PMYO

2023 – Kadın PMYO Başvuru Şartları ve Parkuru

2023 – kadın PMYO başvuru şartları ve parkuru arasında merak ettikleriniz olabilir. Bildiğiniz üzere PMYO için daha çok erkek adaylar başvuru yapmaktadır. Polislik mesleği gereğinde güç ve kuvvet gerektiği için de erkek adaylara ayrılan kontenjan daha fazla olmaktadır. Fakat bu demek olmuyor ki kadın adaylar PMYO için başvuru yapamaz. Erkeklerin başvuru yaptığı gibi kadın adaylar da PMYO için başvurularını gerçekleştirebilir ve 2 yıllık ön lisans değerinde sayılacak bu PMYO okuluna girebilirler. Okula girebilmek için sadece bir iki madde fark etmektedir. Bu maddeleri de yazımızın devamında ayrıntılı bir şekilde görebileceksiniz. Genel olarak kontenjan ve boy şartı dışında kadınlar ile erkekler arasında başvuru şartı farkı bulunmamaktadır. Parkurlar hakkında da bilgi edinmek üzere yine yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

2023 Kadın PMYO Başvuru Nasıl Yapılmaktadır?

2023 Kadın PMYO başvuru nasıl yapılır sorusunun yanıtı çok basittir. Erkeklerin yaptığı gibi siz de ÖSYM tarafından düzenlenen sınava gireceksiniz. ÖSYM’nin YKS kapsamında yapılan ilk sınavı yani TYT’den baraj puanı geçmeniz durumunda başvuru hakkınız olacak. Baraj puan ise ÖSYM’nin üniversiteye girmek için belirlediği puan yerine PMYO için özel olarak belirlenen puanlar baz alınır. Baraj puan 260 olarak belirlenmiştir. TYT 1,2,3,4 puan türleri arasından yapacağınız en yüksek puan türü baz alınacaktır. Yani hangi türden yüksek puan yapacağınızın önemi bulunmamaktadır. En yüksek alandaki puanınız otomatik olarak baz alınmaktadır. Ardından PMYO için erkeklerin olduğu gibi başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

2023 Kadın PMYO Başvuru Şartları

2023 kadın PMYO başvuru şartları arasında ilk paragrafta belirttiğimiz üzere sadece iki farlı durum bulunuyor. Bu durumun bir tanesi de kadınlar için ayrılan kontenjanın daha az olmasıdır. Diğer başvuru şartı da boy maddesinde değişiklik gösteriyor. Bu başvuru şartlarının bir kısmını alt kısımda görebilirsiniz. 2023 başvuru kılavuzunda yayınlanan başvuru şartlarını sizinle bu alanda paylaşıyoruz. Eğer uyumsuz olan tek bir madde olsa bile başvurunuz ne yazık ki geçersiz sayılıyor. Bu yıl için başvuru yapacak olan adayların detaylı bir şekilde başvuru kılavuzunu incelemesi gerekiyor. Başvuru kılavuzu ise başvuru zamanında sitemizde paylaşılacaktır. Sitemizi sık kullanılanlar alanına eklerseniz bizi ücretsiz olarak takip edebilir ve başvuru sürelerinden haberdar olabilirsiniz. 2023 – Kadın PMYO başvuru şartları ve parkuru için başvuru şartlarını inceleyebilirsiniz.

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
 • TYT sınavından PMYO için belirlenen baraj puanı almak.
 • Erkekler için en az 167 cm boy şartı aranırken kadınlar için en az 162 cm boy şartı aranmaktadır.
 • Terör örgütleri ile iş birliğinde bulunmuyor veya bulunmamış olmak.
 • En az lise mezunu veya liseye denk bir okuldan mezun olmuş olmak.
 • Alkol veya uyuşturucu madde bağımlılığı bulunmuyor olmak.
 • 18 yaşını doldurmuş olmak. (lise son sınıf öğrencileri başvuru yapabilirler.)
 • 26 yaşından gün almamış olmak.
 • Başvuru tarihi belirlendiği andan itibaren başvuru yapana kadar aktif olarak siyasi partide aktif bir üyelik bulunmuyor olmak.
 • Kamu haklarından yararlanmaktan mahrum bırakılmamış olmak.
 • Devlete karşı propaganda yapmamış olmak ve suç işlememiş olmak.
 • Sınav zamanı sınav ücretini yatırmış olmak.
 • Ön lisans mezunu olan kişiler de başvurularını yapabilirler.

2023 Kadın PMYO Parkuru

2023 – Kadın PMYO başvuru şartları ve parkuru başlıklı yazımızda başvuru şartlarını inceledikten sonra kadınlar için PMYO parkuru kısmına da göz atabilirsiniz. Kadınlar için parkur 7 etaptan oluşmaktadır. 100 puan üzerinden size puanlama sistemi sunulacak ve en yüksek puanı almaya çalışacaksınız. TYT’den aldığınız puan ile birleştirilip ortalama bir başarı sırası oluşturulacak. Bu puana etki edecek alanlar arasında mülakat puanları de bulunuyor. 7 etaptan oluşacak parkuru 48 saniye altında tamamlarsanız 100 tam puan alabileceksiniz. 53 saniye ve üzeri derece yaptığınız zaman ise maalesef başarısız sayılmış olacaksınız. Ağırlık taşıma gibi etaplarda kadın adaylar erkeklere göre 10 kilo daha az ağırlık taşımaktadırlar. Dolayısı ile kadın adayların parkuru daha kolay geçmektedir. 7 etaptan oluşacak parkurunuzun toplam uzunluğu 72 metredir.

 • Birinci etap zıplama etabıdır. Çift ayağınız ile birlikte 5 kez zıplarsınız.
 • İkinci etap lastik içerisine basma etabından oluşur. 6 adet lastik bulunacaktır.
 • Üçüncü etap ağırlık etabıdır. 20 KG ağırlık ile 10 metre mesafede etabı tamamlayacaksınız.
 • Dördüncü etap 5 metre aralıklarda konulan toplar arasında git gel yapacaksınız.
 • Beşinci etap düz takladan oluşur.
 • Altıncı etapta beş metre aralıklı çubuklar arasında slalom koşu yapacak ve çubukları devirmemeye çalışacaksınız.
 • Son etapta 50 cm boyutundaki engelleri aşmaya çalışacaksınız.

Bayan Polisler Makyaj Yapabilir Mi ?

2023 PMYO Polis Alımı

2023 PMYO Yaş Şartı

PMYO Okulları Hakkında Merak Edilenler

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

602 Yorum

 1. Ben dün merdivenlerden düştüm koşamayacak kadar kötü değilim ama yine de kemiğim acıyor ve ağrı kesici niteliğinde bi ilaç kullanıyorum araştırdım ama bulamadım parkur öncesi doping niteliği taşır mı ilaç kullanmak

 2. admin tyt puan türünden karşıma ham puan ve yerleştirme puanı çıkıyor herhangi birinden mi 260 alınacak yoksa ham puandan mı?

   1. Merhaba admin ben pöh olmak istiyorum dayımın torunu bonzai uyuşturucu ve hırsızlıktan hapse girdi bu benide etkiler mi ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu