2018 – Kara Harp Okulu Taban Puanları

01.02.2018
A+
A-
2018 – Kara Harp Okulu Taban Puanları

2018-2019 eğitim-öğretim yılı için ÖSYM tarafından gerçekleştirilecek olan MSÜ sınavlarında bu yıl ilk kez Kara Harp Okulu Taban Puanları 2018-puan türü olarak TYT ve AYT puanları geçerli olacaktır. Geçen yıllarda YGS puan türü ile giriş yapan adaylar için bir yenilik gerçekleştirilerek Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi ile imzalanan protokol gereğince değişikliğe gidildiği açıklanmıştır. Askeri öğrenci alımı yapacak olan MSÜ TYT, AYT, FYT gibi sınavların totalinin okula yerleştirilme sonucunu doğrudan belirlediğini açıklamıştır. 2018 yılında Kara Harp Okulları için Temel Yeterlilik Testi, Alan Yeterlilik Testi uygulamaları ile taban puanların belirleneceği bilgisi verilmiştir.

Kara Harp Okulu Taban Puanları 2018 Nasıl Hesaplanır?

Adaylar için uygulanan her test ayrı olarak değerlendirmeye alınacak olup, alt testler için birer standart puan hesaplamasına gidilecektir. Kara Harp Okulu Taban Puanları 2018 ve standart puan hesaplamasında izlenecek yol şu şekildedir:

 • Adayların cevapları kontrol edilerek doğru ve yanlış sayıları belirlenecektir. Vermiş olduğu doğru cevap sayısı baz alınarak yanlış cevap sayısının ¼ çıkarılarak testten almış olduğu ham puan hesaplaması kesin olarak yapılabilecektir.
 • Bütün adayların testlerden aldıkları puanlar kullanılacak ve testin ortalama standart sapması belirlenecektir. Bu koşullar altında ortalama olarak 50, standart sapma olarak da 10 olan puanlar hesaplanacaktır.
 • Belirlenmiş standart puanlar kullanılarak adayların ağırlıklı puanları hesaplanacak ve Temel Matematik ve Türkçe testlerinin her birinden en az 0,5 ya da daha fazla puan alınması gerekmektedir. Bu şartları sağlayan adayların ağırlıklı puanları hesaplanarak işleme sokulacaktır.
 • Hesaplanan ağırlıklı puanlar minimum 100, maksimum ise 500 puan olarak belirlenecek ve Kara Harp Okulu Taban Puanları 2018- Eşit Ağırlık (EA) puanları ortaya çıkacaktır.
 • Kara Harp Okulu öğrenci adaylarının sınavda başarılı olabilmeleri için; Türkçe için %25, Temel Matematik için %35, Fen Bilimleri için %30 ve Sosyal Bilimler içinse %10 oranında ağırlıklı puan almaları gerekmektedir.

Kara Harp Okulu Taban Puanları 2018-Taban Puanları Nedir ve Başka Hangi Kriterler Önemlidir?

9 Ocak-15 Şubat 2018 tarihleri arasında ÖSYM tarafından başvuruları alınan MSÜ sınavları için gerçekleşecek olan sınav tarihi 18 Mart 2018 olarak belirlenmiştir. Gerçekleştirilecek olan sınavda Kara Harp Okulu Taban Puanları 2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ve Temel Yeterlilik Testinden 150 puan ya da üzeri, yanı sıra Yükseköğretim Kurumları Sınavı Alan Yeterlilik Testlerinden (AYT) Eşit Ağırlık (EA) 180 veya üzeri puan almış olması gerekmektedir. Tüm adayların tüm süreçleri başarı ile atlatabilmesi için fiziksel olarak sağlıklı, psikomotor becerilerinin gelişmiş olması şarttır. Zaten sonraki aşamalarda gerçekleşecek olan fiziki yeterlilik testi ile (FYT) geçerli sonuçlar ortaya çıkmaktadır. MSB ve MSÜ’nün aldığı karar doğrultusunda Kara Harp Okulu Taban Puanları 2018 ek olarak bu kriterlerden alınacak olan puanlarında etkili olacağı açıklanmıştır. Bu durumda sınavı MSÜ ve diğer yeterlilikler şeklinde bir bütün olarak değerlendirmek son derece önemli olmaktadır. Kara Harp Okulları için başvuran kadın ya da erkek adayların puanları 2018 AYT şeklinde belirlenmiş ve ilgili puan türü ağırlıklarına göre hesaplamaların yapılacağı açıklanmıştır. MSB tarafından gerek duyulması durumunda Kara Harp Okullarında TYT ve AYT yerleştirme puan türü olarak da belirlenebilecektir. Taban puana etki edebilecek diğer testler FYT olarak açıklanmıştır. Askeri okullarda bu şartların son derece önemli olduğu belirtilmiş ve ön koşulların sağlıklı ve yeterli fiziki koşullar olduğu vurgulanmıştır. Adayların fiziki yeterliliklerinin ölçülmesi sırasında birçok alanda teste tabi tutulacakları belirtilmiştir. Örneğin; mekik, basketbol, 400 m koşu, uzun atlama şeklide belirtilebilmektedir.

Kara Harp Okulu Taban Puanları 2018 Eşit Ağırlıklı (EA) puan türünün yanında Fiziksel Yeterlilik Testinden de geçerli puanların alınması son derece önemlidir. Ayrı branşlarda 4 tanesinden en az 1 puan ya da üzeri alınmalı aksi takdirde puan hesaplamaları 0 olarak kabul edilecek ve adayların sınava tekrar girmeleri gerekecektir. Sonuçta ise tüm parkurlardaki başarı puanları toplanarak aday FYT puanını almış olacaktır.

Kara Harp Okulu Taban Puanları 2018 Hakkında Genel Bilgiler Nelerdir?

Askeri öğrenci olmak isteyen adaylar için ilk koşul fiziksel olarak yeterliliğe sahip olmalarıdır. Sonrasında ÖSYM tarafından gerçekleştirilecek olan MSÜ sınavına girerek TYT ve AYT’den EA türünden taban puanı almış olmaları gerekmektedir. Adaylar, Kara Harp Okulu Taban Puanları 2018 puanlarının yanı sıra 2. sınava dahil olarak Fiziki Yeterlilik Testleri, sağlık kontrolleri gibi aşamalardan geçerek mülakata tabi tutulmaktadır. Tüm aşamaları başarı ile tamamlayan adaylar Kara Harp Okulu’na yerleştirilebilmektedir. 2018-2019 eğitim ve öğretim yılında gerçekleşecek olan MSÜ Kara Harp Okulu’na girebilmek için 24 Nisan -11 Mayıs 2018 tarihlerinde açıklanacak sınav sonuçlarından Eşit Ağırlık 8EA) puan türünden 180 ve üzeri puan almak gerekmektedir. 18 Mart 2018 tarihinde gerçekleşecek olan sınav Pazar günü saat 10:15’te gerçekleşecek olup 135 dakika sürecek olan sınav toplamda 120 sorudan oluşacaktır. Çoktan seçmeli testin şık sayısı 5 olarak belirlenmiştir.  Öğrenci adaylarının EA türünden ez az 100, en fazla 500 olması koşulu aranmaktadır. Kara Harp Okulu Taban Puanları 2018 MSÜ Eşit Ağırlık (EA) olarak hesaplanacaktır. Sınavı başarılı şekilde geçen adayların yeterli puanı alması durumunda İngilizce seviye tespit sınavına girecekleri belirtilmiştir.

2018 – Kara Harp Okulu Boy Kilo Endeksi

2018 – Kara Harp Okulu Başvurusu

2018 – Kara Kuvvetleri Okuluna Nasıl Girilir

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 50 YORUM
 1. Ayşe dedi ki:

  Ben msü sınavına girmek için başvuru yaptım eğer polislik başvuru zamanı geldiğinde polislige de başvuru yapabilirmiyim çünkü msü kazanacağım belli olmadığı için polisligide basvuru yapamk istiyorum bö ne yapmam gerek iyi?

  1. yusuf dedi ki:

   evet kardeşim

   1. yusuf dedi ki:

    tyt den sonra açılacaktır başvurular

 2. Büşra dedi ki:

  Siz bu Türkçenin ve fenin yüzdelik kısmından eminmisiniz diğer yerlerde farklı çünkü, ve eşiit ağırlık da fen okadar düşük olup da fen okadar yüksek olmazki (bu söylediklerim mart da olucak msü sınavı için)

 3. Büşra dedi ki:

  Fen okadar yüksek olupda sosyal okadar düşük diycek tim

 4. Şeyma dedi ki:

  Kara harp okulu ™ puan türünden alıyor. sözel olan birisi sadece Türkçe ile ™ puanı çıkarabiliyor bu yüzden matematikten 1-2 soru yapsak Türkçe ile istenilen puanı alsak şansımız oluyor mu? matematik yapmak zorunda mıyız?

 5. Şeyma dedi ki:

  Kara harp okulu tm puan türünden alıyor. sözel olan birisi sadece Türkçe ile tm puanı çıkarabiliyor bu yüzden matematikten 1-2 soru yapsak Türkçe ile istenilen puanı alsak şansımız oluyor mu? matematik yapmak zorunda mıyız?

 6. Berke dedi ki:

  Mart ayında olacak sınavdan kac puan almamiz gerekecek?

 7. Kevser dedi ki:

  Arkadaşlar bu harp okulu sınavları her yıl mı oluyor

  1. muhiddin dedi ki:

   her 100 yılda bir oluyor

 8. Sencerbezci dedi ki:

  2018 Kara Harp Okulu icin tahmini taban puan ne kadar olur ??

  1. sedanur dedi ki:

   100 le 500 arası denılıyo ama harp okulu ıcın 300 alman gerekıyo tam bı bılgım yok ama 300den yukarısı sanslı oluyo secımlerde.

   1. Sencerbezci dedi ki:

    Eger bu konu hakkinda bilginiz varsa bana instagramdan ulasbilirmisiniz sormam gereken sorular varda buraya herzaman giremiyorum?

 9. ilknur dedi ki:

  subaylık alımı için sadece TS puanından girsek ve FYT sonucuda iyi olsa olur mu yoksa subaylık sadece TM üzerinden mi alınıyor ?

 10. Hatice dedi ki:

  Ben liseden bu yıl 17 yaşında olarak mezun olucam. Acaba 18 olmak zorunlu mu? Böyle bir şartı var mı? Bu arada ben bayan olarak sadece harp okuluna girebilirim. Ama tam olarak alım yaptıkları puanı söylememişler bu konuda bilgisi olan var mı? Yani tam olarak kaç puan gerekiyor?

  1. Seda dedi ki:

   Tam puan hakkında bir bilgim yok ama 18 yaşında olmak zorunda değilsiniz 17 yaşında da başvurabiliyorsunuz

 11. Murat BALI dedi ki:

  KHO okulu ıçin (SA) puanı mı yoksa ( EA) puanına mı bakılacak??

 12. defne dedi ki:

  kara harp okulu icin 15 veya 16 yasında olan biri basvuru yapabilirmi bilgisi olan var mı arkadaşlar????????

 13. ismail dedi ki:

  tam olarak kaç puan almamız lazım bi fikri olan yokmu ? tyt ve ayt den sadece barajı geçmek gerekiyormuş 18 martta kaç puan yapmamız lazım ??

 14. Zehra dedi ki:

  Lise son öğrencisi veya mezun olanlar başvuru yapabilir

  1. zeynep dedi ki:

   evet ama 12.sınıf olup 17 yaşındaysanda başvurabiliyosun 🙂

 15. Sergen dedi ki:

  FYT den hepsinden 100 er puan alsam TYT den baraj puanını geçsem mülakatı iyi geçirsem sizce kazanabilir miyim?

  1. ziya dedi ki:

   hayır

  2. gizlibilgi dedi ki:

   evet

 16. Çağla dedi ki:

  MERHABAA 18 MARTTAKİ SINAVDAN KAÇ ALMAMIZ LAZIM ACİL YANITLARMISINIZ

 17. Esma dedi ki:

  Şimdi ben dil sınıfındayım EA sınavına girmek zorunda mıyım kara harp için dil sınavına gireceğim

 18. Mustafa01 dedi ki:

  Ben 11.sınıf muhasebe okumaktayım. Ama msü ye gitmek istiyorum. Sırayla hangi sınavlara girmem gerekiyor acaba bilen arkadaşlar iletişime geçebilirse teşekkür ederim

 19. aslı dedi ki:

  Ben MSÜ sınavına girmedim. Yinede Milli Savunma Üniversitesi’ni tercih edebilirmiyim

  1. zehra dedi ki:

   haır

 20. syma dedi ki:

  Mrb msü 18 marttaki sınavda tahmini kaç puan alırsak geçeriz

 21. mhmt dedi ki:

  ben gaziantepteyim ve ikametgaha göre pmyo okuluna yerleştiriyorlarmış ve antebe en yakın pmyo kırıkkale de ama ben istnbula gitmek istiyorum orada akrabalrım olduğu içi oraya gitmek istiyorum bunun için ikametgahımı istanbula alsam bir sıkıntı olur mu ya da sorun olur mu öyle birşey yapma şansımız var mı cevaplarsanız sevinirim çünkü ona göre bişey yapacam… şimdiden herkese teşekkür ederim

  1. Admin dedi ki:

   İkametgahı alırsan şansın var.

 22. Furkan dedi ki:

  Msü baraj puanı kaç olur tahmininiz var mı?

 23. EBRU dedi ki:

  msuden 165 ALDIM GECTIMM MI

 24. EBRU dedi ki:

  lutfen yardımcı olurmusunuz:)

 25. Yahya dedi ki:

  MSÜ’den 161 aldım genel ortalama subaylik için ösym’nin yaptığı sınavdan MSÜ sinavindan 180 mi almak gerekliydi

 26. Mercan dedi ki:

  Acil cevap verin ya ben 241 aldım 110 bindeyim cagirirlarmi ya

 27. veys dedi ki:

  150 ve üstü puan alanların alınma sansı var
  o yuzden tercıhınızı yapın siz
  inst bedrayett

 28. Hikmet salih dedi ki:

  Harp okuluna girmek için liseden mezun olmalimiyiz askeri liseler acildimi ne zaman acilacak kara harp okulu icin lise okumak zorunlumu

 29. Yağmur dedi ki:

  Sayısal 263 58 bindeyim çağrılırmıyım acaba ?

 30. Isimsiz dedi ki:

  Yanliz aytden 180ni gecme baraji ham puan mi ham puan olasa bile tyt nin yine belli yuzdesi etkili oluyo

 31. Şeyda dedi ki:

  Merhaba kızlar 2019 da astsubaylığa alınacak mı ve kaç puanla alınabiliriz?

 32. Cihan Yavuz dedi ki:

  Merhaba ben tercih yapmıştım ama çağrı kkontenjanına giremedeiniz diyor yks den sonra tekrar tercih falan yapabilir miyim ya da ne yapmalıyım bana yardımcı olabilirmisiniz teşekkür ederim

 33. oğuz dedi ki:

  ben ayt girmedim ama kara harp okulunu kazandım ne olacak şimdi

 34. oğuz dedi ki:

  ben ayt girmedim ama kara harp okulunu kazandım ne olacak şimdi?

 35. Murat* dedi ki:

  Ben saglık meslek lisesi 4.sınıf ogrencisiyim kara harp okuluna gir mek için hangi sınavlara girmeli ve kac puan almalıyım

 36. Tufan dedi ki:

  Meraba Eşit ağırlık eğitimi görüyorum KHO okulu için ösym msü sınavında fen bilimlerini yapmasam olurmu

 37. Beyza dedi ki:

  17 yaşındayım bu yıl üniversite sınavına giricem subay olmak istiyorum subay olmam için başka bir sınava girmem gerek mi

 38. FURKAN dedi ki:

  beyler ben gecen 2017 mart senesindeki sinava girdim sozelden 240 sayisal esit agirliktan 220 sayisaldan 190 aldim evet kotu bir puan ama mulakatlara cagrilmam icin kac puan almam gerekiyordu genel puani 204 tu yani kac puan alirsam cagirilirdim bilgisi olan varsa cevap verebilirmi bu sene tekrar hazirlaniyorum gecen sene calismamistim bu sene calisiyorum