Ana Sayfa / Askeri Alımlar / 2018 – Jandarma Uzman Erbaş Alımı

2018 – Jandarma Uzman Erbaş Alımı

Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde Uzman Erbaş ihtiyacını karşılamak için 2018 – Jandarma Uzman Erbaş Alımı ile personel alınacaktır. Adı geçen personel alımı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları arasından lise ve dengi bir okuldan mezun olanlar ile yurt dışında bu okullara denk bir okuldan mezun olup askerliğini er ya da erbaş olarak tamamlayan veya halen silah altında bulunanlar arasından yapılmaktadır. Söz konusu adayların terhisleri üzerinden 3 seneden fazla süre geçmemiş olanlar ile düzeltme işlemi yapılmamış nüfuz kayıtlarına göre 2018 yılı Ocak ayı itibariyle 27 (yirmi yedi) yaşını bitirmemiş olanlar arasından bu alım gerçekleştirilecektir.

Daha önceki alımlarda 25 yaşını bitirmemiş olmak şartı var iken 2017 yılında yayımlanan KHK’da yer alan değişiklik ile bu, ’27 yaşını bitirmemiş olmak’ şeklinde güncellenmiştir. Ayrıca söz konusu KHK ile muvazzaf askerlik yükümlülüğüne başlamadan Jandarma Genel Komutanlığı’nda uzman erbaşlığa kabul edilenler ile 5 yıllık sözleşmenin yapılacağı belirtilmiştir. Bunun yanı sıra, her türlü askerlik işlemlerinin erteleneceği, Jandarma Genel Komutanlığı’nda 3 yıllık hizmet süresini tamamlayanların askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacağı da yer almıştır. 3 yıllık süreyi tamamlamadan herhangi bir nedenle Jandarma Genel Komutanlığı’ndan ilişiği kesilenlerin askerlik hizmetini yerine getirmekle yükümlü olacağı gibi 2018 – Jandarma Uzman Erbaş Alımı döneminde de geçerli olan yenilikler getirilmiştir.

2018 – Jandarma Uzman Erbaş Alımı Ne Zaman Yapılacak?

Başvuruların internetten alınma işlemi 20 Mart 2018 tarihinde başlayacak olup başvurusu kabul edilen ve seçme sınavlarına girmeye hak kazanan adayların isimlerinin yer aldığı liste www.jandarma.tsk adresinde Mayıs 2018 tarihine kadar yayınlanacaktır. Uzman erbaş seçme sınavları 08 Mayıs 2018 tarihinden itibaren Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisinde yapılacaktır. Seçme sınavlarında başarılı olan adaylar yetkili hastanelere sevk edilir ve adayların sağlık raporu almaları sağlanır. Jandarma Genel Komutanlığı gerekli görürse sınav tarihlerinde ve diğer şartlarda değişikliğe gidebilmektedir. Herhangi bir değişiklik yapıldığında www.jandarma.tsk adresinden paylaşılacaktır.

Jandarma Uzman Erbaş adaylarının atamaları yapılarak daha sonra belirlenecek eğitim ve kurs takvimine göre eğitime tabi tutulurlar. 2018 – Jandarma Uzman Erbaş Alımı mülakat ve bedeni yetenek sınavlarında 50 puan toplam tavan puandır. Mülakat sınavı 15 puan üzerinden, bedeni yetenek sınavı ise 35 puan üzerinden değerlendirilmektedir. Bu iki sınavın toplamı 29 ve daha düşük puan alan adaylar ile sadece mülakattan 10 puanın altında almış olanlar elenir.

2018 – Jandarma Uzman Erbaş Alımı Başvuruları Nasıl Yapılır?

2018 – Jandarma Uzman Erbaş Alımı dönemi için başvuru yapacak adaylar 2018 yılı Mart ve Nisan ayları içerisinde www.jandarma.tsk adresine girerek personel alımı sayfası altında ilgili tarihlerde aktive edilen başvuru sayfasından müracaatlarını yapabileceklerdir. Başvurularla ilgili herhangi bir doküman dağıtım işlemi yapılmaz. Başvurular www.jandarma.tsk adresinden online olarak yapılmaktadır. İlgili internet adresi dışında herhangi bir yolla yapılan başvurular kabul edilmez. Adayların internet üzerinden doldurdukları formun çıktısını alarak kaydettiklerinde müracaatları başvuru merkezinde kayda girmiş olur. Online yapılan bu başvuruda herhangi bir değişiklik yapmak isteyen adaylar TC kimlik numarası, ad, soyad ve diğer kimlik bilgilerini online olarak giriş yapıp son müracaat tarihine kadar değişiklikleri güncelleyebilirler.

Beyan usulü ile yapılan bu başvurular sistem tarafından ön başvuru olarak kabul edilir. 2018 – Jandarma Uzman Erbaş Alımı giriş ve başvuru şartlarını taşımadığı halde yanlış, yanıltıcı veya farklı bilgi vererek sınava katılan adaylar ile giriş şartlarını taşımadığı sınavdan sonra tespit edilmiş olanlar her aşamayı geçse bile kabul işlemleri iptal edilmektedir. Başvurusu kabul edilen adayların listesine www.jandarma.tsk adresinden 2018 yılı Mayıs ayında ulaşılabilecektir. Başvuru kabulü ile ilgili adaylara başka bir tebligat yapılmaz. Sıva çağrılacak olan aday sayısı Jandarma Genel Komutanlığı tarafından belirlenmektedir. Başvurusu kabul edilen adayların seçme sınavına gelirken getirmeleri gereken malzeme ve belgeler www.jandarma.tsk adresinden ilan edilecektir.

Başvurusu kabul edilen adaylara yazılı sınav, ön sağlık muayenesi, bedensel yetenek sınavı, mülakat sınavı, sağlık raporu alımı ve güvenlik soruşturması işlemleri uygulanır.  Sınavlarda başarılı olan adaylar Jandarma Genel Komutanlığı Personel temin Merkez Komutanlığı veya adayın ikamet ettiği İl Jandarma Komutanlığınca sağlık kurulu raporu almaları amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş hastanelere sevk edilirler. Alınan sağlık kurulu raporunda sevk edilen hastanenin tam adı başlıkta yer alacak olup ayrıca adayın kazanmış olduğu sınıf açıklaması Komando Uzman Erbaş olur ya da Uzman Erbaş olur şeklinde sağlık kurulu kararında belirtilmelidir. Sağlık kurulu raporunda olumsuz karar verilen adaylar itiraz için 3 gün içinde aldıkları rapor ile ilk müracaatı yaptıkları komutanlığa başvurmaları gerekmektedir.

Sınavlarda başarılı olan adaylardan güvenlik soruşturmaları olumlu sonuçlanmış olanlar yapılacak duyuru ile www.jandarma.tsk adresinden atama işlemleri, eğitime tabi tutulacakları birlik bilgileri, kabul işlemleri ve gerekli diğer işlemler hakkında detaylı bilgi edine bileceklerdir. Atanma hakkı kazanan adaylara  www.jandarma.tsk adresinden yapılacak duyuru dışında herhangi bir yol ve yöntem ile başka bir tebligat yapılmayacaktır. 2018 – Jandarma Uzman Erbaş Alımı sınavı için başvuru adresi ve iletişim bilgileri, Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Personel Temin Merkez Komutanlığı Uzman Erbaş Kısmı 06100 Beytepe / Ankara adresi ve 0 312 464 48 36 ve 0 312 464 86 60 numaralarıdır.

2018 – Jandarma Sözleşmeli Astsubay Başvurusu ve Alımları

Jandarma Astsubay Meslek Yüksekokulu Başvuru Biçimi Ve Seçim Aşamaları

Jandarma Özel Harekat (JÖH) Nasıl Olunur?

Bu makalede tam 334 SORU-CEVAP yer almaktadır. Okumak ve yeni soru sormak için aşağıya bakınız.

334 Soru Var

 1. Admin suan acık lise okuyorum her uzmanliga girmeye hakkim varmi

 2. 12.06.1990 dogumluyum admın basvurum kabul edılse gidince eliyorlarmi yaşamış arkadaslar varsa cevab lutfen

 3. Admin kolay gelsin esim acık lise okuyor 11kredisi kaldı son sınav mart 18 da jandama 2017 10 ikinci grup sınavlarına cagrıldı 26 şubat sınavlarına girebilir mi bir bilginiz var mı ?

 4. Selamın aleyküm kardeşim sağlık raporunu yani heyet raporunu hastane mi gönderiyor yoksa biz kendimiz mi göndereceğiz

 5. 3 gün önce bizim eve polisler gelmiş soruşturma için gitmişler acaba ne zaman cagri lar bizi arkadaşlar

 6. Merhaba dostlar yardımcı olursaniz mutlu olacağım,

  2018’de J. uzman erbaşlıkta özel harekata başvuracağım. Lisans mezunuyum. Sporda, mülakatta hiç sorun yaşayacağımı tahmin etmiyorum. Dağcılığım var; fakat 1 dişim çarpık ve arka 1 dişim eksik. Sizce durumum ne olur? Diş yüzünden olumsuz bir durum olursa kahrolurum.

  Sevgiler,

 7. KKK Uzman çavuş alımları başladı askerlik şartı var doğrumudur? Admin Teşekkürler.

 8. Selamün aleyküm. 20 mart 2018 de olacak olan jandarma uzman çavuş alımlarında askerlik şartı varmı. Admin veya bilen biri cevaplarsa sevinirim. Teşekkürler

 9. Merhaba iyi aksamlar 20.08.1990dogumluyum 20 agustos 2018 28 yasşım dolcak jandarmaya erbaş basvurusu yapabilirmiyim yardmcı olabilirmisinz şimdiden saolun

 10. Admin ben kara kuvvetlerinde 3 sene uzman çavuşluk yaptım. Jöhe başvurdum kabul edildim sınava çağrılıyorum. Sınava alırlar mı beni yoksa uzmanlık yapıp sözleşme btimi istifa ettm dye almazlarmı sınava acil blgi lütfen???

 11. Admin ben kara kuvvetlerinde 3 sene uzman çavuşluk yaptım. Jöhe başvurdum kabul edildim sınava çağrılıyorum. Sınava alırlar mı beni yoksa uzmanlık yapıp sözleşme btimi istifa ettm dye almazlarmı sınava acil blgi lütfen???

 12. Astigmat dan dolayı gözlük kullanıyorum uzman çavuş olmaya engel mi

 13. S.a ben 19 yaşındayım liseyi açıktan okuyorum jandarma erbaş olabilir miyim veya olamassam ne olabilirim baş vuru nasıl yapabilirim lütfen cvp verirseniz sevinirim

 14. Selamın aleyküm ben bu sene ilk defa başvuru yapıcam astikmattan dolayı gözlük kkulanıyorum göz dereceler sol 1.00 sağ 1.25 bu engel olurmu bilen varsa cevap verirse sevinirim herkese iyi geceler

 15. Arkadaş lar 2017/10 1’ci grupta sınava girip herşeyi geçtip atama bekleyen arkadaşlar 05425049084 burdan msj atsın grup açtık haberleşmek icin katılmak isteyen arkadaşlar yazsin

 16. Selamün aleyküm,ben jandarma asayiş için başvuru yapmayı düşünüyorum 2018 için.Lise mezunuyum 94luyum dirseğimin iç tarafında ameliyat izi var fakat hayatıma hiçbir etkisi yok,sizce sıkıntı olur mu?

 17. Merhaba. Ben 27.10.2000 doğumluyum ve bayanım. Lise son sınıf öğrencisiyim. 3 ay sonra Allahın izniyle mezun oluyorum.
  Hedefim polislikti fakat yaş gün problemi olduğu için malesef bu sene giremiyorum. Bende beklemek istemedim 1 sene daha. jandarmaya yöneldim fakat nasıl başvuru yapıcagımı yada neler yapıcağımı bilmiyorum okuyorum ama heryerde farklı yazıyor. Milli savunma üniversitesinin başvuru zamanı geçti. Bu yüzden sözleşmeli düşünüyorum acaba oluyormu bunuda bilmiyorum. Bilgi verirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

 18. Jandarma sitesine giris yapılmıyo sebebini bilen varmi arkadaslar?

 19. vatan bölünmez

  selamün aleyküm admın ben 26,08,1998 doğumluyum jandarma uzman erbaş alımlarına katılabilirmiyim

 20. Bekliyoruz ne zaman atama allahın iziniyle

 21. 1990 lular başvurabılıyormu dıye 10 kişi yazmıs cevap yok admınden tıklandıkca para gelsin derdındesınız madem fıkrınız yok başlığı atıp mılletı mesgul edıyorsunuz

 22. Atama bekleyen arkadaşlar spor mülakatlari hakkında bilgilendirirmisniz ?

 23. Fatih sultan mehmet tumer

  Selamun aleykum arkadaslar jandarmanin uzman onbasiligi yokmu acaba irta okul mezunuyum askere gitsem uzzman onbas olabilirmiyim

  • Kardesim bende 4 aralikta girdim herseyim tamam atama bekliyorum grup var 30 kisi felan atama bekliyoz wp grubu bu ayin 20 sinde 2018 e 1 alimlari olcak ayni zamandada İnşaAllah bizim atamamiz olcak bu ay foça boşaliyo. Gruba gelmek istersen yukarda Fatih in mesaji var 8 9 mesaj yukarda o numaraya mesaj at seni alsin.

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir