Ana Sayfa / PMYO / 2018 – Kadın PMYO Başvuru Şartları ve Parkuru

2018 – Kadın PMYO Başvuru Şartları ve Parkuru

Lise mezunu ile mezun durumda olanlar ile Ön Lisans mezunu olan bayan adaylar Polis olmak istediklerinde yeni sınav sistemi ile TYT sınavına girerek 260 ve yukarı puan almaları durumunda Polis Meslek Yüksek Okullarına girme şansları bulunmaktadır. Polis Akademisi başkanlığı tarafından yapılan açıklamada 300 bayan polis adayı alınacağı tahmin edilmekte olup, Haziran 2018 ayında ilk başvuruların alınacağı bildirilmesine rağmen yeni sınav sisteminin Haziran ayında yapılacağının açıklanması üzerine Polis Akademisi Başkanlığından yeni bir duyuru henüz yapılmamış, ön görülen durum ise sınavın Haziran ayında yapılacağından bir veya bir buçuk ay sonra sınav sonuçlarının açıklanacağı düşünülürse 2018 – Kadın PMYO Başvuru Şartları ve Parkuru muhtemelen Temmuz veya Ağustos ayı gibi açıklanması beklenmektedir.

Daha önceden TYT sınavında girerek 260 puan ve üzeri alan adaylar muhtemelen bu sistem de yine aynı puan türü uygulaması yapılacaktır. Polis adayların hangi puan türü ile ne zaman müracaat edecekleri ve alım ile ilgili şartları güncel bilgileri http://pmyo.pa.edu.tr  veya https://www.pa.edu.tr adresinden takip edilerek, adaylar buradan veya E devlet adresinden ön başvurularını yapacaklardır. Başvuruların tamamlandıktan sonra adaylara belirtilecek sınav tarihi ve sınav yerlerinin belirlenmesinden sonra istenilen belgeler ile PMYO Müdürlüklerine şahsen müracaat etmeleri gerekmektedir. 2018 – Kadın PMYO Başvuru Şartları ve Parkuru ilerleyen zamanlarda daha netlik kazanacağı için adayların bu konuda telaş yapmamaları sınav için kendilerince gerekli hazırlıkları yapmaları gerekmektedir.

Gerekli Şartlarla 2018 – Kadın PMYO Başvuru Şartları ve Parkuru

PMYO gitmek isteyen bayan polis adayları 2018 – Kadın PMYO Başvuru Şartları ve Parkuru değiştirilen sınav sistemin haricinde değişiklik bulunmamaktadır.

 • Türk Vatandaşı olmak aranan ilk şartlardandır.
 • Önlisans Mezunu olabilmek ve Liseden mezun veya mezun durumda olmak,
 • Yeni Sisteme göre net olmamakla beraber 260 ve üzeri puan alması,
 • Polis Teşkilatı çocuğu veya şehir birinci derece yakını ise TYT sınavından 150 puan alması,
 • 18 yaşından küçük ve 25 yaşından büyük olmaması,
 • Kadınlarda boyunun 162 cm, erkeklerde 167 cm den kısa olmaması,
 • Siyasi parti üyeliğinin bulunmaması,
 • Herhangi bir suça karışmamış olmaması,
 • Silah kullanabilecek bedensel bir rahatsızlığının olmaması,
 • Alkol veya uyuşturucu bağımlısı olmaması veya tedavisi görmemiş olması,
 • Sınav için gerekli ücreti yatırması, ayrıca teşkilat içerisinde Şehit veya vazife malulü olan kişilerden ücret talep edilmektedir.

2018 – Kadın PMYO Başvuru Şartları ve Alımları başvuracak bayan polis adaylarını zorlu bir süreç beklemektedirler. TYT sınavından yüksek puan alan adaylar daha avantajlı durumda olduklarından sınavların açıklanmasından sonra E Devlet veya https://www.pa.edu.tr adresi üzerinden sınav ücretlerini yatırarak başvuru yapmaları gerekmektedir. Polis adayları başvuru işlemini tamamladıktan sonra belirtilen başvuru süresi bittikten sonra, yine aynı adreslerden sınav yerleri belirlenerek polis adaylarından istenilen belgelerin asılları ile adaylar şahsen müracaat etmesi gerekmektedir. Sınava giden adaylar burada ön sağlık, fiziki yeterlilik ve mülakattan oluşan sınava tabi tutulurlar. Öncelikle ön sağlık sınavına giren adaylar Sağlık Daire Başkanlığı tarafından belirlenen uzman doktorlar tarafında muayene edilerek vücutlarında belirgin izlerin olup olmadığı kontrol edilmektedir.

