2021 – Hava Harp Okuluna Nasıl Girilir

06.02.2018
A+
A-
2021 – Hava Harp Okuluna Nasıl Girilir

2021 – Hava Harp Okuluna nasıl girilir konusunda kafasında soru işareti olan adaylar olabilir. Milli Savunma Üniversitesi bünyesinde bulunan Hava Harp Okulu toplamda 7 bölüm arasından sadece birini oluşturmaktadır. Bölüme girmek isteyen adayların matematik ve fizik bilgisi oldukça yüksek olmalıdır. Yapılan sınavlarda Hava Harp Okulu giriş için en çok sayısal yani matematik fen soruları puan getirmektedir. MF olarak hesaplanacak puan türünde ne kadar fazla matematik fen sorusu cevaplarsanız mülakatlara alınma şansınız o kadar yüksek olacaktır. Aynı zamanda 2021 için belirlenecek olan baraj puanı da geçmeniz gereklidir.

Hava Harp Okulu Sınavları Nasıl Yapılıyor?

Hava Harp Okulu, MSÜ bünyesinde olduğundan dolayı MSÜ sınavlarını ÖSYM yapmaktadır. 2021 Hava Harp Okulu sınavı 7 Nisan Pazar günü tüm il merkezlerinde yapılacak. Sabah 10.15’te başlayacak olan sınav 135 dakika sürecektir. Sınav içerisinde Milli Savunma Üniversitesine uygun olarak belirlenmiş matematik, Türkçe, fen ve sosyal bilgiler testleri olacaktır. İlk aşama ÖSYM tarafından yazılı sınav aşamasıdır. Bu aşamayı geçen öğrenciler mülakatlarda farklı işlemler görecekler. Fiziki yeterlilik, fiziki değerlendirme ve çeşitli kontrollerden geçerek okul için uygunlukları kontrol edilecek. Uygun görülen öğrencileri ise 4 yıllık zorlu bir maraton bekliyor olacak. 2021 – Hava Harp Okuluna nasıl girilir konusunda detaylı bilgi edinmek isteyen adaylar yazının devamını okuyabilirler.

blank

Hava Harp Okulu Dersleri Nasıl İşlenir?

Hava Harp Okulu dersleri haftanın beş gününde işlenmektedir. Hafta içi her günü dolu olacak öğrencileri gün içerisinde 2 eğitim beklemektedir. Öncelikle hazırlık sınıfı muafiyetini geçemeyen öğrenciler 1 yıl boyunca sadece İngilizce eğitimi alacakları için okul hayatları biraz farklı olacaktır. Günün ilk yarısı sadece İngilizce dersi alacaklar. Bu ders içeriği ise genel olacak olup, tamamen İngilizce öğrenme üzerine kuruludur. En temel seviyeden başlatılarak b2 seviyesine kadar İngilizce öğretilir. Günün diğer yarısında ise askeri eğitim verilir. Burada koşular, şınavlar, yürüyüşler ve çeşitli parkurlar olmaktadır. İngilizce hazırlık sınıfı okumayanlar ise MSÜ tarafından belirlenmiş dersleri günün ilk yarısında alırlar. Bu dersler farklı dersler olmaktadır. Ardından diğer öğrenciler gibi askeri eğitime devam edilir. Hafta sonu ise öğrencilerin dinlenme günleridir. İsteyen kişiler çarşı iznini kullanabildiği gibi vaktini okulda da geçirebilmektedir.

Hava Harp Okulu Başvuru Şartları

Hava Harp Okulu sınavlarına giriş için ÖSYM kılavuzunda yayınlanan şartları incelemeniz yeterli olacaktır. Öncelikle MSÜ bünyesinde olan Hava Harp Okulu için öğrencilerin 20 yaşında olmaları gerekmektedir. Ay ve gün fark etmeden 20 yaşında olan adaylar başvurularını gerçekleştirebilirler. Fakat lise son sınıf öğrencisi veya liseye denk bir kurumdan mezun olmaları şarttır. Bu şartları sağlayan kişilerin MSÜ sınavına girmelerinde bir engel gözükmeyecektir. Aynı zamanda alkol ve uyuşturucu bağımlısı olmamanız gerekmektedir. Şartlar arasında sizin veya aile üyelerinden birinin daha önce veya şu anda terör örgütleri ile iş birliğinde olmamış olması gereklidir. Aksi takdirde sınavı kazansanız bile mülakat aşamasında eleneceksiniz. Hava Harp Okulu başvuru şartları arasında en önemli olan maddelerden biri de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktadır. Diğer vatandaşlıktan olan kişiler direkt olarak sınava dahi başvuru yapamamaktadır.

Hava Harp Okulu Mülakat Aşamaları

Yazılı sınavı kazanan adaylar mülakatlara çağırılmaktadırlar. 2021 – Hava Harp Okuluna nasıl girilir konusunda adayların son aşamasıdır. Mülakata çağırılan adayları 3 günlük bir maraton beklemektedir. İlk günde evrak kontrolü, kişilik değerlendirme testi, fiziki değerlendirme, fiziki yeterlilik testi uygulanır. İlk günün sonunda başarılı olan adaylar ikinci gündeki mülakata katılmaya hak kazanırlar. İkinci günde ise Hava Harp Okulu için özel olan bir aşama bulunur. Bu aşama ise Psikomotor testidir. Adayların dikkat başarıları, uçak içerisindeki davranışları test edilir ve elverişli olup olmadığı kanısına varılır. Bu aşamayı da başarılı bir şekilde geçen HHO adayları üçüncü günde mülakat sınavlarına katılmak zorundadırlar. Tüm değerlendirmeler neticesinde başarılı olan kişiler 2020 – 2021 eğitim öğretim dönemi için Milli Savunma Üniversitesinde öğrenim görmeye başlarlar.

2021 – Hava Harp Okulu Taban Puanları

Hava Harp Okulu Başvurusu 2021

Hava Kuvvetleri Subay Alım ve Başvuru Şartları


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 14 YORUM
 1. Avatar Sefa dedi ki:

  Admin pmyo 2022 ye kadar devam edecek diyolar doğrumu

  Ne zaman kapanir

 2. Avatar Medine dedi ki:

  Yazım hatası vardır (1988) doğumlu sonrası demiş o hatalıdır düzeltilmesi lazım sanirim

 3. Avatar Dilek dedi ki:

  Ben 26 yaşımdayım askeriye hayal mi artık benim için? Bu mesleğe yönelik nereye başvurabilirim?

 4. Avatar Mustafa Araç dedi ki:

  admin harp okulları açık lsie mezunu alıyor mu ?

 5. Avatar veysel dedi ki:

  Bu makaleye göre Eşit ağırlık öğrencilerinin Hava Harp okuluna Girebildiği yazıyor ben sadece sayısal öğrenciler tercih edebiliyor diye biliyorum.

  1. Avatar Hamza Günden dedi ki:

   Hava harp sadece sayısal ile alıyor,kara harp eşit ağırlık ile de alım yapıyor

 6. Avatar nurhann dedi ki:

  1den fazla kulak deliği sorun yaratır mı?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Hayır

 7. Avatar Htc dedi ki:

  Admin hava harp icin yatay geçiş var mi varsa hangi univeristeden olur ?

  1. Avatar R dedi ki:

   Meslek Lisesinde okuyorum bölüm üm sözel hava harp okulu için başvuru yapabilirmiyim sene yani

 8. Avatar R dedi ki:

  Meslek Lisesinde okuyorum bölüm üm sözel hava harp okulu için başvuru yapabilirmiyim

 9. Avatar İlknur Durut dedi ki:

  Hava harp okuluna girerken de bir tazminat imzaliyoruz ya bu ne kadar ? Galiba 24 bin Tl ama bütün harp okullarında ayni mi emin olmak istedim .

 10. Avatar Burak dedi ki:

  İstanbul Hava Harp Okulunda bilgisayar mühendisliği istiyorum. Her bölümün farklı puanı oluyor mu?
  Tesettürlü bir kadın girebiliyor mu, kıyafet sıkıntı mı?
  Her üniversitenin kendi sınavı mı oluyor? Yoksa girdiğimiz tyt puanıyla mı tercih yapıyoruz?

 11. Avatar mahir dedi ki:

  afedersiniz ben lise 1 ögrencisiyim hho benim hayallerimden biri ama ne yazık ki gözlük kullanıyorum kullandığımdan dolayı sıkıntı olur mu