2018 – Ön lisans KPSS Başvuruları ve POMEM

28.08.2018
A+
A-
2018 – Ön lisans KPSS Başvuruları ve POMEM

KPSS bilindiği üzere memur olmak isteyen kişilerin girmiş olduğu bir sınavdır. Memur olmak isteyen milyonlarca aday KPSS sınavına girerek olmak istedikleri memuriyet kontenjanına atanabilmek  için gerekli puanı almaya çalışırlar.

Geçtiğimiz aylarda yapılan KPSS sınavı LİSANS düzeyinde yapılmıştı. Lisans mezunu olup memur olmak isteyen adaylarda bu sınava girmişlerdi. Şimdi sırada ise ÖN LİSANS KPSS sınavı var. Ön lisans mezunu adayların memur olmak için gireceği  2018 KPSS ÖN LİSANS sınavının başvuruları bugün itibariyle başlamış bulunmakta. 2018 KPSS ÖNLİSANS başvuru işlemleri  28.08.2018 – 12.09.2018  tarihleri arasında yapılacaktır. Adayların  ÖSYM’nin  Aday İşlemleri Sistemi (AİS) üzerinden başvuru süresi içerisinde başvurularını yapmaları gerekmektedir.

POMEM ve ÖNLİSANS KPSS

POMEM bildiğiniz gibi 4 ay süreli eğitim veren bir polis okuludur. Polis olmak isteyen adaylar gerekli sınavlara girerek ve bu sınavları başarı ile geçerek POMEM’e yerleşir, burada alınan eğitimin ardından polis memuru olarak atanırlar. POMEM şartları arasında LİSANS mezunu olmak ve geçerli KPSS sınavı P3 puan türünden 60 almak şartı vardı. Ancak geçtiğimiz yıllarda yapılan değişiklikle artık ÖNLİSANS mezunlarına da POMEM yolu açılmıştır. LİSANS mezunlarında aranan KPSS şartı tabi ki ÖNLİSANS mezunlarında da aranmaktadır. Ancak tek fark LİSANS mezunlarından KPSS P3 puanı olarak 60 istenirken ÖNLİSANS mezunlarından KPSS P93 puan türünden 70 istenmektedir. Hal böyle olunca da polis olmak isteyen ön lisans mezunu adayları için KPSS puanının önemi daha da artmaktadır.

İşte bu ve bunun gibi nedenlerden dolayı  2018 KPSS ÖNLİSANS sınavı ön lisans mezunu olup polis memuru olmak isteyen adaylar için bir hayli önemli bir noktadadır. Adayların başvurularını geçerli süre zarfı içerisinde yapmaları ve özellikle polis olmak isteyen adayların bu sınava gereken önemi vermeleri gerekmektedir.

Pomem Başvurusu Nasıl Yapılır ? Şartları Nelerdir ?

POMEM Mezunlarının Atanması Nasıl Olur?

Kadınlar Hangi POMEM Okullarında Okur


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 11 YORUM
 1. blank Halil İbrahim dedi ki:

  Kaç bin alım olmasını bekliyorsun admin ?

 2. blank Ali Sait dedi ki:

  İyi günler, Kpss Lisans açıklandı ve 57 aldım, sizce pomem lisans 60 olan puanın düşme ihtimali var mı?

  1. blank Admin dedi ki:

   Çok zor

 3. blank deniz dedi ki:

  Pomem alımı yılda kaç kez oluyor. Birde ben 2020’de ön lisanstan mezun oluyorum. 2020 kpss ‘ye girip aynı yıl pomem’e başvurabilir miyim ?

  1. blank Admin dedi ki:

   Belli bir sayı yok.

 4. blank ali dedi ki:

  iyi , bildiğin üzere kpss ön lisans 2 yılda bir yapılıyor.Yani benim şuan 2016 dan geçerli puanım var.Yeni kpss ön lisans kasımda olucak. Acaba alımlar 2018 le mi yoksa 2016 ile mi yapılıcak ?

  1. blank Admin dedi ki:

   İlanda belli olacak

 5. blank Serpil dedi ki:

  Onlisans kpss sarti 2016 puan baz alinarak mi yapilcak? Bilindigi uzere 2018 kpss kasimda yapilcak.hangi puan dikkate alinir?

  1. blank Admin dedi ki:

   henüz net değil

 6. blank Büşra dedi ki:

  Merhaba. Ben bu yıl önlisans mezunuyum . Kasım ayında KPSS ye gireceğim . Polislik alım başvuruları ön lisans KPSS’den sonra mı olacaktır acaba bir bilginiz var mı ?

  1. blank Admin dedi ki:

   bilgim yok