2019 – Jandarma Uzman Erbaş Alımı

2019 – Jandarma Uzman Erbaş Alımı

Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde Uzman Erbaş ihtiyacını karşılamak için 2019 – Jandarma Uzman Erbaş Alımı ile personel alınacaktır. Adı geçen personel alımı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları arasından lise ve dengi bir okuldan mezun olanlar ile yurt dışında bu okullara denk bir okuldan mezun olup askerliğini er ya da erbaş olarak tamamlayan veya halen silah altında bulunanlar arasından yapılmaktadır. Söz konusu adayların terhisleri üzerinden 3 seneden fazla süre geçmemiş olanlar ile düzeltme işlemi yapılmamış nüfuz kayıtlarına göre 2019 yılı Ocak ayı itibariyle 27 (yirmi yedi) yaşını bitirmemiş olanlar arasından bu alım gerçekleştirilecektir.

Daha önceki alımlarda 25 yaşını bitirmemiş olmak şartı var iken 2017 yılında yayımlanan KHK’da yer alan değişiklik ile bu, ’27 yaşını bitirmemiş olmak’ şeklinde güncellenmiştir. Ayrıca söz konusu KHK ile muvazzaf askerlik yükümlülüğüne başlamadan Jandarma Genel Komutanlığı’nda uzman erbaşlığa kabul edilenler ile 5 yıllık sözleşmenin yapılacağı belirtilmiştir. Bunun yanı sıra, her türlü askerlik işlemlerinin erteleneceği, Jandarma Genel Komutanlığı’nda 3 yıllık hizmet süresini tamamlayanların askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacağı da yer almıştır. 3 yıllık süreyi tamamlamadan herhangi bir nedenle Jandarma Genel Komutanlığı’ndan ilişiği kesilenlerin askerlik hizmetini yerine getirmekle yükümlü olacağı gibi 2019- Jandarma Uzman Erbaş Alımı döneminde de geçerli olan yenilikler getirilmiştir.

2019 – Jandarma Uzman Erbaş Alımı Ne Zaman Yapılacak?

Başvuruların internetten alınma işlemi 20 Mart 2019 tarihinde başlayacak olup başvurusu kabul edilen ve seçme sınavlarına girmeye hak kazanan adayların isimlerinin yer aldığı liste www.jandarma.tsk adresinde Mayıs 2019 tarihine kadar yayınlanacaktır. Uzman erbaş seçme sınavları 08 Mayıs 2019 tarihinden itibaren Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisinde yapılacaktır. Seçme sınavlarında başarılı olan adaylar yetkili hastanelere sevk edilir ve adayların sağlık raporu almaları sağlanır. Jandarma Genel Komutanlığı gerekli görürse sınav tarihlerinde ve diğer şartlarda değişikliğe gidebilmektedir. Herhangi bir değişiklik yapıldığında www.jandarma.tsk adresinden paylaşılacaktır.

Jandarma Uzman Erbaş adaylarının atamaları yapılarak daha sonra belirlenecek eğitim ve kurs takvimine göre eğitime tabi tutulurlar. 2019 – Jandarma Uzman Erbaş Alımı mülakat ve bedeni yetenek sınavlarında 50 puan toplam tavan puandır. Mülakat sınavı 15 puan üzerinden, bedeni yetenek sınavı ise 35 puan üzerinden değerlendirilmektedir. Bu iki sınavın toplamı 29 ve daha düşük puan alan adaylar ile sadece mülakattan 10 puanın altında almış olanlar elenir.

2019 – Jandarma Uzman Erbaş Alımı Başvuruları Nasıl Yapılır?

2019 – Jandarma Uzman Erbaş Alımı dönemi için başvuru yapacak adaylar 2019 yılı Mart ve Nisan ayları içerisinde www.jandarma.tsk adresine girerek personel alımı sayfası altında ilgili tarihlerde aktive edilen başvuru sayfasından müracaatlarını yapabileceklerdir. Başvurularla ilgili herhangi bir doküman dağıtım işlemi yapılmaz. Başvurular www.jandarma.tsk adresinden online olarak yapılmaktadır. İlgili internet adresi dışında herhangi bir yolla yapılan başvurular kabul edilmez. Adayların internet üzerinden doldurdukları formun çıktısını alarak kaydettiklerinde müracaatları başvuru merkezinde kayda girmiş olur. Online yapılan bu başvuruda herhangi bir değişiklik yapmak isteyen adaylar TC kimlik numarası, ad, soyad ve diğer kimlik bilgilerini online olarak giriş yapıp son müracaat tarihine kadar değişiklikleri güncelleyebilirler.

Beyan usulü ile yapılan bu başvurular sistem tarafından ön başvuru olarak kabul edilir. 2019 – Jandarma Uzman Erbaş Alımı giriş ve başvuru şartlarını taşımadığı halde yanlış, yanıltıcı veya farklı bilgi vererek sınava katılan adaylar ile giriş şartlarını taşımadığı sınavdan sonra tespit edilmiş olanlar her aşamayı geçse bile kabul işlemleri iptal edilmektedir. Başvurusu kabul edilen adayların listesine www.jandarma.tsk adresinden 2019 yılı Mayıs ayında ulaşılabilecektir. Başvuru kabulü ile ilgili adaylara başka bir tebligat yapılmaz. Sıva çağrılacak olan aday sayısı Jandarma Genel Komutanlığı tarafından belirlenmektedir. Başvurusu kabul edilen adayların seçme sınavına gelirken getirmeleri gereken malzeme ve belgeler www.jandarma.tsk adresinden ilan edilecektir.

Başvurusu kabul edilen adaylara yazılı sınav, ön sağlık muayenesi, bedensel yetenek sınavı, mülakat sınavı, sağlık raporu alımı ve güvenlik soruşturması işlemleri uygulanır.  Sınavlarda başarılı olan adaylar Jandarma Genel Komutanlığı Personel temin Merkez Komutanlığı veya adayın ikamet ettiği İl Jandarma Komutanlığınca sağlık kurulu raporu almaları amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş hastanelere sevk edilirler. Alınan sağlık kurulu raporunda sevk edilen hastanenin tam adı başlıkta yer alacak olup ayrıca adayın kazanmış olduğu sınıf açıklaması Komando Uzman Erbaş olur ya da Uzman Erbaş olur şeklinde sağlık kurulu kararında belirtilmelidir. Sağlık kurulu raporunda olumsuz karar verilen adaylar itiraz için 3 gün içinde aldıkları rapor ile ilk müracaatı yaptıkları komutanlığa başvurmaları gerekmektedir.

Sınavlarda başarılı olan adaylardan güvenlik soruşturmaları olumlu sonuçlanmış olanlar yapılacak duyuru ile www.jandarma.tsk adresinden atama işlemleri, eğitime tabi tutulacakları birlik bilgileri, kabul işlemleri ve gerekli diğer işlemler hakkında detaylı bilgi edine bileceklerdir. Atanma hakkı kazanan adaylara  www.jandarma.tsk adresinden yapılacak duyuru dışında herhangi bir yol ve yöntem ile başka bir tebligat yapılmayacaktır. 2019 – Jandarma Uzman Erbaş Alımı sınavı için başvuru adresi ve iletişim bilgileri, Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Personel Temin Merkez Komutanlığı Uzman Erbaş Kısmı 06100 Beytepe / Ankara adresi ve 0 312 464 48 36 ve 0 312 464 86 60 numaralarıdır.

2019 – Jandarma Sözleşmeli Astsubay Başvurusu ve Alımları

Jandarma Astsubay Meslek Yüksekokulu Başvuru Biçimi Ve Seçim Aşamaları

Jandarma Özel Harekat (JÖH) Nasıl Olunur?BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 381 YORUM
 1. Avatar Dursun içen dedi ki:

  Uzman erbas basvurulari icun
  Sozlesmeli erlerin lise mezunu kaldirilmasini istiyoruz
  Önümüzün acilmasi ve bir meslegimizin olmasini istiyoruz yetkili komtanlarimdan unutmasinlar bizi

  1. Avatar Mehmet dedi ki:

   Bence de aynen öyle olması gerekiyur

 2. Avatar MUSTAFA dedi ki:

  Ben nasipse şubatta askerim marta veya nisan gibi alım olursa başvuru yapabilirmiyim ?

 3. Avatar Zemzem GENC dedi ki:

  Bu açıklama bayanlar içinde gecerli midir?

  1. Avatar Zemzem GENC dedi ki:

   Bu aciklama bayanlar içinde geçerli mi cevabımı alamadım da kusura bakmayin

   1. Avatar Admin dedi ki:

    Henüz ilan yok, gelince belli olur.

   2. Avatar Mustafa dedi ki:

    Bayanlar icin astsubaylik olack galiba

 4. Avatar Ramazan Erol dedi ki:

  Ben askerlikten askerliye elverişli değil raporu aldım ben uzman olabilir miyim

 5. Avatar Mehmet dedi ki:

  Aýağım Duz taban sorun olurmu

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Düz tabanlığın durumuna bağlı.

   1. Avatar Ramazan dedi ki:

    Ben askeriyeden askerliye el veriliş değildir rapor aldım uzman olabilir miyim

   2. Avatar Mehmet dedi ki:

    Esnek düz taban

    1. Avatar Admin dedi ki:

     Günlük hayatı etkilemiyorsa ve spor yapabiliyorsan sorun olmaz.

 6. Avatar İshak dedi ki:

  2017/10 bağırış başvuru yapanların bazıları bir sonraki alıma otomatik olarak alınacağı yazıyordu onlar için farklı bir âlim tarihi olacak mı

 7. Avatar Gökhan dedi ki:

  Ben 2017/10 başvuru yaptım sonraki dönemde sınava çağıralacağım yazıyordu sonraki dönemde başvuru yapmama gerek var mı yada bizim için ayrı bir alım söz konusu olur mu yakın zamanda

 8. Avatar Kerem dedi ki:

  Jandarma uzmanlığa başvuru yapabilmem için terhis tarihimden 3 senenin geçmemiş olmasımı gerekiyor ? Eğer öyleyse askerliğini yapmamış olanlar alınıyorkarn : seneyi tamamlamış olanların alınmama nedeni ne ?

  1. Avatar everday_22 dedi ki:

   sacmalık zaten 3 yılı gecmemıs istiyo terhisi sonra askerlık şartını kaldırıyo önümüzü acın abı yazın bimere yazin cimere ben öyle yaptım askerlık yaşını 29 30 yapın terhisi yılınıda kaldırın madem askerlık şartını kaldırdıysanız dedim

 9. Avatar Emre dedi ki:

  Askerlik şartı istiyorlarmı ?

 10. Avatar fatih dedi ki:

  admın ben 01.01.1991 dogumluyum 2018 in ilk başvurusu 01.01.1991 dahil olucakmı en son alımda 02.01.1990 dahilde 1 günden kaçıranlar oldu bilgin varmı bidaki alım en az kaç doğumlu ve gün ay

 11. Avatar Mehtap dedi ki:

  Bayan alımı var mı?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   İlan gelince belli olur.

 12. Avatar Senem dedi ki:

  Bnm esim 26 yasina girdi ortaokul mezunu sozlesmeli askerlimk yapmak istiyo komanda olabilir mi

 13. Avatar İskender dedi ki:

  Orta okul 8 Sınıf Mezunu Olanlar Uzman Erbaş Olabilirim ?

 14. Avatar Betul dedi ki:

  Bayanlar nasil basvuracak

 15. Avatar Eylül dedi ki:

  Abim de başvurdu sonraki dönemde sınav için hazır bulunun diyordu sonraki dönem için tekrar başvuracak mı yoksa daha önce çağıralacaklar mı sınav için tarih bilgisi olanvar mi bana ulaşın lütfen

  1. Avatar musa dedi ki:

   bekleyecekler onlar tekrar başvuru yapmayacaklar bnde bekliyorum

 16. Avatar burak dedi ki:

  askerlik şartı kalkmadı mı ya

 17. Avatar burak dedi ki:

  askerlik şartı kalkmadı mı

 18. Avatar Ali dedi ki:

  2017-10 JANDARMA UZMAN ERBAŞ ALIMINDA SINAV TARİHİ ERTELENEN BİNLERCE ADAY VAR.
  3 -4 AY SONRAKİ İLAN TARİHİNİ BELİRTMİŞSİNİZ…
  SINAV TARİHİ ERTELENEN ADAYLAR SINAVA NE ZAMAN ÇAĞIRILACAK…
  BUNUN HAKKINDA LÜTFEN BİZLERİ BİLGİLENDİRİN…

 19. Avatar Hasan okur dedi ki:

  Ailesinde dayısı fetö yüzünden meslekten ihraç edilenler güvenlik soruşturmasında elenirmi

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Kurulun kararına bağlı.

 20. Avatar Zeynep dedi ki:

  Bayan uzman cavuş alimi yapilicak mi?

 21. Avatar erdinç dedi ki:

  sınav tarihim 13ündeydi bazı sorunlardan dolayı gidemedim 19unda sınava gitsem alırlarmı

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Yetkililere arayıp sorun.

 22. Avatar Enes a dedi ki:

  Terhis tarihin 21.08.2013 yas 25 sirnakta gorev yaptım ortaokul (8) mezunuyum jandarm uzman onbaşıya basvurabilirmiyim

 23. Avatar Ali dedi ki:

  Kalbimde sağ Dal bloğu var sıkıntı olurmu doktor tedavi gerektirmez dedi birde dişlerimde tel var

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Kalp sorunları doktor takdirindedir.

 24. Avatar Muhammet dedi ki:

  Şimdi sitelere 25yas altı diyor 18yasindaki lerde başvuru yapabiliyor mu admin

 25. Avatar Zekeriya dedi ki:

  Ben askeliyimi kara kuvvetlerinde piyade olarak yaptim basvurular martta olmasi lazim jandarma uzman çvş olabilirim dimi askerliyimi yapali 1 bucuk sene oldum

 26. Avatar Yasin DERER dedi ki:

  Ben askerlik yapmamışım sözlemeli erbaş olmak istiyorum bu kunuda bana yardımcı olabilir misiniz

 27. Avatar Ali dedi ki:

  Diş teli uzmanlık da sıkıntı olurmu abim

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Bilgim yok maalesef.

 28. Avatar Zemzem GENC dedi ki:

  Bayanlar için bir gelişme var mı acaba

 29. Avatar gökhan dedi ki:

  acıktan lise okurken uzman erbaşlığa başvurabiliyormuyuz 2018 yılı için

 30. Avatar Ayhan dedi ki:

  Eğitimde sözleşmeli er bıraktım uzman cavuş olmak için sıkıntı olurmu

 31. Avatar Jandarma dedi ki:

  Şuanki askerdeyim 10 dönem alımlarında başarılı oldum ve sağlık raporumu gönderdim atamalar ne zaman yapılır ve beni askerden doğru alırlar mı yoksa askerliğimin bitmesinimi bekleyeceğim terhis ime 5 ay 10 günüm var askerlik şartı kalktı askere gitmeden gidenler çağırılır ben bir sonraki alıma atılırsam zoruma gider

 32. Avatar Caner dedi ki:

  Uzmanlıkta askerlik şartı kalktımı

 33. Avatar Musa dedi ki:

  Ya bi engelden kutuluyOruz birine takıyoz sayın yetkili kurumlar bu kadar istekli insan kitlesi var geri çevirmeyin nolur

 34. Avatar YİĞİT dedi ki:

  2018 DÖNEMİNDE ASKERLİK ŞARTI VAR MI ?

 35. Avatar AHMET dedi ki:

  2017 10 sonraki dönemde sınava çağırılacak adaylar 2018 yılının hangi ayında ön mülakata çağırılacaklar. bilgi verirmisiniz ?

 36. Avatar Ahmet koç dedi ki:

  2017/10 sözleşmeli uzman erbaş alımı için başvuru yaptım ve yoğunluk sebebiyle bir sonraki dönemde çağırılıcagımdan bahsedıyordu acıklamada sonraki dönem hangi ayda çagırılıcaz bilgi verirsenız cok sevınırım teşekkürler 🙂

 37. Avatar Okan dedi ki:

  Ben başvuru yaptim ama yogunluk nedeni ile sonraya cagirilcak denildi ne zmaan olur ? 91 dogumluyum o zaman 27 idi yine 27 olur dimi ?

 38. Avatar Yeşim dedi ki:

  Benim erkek arkadaşım askerde bugün ankaraya gitmek için yola çıktı ama kimliği askeriyede kalmış sinava girebilir mi ?

 39. Avatar Enes dedi ki:

  Gözlük sorun olur mu derecesi çok düşük

 40. Avatar Oğuzhan dedi ki:

  2017/10 mülakatına cagırıldım fakat sağlık sorunu nedeniyle gidemedim.bircok kez personel temin merkezini arasamda ulaşamadım.ilerleyen dönemlerde ki alımlarda başvursam sorun teşkil eder mi ?

 41. Avatar Onur dedi ki:

  Lise zorunluluğu kalktı diye biliyorum ilk oğretimde uzman olabiliyor denetimli serbeslikle birakildim mahkemeden bu sıkıntı olur mu

 42. Avatar Mehmet dedi ki:

  10 mart 2015 de terhis oldum askerlik görevimi tamamladım . 3 yılı geçmiş oluyormuyum??

 43. Avatar Resul sahin dedi ki:

  2018 için uzman erbaş alımıOn başvuru nasıl yapiliyor yardimci olurmusun lütfen

 44. Avatar Fatih dedi ki:

  Lütfen cevaplarmisınız lise terk im uzmn erbaş olmama engelmi lütfen cevao bekliyorum

 45. Avatar İsmail dedi ki:

  Sonuç: BAŞVURUNUZ KABUL EDİLMİŞTİR.
  Açıklama:
  1.2017-10 YAPILACAK OLAN SÖZLEŞMELİ UZMAN ERBAŞ SEÇME SINAVLARINA ÖN BAŞVURUNUZ ALINMIŞTIR.

  2.SINAVA MÜRACAAT EDEN ADAY SAYISININ YOĞUNLUĞU NEDENİYLE ARALIK 2017 DÖNEMİNDE YAPILACAK OLAN SEÇME SINAVLARINA ÇAĞRILMADINIZ. BİR SONRAKİ SINAV DÖNEMİ İÇİN YAPILACAK OLAN DUYURUYU http://WWW.JANDARMA.GOV.TR ADRESİNDEN TAKİP EDEREK BELİRTİLECEK TARİH VE YERDE SINAV İÇİN HAZIR BULUNUNUZ.

  Abi gözünü seviyim bu konu hakkında bilgilendirme yapar mısın ?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Duyuruda söylenmiş, bir sonraki süreci beklemeniz lazım.

   1. Avatar İsmail dedi ki:

    Peki bir sonraki süreç bu mayıs ayındaki olacak süreç mi ?

 46. Avatar gökhan dedi ki:

  admin bizi sonraki dönem cagıracagız diyolar biz mayısta askeriz nasıl olacak bu iş rica ediyorum birşey söyle

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Bilgim yok maalesef.

 47. Avatar Fatih dedi ki:

  Lütfen artık bizim sesimizide duyun biz renk körleri neden magdur oluyor ben ren körü oldugumu bile bilmiyordum saglik raporunda ögrendim lutfen lütfen

 48. Avatar Zafer yan dedi ki:

  Merhaba. Ben ustumde uyusturucu yakalatmaktan 1 yıl denetim serbestlik cezasina carptirildim tahlillerim hep temiz cıktı uyusturucu ilebhic bir yakınlığım yok lise menzunuyum uzman çavuş olabilirmiyim.?

 49. Avatar Alpaslan dedi ki:

  2017 – 10 jandarma uzman çavuş sınavını basarili bir şekilde geçtim raporu aldım gönderdim eğitime ne zaman çağıracaklar ve eğitim suresi ne kadar

  1. Avatar Ahmet dedi ki:

   Başvuru şartları yanlış yapmamız uzman onbaşı er erbaş kişişilerin için sorun yaratırmı hafif derece boy 1.2santim vs terhisi yazımda hata izin günümü saymyıp örnek verere konuştum 3 yazım benim kine durum sıkıntı teşkil edecek etmez m.s.bPer.TEM. Daire bu durumda faxs çekilecek gördüm birşeyler ama tam emin bilgim yok ilköğretim mezunubir adayım insanız allah razı olsun.başkanlığına dilekçe yazayımmıAdmin?

  2. Avatar Yigit dedi ki:

   Lardesim boyu fazla sikinti yapiyolarmi

 50. Avatar doğan dedi ki:

  Başvuru kayıd yaptım terhisimi 3gün erken yazmışım m.şb dilekçe yollayacakmıyım

 51. Avatar Ahmet Doğan dedi ki:

  Başvuru şartları yanlış yapmamız uzman onbaşı er erbaş kişişilerin için sorun yaratırmı hafif derece boy 1.2santim vs terhisi yazımda hata izin günümü saymyıp örnek verere konuştum 3 yazım benim kine durum sıkıntı teşkil edecek etmez m.s.bPer.TEM. Daire bu durumda faxs çekilecek gördüm birşeyler ama tam emin bilgim yok ilköğretim mezunubir adayım insanız allah razı olsun.başkanlığına dilekçe yazayımmıAdmin?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Kamuoyu her zaman etkilidir. Taleplerinizi ilgili yerlere iletin. Alım konusunda bilgim yok maalesef.

 52. Avatar Samet dedi ki:

  Lise şartı var mı açıktan lise okuyorum uzman erbaş olabilir miyim?

 53. Avatar cihat dedi ki:

  bir taraftan lıse mezunu ıstıyor denılıyor bırtaraftanda lise sartının kalktıgı soylenıyor lise mezunu olmayanlar uzman cavus olabılıyormu olamıyormu

 54. Avatar Erkan dedi ki:

  Kolumda jilet izi var sorun olurmu?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   İze bağlı.

 55. Avatar Bircan dedi ki:

  Askerlik şartı var mı sorabilirmiyim bilgi verirseniz

 56. Avatar Aykut dedi ki:

  19.12.1991 doğumluyum lise terk askerliğimi 2013 şubatta bitirdim onbaşı olarak yaptim topçu bataryasinda dağ ve komando taburu şemdinlide başvuru yapabilirmiyim

 57. Avatar Himmet dedi ki:

  Mrb ben 01.01.1989 dogum 2018 yilinda basvurabiliryim 29 cikacak demislerdi yas si iri

 58. Avatar Emre ak dedi ki:

  93 2 askerlik yaptım alinabilirmiyim

 59. Avatar oktay kaynak dedi ki:

  orta okul diploması şartmı ben orta okuldan 7 cı sınıftan okuduguma daıl dıploma yerıne gecerlı belge verıyorlar olurmu bilgi vere bilirmisiniz

 60. Avatar oktay kaynak dedi ki:

  ben başvuru yaptım ama nezaman cagrırlar acaba sınava cagrılarb nezamn

  1. Avatar Mustafa dedi ki:

   Ne zaman başvuru yaptın kardeşim baktım başvuru başlamamış

1 2 3 5