2018 MSB Dış Kaynak Subay Alımı Ne Zaman ?

13.08.2018
1.676
A+
A-
2018 MSB Dış Kaynak Subay Alımı Ne Zaman ?

MSB ( Milli Savunma Bakanlığı ) bilindiği üzere eksik kontenjan ve ihtiyaçlar dahilinde her yıl dış kaynaklı SUBAY alımı yapmaktadır.Askerliği meslek olarak seçmek , SUBAY olmak isteyen adaylar ise bu alımların gelmesini beklemektedir.

MSB Dış Kaynaklı Subay Nedir ?

MSB alımlarında adaylar dış kaynaklı yani askeriyeye dahil olmayan sivil 4 yıllık lisans mezunları arasından alınır. MSB alımları MUVAZZAF şeklindedir yani sözleşmeli değildir. Adaylar MSB’nin koymuş olduğu koşullara ve öğrenim gördüğü bölümlere göre çeşitli branş seçerler. MSB alımları kadın ve erkek şeklinde olur.

MSB Dış Kaynaklı Subay Alımı Ne zaman ?

Subay olmak isteyen bir çok gencimiz alımların ne zaman yapılacağını merak etmektedir.Subay olmak için msb nin istediği şartlardan biri KPSS puanıdır.2018 Temmuzda yapılan KPSS sınavının sonuçları daha açıklanmadı. OSYM KPSS sınavının açıklanacağı tarihi 2018 Ağustos 31 olarak göstermektedir. Buradan yola çıkarak 2018 MSB alımlarının KPSS sonuçlarının açıklanmasından sonra yapılacağını düşünüyoruz. MSB alımları en son 2017 eylül ayında yapılmıştı. Bu yılda yüksek ihtimalle eylül ayında alımın yapılacağını tahmin etmekteyiz.

MSB Dış Kaynaklı Subay Alımı Başvuru Şartları Nedir ?

 • Geçerli KPSS sınavından 60 almak
 • T.C vatandaşı olmak ,
 • Taksirli suçlar hariç olmak üzere; affa veya zaman aşımına uğramış yahut para cezasına çevrilmiş veya ertelenmiş, hükümlülüklerine ilişkin kayıtları adli sicilden çıkartılmış olsa bile, bir cürümden hükümlü bulunmamak veya soruşturma altında olmamak,
 • Sivil okullardan herhangi bir nedenle çıkarılmamış, askeri okullardan herhangi bir nedenle çıkmış veya çıkarılmamış olmak,
 • Her ne sebeple olursa olsun Türk Silahlı Kuvvetlerinden çıkarılmamış olmak,
 • Yapılacak arşiv araştırması ve güvenlik soruşturmasından olumlu sonuç almak
 • En az 4 yıl süreli Fakülte / Yüksekokul bölümlerinden mezun olmuş olmak,
 • Lisans düzeyinde mezunlar için 27 yaşından büyük olmamak (01 Ocak 1990 ve daha sonraki doğumlular),
 • Lisansüstü eğitimini tamamlamış olanlar için 32 yaşından büyük olmamak (01 Ocak 1985 ve daha sonraki doğumlular)

Adaylardan istenilen şartlar genel olarak yukarıdaki gibidir. Ancak yukarıda ki şartlar 2017 alımına aittir şartlar ve alım hakkında kesin bilgi sahibi olmak için bu yıl yapılacak olan MSB alımlarını ve başvuru kılavuzunun yayınlanmasını beklemek gerekir.

MSÜ Kara Harp Okulu Eğitim ve Öğretim 2018

2018 Jandarma Söz./Muvazzaf Astsubaylık Kazanan Adayların Yapacakları

Jandarma Sahil Güvenlik Akademisi ve Başvuru Şartları 2018

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. gökhan dedi ki:

  merhaba. ben geçen ilandada bir şey fark ettim. subay alımlarında lisansüstü mezun olanlar ibaresi sadece alesle lisansüstü yapanlar içinmi geçerli? tezli yani.. çünkü ales belgesi istiyor. Tezsiz lisansüstüde ales şartı yok. tezsiz lisansütü eğitimini taamlayan başvuru yapamıyor mu?

  1. ishak dedi ki:

   tezli-tezsiz farketmiyor, y.lisans diploması yeterli, baktığın ilan öğretmen yani akademisyen ilanı olduğu için ales belgesi istendi. yani ales belgesinin nedeni hangi yüksek lisansı bitirdiğini öğrenmek için değil 🙂 zaten diplomanda yazar hangi yüksek lisans mezunu olduğun. diploman varsa 33 yaşına gireceğin yılın 1 ocak tarihine kadar açılacak sınavlara başvuru yapabilirsin.

 2. Cengiz dedi ki:

  MSB Dış Kaynak Astsubay alımı ne zaman olacak acaba