Ana Sayfa / Askeri Alımlar / 2018 – Kara Harp Okulu Taban Puanları

2018 – Kara Harp Okulu Taban Puanları

2018-2019 eğitim-öğretim yılı için ÖSYM tarafından gerçekleştirilecek olan MSÜ sınavlarında bu yıl ilk kez Kara Harp Okulu Taban Puanları 2018-puan türü olarak TYT ve AYT puanları geçerli olacaktır. Geçen yıllarda YGS puan türü ile giriş yapan adaylar için bir yenilik gerçekleştirilerek Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi ile imzalanan protokol gereğince değişikliğe gidildiği açıklanmıştır. Askeri öğrenci alımı yapacak olan MSÜ TYT, AYT, FYT gibi sınavların totalinin okula yerleştirilme sonucunu doğrudan belirlediğini açıklamıştır. 2018 yılında Kara Harp Okulları için Temel Yeterlilik Testi, Alan Yeterlilik Testi uygulamaları ile taban puanların belirleneceği bilgisi verilmiştir.

Kara Harp Okulu Taban Puanları 2018 Nasıl Hesaplanır?

Adaylar için uygulanan her test ayrı olarak değerlendirmeye alınacak olup, alt testler için birer standart puan hesaplamasına gidilecektir. Kara Harp Okulu Taban Puanları 2018 ve standart puan hesaplamasında izlenecek yol şu şekildedir:

 • Adayların cevapları kontrol edilerek doğru ve yanlış sayıları belirlenecektir. Vermiş olduğu doğru cevap sayısı baz alınarak yanlış cevap sayısının ¼ çıkarılarak testten almış olduğu ham puan hesaplaması kesin olarak yapılabilecektir.
 • Bütün adayların testlerden aldıkları puanlar kullanılacak ve testin ortalama standart sapması belirlenecektir. Bu koşullar altında ortalama olarak 50, standart sapma olarak da 10 olan puanlar hesaplanacaktır.
 • Belirlenmiş standart puanlar kullanılarak adayların ağırlıklı puanları hesaplanacak ve Temel Matematik ve Türkçe testlerinin her birinden en az 0,5 ya da daha fazla puan alınması gerekmektedir. Bu şartları sağlayan adayların ağırlıklı puanları hesaplanarak işleme sokulacaktır.
 • Hesaplanan ağırlıklı puanlar minimum 100, maksimum ise 500 puan olarak belirlenecek ve Kara Harp Okulu Taban Puanları 2018- Eşit Ağırlık (EA) puanları ortaya çıkacaktır.
 • Kara Harp Okulu öğrenci adaylarının sınavda başarılı olabilmeleri için; Türkçe için %25, Temel Matematik için %35, Fen Bilimleri için %30 ve Sosyal Bilimler içinse %10 oranında ağırlıklı puan almaları gerekmektedir.

Kara Harp Okulu Taban Puanları 2018-Taban Puanları Nedir ve Başka Hangi Kriterler Önemlidir?

9 Ocak-15 Şubat 2018 tarihleri arasında ÖSYM tarafından başvuruları alınan MSÜ sınavları için gerçekleşecek olan sınav tarihi 18 Mart 2018 olarak belirlenmiştir. Gerçekleştirilecek olan sınavda Kara Harp Okulu Taban Puanları 2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ve Temel Yeterlilik Testinden 150 puan ya da üzeri, yanı sıra Yükseköğretim Kurumları Sınavı Alan Yeterlilik Testlerinden (AYT) Eşit Ağırlık (EA) 180 veya üzeri puan almış olması gerekmektedir. Tüm adayların tüm süreçleri başarı ile atlatabilmesi için fiziksel olarak sağlıklı, psikomotor becerilerinin gelişmiş olması şarttır. Zaten sonraki aşamalarda gerçekleşecek olan fiziki yeterlilik testi ile (FYT) geçerli sonuçlar ortaya çıkmaktadır. MSB ve MSÜ’nün aldığı karar doğrultusunda Kara Harp Okulu Taban Puanları 2018 ek olarak bu kriterlerden alınacak olan puanlarında etkili olacağı açıklanmıştır. Bu durumda sınavı MSÜ ve diğer yeterlilikler şeklinde bir bütün olarak değerlendirmek son derece önemli olmaktadır. Kara Harp Okulları için başvuran kadın ya da erkek adayların puanları 2018 AYT şeklinde belirlenmiş ve ilgili puan türü ağırlıklarına göre hesaplamaların yapılacağı açıklanmıştır. MSB tarafından gerek duyulması durumunda Kara Harp Okullarında TYT ve AYT yerleştirme puan türü olarak da belirlenebilecektir. Taban puana etki edebilecek diğer testler FYT olarak açıklanmıştır. Askeri okullarda bu şartların son derece önemli olduğu belirtilmiş ve ön koşulların sağlıklı ve yeterli fiziki koşullar olduğu vurgulanmıştır. Adayların fiziki yeterliliklerinin ölçülmesi sırasında birçok alanda teste tabi tutulacakları belirtilmiştir. Örneğin; mekik, basketbol, 400 m koşu, uzun atlama şeklide belirtilebilmektedir.

Kara Harp Okulu Taban Puanları 2018 Eşit Ağırlıklı (EA) puan türünün yanında Fiziksel Yeterlilik Testinden de geçerli puanların alınması son derece önemlidir. Ayrı branşlarda 4 tanesinden en az 1 puan ya da üzeri alınmalı aksi takdirde puan hesaplamaları 0 olarak kabul edilecek ve adayların sınava tekrar girmeleri gerekecektir. Sonuçta ise tüm parkurlardaki başarı puanları toplanarak aday FYT puanını almış olacaktır.

Kara Harp Okulu Taban Puanları 2018 Hakkında Genel Bilgiler Nelerdir?

Askeri öğrenci olmak isteyen adaylar için ilk koşul fiziksel olarak yeterliliğe sahip olmalarıdır. Sonrasında ÖSYM tarafından gerçekleştirilecek olan MSÜ sınavına girerek TYT ve AYT’den EA türünden taban puanı almış olmaları gerekmektedir. Adaylar, Kara Harp Okulu Taban Puanları 2018 puanlarının yanı sıra 2. sınava dahil olarak Fiziki Yeterlilik Testleri, sağlık kontrolleri gibi aşamalardan geçerek mülakata tabi tutulmaktadır. Tüm aşamaları başarı ile tamamlayan adaylar Kara Harp Okulu’na yerleştirilebilmektedir. 2018-2019 eğitim ve öğretim yılında gerçekleşecek olan MSÜ Kara Harp Okulu’na girebilmek için 24 Nisan -11 Mayıs 2018 tarihlerinde açıklanacak sınav sonuçlarından Eşit Ağırlık 8EA) puan türünden 180 ve üzeri puan almak gerekmektedir. 18 Mart 2018 tarihinde gerçekleşecek olan sınav Pazar günü saat 10:15’te gerçekleşecek olup 135 dakika sürecek olan sınav toplamda 120 sorudan oluşacaktır. Çoktan seçmeli testin şık sayısı 5 olarak belirlenmiştir.  Öğrenci adaylarının EA türünden ez az 100, en fazla 500 olması koşulu aranmaktadır. Kara Harp Okulu Taban Puanları 2018 MSÜ Eşit Ağırlık (EA) olarak hesaplanacaktır. Sınavı başarılı şekilde geçen adayların yeterli puanı alması durumunda İngilizce seviye tespit sınavına girecekleri belirtilmiştir.

2018 – Kara Harp Okulu Boy Kilo Endeksi

2018 – Kara Harp Okulu Başvurusu

2018 – Kara Kuvvetleri Okuluna Nasıl Girilir

Bu makalede tam 14 SORU-CEVAP yer almaktadır. Okumak ve yeni soru sormak için aşağıya bakınız.

14 Soru Var

 1. Ben msü sınavına girmek için başvuru yaptım eğer polislik başvuru zamanı geldiğinde polislige de başvuru yapabilirmiyim çünkü msü kazanacağım belli olmadığı için polisligide basvuru yapamk istiyorum bö ne yapmam gerek iyi?

 2. Siz bu Türkçenin ve fenin yüzdelik kısmından eminmisiniz diğer yerlerde farklı çünkü, ve eşiit ağırlık da fen okadar düşük olup da fen okadar yüksek olmazki (bu söylediklerim mart da olucak msü sınavı için)

 3. Fen okadar yüksek olupda sosyal okadar düşük diycek tim

 4. Kara harp okulu ™ puan türünden alıyor. sözel olan birisi sadece Türkçe ile ™ puanı çıkarabiliyor bu yüzden matematikten 1-2 soru yapsak Türkçe ile istenilen puanı alsak şansımız oluyor mu? matematik yapmak zorunda mıyız?

 5. Kara harp okulu tm puan türünden alıyor. sözel olan birisi sadece Türkçe ile tm puanı çıkarabiliyor bu yüzden matematikten 1-2 soru yapsak Türkçe ile istenilen puanı alsak şansımız oluyor mu? matematik yapmak zorunda mıyız?

 6. Mart ayında olacak sınavdan kac puan almamiz gerekecek?

 7. Arkadaşlar bu harp okulu sınavları her yıl mı oluyor

 8. 2018 Kara Harp Okulu icin tahmini taban puan ne kadar olur ??

  • 100 le 500 arası denılıyo ama harp okulu ıcın 300 alman gerekıyo tam bı bılgım yok ama 300den yukarısı sanslı oluyo secımlerde.

 9. subaylık alımı için sadece TS puanından girsek ve FYT sonucuda iyi olsa olur mu yoksa subaylık sadece TM üzerinden mi alınıyor ?

 10. Ben liseden bu yıl 17 yaşında olarak mezun olucam. Acaba 18 olmak zorunlu mu? Böyle bir şartı var mı? Bu arada ben bayan olarak sadece harp okuluna girebilirim. Ama tam olarak alım yaptıkları puanı söylememişler bu konuda bilgisi olan var mı? Yani tam olarak kaç puan gerekiyor?

 11. KHO okulu ıçin (SA) puanı mı yoksa ( EA) puanına mı bakılacak??

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir