2018 KPSS Sonrası Polis Alımları

04.07.2018
A+
A-
2018 KPSS Sonrası Polis Alımları

Polis olmak isteyen lisans ve ön lisans mezunları için tek yazılı sınav niteliğindeki KPSS için sayılı günler kaldı. 22 Temmuz tarihinde yapılacak olan KPSS sınavıyla birlikte birçok aday polis olmak için kıyasıya yarışacak. KPSS puanı tüm devlet memurlukları için geçerli sınav olarak kabul edilirken, polis olmak için de adaylardan ekstra bir yazılı sınav istenmez. KPSS sınavı hem PAEM hem de POMEM için tek yazılı sınav olarak kabul edilir. PYMO ise bu 2 polis eğitim birimine oranla daha farklıdır ve TYT sınavıyla öğrencileri kabul eder. Yani üniversite sınavına giren adaylar için düzenlenen sınav PMYO  için de geçerli sınav olarak kabul edilmektedir.

PAEM ve POMEM arasında da eğitim için kabul edilecek adaylardan istenilen şartlar arasında farklılıklar vardır. PAEM sadece lisans mezunlarını yani 4 yıllık üniversite bölümlerini bitiren adayları bünyesinde eğitim görmek üzere kabul eder ve mezunlarını komiser yardımcısı rütbesiyle mezun eder. POMEM ise hem lisans hem de ön lisans mezunlarını kabul ederek adayları rütbesiz polis olarak mezun eder. Daha önce POMEM  de sadece lisans mezunu öğrencileri kabul ediyordu. Ancak değişen yasa ile birlikte ön lisans mezunu adayların da POMEM başvursu yapmasının önü açılmış oldu. Buna rağmen lisans mezunlarına ayrılan POMEM kontenjanının ön lisans mezunlarına ayrılan POMEM kontenjanına göre bir hayli fazla olduğunu adaylara belirtmekte fayda var.

KPSS sınavıyla polis olarak eğitmek üzere öğrenci alan polis eğitim birimleri PAEM ve POMEM olduğu için adaylar bu iki polis eğitim birimi üzerine yoğunlaşmalıdır. PMYO ise bunlardan ayrı şartlara göre alım yaptığı için KPSS ‘ye girecek adaylar için herhangi bir önem teşkil etmez. KPSS ile POMEM ve PAEM girişlerinde adaylar için dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de son 2 KPSS puanının geçerli olduğu bilgisidir. Yani adaylar 2018 yılında PAEM ve POMEM için kabul edilmek istiyorlarsa 2017 yılındaki KPSS P3 puanı ve 2018 yılındaki KPSS P3 puanları esas alınacaktır. Bunlar haricinde girmiş oldukları sınavların polislik için herhangi bir geçerliliği bulunmamaktadır.

KPSS İle PAEM ve POMEM Başvurusu Yapmak

Bildiğiniz gibi PAEM ve POMEM KPSS ile polis adayı olan öğrencileri eğitmek için kabul eden ve Polis Akademisi çatısı altında faaliyetlerini sürdüren 2 polis eğitim birimidir. Alım şartları birbirine oldukça benzese de bazı farkları mevcuttur. Öncelikle eğer lisans mezunu bir adaysanız yani 4 yıllık herhangi bir üniversite bölümünü bitirmişseniz siz hem PAEM hem de POMEM için başvuru yapabilirsiniz. Ancak eğer ön lisans mezunu bir adaysanız, yani 2 yıllık bir üniversite bölümünü bitirmişseniz sadece POMEM için başvuru yapmanız mümkündür. Bununla birlikte TYT sınavına girerek her 2 aday da PMYO başvurusunda da bulunabilir. Elbette 26 yaşından küçük olmak kaydıyla bu mümkündür. Ancak bu durum çok fazla tercih edilmez. Çünkü POMEM’in eğitim süresi PMYO’ya kıyasla oldukça kısadır ve insanlar hem ön lisans bitirip hem de tekrar gidip 2 sene de PMYO okumak istemediklerinden POMEM daha ön plandadır. PAEM ise hepsinden farklı olarak en popüler polis eğitim birimidir diyebiliriz. Bunun temel sebebi mezunlarının komiser yardımcısı olmasından kaynaklanır.

 

 • PAEM için de POMEM için de sizden istenilen tüm şartları eksiksiz yerine getirmeniz Her yıl düzenli olarak resmi kurumlar tarafından aday kitapçıkları ve o yıl için geçerli olan baraj puanlar açıklanır. Adayların baraj puanları geçerek ilgili polis eğitim birimlerine başvurması mümkün olur.

 

 • Baraj puan uygulamasına daha dikkatli bakacak olursak, PAEM için baraj puanın geçtiğimiz yıllarda 000 olduğunu görmekteyiz. Aynı şekilde POMEM için de bakacak olursak 60.000 baraj puan uygulaması söz konusudur. Bunların farklı olmasının sebebi, PAEM öğrencilerinin hepsinin lisans mezunu olması ve PAEM’in POMEM’e oranla çok daha az sayıda öğrenciyi eğitim için kabul etmesidir. Ayrıca mezunlarının rütbeli şekilde mezun oluyor olması da PAEM ‘in baraj puanının daha yüksek tutulmasının sebeplerinden bir tanesidir.

 

 • Adayların dikkat edecekleri önemli noktalardan biri de, kız ve erkek öğrenciler arasında baraj puanların değişebildiğidir. Bildiğiniz gibi PAEM her yıl yaklaşık 2200 öğrenciyi kabul eder ve bu öğrencilerin büyük çoğunluğu erkek öğrencilerden oluşurken sadece 200 kadar kız öğrenciye bünyesinde eğitim görmek için kontenjan ayırır. Bu sebepten ötürü de polis olma hayali kuran bayan adaylar PAEM için istenilen baraj puan 70.000 olsa da genellikle en düşük giren bayanın 000 civarı puanlarla girdiğini söyleyebiliriz. POMEM için de bayan aday alım sayısının az olmasından dolayı yine aynı şekilde yüksek bir rekabet vardır.

 

 • Açıkladığımız baraj puanlar sizlerin POMEM ve PAEM için başvuruda bulunması için gereken en alt puanları ifade eder. Yani bu puanı alan herkes Polis Amirleri Eğitim Merkezi veya Polis Meslek Eğitim Merkezleri tarafından kabul edilmesi elbette söz konusu değildir. Adaylar baraj puanı önemsemeden alabilecekleri en yüksek puanı almalıdır. Çünkü bahsettiğimiz KPSS P3 türünden alacağınız puanlar sizin için PAEM ve POMEM kabullerinde %25 oranında etki edecektir. Yani ne kadar yüksek puan alırsanız kendiniz açısından o kadar avantajlı bir durum elde etmiş olacağınızı unutmayın.

 

 • KPSS puanları iyi olan adaylar için PAEM ve POMEM kontenjanlarına uygun şekilde yerleştirilmesi açısından başka yeterlilikler de aranır. Fiziki mülakat ve sözlü mülakat gibi çok önemli 2 mülakat türü de adayları KPSS sonrası bekleyen sınavlardır. Fiziki mülakat parkur dediğimiz kısımdır ve %25 oranında etkilidir. Sözlü müalakat ise en çok etki oranına sahip mülakattır ve %50 oranında etki eder.

Kadınlar Hangi Polis Okulunda Okur?

Polislik Renk Körlüğü Testi

Yunus Polisi Nasıl Olunur?


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 27 YORUM
 1. blank Recep E. dedi ki:

  Biz şimdi komiser yardımcısı olmak için 70 puan alsak bizden daha yüksek puan alanlar mülakatlara çağırılıp sıralamaya giremeyenler direkt elenecek mi? Ya da aynı şekilde normal polislik için de öyle mi olacak?

  1. blank Admin dedi ki:

   Herkes çağrılır mülakata

 2. blank Fatma dedi ki:

  On lisans mezunuyum pmyo icin hangi sinava girmem lazim tytmi.kpssmi
  En az kac puan almam lazim polis olablmem için

  1. blank Admin dedi ki:

   TYT girmelisin

 3. blank Doğuş dedi ki:

  Ön lisans mezunuyum. Kolumda iki tane küçük dövme var. Bunun engel olduğunu bildiğim için sildirmeye başlayacağım. Dgs’ye başvuru yaptım. Eğitimimiörgün olmayacak şekilde lisansa tamamlamayı hedefliyorum. Düşüncem pomemdi ama paemi öğrenene kadar. Şu an itibariyle onu tercih edeceğim. Dgs ile iki yıl daha okuyacağım için o sırada dövmelerimden kurtulmayı planlıyorum. Her şey yolunda gider ise iki sene sonunda ya da en geç üç sene içerisinde hedefime ulaşmış olacağım. Şu an yaşım 23 ve yaş engeline takılmağım için şanslıyım. Kpss p3 umarım kolaydır. Sorunsuz şekilde bu engelleri aşmak istiyorum. Paemin eğitim süresi ne kadar bunu merak ediyorum. Bir de askerliğimi yapmış mı olmam gerekiyor? Aslında merak ettiğim çok şey var ve benim sorularım biraz farklı. Hiç bir İnternet yazısında sorularıma cevap bulamadım. Belki konu hakkında bana net bir açıklık getirebilirsiniz. Benimle iletişime geçmenizi rica ediyorum. Teşekkür ederim.

  1. blank Admin dedi ki:

   PAEM için lisans mezunu olmalısın.

 4. blank Hilal Albayrak dedi ki:

  Merhaba 2018 Kpss Onlisans pomem icin tahmini alim suresi belli midir? Sartlarda esnetilme soz konusu olabilir mi?

  1. blank Admin dedi ki:

   Belli değil.

 5. blank Derya dedi ki:

  Kpss’den gardiyanlığı kazanıp ordan polisliğe geçilebilir mi…

 6. blank Deniz dedi ki:

  Kpss’den gardiyanlığı kazanıp ordan polisliğe geçmek mümkün mü

  1. blank Hakan dedi ki:

   Hayır

 7. blank Burcu dedi ki:

  23.dönem onlisans kpss puaninın düşme ihtimali var mı?

  1. blank Hakan dedi ki:

   Olabilir neden olmasın.

 8. blank İnan dedi ki:

  Merhaba, önlisans mezunuyum. Bu sene KPSS sınavına gireceğim. Yalnız önlisans KPSS sınavımız 4 Kasım’da, sonuçları ise 29 Kasım’da açıklanacak. Pomem’e başvurabiliyor muyum?

  1. blank Hakan dedi ki:

   Kılavuz gelince hangi KPSS geçerli netleşir.

 9. blank Mustafa dedi ki:

  Yaş şartı değişti mi ilanın içerisinde 26 yaş altı kişiler basvuru yapabilir yazıyor ve 1991 dogumluyum aynı zamanda bu sene lisans mezunu oldum KPSS den yeterli puanı alabilirsem başvurabiliyormuyum ?

  1. blank Hakan dedi ki:

   Hangi okul o önemli.

   1. blank Mustafa dedi ki:

    nasıl yani ?

 10. blank Tahsin dedi ki:

  Lisans mezunuyum, bi makalede kpssden 60 almanın başvuru için yeterli olduğunu okudum başka bir kaynakta 70 alınmalı yazıyor. 70 alamayacağımı düşnüuorum bu konuda bilgilendirirseniz çok mutlu olucam!

  1. blank Admin dedi ki:

   Lisans için 60, önlisans için 70.

 11. blank Kenaal dedi ki:

  Pomem 2017 ve 2018 kpss puanı 60 puanla alacak on lisans 2016 2017 puan türünden 70 olacak polislik alımlar ağustos açıklanıp eylülde para yatırma sağlık kontrolü güvenlik soruşturması mulakat gider aralık veya ocak dersler başlar en az 3 ay güvenlik soruşturması var giremiyeck arkadaşlar üzülmesin 2019 30 bin polis alınacak 10 bin özel herakaat

 12. blank Cemil dedi ki:

  Ben sadece kpss ye girdim. Ön başvuru vs varmıydı?

  1. blank Admin dedi ki:

   İlanı beklemelisiniz.

 13. blank Şükran dedi ki:

  İyi günler ben de lise mezunuyum tyt de 170puan la geçtim ancak polislik sınavı İçin yeterli olmadığını duydum ekstra kpss sınavına girip yüksek puan elde ettikten sonra polislik için uygunmuşum.?

  1. blank Admin dedi ki:

   öyle birşey yok

 14. blank Semra dedi ki:

  Lisans mezunuyum ve 2018 kpss sinavina girdim 60 ustu aldim ama alimlar ne zaman baslayacak acaba bilginiz var mi

  1. blank Admin dedi ki:

   Bilgi yok.