2018 – Kara Harp Okulu Mülakatları

19.01.2018
A+
A-
2018 – Kara Harp Okulu Mülakatları

Türk ordusuna subay yetiştirme kapsamında yazılı sınav sonrası yapılan Kara Harp Okulu Mülakatları 2018 yılında da yapılıyor. Harp Okulları Kanunu ve Yönetmeliği ile Astsubay Meslek Yüksekokulu Kanunu ve Yönetmeliğindeki giriş şartlarını taşıyanlar arasından yapılacak sınavlar sonrasında mülakat ve diğer seçim işlemleri yapılmaktadır. Başarılı sayılmak için söz konusu işlemler sonucundaki değerlendirme sıralamasında “önceden belirlenen kontenjanlar” dahilinde bulunmak gerekiyor. Bilindiği gibi yazılı sınavda Türkçeden 40 soru; Sosyal Bilimler kapsamında 5’er adet olmak üzere Coğrafya, Tarih, Felsefe ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi; 40 soruluk Temel Matematik, 7 adet Fizik, 7 adet Kimya ve 6 adet Biyoloji olmak üzere toplam 20 soru da Fen Bilimlerinden gelmektedir. Toplam 120 sorunun sonucunda MSÜ-SAYISAL (SA), MSÜ-EŞİT AĞIRLIK (EA), MSÜ-SÖZEL (SÖ) ve MSÜ-GENEL (GN) puanları oluşmaktadır. Kara Harp Okulu söz konusu puanlardan MSÜ-SAYISAL (SA) ve MSÜ-EŞİT AĞIRLIK (EA) üzerinden öğrenci almaktadır. Başvurusu kabul edilen öğrenci adayları ikinci aşamaya katılmak için Kara Harp Okulu’na davet edilecek olup, sağlık raporu kısmı haricinde 2 gün sürmektedir. Söz konusu Kara Harp Okulu Mülakatları 2018 yılında ikinci aşamanın ikinci gününde yapılacaktır. Aday Değerlendirme Puanı’na göre adayların, tercih etmiş oldukları okullara yerleştirilmesi yapılmaktadır.

Aday Değerlendirme Puanı ise Üniversite Sınav Puanı (Harp Okulları için: 2018 AYT puanı) ile Fiziki Yeterlilik Test Puanı ile Mülakat Puanı’ndan oluşuyor. Harp Okulları için gerek duyulursa TYT ve AYT puanlarında Milli Savunma Bakanlığı’nca “yerleştirme taban puanı” belirlenebilmektedir. Söz konusu puan aday değerlendirme puanı kapsamı dahilinde fiziki yeterlilik ve mülakat puanıyla birlikte “ekstra” bir kriter oluşturabilmektedir. Fiziki yeterlilik mülakatında adaylardan belli başarı oranlarını yakalamaları Kara Harp Okulu Mülakatları 2018 kapsamında başarılı sayılmaları için gereklidir.

Kara Harp Okulu Mülakatları 2018 Kapsamında Fiziki Yeterlilik Mülakatı

KHO’ya girmek için kritik noktalardan olan Fiziki Yeterlilik Mülakatı’na katılacak kadın ve erkek adaylar bazı değerlere ulaşmaları halinde başarılı sayılmaktadır. Bunlar arasında barfikste “açık tutuşta” bekleme, basketbol topu fırlatma, durarak uzun atlama, 400 metre koşu ile mekik bulunmaktadır. Söz konusu aktivitelerdeki performanslar Kara Harp Okulu Mülakatları 2018 kapsamında başarıyı belirleyen temel unsurlar olacaktır. Fiziksel Yeterlilik Testi’nde branşlarda 5’te 4’ünden 1 (bir) ve üzeri puan alınma zorunluluğu bulunmaktadır. 2 ve daha çok branştan puanı hesaplanamayan veya sıfır (0) çeken adaylarn “not ortalamasına bakılmaksızın” elenmektedir. Hangi alanda başarısız ise bir defa olmak kaydıyla itiraz sınavına girebilmektedir. Branşlarda alınan toplam puan Kara Harp Okulu Mülakatları 2018 kapsamında Fiziki Yeterlilik Testi puanını teşkil etmektedir.

Bayanlar için barfikste açık tutuş bekleme dalında 29 saniyeye kadar tutabilenler 0 (sıfır) puan almaktadırlar. En yüksek puan ise 1 dakika 5 saniye tutan bayan adaylara verilecek olup, bunu başaran adaylar 15 puan almaktadır. Durarak uzun atlama dalında 149 santime kadar atlayabilenler 0 (sıfır) puan almaktadır. Bu mesafeyi tam puan olan 15 ile geçirmek isteyenlerin 186 santimetre uzunluğunda atlaması gerekmektedir. Basketbol topu fırlatma istasyonunda 5,5 metreye kadar basketbol topu fırlatanlar (0) sıfır çekmiş sayılmaktadır. Bu alanda en fazla puan olan 15 puanı almak için basketbol topunun en az 13 metre fırlatılması gerekmektedir.

Mekik çekme süresi 1 dakika olup, 14 mekike kadar (0) puan verilmektedir. Mekik alanında en yüksek puan olan 15’i almanın yolu 1 dakikada 42 tekrar yapabilmekten geçmektedir. 400 metre koşuda 1 dakika 40 saniye ve altında koşanlar 0 (sıfır) çekmiş olacaklardır. En yüksek puan olan 40’ı alarak Kara Harp Okulu Mülakatları 2018 yılı başarılılar listesine girmek için 1 dakika 20 saniye koşulması gerekmektedir.

Kara Harp Okulu Mülakatları 2018 Kapsamında Erkekler İçin Fiziksel Yeterlilik Mülakatı

Tıpkı bayanlarda olduğu gibi erkek askeri öğrenci adayları Kara Harp Okulu Mülakatları 2018 kapsamında Fiziki Yeterlilik Mülakatı’na alınacaktır. Barfikste kadın öğrenci adaylardaki “açık tutuşta bekleme” uygulamasından farklı olmak üzere “kol çekme” yapılmaktadır. Bunun yanı sıra aynen bayan adaylarda olduğu gibi basketbol topu fırlatma, durarak uzun atlama, 400 metre koşu ile mekik, söz konusu fiziksel yeterlilik istasyonlarını oluşturmaktadır. Örnek verilecek olursa; erkeklerde barfikste kol çekemeyenler 0 (sıfır) puan almaktadır. Her çekilen barfiks, bir puan değerindedir. Örneğin 5 kez kol çeken 5, 15 ve üzeri çekenler ise 15 puan alacaktır. Durarak uzun atlama dalında 164 santime kadar atlayabilenler (164 metre dahil) 0 (sıfır) puan almaktadır. Bu mesafeyi tam puan olan 15 ile geçirmek isteyenlerin 210 santimetre uzunluğunda atlaması gerekmektedir. Basketbol topu fırlatma istasyonunda 8,5 metreye kadar basketbol topu fırlatanlar (0) sıfır çekmiş sayılmaktadır. Bu alanda en fazla puan olan 15 puanı almak için basketbol topunun en az 16 metre fırlatılması gerekmektedir.  Mekik çekme süresi 1 dakika olup, 19 mekike kadar (0) puan verilmektedir. Mekik alanında en yüksek puan olan 15’i almanın yolu 1 dakikada 48 tekrar yapabilmekten geçmektedir. 400 metre koşuda 1 dakika 25 saniye ve altında koşanlar 0 (sıfır) çekmiş olacaklardır. En yüksek puan olan 40 puanı alarak fiziki yeterlilik mülakatını tamamlamak yani Kara Harp Okulu Mülakatları 2018 kapsamında yüksek derecede başarılı olmak isteyenlerin 1 dakikada 400 metreyi koşması gerekmektedir.

Kara, Deniz ve Hava Harp Okulları Genel Başvuru Koşulları
Kara Harp Okulu’na Başvuru Biçimi ve Seçim Aşamalarına Çağrı Esasları
KKK Sözleşmeli Er / Erbaş Alımı ve Başvurusu
Hava Harp Okulu Başvurusu 2018


ETİKETLER:
blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 116 YORUM
 1. blank Kübra Doğan dedi ki:

  Hocam polislik icin diş telleri sorun çıkarır mi ?

  1. blank Admin dedi ki:

   Sorun olmaz.

 2. blank Büşra dedi ki:

  2 sinden düşük alınsa 0 değil ama 3 4 alınsa eleniliyomu direk

 3. blank Selcan KILIĞ dedi ki:

  Ben bu yıl 6. Ayda liseden mezun olacağım, katılabiliyor muyum

 4. blank Seda dedi ki:

  Hocam benim iki gözümün derecesinin toplamı 2.25 bir sıkıntı olur mu?

 5. blank Özkan dedi ki:

  Abi sadece sol kolumda bir kaç çizik var sorun olurmu

  1. blank Admin dedi ki:

   Hayır

 6. blank fatos dedi ki:

  Benim bir bayan olarak boyum 1.60 subayliga alinirmiyim

 7. blank Mehmet dedi ki:

  Hocam başvuru yapmak istiyorum ama nasıl yapıcam bilmiyorum günlerdir uğraşıyorum

 8. blank Mete dedi ki:

  Sağ kol dirsekte dikiş izi var sıkıntı olur mu?

  1. blank Admin dedi ki:

   Sorun opmaz

 9. blank enes dedi ki:

  damagimda dis var sorun oluu ama goruntu bozuklugu yok dislerim dumduz

  1. blank Admin dedi ki:

   Sorun olmaz.

 10. blank merve dedi ki:

  lise 4 de tyt yks ye girdiğimiz puanla polislik ve askeriye sınavlarına ikisine birlikte başvurabilir miyiz?

  1. blank Admin dedi ki:

   Evet.

 11. blank merve dedi ki:

  bayanlar için askeri okullar ve sınavları nasıl oluyor 12. sınıfta başvurabilir miyiz? neler gereklidir

 12. blank Elif Eldem dedi ki:

  Sağ siz kapagımda trafik kazası sonucu oluşan dikiş işi var sorun olur mu

  1. blank Admin dedi ki:

   Hayır

 13. blank Anka dedi ki:

  Kara Harp ve Hava Harp olmak üzere iki kuruma başvurabiliyor muyuz? Örneğin havadan elenirsek karadan girebilme şansımız var mı?

 14. blank Fatma dedi ki:

  Hocam ben “r” harfini söyleyemiyorum. Dilimde pelteklik var. Sözlü mülakatta hiç şansım yok mu ? Sizce sınava başvuru yapmalımıyım ??

  1. blank Fatma dedi ki:

   Hocam Kara Harp okuluna girmek istiyorum

 15. blank Ahmet dedi ki:

  Kolumda ameliyattan dolayı yamukluk var ve 11 12 cm dikiş izi var sıkıntı olur mu?

  1. blank Admin dedi ki:

   Sorun olabilir.

 16. blank İsmail dedi ki:

  Hocam sağlık mülakatında karaciğer yalğlanmasında sorun olurmu ekmeği fazla tuketiyorum boyum 180 kilom 72

 17. blank Mete dedi ki:

  Harp okulunda dal seçimi neye göre yapılıyor mühendislik gibi
  Herkes seçebiliyormu?

 18. blank Malik dedi ki:

  Kara harp okulunu bitiren her subayın branşı olur mu?

 19. blank muharrem dedi ki:

  hocam renk körlerini alıyorlarmı

 20. blank Ahmet dedi ki:

  Gözlük sıkıntı olur mu?

 21. blank Kübra erdem dedi ki:

  Hocam 2018 yılında kara harp okulu bayan kontenjanı kaç kişi bi bilginiz var mı

 22. blank gamze dedi ki:

  Üst sol tarafta bir dişim geride çıktı askerlik için sorun olur mu?

 23. blank ahmet dedi ki:

  hocam sağ elimde 4cm ameliyat izi bulunuyor ama estetik sağlık kontrolünde her hangi bir sıkıntı çıkarı mı?

  1. blank Admin dedi ki:

   Hayır

 24. blank Sefer dedi ki:

  Bacagimda 3 cmlik dikiş izi var ve kolumda jilet izi var sorun olur mu?

  1. blank Admin dedi ki:

   Sorun olur

 25. blank Ahsen nur dedi ki:

  Hocam ben kolumdan ameliyat oldum 6 cm kadar dikiş var sorun olur mu

 26. blank canannnn dedi ki:

  msü ye başvuru yaptım sağ kolumda omuz ve dirsek arasında 7 8 cm lik yanık izi var sorun olurmu ?

 27. blank Mete dedi ki:

  Hocam ben barfiks cekemiyorum diger 4 bransi yapip barfiksi yapmasak elenirmiyiz birde fiziki yeterlilik parkurundan toplam kac puan almamiz gerekli gecmek icin

  1. blank bigboy dedi ki:

   Admin lütfen cevapla

 28. blank lara dedi ki:

  hocam lütfen cevap verir misiniz küçükken sağ elimin işaret parmagı kapıya sıkıştı ucu biraz yamuk bir sıkıntı olurmu vede ben solagım

  1. blank Admin dedi ki:

   Sorun olmaz.

 29. blank dilara dedi ki:

  merhaba ben dilara boyum 186 18 yaşıma martta giricem boyum sorun olur mu ? bu boy sınırı zorunluluk mu ?

 30. blank Semra dedi ki:

  Boyum 158
  2017 mezunuyum
  Boy sknti olurmu ??

  1. blank Admin dedi ki:

   Sorun olur.

 31. blank Sabire dedi ki:

  Hocam yanağımda doğum lekesi var orta boyda sorun olurmu ?

 32. blank Ceren dedi ki:

  Subay olmak için bayanlarda boy sınırı kaç

 33. blank Ayşe dedi ki:

  Yüzümde sivilceler var kara harp okulu için sorun olur mu?

 34. blank Ayşe dedi ki:

  Diş telleri kara harp okulu için sorun olur mu?

 35. blank ramazan dedi ki:

  Varikosel var sıkıntı olur mu? (Ameliyat olmam gerekiyor ama olmadım)

  1. blank Admin dedi ki:

   Doktor takdirinde

 36. blank ayıboğan dedi ki:

  küçükken motorsiklet kazası geçirmiştim sıkıntı olur ön dişlerim hayatım boyunca çıkmayacak 18 yaşında implant olucak subaylık için takma diş sorun olur mu

 37. blank ayıboğan dedi ki:

  çenemde dikiş izi var sorun olur mu

  1. blank Admin dedi ki:

   Büyük değilse olmaz.

 38. blank Emre dedi ki:

  Hocam boyum 1:80 kilom ise 57 kilom problem olur mu?

  1. blank Admin dedi ki:

   Kilo alın biraz.

 39. blank Dogukan dedi ki:

  Hocam sağ el orta parmağında dikiş var sıkıntı olur mu

  1. blank Admin dedi ki:

   Sorun olmaz

 40. blank Bahar dedi ki:

  İki gözüm de 1.5 kara Harp Okulu için sorun olur mu

 41. blank Batuhan dedi ki:

  BELİMDE NEREDEYSE BELLI BILE OLMAYAN BEL AÇIKLIĞIM VAR HAVA HARP OKULU ISTIYORUM BIR SORUN TEŞKİL EDER MI ?

 42. blank Ismail dedi ki:

  Kolumda ve gogsumde jilet izleri var sorun olurmu ?

  1. blank Admin dedi ki:

   Sorun olur

 43. blank gul.cakir dedi ki:

  Geçmiş yıllarda Kara Harp Okulu bayan alımı ne kadar oldu bu yıl kaç?

 44. blank Mert dedi ki:

  1 dişim çekildi sorun olurmu

  1. blank Admin dedi ki:

   Hayır

 45. blank meryem dedi ki:

  önlisans mezunları kpss ile mi girecek yoksa tyt ile mi? bide ayak parmaklarında sıkıntı olmasından elenirmiyim?

 46. blank Haydar dedi ki:

  İstanbul genelinde tekrardan bekçilik içim yazılı ve sözlü sınav olacak mı ?

  1. blank Admin dedi ki:

   Belli değil

 47. blank Komando dedi ki:

  Kolumda izler var sorun olurmu ?

 48. blank hümeyid dedi ki:

  sol ayak kaval kemiğimde platin var sorun olur mu yoksa aldırıyım mı ?

  1. blank Admin dedi ki:

   Sorun olabilir.

 49. blank Onur dedi ki:

  Merhaba. Abi ben 8-9 sene önce kolumdan ameliyat oldum. Dirsegimde bir avuç kadar ameliyaz izi var sıkıntı olur mu ? Teşekür ederim.

 50. blank onur dedi ki:

  Merhaba. Abi ben 8-9 sene önce ameliyat geçirdim. Dirseğimde bir avuç kadar ameliyat izi var. Bu bana sıkıntı çıkarır mı ? Teşekkür ederim.

  1. blank Admin dedi ki:

   Sorun olmaz.

 51. blank eylul dedi ki:

  Ben acik ogretim liseye gidiyorum kredim az kaliyor tamamlayamiyorum ama MSÜ sinavina giriyorum kazandigimda nasil gircem o okula yardimci olurmusunuz ?

 52. blank Ramazan dedi ki:

  Hocam sözlü ve beceri mülakatları tarihi hakkında bi bilginiz varmı?

  1. blank Admin dedi ki:

   Maalesef.

 53. blank Ayca dedi ki:

  Meraba ben geçen sene kasık fitigindan ameliyat oldum sorun olurmu

  1. blank Admin dedi ki:

   Hayır

 54. blank Mervenur dedi ki:

  Lise mezunu polislik başvuruları ne zaman

  1. blank Admin dedi ki:

   Yazın

 55. blank enes dedi ki:

  alt çenem ilerde her hangi bir sıkıntı olur mu? 1,5 sene sonra ameliyat olucam.

 56. blank Arzu dedi ki:

  Boyum 160 kilom 47 on yedi yaşındayım küçüklüğümde bir kaza geçirdim karın bölgemde ameliyat izi var sorun olurmu

 57. blank Hasibe karakaya dedi ki:

  Hocam boyum 1.65 kilom 53 kilo almalı miyim sizce

  1. blank Admin dedi ki:

   Sorun gözükmüyor.

 58. blank Mücahit dedi ki:

  Ön dişlerimin birinde yamukluk var sorun olur mu

  1. blank Admin dedi ki:

   Sorun olmaz.

 59. blank Ankara dedi ki:

  Hocam burnumda 1,2 cm et beni var harp okulu mulakatlarinda sıkınti olurmu?

 60. blank Gizem dedi ki:

  Alnımda küçüklüğümde kaza sonucu kalma 1-1.5 cm civarında bir çizik var sorun olur mu bir de spor mülakatları ne zaman tarih veya ay olarak ?