2023 – Komiser Yardımcısı Nasıl Olunur ?

09.06.2018
4.992
A+
A-
2023 – Komiser Yardımcısı Nasıl Olunur ?

Birçok insanın çocukluktan beri hayali polislik mesleğini icra etmektir. Elbette bu hayallerini gerçekleştirmek için çeşitli adımlar atmaları ve polis olabilmek için yerine getirilmesi gereken şartları uygulamaları gereklidir. Polislik mesleğinin yanı sıra özellikle de rütbeli polis olmak insanlar için daha özel bir duygu anlamı taşır. Hem sevdiği mesleği yaparken hem de o mesleği rütbeli olarak yapmak oldukça önemlidir. Bu sebeple de polis olmak isteyen birçok insan direkt rütbesiz polis olmaktansa rütbeli bir şekilde polis olmayı amaçlamaktadır. Bir süredir Polis Akademisi bünyesinde eğitim veren PAEM rütbeli şekilde polis adaylarını mezun etmektedir.

Bu sebeple de komiser yardımcısı rütbesi elde etmek isteyen birçok aday PAEM bünyesinde eğitim görüp rütbeli şekilde mezun olup, görevine başlamaktadır. Elbette polis olmak isteyen adaylar için tek tercih PAEM değildir. POMEM ve PMYO gibi diğer polis eğitim birimleri de vardır. Ancak amacınız komiser yardımcısı rütbesiyle okuldan mezun olup, görevinizi bu şekilde sürdürmekse PAEM bünyesinde eğitime girmeniz gerekir. Bununla birlikte halihazırda polislik mesleğini yapan memurlar da komiser yardımcılığına yükselebilir. Polis memurları daha detaylı bilgiyi ve nasıl yükselebileceklerini çalıştıkları kurum vasıtasıyla öğrebilirler.

Bu yazımızda direkt olarak nasıl komiser yardımcısı mesleğini icra edebileceğiniz konusunda tüm detayları sizlere aktarmaya çalışacağız. Komiser yardımcısı olmak isteyen adaylardan aranan şartlar, istenilen yeterlilikler ve kurumlar tarafından istenilen herşey konusunda sizlere tüm detayları iletmeye çalışacağız. Elbette en doğru bilgileri kurumların resmi internet sitelerinden bulabilirsiniz. Bizler size bu aşamada geçmiş yıllara dayalı bilgilerle birlikte bu yıl açıklanan bilgileri aktarabiliriz. En doğru bilgi için Polis Akademisi resmi web sitesini sık sık kontrol etmeniz güncel bilgi edinmeniz açısından en doğrusu olacaktır.

Komiser Yardımcısı Olmak İsteyen Adaylar ve PAEM Alımları

Komiser yardımcısı rütbesiyle emniyet güçleri bünyesinde hizmet etmek isteyen adaylar için en önemli seçenek PAEM girişidir. Diğer polis eğitim birimleri olan POMEM ve PMYO da polis mezun eder ancak rütbesiz şekilde mezun eder. PAEM ‘in diğer 2 eğitim birimine oranla bazı farklılıkları bulunur. Bunun en önemlisi bünyesinde eğitim alan polis adaylarını direkt olarak komiser yardımcısı rütbesiyle mezun ediyor olmasıdır. Diğer farkı da eğitim süresinin yaklaşık 11 ay sürerek çok detaylı bir eğitime yer veriyor olmasıdır.

Bununla birlikte PAEM bünyesinde eğitim görecek her adayın lisans mezunu olması gerekmektedir. POMEM de yakın zamana kadar yalnızca lisans mezunu öğrencilerden alım yapmaktaydı. Ancak değişen kural neticesinde artık ön lisans mezunu adaylardan da alım yapmaktadır. Elbette halen lisans mezunu aday alım kontenjanı ön lisans mezunu aday alım kontenjanına oranla çok daha fazladır. Örneğin 10 bin aday alınıyorsa bunun 5 de 4 kadar bir kısmı lisans mezunlarından olmaktadır. PMYO ise bu iki polis eğitim biriminden de farklı olarak lise mezunu adayları ve lise son sınıfta okuyan öğrencileri de kabul eder. Yani PAEM sadece lisans mezunlarını kabul eder, POMEM hem lisans hem ön lisans mezunlarını kabul eder. PMYO ise lise son sınıf öğrencileri ve lise mezunlarını da kabul eder.

Yani lise mezunu adaylar için polis olabilmek için PMYO çatısı altında eğitim görüp oraya kabul edilmek gerekmektedir. Komiser yardımcısı olmak isteyen adaylar için ise PAEM bünyesinde eğitim görmek şarttır. Diğer eğitim birimlerinden mezun olup emniyet güçlerine katıldıktan sonra da yükselebilirsiniz ancak direkt olarak komiser yardımcısı olarak göreve rütbeli şekilde başlamak isteyen adayların PAEM bünyesinde eğitim almış olması şarttır. Sizler için komiser yardımcısı olma aşamalarını sıralayacak olursak.

 • Komiser yardımcısı olmayı hedefleyen adayların lisans mezunu olmaları şarttır. Yani üniversitelerin 4 yıllık bölümlerinde eğitim görmüş adaylar PAEM için başvuruda bulunabilir. Ön lisans mezunuysanız POMEM için başvuruda bulunabilirsiniz. Eğer lise mezunu ya da lise son sınıf öğrencisiyseniz de PMYO için başvuruda bulunabilirsiniz. Bununla birlikte komiser yardımcısı olmak isteyen adayların PAEM için başvurması gerektiğini aklınızdan çıkarmamalısınız. PAEM , diğer 2 polis eğitim merkezinden farklı olarak rütbeli şekilde adayları mezun eder. PAEM mezunu adaylar direkt olarak komiser yardımcısı rütbesiyle göreve başlarlar.
 • PAEM için başvuruda bulunacak adayların 18 yaşından büyük 30 yaşından küçük olmaları gerekir. Daha detaylı yaş hesabı için resmi kitapçık yayınlandıktan sonra bilgi edinmeniz mümkün olacaktır.
 • KPSS sınav P3 puan türü PAEM için yazılı sınav niteliği taşır. Birçok memur adayı gibi PAEM’e girip komiser yardımcısı olmak isteyen adaylar KPSS sınavına girip P3 puan türünden o yıl içerisinde istenilen baraj puanı almak zorundadırlar. KPSS sınavı PAEM için tek yazılı sınavdır. PAEM girişi için ayrı bir yazılı sınav düzenlenmez ve son 2 KPSS puanı geçerlidir. Örneğin 2023 yılında PAEM alımları KPSS sınavından sonra olacağı için 2022 KPSS ve 2023 KPSS P3 sınav puanları geçerli kabul edilecektir. %25 oranında PAEM girişine etkisi vardır.
 • Adaylar KPSS sınavı, sağlık şartları ve erkek adaylar için istenilen 167 cm , bayan adaylar için istenilen 162 cm boy şartlarına uyuyorlarsa, ayrıca vücut kitle endeksleri de boylarıyla uyumluysa PAEM için başvurabilirler. Bu başvuruda sözlü ve fiziki mülakatlar vardır. Fiziki mülakat parkur diye bildiğimiz mülakattır ve % 25 oranında etki eder. Sözlü mülakat ise % 50 oranında etki eden mülakattır.

Adaylar için bu şartlardan başka tüm sağlık şartlarına uygun olunması ve birçok memuriyet için istenilen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma şartı gibi şartlar aranır. Tüm şartlar için PAEM aday kitapçığı yayınlandığında bilgi edinmeniz mümkündür.

Paem Başvurusu Nasıl Yapılır ? Şartları Nelerdir ?

2023 – PAEM Hangi Lisans Bölümlerinden Alım Yapar ?

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 44 YORUM
 1. Ali emre kula dedi ki:

  Merhaba kolay gelsin 2017 kpss’ye girdim lakin basvuru yapmadim bir soylenti var tek yillarin puani 2 yil gecerli cift yillarin puani ise tek yil gecerli diye suan 2018 kpssye girecegim 2017 yilindaki p3 puanim gecersiz mi sayilacak yoksa 2 yilin en yuksek puanini mi baz alacaklar ?

  1. Admin dedi ki:

   son iki kpss bin en yükseği alınır

   1. Furkan dedi ki:

    Admin merhaba burnumun sol tarafında küçük bir ben var ve küçükken futbol oynarken burnumun taşa carpmasi sonucu ufak bir dikiş izi var bu etkilermi polis olmamı?

    1. Admin dedi ki:

     eşkal belirleyici olmaması gerekiyor…

   2. X kisisi dedi ki:

    Admin şimdi önlisanstan asla komiser olma şansımız yokmu lütfen cvp verin

 2. vedat karagüzel dedi ki:

  admin öncelikle sorulara verdin net ve açıklayıcı cevaplar için herkes adına teşekkür ederim sana…benim sorum şu geçen seneki kpss puanım 82 o puanla bu senerki komiser yardımcılığı alımına başvurcam..geçen seneki kpss sonuç belgemdeki fotoğrafımda kel halim var oysa ben protez saç ektirdim ve yeni kimliğimde saçlı halim var..bu durumdan dolayı bir mağduriyet yaşar mıyım?eğer yaşama ihtimalim varsa ne yapabilirim bunu engellemek için?

  1. Admin dedi ki:

   Sorun yaşamazsınız.

 3. erhan dedi ki:

  Öncelikle sorulan her soruya cevap verdiğin için çok saolasın. Benim sorum şöyle olacak. Güneydoğu’da doğup büyüdüm bu sebeple orta derece kürtçe ve arapça biliyorum. Bunun akabinde lisanslı kick box’çuyum ve aktif spor hayatıma devam ettiriyorum. Bu unsurlar mülakatta sence senin nezninde bir işe yarar mı?

  1. Admin dedi ki:

   Hiçbir sorun yaşamazsın.

 4. Fatih dedi ki:

  Merhaba bu sene üniversite son Sınıfta yim kendime güvenim tam kpss olarak ama okul yarım yıl uzarsa ocaga kadar ben Paem için başvuruda bulunabiliyor muyum? Paem için tercihler ne zaman olacak ağustostan sonra en erken ?

  1. Admin dedi ki:

   Mezun olmalısın.

  2. Musa dedi ki:

   4. Sınıftayım ama okul sadece ilk dönem olmak şartıyla uzuyor. Başvuru yapabilir miyim?

   1. Admin dedi ki:

    hayır mezun olmanız gerekiyor…

 5. ahmethan dedi ki:

  Merhaba kolay gelsin benim askerlik tecilim 30.09.2018.Paem komiser yardımcılığı sınavına girmek istiyorum lisans mezunuyum.Duyumlara göre büyük ihtimal 9.ay da başvurular başlıycak bu sene.Askerlikten dolayı sıkıntı yaşar mıyım aceba?Ön başvuru aşamasında tecilli olcam büyük ihtimal tabi varsayımlar bunlar ama ileriki aşamalarda sıkıntı olur mu bilgilendirebilir misiniz?

 6. ahmethan dedi ki:

  Merhaba iyi günler kolay gelsin.Paem komiser yardımcılığı sınavına girmek istiyorum ben.Askerlik tecil tarihim 30.09.2018.Duyumlara göre bu sene ki alımlar 9.ay da başlıycak gibi tecil konusunda skıntı çıkarırlar mı?Ön başvuruda tecilli oluyorum öyle olursa ileriki aşamalarda sıkıntı yaşar mıyım?

  1. Admin dedi ki:

   İntibağa giderken askerde olmamalısın.

 7. Purple dedi ki:

  Meslekiçi komiser yardımcısı kursunun dersleri nelerdir okul şartları nedir

 8. Erdem dedi ki:

  Öncelikle şükranlarımı sunuyorum admin. Benim süt dişlerimi attıktan sonra çocukluğumdan beri dişlerim çürük ve renkleri sarı bu durum PAEM için sağlık sorunu oluşturur mu ?

  1. Hakan dedi ki:

   Sorun olmaz.

 9. mehmet dedi ki:

  Yanağımda ben var aldırsam problem olur mu?

 10. mehmet dedi ki:

  yüzümde ben var aldırsam sıkıntı olur mu?

 11. İbrahim dedi ki:

  Kasımda askere gitmem gerekiyor komiserlik sınavını kazanıp kazanamadığımız kasımdan önce netleşirmi bilginiz varmı

 12. Furkan Sakarya dedi ki:

  Merhaba 2 yıllık AÖF mezunu olsam komiser yardımcısı olabilirmiyim.

  1. Admin dedi ki:

   Hayır

 13. Feride dedi ki:

  MERHABA admin çok acil cevap verirseniz başvuru yapacağım Paem e.
  2017 puanım 74.
  2018 puanım 69.
  Başvurabilir miyim parayı yatırmadan sormak istedim

  1. Admin dedi ki:

   Evet

 14. Feride dedi ki:

  2017 KPSS 74 puan
  2018 69 puan başvurabilir miyim

  1. Admin dedi ki:

   evet

 15. Serhat dedi ki:

  merhaba, komıser yardımcıgılı ıcın lisans mezunu olmak gerektigini biliyorum fakat açıköğretim yada örgün fark ediyor mu? Açıköğretim mezunları da başvuru yapabilir mi? Teşekkürler.

  1. Admin dedi ki:

   evet başvuru olur..

 16. Kader dedi ki:

  Admin meraba ben internette araştırdım fakat her bir sitede farklı cevaplarla karşılaştım . Ben lisans öğrencisiyim fakat daha 3.sınıftayım mezun olmadan lisans kpss ye girme şansım varmi. Bu soruyu sorma nedenim paeme girmek istiyorum ve alimlarda 2 sene boyunca kpss puanı değerlendirmeye aldıkları için biran once kpss ye girmek istiyorum yüksek puan alırsam seneye direkt paeme başvuru yapmak için cevaplarsanız çok sevinirim teşekkür ederim şimdiden

  1. Admin dedi ki:

   mezun olmanız gerekiyor..

 17. Nur dedi ki:

  Merhaba ben paem i kazandım şu an eğitime de basladim merkezi atama kpss de memurluk tercihi yapabilir miyim eğer atanirsam okulu bırakırken sorun çıkar mı

  1. Admin dedi ki:

   sorun olmaz…

   1. Emre dedi ki:

    Selam 2019 kpss ye girdim 70 üstü alınca başvurabilir miyim yoksa 2018 ile 2019 un ortalaması mı alınıyor

    1. Admin dedi ki:

     en yüksek hangisi ise o baz alınır…

 18. Baver Burmaz dedi ki:

  admin merhaba.
  Şu an üniversite 3.sınıf öğrencisiyim. Alımlar için son iki kpss sınavına bakılır diyorsun. mezun olduktan sonra iki yılımı kpss ayırmak istemiyorum. şimdiden kpss ye girsem mezun olduğumda başvuru tarihine denk geliyorum. bu yüzden kpss puanlarım başvuruyu etkiler mi?
  Teşekkürler..

  1. Admin dedi ki:

   Başvuru yapabilmek için mezun olmanız gerekiyor…

 19. emire dedi ki:

  Özel üniversite kabul değilmi lisans bölümünde

  1. Admin dedi ki:

   evet..

 20. Betül dedi ki:

  Merhaba ben üniversite son sınıfım ama 1,5 yıl uzadı. Şimdi soniki kpss geçerli olduğuna göre benim hangi yıllar girmem lazım kpss ye(bu konularda pek bi bilgim yo, yanlışım varsa mazur görün)

  1. Admin dedi ki:

   mezun olmanız gerekiyor..

 21. Anka kuşu dedi ki:

  Ön lisans mezunları da komser yardımcısı olabiliyormu okuldan mezun olduktan sonra cevap verirseniz sevinirim

 22. X kisisi dedi ki:

  Admin şimdi önlisanstan asla komiser olma şansımız yokmu lütfen cvp verin