2018 – Kadın PMYO Başvuru Şartları ve Parkuru Aşamaları

2018 – Kadın PMYO Başvuru Şartları ve Parkuru polis adaylarının en zorlu aşamalarından birisidir. Burada erkek adaylara nazaran bayan adaylar 48 saniye altında parkuru tamamlamaları halinde 100 puan aldıkları gibi, 53 saniye ve üstü derece yaptıklarında ise parkurda başarısız sayılmaktadırlar. Parkurda bulunan etapları erkek adaylarla aynı şartlarda yapan bayan adaylar üçüncü etapta taşıdıkları ağırlıkları erkek adaylara göre 10 kilo az taşırken parkuru bitirmeleri gereken süre de 48 saniyede bitirmek zorundadırlar. 7 etaptan oluşan parkur 72 metre uzunluğunda olup, süre ölçümleri dijital göstergeler sayesinde yapılmaktadır. Parkurun başına gelen polis adayı;

 • Komutu ile ilk etapta 2,5 metre uzunluğunda, 40 cm genişliğinde tahta üzerinde çift ayaklarınızla 5 kez zıplamak zorundadır. Tek ayakla veya zıplayamadığı durumlarda parkurdan elenmekte, eksik zıplama yaptığında ise 2 saniye ceza verilmektedir.
 •  İkinci etapta bulunan 6 lastik içerisine basarak geçmek zorunda olan aday, lastiğin kenarına basmaması gerekmektedir.
 • Üçüncü etapta bayan adaylar tarafından 20 kg ağırlık ile 10 metre mesafede bulunan iki duba arasına gidip gelmesi gerekmektedir. Bulunan dubaların dışından geçmeleri halinde ceza saniye eklenmektedir.
 • 2018 – Kadın PMYO Başvuru Şartları ve Parkuru sınavında dördüncü aşamada 5 metre aralıklı konulan iki top arasında gidip gelmesi gerekmektedir.
 • Düz takla atarak diğer etaba geçen adaylar bu etaba gelirken mutlaka dubanın dışından geçmeleri gerekmektedir, dubanın dışından dolaşmayan adaya yine ceza saniye eklenmektedir.
 • 5 metre aralıklı bulunan çubuklar arasında slalom koşu yapan adaylar çubukları devirmemesi ve hareketleri doğru yapmaları gerekmektedir. Devrilen her çubuk için 2 saniye ceza verilmektedir.
 • Son etapta boyu 50 cm olan engellerin üstünden, 150 cm olan engellerin ise altından geçmeleri gerekmektedir. Hızlı şekilde engelleri geçen adaylar engelleri yıkmamaları gerektiği gibi nizami yapmak zorundadırlar. Her yıkılan engel için 2 saniye ceza eklenmektedir. 2018 – Kadın PMYO Başvurusu Şartları ve Parkuru dijital fotoselli alana geldikleri anda süre durur ve parkuru ne kadar süre ile yaptığı orada görünmektedir.

2018 – Kadın PMYO Başvurusu Şartları ve Parkuru içinde belirtilen istasyonları yapmayan adaylar elenir, teknik bir arıza bulunmadıkça adaylar tarafından parkur tekrarlanmaz, sınavda puanlama yapılırken parkurun %25 esas alınır, Mülakatın %50’si, TYT sınavının ise % 25’i esas alınmaktadır.

2018 PMYO Polis Alımı

2018 PMYO Yaş Şartı

PMYO Okulları Hakkında Merak Edilenler

Bu makalede tam 394 SORU-CEVAP yer almaktadır. Okumak ve yeni soru sormak için aşağıya bakınız.

394 Soru Var

 1. Bana mı hayır dediniz yaş hesap motorunda basvuru yapabilirsiniz diyor ama olmuyor mu yani?

 2. Yaş motorunda basvuru olabilir diyor? Anlamadım

 3. Ben İzmir’de yaşıyorum bayanım pmyoyu kazanırsam hangi okula gideceğim

 4. 12.12.2000 doğumluyum sizce girebilir miyim?

 5. 01.01.2000 doğumluyum girebilirmiyim ben erzurumluyum bana hangi şehir gelir

 6. 2018 tyt den önce ön başvuru olmıycak mı ?

 7. Lise mezunuyum pöh e başvurmak istiyorum 93 doğumluyum başvuru yapabilir miyim bi de hangi sınavla alınacak tyt mi kpss mi acaba

 8. Merhaba admin ben kapalıyım da kapalı bayanlara masa başı diyorlar doğrumu?

 9. PMYO olduktan sonrada özel harekat polisi olmak için başvuru yapılabilir mi?

 10. 08.09.2002 doğumluyum iki sene sonra sınava başvuru yapabilir miyim birde kapalı bayanlar bu mesleği olabilirmi?

 11. tyt puanı aldıktan sonra tercih yapmayıp polis okulu için başvuru yaparsam okuldan gelecek puanımı seneye yine kullanabilir miyim yoksa tercih yapmış sayılıp okul puanımı kaybedebilir miyim?

 12. Kolumda dikiş izi var bi sorun olurmu? Birde bayanların sınavında şınav çekiliyormu?

 13. merhaba admin ben daha önce sınav streslerinden dolayı hocaların tavsiyesiyle psikiyatriye gittim bu sıkıntı olur mu ?

  • Admin

   İlaç kullandıysan sorun olabilir.

   • ilaç yazdı ama ben kullanmadım ve taa 2 sene önceydi 🙁 inşallah sıkıntı olmaz zaten onların yaptığı sağlık testinde de sağlıklı olduğum çıkar.. ama önceki şey sıkıntı olursa çok üzülürüm

 14. Tyt ye girdikten sonra normal üniversitelere de başvuru yapacakmiyiz yoksa sadece polis okullarına mi başvuru yapcaz tercihte

 15. Ben zaten şuan üniversite okuyorum bu tercih nasıl olacak acaba benim için

 16. Boyum tutmuyor yinede girsem alinma ihtimalim var midir?

 17. Pomem icin lisans mezunu olup, kpss 60 puan alinmasi mi gereklidir? Haziran ayinda mezun olucam basvuru ne zaman yapabilirim?

 18. Merhaba ben lisans mezunuyum 1992 dogumluyum yas sınırı varmi birde sezeryanla 2 kez dogum yaptm sorun olurmu birde 4 aylik bir egitimmi görüyoruz nasıl oluyo bu süreçte çocuklarımı görebiliyor muyum ?

 19. İyi geceler herşeyim tutuyor gibi şimdilik sınav puanları parkur saniyeleri aklıma takılan bir şey var boy tam olarak 1.62 geliyor bazıları eksik ölçülüyor elenirsin diyor moral bozuyor ama birçok polisle konuştum onlarda bir şey Olmaz 1 cm den birazda mülakatta ki görevlilerin insafına kalmış diyorlar nasıl olur sizce bu durum moralimi bozuyor işin açıkcası size de bir sormak istedim şimdiden teşekkür ederim

  • Admin

   Sınava gidin söylentiye bakmayın.

  • Git o heyecanı yasa ama boyun orada 1.62 cıkmayacak benim boyum normalde 1.64 falan ama gecen sene sınavda 1.61.6 cıktı 4 mm ile kaybettim bu sene tekrar gireceğim evet genelde eksik olcüyorlar benimde arkadaslariminda hep kisa cikti

 20. Admin ben polislik başvurularını kaçırdım tyt yide aslına bakarsanız yeni aklıma yer etti bu polislik kpss ye girsem oradan tercih yapabilir miyim

 21. Polis teşkilatı çocuğu veya birinci dereceden yakını 150puan aldığında başvuru yapabiliyor denmiş,dayım polis bu benim için de geçerli bir durum mu herhangi bir aile üyesi olabiliyor mu?

 22. Admin bayan alımları az olduğu için tyt puanı 300 ve üstü daha mı avantajlı .

 23. aöl lise son sınıftayım 74 kredim kaldı mezun olmama. Bbabam emekli polis abimin biri emniyet müdürü. amcalarım da emekli polis. başvurup sınavlarına girebilirmiyim ? bana neresi çıkar? trabzonluyum kocaelide yaşıyorum.

  • aöl lise son sınıftayım 74 kredim kaldı mezun olmama. 18 yasındayım. bu sene 19 oluyorum. babam emekli polis abimin biri emniyet müdürü. amcalarım da emekli polis. başvurup sınavlarına girebilirmiyim ? bana neresi çıkar? trabzonluyum kocaelide yaşıyorum.

 24. tüp mide ameliyatı oldum sağlığım oldukça yerinde vücudum sağlıklı kilo verdi sağlık taramasında dikiş izlerim yada bu ameliyatı olmak sorun yaratır mı

 25. gözlük kullanıyorum bi sorun olur mu kapalıyım bide

 26. Merhaba tyt puan ekpuanla mi yani okul puanlami yoksa Taban puanimi

 27. Keske tyt puanini biraz daha assagi indirseniz

 28. Sivasliyim hangi sehir gelir acaba

 29. 28 .10. 2000 doğumluyum bu seneki polislik sınavına başvurabilir miyim

 30. Merhaba admin cok önceden bilegimin az üstüne dövme yaptirmistim kapalı olduğum icin görünmeyen bölgelerde sıkıntı olmadığı söylenmişti bu dogru mu

 31. 400 üzerinden mi 260 almamız gerekiyor

 32. kolumda kapkaç dolayısıyla bir yara izi var ve açık biriyim sıkıntı yaratma ihtimallerine karşı kapalı yani tesettürle devam edecem dersem sıkıntı olur mu?

