2023 – Hava Harp Okulu Taban Puanları

24.01.2018
4.061
A+
A-
2023 – Hava Harp Okulu Taban Puanları

2022 – 2023 eğitim yılı için gerçekleştirilecek olan öğrenci alımı kapsamında Milli Savunma Üniversitesi bu yıl için sınav tarihlerini belirledi. Sınavı düzenleyen kurum ise her yıl olduğu gibi bu yıl da ÖSYM olacak. Milli Savunma Üniversitesi için ayrı bir oturum düzenleyen ÖSYM başvuru tarihleri olarak 16 ocak ile 27 şubatı seçti. Bu başvuru tarihleri arasında öğrenciler gerekli ücreti bankalara yatırarak sınava gireceği il merkezlerini seçecekler. Ardından sınav günü geldiğinde sorunsuz bir şekilde sınava giriş yapabilecekler.

Hava Harp Okulu Sınav Başvurusu Nasıl Yapılır?

2023 – Hava Harp Okulu taban puanları konusundan önce nasıl başvuru yapabileceğini merak eden adaylar olabilir. Başvuru süreci oldukça basit ilerlemektedir. ÖSYM resmî web sitesi üzerinden MSÜ kılavuzuna girerek başvuru formunu bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Formu doldurarak gerekli mercilere götürüp başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Kağıt ile uğraşmak istemeyen adaylar ise yine ÖSYM sitesine kaydını oluşturarak dijital bir şekilde başvurularını tamamlayabilirler. Buradan kaydetmiş olduğunuz numara ile herhangi bir hata durumunda sizlere SMS olarak bildirim gönderilmektedir.

Hava Harp Okulu Başvuru Yaşı Kaçtır?

Hava Harp Okulu başvuru yapacak adayların öncelikle lise son sınıf öğrencisi veya lise mezunu olması gerekmektedir. Aynı şekilde açık öğretimden liseyi bitiren adaylar da başvurularını gerçekleştirebilirler. Fakat lise son sınıf öğrencisi olmayanlar için 18 yaşında olma zorunluluğu vardır. Adayların 20 yaşını da geçmemesi gerekmektedir. Başvuru tarihinden itibaren 18 ve 20 yaşlarında (19’da olabilir) olmanız yeterlidir. Ay ve gün fark etmeyecektir. Başvuru tarihi esnasında bu yaşlardan birinde olursanız başarılı bir şekilde başvuru yapacak ve kabul alacaksınız. Ardından yazılı sınava girmek bir sonraki adımınız olacak.

Hava Harp Okulu Yazılı Sınav Ne Zaman?

ÖSYM tarafından düzenlenecek olan yazılı sınavın tarihi belirlendi. Hava Harp Okulu sınav tarihi yaz aylarının başlangıcına doğru yapılacak. 7 Nisan 2023 gününde adayların merkez yerlerde sınava girebileceği belirlendi. Tüm adaylar aynı gün ve aynı saatte sınava başlayacak, eşit sürede yarışacaklar. Sabah 10.15’te başlayacak olan sınavın süresi ise tam olarak 135 dakika olacak. ÖSYM’nin her sınavda geçerli kıldığı şartları yine aynı şekilde olacak. Sınavda son iki kişi kalınca, son kişi sınavını bitirmeden ikinci kişi de salon dışarısına çıkarılmayacak. Sınav sonucunuz ise sadece aynı yıl içerisinde geçerli olacak. KPSS gibi diğer yıllarda kullanabileceğiniz bir sınav sonucu olmayacaktır.

Hava Harp Okulu Başvuru Şartları

Hava Harp Okulu başvuru şartları, Milli Savunma Üniversitesine giriş şartları ile aynıdır. Hava Harp Okulu için tek farkı mülakat aşamalarında görmektesiniz. Kara Harp Okulu öğrencileri farklı türde mülakatlara katılırken HHO adayları ise “psikomotor” adı verilen sadece Hava Harp Okuluna ait mülakata tabii tutulacaklar. MSÜ başvuru şartları kapsamında birkaç maddeyi alt bölümde görebilirsiniz. 2023 – Hava Harp Okulu taban puanları başlığı ise yazının en alt kısmında yer alacaktır.

 • Lise mezunu veya lise son sınıf olmak.
 • 18 yaşına girmiş, 20 yaşını geçmemiş olmak.
 • Alkol ve uyuşturucu bağımlısı olmamak.
 • Terör örgütleri ile bir iş birliği yapmıyor veya yapmamış olmak.
 • Nişanlı, evli, dul, hamile, çocuklu olmamak veya herhangi bir kadınla veya erkekle nikâhsız olarak birlikte yaşamamak.
 • Askerlik için gerekli olan sağlık koşullarını karşılayabilmek.
 • Astsubay Meslek Yüksekokulları için ÖSYM Başkanlığınca 15 Haziran 2023 tarihinde yapılacak olan 2023-YKS Temel Yeterlilik Testine (TYT) katılmış ve MSÜ’nün teklifi doğrultusunda Milli Savunma Bakanlığınca belirlenecek 2023-YKS TYT taban puanı almış olmak,
 • Harp Okulları için ÖSYM Başkanlığınca 15 Haziran 2023 tarihinde yapılacak olan 2023- YKS TYT ile 16 Haziran 2023 tarihinde yapılacak olan 2023-YKS Alan Yeterlilik Testlerine (AYT) katılmış, 2023-YKS AYT Sayısal ve Eşit Ağırlık Puan türünden MSÜ’nün teklifi doğrultusunda Milli Savunma Bakanlığınca belirlenmiş taban puan türünü almış olmak,
 • MSB tarafından belirlenecek olan taban puanı alamamış olan adayların, 2’nci seçim aşamalarına katılmış ve başarılı olmuş olsalar dahi taban puanını alamadıkları okul türü için askeri öğrenci adaylıkları sonlandırılır.
 • Yükseklik korkusuna sahip olmamak.
 • Adrenalin seviyesine yenik düşmemek, tehlike anında heyecan yapmamak.

2023 – Hava Harp Okulu Taban Puanları Kaç?

2023 – Hava Harp Okulu taban puanları yıldan yıla değişiklik gösterebilmektedir. Bu yıl Hava Harp Okulu taban puanı henüz belli olmamıştır. Geçtiğimiz yıl için AYT testinden adayların EA 180 ve üstü alması gerekmekteydi. 2023 yılı sınavından adayların alması gereken taban puan yine 180 olarak tahmin edilmekte. Fakat henüz Milli Savunma Üniversitesi bu konu hakkında açıklama yapmış değil. Taban puanların genel olarak Mart ayında belirlendiğini belirtelim. Belirlenen taban puanlara Milli Savunma Üniversitesi ve ÖSYM blog kısmından rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Aynı şekilde yeni haberlerden yararlanmak için sitemizi takip ederek daha basit bir şekilde haberlere ulaşabilirsiniz. Yazılı sınavdan sonra adayları 3 günlük bir mülakat takviminin de beklediğini söylememiz mümkün olacaktır.

2023 Milli Savunma Üniversitesi Kara Harp Okulu Şartları
Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) Baraj Puanları 2023
MSÜ Harp Okulu İntibak Eğitimine Giderken Götürülmesi Gereken Eşyalar
MSÜ Kara Harp Okulu Eğitim ve Öğretim 2023

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 27 YORUM
 1. Furkan dedi ki:

  Hava harp okuluna girmek icin illa mf mi gerek

  1. emre dedi ki:

   evet

   1. bekir dedi ki:

    mf derken

    1. doguhan dedi ki:

     matematik fen

 2. cihan dedi ki:

  ben havacılık lisesinde okuyorum hava harp okuluna girmem icin bir artısı var mı

  1. berk dedi ki:

   hayır

  2. veli tuna dedi ki:

   hangi havacılık lisesi :\
   işıklar vardı birtek onuda 2017 de yıktılar ve hangi devreydın kardesşm sen

 3. Haka dedi ki:

  Hava harp okulunun genel taban kactan aliyor

  1. Hasan can dedi ki:

   17 yaşındayım meslek lisesinde 12. sınıfta okuyorum hho ya başvuru yapabilirmiyim meslek lisesi öğrencileri hho ya başvuru yapabiliyormu

 4. Hatice dedi ki:

  Seneye girmek isteyen bir ablam var hava harpa fakat yasi 21 olucak baska hangi turden girebilir imkanı var midir ? Ve ayretende msu sınavından düşük alinsa 2 seçim girebilir mi 180 felan

  1. berk dedi ki:

   21 yaşından gün almamak lazım eğer alıp da girerse astsubaylığa yönlendirirler direk

 5. Asd dedi ki:

  Liseye girmek icin hangi lise lazim yani bnm bildiğim kadar 20 yasindan sonra girilio okula

  1. Admin dedi ki:

   Lise sonda başvuracaksın

 6. Aslı dedi ki:

  Msü sınavından 70.000 de siralamam sayısaldan hava harp gelir mi

 7. Yasin dedi ki:

  akdeniz ateşi hastasıyım pilot olabilir miyim

 8. Mahmut dedi ki:

  Herşey tamam da ingilizce mülâkatı nasıl olacak ve başarısız olursak elenecekmiyiz

  1. Berkem dedi ki:

   yazmışlar zaten ingilizce sınavını kazanırsan 1. sınıf oluyosun kazanamazsan ingilizce hazırlık okuyosun

 9. Mevlüt dedi ki:

  Tyt ayt hava harp okuluna katılmaya % kaç etkiler

 10. Recep dedi ki:

  Sırlamada kaçıncı olmalıyım ve bu sıralama msü de mi sınır sadece diğerlerinde barajı geçmem yeter mi?

 11. Kerem dedi ki:

  Arkadaşlar bilen lütfen cevaplasın. Şimdi ben 12.sınıftayım tyt ayt ye giricem bunlar msü yü etkiliyo ve ya mülakatları falan ama msüde kaç puan almam gerek yada ilk 50 gibi bi sıra gibi mi alıyolar yani kaç puan oldugu belli mi yoksa giren adaylardan bi sıralama mı yapılıyo taban puanı 343 çünkü o puanı yapsak kapıdan geçemeyiz çünkü oh

  1. BARIŞ dedi ki:

   Giren son aday uzerinden taban puan belirleniyor bu sekilde alim yapiliyor ornegin sen bu sene 350 de alsan senden sonra giren birisi 351 almissa ve kontenjan dolmussa sen degil o girer

 12. ipek dedi ki:

  hastalıktan bahsettide ben diyabet hastasiyim ve f-16pilotu olak istiyorum acaba mülâkatı geçebilir miyim

 13. serap dedi ki:

  merhaba ben f-16 savas pilotu olmak istiyorum. ilk olarak nasil bir yol izlemeliyim . ÖSYM sınavından yeterli puanı alıp harp okuluna yerleşmem yeterli mi. birde gözlük kullanıyorum numaraları cok büyük degil 0,25 ve 0,50 bir sıkıntı olur mu.

  1. Emir dedi ki:

   iki gözünün dereceleri toplamı 2 olmadığı sürece sıkıntı yok

 14. Şaban dedi ki:

  Bu sene TYT ve AYT ve MSÜ sınavlarından belirtilen baraj puanlarını geçen herkes fiziksel test ve mülakat için çağrıldı mı? Yoksa AYT den sonra ilk 100000 sıralamada olanlar mı çağrıldı? Böyle bir kriter var mıydı bu sene?

 15. Yusuf dedi ki:

  Meraba sorularimin cevabını bilen varsa lütfen cevaplasin ben bu yil tyt ayt ye hazirlaniyom askeri uçak pilotu olmak istiyorum benim simdi ne yapmam gerekiyor
  Askeri pilotluk icin tyt ayt den iyi bi puanmi almam gerekiyor yoksa sinav disindami alimlar yapiliyor.
  (Bide benim ingilizcem sıfır muaf oluyomuyum bu yüzden)

 16. Ömer Faruk OLGUN dedi ki:

  1-Okul birinciliğinin diploma notu dışında HHO’ya bir etkisi söz konusu mu ?
  2-TYT ve AYT’de 100 ve 180 puan vurgusu çok yapılmış,sanırım akıl bulandırıyorlar.Bir örnek üzerinden anlatılırsa iyi olur ayrıca MSÜ esas mı alınacak ?
  3-Yüzdeki kalıcı yara-ezik izleri kontrole alınacak mı ve duymuş olduğum:“Üç metreden gözüküyorsa sorun değil.” doğru bir bilgi mi;üst dişlerin biraz ayrık olması,çürük olması(yok da) ve mülakat sırasında telli olunması hakkında bildikleriniz benim için çok önemli.
  4-Sözlü mülakat sırasında aksilik olursa elini masaya vurup:” Beni semalardan indiremezsiniz.İntikam kuşanmış,şehitlerimle yoğrulmuş yüreğimi bu masadan hiçbir kuvvet kaldıramaz.” gibi ciddi laflar etmek üstelik aşırı kinlenmek durumlarıyla karşılaşılırsa ne olur,örneği var mıdır ?
  sorularım bundan ibarettir sayın bilgeler,aklımdaki noktaları lacivert Faber Castel silgisiyle ortadan kaldırırsanız müteşekkir olurum.
  5-İngilizce mülakatlarında kalma ihtimaline karşı hazırlık okunmadan önce diğer mülakatlara da girilmiş ve kazanılmış olması gerekir mi yoksa hazırlıktan sonra tekrar bütün mülakatlar devam mı ?-ek-