2018 – Jandarma Astsubay Alımı ve Başvuru Şartları

20.02.2018
1.931
A+
A-
2018 – Jandarma Astsubay Alımı ve Başvuru Şartları

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde bulunan komutanlıklar zaman zaman personel alımı için duyuru yapmaktadır. Yapılan duyuru da başvuru süreci ve istenen şartlar gibi bütün detaylar belirtilmektedir. Böylece ihtiyaç duyulan personel buradan karşılanmış olmaktadır. Jandarma Genel Komutanlığı da yakın zamanda böyle bir duyuru yayınladı ve astsubay alacağını açıkladı.

2018 – Jandarma Astsubay Alımı için İstenen Şartlar

2018 – Jandarma astsubay alımı yapılırken istenen şartlar şunlardır:

 • Başvuru yapan adayların T.C. vatandaşı olması istenen ilk şarttır.
 • Adli sicilinin temiz olması başvuru için çok önemlidir. Daha önceden işlenmiş suçların affedilmesi dahi başvuru yapmaya engel teşkil etmektedir. Astsubay olmak isteyen kişilerin bu duruma dikkat etmesi gerekmektedir.
 • Türk Silahlı Kuvvetleri için disiplin çok önemlidir. Bundan dolayı astsubay olmak isteyenlerin daha önceden sivil ya da askeri okullardan çıkarılmamış olması gerekmektedir. Bu durum Türk Silahlı Kuvvetleri için de geçerlidir. Yani daha önceden TSK’da bulunan ve herhangi bir nedenden dolayı buradan çıkarılan kişilerin başvuruları kabul edilmemektedir.
 • 2018 – Jandarma astsubay alımı için aranan şartlardan birisinin herhangi bir terör örgütüyle irtibat ya da iltisak durumunun olmamasıdır. Bunun için kapsamlı bir arşiv taraması yapılmaktadır. Buradan gelen sonucun olumsuz olması durumunda başvuru yapan kişilerin başvuruları reddedilmektedir.
 • Astsubay olmak isteyen adayların herhangi bir bayan ya da erkekle nikahsız yaşamaması da aranan şartlar arasında bulunmaktadır.
 • Daha önceki görev yaptığı kurumlarda ahlaki ya da disiplinsizlik nedeniyle çıkarılma durumları da başvurunun kabul edilmeme sebepleri arasında yer almaktadır.
 • Başvuru yapacak kişilerin ön lisans ya da lisans mezunu olması gerekmektedir. Yani en az iki yıllık bir fakülteden mezun olma aranan şartlar arasında bulunmaktadır.
 • Ön lisans mezunlarının 25 yaşını, lisans mezunlarının ise 27 yaşını bitirmemiş olması gerekmektedir. Bu yaşların üstündeki kişilerin başvuruları doğrudan reddedilmektedir.
 • 2018 – Jandarma astsubay alımı yapılırken sağlık raporu da istenmektedir. Belirtilen hastanelerden sağlık raporu almak ve bu raporu alırken de muvazzaf astsubay olma başvurusu için kullanılacağını belirtmek gerekmektedir. Sağlık raporunu alamayanlar elenmektedir.
 • Jandarma astsubay olabilmek için son yapılan KPSS’den en az 60 puan almak da istenen şartlar arasındadır.
 • Askerlik hizmeti sırasında başvuru yapmak isteyen adaylardan farklı belgeler de istenmektedir. Bu belgeler başvuru kılavuzunda ayrıntılı olarak belirtilmektedir. Bunların eksiksiz olarak alınması gerekmektedir.

Yukarıda belirtilen şartları sağlayan adayların başvuru yapmasının önünde herhangi bir engel bulunmamaktadır. Başvuru yapabilmek için öncelikle TSK ya da Milli Savunma Bakanlığı tarafından jandarma astsubay alımına dair duyuru yapılması ve başvuru tarihlerinin ilan edilmesi gerekmektedir. Yukarıdaki şartları sağlayan kişilerin başvuru döneminde Milli Savunma Bakanlığının resmi sitesi olan www.msb.gov.tr adresine giriş yapmaları ve ilgili bölüme geçiş yaparak başvuru formunu eksiksiz doldurmaları gerekmektedir. 2018 – Jandarma astsubay alımı için doldurulan başvuru formundaki bilgiler doğru kabul edilmektedir.

Bundan dolayı adayların bilgileri doğru bir şekilde girmeleri çok önemlidir. Sonraki aşamalarda verilen bilgilerin yanlış olduğunun anlaşılması durumunda adayların yapmış oldukları başvuru geçersiz sayılmaktadır. Yapılacak başvurudan sonra şartları sağlayan kişiler yapılacak sınavlar için davet edilecektir. İkinci aşamaya geçen kişiler yine internet sitesi üzerinden duyurulacak ve buradan yapılan duyuruyu takip etmek adayların sorumluluğudur.

2018 – Jandarma Astsubay Alımı Yapılırken FYT ve Mülakat Aşaması

2018 – Jandarma astsubay alımı yapılırken adayların fiziksel özellikleri de önemlidir. Adayların boylarının en fazla 210 cm en az ise 164 cm olması istenmektedir. Ayrıca adayların kilosunun da boylara uygun olması gerekmektedir. Boy ve kilo arasındaki ilişkinin nasıl olması gerektiğine dair tablo, başvuru kılavuzunda yer almaktadır. Adaylar oradan kendi boy ve kilolarını kontrol ederek aranan şartlara uyup uymadığını anlayabilirler. 2018 – Jandarma astsubay alımı için öncelikle adaylardan istenen belgelerin kontrolü ve ardından da fiziksel özellikleri kontrol edilmektedir. Fiziksel kontrol sırasında adayların boy ve kilolarının istenen şartlara uyup uymadığına bakılmaktadır. Bu kontrol sırasında istenilen şartlara uymayan kişiler doğrundan elenmektedir. Şartlara uyanlar ise sınav aşamasına geçmeye hak kazanmaktadır.

2018 – Jandarma astsubay alımı yapılırken fiziksel yeterlilik testi altında adayların güç, hız ve çeviklik gibi özellikleri kontrol edilmekte ve buna yönelik testler yapılmaktadır. Bundan dolayı adayların bu teste önceden hazırlanmaları çok önemlidir. Birkaç aylık düzenli bir çalışma ile bu testler rahatlıkla geçilebilmektedir. Fakat bu testler için hazırlanmadan gelenler istenilen dereceleri yapmakta çok daha zorlanmaktadır. Bu testte koşu, şınav ve mekik bulunmakta olup bunların nasıl puanlandırılacağı da kılavuzda net olarak belirtilmektedir. Fiziksel yeterlilik testinden sonra ise mülakat aşaması vardır.

Burada da adayların kendini ifade etme becerisi, disiplin, psikolojik denge gibi özellikleri değerlendirilmektedir. Bu aşamadan sonra ise genel değerlendirme yapılmakta ve başarılı olan adayların güvenlik soruşturması yapılmaktadır. Oldukça kapsamlı olan bu araştırma bittikten sonra gelen sonucun olumlu olması gerekmektedir. Buradan da olumlu sonuç alan adaylar astsubay olmaya hak kazanmaktadır. 2018 – Jandarma astsubay alımı genel olarak bu şekilde olup, jandarma astsubay olmak isteyenlerin mutlaka başvuru için yayınlanan kılavuzu ayrıntılı bir şekilde incelemesi gerekmektedir. Adaylar kılavuzdan çok daha ayrıntılı bilgi edinme şansına sahiptir ki bu da yapılan başvuru ve sonraki sürecin daha kolay yapılmasını sağlayacaktır.

Kara Astsubay Meslek Yüksekokulu Başvuru Ve Seçim Aşamalarına

Jandarma Astsubay Meslek Yüksekokulu Başvuru Biçimi Ve Seçim Aşamaları

Jandarma Özel Harekat (JÖH) Nasıl Olunur?

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 16 YORUM
 1. Osman dedi ki:

  İlgili ilanı ve başvuru formunu bulamadım. Henüz yayınlanmamış olabilir mi? Tam başvuru tarihi ne zaman belli olur ?

 2. serkan dedi ki:

  kayitlar bitti mi subaylik icin

 3. Ya dedi ki:

  2018 Jandarma ast subay alımında bayanlarda alınacak mı

 4. 6909 dedi ki:

  Jandarma astsubay lık için kpss sartı %100 varmı yeni mi çıktı kaldırırlar mı

  1. 6909 dedi ki:

   Bir bilgilendirseniz bni?

 5. enes dedi ki:

  astsubaylıktan subaylığa geçiş oluyormu

  1. enes33 dedi ki:

   yes

 6. 6909 dedi ki:

  Bir bilgilendirseniz bni?

 7. Çetin dedi ki:

  acaba kaytlar başlayıp bittimi yoksa daha belli bir tarih yokmu ilgili biri açıklama yapa bilirmi acaba admin ??

 8. VATANSEVER dedi ki:

  KPSS şartı var mıydı daha önce yada önümüzdeki KPSS e girsek bu mülakatlara faydası varmı ve önlisans yapanlar kaç yaşından gün almamış olması lazım

 9. Ömer Faruk Çalık dedi ki:

  Merhaba, daha önceki yayınlanan başvuru şartlarında ve jandarmanın kendi yayınladığı formda kpss şartı yok muvazzaflık için evet kpss var şakin jandarma astsubay için kpss şartı doğru mudur ?
  Teşekkürler

  1. Zeliha dedi ki:

   Iste anlam veremedigim sey. Henuz klavuz aciklanmamis bi bu sayfada yaziyor kpss diye.

 10. Adem dedi ki:

  2018 dış kaynaktan jandarma astsubay ve kkk astsubay alınları ne zaman olur bi bilginiz yada tahmininiz varmı?

 11. Zeliha dedi ki:

  Klavuz aciklanmadan nasil kesin bilgi veriyorsunuz anlam veremiyorum

 12. enes33 dedi ki:

  kpss sartı yok arkadaslar son 2 senedir kpss ile alım yapılmıyor

 13. Emress dedi ki:

  Ben önlisans mezunuyum ve 23 yaşındayım jandarma alımlarına başvuru yapabilirmiyim bu konuda Bilgilendirme yapabilirmisiniz