2018 – Hava Harp Okuluna Nasıl Girilir


2018 – Hava Harp Okuluna Nasıl Girilir

Türk Silahlı Kuvvetlerinin subay ihtiyacının büyük bölümünü karşılayan Hava Harp Okulu İstanbul’un Yeşilyurt semtinde bulunmaktadır. Hava Harp Okulu içerisinde Endüstri Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, Elektronik Mühendisliği, Havacılık ve Uzay Mühendisliği dallarında lisans eğitimi vermekte bunun yanı sıra özendirici uçuş eğitimi ve askeri eğitim verilmektedir. Hava Harp Okulunda eğitimini tamamlayan öğrenciler kendilerine verilen lisans diplomalarıyla beraber pilot adayı teğmen sıfatıyla mezun olmaktadırlar.

Okullarını başarı ile tamamlayan Hava Harp Okulu öğrencileri arasından uçuş sağlık muayenelerinden geçenler İzmir’de eğitimine devam etmekte, uçuş eğitimi almaktadırlar. Hava Harp Okuluna Nasıl Girilir 2018 bilgilerini vermeye devam edelim. Bu genel bilgiler ışığında uçuş eğitiminden bazı sebeplerden dolayı ayrılmak durumunda olanlar veya sağlık muayenesinden bazı sebeplerden ötürü geçemeyenler ise Hava Kuvvetleri bünyesinde ki diğer sınıf okullarında eğitimlerine devam etmektedirler. Bu eğitimleri tanımlayan teğmenler yer sınıfı subay veya pilot olarak Hava Kuvvetlerinde görev almaktadırlar

Hava Harp Okuluna Nasıl Girilir 2018 Başvuru ve Giriş Koşulları

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) ve Milli Savunma Bakanlığı arasında imzalanan 20 Aralık 2017 tarihindeki protokole göre, 2018 – 2019 eğitim ve öğretim yılı içerisinde Mili Savunma Üniversitesi’ne 2. Seçim Aşamalarına gelebilmeye hak kazanan askeri öğrenci adaylarının tespit edilebilmesi amacıyla 2018 Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Adayı Belirleme Sınavı (MSÜ 2018) Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yapılacak ve değerlendirilecektir. Hava Harp Okuluna Nasıl Girilir 2018 yılında yapılacak başvurusınavının tarihleri ise 9 Ocak – 15 Şubat 2018 tarihleri arasındaki günlerdir.

Millî Savunma Bakanlığı Üniversitesine bağlı Astsubay Meslek Yüksek okulu için Seçme Sınavı ile birlikte Harp Okulları sınavları da 18 Mart 2018 günü itibariyle Türkiye’nin tüm illerinin il merkezinde yapılacaktır. Saat 10:15’te başlayacak sınavın 135 dakika süreceği biliniyor. Bu sınavın şartları incelendiğinde bu sınav sonuçları sadece o yıl içerisinde geçerlidir. Bunun yanı sıra bu sınavın sonuçları bir diğer yüksek öğretim kurumuna yerleştirme, yatay geçiş veya dikey geçiş tarzı işlemler için kullanılamamaktadır. Aranan diğer şart ise bu sınava girebilmek için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gerekliliğidir. Astsubay Meslek Yüksek okullarına sadece erkek öğrenci alınmakla beraber Harp Okullarına ise hem erkek hem de bayan öğrenci alınmaktadır.

Hava Harp Okuluna Nasıl Girilir 2018 öğrenci de aranan şartları inceleyelim. Bu şartlar incelendiğinde gün veya aya bakılmadan Harp Okullarına girebilmek için en çok 20 yaşında olmak gerekliliği (1988 ve sonrası doğumlu olmak), Astsubay Meslek Yüksek okullarına girebilmek için ise bu yaş en çok 21 olmalıdır (1997 ve sonrası doğumlu olmak). Lise veya lise dengi okullarından mezun olanlar veya okumaya devam edenler için başvuru yapabilmek için şartlar 2018 Astsubay Meslek Yüksek okulları ve Harp Okullarının kesin kayıt işlemleri gününe kadar mezun olmak şartıdır. Bununla beraber döneme bakılmadan 2016 veya 2017 yıllarında mezun olmuş olmakta başvuru için yeterlidir. Bu yıllardan daha önceki yıllarda mezun olmuş olanlar başvuruda bulunamamaktadırlar.

Hava Harp Okuluna Nasıl Girilir 2018 yılında ÖSYM tarafından yapılacak olan 18 Mart 2018 tarihli 2018 – MSÜ Sınavına katılmak ve Milli Savunma Bakanlığı tarafından açıklanacak olan taban puanına erişebilmiş olmak Astsubay Yüksek okulları ve Harp Okullarına başvuru için aranan şartlardandır.

Hava Harp Okuluna Nasıl Girilir 2018 yılında ÖSYM tarafından yapılacak olan 2018 Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Belirleme Sınavına katılacak olan öğrenciler Astsubay Yüksekokulu ve Harp Okullarına girebilmek için tercihlerini 24 Nisan ila 11 Mayıs 2018 tarihleri içerisindeki günlerde www.msb.gov.tr internet sitesi adresinden giriş yapılarak yapmaları gerekmektedir. Bu öğrencilere verilen sürenin içerisinde başvurularına yapamayan öğrenciler 2. seçim aşamasına çağırılmamaktadır.

Hava Harp Okuluna Nasıl Girilir 2018Aday Yerleştirme Esasları

Astsubay Meslek Yüksekokullarına girebilmek için ÖSYM tarafından 23 Haziran 2018 günü yapılacak olan YKS yani Yükseköğretim Kurumları Sınavı, TYT Temel Yeterlilik Testinden 150 ve üstünde olan bir puan almış olmak. Bununla beraber Mili Savunma Üniversitesi’nin teklifi ışığında MSB tarafından belirlenmesiyle Temel Yeterlilik Sınavı yerleştirme taban puanı şartını sağlamış olmak.

Hava Harp Okuluna Nasıl Girilir 2018 şartları ise ÖSYM tarafından 23 Haziran 2018 gününde gerçekleştirilecek olan YKS yani Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı, TYT Temel Yeterlilik Testinden 150 ve üzeri puan yapabilmiş olmak; 24 Haziran 2018 günü gerçekleştirilecek olan Yükseköğretim Kurumları AYT’den tercih etmiş olduğu puan türünden ise 180 ve üzeri bir puan alabilmiş olmak gereklidir.

Bu şartlar yanı sıra Sahil Güvenlik Komutanlığının Sağlık Yeteneği Yönetmeliği, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı’nda belirlenen askeri okullara girmek isteyen askeri öğrenci adaylarına ilişkin belirtilen sağlık koşullarını sağlıyor olmak gereklidir. Harp Okulları ve Astsubay Yüksekokulları yönetmeliği ve kanunu ile Harp Okulları Yönetmeliği ve Kanunu tarafından belirtilmiş ve açıklanmış olan “Giriş Şartları”nı taşıyor olmak gereklidir. Hava Harp Okuluna Nasıl Girilir 2018 yılı diğer ayrıntılarına erişebilmek için www.osym.gov.tr adresini ziyaret edip daha ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz. Yine sınava katılacak öğrenciler Sınav Kılavuzu ve Aday Başvuru Formuna bu adresi üzerinden ulaşabileceklerdir.

2018 – Hava Harp Okulu Taban Puanları

Hava Harp Okulu Başvurusu 2018

Hava Kuvvetleri Subay Alım ve Başvuru Şartları

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 13 YORUM
 1. Sefa dedi ki:

  Admin pmyo 2022 ye kadar devam edecek diyolar doğrumu

  Ne zaman kapanir

 2. Medine dedi ki:

  Yazım hatası vardır (1988) doğumlu sonrası demiş o hatalıdır düzeltilmesi lazım sanirim

 3. Dilek dedi ki:

  Ben 26 yaşımdayım askeriye hayal mi artık benim için? Bu mesleğe yönelik nereye başvurabilirim?

 4. Mustafa Araç dedi ki:

  admin harp okulları açık lsie mezunu alıyor mu ?

 5. veysel dedi ki:

  Bu makaleye göre Eşit ağırlık öğrencilerinin Hava Harp okuluna Girebildiği yazıyor ben sadece sayısal öğrenciler tercih edebiliyor diye biliyorum.

  1. Hamza Günden dedi ki:

   Hava harp sadece sayısal ile alıyor,kara harp eşit ağırlık ile de alım yapıyor

 6. nurhann dedi ki:

  1den fazla kulak deliği sorun yaratır mı?

  1. Admin dedi ki:

   Hayır

 7. Htc dedi ki:

  Admin hava harp icin yatay geçiş var mi varsa hangi univeristeden olur ?

  1. R dedi ki:

   Meslek Lisesinde okuyorum bölüm üm sözel hava harp okulu için başvuru yapabilirmiyim sene yani

 8. R dedi ki:

  Meslek Lisesinde okuyorum bölüm üm sözel hava harp okulu için başvuru yapabilirmiyim

 9. İlknur Durut dedi ki:

  Hava harp okuluna girerken de bir tazminat imzaliyoruz ya bu ne kadar ? Galiba 24 bin Tl ama bütün harp okullarında ayni mi emin olmak istedim .

 10. Burak dedi ki:

  İstanbul Hava Harp Okulunda bilgisayar mühendisliği istiyorum. Her bölümün farklı puanı oluyor mu?
  Tesettürlü bir kadın girebiliyor mu, kıyafet sıkıntı mı?
  Her üniversitenin kendi sınavı mı oluyor? Yoksa girdiğimiz tyt puanıyla mı tercih yapıyoruz?