2018 – Jandarma Sözleşmeli Astsubay Başvurusu ve Alımları

22.01.2018
6.211
A+
A-
2018 – Jandarma Sözleşmeli Astsubay Başvurusu ve Alımları

Geçtiğimiz günler içerisinde Jandarma Sözleşmeli Astsubay başvurusu ve alımları 2018 için müjdeli haber Jandarma Genle Komutanlığı’ndan gelmişti. Gelen müjdeli haberin sonrası aday olmak isteyen kadın ve erkek vatandaşlar sevinç yaşamış ve araştırma yapmaya başlamışlardır. İlana başvurmak isteyen adaylar için yazımızda bilgilendirme amaçlı açıklamalarda bulunacağız. 2018 yılı için alınacak olan astsubay alımlarının arttırılacağı belirtilmiştir ve komando branşına bayan alımının da fazlaca olacağı söylenmişti. Tarihimizde yer edinmiş kadın rolleri gibi kadınlar yetiştirmek için komando bayan alımı yapmak için Jandarma Genel Komutanlığı harekete geçmiştir.

Jandarmada %1’lik bir yere sahip olan bayanların varlığının yüzde 10’a çıkarılacağı açıklandı. Jandarma Genel Komutanlığı çatısı altında 776 adet kadın astsubay görev almaktadır. Jandarma Sözleşmeli Astsubay Başvurusu ve Alımları 2018 için başvuracak olan adaylar için her 100 kişiden 10 tanesi kadın aday olacaktır. 20148 tarihinde alınacak binlerce askeri personel sıkı bir eğitim programından geçirilecek. Astsubay demek Silahlı Kuvvetler Yasasına göre Astsubay Meslek Yüksekokullarında yetişen ve orduya, silahlı kuvvetlere katılan rütbelidir.

Astsubaylar çavuştan astsubay kıdemli başçavuşa doğru rütbesi olan asker kişilere denilmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri 12 yıl boyunca sözleşmeli subay/astsubay alımı yapmaktadır. Sözleşmeler belirlenen zamanlara göre yapılmakta olup zamanı bitince yenilenmek zorundadır. Muvazzaf olarak görevine devam etmek isteyen astsubaylar yazılı bir sınava tabi tutulmaktadır.

Jandarma Sözleşmeli Astsubay Başvuru Şartları 2018

 • Türkiye cumhuriyeti vatandaşı olmak gerekmektedir.
 • Fakültelerin yüksekokulları veya meslek yüksekokulları veya bu okullara denkliği bulunan Yükseköğretim Kurumu tarafından kabul edilmiş yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarının birinden mezun olmuş olan veya son başvuru tarihine kadar mezun olabilecek olan adaylar başvurabilecektir.
 • Lisans eğitimini tamamlamış adaylar için Ocak ayı itibari ile 27 yaşını aşmamış olan yani 1 Ocak 1990 ve daha sonraki doğan kişiler başvurabilmektedirler. Lisansüstü eğitimini tamamlamış olan adaylar için 32 aşını bitirmemiş olma şartı vardır yani 01 Ocak 1985 ve daha sonra doğanlar başvuru yapabileceklerdir.
 • Başvurabilecek adayların silah taşımaya ve silahlı görev yapmaya hukuki boyutta bir engeli olamamalıdır.
 • Adaylar Türk silahlı Kuvvetleri Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımalıdır.
 • 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 53. Maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa dahi aday ve evli ise eşinin hiçbir sabıka kaydının olmaması gerekmektedir.
 • Daha önce çalışmış olduğu kamu kurum ve kuruluşlarından ahlaki herhangi bir neden ile veya disiplinsizlik suçları ile çıkarılmamış olmak gerekmektedir.
 • Jandarma sözleşmeli astsubay başvurusu ve alımları 2018 için alkol, uyuşturucu, uyarıcı madde kullanımı sebebi ile tedavi görmemiş olmamak gerekmekte olup tedavi görüyor olmamak da lazımdır.
 • Kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmış olanlar Jandarma sözleşmeli astsubay başvurusu alımları 2018’e başvuru yapamazlar, yapsalar dahi geçersiz sayılacaktır.
 • Sağlık kuralları haricinde başka bir neden ile askeri okullar ile Jandarma ve Sahil Güvenlik eğitim kurumlarından istifa etmemiş veya kovulmamış olmak gerekmektedir.
 • Terör örgütü ve bu örgütlerin yasal veya yasa dışı uzantılı olanları ile alakası olmamak gerekmekte olup bu örgütlerin eylemlerine, toplantılarına, yürüyüş, miting gibi faaliyetlerine katılmamış olmak gerekmektedir.
 • Aday başvurusu yapılan tarihte hiçbir siyasi parti üyeliği bulunmaması gerekmektedir ve hiçbir siyasi partiye üyeliğiniz olmadığını yazılı beyan ile kanıtlamak zorundasınızdır.
 • Jandarma sözleşmeli astsubay başvurusu ve alımları 2018 için başvuru yapacak olan adayların güvenlik soruşturması ile arşiv soruşturmalarının olumlu sonuçlanması gerekmektedir.
 • Başvuru yapan adayların kılavuzda belirtilen şartlardan herhangi birini taşımadığının anlaşılması durumunda sınav sonuçları dahi beklenmeksizin aday öğrencilikleri geçersiz olacaktır. Öğrencilikleri başlamış ve eğitim süresi içinde olsalar dahi öğrencilik durumları sona erdirilecektir. Yalan beyan veren bireyler için soruşturma başlatılacaktır.

Jandarma sözleşmeli astsubay başvurusu ve alımları 2018 ne zaman başlayacak

Resmi açıklamaya göre Kara Kuvvetleri komutanlığı için 2427 subay, 2657 astsubay, Deniz Kuvvetleri komutanlığı için 693 subay ve 836 adet astsubay alımı olacak. Hava Kuvvetleri komutanlığı için 341 adet subay ve 1899 adet astsubay alımı olacaktır. Özel Kuvvetler Komutanlığı için ise 300 adet subay alımı, 600 adet astsubay alımı olacağı belirtilmiştir. Bu başvuru içerisinde bayan alımı da çok olacağından binlerce başvuru olacağı yığılmalar olacağı tahmin edilmektedir. 8 Bine yakın kadın astsubay ve subay alımı olacağı duyurulmuş idi. İç güvenliği sağlamak amacı ile yapılan sözleşmeli astsubay alımları ile ülke kontrolü amaç haline gelmiştir.

Jandarma Genel Komutanlığının İçişleri Bakanlığı bünyesine alınması ile de jandarma alımları yoğunluk kazanmıştır. Jandarma bünyesinde bulunan kadın astsubay sayısının çok az olması rahatsız edici bir durum halini almıştır. Jandarma sözleşmeli astsubay başvurusu ve alımları 2018 Askeri aday belirleme için yapılacak olan sınav 18 Mart 2018 tarihinde başlayacaktır. 2018 yılı için sözleşmeli astsubay alımlarında beklemede kalmak gereklidir. 2017 yılı astsubay ve subay alımları daha tam anlamı ile tamamlanmış değildir. Jandarma Genel Komutanlığı 2017 yılı için sözleşmeli astsubay alımları sonuçlarını 30 Ekim 2017 tarihinde yayımlamıştır ve ek olarak sonrada 1700 kişi daha açıklamıştır. 2017 yılı için sözleşmeli astsubay alımları tamamlandığı takdirde 2017 yılı için sözleşmeli astsubay alımları ilanları yayımlanmaya başlayacaktır. Biz de 2018 yılı takvimi için sizleri bilgilendireceğiz.

Jandarma Astsubay Meslek Yüksekokulu Başvuru Biçimi Ve Seçim Aşamaları

Jandarma Özel Harekat (JÖH) Nasıl Olunur?

2018 – Jandarma Uzman Erbaş Alımı

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 63 YORUM
 1. Canan dedi ki:

  Merhaba, sözleşmeli astsubaylıkta parkurun kalktığına dair söylentiler var. Bunun yerine yalnızca Mekik şınav 1.500 metre koşu olacağı söyleniyo. Doğruluğu nedir acaba bilginiz var mı?

  1. ASUMAN dedi ki:

   KOLAY GELSİN ÖNCELİKLE BEN ÖN LİSANS MEZUNUYUM VE SÖZLEŞMELİ ASTSUBAY İÇİN BAŞVURMAK İSTİYORUM NE ZAMAN BELLİ OLACAK VE SINAV 18 MART O SINAVA KİMLER GİRİYOR BAŞVURU YAPMAK İÇİN FORMLAR NERDE.

 2. Canan dedi ki:

  Merhaba, sözleşmeli astsubaylıkta parkurun kalktığına dair söylentiler var. Parkur yerine sadece mekik şınav 1.500 m koşu olacagı söyleniyor. Bilginiz var mı acaba?

 3. Canan dedi ki:

  Sözleşmeli astsubaylıkta parkurun kaldırıldıgıne dair söylentiler var. Parkur yerine yalnızca mekik şınav 1.500 metre koşu yapılıyormuş. Parkur var mı yok mu? Bilginiz var mı?

 4. MEHMET KARATAŞ dedi ki:

  J.GNKLIĞINA SÖZLEŞMELİ ASTSUBAY SINAVLARINDA EK KAYIT KONTENJANINA KAC KİŞİ ALINACAK

 5. Erşan Kabalak dedi ki:

  Jandarma sözleşmeli subay ve astsubay basvu rular ne zaman

 6. Erşan Kabalak dedi ki:

  Sözleşmeli subay ve astsubaylar basvuru lar ne zaman başlayacak

 7. rstldgn dedi ki:

  Orta okul mezunu alıyor mu

 8. Sinan dedi ki:

  Önlisans dan sözleşmeli astsubay başvurusu ne zaman bı bilgi verir misiniz .

  1. Münüü dedi ki:

   Muhtemelen Mart sonunda başlar. Geçen yıl öyleydi. İlla ki yayınlanır. Sabır…

   1. Özgür dedi ki:

    Selamın aleyküm kardeş bu martta yapılacak sınavla önlisanlıların alımı farklı oluyor değil mi

 9. nezih dedi ki:

  lütfen biri bişey desin sözleşmelı ast subay alımı internetten başladımı başlamadıysa ne zamn .9 ocak ta başladı 15 şubata kadar denilmiş eğer öyleyse başvuru formu nerde bi aydınlatın.

  1. Abdullah dedi ki:

   Aydinlatan varmi ??

 10. SAMET dedi ki:

  YAŞ ŞARTI ESNETİLMELİ ÖN LİSANS MEZUNLARI İÇİN YAŞ ŞARTI 30 YAPILMALI, UZMAN JANDARMA ALIMLARINDA YAŞ 27 YAPILDI ASTSUBAYLAR ALIMLARIN DA DA YAŞ ŞARTI ESNETİLMELİ

 11. Dnz dedi ki:

  Ön lisans son sınıftayım aksilik çıkmazsa yarım dönemim var KPSS şartı varmış ben 2016 da girdim fakat orta öğretim den başvuru yapa bilirmiyim çok istiyorum astsubay olmayı yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler..

  1. sfdsf dedi ki:

   aynı durum bendede var

 12. Sefika dedi ki:

  Astsubaylık başvurusuna nasıl yapılır ÖSYM’ye de sadece harp okulu okuyanlara var ve yaşınız dolmuştur yaZıyor halbüki buradaki açıklamada 27 yaş diyor 91 doğumluyum başvuru formu nerde doldurmam lazım 15 şubat son yaZıyor

  1. alicn dedi ki:

   en az lise mezunu yas sınrı 21 astsubay myo 2 yıllık eğiitm alcaklar içindi

 13. Jan asby dedi ki:

  Ben myo mezunuyum başvuru yapmak istiyorum başvurular ne zaman açılacak bilgisi olan var mı

 14. eser dedi ki:

  18.03 sınav tarihi deniyor. ama başvuru formu herhangi bir yerde mevcut değil.

  1. alicn dedi ki:

   onlar astsubay myo gidicek ögrenciler için yaş sınırı 21 en az lise mezun

 15. Emre dedi ki:

  Mera ben onllisans mezunuyum astsubay basvurulari takip ediyorum ama kesin bisey bulamiyorum bi bilgi verirseniz senirim

  1. Özgür dedi ki:

   Bu 18 martta bi sınav var eğer ki o myo için se yani önlisans farklıysa mart nisan gibi açıklanır diye düşünüyorum internette de öyle görünüyor geçen sene mart nisan arası başvurular açılmış

 16. ayşegül dedi ki:

  sözleşmeli astsubay başvuruları ne zaman başlayacak ?

 17. Münüü dedi ki:

  Ben EK 1700ün 153.yedeğiydim. Malesef 121 e kadar aldı ve sonlandırıldı. Söylenecek sözüm kalmadı…

 18. Sebiha dedi ki:

  SÖzlesmeli astsubay da bayan alimlari olacak mi ?

 19. Burak AKDAĞ dedi ki:

  Merhaba dostlar yardımcı olursaniz mutlu olacağım,

  2018’de J. uzman erbaşlıkta özel harekata başvuracağım. Lisans mezunuyum. Sporda, mülakatta hiç sorun yaşayacağımı tahmin etmiyorum. Dağcılığım var; fakat 1 dişim çarpık ve arka 1 dişim eksik. Sizce durumum ne olur? Diş yüzünden olumsuz bir durum olursa kahrolurum.

  Sevgiler,

 20. Bayram45 dedi ki:

  Astsubay olmak istiyorum önlisans mezunuyum 2 senelik ne zaman açıklanacak sabırsızlıkla bekliyorum

 21. Efsane dedi ki:

  Jandarma astsubaylık için başvuru Mart ayında siteyi takip edin jandarma gov tr Mart sonununu bulmaz

 22. Emrah dedi ki:

  Önlisans mezunuyum doğum tarihim 10.11.1990 bu siteden Assubay başvuru yaş sınırı 28 yaşından gün almayanlar 01 ocak 1990 ve sonrası başvuru yapıyor deniliyor ben başvuru yapabilecekmiyim

 23. Hilal dedi ki:

  ön lisans mezunu bir bayanım 21 yaşındayım başvuru tarihi ne zaman heyecan ile bekliyorum

 24. Aksoy dedi ki:

  KPSS şartı varmi varsa kaç puan saygılar

  1. Tolga dedi ki:

   Sözleşmeli astsunaylıkta kpss sartı yok. 18 martta sınav var dediği başvurular acılıcak diye biliyorum.

 25. Halil dedi ki:

  Sözlesmeli astsubaylik alimi icin sadece verilen tarih 18 mart fakat az bi sure kaldi daha basvuru bile aciklanmadi nasil olacak bu surec yoksa o sinav universitesini okuyacaklar icin mi acaba bir bilgi verirseniz cok seviniriz

 26. Erkan dedi ki:

  Astsubaylikta Onlisans yas sinirmi 27 midir

 27. sinem dedi ki:

  Onlisans mezunuyum basvurular nezaman 21 yasindayim kpss puan sarti varmi bizleride gorun artik yeter

  1. Tolga dedi ki:

   Sözleşmeli jandarma astsubatlıkta kpss sarjı yok. Onlisanssan bölümün önemli.

 28. Çiğdem dedi ki:

  Merhaba önlisans mezunuyum. Astsubay olmak istiyorum alımlar kpss puanı ile mi olacak ve başvurular ne zaman yardımcı olursanız sevinirim.

 29. Kübra ayaz dedi ki:

  Önlisans mezunuyum astsubylik icin bilgi almak istyorum bi cok sayfayi takip ediyorum ama kesin bilgi yok ne yapmam gerekiyo alimlar ne zmn

  1. Tolga dedi ki:

   Basvuru klavuzu acıklandıgında net olarak belli olur. Her seferinde değişen seyler olabiliyor. Normalde 1500 metre kosusu yoktu ama son alımda parkurla birlikte kosuyuda yaptırdılar. O yuzden söylenen tarih 18 mart denilio ozmana kadar parkura hazırlan derim. Jandrama astsubaylıkta myo dan mezun oldgun bölümde su farkı var ger seferimd farklı myo bölümünden alıyor.

 30. Muhammet dedi ki:

  Bölüm şartı varmı sözleşmeli astsubaylıkta

 31. dilan dedi ki:

  Evliyim basvurabilirmiyim evli bayanlar basvura biliyorum

 32. elif dedi ki:

  arkadaşlar astsubaylık başvurusu başladı mı

 33. Enes dedi ki:

  Arkadaşlar basvurular ne zaman acilcak bilgisi olan varmi ve elektrik bolumu aliyormu

 34. Manısa45 dedi ki:

  Burdakı habere göre bugun basvuruların baslaması lazım neden ılan acılmadı bılgısı olan varsa yardımcı olursa cok sevınırım

 35. Yasemin dedi ki:

  Lisans Mezunuyum Sozlesmeli subay bayan alimi olacakmi ? Basvuru tarihleri nezaman ? KPSS sarti varmi bilgi verebilirmisiniz

 36. Leyla dedi ki:

  Ya 18.de başvuru şartları belli olucak diyo halen bisey yok

 37. kaya18 dedi ki:

  MSÜ sınavına girdim.Jandarma astsubay MYO bu sınavlamı alcak yoksa ayrı bir basvurusumu var ?

 38. Baran dedi ki:

  Sanırım bu alımlar için( uzman jandarma ve astsubaylık) nisan ayını beklemek gerekiyor.
  Bol bol kondisyon spor yapın derim ben öyle yapıyorum.şu an avantajlıyız spor için bolca zamanımız var.

 39. Hatice dedi ki:

  1992 dogumluyum ve önlisan mezunuyum basvuru yapabılırmiyim

 40. Kadir dedi ki:

  Ben bu sistemini bi anlamadım başvuru ne zaman kesin bi tarih verilmiyor nasıl bi sistem anlamadım ben iki yıl mezunum hala başvuru bekliyorum

 41. esra dedi ki:

  Sosyal hizmet önlisans mezunuyum 1991 eylul 20 dogumluyum 1990 ve sonrasi alinacak diyo arladaslar basvuru yapabiliyorum degil mi

 42. Zeynep dedi ki:

  evliyim başvuru yapabiliyor muyum

  1. Admin dedi ki:

   Evet.

 43. Tuğba dedi ki:

  Evliyim çocuğumda var orta okul mezunuyum acaba sözleşmeli astsubay olabilir miyim?

 44. Eyşan dedi ki:

  4 yıllık üniversite okuyorum. Bu sene son sene geçici diploma ile sözleşmeli astsubay olabilirmiyim.

 45. Merve dogan dedi ki:

  Arkadaşlar bu sene denilen göre kpss isteyeceklermis bilgisi ilan varmı birde bilgisayar bölümünü çagırırlarmı

 46. Mervee dedi ki:

  Başvurular daha başlamadı mı nisana girdik

 47. Merve dedi ki:

  Önlisans bölümleri arasında benim bölümüm yazmiyor basvursam kabul edilmez mı kesin?

 48. Tuncay dedi ki:

  Neden sınav yaptığı halde KPSS istiyor anlamıyorum yine başvuru yapamıyorum

 49. Leyla dedi ki:

  Bölümum tibbi sek olurmu basvuru yapsam

  1. Leyla dedi ki:

   Ya biri bisey desin bilgi bilgi verin başvurular biticek

 50. Hüseyin Aldemir dedi ki:

  Merhaba,
  2018 yılı astsubay alımında 40 kişi muvazzaf alınmış. Bunlar sağlık branşlı mı?? Net olarak bilen cevap versin lütfen…