2018 – Kara Harp Okulu Puanları

13.02.2018
1.550
A+
A-
2018 – Kara Harp Okulu Puanları

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin en önemli bölümlerinden birisi olan Kara Kuvvetleri Komutanlığı subay ve astsubay ihtiyacını Milli Savunma Üniversitesi’nden karşılamaktadır. Bu üniversitenin bünyesinde bulunan Kara Harp Okulu’ndan mezun olanlar subay olurken Kara Astsubay Meslek Yüksek Okulu’ndan mezun olanlar astsubay olmaktadır. Fakat bu okullara girmek için bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Subay olmak isteyen adayların Kara Harp Okulu puanları 2018 kadar ya da bunlardan daha fazla puan alması gerekmektedir. Aksi takdirde bu okullara girmek mümkün değildir. Adayların öncelikle ilgili kurumlar tarafından belirlenen başvuru şartlarını sağlamaları ve bundan sonra başvuru yapmaları gerekmektedir. Başvuru şartlarını sağlamayan adayların başvuruları ya kabul edilmemekte ya da kabul edildikten sonra elenmektedir.

Kara Harp Okulu Puanları 2018 ve Başvuru Şartları

Kara Harp Okulu’na girmek için istenen şartlar genel itibariyle askeriye tarafından istenen standart şartlar gibidir. Fakat bunların haricinde her sene değişen bazı şartlar bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şu şekildedir:

 • Adaylardan 2018 yılında mezun olacakların kesin kayıt tarihinden önce mezun olmaları gerekmektedir.
 • Bunun dışında sadece 2016 ya da 2017 yılında mezun olan adaylar başvuru yapabilmektedir.
 • 2015 ve daha önceki yıllarda başvuru yapan adayların başvuruları kabul edilmeyecektir.
 • Ayrıca gün ve aya bakılmaksızın subay olmak isteyen adayların 20 yaşından (1998 ve sonrası doğumlu), büyük olmaması gerekmektedir.

Bunların dışındaki şartlar ÖSYM tarafından yayınlanan kılavuzda yer almaktadır. Kara Harp Okulu puanları 2018 için öncelikle yukarıdaki şartların sağlanması ve ilgili sınavlara girilmesi gerekmektedir.

Kara Harp Okulu puanları 2018 konusunda öncelikle adayların Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Adayı Belirleme sınavına girmeleri gerekmektedir. Adayların bu sınava girebilmek için 9 Ocak 2018 ile 15 Şubat 2018 tarihleri arasında başvuru yapmaları gerekmektedir. Başvuru ÖSYM’nin sitesi üzerinden yapılacak olup isteyen öğrenciler okullarından ya da Milli Eğitim Müdürlükleri’nden yardım alabilecektir. Böylelikle yapılacak olan başvurudaki hata oranı çok daha azalmış olacaktır. Askeri Öğrenci Adayı Belirleme Sınavı 18 Mart 2018 tarihinde saat 10:15’te bütün il merkezlerinde yapılacaktır. Adayların sınav yerine erken gitmeleri önemlidir. Çünkü sınavın yapılacağı binaların kapıları sınavdan 15 dakika önce yani saat 10:00’da kapanacak ve bu saatten sonra binaya öğrenci alınmayacaktır.

Söz konusu sınavdan alınacak MSÜ Sayısal Puanı bir yerde Kara Harp Okulu puanları 2018 arasında yer almaktadır. Çünkü bu puana göre sıralama yapılacak ve ikinci aşamaya geçenler bu şekilde belirlenecektir. Bu sınavdan sonra adayların 24 Nisan 2018 ile 11 Mayıs 2018 tarihleri arasında www.msb.gov.tr adresinden tercih yapmaları gerekmektedir. Sınavdaki derece ve yapılan tercihler ikinci aşamaya geçişte kullanılacaktır. Bundan dolayı tercih yapmayan adaylar doğrudan elenmiş kabul edilmektedir. Bu aşamalardan sonra 11 Haziran 2018 tarihinde ikinci aşamaya geçen adaylar ve istenen evraklar duyurulacaktır. Burada çok önemli bir husus bulunmaktadır. Kara Harp Okulu’na girmek isteyen adayların mutlaka ÖSYM tarafından yapılan Temel Yeterlilik Testi (TYT) ve Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) ikinci bölümüne girmeleri gerekmektedir. Kara Harp Okulu puanları 2018 TYT için en az 150 olması gerekirken YKS için 180 olması gerekmektedir. Ayrıca Milli Savunma Üniversitesi’nin teklifi ve Milli Savunma Bakanlığı’nın belirlemesi ile de yeni taban belirlenebilmektedir. Böyle bir durum olması halinde adayların bu puanları da geçmeleri gerekmektedir.

Kara Harp Okulu Puanları 2018 ve İkinci Aşama Süreci

Kara Harp Okulu puanları 2018 konusundaki bir sonraki aşamada ise adaylar farklı alanlarda denenmektedir. İkinci aşama toplam iki gün sürmekte ve Ankara’da bulunan Kara Harp Okulu’nda yapılmaktadır. Adayların ilk gün önce evrakları kontrol edilmekte ve eksik evrakı bulunan subay adaylarına ek süre verilmektedir. Bu sürede evraklarını tamamlayamayan adaylar elenmektedir. Daha sonra ise adayların fiziki özellikleri yani boy ve kiloları kontrol edilmektedir. Kılavuzda yayınlanan ölçülere uygun olmayan adaylar elenmektedir. Burada adaylar kişilik değerlendirme testine girmekte olup eleme yapılmamaktadır. Adayları tanıma amaçlı yapılan bu test bir anlamda ön mülakat kabul edilmektedir.

Kara Harp Okulu puanları 2018 konusunda bir sonraki sınav fiziki yeterlilik testi (FYT) olup adayları zorlamaktadır. Adayların bu test için eşofman ve spor ayakkabısı getirmeleri gerekmektedir. Adaylara bu aşamada 400 m koşu, basketbol topu atma, mekik, durarak uzun atlama ve barfiks alanlarından sınava girmektedir. Bu beş dalın en az dördünden puan alma zorunluluğu bulunmakta olup aksi takdirde adaylar elenmektedir. Elenen adaylar sonraki aşamalara da katılamamaktadır. Bundan dolayı burada adaylara itiraz hakkı verilmiştir. Adaylar alandan ayrılmadan itiraz ettiklerinde sınav tekrarlanmakta ve bu defa sonuç kesin olmaktadır. İkinci gün ise sadece mülakat yapılmaktadır. Mülakatta adaylar 100 üzerinden değerlendirilmekte ve en az 70 almaları gerekmektedir. Burada 70 alamayan adaylar elenmektedir.

Alınan mülakat, fiziki yeterlilik testi ve üniversite sınavı puanları değerlendirilmekte ve adayların Aday Değerlendirme Puanı belirlenmektedir. Kara Harp Okulu puanları 2018 konusu genel olarak bu şekildedir. Belirlenen aday değerlendirme puanına göre de asil ve yedek kazananlar açıklanmaktadır. Adaylar buradan sağlık raporu almaları için ilgili sağlık kuruluşlarına gönderilmektedir. Sağlık raporu olumlu olanlar intibak eğitimine alınmakta ve burada başarılı olan adaylar Kara Harp Okulu’na kabul edilmektedir. Eğitimde başarısız olanlar ise okula kabul edilmemektedir.

2018 – Kara Harp Okulu Boy Kilo Endeksi

2018 – Kara Harp Okulu Başvurusu

2018 – Kara Kuvvetleri Okuluna Nasıl Girilir

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. ebrar dedi ki:

  kara harp okulu için sadece sozelden puan alsak olur mu

 2. Turgut dedi ki:

  Pardon yanlış siteye yazdım ??

 3. Turgut dedi ki:

  Yanlsi siteye yazdım pardon

 4. Ender dedi ki:

  Msü sınavından 180 i geçersek mi mülakatlara alıcaklar yoksa sıralamaya giren belirli kişilerimi çağıracaklar…

 5. Yücel dedi ki:

  253,90934 puan ile astsubay myo’na gidebilir miyim? veya gitme ihtimalim kaç olur? ilgilenirseniz sevinirim. teşekkürler.