2019 KPSS Sınav Tarihi ve POMEM-PAEM Başvuruları

2019 KPSS Sınav Tarihi ve POMEM-PAEM Başvuruları

ÖSYM tarafından düzenlenen sınav olan KPSS 2019 yılı tarihi belli oldu. Bu kapsamda KPSS üzerinden POMEM ve PAEM okullarına başvuru yapacak adayların başvuruları yakından takip etmesi gerekmektedir. Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi yetkilileri tarafından yapılan duyuruda genel sınavın 14 Temmuz 2019 tarihinde yapılacağı söylendi. En erken KPSS sınavı 14 Temmuz 2019’da başlıyor olup, öğretmenler ve diğer adaylar için 20 Temmuz 2019’a kadar devam ediyor. 2019 KPSS sınav tarihi 14 Temmuz 2019 olarak belirlenip genel olan KPSS tarihinde değişiklik olmayacağı belirtildi. 2019 KPSS sınav tarihi ve POMEM-PAEM başvuruları yapacak kişilerin ÖSYM resmî web sitesini takip ederek işlemlerini tamamlanması dikkatle duyurulmaktadır.

 

2019 KPSS Başvuruları Ne Zaman?

14 Temmuz 2019 tarihinde yapılacak 2019 KPSS başvuruları 3 Mayıs 2019 tarihinde başlamaktadır. 3 mayısta ilk kayıtlar alınacak olup bu başvuruların sona erme süresi ise 15 Mayıs olacak. 15 Mayıs ve sonrası için başvuru yapmaya çalışan adaylar bu eylemlerini gerçekleştiremeyecekler. O yüzden elinizi sıkı tutup başvuru tarihleri arasında kaydınızı yaptırın. Aksi takdirde KPSS sınavına giremeyecek, POMEM ve PAEM okullarına giriş sağlayamayacaksınız. 2019 KPSS sınav tarihi ve POMEM-PAEM başvuruları bildiğiniz üzere en son yapılan yılın KPSS puanı ile alınmaktadır. 14 Temmuz KPSS sınavından sonra genel yetenek sınavını başarılı bir şekilde geçen adaylar 20 ve 21 temmuzda yapılacak alan bilgisi sınavına girecekler. Alan bilgisi sınavı 20 Temmuz ilk gün, 22 Temmuz ikinci gün olarak belirlendi. Aynı şekilde ÖABT sınavı da 28 Temmuz günü yapılacak. Tüm bu sınav günleri için başvuru tarihleri aynıdır. 3 Mayıs 2019 KPSS başvuru tarihi üzerinden genel yetenek ve alan testlerine başvuru yapmanız gereklidir.

POMEM ve PAEM için KPSS Puanı

Bildiğiniz üzere POMEM ve PAEM okulları için KPSS puanı elde etmeniz gerekmektedir. Temmuz ayında yapılacak olan KPSS sınavından belirtilen puanı aldıktan sonra mülakat ve fiziki yeterlilik gibi testlere girebiliyorsunuz. POMEM 23. Dönem başvurularında istenen KPSS puanı ön lisans için 70 olurken lisans düzeyindeki KPSS puanı 60 olması gerekiyordu. 24. Dönem POMEM alımları için henüz baraj puan belirlenmemiş olup yetkililerden açıklama beklenmektedir. Her dönem POMEM başvuru şartları Polis Akademisi tarafından yayınlanmaktadır. Dolayısı ile yayınlanacak olan başvuru şartlarını beklemekten başka çare olmamaktadır. PAEM tercih edecek polis adaylarının ise yine en az 70 puan alması gerektiğini tahmin etmekteyiz. Henüz başvuru şartları yayınlanmadığı için bu konuda net bilgi vermek mümkün değildir. Sitemizi takip ederek güncel haberlerden yararlanabilirsiniz.

POMEM Başvuru

POMEM başvuru yapmak isteyen adayların henüz başvuru tarihleri kesinleşmemiştir. 23. Dönem POMEM adayları eğitimlerini görmek üzere okullara yerleştirilmiştir. Yapılan tahminler ise 23. Dönem POMEM eğitimine giren adayların eğitimi bittikten sonra 24. Dönem POMEM başvuruları alınacağı yönündedir. Genel başvuru şartlarını karşılayan adayların her yıl değişen KPSS gerekli puanı da aldığında polisliğe bir adım daha yaklaşacağını söyleyebiliriz.

PAEM Başvuru

Komiser yardımcısı olmak isteyen adayların başvuracağı bu okul 2018 yılında toplamda 3000 personel almıştı. 2700 erkek, 300 kadın olmak üzere komiser yardımcısı personelini bünyesine kattı. Buradan çıkan adaylar eğitimlerini başarılı şekilde tamamladıktan sonra gerekli yerlere atandılar. 2019 PAEM başvuruları ise henüz kesinleşmedi. Her yıl ihtiyaca yönelik alım yapıldığından dolayı 2019 yılının ortalarına doğru bu konu hakkında açıklama yapılması bekleniyor. 2019 KPSS sınav tarihi ve POMEM-PAEM başvuruları için adaylarımız sitemizi takip ederek en son haberleri okuyabilirler.

 

PAEM 2018 – 2019 Akademik Takvimi
2019’da PAEM Alımı Olacak Mı?
2019 – POMEM Başvuru Şartları ve Alımları
2019 POMEM ile Nasıl Polis Olunur, Başvuru Şartları Nelerdir ?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 246 YORUM
 1. Avatar Abdullah Çiçek dedi ki:

  Merhabalar hocam bugün pomem 23. Dönem açıklandı ancak ben daha bu temmuzda önlisans mezunu oldum ve kpssye Kasım 4 de girecem başvurular ise 1-15 Ekim arasında ben başvuramayacak mıyım?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   maalesef

 2. Avatar Cengizhan dedi ki:

  Önlisans mezunu kpss p93 den 70 alındığında pomeme girilebilir mi yeni yönetmelikte şuan öyle anlıyorum

  1. Avatar Gürk dedi ki:

   hocam 2019 KPSS yi bekliyorum girdikten sonra pomeme başvuru yaptık diyelim alımlar ne kadar sürüyo işlemler nasıl gerçekleşiyor.

  2. Avatar Zafer dedi ki:

   1 yılını doldurmamış polis memuru lisans meuzunu paem sınavına başvurabilir mi?

 3. Avatar Alpaslan dedi ki:

  Merhabalar hocam. Lisans mezunuyum 2017 kpss puanim 65 ve 2018 kpss puanim barj aj alti . Benim 2018 puanim yetmiyor başvuru için. 2017 kpss puaniyla başvuru yapabilir miyim ? Yapamazsin bu yil girdiğin için denildi bana onu net olarak öğrenebilir miyim şimdiden tskler hocam basvuru sureci 3 gün kaldi cevap bekliyorum bi an önce.

  1. Admin Admin dedi ki:

   son aldığınız puan a göre değerlendirilir.

 4. Avatar İSMAİL dedi ki:

  MERHABA BEN ÖNLİSANS MEZUNUYUM. ÖNLİSANS DA BAŞVURABİLİYORUM DEĞİL Mİ 2018 KPSS DE 74 ALDIM. BİDE KOMSER YARD. OLUYORMU ÖNLİSANSDAN

  1. Admin Admin dedi ki:

   evet…

 5. Avatar Mahmut dedi ki:

  Hocam paem icin gerekli evraklardan lisans diplomasi yerine mezuniyet belgesi gotursek oluyor mu ? Cunku yaz okulundan sonra mezun olacagim ve diplomalarin cikmasi 6-7 ay suruyor. Bilgi verebilir misiniz ?

 6. Avatar ayhan dedi ki:

  2018 kpss puanıyla başvuru yapamaz myım?

  1. Admin Admin dedi ki:

   2018 için alım olursa yapabilirsiniz…