2018 – Kadın PMYO Başvuru Şartları ve Parkuru


22.02.2018
A+
A-
2018 – Kadın PMYO Başvuru Şartları ve Parkuru

Lise mezunu ile mezun durumda olanlar ile Ön Lisans mezunu olan bayan adaylar Polis olmak istediklerinde yeni sınav sistemi ile TYT sınavına girerek 260 ve yukarı puan almaları durumunda Polis Meslek Yüksek Okullarına girme şansları bulunmaktadır. Polis Akademisi başkanlığı tarafından yapılan açıklamada 300 bayan polis adayı alınacağı tahmin edilmekte olup, Haziran 2018 ayında ilk başvuruların alınacağı bildirilmesine rağmen yeni sınav sisteminin Haziran ayında yapılacağının açıklanması üzerine Polis Akademisi Başkanlığından yeni bir duyuru henüz yapılmamış, ön görülen durum ise sınavın Haziran ayında yapılacağından bir veya bir buçuk ay sonra sınav sonuçlarının açıklanacağı düşünülürse 2018 – Kadın PMYO Başvuru Şartları ve Parkuru muhtemelen Temmuz veya Ağustos ayı gibi açıklanması beklenmektedir.

Daha önceden TYT sınavında girerek 260 puan ve üzeri alan adaylar muhtemelen bu sistem de yine aynı puan türü uygulaması yapılacaktır. Polis adayların hangi puan türü ile ne zaman müracaat edecekleri ve alım ile ilgili şartları güncel bilgileri http://pmyo.pa.edu.tr  veya https://www.pa.edu.tr adresinden takip edilerek, adaylar buradan veya E devlet adresinden ön başvurularını yapacaklardır. Başvuruların tamamlandıktan sonra adaylara belirtilecek sınav tarihi ve sınav yerlerinin belirlenmesinden sonra istenilen belgeler ile PMYO Müdürlüklerine şahsen müracaat etmeleri gerekmektedir. 2018 – Kadın PMYO Başvuru Şartları ve Parkuru ilerleyen zamanlarda daha netlik kazanacağı için adayların bu konuda telaş yapmamaları sınav için kendilerince gerekli hazırlıkları yapmaları gerekmektedir.

Gerekli Şartlarla 2018 – Kadın PMYO Başvuru Şartları ve Parkuru

PMYO gitmek isteyen bayan polis adayları 2018 – Kadın PMYO Başvuru Şartları ve Parkuru değiştirilen sınav sistemin haricinde değişiklik bulunmamaktadır.

 • Türk Vatandaşı olmak aranan ilk şartlardandır.
 • Önlisans Mezunu olabilmek ve Liseden mezun veya mezun durumda olmak,
 • Yeni Sisteme göre net olmamakla beraber 260 ve üzeri puan alması,
 • Polis Teşkilatı çocuğu veya şehir birinci derece yakını ise TYT sınavından 150 puan alması,
 • 18 yaşından küçük ve 25 yaşından büyük olmaması,
 • Kadınlarda boyunun 162 cm, erkeklerde 167 cm den kısa olmaması,
 • Siyasi parti üyeliğinin bulunmaması,
 • Herhangi bir suça karışmamış olmaması,
 • Silah kullanabilecek bedensel bir rahatsızlığının olmaması,
 • Alkol veya uyuşturucu bağımlısı olmaması veya tedavisi görmemiş olması,
 • Sınav için gerekli ücreti yatırması, ayrıca teşkilat içerisinde Şehit veya vazife malulü olan kişilerden ücret talep edilmektedir.

2018 – Kadın PMYO Başvuru Şartları ve Alımları başvuracak bayan polis adaylarını zorlu bir süreç beklemektedirler. TYT sınavından yüksek puan alan adaylar daha avantajlı durumda olduklarından sınavların açıklanmasından sonra E Devlet veya https://www.pa.edu.tr adresi üzerinden sınav ücretlerini yatırarak başvuru yapmaları gerekmektedir. Polis adayları başvuru işlemini tamamladıktan sonra belirtilen başvuru süresi bittikten sonra, yine aynı adreslerden sınav yerleri belirlenerek polis adaylarından istenilen belgelerin asılları ile adaylar şahsen müracaat etmesi gerekmektedir. Sınava giden adaylar burada ön sağlık, fiziki yeterlilik ve mülakattan oluşan sınava tabi tutulurlar. Öncelikle ön sağlık sınavına giren adaylar Sağlık Daire Başkanlığı tarafından belirlenen uzman doktorlar tarafında muayene edilerek vücutlarında belirgin izlerin olup olmadığı kontrol edilmektedir.

MUTLAKA OKUMALISIN:  YKS Sonrası PMYO Başvuruları

2018 – Kadın PMYO Başvuru Şartları ve Parkuru Aşamaları

2018 – Kadın PMYO Başvuru Şartları ve Parkuru polis adaylarının en zorlu aşamalarından birisidir. Burada erkek adaylara nazaran bayan adaylar 48 saniye altında parkuru tamamlamaları halinde 100 puan aldıkları gibi, 53 saniye ve üstü derece yaptıklarında ise parkurda başarısız sayılmaktadırlar. Parkurda bulunan etapları erkek adaylarla aynı şartlarda yapan bayan adaylar üçüncü etapta taşıdıkları ağırlıkları erkek adaylara göre 10 kilo az taşırken parkuru bitirmeleri gereken süre de 48 saniyede bitirmek zorundadırlar. 7 etaptan oluşan parkur 72 metre uzunluğunda olup, süre ölçümleri dijital göstergeler sayesinde yapılmaktadır. Parkurun başına gelen polis adayı;

 • Komutu ile ilk etapta 2,5 metre uzunluğunda, 40 cm genişliğinde tahta üzerinde çift ayaklarınızla 5 kez zıplamak zorundadır. Tek ayakla veya zıplayamadığı durumlarda parkurdan elenmekte, eksik zıplama yaptığında ise 2 saniye ceza verilmektedir.
 •  İkinci etapta bulunan 6 lastik içerisine basarak geçmek zorunda olan aday, lastiğin kenarına basmaması gerekmektedir.
 • Üçüncü etapta bayan adaylar tarafından 20 kg ağırlık ile 10 metre mesafede bulunan iki duba arasına gidip gelmesi gerekmektedir. Bulunan dubaların dışından geçmeleri halinde ceza saniye eklenmektedir.
 • 2018 – Kadın PMYO Başvuru Şartları ve Parkuru sınavında dördüncü aşamada 5 metre aralıklı konulan iki top arasında gidip gelmesi gerekmektedir.
 • Düz takla atarak diğer etaba geçen adaylar bu etaba gelirken mutlaka dubanın dışından geçmeleri gerekmektedir, dubanın dışından dolaşmayan adaya yine ceza saniye eklenmektedir.
 • 5 metre aralıklı bulunan çubuklar arasında slalom koşu yapan adaylar çubukları devirmemesi ve hareketleri doğru yapmaları gerekmektedir. Devrilen her çubuk için 2 saniye ceza verilmektedir.
 • Son etapta boyu 50 cm olan engellerin üstünden, 150 cm olan engellerin ise altından geçmeleri gerekmektedir. Hızlı şekilde engelleri geçen adaylar engelleri yıkmamaları gerektiği gibi nizami yapmak zorundadırlar. Her yıkılan engel için 2 saniye ceza eklenmektedir. 2018 – Kadın PMYO Başvurusu Şartları ve Parkuru dijital fotoselli alana geldikleri anda süre durur ve parkuru ne kadar süre ile yaptığı orada görünmektedir.

2018 – Kadın PMYO Başvurusu Şartları ve Parkuru içinde belirtilen istasyonları yapmayan adaylar elenir, teknik bir arıza bulunmadıkça adaylar tarafından parkur tekrarlanmaz, sınavda puanlama yapılırken parkurun %25 esas alınır, Mülakatın %50’si, TYT sınavının ise % 25’i esas alınmaktadır.

2018 PMYO Polis Alımı

2018 PMYO Yaş Şartı

PMYO Okulları Hakkında Merak Edilenler

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 522 YORUM
 1. Avatar Fatma nur dedi ki:

  Boyum 1.50 vücut kitle indeksine uyuyorum sizce sorun olur mu

  1. Avatar Admin dedi ki:

   162 cm şartı var.

 2. Avatar Güler dedi ki:

  Polis teşkilatı çocuğu olmak diyo bu ibareyi ilk defa duydum. Polis çocuğu olduğumuz için böyle bir hak mı doğuyor ?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Kılavuz yakında gelir.

 3. Avatar Yasemin dedi ki:

  Boyum 1.70 ama kilom 49 kiloya bakiliyor mu?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Kiloya bakılıyor.

 4. Avatar Elif dedi ki:

  Boyum 1.60 vücut kitle indeksine uyuyorum sorun olur mu acaba?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   162 altı elenir.

 5. Avatar Büşra dedi ki:

  başörtülüler için şartlar nelerdir?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Şartlar aynı

 6. Avatar Elif dedi ki:

  Ben dövüş sporu yapıyorum 8 yıldır lisanslı fakat milli sporcu değilim türkiye şampiyonluğum var bana bi katkısı olurmu olursa ne gibi bi katkısı olur

  1. Avatar Admin dedi ki:

   katkısı olmaz

 7. Avatar Coy dedi ki:

  9 nisan 2001 yılında doğdum seneye yapılacak sınava girmemde sıkıntı olur mu ? Ve boyda bayanlarda maksimum gibi bir değer söz konusu mu acaba (1.80 vs )

  1. Avatar Admin dedi ki:

   seneye girersin boyda sınır yok

 8. Avatar İrem dedi ki:

  16.08.2001 doğumluyum sınava ne zaman görebilirim?

 9. Avatar İrem dedi ki:

  16.08.2001 doğumluyum sınava ne zaman girebilirim?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Seneye

 10. Avatar S dedi ki:

  Kolumda ameliyat izi var bu yüzden elenir miyim ya da bu dikiş izimi estetik ile kapatsam işe yarar mı 😔 Dikiş izi tam olarak sağ kolumun eklem yerinde

  1. Avatar Admin dedi ki:

   doktor takdirinde

 11. Avatar Nursima dedi ki:

  Admin, göbeğimin sol kısmında doğum lekesi var sorun olur mu?
  Admin birde, 20 Kasım 2002 doğumluyum büyüyünce başvurabilme şansım varmıdır?
  Teşekkürler admin.

  1. Avatar Admin dedi ki:

   3 sene sonra başvurursun.

 12. Avatar sema dedi ki:

  ya admin şimdi benim anlamadığım lise bitti tytden aldığımız puanla okul tercihi mi yapıyoruz yoksa fiziki yeterlilik sağlık ve sözlü mülakata girip geçersekmi seçim yapıyoruz yani okula başvuru nasıl yapıyoruz bi aydınlatırsan sevinirim şimdide teşekkür ederim

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Okul tercih edemezsin. Kazanırsan bir okula gönderilirsin.

 13. Avatar Ceren dedi ki:

  Kolumda küçük isim yazılı dövme var sildirsem polis olabilirmiyim ?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Sildirirsen sorun olmaz

 14. Avatar Yldrm dedi ki:

  Göz bozukluğunu lazerle halledilse sorun çıkartılır mı?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   sorun olmaz

 15. Avatar Eda dedi ki:

  Admin 01.12.2001 doğumluyum bu yıl girebilirmiyim?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Hayır

 16. Avatar Ebru dedi ki:

  12. Sınıfım 12.08.2001 doğumluyum ve bu sene polislik sınavına girmek istiyorum girebilirmiyim.

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Seneye girersin

 17. Avatar İsmail dedi ki:

  TYT sınavının konusu nedir?

 18. Avatar sukran dedi ki:

  ben bu yıl lise mezunuyum da 2019 yks sınavına hazırlanıyorum basvurular tyt den sonramı olacak

 19. Avatar A dedi ki:

  sicilde intahar varsa polis olunur mu?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   hayır

 20. Avatar cansu dedi ki:

  benim sağ gözümün içerisinde yara var sağ gözüm iyi görmüyo polis olmamı engellermi

 21. Avatar leyla dedi ki:

  sağ gözümün içinde yara oluşmuş az görüyorum polis olmamı engellermi ?

 22. Avatar leyla dedi ki:

  benim sağ gözümün içinde yara oluşmuş fazla net göremiyorum oyüzden polis olmamı engellermi ? cevapladığınız için teşekürler

 23. Avatar Gamze dedi ki:

  Anksiyetem var ilaç kullanıyorum düşük dozda pmyo için sorun olur mu

 24. Avatar Rümeysa dedi ki:

  Benim yüzümde bir çok ben var tüm şartlara uyuyorum sadece yüzümdeki ben’ler benim sıkıntıya girmeme sebep oluyor sizce basvursam yüzümdeki ben’ler e rağmen alınır mıyım?

  1. Admin Admin dedi ki:

   eşkal teşkil edecek bir durum olmaması gerekiyor…

 25. Avatar Ebru dedi ki:

  Admin ben şu an 12.sınıfım 08.08.2001 doğumluyum TYT’ye bu sene giriceğim bu sene başvuru yapmak istiyorum bu sene girebilir miyim?

  1. Admin Admin dedi ki:

   hayır….

 26. Avatar Elif dedi ki:

  Önlisantan bayan polis alımlarında tyt ye girmek şartmı, sadece önlisans kpss den 70 üstü almak yeterli değilmi

  1. Admin Admin dedi ki:

   evet… 70 puan yeterli..

 27. Avatar Mustafa can dedi ki:

  Mulakat okula baslamadanmı yapılıyor okuldan mezun oluncamı bilgilendirirseniz sevinirim

  1. Admin Admin dedi ki:

   başlamadan..

 28. Avatar B dedi ki:

  kapalıyım boy 1.66 olabilirmiyim

  1. Admin Admin dedi ki:

   evet…

 29. Avatar umay dedi ki:

  sorum şu: diyelim ki parkuru fln geçtim kaç saat sonra sözlü mulakata alincz sözlü mülakat sonuçları orada mi soylenck internetten mi kazanıp kazanmadigimiza bakacaz

 30. Avatar Zeynep dedi ki:

  Şuan lise 2.sınıfım polis olmak istiyorum Ankara Harbiye’de Kara Harp okulunda ögrenim görebilme gibi bir şansım var mı 05.02.2002 doğumluyum.

 31. Avatar Iŕm dedi ki:

  Ben 19.11.2004 lüyüm ne zaman girebilirim?

 32. Avatar yağmur dedi ki:

  tyt de puanı alıp çağrıldıkdan sonra elendiğimizde diğer üniversitelere başvuru yapabiliyormuyuz yeniden ?

  1. Admin Admin dedi ki:

   evet…

 33. Avatar şule dedi ki:

  admin 01,10,2003 doğumluyum kaç yıl sonra sınava girebilirim

  1. Avatar Ss dedi ki:

   Ben 2003 doğumluyum ve lise 2. Siniftayim ben hangi sene sınavlara yani parkurlara girebilirim
   Lütfen cevaplayınız sevinirim

 34. Avatar Ss dedi ki:

  2003 doğumlu lise 2. Siniftayim sınavlara hangi Sene girebilirim

  1. Admin Admin dedi ki:

   2023..

   1. Avatar kader dedi ki:

    admın 2003 dogumluyum ama 10. sınıf ogrencısıyım 12. sınıfa geldıgımde sınava gırebılırmıyım 169 boyum var yaklasık 60 kılo ve bayan olarak

 35. Avatar Esra dedi ki:

  Önlisans mezunu bayan polislik basvuru tarihi haakkında bilgi verir misniz

  1. Admin Admin dedi ki:

   pmyo ve pomem e başvuru yapabilirsiniz…

1 3 4 5