Asker Alımları

2023 – Kara Harp Okulu Başvurusu

2023 – Kara Harp Okulu başvurusu her yıl subay ve astsubay ihtiyacını gidermek için alınmaktadır. Milli Savunma Üniversitesi bünyesinde bulunan KHO yani Kara Harp Okulları yetiştirmiş olduğu donanımlı öğrenciler ile Türk Ordusuna kaliteli askerler katmaktadır. Darbe girişiminden sonra bir müddet alımları durduran Milli Savunma Üniversitesi tekrardan aktif hale gelerek öğrenci almaya devam etmektedir. Yapacak olduğunuz Kara Harp Okulu başvurusu diğer öğrencilerin başarıları da değerlendirilmeye alınır ve duruma göre mülakatlara çağırılırsınız. Başvuru yapacak adaylardan belirli şartlar aranmakta olup, maddelere uymayan öğrencilerin okula girmesi mümkün değildir. Bu yüzden başvuru yapmadan önce başvuru şartları kısmını dikkatli bir şekilde okuyarak zaman kaybetmekten kurtulabilirsiniz.

Kara Harp Okulu Nedir?

Kara Harp Okulu (KHO), Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) bünyesinde bulunan 3 harp okulundan biridir. Eğitim süreleri 4 yıl (hazırlık muafiyeti verilmezse 5 yıl) olmaktadır. Öğrenciler bu okulda günün ilk yarısı akademik dersler görüyor olup, ikinci yarısı da askeri eğitim dersleri almaktadırlar. Haftanın 5 günü bu şekilde eğitim görerek sıkı aşamalardan geçmektedirler. Böylece son derece donanıma sahip bireyler yetiştirilir ve asker olarak göreve başlatılır. Hafta sonları ise çarşı izni kullanılabiliyor veyahut kampüs içerisinde asker adayları dinlenebiliyorlar. Her kurumda olduğu gibi özel günlerde de okul tatil olmaktadır. Fakat her tatil zamanında öğrencilere ailelerinin yanına gitmek için izin verilemeyebiliyor. Ailesi ile aynı şehirde yaşayan kişilerin ise günlük izin alarak görüşmeleri mümkün oluyor. Buradan mezun olduğunuz takdirde uluslararası düzeyde geçerli olan bir lisans diploması sahibi olacaksınız.

Kara Harp Okulu Mezunu Kişiler Hangi Rütbede Olur?

Kara Harp Okulu mezunu olan kişilerin rütbesi başarı durumuna göre değişmektedir. Okuldan mezun olduğunuz zaman askerlik için girecek olduğunuz sistemde başarınız yüksek gözükürse subay olabilmektesiniz. En düşük olacak rütbeniz ise astsubay olmaktadır. Askeriyede yapacağınız başarılı işler ve bir müddet zamandan sonra ise üst rütbelere terfi etmeniz mümkündür. Askeri okul çıkışlı olduğunuz için de mareşal yani en üst rütbeye kadar çıkma hakkınız var. Bu tamamen atanma ve gösterdiğiniz başarı durumuna bağlıdır. Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde yapacak olduğunuz işler ve gösterdiğiniz başarılar sizlerin rütbesini belirleyecektir.

Kara Harp Okulu Bölümünde Hangi Dersler Var?

Askeri eğitimin dışında görecek olduğunuz dersler bulunmaktadır. Kara Harp Okulu dersleri öğrencilere faydası dokunacak şekilde seçilmektedir. Seçilen derslerin bölümleri aşağıdaki gibidir. Alacağınız dersler aşağıdaki ismi bulunan bölümlerde işinde uzman eğitim görevlileri tarafından verilmektedir. 2023 – Kara Harp Okulu başvurusu yapacak kişilerin alacağı derslere göz gezdirmesinde fayda olacaktır.

 • Endüstri ve Sistem Mühendisliği
 • Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği
 • Makine Mühendisliği
 • İnşaat Mühendisliği
 • Bilgisayar Mühendisliği
 • İşletme ve Yönetim Bilimleri
 • Savunma Yönetimi
 • Uluslararası İlişkiler

Bu bölümlere ait öğretmenler akademik derslerinize girerek sizleri daha donanımlı bir birey olma yolunda götürecektir. Alacağınız diplomada da bu dersleri aldığınıza dair bilgiler olacaktır. Lisans düzeyinde almış olacağınız diploma ile askeri alanda devam etmek istemiyorsanız farklı başvurularda kullanabileceksiniz.

Kara Harp Okulu Başvuru Şartları Nelerdir?

