2018 Komando Alımı Ne Zaman Yapılacak


2018 Komando Alımı Ne Zaman Yapılacak

Türk Silahlı Kuvvetleri içinde Terörle Mücadele etkili birim arasında yer alan her şartta ve durumda görev yapan Komando alımı için Milli Savunma Bakanlığı açıklama yapmıştır. Ülke güvenliği için mücadele etmek isteyenler Komando mesleğini sevenlere gelen bu müjdeli haberde Uzman Erbaş olarak alınan personel daha sonra Komando eğitimine tabi tutulmaktadırlar. Yapılan son alımlardan sonra Türk Silahlı Kuvvetlerinde bulunan açık kapanmadığı için Personel Daire Başkanlığı 2018 yılı içerisinde 43 bin yeni personel alacağını bildirmesi üzerine bu mesleğe girmek isteyenler gözlerini Bakanlıktan alım için yapılacak olan açıklamaya çevirmiş durumdadırlar. Herkes 2018 Komando Alımı Ne Zaman Yapılacak sorusuna cevap aramaktadır.

2018 Komando Alımı Ne Zaman Yapılacak Tarih Açıklandı Mı?

Başvuru yapmak isteyen adaylar 20 Mart’tan itibaren http://www.jandarma.gov.tr/ adresinden Personel/Öğrenci Alımı bölümünden başvuru kılavuzunu inceleyebildikleri gibi online olarak başvurularını yapacaklardır. Komando alımı daha önceleri sadece erkek adaylardan seçilirken son alımlarda bayan adaylara da bu hak tanınmış ancak 2018 yılı içerisinde yapılan başvuruda bayan adayların alınıp alınmayacağı henüz kesinleşmemiştir. Başvurusunu yapan adaylar arasında başvuru şartlarını taşıyan ve sınava girmeye hak kazanan adaylar yine aynı sayfa üzerinden yayınlanarak sınava girecekleri yer ve sınav tarihleri açıklanacaktır. Başvuru şartları henüz belli olmamakla beraber muhtemelen eski alımlarda geçerli olan kuralların yine aynı olacağı düşünülmektedir. 2018 Komanda Alımı Ne Zaman Yapılacak sorusu ile muhtemel başvuru şartlarına bakmak gerekiyor.

2018 Komando Alımı Ne Zaman Yapılacak Ve Başvuru Şartları

2018 Komando Alımı Ne Zaman Yapılacak sorusu ve başvuru şartları arasında;

 • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı Olmak,
 • Lise veya Dengi Okulu mezun olmak,
 • Lise mezunu olanların 25 yaşından gün almamış olması ile birlikte terhis olmuş kişilerin terhis tarihinden itibaren 3 yılı geçmemiş olması,
 • Sözleşmeli Erbaş olarak görev yapanların en az 3 yıl görev yapmaları ve 29 yaşından gün almamış olması,
 • Güvenlik soruşturmasının olumlu olması,
 • Alınacak sağlık raporunu da görev yapmaya bir engelinin bulunmaması,
 • Boy ve kilo endeksinin uyumlu olması ile birlikte erkek adaylarda 164 cm uzun olması,
 • Vücudunun herhangi bir yerinde belirleyici iz bulunmaması,
 • Hakkında adli ve idari bir işlemin olmamasının yanı sıra ertelenmiş olsa dahi cezasının olmaması gerekmektedir. Bu şartları taşıyan herkes 2018 Komando Alımı Ne Zaman Yapılacak diye bekleyerek başvurularını belirtilen tarihte yapabilirler.

Adaylar başvurularını online yaptıktan sonra başvurularının kabul edilmesi durumunda sınava katılmaları için Jandarma Genel Komutanlığı tarafından belirlenen merkeze gelirken yanlarında bazı belgeleri getirmeleri istenilmektedir. Başvurusu sonrası açıklanacak olan bu belgeler arasında yine adaylardan;

 • Nüfus Cüzdanının aslı ve fotokopisi,
 • Online başvuru yaptıkları esnasında başvuru yaptıklarına dair aldıkları çıktı belgesi,
 • Lise diplomasının aslı ve onaylı örneği, askerlik hizmetini yapanlar için görev yaptıkları yerden alacakları Nitelik Belgesi,
 • Askerlik hizmetini tamamlayanlar için Terhis Belgesi,
 • Biyometrik resim talep edilmektedir. Burada belirttiğimiz evraklar 2017 yılı alımında istenilen belgeler arasında yer aldığı için 2018 Komanda Alımı Ne Zaman Yapılacak ile ilgili Jandarma Genel Komutanlığı ayrıca belge talep edebilir.

2018 Komando Alımı Ne Zaman Yapılacak Ve Sınavı Nasıl Olacak

2018 Komanda Alımı Ne Zaman Yapılacak diye düşünen adaylar başvurusunu tamamladıktan sonra adayların boy ve kilo endeksi uyumlu olması gerekiyor ki endeksinizi yayınlanan kılavuzda bulabilirisiniz. Sonraki süreçte mülakat ve fiziki yeterlilikten oluşan iki aşamalı bir sınav beklemektedir. Mülakatta güncel soruların yanı sıra adayların psikolojik durumları, davranışları değerlendirilmektedir. 15 puan üzerinden değerlendirilen mülakatta 10 puan alan adaylar elenmiş sayılmaktadır. Bu aşamayı başarılı geçen adayları fiziki yeterlilik sınavı beklemektedir. Burada adaylardan:

 • 400 metre koşu,
 • Durarak atlama,
 • Mekik ve barfiksten oluşan 4 aşamalı parkur beklemektedir. Toplamda 35 puan üzerinden değerlendirme yapılan bu aşamada 29 puan ve aşağı puan alan adaylar elenmektedir.

2018 Komando Alımı Ne Zaman Yapılacak sorusunun ardından fiziki yeterlilikte istenilen derecelere bakıldığında; 400 metre koşuyu 67 saniye ve altında bitirenler 15 puan, durarak atlamada 197 cm ve üzeri atlayanlar 5 puan, 2 dakika içerisinde 40 ve üzeri mekik çekenler 5 puan, 9 barfiks çekenler ise 10 puan almaktadırlar. Düşen her saniye veya yapılmayan her hareket için bir puan düşmektedir. Bu aşamada başarılı olan adaylar için belirlenecek sağlık kuruluşlarından Komanda Uzman Erbaş olabilir ibareli sağlık kurulundan rapor almaları gerekmektedirler. Sağlık raporunu alan adaylar aldıkları raporları gönderdikten sonra Jandarma Genel Komutanlığı tarafından ne zaman eğitime alınacakları günü bekleyeceklerdir. Başarı olan ve yerleştirmesi yapılan adaylara tebligat yapılmayarak http://www.jandarma.gov.tr/ adresinden bilgi verilecektir. Tüm sınavlardan başarı olan adaylar kayıt işlemleri esnasında giriş koşullarından birini taşımadığı tespit edilmesi halinde kayıtları yapılmayarak iptal edilecektir.

Komando olmak isteyenlere genellikle Kırşehir İlinin Kaman İlçesinde verilecek olan eğitimde atış, tatbikat eğitimleri verilerek terörün yoğun olduğu bölgelerde görev almaktadırlar.  2018 Komando Alımı Ne Zaman Yapılacak sorusunun cevabını merak edenler için tahminen 20 Mart’ta açıklama yapılacağı için bu tarihten itibaren sitede bilgi verileceği gibi Jandarma Genel Komutanlığının sitesini de takip etmeleri gerekmektedirler. Başvuru için gerekli şartları taşıyan adayların en çok dikkat etmeleri gereken hususlar arasında boy ve kilo endeksi olduğu gibi, fiziki yeterlilik sınavında etapları en kısa zaman da yapmalarıdır. Mesleğe gönül vermiş olanların hazırlıklara şimdiden başlamaları rakiplerinden bir adım önde olmaları anlamına gelmektedir.

2018 – JANA Sınav Başvuruları Ne Zaman Başlıyor

Jandarma Astsubay Nasıl Olunur ?

Komando Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.