 33. Mülakt soruları genellikle tarih alakalı mı oluyor

 34. Iyi günler ağustos 93 luyum sınava girebilir miyim ayrıca ankara da oturuyorum kutuk sivas ve boşanma davam olacak kutuk ankara olacak 2 türlü nereye düşer

  • Bide iş için antalya da olabilirim ikametgahı antalya ya alsam sıkıntı olur mu neresi düşer 176 kredim.var aol.de düz açık tan bu temmuz da biter gözlerde kayma var hafif ve astimat var gözlük yazdılar kullanamıyorum sıkıntı çıkar mi göz.ile ilgili

   • Neden giremem hocam anlamadim nedeni nedir

    • Admin

     Mezun olmadan başvuramazsın. Mülakata giderken en az lise mezunu olmalısın. TYT puanı da gerekiyor. Üstelik yaş şartını da sağlamıyorsun…

    • Hocam mezuniyet durumunu gelince başvuru olmuyor mu ve 92 liler sınava girerken yaş şartını neden sağlamıyorum sınav tyt den sonra değil mi acaba

 35. Erzurumluyum ve Bursa’nın Orhangazi ilçesinde yaşıyorum hangi şehir gelir acaba? Birde gözümde uzağa karşı bir bulanıklık var biraz yakinda doktora gideceğim bu sıkıntı olur mu? Bulanıklık çok ileri bi durum değil.

 36. istanbulda oturuyorum bayanım pmyo düşünüyorum samsunda ve istanbulda var bana istanbul gelir değil mi doğal olarak ? annem samsunlu babam elazığlı bu arada.

 37. Trabzonluyum hangi şehir gelir bana

 38. Meraba Ben Diyarbakırlıyım bana hangi şehrin cikma ihtimali var

 39. ben gözluk kullanıyorum dereceside 1.50 1.75 polis olmamda bir sıkıntı olurmu

 40. Merhabalar bu yıl PMYO ye girmek istiyorum bayanım 18.10.1993 doğumluyum girebiliyormuyum

 41. Boyum 160 olmaz mı acaba

 42. Muşluyum neresi çıkar acaba

 43. Antalyalıyım İstanbul mu gelir Samsun mu

 44. Yatılı olacağı için dışarıya istediğimiz zaman çıkamıyoruz hafta sonları mı çıkabiliyoruz ve sivil değil üniformayla mı dolaşıyoruz

 45. Kolumda çok küçük yanık izi ve kesik izi var kapalıyım sorun olur mu

 46. Afyonluyum hangi şehir çıkar ALLAH nasip ederde kazanırsam

 47. Kilom 50 boyum 162 cm acaba girebilir miyim boyun son ikisinin 10 altından yani 52 den zayıf olmamak diye bir durum var mıdır yardımcı olursanız sevinirim

 48. Merhaba on basvuruda belgelerin asılları gereklidir diyor. Ben ünlverslte öğrencisiyim haliyle diplomam okulda bunun icin ne yapabilirim?

 49. Merhana, ham puan 260 yei sisteme göee zor değil mi 🙁 normal 260 olamaz mı , nasıl bişey olur tam olarak ¿ \\

 50. S.a adminim 23.dönem pöh olma oranı kesin mi olurmu

 51. Tyt den iyi bi puan yaptık ve tercihlerimizde tuttu diyelim direk okulamı başlıyoruz yoksa mülakatı falan geçtikten sonramı okula başlanıyor?

 52. Çorumluyum neresi çıkar acaba

 53. Merhaba ben Çanakkaleli’yim kazanırsam hangi okul çıkar?

 54. Eniştem komiser bu bana herhangi bir avantaj sağlarmı? Dayımda uzmançavuş😊

 55. 10.01.2000 doğumluyum 2018 başvuru yapabilir miyim

 56. Ben ön lisans mezunuyum bu sene DGS ye gireceğim. TyT sınavına da gireceğim. Pmyo ya kayıt yaptirdim diyelim. Bir de DGS ile tercih yaptım onda da bi okul çıktı pmyo ya gitmek istemezsem kaydimi sildirirsem pmyo dan herhangi bir ücret oder miyim?

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir