Ana Sayfa / PMYO / 2018 – Kadın PMYO Başvuru Şartları ve Parkuru

2018 – Kadın PMYO Başvuru Şartları ve Parkuru

Lise mezunu ile mezun durumda olanlar ile Ön Lisans mezunu olan bayan adaylar Polis olmak istediklerinde yeni sınav sistemi ile TYT sınavına girerek 260 ve yukarı puan almaları durumunda Polis Meslek Yüksek Okullarına girme şansları bulunmaktadır. Polis Akademisi başkanlığı tarafından yapılan açıklamada 300 bayan polis adayı alınacağı tahmin edilmekte olup, Haziran 2018 ayında ilk başvuruların alınacağı bildirilmesine rağmen yeni sınav sisteminin Haziran ayında yapılacağının açıklanması üzerine Polis Akademisi Başkanlığından yeni bir duyuru henüz yapılmamış, ön görülen durum ise sınavın Haziran ayında yapılacağından bir veya bir buçuk ay sonra sınav sonuçlarının açıklanacağı düşünülürse 2018 – Kadın PMYO Başvuru Şartları ve Parkuru muhtemelen Temmuz veya Ağustos ayı gibi açıklanması beklenmektedir.

Daha önceden TYT sınavında girerek 260 puan ve üzeri alan adaylar muhtemelen bu sistem de yine aynı puan türü uygulaması yapılacaktır. Polis adayların hangi puan türü ile ne zaman müracaat edecekleri ve alım ile ilgili şartları güncel bilgileri http://pmyo.pa.edu.tr  veya https://www.pa.edu.tr adresinden takip edilerek, adaylar buradan veya E devlet adresinden ön başvurularını yapacaklardır. Başvuruların tamamlandıktan sonra adaylara belirtilecek sınav tarihi ve sınav yerlerinin belirlenmesinden sonra istenilen belgeler ile PMYO Müdürlüklerine şahsen müracaat etmeleri gerekmektedir. 2018 – Kadın PMYO Başvuru Şartları ve Parkuru ilerleyen zamanlarda daha netlik kazanacağı için adayların bu konuda telaş yapmamaları sınav için kendilerince gerekli hazırlıkları yapmaları gerekmektedir.

Gerekli Şartlarla 2018 – Kadın PMYO Başvuru Şartları ve Parkuru

PMYO gitmek isteyen bayan polis adayları 2018 – Kadın PMYO Başvuru Şartları ve Parkuru değiştirilen sınav sistemin haricinde değişiklik bulunmamaktadır.

 • Türk Vatandaşı olmak aranan ilk şartlardandır.
 • Önlisans Mezunu olabilmek ve Liseden mezun veya mezun durumda olmak,
 • Yeni Sisteme göre net olmamakla beraber 260 ve üzeri puan alması,
 • Polis Teşkilatı çocuğu veya şehir birinci derece yakını ise TYT sınavından 150 puan alması,
 • 18 yaşından küçük ve 25 yaşından büyük olmaması,
 • Kadınlarda boyunun 162 cm, erkeklerde 167 cm den kısa olmaması,
 • Siyasi parti üyeliğinin bulunmaması,
 • Herhangi bir suça karışmamış olmaması,
 • Silah kullanabilecek bedensel bir rahatsızlığının olmaması,
 • Alkol veya uyuşturucu bağımlısı olmaması veya tedavisi görmemiş olması,
 • Sınav için gerekli ücreti yatırması, ayrıca teşkilat içerisinde Şehit veya vazife malulü olan kişilerden ücret talep edilmektedir.

2018 – Kadın PMYO Başvuru Şartları ve Alımları başvuracak bayan polis adaylarını zorlu bir süreç beklemektedirler. TYT sınavından yüksek puan alan adaylar daha avantajlı durumda olduklarından sınavların açıklanmasından sonra E Devlet veya https://www.pa.edu.tr adresi üzerinden sınav ücretlerini yatırarak başvuru yapmaları gerekmektedir. Polis adayları başvuru işlemini tamamladıktan sonra belirtilen başvuru süresi bittikten sonra, yine aynı adreslerden sınav yerleri belirlenerek polis adaylarından istenilen belgelerin asılları ile adaylar şahsen müracaat etmesi gerekmektedir. Sınava giden adaylar burada ön sağlık, fiziki yeterlilik ve mülakattan oluşan sınava tabi tutulurlar. Öncelikle ön sağlık sınavına giren adaylar Sağlık Daire Başkanlığı tarafından belirlenen uzman doktorlar tarafında muayene edilerek vücutlarında belirgin izlerin olup olmadığı kontrol edilmektedir.

2018 – Kadın PMYO Başvuru Şartları ve Parkuru Aşamaları

2018 – Kadın PMYO Başvuru Şartları ve Parkuru polis adaylarının en zorlu aşamalarından birisidir. Burada erkek adaylara nazaran bayan adaylar 48 saniye altında parkuru tamamlamaları halinde 100 puan aldıkları gibi, 53 saniye ve üstü derece yaptıklarında ise parkurda başarısız sayılmaktadırlar. Parkurda bulunan etapları erkek adaylarla aynı şartlarda yapan bayan adaylar üçüncü etapta taşıdıkları ağırlıkları erkek adaylara göre 10 kilo az taşırken parkuru bitirmeleri gereken süre de 48 saniyede bitirmek zorundadırlar. 7 etaptan oluşan parkur 72 metre uzunluğunda olup, süre ölçümleri dijital göstergeler sayesinde yapılmaktadır. Parkurun başına gelen polis adayı;

 • Komutu ile ilk etapta 2,5 metre uzunluğunda, 40 cm genişliğinde tahta üzerinde çift ayaklarınızla 5 kez zıplamak zorundadır. Tek ayakla veya zıplayamadığı durumlarda parkurdan elenmekte, eksik zıplama yaptığında ise 2 saniye ceza verilmektedir.
 •  İkinci etapta bulunan 6 lastik içerisine basarak geçmek zorunda olan aday, lastiğin kenarına basmaması gerekmektedir.
 • Üçüncü etapta bayan adaylar tarafından 20 kg ağırlık ile 10 metre mesafede bulunan iki duba arasına gidip gelmesi gerekmektedir. Bulunan dubaların dışından geçmeleri halinde ceza saniye eklenmektedir.
 • 2018 – Kadın PMYO Başvuru Şartları ve Parkuru sınavında dördüncü aşamada 5 metre aralıklı konulan iki top arasında gidip gelmesi gerekmektedir.
 • Düz takla atarak diğer etaba geçen adaylar bu etaba gelirken mutlaka dubanın dışından geçmeleri gerekmektedir, dubanın dışından dolaşmayan adaya yine ceza saniye eklenmektedir.
 • 5 metre aralıklı bulunan çubuklar arasında slalom koşu yapan adaylar çubukları devirmemesi ve hareketleri doğru yapmaları gerekmektedir. Devrilen her çubuk için 2 saniye ceza verilmektedir.
 • Son etapta boyu 50 cm olan engellerin üstünden, 150 cm olan engellerin ise altından geçmeleri gerekmektedir. Hızlı şekilde engelleri geçen adaylar engelleri yıkmamaları gerektiği gibi nizami yapmak zorundadırlar. Her yıkılan engel için 2 saniye ceza eklenmektedir. 2018 – Kadın PMYO Başvurusu Şartları ve Parkuru dijital fotoselli alana geldikleri anda süre durur ve parkuru ne kadar süre ile yaptığı orada görünmektedir.

2018 – Kadın PMYO Başvurusu Şartları ve Parkuru içinde belirtilen istasyonları yapmayan adaylar elenir, teknik bir arıza bulunmadıkça adaylar tarafından parkur tekrarlanmaz, sınavda puanlama yapılırken parkurun %25 esas alınır, Mülakatın %50’si, TYT sınavının ise % 25’i esas alınmaktadır.

2018 PMYO Polis Alımı

2018 PMYO Yaş Şartı

PMYO Okulları Hakkında Merak Edilenler


Bu makalede tam 465 SORU-CEVAP yer almaktadır. Okumak ve yeni soru sormak için aşağıya bakınız.

465 Soru Var

 1. ***LÜTFEN BİR CEVAP LÜTFEN***

  Merhabalar,

  Uzman Çavuşluk Sınavımı başarıyla geçtim geçen hafta, heyet kurulundan da Uzman Erbaş Olur – Komando Olur – Paraşütler atlar raporunu aldım.

  Sadece Güvenlik Soruşturmam kaldı. Sizlere sorum şu; (Lütfen net bilgiye ihtiyacım var)

  2014 yılının 3.ayında Ankara’da haksız yere ve hiç bir suçum yokken işyerimden evime gitiğim zaman “Protesto yürüyüşü sırasında o kalabalığın içinden ben de gözaltına alındım (Toplam 10 kişi falan)” derdimi kimseye anlatamadım hiç bir suçum yok dememe rağmen gözaltına alındım. 3 hafta sonra evime 17.Asliye Ceza Mahkemesi (2911 sayılı toplantı ve gösteri yürüşü kanunu gereği) diye bir tebligat geldi. Mahkemeye çağrıldım. 2014 yılından bu yana toplam 11 duruşma oldu. 12. duruşma Temmuz ayında. Ama bir türlü sonuca bağlanmıyor. Kesinlikle hiç bir suçum yok, görüntü kaydım vs yok. Kanıt ispat yok. Evime gidiyordum sadece. Kendime güveniyorum zaten. SİZCE BU SEBEPTEN DOLAYI ELENİR MİYİM? Güvenlik soruşturmasından. Yüzdüm yüzdüm kuyruğuna geldim. Elenmek istemiyorum…

  Saygılarımla,

 2. Bileğinde çok ufak harf boyutunda ay dövmesi var engel olur mu?

 3. lise mezunuyum yks ye girmeden tyt ye girip polis okuluna kayıt olabilirmiyim 2019 için konuşuyorum bu arada

 4. Merhabalar 🙂 kpss puani ve spor parkurun %25, sozlu mulakatin da %50 si alinip cikan puan en az kac olmasi gerekiyor tahminen? Lisans bayanlarda

 5. bpyum 160 pmyo olur mu?

 6. Polis çocuğuyum 150 puanı bize de geçerli mi?

 7. Yuzumuzde az sivilce delikleri küçük küçük sorun olur mu

 8. kolda kesik izleri sorun çıkarır mı?

 9. Her POLİS MESLEK YUKSEK OKULU bayan aliyo deilmi

 10. i bacaklarimda caplik var ama yurumemede kosmamda hicbir engel yok sadece goruntu olarak biraz cap gozukuyor sıkıntı cikarmi sizce

 11. Benim birkaç sorum olacak.
  6 kasım 2001 doğumluyum polislik sınavlarına ne zaman girebilirim?
  Hangi sınavlar gerekli?
  Abimin adam yaralamadan sabıkası var sorun olur mu ?

 12. Ilk yapılacak sözlü mülakat bulunduğumuz şehirde mi olacak yoksa bir merkez mi seciliyor

 13. parkurdan elenince polis olamıyormuyuz yani mülakat ve diğer sınavlardan cok yüksek alsak bile elenince polis olamıyormuyuz

 14. benim burnumun altında dikiş izi var sorun olurmu

 15. yüzümde dikiş izi var sorun olurmu

 16. Boyum 1.50 vücut kitle indeksine uyuyorum sizce sorun olur mu

 17. Polis teşkilatı çocuğu olmak diyo bu ibareyi ilk defa duydum. Polis çocuğu olduğumuz için böyle bir hak mı doğuyor ?

 18. Boyum 1.70 ama kilom 49 kiloya bakiliyor mu?

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir