Ana Sayfa / PMYO / 2018 – Kadın PMYO Başvuru Şartları ve Parkuru

2018 – Kadın PMYO Başvuru Şartları ve Parkuru

Lise mezunu ile mezun durumda olanlar ile Ön Lisans mezunu olan bayan adaylar Polis olmak istediklerinde yeni sınav sistemi ile TYT sınavına girerek 260 ve yukarı puan almaları durumunda Polis Meslek Yüksek Okullarına girme şansları bulunmaktadır. Polis Akademisi başkanlığı tarafından yapılan açıklamada 300 bayan polis adayı alınacağı tahmin edilmekte olup, Haziran 2018 ayında ilk başvuruların alınacağı bildirilmesine rağmen yeni sınav sisteminin Haziran ayında yapılacağının açıklanması üzerine Polis Akademisi Başkanlığından yeni bir duyuru henüz yapılmamış, ön görülen durum ise sınavın Haziran ayında yapılacağından bir veya bir buçuk ay sonra sınav sonuçlarının açıklanacağı düşünülürse 2018 – Kadın PMYO Başvuru Şartları ve Parkuru muhtemelen Temmuz veya Ağustos ayı gibi açıklanması beklenmektedir.

Daha önceden TYT sınavında girerek 260 puan ve üzeri alan adaylar muhtemelen bu sistem de yine aynı puan türü uygulaması yapılacaktır. Polis adayların hangi puan türü ile ne zaman müracaat edecekleri ve alım ile ilgili şartları güncel bilgileri http://pmyo.pa.edu.tr  veya https://www.pa.edu.tr adresinden takip edilerek, adaylar buradan veya E devlet adresinden ön başvurularını yapacaklardır. Başvuruların tamamlandıktan sonra adaylara belirtilecek sınav tarihi ve sınav yerlerinin belirlenmesinden sonra istenilen belgeler ile PMYO Müdürlüklerine şahsen müracaat etmeleri gerekmektedir. 2018 – Kadın PMYO Başvuru Şartları ve Parkuru ilerleyen zamanlarda daha netlik kazanacağı için adayların bu konuda telaş yapmamaları sınav için kendilerince gerekli hazırlıkları yapmaları gerekmektedir.

Gerekli Şartlarla 2018 – Kadın PMYO Başvuru Şartları ve Parkuru

PMYO gitmek isteyen bayan polis adayları 2018 – Kadın PMYO Başvuru Şartları ve Parkuru değiştirilen sınav sistemin haricinde değişiklik bulunmamaktadır.

 • Türk Vatandaşı olmak aranan ilk şartlardandır.
 • Önlisans Mezunu olabilmek ve Liseden mezun veya mezun durumda olmak,
 • Yeni Sisteme göre net olmamakla beraber 260 ve üzeri puan alması,
 • Polis Teşkilatı çocuğu veya şehir birinci derece yakını ise TYT sınavından 150 puan alması,
 • 18 yaşından küçük ve 25 yaşından büyük olmaması,
 • Kadınlarda boyunun 162 cm, erkeklerde 167 cm den kısa olmaması,
 • Siyasi parti üyeliğinin bulunmaması,
 • Herhangi bir suça karışmamış olmaması,
 • Silah kullanabilecek bedensel bir rahatsızlığının olmaması,
 • Alkol veya uyuşturucu bağımlısı olmaması veya tedavisi görmemiş olması,
 • Sınav için gerekli ücreti yatırması, ayrıca teşkilat içerisinde Şehit veya vazife malulü olan kişilerden ücret talep edilmektedir.

2018 – Kadın PMYO Başvuru Şartları ve Alımları başvuracak bayan polis adaylarını zorlu bir süreç beklemektedirler. TYT sınavından yüksek puan alan adaylar daha avantajlı durumda olduklarından sınavların açıklanmasından sonra E Devlet veya https://www.pa.edu.tr adresi üzerinden sınav ücretlerini yatırarak başvuru yapmaları gerekmektedir. Polis adayları başvuru işlemini tamamladıktan sonra belirtilen başvuru süresi bittikten sonra, yine aynı adreslerden sınav yerleri belirlenerek polis adaylarından istenilen belgelerin asılları ile adaylar şahsen müracaat etmesi gerekmektedir. Sınava giden adaylar burada ön sağlık, fiziki yeterlilik ve mülakattan oluşan sınava tabi tutulurlar. Öncelikle ön sağlık sınavına giren adaylar Sağlık Daire Başkanlığı tarafından belirlenen uzman doktorlar tarafında muayene edilerek vücutlarında belirgin izlerin olup olmadığı kontrol edilmektedir.

2018 – Kadın PMYO Başvuru Şartları ve Parkuru Aşamaları

2018 – Kadın PMYO Başvuru Şartları ve Parkuru polis adaylarının en zorlu aşamalarından birisidir. Burada erkek adaylara nazaran bayan adaylar 48 saniye altında parkuru tamamlamaları halinde 100 puan aldıkları gibi, 53 saniye ve üstü derece yaptıklarında ise parkurda başarısız sayılmaktadırlar. Parkurda bulunan etapları erkek adaylarla aynı şartlarda yapan bayan adaylar üçüncü etapta taşıdıkları ağırlıkları erkek adaylara göre 10 kilo az taşırken parkuru bitirmeleri gereken süre de 48 saniyede bitirmek zorundadırlar. 7 etaptan oluşan parkur 72 metre uzunluğunda olup, süre ölçümleri dijital göstergeler sayesinde yapılmaktadır. Parkurun başına gelen polis adayı;

 • Komutu ile ilk etapta 2,5 metre uzunluğunda, 40 cm genişliğinde tahta üzerinde çift ayaklarınızla 5 kez zıplamak zorundadır. Tek ayakla veya zıplayamadığı durumlarda parkurdan elenmekte, eksik zıplama yaptığında ise 2 saniye ceza verilmektedir.
 •  İkinci etapta bulunan 6 lastik içerisine basarak geçmek zorunda olan aday, lastiğin kenarına basmaması gerekmektedir.
 • Üçüncü etapta bayan adaylar tarafından 20 kg ağırlık ile 10 metre mesafede bulunan iki duba arasına gidip gelmesi gerekmektedir. Bulunan dubaların dışından geçmeleri halinde ceza saniye eklenmektedir.
 • 2018 – Kadın PMYO Başvuru Şartları ve Parkuru sınavında dördüncü aşamada 5 metre aralıklı konulan iki top arasında gidip gelmesi gerekmektedir.
 • Düz takla atarak diğer etaba geçen adaylar bu etaba gelirken mutlaka dubanın dışından geçmeleri gerekmektedir, dubanın dışından dolaşmayan adaya yine ceza saniye eklenmektedir.
 • 5 metre aralıklı bulunan çubuklar arasında slalom koşu yapan adaylar çubukları devirmemesi ve hareketleri doğru yapmaları gerekmektedir. Devrilen her çubuk için 2 saniye ceza verilmektedir.
 • Son etapta boyu 50 cm olan engellerin üstünden, 150 cm olan engellerin ise altından geçmeleri gerekmektedir. Hızlı şekilde engelleri geçen adaylar engelleri yıkmamaları gerektiği gibi nizami yapmak zorundadırlar. Her yıkılan engel için 2 saniye ceza eklenmektedir. 2018 – Kadın PMYO Başvurusu Şartları ve Parkuru dijital fotoselli alana geldikleri anda süre durur ve parkuru ne kadar süre ile yaptığı orada görünmektedir.

2018 – Kadın PMYO Başvurusu Şartları ve Parkuru içinde belirtilen istasyonları yapmayan adaylar elenir, teknik bir arıza bulunmadıkça adaylar tarafından parkur tekrarlanmaz, sınavda puanlama yapılırken parkurun %25 esas alınır, Mülakatın %50’si, TYT sınavının ise % 25’i esas alınmaktadır.

2018 PMYO Polis Alımı

2018 PMYO Yaş Şartı

PMYO Okulları Hakkında Merak Edilenler

Bu makalede tam 156 SORU-CEVAP yer almaktadır. Okumak ve yeni soru sormak için aşağıya bakınız.

156 Soru Var

 1. 21 yasindayim ve hala liseye açıktan devam ediyorum başımdan bi evlilik geçti bu sorun olurmu?

 2. 21.05.1992 doğumluyum.basvuru yapabilecek miyim..

 3. Allahın izni ile bu yıl polis okulundayımbekle beni PMYO seni hak eden kazanacak 😍 bunun için deli gibi çalıştım ve 4 ay kaldı hala da çalışıyorum 20 netten 52 nete disimle tırnağıyla geldim belki başkalarına az gelir ama benim için çok zorlayıcı süreçti sabah beste uyanıp hic uyumadan calistim matematikte -2-3 netlerim vardı bilmememe rağmen işaretleri günden di bu ben bunu çalışarak 12 nete kadar yükselttim Türkçeden 20 netim bunu çalışarak 30 nete 35 nete kadar yükselttim demek o ki Allah çalışmadan onun bunun torpiliyle gideceklere sordun referans olursa bilemem ama torpildi parçaydı bununla girerlerse Allah sorsun .Aşkın sana soru olacak 260 puan olması kesinleşti mi? çok merak ediyorum birde skolyozum var 10 dereceden düşük genlerden dolayı var oda sıkıntı olur mu birde boyum 173 bu avantaj sağlar mı? Teşekkürler Allah Türk ve İslam ordusuna yardım etsin amin. Seviyoruz sizleri canım ordum😍😍😍

 4. polis olmak için kaç yaşına gelmeliyiz

 5. Polis teşkilatı çocuğu 150 puan demişsiniz ama ben Gazi ve Şehit çocuklarına diye okumuştum bir yanlışlık var mı acaba?

 6. Admin 260 düşük değil mi inşallah 280 puan olur

  • zaten sınava fazla girmek isteyen yok olanda ekleniyor takır takır çok az kişi kalıyor bunu çoğaltmak için tabii ki az puan olmak zorunda kimse olaylı zamanlar diye polis asker olmak istemiyor.Emniyette bunu düşünerek yapıyor.

   • sorular sana sorulmuyor. senin gibi tecrübesiz birinden alınacak cevap yeterli gelmez kimseye. Ayrica bana ulaşacağın zamanı bekliyorum. seni ilgilendirmeyen konulara burnunu sokuyorsun.

   • senin dünyadan haberin yok.emin ol bu sene herkes polis olmak istiyo.kimse polis asker olmak istemiyo demissin bunu nerden çıkardın anlamadım.bizim sınıf 30 kişi 20 si polis olmak istiyo.bizim sınıf bile böyleyse Türkiye genelini sen düşün.kesinatı olmayan cümleler kullanma.

 7. JOH olmak için illa askerde yada askerlik yapmışmı olmamız lazım bunun için bir açıklama yaparmısınız yasım
  14.01..1998 doğumluyum askere gitmedim 3 yıl tecil ettirdim tecil edeli 7 ay oldu lütfen bir açıklama yapın çok umutluyum JOH için

 8. Admin 30 Agustos 2000 doğumluyum lise son polislik sinavina girebilirmiyim

 9. 09\09\2000 olur mu?

 10. Bizim yapacağımız tyt den yüksek alıp mülakatlar başarılı bir şekilde geçmek değil mi ? Bi arkadaşım ayri birde sınavı var polislik sınavı diyor öyle birşey varmi aklımı karıştırdı?

 11. Ben 09.12.2000 doğumluyum.ve başörtüm var bi sorun olurmu??

 12. Komutu ile ilk etapta 2,5 metre uzunluğunda, 40 cm genişliğinde tahta üzerinde çift ayaklarınızla 5 kez zıplamak zorundadır. bence bu uzunluk ölçüleri yanlış 2,5 metreden kimse atlayamaz 🙂

  • 2,5 metre uzunluk demiş yükseklik dememiş. Tahtanın uzunluğu 2.5 cm yerden yüksekliğini belirtmemiş zaten.

 13. 2000 doğumlu lise 3 öğrencisi 1 sene tekrarim. bu sene olacak sınava girme şansım yok mudur?
  ayrica babam da cumhurbaskanliginda koruma görevinde. 150 puan kriteri benim için de geçerli midir?

  • baban şehit olmamış niye senin için geçerli olsun ki beleşten girin zaten sonra da arkaya bakımdan olay anında topuk dimi ne gereksizsin ya sen inşallah senin gibi düşünen boş beleş insanlar orduda görev alamazlar benciller.

   • sana ulaşabileceğim bir yer söyler misin bana. Bu durumu seninle detayli konuşmak isterim. buna cesaret edebilirsen.

   • “Polis Teşkilatı çocuğu veya şehir birinci derece yakını ise TYT sınavından 150 puan alması”. Bu cümleyi de sana öznesinden yüklemine kadar tek tek inceleteceğim. Beni tanımadan yaptığın bu yorum seni daha bencil yapıyor. Bana en kısa zamanda ulaş.

 14. Kesin olarak puan ne zmn açıklanır

 15. Merhaba benim bi sorum olacaktı. Ben dislerimi yaptırdım 20lik dislerim haric 25 disim var önlerde hic bi sorun yok esksikler arkada. Burdan diş sartlarini okudum ama sorumun cevabini bulamadim sizce elenme sebebi olabilir mi?

 16. Ayak parmağımın 2 tanesi bitişik ama kosmama yurumeme engel olmuyor bir sorun olurmu?

 17. Ayak parmağımın 2 tanesi bitişik ama kosmama ,yurumeme engel olmuyor bir sorun olurmu?

 18. 15.08.1990 lise mezunuyum girebilir miyim

 19. 15 ağustos 2000 doğumluyum fakat şuan 18 yaşındayım bu yıl mezun olacağım başvuru yapabilirmiyim

 20. Önlisanslar Pmyo a ya nasıl giriyorlar ne alaka ya???

 21. Bu seneki özel harekat alımlarında bay ve bayan parkurları aynimı olur yani paralel bar ve barfiks bayanlardada olurmu

 22. 30.08.1998 doğumluyum. bir evlilik yaptım boşanma davam sonuçlandı. istinaf süresinde. başvurular başlayana kadar sonuçlanmaz ise nasıl olack eski eşimin ertelenmiş cezası var . bu beni olumsuz etkiler mi. boşanma davam o zamana sonuclansa herhangi bir problem yaratır mı.

 23. 30.08.1998 doğumluyum sınava gireğim polislik için başvuruda bullunacagım. bir evlılık yaptım. boşandım boşanma kararı verildi ama eski eşim nafaka ödememek için istinafa gönderdi. başvurular başlayana kadar sonuçlanmaz ise nasıl ıolacak. eski eşimin para cezasına çevrilmiş sucu varmış bu bır sorun olusturur mu

 24. Boyum 1.58 olmazmi

 25. Admin sadece bu bayanlar için mi geçerli erkeklerin ki farklı mı 260 puan

 26. Merhaba. Ben şehit kızıyım. Fakat babam polis şehit değil, Jandarma Özel Harekat şehidi. Yine de puan türü 150 den mi değerlendirilir. Bir de boyum 1.60 sorun olur mu?

 27. Admin cevap verirsen sevinirim önlisans mezunları pmyo ya nasıl başvuru yapabiliyorlar? Sadece lise mezunları ona başvuru yapabiliyor diye biliyorum ben?

 28. ben 22 haziran 2001 doğumluyum. lise 3. sınıfım.
  12. sınıf sonunda mı sınava girmem lazım.

 29. Abi benim kolumda dövme ve faça var engel degil yazıyor bağzı yerlerde sorun olur mu

 30. Admin başörtülü bayan polisler varmı ? Mülakatlar hangi illerde yapiliyor acaba ögrenebilirmiyim şimdiden teşekkurler

 31. Tyt sinavina girip en az 260 almamiz gerekiyor ve sinav sinucu sonrasında eger gecebilirsek mulakatlara giricez ve mülakatlari gwctikten sonra mi pmyo icin hamgi uniyi tervih edecegimizi belirliycez

 32. Tyt ile alım olacak Yks sınavına girmeye gerek var mı

 33. Ben 2 sene önce kpssden liseden sonra girdiğim 75 aldim bu puanla girebilirmiyim diğer bir sorum pmyo için başvurular ne zaman olucak ve baraj ne kadar rica etsem bilgilendirir misiniz

 34. Mulakatlara kapali girmemiz bir sıkınti olur mu

 35. Admin polislik icin evimize gelip ailemizi teftiş ediyorlarmi bunun icin ne gibi konulara dikkat ediyorlar lutfen yardimci olun

 36. Gözlerimin ikiside 2 buçuk girme İhtimalim yokmu? Sonradan çizdiricem desem kabul olur mu? Ne yapmam lazım????

 37. Ben şehit kızıyım benim bu yönden bi avantajım varmı varsa nasıl

 38. Sizce pmyo puanı 280 den fazla olur mu ?

 39. Boyum 161 uzarmı bilmiyorum ama vücüt kitle endeksim uyuyo olurmu

 40. Polis teşkilatı çocuğu 150 puan mı emin misiniz acaba?

 41. Admin polislik icin evimize gelip ailemizi teftiş ediyorlarmi bunun icin ne gibi konulara dikkât ediyorlar acaba şimdiden teşekkurler

 42. Peki mülakatta basarili olamassak başka bir bölüm yada okul seçme şansımız var mı?

 43. Admin lisans mezunu ve 01.01.1993 doğumlu PMYO başvurabiliyor mu acaba sorun olur mu?

 44. Admin lisans mezunu ve 01.01.1993 doğumlu PMYO başvurabiliyor mu acaba ?

 45. Biz mülakatlara bulunduğumuz şehirde mi gireceğiz? Bir de sözlü mülakatta nelere dikkat etmeliyiz ?

 46. Admin pmyo kazanip poh olmak icin ne yapmamiz gerekiyor .ben tesetturluyum pöh’de sıkinti olurmu acaba lutfen yardimci olun yaa şimdiden teşekkurler

 47. Tyt sinavinda 260 aldiktan sonraki aşama nedir nasl ilerliyor acaba?

 48. Tyt. Sinavindan sonra 260 baraji aşinca sonraki aşamalar nasl oluyor tesettur sıkıntı olurmu

 49. 1995 doğumlu önlisans mezunuyum açıktan da lisans son sınıf öğrencisiyim bu yıl ki PMYO sınavlarına TYT ile girebilir miyim ?

 50. Merhaba admin ben Diyarbakırda oturuyorum sence mulakata hangi şehirde girebilirm

 51. Selamun aleyküm PMYO kaydını ne zmn ve nasıl yapcz bna yardımcı olurmsnz lütfen kafam karıştı TYT sınavından sonra mı PMYO ya kayıt yaplck yoksa YKS kaydıyla birliktemi yapcz

 52. SADECE 300 KİŞİ ALINICAK?

 53. SADECE 300 BAYAN MI ALIMI OLUCAK?ÇOK AZ Bİ RAKAM DEĞİL Mİ?

 54. Admin buna cebap verir misin yorumları okudum herkes tarih tesettür felan sormuş gözlük kullananlar için bir şart var mı ? Benim gözüm sol 1.75 sağ 1.50 sorun olur mu ? Müşakatta veya parkurda

 55. Admin pmyo sadece tyt den alım yapıyo ama ben 2.oturumada kayıt yapmak istiyorum bi sorun olur mu

 56. Admin gözlük kullananlar için bir şart var mı benim gözüö sol 1.75 sağ 1.50 skntı olur mu ?

 57. PMYO İÇİN SADECE İLK OTURUM OLAN TYT YE GİRMEK YETERLİ Mİ YOKSA 2.OTURUMA DA GİRMEMİZ GEREKİYOR MU YENİ SİSTEME GÖRE ?

 58. Merhaba,

  İki üniversite okuyorum 13/04/1995 doğumluyum yunus olmak istiyorum şartları nelerdir?

 59. meraba ben pmyo için hazırlanıyorum da açaba 8 sınıfta fem dershanesine gitmiştim bu benim için sorun olurmu o zaman iyi dershane diye geçiyodu o yüzden gittim açıkçası üstünden 5 sene geçti zaten

 60. Ankarada yaşıyorum hangi okul gelir samsun mu istanbul mu.Bir de kilo sınırı nedır varsa simdiden tesekkurler

 61. 29.09.1992 doğumlu yum başvuru yapabilecekmiyim emin olamadim

 62. Merhabalar benim yuzumde bi kaç ben var ve bacaklarimdada çatlıklar var bi sorun olurmu?

 63. Admin tyt de sosyal’in 20 soruya dusmesi puanin 250 ye inmesine sebep olur mu ?

 64. Dişlerin yamuk olması sorun olur mu

 65. Ben 21.08.1997 doğumluyum suan açıköğretim lise okuyorum 34 kredim kaldi bu seneki polislik sınavına girebiliyomuyum vücut orantılarım yaşım uygun

 66. Ben ağustos doğumluyum Su an 11. Sınıfım seneye 12. Sınıfta ne yapmalıyım?

 67. 25.08.92 doğumlu lise mezunuyum 1.63 boy 65 kilo ameliyatlı doğum , kıl donmesi ameliyatı geçirdim birde sol kolumda bileğime yakın 5 cm kadar kesik izi etrafındada dikiş izi var bunlar sorun teşkil ediyormu

 68. Pomem den mezun olan biri hangi polislikleri seçebilir

 69. Merhaba. Sözlü Mülakatlar dışardan göründüğü gibi gerçekten zor mu? Güleryüz Rahat olmamız söyleniyor ama ben kalırsam heyecandan kalırım sadece. Lütfen biraz tüyo yada rahatlatıcı birşeyler söyleyebilir misiniz .

  • Admin

   Çalışmalısınız. Mobil uygulamamızda binden fazla soru ve cevap var. Ya da internetten araştırıp kendinizi geliştireceksiniz.

 70. selam Admin benim küçüklükten kalma anlımda sol tarafında bir dikiş izi var bu polis olmama engel olur mu diğer kriterlerin hepsi uygun

 71. Pmyo geçen sene hangi tarihte mulakatlari yapmıştı bu sene temmuzda olcakmis bı değişiklik varmı ?

 72. Admin benim bileğimde çok hafif o kadar belli olmayan yanık izi var ben bir yerden duymuştum 5 metreden gözükmüyorsa sorun olmaz dendi doğru mu ve sorun çıkar mı

 73. 1.59 boyum sorun olur mu bayanım.

 74. Genelde fetodan sonra açık var diye arkadaş çevrem 1-2 polis tanıdığım sorun olmaz torpil yapıyorlar dedi

 75. Lise mezunuyum 1.60 boyum. Sınavdan yüksek puan alıp mülakatlardan da iyi bişeyler alırsam bu konu da bi yardım olur mu.

 76. kulak zarı delikliği PMYO için engel midir?

 77. Bayanların saglik kontrolunu erkeklerin oldugu yerdemi yapiyorlar şimdiden tesekkürler

 78. Tyt’den alacagimiz en yuksek puan 400. Gecen yil 500tü 260istediler. Buna gore bu seneki puan duser mi?

 79. parkurda bayanlar icin şınav ve mekik cekme varmi ? cevaplarsaniz iyi olur

 80. Lise mezunuyum yaşım tutuyor ama evliyim pymo ya başvurabilir miyim ?

 81. Geçen sene ki aldığım puanla girebilir miyim , puanların güncel mi olması gerekiyor ?

 82. iyi gunler 2017 pmyo kazanmış okuyan birini..2018 sağklık yönetmenliği etkilermi yoksa eski yönetmenliğe göremi değerlendirilir…

 83. Merhaba. Kolumda Dirsekten bileğe doğru inen yaklaşık 6 cm dikiş izi var. Kazara oluşmuş bi şey. Kısa kollu giyinince gözükmemeli denilmiş ama ben başörtülüyüm. Problem olup olmayacağını nerden öğrenebilirim. Tüm yorumları okudum benimkine yakın bi cevap olmadığından sordum. Teşekkürler..

 84. Babam polis bu durumda 150 baraj puanını mi geçmem gerek. Anne ve babası polis olanlar için baraj puan indirmi var mı? Teşekkürler

 85. Babam polis bu durumda 150 baraj puanını mi geçmem gerek .Annesi ve babası polis olanlar için baraj puan indirmi var mı ? Teşekkürler

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir