Asker Alımları

2018 – JANA Sınav Başvuruları Ne Zaman Başlıyor

Jandarma Genel Komutanlığı personel ihtiyacını karşılamak için sınav yapmakta ve bu sınavın sonucunda göre adayları belirlemektedir. Söz konusu sınav sayesinde başarılı adaylar seçilmekte daha sonra ise farklı sınavlar ve mülakat yapılarak kuruma kabul edilecek olan adaylar seçilmektedir. Söz konusu durum için yapılacak sınava JANA sınavı denilmektedir. 2018 – JANA sınav başvuruları ne zaman başlıyor sorusu bundan dolayı çok sık sorulmakta ve adaylar sınavı kaçırmak istememektedir. Yapılacak olan sınavın tarihinden önce dikkat edilmesi gereken farklı hususlar bulunmakta ve adayların mutlaka bunlara dikkat etmesi gerekmektedir. Aksi takdirde sınav başvurularının bir önemi kalmamakta ve adayların gereken şartları sağlamaması durumunda doğrudan elenmektedir.

2018 – JANA Sınav Başvuruları Ne Zaman Başlıyor ve Aranan Şartlar Nelerdir?

2018 – JANA sınav başvuruları ne zaman başlıyor konusu içerisinde yer alan şartlar farklı alanlara ayrılmaktadır. Adaylardan öncelikle genel şartları sağlaması istenirken daha sonra ise sağlık şartlarının ve öğrenim şartlarının sağlanması da istenmektedir. İstenen bütün şartların sağlanması ise bir zorunluluk olup bütün adayların buna uyması gerekmektedir. Aksi durumda sınava girmenin önemi olmayacak ve adaylar mutlaka diğer aşamalarda elenecektir. İstenen genel şartlar şunlardır:

 • C. vatandaşı olmak aranan ilk şarttır. Farklı ülkelerin vatandaşları kabul edilmemektedir.
 • Taksirli suçlar haricinde adli sicil kaydı bulunmaması da aranan şartlar arasında yer almaktadır. Kişilerin almış oldukları cezalar affedilmiş ya da adli sicilden çıkartılmış olsa dahi yapılacak olan başvuru reddedilmektedir.
 • 2018 – JANA sınav başvuruları ne zaman başlıyor konusundaki şartlardan bir tanesi de adayların milli güvenliğe tehdit olan yapı ve oluşumlarla ilgili herhangi bir irtibatının ya da iltisağının olmamasıdır.
 • Adayların tutum ve davranışlarının mutlaka yasalara uygun olması ve yasadışı oluşumlara sempati duymaması da aranan şartlardandır.
 • Yapılacak olan detaylı güvenlik soruşturmasından geçilmesi
 • Nikahsız bir şekilde herhangi bir bayan ya da erkekle yaşanmıyor olması
 • Adayın daha önce çalışmış olduğu kurum ya da kuruluşlardan disiplinsizlik nedeniyle ayrılmamış olması
 • Kişinin hakkında yedek subay olamaz ya da benzer bir karar bulunmaması
 • Yapılacak olan sınavlardan başarılı olmak ve belirtilen kontenjanının içerisinde bulunmak
 • Başvuru ve diğer aşamalarda istenen belgeleri zamanında teslim edilmesi

Yukarıda belirtilen şartlar genel olup herkesten istenen öncelikli şartlardır. Bunların dışında ekstra bir madde olması durumunda yayınlanacak olan kılavuzda yer alacaktır. Bundan dolayı adayların kılavuzu çok detaylı şekilde incelemesi ve buna göre hareket etmesi gerekmektedir. 2018 – JANA sınav başvuruları ne zaman başlıyor konusunda bunun dışında da aranan şartlar bulunmaktadır. Bunlar genellikle sağlık ve öğrenim ile ilgilidir. Söz konusu şartlardan bazıları ise şu şekildedir:

 • Adayların tam kapsamlı bir sağlık kuruluşundan sağlık raporu alması gerekmektedir. Sağlık raporu alınırken raporun nerede kullanılacağının belirtilmesi ve buna göre de üzerinde “muvazzaf astsubay olur” ya da benzer bir ifadenin bulunması gerekmektedir. Diğer raporlar kabul edilmemektedir.
 • Askerlik oldukça zor bir meslektir ve buna bağlı olarak kişilerin vücut yapılarının buna uygun olması gerekmektedir. Bundan dolayı da aranan şartlar arasında bu da bulunmaktadır. Yayınlanan kılavuzda adaylarda aranan boy ve kilolar belirtilmekte ve adayların buna uyması gerekmektedir. Özellikle boy ile kilo arasındaki denge çok önemlidir.
 • Adayların vücutlarının görünür yerlerinde ciddi bir yara ya da ameliyat izinin olmaması gerekmektedir. Ayrıca yine cilt hastalığı kellik gibi durumu olan adaylar kabul edilmemektedir.
 • 2018 – JANA sınav başvuruları ne zaman başlıyor konusundaki bir başka şart ise adaylarda sara, uyurgezerlik, bayılma ve çarpıntı gibi hastalıklar olmamasıdır.
 • Bunlar dışında adayların hareket kabiliyetlerini kısıtlayan düztabanlık gibi rahatsızlıkları olan adaylarda kabul edilmemektedir.
 • Ağız ve çene yapısında bozukluk olan ve konuşma konusunda sıkıntı yaşayan adayların başvuruları da kabul edilmemektedir.
 • Bunların dışında başvuru yapacak olan ön lisans mezunlarının 25 lisans mezunlarının ise 27 yaşını bitirmemiş olması istenmektedir.
 • Başvuru yapacak olan kişilerin fakülte ya da yüksekokul mezunu olması gerekmektedir. Bu okullardan son kayıt tarihine kadar mezun olacak kişilerin yapacağı başvurular da kabul edilmektedir.

2018 – JANA Sınav Başvuruları Ne Zaman Başlıyor ve Diğer Hususlar

2018 – JANA sınav başvuruları ne zaman başlıyor konusundaki şartlar genel olarak bu şekildedir. Sınav tarihi ile ilgili ise şuana kadar net bir açıklama yapılmış değildir. Söz konusu tarih geçmiş yıllarda genellikle yılın ilk aylarında olmaktaydı. Yapılan açıklamalar dikkate alındığından bu senede benzer bir takvimin izlenmesi beklenmekte olup buna göre sınavın Mart ya da Nisan ayında olacağı tahmin edilmektedir. Buna bağlı olarak da başvuruların yine bu aylarda yapılması beklenmektedir. Yapılacak olan sınavı ÖSYM düzenlemektedir. Bundan dolayı kurumun yapmış olduğu diğer sınavlarda uyguladığı kuralları bu sınavda da uygulamaktadır.

2018 – JANA sınav başvuruları ne zaman başlıyor konusundaki genel hususlar bu şekildedir. Sınav başvurusu yapıldıktan sonra adaylar belirlenen kontenjana bağlı olarak ikinci aşama için adaylar davet edilmektedir. İkinci aşamada adaylara fiziki yeterlilik testi ve mülakat sınavları yapılmakta ve buradan alınacak sonuçlara göre sınavı kazanan kişiler belirlenmektedir. Söz konusu durum ile ilgili yayınlanacak olan kılavuzda ilgili bütün hususlar belirtilecektir. Adaylar buradan alacakları bilgiler ile sınavın süreçleri hakkında daha net fikirlere sahip olabilmektedir.

2018 Yılı Jandarma Kadın-Erkek Subay ve Astsubay

JANA (Jandarma Astsubay ) Sınav Başvuruları Ne Zaman Yapılacak

Komando Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Sen bu kafayla polis olma dostum git limon sat karnını doyur.. ısrarla olmak istiyorum diyosanda bu kafayı değiştir.

  2. Yok artık… polis olmaya engel değildir tabiki. neticede yönergede bahsedilen genelev fuhuş randevuevleri…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu