Ana Sayfa / PAEM / 2018 – Nasıl Komiser Yardımcısı Nasıl Olunur ?

2018 – Nasıl Komiser Yardımcısı Nasıl Olunur ?

Birçok insanın çocukluktan beri hayali polislik mesleğini icra etmektir. Elbette bu hayallerini gerçekleştirmek için çeşitli adımlar atmaları ve polis olabilmek için yerine getirilmesi gereken şartları uygulamaları gereklidir. Polislik mesleğinin yanı sıra özellikle de rütbeli polis olmak insanlar için daha özel bir duygu anlamı taşır. Hem sevdiği mesleği yaparken hem de o mesleği rütbeli olarak yapmak oldukça önemlidir. Bu sebeple de polis olmak isteyen birçok insan direkt rütbesiz polis olmaktansa rütbeli bir şekilde polis olmayı amaçlamaktadır. Bir süredir Polis Akademisi bünyesinde eğitim veren PAEM rütbeli şekilde polis adaylarını mezun etmektedir.

Bu sebeple de komiser yardımcısı rütbesi elde etmek isteyen birçok aday PAEM bünyesinde eğitim görüp rütbeli şekilde mezun olup, görevine başlamaktadır. Elbette polis olmak isteyen adaylar için tek tercih PAEM değildir. POMEM ve PMYO gibi diğer polis eğitim birimleri de vardır. Ancak amacınız komiser yardımcısı rütbesiyle okuldan mezun olup, görevinizi bu şekilde sürdürmekse PAEM bünyesinde eğitime girmeniz gerekir. Bununla birlikte halihazırda polislik mesleğini yapan memurlar da komiser yardımcılığına yükselebilir. Polis memurları daha detaylı bilgiyi ve nasıl yükselebileceklerini çalıştıkları kurum vasıtasıyla öğrebilirler.

Bu yazımızda direkt olarak nasıl komiser yardımcısı mesleğini icra edebileceğiniz konusunda tüm detayları sizlere aktarmaya çalışacağız. Komiser yardımcısı olmak isteyen adaylardan aranan şartlar, istenilen yeterlilikler ve kurumlar tarafından istenilen herşey konusunda sizlere tüm detayları iletmeye çalışacağız. Elbette en doğru bilgileri kurumların resmi internet sitelerinden bulabilirsiniz. Bizler size bu aşamada geçmiş yıllara dayalı bilgilerle birlikte bu yıl açıklanan bilgileri aktarabiliriz. En doğru bilgi için Polis Akademisi resmi web sitesini sık sık kontrol etmeniz güncel bilgi edinmeniz açısından en doğrusu olacaktır.

Komiser Yardımcısı Olmak İsteyen Adaylar ve PAEM Alımları

Komiser yardımcısı rütbesiyle emniyet güçleri bünyesinde hizmet etmek isteyen adaylar için en önemli seçenek PAEM girişidir. Diğer polis eğitim birimleri olan POMEM ve PMYO da polis mezun eder ancak rütbesiz şekilde mezun eder. PAEM ‘in diğer 2 eğitim birimine oranla bazı farklılıkları bulunur. Bunun en önemlisi bünyesinde eğitim alan polis adaylarını direkt olarak komiser yardımcısı rütbesiyle mezun ediyor olmasıdır. Diğer farkı da eğitim süresinin yaklaşık 11 ay sürerek çok detaylı bir eğitime yer veriyor olmasıdır.

Bununla birlikte PAEM bünyesinde eğitim görecek her adayın lisans mezunu olması gerekmektedir. POMEM de yakın zamana kadar yalnızca lisans mezunu öğrencilerden alım yapmaktaydı. Ancak değişen kural neticesinde artık ön lisans mezunu adaylardan da alım yapmaktadır. Elbette halen lisans mezunu aday alım kontenjanı ön lisans mezunu aday alım kontenjanına oranla çok daha fazladır. Örneğin 10 bin aday alınıyorsa bunun 5 de 4 kadar bir kısmı lisans mezunlarından olmaktadır. PMYO ise bu iki polis eğitim biriminden de farklı olarak lise mezunu adayları ve lise son sınıfta okuyan öğrencileri de kabul eder. Yani PAEM sadece lisans mezunlarını kabul eder, POMEM hem lisans hem ön lisans mezunlarını kabul eder. PMYO ise lise son sınıf öğrencileri ve lise mezunlarını da kabul eder.

