2018 – Kara Kuvvetleri Okuluna Nasıl Girilir


2018 – Kara Kuvvetleri Okuluna Nasıl Girilir

Kara Kuvvetleri Okuluna girmek için gerçekleştirilmesi gereken bazı şartlar söz konusudur.  Adaylar için başvurular 9 Ocak 2018 tarihinde başlamış olup 15 Şubat 2018 tarihinde sona erecektir.  Kara Kuvvetleri Okuluna Nasıl Girilir 2018 sorusu öğrenciler için son derece önemli konular arasında yer almaktadır. 2018-2019 eğitim-öğretim yılında ÖSYM tarafından gerçekleştirilecek olan MSÜ sınavı ile adaylar taban puanları ve farklı alanlardaki yeterliliklerine göre yerleştirilecektir. Sınav başvuran adaylar için 18 Mart 2018 tarihinde Pazar günü saat 10:15’te Türkiye’nin her ilinde gerçekleştirilecektir.

Kara Kuvvetleri Okuluna Nasıl Girilir 2018 – Şart ve Koşulları Nelerdir?

Kara Kuvvetleri Okuluna Nasıl Girilir 2018 tarihli güncel bilgiler asker adayları arasında merak edilenler arasında yer alıyor. Kara Harp Okulu lokasyon olarak Ankara içerisinde yer alan bir kurumdur. Kara Kuvvetleri için birçok alanda kalifiye ve eğitimli asker yetiştirmektedir. Yükseköğretim imkanı sunan okulda; Piyade, Topçu, Kara alanlarında subayların yetiştirildiği bilinmektedir. Okul hayatı süresince tüm öğrencilerin ihtiyaçları devlet hazinesi tarafından karşılanmaktadır. Kara Kuvvetleri için asker yetiştiren Milli Savunma Üniversitesi asker adaylarını seçerken son derece titiz davranmaktadır. Çok aşamalı sınavdan başarı ile geçen adaylar alanlara yönelik eğitimlerini tamamlamalarının ardından Kara Kuvvetlerinde subay ya da ast subay olma imkanı yakalamaktadır. 20 Aralık 2017 tarihinde MSB ile ÖSYM arasında imzalanan protokole göre; 2018-2019 yılında MSÜ’ye sınavla giriş yapılması kararlaştırılmıştır. ÖSYM’nin gerçekleştireceği sınavlar sonrasında yapılacak olan mülakatlar ile uygun adaylar belirlenecek ve MSÜ’de eğitim alacaklardır. Mezun olan öğrenciler de Kara Kuvvetleri’nde subay ya da ast subay olarak görev alacaklardır.

Kara Kuvvetleri Okuluna Nasıl Girilir 2018 tarihi itibariyle aranan şartlar şunlardır:

 • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak,
 • Harp Okulları için adayların 20, Astsubay Meslek Yüksekokulları içinse 21 yaş sınırında olmaları,
 • Lise veya dengi okullarla ilişiğinin kesilmiş olması (mezun olmak),
 • Astsubay Meslek Yüksekokulu ve Harp Okulları’na başvuru yapan adayların ÖSYM tarafından yapılan sınavda MSÜ ve MSB tarafından belirtilen ağırlıklı taban puanı almak,
 • 9 Ocak-15 Şubat 2018 tarihine kadar başvuruda bulunmak,
 • 18 Mart 2018 tarihinde gerçekleşecek olan sınava katılmak,
 • 24 Nisan-11 Mayıs 2018 tarihleri arasında tercihlerin www.msb.gov.tr adresine bildirilmesi,
 • Astsubay Meslek Yüksekokulları asker adayları için ÖSYM tarafından 23 Haziran 2018 tarihinde yapılacak YKS testinden 150 ve üzeri puan almış olmak,
 • Harp Okullarına başvuran adayların ÖSYM tarafından 23 Haziran 2018’de düzenlenecek YKS testinde 180 ve üzeri almış olmaları,
 • Her iki kategoride bulunan adayların Milli Savunma Üniversitesi ve MSB’nın kararı ile iyi yerleştirme taban puanlarını almaları,
 • Askeri okullar giriş kanun ve yönetmeliklerine uygun adaylar olmak, şartları karşılamak,
 • Askeri okula dahil olabilecek olan adayların sağlık Sağlık Yeteneği Yönetmeliği’ne göre belirtilen askeri okul sağlık kriterlerine uygun olmaları giriş koşulları olarak belirtilmiştir.

Kara Kuvvetleri Okuluna Nasıl Girilir 2018 tarihli şartların detaylı olarak öğrenilmesi için ÖSYM’nin sitesinden faydalanılabilmektedir. İlk aşamada gerçekleşecek olan başvuru işlemlerinin gerçekleştirilmesi için ÖSYM sitesi aracılığı ile başvuruların yapılması son derece önemli olmaktadır. Kara Kuvvetleri Okuluna Nasıl Girilir 2018 tarihinde tercihler ne zaman yapılır sorusuna gelince şunlar söylenebilir; ÖSYM tarafından 18 Mart 2018 tarihinde gerçekleştirilecek olan Askeri Belirleme Sınavı sonuçlarına göre tercihlerin 24 Nisan-11 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirileceği belirtilmiştir. Tercihin gerçekleştirilebilmesi için Harp Okulu adaylarının MSÜ sınavından 180 ve üzeri, Astsubay Meslek Yüksekokulu adaylarının ise minimum 150 ve üzeri puan almış olmaları gerekmektedir. Yeterli puanı alan adaylar için 2. Sınav aşamasına geçilecektir.

Kara Kuvvetleri Okuluna Nasıl Girilir 2018 ÖSYM Sınav Kriterleri Nelerdir?

ÖSYM tarafından da 18 Mart 2018 tarihinde gerçekleştirilecek MSÜ Askeri Öğrenci Belirleme Sınavına katılacak adayların Temel Yeterlilik Testi, Alan Yeterlilik Testi, Fiziki Yeterlilik Testi uygulamalarından başarılı şekilde geçmeleri ve alanına uygun puan türünde taban puanı yakalamaları gerekmektedir. Kara Kuvvetleri Okuluna Nasıl Girilir 2018 kapsamlı soruyu özetle açıklamak gerekirse şunlardan bahsetmek mümkün olmaktadır. Askeri Meslek Yüksekokulu ya da Harp Okulu öğrenci adayları için en önemli koşul fiziksel uygunluk olmaktadır. Sağlıklı ve gereken vücut bütünlüğüne sahip olan adaylar için 18 Mart 2018 tarihinde gerçekleştirilecek olan MSÜ sınavına girmek ikinci aşamayı oluşturmaktadır. Temel Yeterlilik Sınavı ve Alan Yeterlilik Sınavından bölümün puan türüne göre (Eşit Ağırlık, Sayısal, Sözel) belirlenen taban puanın alınması üçüncü aşama olarak belirtilmektedir. Gereken puanı almış olan adayların 2. Sınava dahil olması mümkün olmaktadır. Bu aşamada Fiziki Yeterlilik Testleri, mülakatlar, sağlık kontrolleri, evrak ve GBT takibi gibi genel işlemler de gerçekleşmektedir. Tüm bu aşamaları başarı ile geçen adaylar Kara Kuvvetleri Okuluna Nasıl Girilir 2018 sorusuna da cevap niteliğinde bir sonuçla istediği okula başlamış olacaktır.

MSÜ Sınavı için Hatırlatma:

18 Mart 2018 tarihinde Türkiye’nin tüm illerinde yapılacak olan sınav Pazar günü saat 10:15’te gerçekleşecektir. 120 sorudan oluşan sınav çoktan seçmeli olacak ve 135 dakika süreli olarak devam edecektir. 5 şıktan oluşan testte ortaöğretim düzeyinde sorular yer alacaktır.  Öğrenci adaylarının Eşit Ağırlık, Sayısal ya da Sözel puan türünden ez az 100, en fazla 500 puan almaları gerekmektedir. Kara Kuvvetleri Okuluna Nasıl Girilir 2018 tarihi Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokulları tercihleri için ise 24 Nisan-11 Mayıs tarihleri aralığında www.msb.gov.tr internet adresine başvuruların yapılması gerekmektedir. MSÜ’den başarı ile mezun olan adaylardan Kara Kuvvetleri Komutanlığı için 2 bin 427 subay ve 2 bin 657 astsubay alımı gerçekleştirilecektir.

2018 – Kara Harp Okulu Mülakatları

Kara, Deniz ve Hava Harp Okulları Genel Başvuru Koşulları

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 13 YORUM
 1. Hatice dedi ki:

  Hayırlı haftasonları dilerim .ben hatice 18 yaşındayım bu sınava basvurabilirmiyim yaşta bi sıkıntı olur mu

 2. zeynep dedi ki:

  Sizce bu sene kaç bayan alımı olur?

  1. Admin dedi ki:

   Evet

 3. Gözde dedi ki:

  1997 doğumluyum yani 20 yaşındayım subaylık sınavlarına girebilir miyim

  1. halil dedi ki:

   tabi neden olmasın

 4. fatos dedi ki:

  Benim boyum 160 bir bayan olarak subayliga alinirmiyim? şimdiden teşekkürler

 5. Ekrem dedi ki:

  Benim sorum su

  Okulu kazanipta okulda kalan oluyormu?
  Msü nun yapacagi sinav yani ayt den taban puani soylemedinz. Bu taban puani kaç?

  1. halil dedi ki:

   sen tüm ortalama olarak 273 pu la kazanırsın okulda kalma diye bişey yok iş %100 garanti

 6. Betul dedi ki:

  Bnim anlayamadığım 16 yaşındakiler içinde bilgiler vermişsiniz yani ösym ye girmedende harp okuluna girilebiliyormu ya da 16 yaşındakiler demi harp okuluna girebiliyor??

 7. fatih dedi ki:

  1997 doğumluyum. Harp okuluna giremiyor muyum?

 8. sldx dedi ki:

  bu sene kararlastirilan sinava girmedim sadece haziranda yapilacak olan sinavdan 180 puan alsam olur mu ya da uzerinde? sinavi kacirdim da martta olan ki sinavi..

 9. Gamze dedi ki:

  Bas vuru yasikac kızım için sordum

 10. Zeynep dedi ki:

  Benim gözlerim miyop, dereceside 4 sizce sıkıntılı olur mu?