2018 Jandarma Astsubay Alımı Başvuruları ve Şartları Neler?

2018 Jandarma Astsubay Alımı Başvuruları ve Şartları Neler?

Ülkemizde görev yapan güvenlik güçlerinden bir tanesi olan Jandarma Genel Komutanlığıdır. Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde yer alan personellere genel olarak jandarma denilmektedir. Meslek sahibi olmak isteyen kişiler tarafından sıklıkla tercih edilen Jandarmalığın farklı birimleri bulunmaktadır. Bunlar arasında yer alan jandarma astsubaylık gençler arasında oldukça popülerdir ve birçok kişinin hayalini süsleyen meslek konumundadır. Jandarma astsubay olmak isteyenlerin bilmesi gereken bazı hususlar vardır.

2018 Jandarma astsubay alımı başvuruları ve şartları neler sorusunun cevabının net olarak bilinmesi son derece önemlidir. Bu sorunun cevabını öğrenmeden kesinlikle başvuru yapmayınız. Aksi takdirde yapacağınız işlemlerden bazıları yanlış olabilir ve bütün başvuru geçersiz sayılabilir. Yazımızın içerisinde bahsedeceğimiz hususları dikkate alarak hareket etmeniz size bir takım kolaylıklar sağlayacaktır.

2018 Jandarma Astsubay Alımı Başvuruları ve Şartları Neler?

2018 Jandarma astsubay alımı başvuruları ve şartları neler konusu oldukça geniştir. Söz konusu başvurunun yapılabilmesi için bazı şartların sağlanması gerekmektedir ki bunların sağlanmaması durumunda başvuru geçersiz kabul edilecek ya da sistem tarafından başvuru yapmanız engellenecektir. Aranan başvuru şartlarından bazıları şunlardır:

 • C. vatandaşı olmak
 • Bazı bölümlere giriş yapabilmek için lisans bazı bölümler için ise ön lisans mezunu olunması gerekmektedir. Kesin kayıt tarihinden önce mezun olacak kişiler başvuru yapabilmektedir.
 • Başvuru yapacak olan ön lisans mezunlarının 1 Ocak 1991 sonrasında doğmuş olması gerekirken lisans mezunlarının ise 1 Ocak 1986 sonrasında doğmuş olması aranan şartlar arasında bulunmaktadır.
 • Başvuru yapacak adayların 2016 ya da 2017 yılında yapılmış olan KPSS’de puanlarının belirlenen barajın üstünde olması gerekmektedir. Lisans mezunlarının P3, ön lisans mezunlarının ise P93 puan türünden en az 60 almış olmaları gerekmektedir.
 • Şehit ve malul eş ve çocukları için istenen puan ise 48 olarak belirlenmiştir.
 • Adayların silah taşıma ve silahlı görev yapma hususlarında herhangi bir hukuki engellerinin olmaması gerekmektedir
 • 2018 Jandarma astsubay alımı başvuruları ve şartları neler sorusunun bir başka cevabı ise kişilerin fiziki durumlarının bu görevi yapmaya müsait olmasıdır. Bununla ilgili genel bir muayene yapılmaktadır.
 • Adayların adli sicillerinin temiz olması
 • Geçmiş yaşantılarında ahlaki sorunlar, disiplinsizlik ve uyuşturucu gibi olumsuz unsurların olmaması gerekmektedir.
 • Kamu haklarından mahrum bırakılmamak
 • Başvuru yaparken adayların herhangi bir siyasi partiye üyeliği olmamalıdır.

2018 Jandarma astsubay alımı başvuruları ve şartları neler sorusunun bir kısmı genel olarak yukarıda yer alan hususlardır. Bu hususlara dikkat edilmesi ve başvurunun ona göre yapılması gerekmektedir. Özellikle yaş ve KPSS şartı adaylar için son derece önemlidir. Jandarma Astsubay alımının hangi bölümlere yapılacağı ilgili kılavuzda yer almakta olup bunlardan bir kısmının lisans mezunu olmaları istenirken diğer kısmının ise ön lisans mezun olması istenmektedir. Kılavuzda yer alan tabloda bununla ilgili de ayrıntılı bilgi bulunmaktadır.

Başvuruların Yapılması

2018 Jandarma astsubay alımı başvuruları ve şartları neler konusunda bilinmesi gereken bir başka husus ise başvuruların ne zaman yapılacağı ile ilgilidir. İlgili birimlerden yapılan açıklamalara göre başvurular 2 Nisan ile 23 Nisan arasında yapılacaktır. Adaylar başvurularını e-devlet şifresi ile yapabilmektedir. Bunun için http://www.jandarma.gov.tr/ ya da http://www.jsga.edu.tr/ adresine giriş yapılması gerekmektedir. Buradan başvuru kısmına tıklayınca yeni bir sayfaya yönlendirme yapılmakta ve buraya e-devlet şifrenizi kullanarak giriş yapmanız gerekiyor. Buradan sonra ise sistem tarafından yapılan yönlendirmeler izlenerek rahatlıkla başvurular tamamlanmaktadır. Bu aşamadan sonra ise sistem tarafından başvuru yapan adayların KPSS puan sıralaması yapılacak ve her alan için alım yapılacak kişi sayısının 10 katı kadar aday davet edilecektir. Bu davet yukarıda belirtilen internet siteleri üzerinden yapılacaktır. Bu daveti alan kişilerin 3-10 Mayıs arasında sınav ücretlerini kılavuzda belirtilen hesaba yatırmaları gerekmektedir.

İstenen Belgeler

2018 Jandarma astsubay alımı başvuruları ve şartları neler konusunda bir sonraki aşamada ise davet edilen kişilerin getireceği belgelerdir. Bu belgeler şunlardır:

 • C. kimlik numarasının olduğu nüfus cüzdanın aslı ve fotokopisi
 • Sınav başvuru dilekçesi (Bu belge sistemden alınacaktır. “Aday bilgi formu” çıktısı alındıktan sonra imzalanarak getirilecektir.)
 • Başvuru için gereken mezuniyetlere ait diploma ya da geçici mezuniyet belgelerinin aslı ve fotokopisi (17 Eylül 2018’e kadar mezun olacak adaylar ise öğrenci belgeleri ve bunun fotokopisini getirecektir.)
 • 4 adet biyometrik fotoğraf (Son 1 yıl içinde çekilmiş olmalıdır.)
 • KPSS sonuç belgesinin bilgisayar çıktısı
 • Adli sicil belgesi
 • Siyasi partiye üye olunmadığına dair yazılı beyan
 • Sınav ücretinin yatırıldığını gösteren dekont

2018 Jandarma astsubay alımı başvuruları ve şartları neler konusunda yukarıdaki belgelerin mutlaka getirilmesi gerekmektedir. Bunlar teslim edildikten sonra adayların fiziki kontrolleri yapılmaktadır. Burada erkek adayların en az 167 cm kadın adayların ise 162 cm olması gerekmektedir. Ayrıca vücut kitle endeksinin de 17 ile 27,49 arasında bulunması gerekmektedir. Bununla ilgili tablo kılavuz içerisinde yer almaktadır.

Değerlendirme

2018 Jandarma astsubay alımı başvuruları ve şartları neler konusunda son olarak ise adaylar fiziki yeterlilik ve mülakat sınavları bulunmaktadır. Bu sınavlardan adayların en az 60 almaları gerekmektedir. Daha sonra ise alınan puanlar şu şekilde birleştirilmektedir:

 • KPSS puanının %30
 • Fiziki yeterlilik puanının %20’si
 • Vücut kitle endeksinin %10’u
 • Mülakatın %40’ı

Bu şekilde hesaplanan puan sonrasında adayların kazanıp kazanmadıkları belli olmaktadır.

Jandarma Özel Harekat Başvuru Şartları 2018

Jandarma Sahil Güvenlik Akademisi Başvuru Koşulları

Jandarma Uzman Çavuş Nasıl Olunur 2018, Şartları Nelerdir?


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Avatar hanifi dedi ki:

  sa ben 16 yaşındayım başvuru yapmak istiyorum lütfen yardımcı olurmsunuz.