Kara Harp Okulu başvuru şartları, MSÜ alım şartları ile aynı olmaktadır. Tek fark olarak Milli Savunma Üniversitesi bünyesinde bulunan Hava Harp Okulu gibi alanlardan farklı mülakatlara girersiniz. Girecek olduğunuz mülakatlar fiziki yeterlilik testi ve Kara Harp Okuluna yönelik mülakatlar olacaktır. MSÜ sınavına girebilmek için ise gerekli olan başvuru şartlarının bazıları alt taraftadır.

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
 • Lise son sınıf veya lise mezunu olmak. (Lise son sınıflar için mezun olmama durumunda başvuru iptal olacaktır.)
 • 18, 19 ve 20 yaşlarında olmak. (Gün ve ay fark etmiyor.)
 • 19 yaş ve üzeri kadın adaylar için 153 cm boy şartı, erkek adaylar için ise 164 cm boy şartı.
 • Alkol veya türevleri maddeler kullanmamak.
 • Terör örgütleri ile iş birliği yapmış olmamak.
 • Siyasi partiler ile aktif hale üyeliği bulunmamak. (Adayların siyasi partiye üyeliği varsa başvurudan önce iptal ettirmeleri gerekmektedir.)
 • Ailesinden kişilerin terör örgütleri ile bağlantısı bulunmamış ve bulunmuyor olmak.
 • Arşiv soruşturmasından başarılı bir şekilde geçmek.

2023 – Kara Harp Okulu Başvurusu Nasıl Yapılır?

Milli Savunma Üniversitesine giriş yapabilmek için öncelikle çeşitli sınavlardan geçmeniz gerekmektedir. İlk olarak yapılacak olan MSÜ sınavına girmeniz gerekmektedir. 7 Nisan 2023 tarihinde yapılacak olan bu sınavdan başarı elde eden adayların ek olarak TYT ve AYT sınavlarına girerek MSÜ tarafından belirlenecek olan taban puanları almış olmaları gerekmektedir. Kara Harp Okulu başvurusu esnasında sınav puanlarınız baz alınacağı için diğer adayların önüne geçmeniz gerekmektedir. Böylece mülakat aşamalarına girişinizi kesinleştirebilirsiniz. 2023 – Kara Harp Okulu başvurusu için sınavların tümünü ÖSYM düzenlemektedir. Başvuruları ÖSYM resmi web sitesinden takip ederek işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Sınav ücret bilgilerinden başvuru kılavuzlarına kadar tüm detaylar ÖSYM sitesinin ilgili sınav bölümünde belirtilmektedir.

Deniz Kuvvetleri Okuluna Nasıl Girilir 2023
2023 – Kara Harp Okulu Mülakatları
2023 MSÜ Harp Okulları Astsubay Alımı Fiziki Yeterlilik Şartları

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

14 Yorum

 1. 16 yaşında lise 2 öğrencisi ve kızım boyum 178 boy kilo endeksimde tutuyor fakat kho için 19 yaş altı boy üst sınırı 174 müş bu doğru mu başvursam sınavları gecsem bile direk boydan elenir miyim

 2. Hayırlı aksamlar ben lise mezunuyum k.maraş elbistan 1997 doğumluyum 20 yaşındayım en büyük hayalim ancak kime nereye ve nasıl başvuru yapacağım başvuru ücreti hangi bankadan hangi hesaba yatacak bilmiyorum ne olur yardımcı olun simdi den çok teşekkürler iyi aksamlar

 3. Merhaba ben kimlikte suanda 19 yainsadyim ama kimlogimde gecen sene duzeltme oldu normalde ki yasim 17 ama kimlikte 1999 dogumluyum engel olurmu ve yuzumde iki tane etli ben var engel olurmu acaba boyum kilom uygun

 4. Çarpık dişler elenmiyo aralıklı dişler eleniyo insan maddi yönden dişlerini tedavi edemediği için eleniyo bu adalet değil bende girdim MSÜ ye ön iki dişimin yanindaki bir cisim yamuk çıktığı için on iki dişimin arası hafif aralıklı inşallah elenmem çok istiyorum subay olmayı eğer dişimden elenirsem hakkımı helal etmem başka hicbir meslek bana gotlre değil boyum 1.66 kilim 59 kemiklerin kalın ben subay olmimde kim olsun of of

   1. Bn lise 3 ogrncsym lise son sınıf oldgnda başvursm almazlar mi beni boy kilom.tutuyo dişlerim düzgün sadece yüzümde beni teşkil edecek kadar ben var bunları hastanede aldıracak bu sıkıntı olur mu yani iz filan kalırsa

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu