2018 HKK PİLOT Adayı Muvazzaf Subay Alımı

22.09.2018
1.044
A+
A-
2018 HKK PİLOT Adayı Muvazzaf Subay Alımı

Hava Kuvvetleri Komutanlığı pilot adayı muvazzaf subay alımı yapıyor.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı yayınlamış olduğu ilanla pilot adayı muvazzaf subay alınacağını açıkladı.

İlanlar gelmeye devam ediyor. Polislik , bekçilik , memur alımları ilanları yayınlanırken şimdi ise Hava Kuvvetleri Komutanlığından subay ilanı geldi. Subay olmak isteyen adayları heyecanlandıran ve yakından ilgilendiren bu alımın detayları,  yazımızın devamında.

2018 Hava Kuvvetleri Komutanlığı Muvazzaf Subay Alımına Kimler Başvurabilir ?

 1. Mezun olduğu lisans programına LYS MF-4 Puanı ile yerleşmiş olmak,
 2. En az dört yıl ve daha fazla süreli ( Aşağıdaki tabloda belirtilen ) fakülte/yüksekokul programlarından mezun olanlardan kanuni sebeplerle (öğrenim, tecil vb.) henüz askerlik yükümlülüğünü yerine getirmemiş olanlar,
 3. En az dört yıl ve daha fazla süreli ( Aşağıdaki tabloda belirtilen ) fakülte/yüksekokul programlarından mezun olanlardan askerlik hizmetini yapmakta olan yedek subay, kısa dönem erbaş ve erler veya askerlik hizmetinden terhis olanlar (hakkında “yedek subay olamaz” kararı olanlar başvuramazlar.),
 4. Erbaş ve erlerden askerlik hizmeti esnasında veya terhislerini müteakip ( Aşağıdaki tabloda belirtilen )  en az 4 yıllık fakülte/yüksekokul programlardan mezun olanlar ön başvuru yapabilecektir.

2018 HKK Pilot Adayı Muvazzaf Subay Alımı Başvuru Genel Şartları

 1. Türk vatandaşı ve erkek olmak,
 2. Taksirli suçlar hariç olmak üzere; affa veya zaman aşımına uğramış yahut para cezasına çevrilmiş veya ertelenmiş, hükümlülüklerine ilişkin kayıtları adli sicilden çıkartılmış olsa bile, bir cürümden hükümlü bulunmamak veya soruşturma altında olmamak,
 3. Sivil ve askerî okullardan herhangi bir nedenle çıkarılmış olmamak,
 4. Her ne sebeple olursa olsun Türk Silahlı Kuvvetlerinden çıkarılmamış olmak,
 5. Yapılacak arşiv araştırması ve güvenlik soruşturması sonucu olumlu olmak,
 6. Herhangi bir kadın ile nikâhsız olarak birlikte yaşamamak,
 7. Hakkında Yedek Subay olamaz kararı bulunmamak.

Aşağıdaki tabloda yer alan lisans bölümlerinden birinden mezun olmak ;

 • 01 Ocak 2018 tarihi itibarı ile düzeltilmemiş nüfus kaydına göre; 24 yaşından büyük olmamak (01 Ocak 1994 ve daha sonraki doğumlular başvurabilir. Sadece yıl hesabı yapılır, ay ve gün hesaba katılmaz.).
 • “Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde” belirtilen boy ve kilo sınırlarında olmak,

2018 HKK Pilot Adayı Muvazzaf Subay Ön Başvuru İşlemleri

Ön başvuru 01 Ekim 2018 (saat 23.59’a kadar) tarihine kadar, https://personeltemin.msb.gov.tr internet adresinden e-devlet şifresi ile giriş yaparak çevrimiçi (online) olarak yapılabilecektir. Şahsen, posta, dilekçe veya diğer şekilde yapılacak başvurular kabul edilmeyecektir.

Adayların T.C. Kimlik Numaraları Aday Numarası olarak kullanılacaktır. Müteakip bütün işlemlerde T.C. Kimlik Numarası (aday numarası) kullanılacaktır. Çevrimiçi (online) Başvuru Formu, T.C. Kimlik Numarası ve ad/soyad bilgileri girilmek suretiyle son müracaat tarihine kadar güncellenebilecektir.

Seçim Aşaması

Seçim aşamasına çağırılacaklar aşağıdaki hususlara göre belirlenecektir;

 • Ön başvuru yapan adayların tüm LYS MF-4 puanları ve MF-4 puanının ait olduğu yıl/yıllara ait MF-4 kişisel sıralamaları ile , aynı yıl/yıllarda MF-4 puanı bulunan toplam kişi sayıları (ÖSYM tarafından yapılan sınava giren ve MF-4 puanı bulunan toplam kişi sayısı) MSB tarafından ÖSYM’den temin edilecektir.
 • MF-4 puanının ait olduğu yıla ait toplam kişi sayısının aynı yıla ait kişisel sıralama sayısına bölünmesiyle her aday için yıl bazında değer elde edilecektir.
 • Adaylara ait elde edilecek değerlerin birden fazla olması durumunda (adayın birden fazla yıla ait MF-4 puanı olması) durumunda en büyük değer esas alınacaktır.
 • Adaylara ait değerler büyük değerden başlanarak sıralanacak, yapılacak sıralama adayların seçim aşamalarına çağrı esasını oluşturacak ve MSB tarafından belirlenen temin edilecek personel kontenjanının en fazla 20 katı sayıda aday seçim aşamalarına çağrılacaktır. (Çağrılacak aday sayısı belirlenirken aynı değere sahip adaylar gözetilecektir.)

Seçim Aşaması faaliyetleri Nelerdir ?

Seçim aşaması faaliyetleri aşağıdaki gibidir ;

 1. Kayıt Kabul ( Boy ve kilo ölçümü de dahil )
 2. Kişilik Değerlendirme Testi,
 3. Fiziki Yeterlilik Testi (Spor),
 4. İngilizce Yeterlilik Sınavı,
 5. Psikomotor Testi,
 6. Mülakat,
 7. Sağlık Kurulu Raporu İşlemleri,
 8. Pilot Adayı Seçme Uçuşu (PASU),
 9. Arşiv Araştırması ve Güvenlik Soruşturması,

Seçim Aşaması Sınavları Gerekli Belgeler Nelerdir ?

 • Üç adet güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasına esas form,
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi / TC Kimlik Kartı fotokopisi,
 • Askerî kimlik fotokopisi, Hâlen askerlik yapan/askerde olan aday, kendisine ait askerî kimlik kartının bir adet fotokopisini beraberinde getirecektir. Askeri kimlik kartının aslı seçim aşamalarında adayın üzerinde bulunacaktır.
 • Lisans diploması,
 • Denklik belgesi, Öğrenimlerini yurt dışında bitirenler için Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından onaylanmış denklik belgesinin aslı (Adayın yanında olacaktır.) ve bir adet fotokopisini getireceklerdir.
 • ATPL (Airline Transport Pilot Licence) / CPL (Commercial Pilot Licence) Sertifikası, ATPL/CPL sertifikası olanlar sertifikalarının aslı ve noter onaylı suretini getirecektir.
 • Terhis Belgesi (Askerlik hizmetini bitirenler için),
 • Askerlik Durum Belgesi,
 • Şehit/gazi eş ve çocuklarına ait ilgili kurumdan (Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından) alınmış onaylı belgenin aslı (adayın yanında olacaktır.) ve bir adet fotokopisi,
 • Adli Sicil Kaydı,
 • Nitelik Belgesi
 • Fiziki Yeterlilik Testine girebilmek üzere adayın spor yapabileceğine dair Tek Hekim Raporu ve Muvafakat name belgesi getirilecektir.
 • Tükenmez kalem (Mürekkepli kalem olmayacak), kurşun kalem, silgi, fiziki yeterlilik değerlendirme testi için uygun spor kıyafeti ve ayakkabısı getireceklerdir.
 • Adayların kayıt-kabul aşamasında teslim edeceği belgeler iade edilmeyecek, saklama süresi sonunda imha edilecektir. Bu nedenle adayların diploma, sertifika vb. belgelerinin asıllarını yanlarında getirmeleri ancak teslim etmemeleri önem arz etmektedir.
 • Adaylar fiziki yeterlilik testi ile mülakata gelirken getirecekleri belgeleri yukarıdaki sıra ile [(1) maddesi üstte olacak şekilde] yarım kapaklı pembe karton dosyaya takılı olarak getireceklerdir. Belgeler şeffaf poşetlere (naylon föye) konulmayacaktır. Dosyanın kapağına büyük harflerle adayın “aday numarası, adı, soyadı ve T.C. kimlik numarası” yazılacaktır.
 • İstenen belgeleri getirmeyen adaylar, belge eksikliğinden dolayı sınavlara alınmayacak ve işlemleri iptal edilecektir.

Asil/Yedek Adayların Belirlenmesi Nasıl Yapılacaktır?

 • ECL, Psikomotor, FYT ve Mülakat sınavlarından alınan puanlar 100 puana tahvil edilerek MSB tarafından belirlenen ağırlık (yüzde) oranlarına göre ayrı ayrı hesaplanacak ve hepsinin toplanması sonucu 100 tam puan üzerinden “Aday Değerlendirme Puanı (ADP)” bulunacaktır. PASU’ya katılacak adaylar ADP’ye göre belirlenecektir.
 • Giriş koşullarını taşıyan şehit veya gazi eş ve çocuklarından tüm aşamalarda başarılı olanlara toplam kontenjanın yüzde 5 (beş)’i kadar kontenjan ayrılarak, kendi aralarında başarı sırası yapılacaktır. Ayrılacak kontenjan miktarının hesaplanmasında kesirli sayılar şehit/gazi eş ve çocuklarının lehine olacak şekilde sonraki tam sayıya tamamlanacaktır. Kontenjan haricinde kalan adaylar diğer adayların başarı sırasına dahil edilecek, doldurulamayan şehit/gazi eş ve çocukları kontenjanı diğer adayların kontenjanına dahil edilecektir.

Nasıl Pilot Olunur? Pilot Olma Şartları Nelerdir?

T.C İçişleri Bakanlığı Sözleşmeli Bilişim Personeli Alımı

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü Memur Alımı

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.