Yani lise mezunu adaylar için polis olabilmek için PMYO çatısı altında eğitim görüp oraya kabul edilmek gerekmektedir. Komiser yardımcısı olmak isteyen adaylar için ise PAEM bünyesinde eğitim görmek şarttır. Diğer eğitim birimlerinden mezun olup emniyet güçlerine katıldıktan sonra da yükselebilirsiniz ancak direkt olarak komiser yardımcısı olarak göreve rütbeli şekilde başlamak isteyen adayların PAEM bünyesinde eğitim almış olması şarttır. Sizler için komiser yardımcısı olma aşamalarını sıralayacak olursak.

 

  • Komiser yardımcısı olmayı hedefleyen adayların lisans mezunu olmaları şarttır. Yani üniversitelerin 4 yıllık bölümlerinde eğitim görmüş adaylar PAEM için başvuruda bulunabilir. Ön lisans mezunuysanız POMEM için başvuruda bulunabilirsiniz. Eğer lise mezunu ya da lise son sınıf öğrencisiyseniz de PMYO için başvuruda bulunabilirsiniz. Bununla birlikte komiser yardımcısı olmak isteyen adayların PAEM için başvurması gerektiğini aklınızdan çıkarmamalısınız. PAEM , diğer 2 polis eğitim merkezinden farklı olarak rütbeli şekilde adayları mezun eder. PAEM mezunu adaylar direkt olarak komiser yardımcısı rütbesiyle göreve başlarlar.

 

  • PAEM için başvuruda bulunacak adayların 18 yaşından büyük 30 yaşından küçük olmaları gerekir. Daha detaylı yaş hesabı için resmi kitapçık yayınlandıktan sonra bilgi edinmeniz mümkün olacaktır.

 

  • KPSS sınav P3 puan türü PAEM için yazılı sınav niteliği taşır. Birçok memur adayı gibi PAEM’e girip komiser yardımcısı olmak isteyen adaylar KPSS sınavına girip P3 puan türünden o yıl içerisinde istenilen baraj puanı almak zorundadırlar. KPSS sınavı PAEM için tek yazılı sınavdır. PAEM girişi için ayrı bir yazılı sınav düzenlenmez ve son 2 KPSS puanı geçerlidir. Örneğin 2018 yılında PAEM alımları KPSS sınavından sonra olacağı için 2017 KPSS ve 2018 KPSS P3 sınav puanları geçerli kabul edilecektir. %25 oranında PAEM girişine etkisi vardır.

 

  • Adaylar KPSS sınavı, sağlık şartları ve erkek adaylar için istenilen 167 cm , bayan adaylar için istenilen 162 cm boy şartlarına uyuyorlarsa, ayrıca vücut kitle endeksleri de boylarıyla uyumluysa PAEM için başvurabilirler. Bu başvuruda sözlü ve fiziki mülakatlar vardır. Fiziki mülakat parkur diye bildiğimiz mülakattır ve % 25 oranında etki eder. Sözlü mülakat ise % 50 oranında etki eden mülakattır.

 

Adaylar için bu şartlardan başka tüm sağlık şartlarına uygun olunması ve birçok memuriyet için istenilen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma şartı gibi şartlar aranır. Tüm şartlar için PAEM aday kitapçığı yayınlandığında bilgi edinmeniz mümkündür.

Paem Başvurusu Nasıl Yapılır ? Şartları Nelerdir ?

2018 PAEM Komiser Yardımcısı Alımı Başlıyor

2018 – PAEM Hangi Lisans Bölümlerinden Alım Yapar ?

Bu makalede tam 2 SORU-CEVAP yer almaktadır. Okumak ve yeni soru sormak için aşağıya bakınız.

2 Soru Var

  1. Merhaba kolay gelsin 2017 kpss’ye girdim lakin basvuru yapmadim bir soylenti var tek yillarin puani 2 yil gecerli cift yillarin puani ise tek yil gecerli diye suan 2018 kpssye girecegim 2017 yilindaki p3 puanim gecersiz mi sayilacak yoksa 2 yilin en yuksek puanini mi baz alacaklar ?

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir