ?

Polis olmak isteyen adaylarda aranılan birçok kriter mevcutken bunlardan biri de boy şartıdır. Tüm polis eğitim birimlerinde olduğu gibi PAEM için de boy şartı vardır. PAEM için aranılan boy şartının yanı sıra farklı şartlar ve yeterlilikler de istenir. Adaylar için önemli olan resmi kurumların kendilerinden istediği şartların tamamını karşılayabiliyor olmaktır. Alımlar başladığı zaman aday kitapçıklarında detaylı olarak tüm şartların bulunması gerekir. Adaylar daha detaylı olarak aday kitapçıklarını inceleyerek istenilen tüm yeterlilikleri öğrenebilirler. PAEM için aranılan boy şartına gelecek olursak, bu erkek adaylar ve bayan adaylar arasında farkılık göstermektedir. Diğer bir bilgi olarak ise hem POMEM hem PMYO hem de PAEM için istenilen boy şartı aynıdır. Şimdi sizlere detaylı olarak 2018 PAEM adaylarında aranılan boy şartını açıklayacak olursak;

 • 2018 PAEM erkek adaylar için istenilen boy şartı minimum 167 cm’dir.
 • 2018 PAEM bayan adaylar için istenilen boy şartı minimum 162 cm’dir.

Bu boy şartlarını karşılayan adayların PAEM alımları için başvuruda bulunması mümkündür. Bununla birlikte adayların dikkat edecekleri bir diğer nokta ise bu boylara uyumlu olarak vücut kitle endeksine sahip olmalarının gerektiğidir. Yani bir aday 170 boyunda ise diğer aday 175 boyunda ise bu iki aday için istenilen kilo şartları değişkenlik gösterebilmektedir. Bunun için detaylı olarak 2018 PAEM aday başvuru kılavuzu yayınlandığı zaman oradan bilgi edinebilirsiniz. Boyunuza uyumlu olan vücut kitle indeksine sahip olmanız tüm polis eğitim birimleri için gereken bir şarttır.

2018 – PAEM Adaylarının Bilmesi Gerekenler

PAEM için başvuruda bulunacak adaylarda aranılan bazı şartlar vardır. Bu şartlar sadece boy şartı veya kilo şartı ile sınırlı değildir. Adaylardan istenilen baraj puan, parkur puanı, mülakat puanı, sağlık yönetmeliği şartları, güvenlik soruşturması şartları gibi birçok farklı nitelik adaylardan istenmektedir. Şimdi 2018 PAEM başvurusunda bulunacak tüm adaylar için bazı bilgileri detaylı şekilde sizlere aktaralım:

 • PAEM başvurusunda bulunacak olan adaylar için aranılan en önemli şartlardan biri lisans mezunu olunması şartıdır. Yani adayların tamamı 4 yıllık üniversite mezunu olmak mecburiyetindedir. Bölüm veya üniversite farketmeksizin tüm adaylar üniversitelerin 4 yıllık bölümlerinden mezun olup diploma sahibi olmak zorundadır. Ayrıca yurtdışında eğitim görmüş Türk vatandaşları da ellerindeki üniversite diplomasının Türkiye’de geçerli olduğundan emin olmalıdırlar. Örneğin Amerika Birleşik Devletleri veya İngiltere gibi ülkelerin lisans diplomaları ülkemizde tanınırken bazı ülkelerin diplomalarının geçerliliği Bununla ilgili daha detaylı bilgi için resmi kurumlarla irtibata geçmenizde fayda var.

 

 • Tüm adaylar mezun oldukları zaman komiser yardımcısı rütbesi ile mezun olurlar. Bu açıdan PAEM, POMEM ve PMYO arasında farklılık mevcuttur. PAEM mezuniyet bakımından daha yüksek rütbeyle mezun ettiği için daha avantajlıdır diyebiliriz. Ayrıca lisans mezunları POMEM için de başvuruda bulunabilirler. Ancak POMEM mezunlarının polis olarak mezun olduğunun bilinmesinde fayda var. Komiser yardımcısı rütbesi ile mezun olmak isteyen tüm lisans mezunu adaylar PAEM için başvuruda bulunmalıdır.

 

 • PAEM eğitim süresi ve baraj puanı diğer polis eğitim birimlerine oranla daha farklıdır. PAEM ‘in eğitim süresi POMEM ve PMYO ‘ya göre daha uzundur. Ayrıca PAEM için istenilen KPSS P3 puan türünde baraj genelde 70.000 olmaktadır. Bu puan POMEM için genelde 60.000 olurken, PMYO için KPSS değil TYT sınavına girilmesi gerekir. Daha önceleri YGS olan sınav bu sene TYT olarak değiştirilmiştir. Ayrıca adayların TYT sınavından 260 taban puan olacağını tahmin ediyoruz.

 

 • Diğer polis eğitim birimlerinde olduğu gibi PAEM için de güvenlik soruşturmasının olumlu olması, istenilen sağlık şartlarının karşılanıyor olması, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olunması gibi birçok şart aranmaktadır. Bu konuda PAEM ,POMEM ve PMYO benzer şartları istemektedir.

Paem Başvurusu Nasıl Yapılır ? Şartları Nelerdir ?

2018 – PAEM Bayan Adaylar İçin Başvuru Şartları

2018 – PAEM Hangi Lisans Bölümlerinden Alım Yapar ?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Avatar Arda dedi ki:

  Peki paem i asil kazanmak için her ne kadar sözlü puanı önemli olsa da paem i asil kazanmak için spor ve kpss p3 puanımız en az kaç olmalı ayrı ayrı yazar mısınız geçen seneye göre?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   En az diye bir şey yok. Çok almalısın hepsinden.

 2. Avatar Mesut dedi ki:

  Merhabalar… PAEM için hazırlanıyorum. Boy – Kilo şartını makul bir seviyede (Boy: 1,81 – Kilo: 78) karşılıyorum fakat size sorum askerlik konusunda olacak, cevaplarsanız inanın çok makbule geçer.

  30 Eylül 2018’de askerlik tecil sürem doluyor. Polislik için başvuruların KPSS sınavı sonrası yapılacağını biliyoruz, Ağustos ayının 2. ve 3. haftası gibi başvuruların yapılacağını tahmin ediyorum. Çok büyük bir terslik ve sorunla karşılaşılmazsa ilk başvuruların tecil süremin bitiş tarihi olan 30 Eylül 2018 öncesi olmasına kesin gözüyle bakıyorum.

  Diyelim ki ilk başvuru tarihi Ağustos ayının 2. ve 3. haftası gibi ilan edildi ve bende tecil sürem dolmadığı için rahatlıkla başvurdum, mülakatları vs geçtim ve kesin kayıt olmaya hak kazandım. Kesin kayıt tarihi de Kasım ayının 3. haftası olacağını varsayalım, kesin kayıt tarihi öncesi ben askerlik şartında ne duruma düşmüş olacağım? İlk başvuru öncesi tecil sürem dolmamışken eğer başarılı olup kesin kayıta hak kazanırsam tecil süremi aşmış olduğumdan askerlik problemiyle karşı karşıya mı kalacağım? Sorumun diğer bir şekliyle soracak olursam:

  ”Askerlikle ilişiği bulunmamak hususunda” kriter olarak ilk başvuru tarihimi esas alınıyor yoksa kesin kayıt tarihi mi?..

  Kolaylıklar dilerim..

  1. Avatar Hakan dedi ki:

   İntibağa giderken askerde olmaman lazım.

   1. Avatar Mesut dedi ki:

    Tecil Bitiş Tarihi: 30 Eylül 2018

    Celp Dönemi: Kasım

    Riske girmemek adına bir yüksek lisans programına kayıt yaptırmam en iyisi olacak sanıyorum. Cevapladığınız için teşekkür ediyorum, kolaylıklar…