2018 Jandarma Uzman Çavuş Alımı Ne Zaman Yapılacak

2018 Jandarma Uzman Çavuş Alımı Ne Zaman Yapılacak

Geçtiğimiz günlerde çıkmış olan kanun hükmünde kararname ile beraber uzman çavuş alımları ile ilgili adımlar atılmıştır. Uzman çavuşlara beylik silah alma hakkını veren kanun hükmünde kararname çıkarılmıştır. Bu kararnameler ile uzman çavuş alımlarını yaşı da arttırıldı. Jandarma Genel Komutanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı bünyesinde görev yapması için uzman çavuşlar 29 yaşında olabileceklerdir.

2017 Ağustos ayında yürürlüğe koyulmuş kanun hükmünde kararname uzman çavuşlar hakkında bazı değişikliklere sebep olmuştur. Binlerce uzman çavuş olmak isteyen kişi heyecan duyarak beklediği 2018 jandarma uzman çavuş alımı ne zaman yapılacak sorusu cevap bulmuş ve takvim netleşmiştir.

2018 Jandarma Uzman Çavuş Alımları Nasıl Olacak?

 • 2018 yılı içinde yapılacak jandarma uzman çavuş alımları sınavları iki bölümden oluşacaktır beden yetenek sınavı ve mülakat sınavı yapılacak olan beden ve mülakat sınavlarında taban puan 50’dir. Mülakat ve beden yetenek sınavında başarılı olmuş adaylar maksimum 50 puan alacaklardır. Beden ve mülakat sınavlarının toplamında 29 ve daha düşük puan almış olan adaylar vereceklerdir
 • 30 ve üzeri puan almış olan adaylar başarılı kabul edilecek Sadece mülakat sınavından 10 puan ve altında puan alan adaylar elenecek.
 • 696 sayılı kanun hükmünde kararname ile beraber uzman erbaş olabilme yaşı 20 den 29 a çıkarılmıştır. Buna bağlı olarak 2018 yılı ocak ayı ile birlikte 29 yaşını doldurmamış olan bütün kişiler uzman çavuş alımlarına başvuru yapabilirler.

2018 jandarma uzman çavuş alımı ne zaman yapılacak? Alınacak olan jandarma uzman çavuş sayısı değildir. Ancak 2018 takvimi net durumdadır başvuruları hepsi online olarak yapılacaktır. Online yapılacak başvuruların tarihi 20 Mart 2018 olarak belirlenmiştir. 20 Mart 2018 tarihinde yapılacak başvurular jandarma resmi internet sitesinde yayınlanacaktır. Adaylar siteye giriş yaparak kişisel bilgilerini gereken şekilde dolduracaklardır.

Online başvurusu kabul edilmiş olan uzman çavuş adayları seçme sınavına girmeye hak kazanacaklar. Aynı şekilde bu da jandarmanın resmi internet adresi üzerinden yayınlanacak olan başvurunun ardından seçme sınavına girmeye hak kazanacak olan uzman çavuş adayları listesi mayıs ayı içerisinde belli olacak. Adaylar 8 Mayıs 2018 tarihi içinde jandarma ve sahil güvenlik akademisi içinde sınava girecekler.

Girmiş oldukları seçme sınavında başarı elde eden adaylar askeri kurumlar bünyesinde belirlenmiş olan yetkili hastanelere giderek sağlık raporu alacaklar. 2018 jandarma uzman çavuş alımı ne zaman yapılacak? 20 Mart 2018 olarak belirlenmiş bir tarih net olsa da Jandarma Genel Komutanlığı tarihleri ve adaylarda aradıkları şartları değiştirme hakkını saklı tutmaktadır. Bu durumlarda herhangi bir değişiklik yaşandığında jandarma resmi internet sitesinde resmi duyuru yapılır.

2018 Jandarma Alımlarında Diğer Hususlar

 • 2018 jandarma uzman çavuş alımı ne zaman yapılacak? Jandarma uzman çavuş olarak başvuru yapmak isteyen adayların kesinlikle Jandarma Genel Komutanlığı resmi internet sitesini takip etmesi gerekmektedir. Yapılan duyurulardan birisini kaçırdığı zaman eksik başvuru yapabilir. Emekler boşa gidebilir. Dikkatli olarak bütün duyuruları iyi bir şekilde okumak gerekir.
 • 2018 jandarma uzman çavuş alımı ne zaman yapılacak? 20 Mart 2018 olarak belirlenmiş alımların başvuru şartları nelerdir? 2018 yılı içinde yapılacak olan uzman çavuş alımları beden yetenek sınavı ve mülakat ile yapılacaktır. Bu tarihte online olarak başvuru yapan başvuruları sırasında herhangi bir yanlışlık yapan uzman çavuş adayları bilgilerinde değişiklik yapmak isteyebilirler.
 • Değişiklik yapmak için Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ve isim bilgileri ile birlikte tekrardan internet ortamından giriş yaparak müracaatın bitiş tarihine kadar değişiklik yapabilirler.
 • 2018 jandarma uzman çavuş alımı ne zaman yapılacak? Ön başvurular bittikten sonra mayıs ayı içerisinde seçme sınavına girecek olan adayların listesi açıklanacak uzman çavuş adayları başvuruları kabul edildikten sonra yazılı sınav ve on sağlık muayenesi yetenek sınavı mülakat sınavı ve sağlık raporu aşamalarından geçeceklerdir. Sonrasında gerçekleştirilecek olan güvenlik soruşturmasında geçen adaylar Jandarma Genel Komutanlığı uzman çavuş adayı olarak eğitime başlarlar.
 • 2018 jandarma uzman çavuş alımı ne zaman yapılacak? Jandarma Genel Komutanlığı resmi internet sitesi üzerinden adayların atama işlemleri gerçekleştirilecektir. Eğitim bittikten sonra ataması gerçekleştirilecek olan uzman çavuşlar Jandarma Genel Komutanlığı uzman erbaş bünyesinde istihdam edilecektir. Bedensel sınav mülakat ve güvenlik soruşturmasından olumlu puan almış olan adaylar yine Jandarma Genel Komutanlığı üzerinden yapılmış olan ilan ile atılacaklardır.
 • 2018 jandarma uzman çavuş alımı ne zaman yapılacak? Adayların atamaları konusunda başka bir tebligat olmayacaklardır. 20 Mart 2018 tarihinde yapılacak olan uzman çavuş alımlarında adaylardan askerlik şartı istenecek. Ön başvuruda bulunacak olan adayların dosyalarında terhis belgesi bulunması gerekmektedir veya bunların eğitime başlayacağı tarihe kadar terhis olması istenmektedir.
 • Adayların eğitim durumunun lise mezunu olması gerekmektedir. En az lise mezunu olmayan adaylar ön başvuru da dahil bulunamazlar. Herhangi bir terör suçuyla yargılanmış olan kişiler davası ileri tarihe atılsa bile başvuruda bulunamazlar. Askerlik terhisinin arkasından 3 yıl geçmeme şartı devam etmektedir. Askerliğin bitiminden sonra 3 yıl içinde olan adaylar başvuruda bulunabilirler. 2018 jandarma uzman çavuş alımı ne zaman yapılacak? Güvenlik soruşturması sonrasında eğitimde dahi olan adayların yanlış bir durumunun ortaya çıkmasında eğitimden çıkarılırlar.
 • Türk Silahlı Kuvvetleri 2018 yılı içerisinde 43 bin kişi istihdam edecektir. Adaylar en az 164 boyunda olabilirler. Adayların askerlik görevine gölge düşürecek hiçbir görev be eylemde bulunmamış olmaları gerekmektedir. Fizik yapısı düzgün olan, kusursuz fiziğe sahip olan adaylar seçilecektir. Taksirli suçlar dahilinde 6 aydan fazla hüküm gitmemiş adaylar 20 Mart 2018 tarihinde yayımlanacak olan alımları başvuruda bulunabilirler.

2018 – JANA Sınav Başvuruları Ne Zaman Başlıyor

2018 Yılı Jandarma Kadın-Erkek Subay ve Astsubay

Jandarma Astsubay Nasıl Olunur ?


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 17 YORUM
 1. Avatar Ahmet Yılmaz dedi ki:

  2018 yılı alımları için çok güzel birşey yapıp yaş sınırını 29 a çıkarıp terhis tarihi hala 3 yıl gecmemiş olması zorunluluğunu çok mantıksız buluyorum. Bu ibarenin ön başvuru tarihine kadar değişmesini temenni ediyoruz

 2. Avatar mehmet dedi ki:

  Askerlik şartı aranmıyordu son alımda 2018 de askerlik şartı arandığından eminmisiniz?

  1. Avatar Levent dedi ki:

   İnşAlllah aranmıyordur

 3. Avatar Cagkan dedi ki:

  Terhis tafihini kaldırılmasinı talep ediyorum lise mezunuyum 28 yasjndayım vatanim icin seve seve gorev yapmaya hazırım gereginin yapilmasini arz ederim…

 4. Avatar Oğulcan dedi ki:

  ASKERLİK YAPMA ŞARTI YOKTU NASIL YA LÜTFEN ÇABUK DÖNÜN, NOLUR ASKERLİK ŞARTI OLMASIN.

 5. Avatar Oktay dedi ki:

  20 Mart oldu jandarma sitesinden başvuru işlemini göremedim ben ?

 6. Avatar yasin dedi ki:

  29 yas guzel terhis suresi 3 yil bunu duzeltin

 7. Avatar Emre dedi ki:

  E devlet uzerinden cumhurbaskanligina sikayet dilekcesi doldurun beyler yas sorunu terhis sorunu askerlik yapmadanda uzman olmak gibi nekadar cok sikayet okadar daha iyi

 8. Avatar Ökkeş dedi ki:

  Sınav tarihimi nasıl erteleyebilirim yardımcı olabilirmisiniz ?

 9. Avatar Ahmet dedi ki:

  Saçma sapan bi haber bu
  Beyler jandarma uzman çavuş alımı bu sene daha açılmadı bizlerde onu bekliyoruz
  20 Mart’ta açılmış olan Milli savunma bakanlığına bağlı olan uzmanlık
  Bu haberde ikisini birbirine karıştırıp çorba gibi yapmış.
  20 Mart’ta olan başvuru askerliğin başlamış olmasını gerektiren.
  Jandarma uzman en az lise mezunu olarak askerliğe hiç başlamamış olarakta başvurabiliyorsun.

 10. Avatar Cumali dedi ki:

  Merhaba
  Jandarma uzman çavuş başvuruları başladı mı?

 11. Avatar Ali dedi ki:

  Jandarma uzman erbaş alımı bu yıl askerlik şartsız olacak mı gecen dönem den daha mülakata gitmeyen ler var inşşalah bir sorun çıkmaz beklemekten sıkıldık ilan yayınlansn artık

 12. Avatar Emre dedi ki:

  Askerlik sarti yok resmi gazetede yayinlanmisti

 13. Avatar Baran dedi ki:

  Astsubay alımları bitince uzman jandarma alımları başlayacak diye tahmin ediyorum.önce subaylık başladı .astsubaylık 24 nisanda bitiyo başvurular.mayıs haziran gibi olur diye tahmin ediyorum uzmanlıklarında

 14. Avatar Ahmet dedi ki:

  Yaş şartı 27 degilmiydi 29 söz lesmeli erler için

 15. Avatar Erkan dedi ki:

  Arkadaşlar yas şartı 27 degılmı ben nısanda sınava gördüm yastan dolayı elendim acaba bu yas şartı doğru habermı

 16. Avatar Oguz dedi ki:

  2017 /10 2. Grup 18 nisanda sinav islemlerimi hallettim 25 nisanda saglik rqporumu aldim ve gonderdim bildigim kadariyla hastanede gonderdi ve su an haziran ayindayiz hala alimlarla alakali bir faaliyet yok guvenlik sorusturmasinin bittgini nerden anlayacagiz ve atamalar ne zaman gerceklesecek ne kadar bekleriz bilgisi olan arkadaslar bizi aydinlatirsa sevinirim