2023 – Jandarma Uzman Erbaş Alımı

08.12.2017
22.562
A+
A-
2023 – Jandarma Uzman Erbaş Alımı

Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde Uzman Erbaş ihtiyacını karşılamak için 2023 – Jandarma Uzman Erbaş Alımı ile personel alınacaktır. Adı geçen personel alımı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları arasından lise ve dengi bir okuldan mezun olanlar ile yurt dışında bu okullara denk bir okuldan mezun olup askerliğini er ya da erbaş olarak tamamlayan veya halen silah altında bulunanlar arasından yapılmaktadır. Söz konusu adayların terhisleri üzerinden 3 seneden fazla süre geçmemiş olanlar ile düzeltme işlemi yapılmamış nüfuz kayıtlarına göre 2023 yılı Ocak ayı itibariyle 27 (yirmi yedi) yaşını bitirmemiş olanlar arasından bu alım gerçekleştirilecektir.

Daha önceki alımlarda 25 yaşını bitirmemiş olmak şartı var iken 2017 yılında yayımlanan KHK’da yer alan değişiklik ile bu, ’27 yaşını bitirmemiş olmak’ şeklinde güncellenmiştir. Ayrıca söz konusu KHK ile muvazzaf askerlik yükümlülüğüne başlamadan Jandarma Genel Komutanlığı’nda uzman erbaşlığa kabul edilenler ile 5 yıllık sözleşmenin yapılacağı belirtilmiştir. Bunun yanı sıra, her türlü askerlik işlemlerinin erteleneceği, Jandarma Genel Komutanlığı’nda 3 yıllık hizmet süresini tamamlayanların askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacağı da yer almıştır. 3 yıllık süreyi tamamlamadan herhangi bir nedenle Jandarma Genel Komutanlığı’ndan ilişiği kesilenlerin askerlik hizmetini yerine getirmekle yükümlü olacağı gibi 2023- Jandarma Uzman Erbaş Alımı döneminde de geçerli olan yenilikler getirilmiştir.

2023 – Jandarma Uzman Erbaş Alımı Ne Zaman Yapılacak?

Başvuruların internetten alınma işlemi 20 Mart 2023 tarihinde başlayacak olup başvurusu kabul edilen ve seçme sınavlarına girmeye hak kazanan adayların isimlerinin yer aldığı liste www.jandarma.tsk adresinde Mayıs 2023 tarihine kadar yayınlanacaktır. Uzman erbaş seçme sınavları 08 Mayıs 2023 tarihinden itibaren Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisinde yapılacaktır. Seçme sınavlarında başarılı olan adaylar yetkili hastanelere sevk edilir ve adayların sağlık raporu almaları sağlanır. Jandarma Genel Komutanlığı gerekli görürse sınav tarihlerinde ve diğer şartlarda değişikliğe gidebilmektedir. Herhangi bir değişiklik yapıldığında www.jandarma.tsk adresinden paylaşılacaktır.

Jandarma Uzman Erbaş adaylarının atamaları yapılarak daha sonra belirlenecek eğitim ve kurs takvimine göre eğitime tabi tutulurlar. 2023 – Jandarma Uzman Erbaş Alımı mülakat ve bedeni yetenek sınavlarında 50 puan toplam tavan puandır. Mülakat sınavı 15 puan üzerinden, bedeni yetenek sınavı ise 35 puan üzerinden değerlendirilmektedir. Bu iki sınavın toplamı 29 ve daha düşük puan alan adaylar ile sadece mülakattan 10 puanın altında almış olanlar elenir.

2023 – Jandarma Uzman Erbaş Alımı Başvuruları Nasıl Yapılır?

2023 – Jandarma Uzman Erbaş Alımı dönemi için başvuru yapacak adaylar 2023 yılı Mart ve Nisan ayları içerisinde www.jandarma.tsk adresine girerek personel alımı sayfası altında ilgili tarihlerde aktive edilen başvuru sayfasından müracaatlarını yapabileceklerdir. Başvurularla ilgili herhangi bir doküman dağıtım işlemi yapılmaz. Başvurular www.jandarma.tsk adresinden online olarak yapılmaktadır. İlgili internet adresi dışında herhangi bir yolla yapılan başvurular kabul edilmez. Adayların internet üzerinden doldurdukları formun çıktısını alarak kaydettiklerinde müracaatları başvuru merkezinde kayda girmiş olur. Online yapılan bu başvuruda herhangi bir değişiklik yapmak isteyen adaylar TC kimlik numarası, ad, soyad ve diğer kimlik bilgilerini online olarak giriş yapıp son müracaat tarihine kadar değişiklikleri güncelleyebilirler.

Beyan usulü ile yapılan bu başvurular sistem tarafından ön başvuru olarak kabul edilir. 2023 – Jandarma Uzman Erbaş Alımı giriş ve başvuru şartlarını taşımadığı halde yanlış, yanıltıcı veya farklı bilgi vererek sınava katılan adaylar ile giriş şartlarını taşımadığı sınavdan sonra tespit edilmiş olanlar her aşamayı geçse bile kabul işlemleri iptal edilmektedir. Başvurusu kabul edilen adayların listesine www.jandarma.tsk adresinden 2023 yılı Mayıs ayında ulaşılabilecektir. Başvuru kabulü ile ilgili adaylara başka bir tebligat yapılmaz. Sıva çağrılacak olan aday sayısı Jandarma Genel Komutanlığı tarafından belirlenmektedir. Başvurusu kabul edilen adayların seçme sınavına gelirken getirmeleri gereken malzeme ve belgeler www.jandarma.tsk adresinden ilan edilecektir.

Başvurusu kabul edilen adaylara yazılı sınav, ön sağlık muayenesi, bedensel yetenek sınavı, mülakat sınavı, sağlık raporu alımı ve güvenlik soruşturması işlemleri uygulanır.  Sınavlarda başarılı olan adaylar Jandarma Genel Komutanlığı Personel temin Merkez Komutanlığı veya adayın ikamet ettiği İl Jandarma Komutanlığınca sağlık kurulu raporu almaları amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş hastanelere sevk edilirler. Alınan sağlık kurulu raporunda sevk edilen hastanenin tam adı başlıkta yer alacak olup ayrıca adayın kazanmış olduğu sınıf açıklaması Komando Uzman Erbaş olur ya da Uzman Erbaş olur şeklinde sağlık kurulu kararında belirtilmelidir. Sağlık kurulu raporunda olumsuz karar verilen adaylar itiraz için 3 gün içinde aldıkları rapor ile ilk müracaatı yaptıkları komutanlığa başvurmaları gerekmektedir.

Sınavlarda başarılı olan adaylardan güvenlik soruşturmaları olumlu sonuçlanmış olanlar yapılacak duyuru ile www.jandarma.tsk adresinden atama işlemleri, eğitime tabi tutulacakları birlik bilgileri, kabul işlemleri ve gerekli diğer işlemler hakkında detaylı bilgi edine bileceklerdir. Atanma hakkı kazanan adaylara  www.jandarma.tsk adresinden yapılacak duyuru dışında herhangi bir yol ve yöntem ile başka bir tebligat yapılmayacaktır. 2023 – Jandarma Uzman Erbaş Alımı sınavı için başvuru adresi ve iletişim bilgileri, Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Personel Temin Merkez Komutanlığı Uzman Erbaş Kısmı 06100 Beytepe / Ankara adresi ve 0 312 464 48 36 ve 0 312 464 86 60 numaralarıdır.

2023 – Jandarma Sözleşmeli Astsubay Başvurusu ve Alımları

Jandarma Astsubay Meslek Yüksekokulu Başvuru Biçimi Ve Seçim Aşamaları

Jandarma Özel Harekat (JÖH) Nasıl Olunur?

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 381 YORUM
 1. Gökhannn dedi ki:

  20 martta sınava mülakat sözlü ve yazılı 3 üne girdim sağlık raporumu pztsi yollicam ankaraya acaba bize ne zmn haber gelir gitmek için uzman kamando oldum raporda heyet ona karar verdi

  1. Admin dedi ki:

   Bilgim yok maalesef.

 2. Nuh dedi ki:

  2017/10 kapsamında 07.03.2018 de mülakatlara tabi tutulup gittiğim hastanede komando uzman çavuş (jandarma) olur raporunu aldım hastane kendi ileteceğini söyledi iletilir mi? Ve atamalar ne zaman gerçekleşir?

 3. Halil dedi ki:

  2017/10 1.gruplarini eğitime ne zaman çağrılacak

 4. Şamıl dedi ki:

  2017-10 jandarma uzman erbas mulakatını kazandım aralıgın 4de.komando olur raporuda aldım sorusturmamda olumlu ama gecen hafta atama oldu yenıfoca safranbolu kastamonuya ısmım yoktu..acaba kırkagacın alımı nezmn ? Yenıfocaya bı sonrakı atama 4 ay sonramı olur ?

  1. Halil dedi ki:

   Kardeş Bende araligin 19 girdim mülakata bana herhangi bir haber gelmedi size bir haber geldiği zaman bizi haberdar edemisin kardeş acaba eğitim yerlerine karışımın cagiriyorlar

 5. Orhan dedi ki:

  2017 -10 doneminde ankara ilinde eylul ekim diyo yeni zamanda sinava giren arkadaslar ne tur soru spor mulakat bana ulasabilirlermi acaba yardim amacli rica ediyorum 0542 614 45 44

 6. Burak dedi ki:

  2018 jandarma asayiş başvuruları ne zaman? Jandarmanın genel sitesine giriyorum fakat linke ulaşamıyorum,bu konuyu aydınlatırsanız sevinirim

 7. Burak dedi ki:

  2018 jandarma asayiş başvuruları ne zaman yayınlanacak, sitede herhangi bir link yok şu anda,bu konuyu aydınlatırsanız sevinirim.

 8. Nurullah dedi ki:

  Komando uzman erbaş egitimi kaç ay bilgisi olan varmo

 9. Halil dedi ki:

  19 aralıkta mülakata girdim ve hastane raporunda olumlu sonuçlandı daha eğitim merkezine daha cagrilmadim acaba ne zaman cagirirlar

 10. Rıdvan dedi ki:

  merabalar oncelıkle ben ılkogretım mezunuyum ve uzman erbas olmak ıstıyorum ne zaman basvurular olur acba

 11. osman dedi ki:

  şuan her hangi bir kayıt yapmadım kayıt başvurusu geçmiş ne zman kayıt yapa bilirim

 12. Emre dedi ki:

  Ben jandarma uzman cavuslugu kazandim ama saglik raporu alamadim oyuzden gonderemedim ama bugun evime polisler guvenlik sorusturmasi icin geldi kazanmismiyim olumlumu anlamadim yardimci olabilirmisiniz

 13. Yunus Saçıkara dedi ki:

  Orta okul mezunuyum 23 yasindayim Basvurmak istiyorum kabul ederlermi.

 14. Vanli dedi ki:

  Nisan ayında mülakatı kazandım. Her şeyim hazır. Eğitime çağırılmayı bekliyorum. Kaç ay oldu
  Bilgisi olan var mı ?

  1. Poyraz dedi ki:

   Bende aynı durumdayım kardeşim bekliyoruz işi gücü bıraktık olacak diye kaç aydır işsizim olumlu olumsuz bi sonuç vermiyorlar atama yapmıyorlar ne olacağız bilmiyorum.

   1. And dedi ki:

    Bende bekleyenlerdenim hala bi ses yok

    1. Poyraz dedi ki:

     Bilgisi olan yokmu arkadaşlar ne zaman eğitime gidecez biz

  2. Eyüp Öner dedi ki:

   Kardeş bizde nisan ayında gönderdik raporu bekliyoruz nisan da mülakata girip de hiç eğitime giden oldu mu

 15. burak doğdu dedi ki:

  24.11.1994 doğumluyum askerliğimi yaptım liseyi dıştan okuyorum son sınıftayım yedek sınavım kaldı bekçilik sınavına girebilir miyim admin bey

  1. Admin dedi ki:

   Mezun olmalısın

 16. Turgut dedi ki:

  Ben uzman cavusluk icin basvuruda bulundum simdi uzman jandarma icinde basvuru yapabilirmiyim.

1 3 4 5