2023 – Kara Kuvvetleri Okuluna Nasıl Girilir

25.04.2019
3.064
A+
A-
2023 – Kara Kuvvetleri Okuluna Nasıl Girilir

Kara Kuvvetleri Okulu için adayların karşılaşması gereken birkaç başvuru şartı bulunmaktadır. Kara Kuvvetleri Okuluna nasıl girilir sorusu tüm adayların kafasında oluşan bir sorudur. Cevap bulmak ise oldukça basittir. Kara Kuvvetleri Okulu için adayların sınavlardan başarı sağlaması gerekmektedir. Milli Savunma Üniversitesi adı altında bulunan Kara Harp Okulu, Kara Kuvvetleri için personel yetiştirmektedir. MSÜ için de ÖSYM tarafından sınavlar düzenlenmektedir. Özel olarak aday sınavı olan MSÜ sınavı 7 Nisan 2023 tarihinde yapılacak olup, sınav ücreti zamanında başvuru yapanlar için 96 TL’dir. Geç başvuru yapacak adaylar ise 7 Mart 2023 tarihine kadar zamanları olup, geç başvuru ücretlerini 144 TL olarak ödeyeceklerdir.

Kara Kuvvetleri Okulu Nedir?

2023 Kara Kuvvetleri Okuluna nasıl girilir sorusuna cevap arayan adaylar için Kara Harp Okulu seçeneği karşılarına çıkmaktadır. Kara Harp Okulu 4 yıllık bir eğitim sonucunda öğrencileri donanımlı bir asker haline getirmeyi hedeflemektedir. Bu okullarda öğretimini tamamlayan öğrencilere lisans diploması ve subay diploması verilmektedir. Dolayısı ile askeri alanda devam etmek istemeyen adaylar lisans diploması ile başka işler için başvuru yapabileceklerdir. Bu diploma sadece Türkiye sınırlı içerisinde değil, evrensel olarak geçerli bir diplomadır. Diplomanızı yurt dışındaki iş imkanları için de kullanabileceksiniz. Kara Kuvvetleri Okulu boyunca görecek olduğunuz eğitimlerde zorlu süreçten geçerek belirtilen diplomaları almaya hak kazanacaksınız. Askeri alanda ilerlemek isteyen adaylar ise subaylıktan başlayarak mareşal yani en üst rütbeye kadar yükselebilecekler.

MSÜ Sınavı Nedir?

MSÜ sınavı yani Milli Savunma Üniversitesi sınavı Kara Kuvvetleri Okuluna giriş biletinizdir. ÖSYM’nin düzenlemiş olduğu bu sınav sayesine MSÜ için adaylar belirlenir. Aday olmaya hak kazanan kişiler ise yine ÖSYM tarafından düzenlenen TYT ve AYT sınavlarına girerek okul için başvuruda bulunabilmektedirler. Kara Harp Okulu için TYT’den taban puan alarak AYT sınavında eşit ağırlık alanında gerekli taban puanı alarak başvuru hakkına sahip olabilmektesiniz. Bu yıl geçerli olacak taban puanlar henüz açıklanmadığı için bilgi mevcut değildir. MSÜ sınavı 7 Nisan 2023 tarihinde 10.15 saatinde tüm sınav merkezlerinde gerçekleştirilecektir. Sınav ücretini yatıran adaylar sınava gireceği yeri e-devlet üzerinden kolay bir şekilde öğrenebilecekler.

Kara Harp Okulu Eğitim ve Sosyal İmkanlar

Kara Harp Okulu bünyesinde 2 türde eğitim verilmektedir. İlk eğitim türü olan akademik eğitimde adaylar mühendislik ve çeşitli bölümlerden toplanan dersleri alırlar. Bu dersler günün ilk yarısı olmak suretiyle adaylara aktarılır. Öğle arasından sonra ise askeri eğitimler başlar. KHO bünyesinde okuyan adaylar aynı zamanda pilot da olabilmektedirler. KHO tarafından yayınlanan bilgilere göre, KHO’dan mezun olan kişilerin %25’i pilot olarak yetiştirilmekte ve Kara Havacılık sınıfında yer almaktadırlar. Böylece hem havacılık hem de kara bilgisine sahip kişilerin çeşitli operasyonlarda görev alması orduda çok daha fazla donanım olmasını sağlayacaktır. Sosyal faaliyet olarak ise KHO’da eğitim gören adayların daha önce savaş olan yerlere çeşitli geziler düzenlenmektedir. Aynı zamanda okul içerisinde masa tenisi, playstation, televizyon ve pek çok sosyal ve kültürel faaliyet bulabilecekleri bir yer haline dönüştürülmüştür. 2023 – Kara Kuvvetleri Okuluna nasıl girilir sorusuna temel yanıt ise başvuru şartlarıdır. Başvuru şartlarını alt başlıklardan inceleyebilirsiniz.

Kara Kuvvetleri Okulu Başvuru Şartları

Kara kuvvetleri okulu başvuru şartları karşılandığı takdirde adaylar başarılı bir şekilde başvurularını yapabileceklerdir. Sınavlardan da başarılı olarak geçtikleri takdirde mülakat aşamalarında, evrak kontrolünde elenmeyecekler. Aynı zamanda fiziki şartların da kontrol edildiği kurumda fiziki olarak başvuru şartlarını da dikkat etmeniz oldukça önemlidir. Sınavlarda üstün başarı gösterseniz dahi 1 madde uyuşmadığı halde elenmeniz an meselesi olacaktır. Kara Kuvvetleri Okulu için yapılan başvurularda adaylar dikkatli bir şekilde incelenir ve tüm maddeleri karşıladığından emin olunur. Dolayısı ile kimse fark etmez düşüncesi ile bu okula başvurmak çok yanlış olur. İşte sizler için bazı Kara Kuvvetleri Okulu başvuru koşulları maddelerini derledik. 2023 – Kara Kuvvetleri Okuluna nasıl girilir adı altında son başlığımız başvuru şartları olacak şekildedir.

 • TC. vatandaşı olmak.
 • 20 yaşını geçmemiş olmak. (1999 ve sonraki doğan kişiler başvurabilir.)
 • Lise veya lise dengi okullarda okuyan adayların kayıt işlemlerinin son gününe kadar mezun olmuş olması.
 • YKS kapsamında TYT ve AYT’den yeterli puanları almış olmak.
 • Yapılacak olan arşiv araştırmasında şüpheli sonuçlar bulunmamak.
 • Askeri okullardan çıkmış veya çıkarılmamış olmak, aynı şekilde sivil okullardan da çıkarılmamış olmak.
 • Alkol veya madde bağımlısı olmamak.
 • Terör örgütleri ile iş birliğinde bulunmuyor veya bulunmamış olmak.
 • Milli güvenliğe tehdit oluşturacak yapı veya kuruluşlarda bulunmuyor olmak.

2023 – Kara Harp Okulu Mülakatları

Kara, Deniz ve Hava Harp Okulları Genel Başvuru Koşulları

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 13 YORUM
 1. Hatice dedi ki:

  Hayırlı haftasonları dilerim .ben hatice 18 yaşındayım bu sınava basvurabilirmiyim yaşta bi sıkıntı olur mu

 2. zeynep dedi ki:

  Sizce bu sene kaç bayan alımı olur?

  1. Admin dedi ki:

   Evet

 3. Gözde dedi ki:

  1997 doğumluyum yani 20 yaşındayım subaylık sınavlarına girebilir miyim

  1. halil dedi ki:

   tabi neden olmasın

 4. fatos dedi ki:

  Benim boyum 160 bir bayan olarak subayliga alinirmiyim? şimdiden teşekkürler

 5. Ekrem dedi ki:

  Benim sorum su

  Okulu kazanipta okulda kalan oluyormu?
  Msü nun yapacagi sinav yani ayt den taban puani soylemedinz. Bu taban puani kaç?

  1. halil dedi ki:

   sen tüm ortalama olarak 273 pu la kazanırsın okulda kalma diye bişey yok iş %100 garanti

 6. Betul dedi ki:

  Bnim anlayamadığım 16 yaşındakiler içinde bilgiler vermişsiniz yani ösym ye girmedende harp okuluna girilebiliyormu ya da 16 yaşındakiler demi harp okuluna girebiliyor??

 7. fatih dedi ki:

  1997 doğumluyum. Harp okuluna giremiyor muyum?

 8. sldx dedi ki:

  bu sene kararlastirilan sinava girmedim sadece haziranda yapilacak olan sinavdan 180 puan alsam olur mu ya da uzerinde? sinavi kacirdim da martta olan ki sinavi..

 9. Gamze dedi ki:

  Bas vuru yasikac kızım için sordum

 10. Zeynep dedi ki:

  Benim gözlerim miyop, dereceside 4 sizce sıkıntılı olur mu?